מיצוי זכויות משפטיות- איך עושים את זה נכון?

"מיצוי זכויות"- הגשת תביעה לתשלום פיצויים כנגד כל הגורמים הרלוונטיים, בעקבות תאונה או מחלה שהתפתחה. במקרים רבים, אנשים שנותרו עם נכות לאחר תאונה או מחלה, יוכלו לתבוע פיצויים ממספר גורמים שונים לדוגמא: ביטוח לאומי, פוליסות ביטוח במקום העבודה ועוד.
עו``ד שירלי כהן אדיב
| 28/04/2021 |
צפיות: 3,542
דירוג: 4.1 מתוך 8 הצבעות
התקבלו 8 דירוגים בציון ממוצע 4.1 מתוך 5

איך יודעים את מי לתבוע?


המוסד לביטוח לאומי-
המל"ל הוא אחד הגורמים הבולטים והמרכזיים, אליו ניתן להגיש תביעת פיצויים במקרה של תאונה או מחלה שהתפרצה.
יובהר, כי לרוב, למל"ל, אין כפל קצבאות, כך שנפגע שמקבל קצבה מסוג אחד לרוב לא יוכל לקבל קצבה נוספת.

ענף נכות כללית-
כאשר מדובר בתביעה נגד ענף נכות כללית, מיקום החבלה, והסיבה לקרותה אינו מהותי.
אולם, יש לזכור כי תנאי הזכאות לקבלת קצבת נכות כללית מקשים על קבלת הקצבה. ולכן, יש לבדוק האם הנפגע משתכר מעל השכר הממוצע במשק.
במידה ועניתם על התשובה בחיוב, הרי שאין כל רלוונטיות לשיעור דרגת הנכות שתקבע לנפגע ובהתאם גם הגשת התביעה לא תהיה רלוונטית.
לעומת זאת, אם הנפגע משתכר מתחת לשכר הממוצע במשק, נבחן באילו פגימות מדובר, ונזכור כי על כלל הפגימות באופן משוקלל לעמוד ברף גבוה של 40% נכות, כאשר שיעורה של אחת מהפגימות היא לפחות 25% או ששיעור הנכות המשוקללת יעמוד על 60%.

ענף נפגעי עבודה-
במקרים של "מחלת מקצוע", תאונות דרכים, וכן פציעות בזמן העבודה, ניתן להפנות את התביעה לענף נפגעי העבודה. מבוטחים שהוכרו כנפגעי עבודה ע"י המל"ל, יוכלו לקבל פיצוי מסוג "דמי פגיעה" וזאת באמצעות פרוצדורה פשוטה יחסית, ולאחר מכן, יוכלו להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות. כאשר תאושר תביעתם, יוכלו נפגעי העבודה לקבל קצבה חודשית.

שאלו אותנו כבר עכשיו:
פורום קונדילומה, פפילומה, קוניזציה
פורום מחלות עור, מחלות עור ילדים
פורום מדרסים בהתאמה אישית | אורטוטיקה

חברות ביטוח- כיסוי ביטוחי של פוליסות שונות כגון, "אובדן כושר השתכרות", "תאונות אישיות", "כיסוי ריסק" ועוד, עשוי להיות שימושי ביותר בעת קרות מקרה ביטוח ולזכות אותנו בלא מעט כסף.

פוליסת תאונות אישיות- אם נפצעתם ונחבלתם בביתכם, או במהלך שהות מחוץ לארץ, ונותרה לכם נכות קבועה?
עליכם לוודא שיש לכם כיסוי ביטוחי מסוג תאונות אישיות.
הפיצויים שניתנים על פי הפוליסה מתקבלים כתוספת לשאר הפיצויים, שירותים או גמלאות שהמבוטח עשוי להיות זכאי להם כתוצאה מהתאונה, למשל מהמוסד לביטוח לאומי.
כך, מי שאיבד את כושר התפקוד כתוצאה מתאונה שאינה תאונת עבודה או תאונת דרכים, עשוי להיות זכאי גם לדמי תאונה לנפגעי תאונות אישיות מטעם המל"ל.
כל אדם זכאי לרכוש פוליסות מסוג זה, ולהיפרע מכל אחת מהן בנפרד בגין אותו מקרה תאונתי.

פוליסת אובדן כושר השתכרות- במקרים בהם חבלתכם הותירה אתכם עם נכות רפואית ושאינה מאפשרת לכם להשתכר בשיעור של למעלה מ-75% (כאמור בפוליסות סטנדרטיות להבדיל מפוליסה מיטיבה) כיסוי ביטוחי מסוג של אובדן כושר עשוי לעזור לכם לקבל תגמולים חודשיים בשיעור של 75% משכרכם הממוצע או מהכנסתכם החודשית הממוצעת ב-12 החודשים שקדמו לתאונה.

הגשת תביעה לקצבת נכות מקרן הפנסיה- אם איבדתם את הכושר לעבוד באופן מלא או חלקי, עקב תאונה או מחלה בשיעור של 25% ואתם עמיתים בקרן פנסיה כלשהי, אתם רשאים להגיש תביעה לקצבה כנגד אותה קרן. ככל שהתביעה תתקבל ע"י קרן הפנסיה, תפוצו בתשלום חודשי קבוע בהתאם להגדרות תקנות הקרן.

דוגמא למקרה שטופל ע"י משרדנו


לקוחת המשרד, מורה בעלת ותק של 30 שנים, נפלה במדרגות ביתה ונחבלה בכתף ימין. בהמשך לכך, הלקוחה פיתחה מחלת עור ופיברומיאלגיה כך שהיא חדלה מלעבוד. משרדנו פעל על מנת למצות את זכויותיה המשפטיות של הלקוחה מכל הגורמים האפשריים, והנה לכם דוגמא כיצד עושים זאת בצורה מיטבית:
בראש ובראשונה, משרדנו פעל על מנת להפריש את הלקוחה החוצה ממשרד החינוך על רקע בריאותי כך שהלקוחה קיבלה זכאות לפנסיה מוקדמת. כמו כן, משרדנו הגיש תביעה כנגד המל"ל לקבלת קצבת נכות כללית. במקביל, תבע משרדנו את "הפניקס" חברה לביטוח, ממנה רכשה הלקוחה כיסוי ביטוחי למקרה של אובדן כושר השתכרות. בנוסף, תבע משרדנו את חברת הביטוח "מנורה מבטחים" ממנה רכשה הלקוחה "כיסוי הריסק". לבסוף, הגיש משרדנו תביעה כנגד חברות הביטוח כאמור לעיל, בגין פוליסת תאונות אישיות שרכשה הלקוחה מכל אחת מהחברות בנפרד, כך שהלקוחה פוצתה בסך של כ-150,000 ₪ ממנורה ובסך של כ-100,000 ₪.

חשיבות פנייה לעו"דפנייה לקבלת שירות וייעוץ משפטי מעו"ד שבקיא ברזי הביטוח הלאומי ודיני הביטוח הינה חשובה ביותר ואף מגבירה את סיכוייו של המבוטח לקבל את מבוקשו.

משרד עו"ד שירלי כהן אדיב, מתמקצע בדיני הנזקין והביטוח הלאומי מזה כ-16 שנים ובעל ניסיון עשיר בתחומים הללו, כך שישמח לסייע למבקשים ולהעניק להם שירות מקצועי ואדיב.

הכתבה נכתבה על ידי מור כהן אדיב


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר