עונת הפריחה הגיעה!

על אלרגיות, גרד ורוזציאה-כיצד מתמודדים עם חילופי העונות? רבים מכם מכירים את התופעה שחוזרת על עצמה מידי שנה בדיוק באותה העונה - עונת האביב. האביב הוא עונת הפריחה והלבלוב של כל הפרחים והעצים, אבל חלקנו, פורחים בעורנו. מדוע בעצם?
 יפית כהן
| 053-4877791 | 03/05/2023 |
צפיות: 8,873
דירוג: 3.8 מתוך 5 הצבעות
התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע 3.8 מתוך 5
האביב מתאפיין יותר מבכל עונה אחרת באלרגניים סביבתיים שמקורם בדיוק בכל אותם עצים ופרחים מלבלבים, הגורמים לאלרגיה עונתית כמו: נזלת שקופה ומימית, עיניים דומעות, גרד בעור, פריחה ואדמומיות.

אז כיצד מאבחנים או מתמודדים עם שינויים עונתיים?


רוזציאה היא תופעה עורית פרוגרסיבית, כלומר, היא מחמירה עם הזמן, ולכן הטיפול בה חשוב. לעיתים קרובות היא נוטה להחמיר באופן מיוחד במהלך חודשי האביב. מחקר חדש שהוצג בסדנת המחקר של האגודה הלאומית לרוזציאה (NRS - National Rosacea Society) הדגים כי תגובות אלרגיה, בין אם נגרמות הן כתוצאה מחשיפה לטריגרים סביבתיים או גורמים אחרים, עלולות להוביל להסמקות, לבליטות ולפצעונים בעור הפנים בקרב מי שסובלים מרוזציאה.
מחקרים נוספים שבוצעו במהלך השנים הראו שאכן שהסובלים מרוזציאה חשופים לסיכויים גבוהים יותר ללקות באלרגיות שונות. בניגוד למי שאינם, כפי שהדגימו תוצאות המחקרים שהראו שמי שהיה בקבוצת הביקורת ולא סבלו כלל מרוזציאה, היו בעלי סיכויים נמוכים יותר לסבול מתגובות אלרגיות עוריות.

מהי בעצם תגובה אלרגית?


תסמיני אלרגיה רבים מתחוללים כתוצאה מתגובה של מערכת החיסון לחשיפה לגורמים חיצוניים זרים (אלרגנים). החשיפה נעשית באופן שמחדיר את החומרים הללו פנימה לגוף. למשל, חומרים כימיים או חלקיקים ביולוגיים שאנו שואפים פנימה דרך דרכי הנשימה כדוגמת אבקני פרחים, או צריכת מזונות ומשקאות אלרגניים (בוטנים, אגוזים, מוצרי חלב ועוד) או על ידי חשיפה במגע עם העור (תמרוקים, תכשירים, חומרי ניקוי) והרשימה עוד ארוכה.
התגובה של מערכת החיסון לגורם הזר (האלרגן) עלולה להוביל להפרשת הורמון שנקרא היסטמין, האחראי ליצירת תגובת השרשרת בגוף שהיא בעצם ״התגובה האלרגית״. תגובות אלרגיות מסוימות עלולות להיות מסכנות חיים ודורשות מענה רפואי מיידי, למשל: אכילת אגוזים, בוטנים, תגובה לתרופות מסוימות או ליוד, אך במרבית הפעמים הן אינן מסכנות חיים אך הן בהחלט מטרידות מאוד ומובילות להפרשה של נזלת, לגרד בעיניים, או לתפרחות בעור.

למה דווקא באביב נוצרות התגובות האלו?


אתם לגמרי יכולים להאשים את הטבע, או אולי את טירוף הניקיונות לחג הפסח. חלק ניכר מהגורמים הנפוצים לאלרגיה כוללים חלקיקי פרחים וצמחים בצורת אבקנים בלתי נראים שנישאים באוויר בזמן הלבלוב והפריחה האביבית; חלק קשור בניקיונות היסודיים שמשחררים לאוויר חלקיקי אבק וקרדית האבק; חלק נגרם מחשיפה גבוהה לחומרים כימיים שנמצאים בחומרי הניקוי, או שפשוט קיימת נטייה גנטית או משפחתית.

כיצד נדע אם הפריחה והגרד הם אלרגיה ולא סימפטום של דמודקס בעור?


שגשוג של טפיל הדמודקס בעור מאובחן במקרים רבים בקרב אלו הסובלים גם מרוזציאה.
הסימפטומים הקליניים מתאפיינים בנקודות אדומות או מעין פריחה וגרד רב בעור. כדי לאבחן אם מדובר בתסמיני אלרגיה עונתית או בשגשוג של טפיל הדמודקס חשוב לגשת לאיש מקצוע על מנת לקבל תמונה קלינית ברורה.
אם הנכם סובלים מגרד כללי בכל הגוף ולא רק בפנים ובנוסף, חשים גרד בחיך או מאחורי האוזניים, לצד הפרשת ליחה ושיעול, הרי שסביר להניח כי מדובר באלרגיה עונתית. שגשוג של טפיל הדמודקס יתבטא ברוב המקרים בתחושת גרד ממוקדת באזור הפנים או במעין תחושה כאילו "משהו זוחל לכם על הפנים".
כדי לזהות בצורה מהימנה את נוכחות טפיל הדמודקס המיקרוסקופי יש צורך לבדוק את הסימפטומים בעור באמצעות מערכות לדימות העור המאפשרות לאבחן את הנעשה בתוך העור ברמה מעמיקה או על ידי בדיקת משטח, ורק אז אפשר לחשוף האם אכן טפיל הדמודקס מקנן לכם בעור.
כדי לאבחן תסמיני אלרגיה עונתית בדרך כלל אין צורך בבדיקות מורכבות או פולשניות. במרבית המקרים יש צורך לפנות למרפאות אלרגיה ולהיבדק על ידי רופא או רופאה אלרגולוגיים. אלו בד״כ יבצעו בדיקות תבחיני עור לבדיקת מקור האלרגיה כדוגמת קרדית האבק, אבקני פרחים, פרווה או הפרשות של בעלי חיים, תגובה למתכות ועוד.
בבדיקות אלו מזריקים כמות מזערית של חומרים אלרגניים נפוצים אל מתחת לעור בצורה מסודרת ומסומנת בעזרת דקירת מחט שאינה מורגשת. אם ישנה רגישות יתר אל אחד מהחומרים שהוזרקו אל העור, התגובה תתבטא בתגובה חיסונית. כלומר, במקום של הדקירה המסוימת תוצג נפיחות, תהיה תחושת גרד, או שיהיה כאב מקומי.
ישנן בדיקות נוספות אחרות כגון בדיקות דם, שבודקות את נוכחותו של נוגדן ה-IgE. נוגדן זה הוא אימונוגלובולין מסוג E, אלו נוגדנים של מערכת החיסון המעורבים בתגובות האלרגיות שמתרחשות בגוף בחשיפה לאלרגן (לדוגמה אבק) – אז הנוגדנים מתחילים תהליך שגורם לשחרור של היסטמינים, המובילים להופעת תסמיני האלרגיה. לכן אם רואים נוכחות של נוגדן זה בזמן תגובה אלרגית בדם, יודעים שקיימת תגובה אלרגית בגוף.

אז איך עוברים את האביב בשלום? כמה עצות מועילות


• אם הנכם סובלים מרוזציאה בשילוב עם סימפטומים של אלרגיה עונתית, תוכלו להעזר בתכשירים או תרופות ללא מרשם שעשויות להקל על חלק מהתסמינים. בכל פארם אפשר לרכוש אנטי-היסטמינים ללא מרשם רופא במינון נמוך. אך אם התסמינים מטרידים ביותר, יהיה צורך במרשם של רופא לתרופות אנטי-היסטמיניות חזקות יותר. השמות הידועים: טלפסט, אלרג'יקס או אריוס.
• אם אתם כבר נוטלים זמן מה תרופות נוגדות אלרגיה ובכל זאת מופיע גרד בפנים או אם מופיעות נקודות אדומות שאינן חולפות בעקבות הטיפול, מומלץ לפנות לרופא עור לבדיקת נוכחות טפיל הדמודקס או לבצע בדיקת משטח. אם המשטח יצא חיובי תקבלו מרשם לתכשיר אנטי-פרזיטרי (אנטי טפילי).
• אם אתם סובלים מעפעפיים נפוחים, מעיניים דומעות או מגרדות? יש לגשת לרופא עיניים כדי לבדוק אם מדובר בתסמיני אלרגיה, או בתסמיני רוזציאה עינית, או אם טפיל הדמודקס מקנן בתוך זקיקי שערות הריסים.
• שטיפת הגוף ושטיפת הידיים והפנים תמיד רצויה לאחר שהייה מחוץ לבית, אך שימו לב - שטיפת יתר עשויה לגרום לייבוש יתר של העור ולהוביל לפגיעה במחסום ההגנה שלו והחמרה של תחושת הגרד. לכן, רצוי לשטוף ידיים במים וסבון בכל חשיפה לחוץ, אך את הפנים והגוף מומלץ לשטוף בסבון לא יותר מאשר פעמיים (בוקר וערב), כדי לשמור על מחסום ההגנה הטבעי של הגוף.
• יש לוודא שכל התכשירים והחומרים שבאים במגע עם עורכם כגון תמרוקים וחומרי ניקוי הם ידידותיים לעור רגיש, שהם אינם מייבשים, נטולי חומרי בישום או חומרים משמרים מסוג פארבנים או פורמלדהיד ואינם מכילים צבעים.
• התקינו בביתכם מערכות מיזוג אויר עם מסננים מתאימים לקליטת אבקנים.
• מומלץ להחזיק מסנני אוויר ביתיים בחדרים מועדים לפורענות (חדר השינה, חדר העבודה), מקומות בהם אתם שוהים הרבה.
• יש להימנע מאכילת מזונות מעודדי דלקת העלולים להוביל להחמרה של רוזציאה או של אודם בפנים כדוגמת: שתיית חלב ניגר של פרה ומוצרי חלב בקר, מזונות מעובדים או מתועשים מכילים חומרי שימור רבים, ומזונות עתירים בסוכר כגון דברי מתיקה, מוצרי קמח לבן ויתר הפחמימות ה׳לבנות׳ ועוד.
יפית כהן מנהלת פורום אקנה - רוזציאה באתר BEOK, מרצה תדיר בכנסים מובילים בתחום האסתטיקה, מומחית לטיפול ברוזציאה ואבחון קליני של העור. בעלים של "המרכז לטיפול ברוזציאה"- קליניקה המתמחה בטיפול ברוזציאה ושגשוג טפיל הדמודקס. מנהלת את קבוצת התמיכה הגדולה בישראל בפייסבוק בנושא "רוזציאה, טפיל הדמודקס, ואדמומיות בפנים - "Rosacea Israel.


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם יפית כהן
מומחית ברוזציאה איבחון וטיפול קליני של העור. בעלים של 'המרכז לטיפול ברוזציאה' - קליניקה המתמחה בטיפול ברוזציאה ושגשוג טפיל הדמודקס עם אוריינטציה בטיפול בעור הרגיש.