טיפולים חדשניים ויעילים בסרטן הערמונית - הסרטן השכיח ביותר בקרב גברים בעולם המערבי

כיצד מתפתח סרטן הערמונית, אילו תסמינים מעידים עליו ומהן הדרכים החדשניות ביותר לאבחון והטיפול בו כיום? כל השאלות והתשובות בכתבה שלפניכם.
ד``ר דב אנגלשטיין
| 16/03/2020 |
צפיות: 16,018
דירוג: 4.1 מתוך 18 הצבעות
התקבלו 18 דירוגים בציון ממוצע 4.1 מתוך 5
סרטן הערמונית נחשב לסרטן השכיח ביותר אצל גברים בעולם המערבי כיום. בישראל, סרטן הערמונית מאובחן כיום באחד מכל תשעה גברים יהודים, ובאחד מכל 15 גברים ערביים. סוג סרטן זה מתפתח עם הגיל: הגיל הממוצע להתפתחות המחלה הוא 66 ונדירים המקרים שתאובחן מתחת לגיל 40. בזכות הטכנולוגיה המתפתחת ובדיקות המאפשרות גילוי מוקדם של המחלה, ניתן לאבחן אותה בשלב מוקדם, לפני התפשטותה מעבר לבלוטה ולפני שהסרטן שולח גרורות לשאר חלקי הגוף.

מהו סרטן הערמונית וכיצד הוא מתפתח?


בלוטת הערמונית ממוקמת בגוף הגבר מתחת לשלפוחית השתן ו"חובקת" את השופכה שעוברת דרכה. הבלוטה מתחילה להתפתח בשנות ההתבגרות המינית ומגיעה לשיא פעילותה בשנות ה-20 וה-30. הבלוטה מייצרת נוזל שמשביח את תאי הזרע החשוב לפוריות בגילאים אלו ומהווה חלק מנפח שפיכת הזרע בעת קיום יחסי מין. נפח הבלוטה גדל עם הזמן, בעיקר מגיל 50, יכולה לגרום לחסימה של השופכה ומכאן לגרום להפרעות בדרגות שונות במתן השתן. חשוב לציין כי אין סימפטומים ייחודיים למצב שפיר או למצב ממאיר.

מהם הגורמים שעלולים להוביל להתפתחות של סרטן הערמונית?


עצם העליה בגיל: ככל שהגיל עולה כך עולה גם השכיחות של סרטן הערמונית, 75% ממקרי סרטן הערמונית אובחנו אצל גברים בגילאי 65 ומעלה. הטענה שסרטן זה יכול לעבור בתורשה לא בוססה עד תום, אך נמצאה שכיחות גבוהה של סרטן הערמונית אצל גברים שקרוב משפחה שלהם מדרגה ראשונה, אב או אח, אובחן כחולה בסרטן זה. חשוב לציין כי עירנות מוגברת ובדיקות בכיוון זה צריכות להתבצע אצל מי שבמשפחתו קיימת הסטוריה של גברים שאובחנו עם סרטן הערמונית בגיל צעיר מ 60 שנה.

גורם סיכון ידוע נוסף הוא מוצא: שכיחות המחלה הינה נמוכה אצל גברים אסיאתיים וגבוהה יחסית אצל גברים אפרו-אמריקנים. נעשו מחקרים לבחינת הקשר בין תזונה וספורט ובין התפתחות סרטן הערמונית. במחקרים נמצא כי מיעוט בהתעמלות גופנית וצריכה עודפת של מזונות עתירי שומן עשויים להביא להתפתחות הסרטן, כך שהומלץ לגברים שבקבוצת הסיכון לשמור על תזונה בריאה, "ים תיכונית", דלה בשומנים ובסוכרים ועשירה בירקות, פירות ודגנים.

מה התסמינים לגילוי הסרטן וכיצד בודקים אותו באבחון מוקדם?


כאמור, אין סימפטומים מיוחדים או ייחודיים לסרטן הערמונית. הפרעות במתן השתן, דמם בשתן ובזרע יכולים להיות גם במצב של ערמונית שפירה. בין התסמינים העיקריים ניתן למצוא:

• תכיפות גבוהה יותר במתן שתן, לאורך היום וגם בלילה
• דחיפות ולעיתים גם קושי וכאב במתן שתן
• דם בשתן או בנוזל הזרע (תסמין שנחשב לנדיר)
• כאב בעצמות - במידה והסרטן התפשט לעצמות

מכיוון שמדובר בתסמינים שאינם ספציפיים, חשוב לקבוע תור אצל מומחה לאורולוגיה ולהיוועץ בו כדי לאבחן האם מדובר במקרה סרטני והאם יש לנקוט בטיפול מתאים.

בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית תכלול לרוב מספר שלבים: מישוש ישיר דרך פי-הטבעת של החלק האחורי של בלוטת הערמונית בחיפוש אחר אי-סימטריות או נוקשות ממוקמת; בנוסף, בדיקת דם לבדיקת ריכוז חריג של PSA - חלבון המיוצר בערמונית ומצוי בדם באופן טבעי; בדיקת אולטרסאונד טראנס-רקטלי (TRUS) להדמיית גודל הערמונית ואם קיימים בה אזורים חשודים לגידול ובעת הצורך יידגמו תאים מהבלוטה (ביופסיה) לבחינה היסטולוגית ואבחנה סופית. קיימות בדיקות אפשריות נוספות, למשל MRI של בלוטת הערמונית ובדיקות גנומיות, לא תמיד הכרחיות או נמצאות בסל הבריאות. לפיכך חשוב לפעול לפי המלצותיו של רופא מומחה בתחום, לאחר בדיקה מקיפה ודיון בכל האפשרויות.

מהן הדרכים החדשניות ביותר לטיפול בסרטן הערמונית כיום?


בשנת 2016 פורסמה שיטה חדשנית (Tookad) בטיפול בסרטן ערמונית ממוקם המצליחה לנטרל את התאים הסרטניים בלי לפגוע בתאים בריאים, דבר שקורה במתן כימותרפיה רגילה בטיפול בסוגי סרטן אחרים. עד היום, שתי אפשרויות טיפול מרכזיות לטיפול בסרטן ערמונית ממוקם הינן ניתוח כריתה רדיקלית של הערמונית או קרינה ממוקדת לבלוטה וסביבתה. בשתי צורות טיפול אלה קיים סיכון גדול למדי לתופעות לוואי משמעותית.

לאחר ניתוח קיימת מידה של אין-אונות (אימפוטנציה) ולעיתים קרובות הפרעה בשליטה על מתן השתן, היכולה לבוא בדרגות שונות ולמשך שבועות עד חודשים. הניתוח משפיע גם על הפוריות שכן נוזל הזרע מהערמונית לא קיים לאחר הניתוח. באופציית ההקרנות, אזור הערמונית עובר טיפולי קרינה באנרגיה גבוהה כדי להשמיד את התאים הסרטניים. עם זאת, לעתים הקרינה פוגעת גם ברקמות בריאות סמוכות ועלולה להביא לפגיעה קבועה בזקפה ובאונות, פגיעה בפעילות המעי או בזו של שלפוחית השתן, כולל אפשרות להתפתחות סרטן משני בשלפוחית.

הטיפול בטוקד: כאמור, בשנת 2016 התגלתה שיטת טיפול חדשנית שהובילה להשמדת התאים הסרטניים בערמונית, ללא פגיעה בתאים בריאים, מה שהוביל להפחתה משמעותית בתופעות הלוואי החמורות של הניתוח ושל ההקרנות. שיטת הטיפול כוללת שימוש בחומר שנקרא "טוקד" והזרקתו לווריד החולה. החומר נצמד לנגע ובחשיפה לאור מכוון גורם לו להיות מושמד לחלוטין. מכיוון שהחומר אינו רעיל, הוא לא פוגע ברקמות הבריאות וכך נחסכות למעשה תופעות הלוואי המטרידות ביותר מהטיפולים הידועים.

כיצד מתבצע הטיפול? המטופל מחובר לעירוי לזמן של כעשר דקות שבמהלכן החומר מוזרק לווריד. לאחר מכן, מכניסים לגופו דרך פי הטבעת סיבים אופטיים מזעריים שחושפים את הנגע הסרטני לאור במשך כ-20 דקות. בתגובה לאור, החומר מעורר שורה של פעולות שבסופן הנגע הסרטני מושמד ללא פגיעה ברקמות הבריאות שמסביבו. אורכו הכולל של ההליך הרפואי הוא כשעה וחצי, והחומר שהוזרק לדם נעלם בתוך 3-4 שעות נוספות. כעקרון, משך התהליך הוא כשעה ומחצה ויכול להתבצע בהרדמה חלקית.

לאחר פרסום התוצאות הקליניות הראשונות, נוסה טיפול חדשני זה במדינות שונות באירופה ובאמריקה הלטינית. כיום קיים אישור שיווק וטיפול בטוקד בכשלושים מדינות באירופה, ישראל ומקסיקו. התוצאות מעודדות לקחת בחשבון טיפול זה כאלטרנטיבה למעקב פעיל, לניתוח כריתה רדיקלית או לטיפול בקרינה.

הטיפול בלוציטיום: בשנת 2017 החלו בתי החולים הגדולים בישראל לאפשר לחולים בסרטן ערמונית גרורתי טיפול דומה שפועל על עקרון דומה. כאן החומר הפעיל נקרא "לוציטיום", מולקולה המשדרת קרינה (גלי בטא), המתחברת לחלבון במעטפת תא הסרטן (PSMA). בתאי הסרטן ריכוז הקולטנים ל PSMA רב ביותר לעומת אלו בתא רגיל שאינו סרטני. משכך, מולקולת הליטיציום המוחדרת למחזור הדם מוצאת את התאים הסרטניים ומשמידה אותם מקומית, ללא פגיעה ברקמות אחרות.

ההבדל העיקרי בין טיפול זה לבין הטיפול ב"טוקד" הוא שאת הלוטיציום מזריקים בסדרה של שלוש פעמים בהפרש של שבועיים כל פעם. לעומתו, הטיפול ב"טוקד" מסתיים בפעם אחת אך כולל גם החדרת סיבים אופטיים דקים דרך פי הטבעת.

לסיכום, התפתחות הטכנולוגיה והמדע היום מאפשרות דרכי טיפול חדשניות ויעילות בסרטן הערמונית ממוקם וגרורתי, באופן שיבטל כמעט לחלוטין את תופעות הלוואי הקשות שנגרמו בטיפולים הקיימים, כמו ניתוח להסרת הבלוטה, טיפולי הקרנות טיפול הורמונלי וכמותרפיה. נראה כי כיום, גברים שסובלים מסרטן הערמונית יכולים להיות מטופלים בצורה יעילה עם פחות תופעות לוואי.

ד"ר דב אנגלשטיין – מומחה לאורולוגיה, יו"ר איגוד האורולוגים הישראלי


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר