אטקסיה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

מה זה "אטקסיה"? ממה זה נגרם? כיצד מאבחנים אטקסיה? מהם תסמיניה העיקריים? ומה פריט המידע הכי מהותי בדרך לזיהוי ואבחון המחלה?
ד``ר סיימון ישראלי-קורן
| 13/08/2019 |
צפיות: 8,897
דירוג: 3.7 מתוך 8 הצבעות
התקבלו 8 דירוגים בציון ממוצע 3.7 מתוך 5

מה זה "אטקסיה"?


אטקסיה (Ataxia) נקראת בעברית שִׁגָּשׁוֹן. המילה "אטקסיה" מתייחסת למגושמות או לאובדן שיווי משקל וקואורדינציה שאינה נובעת מחולשת שרירים. אטקסיה אינה מחלה ספציפית, אלא סימפטום של מחלות רבות ומגוונים המשפיעים על מערכת העצבים. אנשים עם אטקסיה עשויים להתקשות במוטוריקה עדינה, בתפקוד הידיים, בהליכה, בדיבור או בהזזת עיניים. אובדן קו-אורדינציה זה עשוי להיגרם על ידי מספר מחלות. מסיבה זו, חשוב שאדם הלוקה באטקסיה יפנה לקבלת טיפול רפואי בכדי לקבוע את הגורם לסימפטום של חוסר קו-אורדינציה (אטקסיה) ולקבל את הטיפול המתאים.

מה גורם לאטקסיה?


פגיעה בחלקים שונים במערכת העצבים יכולה לגרום לאטקסיה אך מקרים רבים נגרמים כתוצאה מפגיעה בחלק במוח המכונה המוח הקטן (המוחון או הצרבלום, באנגלית: Cerebellum) המשמש כמרכז האיזון והקו-אורדינציה המוטורית. המוחון מסייע בקו-אורדינציה של השרירים ועוזר לשמור על שיווי משקל תוך כדי הליכה או ביצוע תנועות אחרות. המוח הקטן עוזר גם לתנועות עיניים , דיבור ובליעה.
אטקסיה עשויה להיגרם גם כתוצאה מתפקוד לקוי של המסלולים המובילים אל המוח הקטן ומחוצה לו. מידע נכנס למוח הקטן מחוט השדרה, האוזן הפנימית וחלקים אחרים של המוח ואותות מהמוח הקטן יוצאים אל חוט השדרה ולמוח. אנשים עם פגיעה באוזן הפנימית או אובדן תחושה בכפות הרגליים עשויים להבחין גם במסורבלות או בקו-אורדינציה לקויה, שכן מערכות אלו חשובות מאוד גם לשמירה על שיווי המשקל והנזק שלהן מוביל גם לאטקסיה.


חושדים כי יש לכם בעיות בתנועה? הכנסו עכשיו לפורום- פרקינסון, הפרעות תנועה


כיצד מאבחן רופא את אטקסיה?


רופא (בדרך כלל נוירולוג) יבצע בדיקה שיכולה לקבוע לעיתים קרובות האם האטקסיה נגרמת כתוצאה מליקוי במוח הקטן, מסלוליו הנלווים או חלקים אחרים במערכת העצבים.
בדיקות דם והדמיה, כולל MRI של המוח, יכולות להראות אם המוח הקטן או חלקים מוחיים או עמוד שדרה סמוכים הושפעו משבץ מוחי, גידול, זיהום או מחלה ניוונית אחרת העלולה לגרום לאטקסיה. ישנן מספר בדיקות גנטיות זמינות עבור סוגים רבים של אטקסיה. אתה יכול לסייע לרופא לבצע אבחנה על ידי תיאור כל הסימפטומים שלך, דיוק לגבי התאריכים והפרטים של ההיסטוריה הרפואית שלך ואיסוף מידע על ההיסטוריה המשפחתית שלך. שמור עותקים של כל רישומי הרפואה וההדמיה שלך והביא אותם אתך לביקור אצל הרופא שלך.

אטקסיה יכולה להופיע בפתאומיות (באופן אקוטי).
להלן רשימה של כמה מהמחלות שיכולות לגרום להופעה פתאומית של אטקסיה:
• טראומה בראש
• שבץ מוחי
• דימום מוחי
• זיהומים נגיפיים מסוימים
• חשיפה לתרופות או רעלים מסוימים (אלכוהול, תרופות או תרופות מסוימות)
לחילופין אטקסיה גם יכולה להופיע על פני זמן ממושך (שנים). להלן רשימה של כמה מחלות שיכולות לגרום לאטקסיה אשר מופיעה בהדרגה (באופן כרוני או מתקדם):
• בעיות בכבד, בכליה או בבלוטת התריס
• ליקויים של ויטמינים מסוימים (במיוחד ויטמין E או ויטמין B12)
• חשיפה לתרופות או רעלים (מתכות כבדות, אלכוהול, תרופות מסוימות)
• רגישות לגלוטן (חיטה, שיפון ושעורה)
• סוכרת
• טרשת נפוצה
• נוירוסיפיליס (Neurosyphilis)
• בעיות במערכת החיסון
• סרטן נסתר (occult malignancy)
• הפרעות גנטיות שונות - בעדה התימנית בארץ קיימת המחלה מחלת משאדו-ז'וזף (Machado-Joseph Disease, ממוטציה בגן SCA-3)
רשימת המחלות שעל הרופאים לחשוב עליהם כגורמים לאטקסיה היא ארוכה ביותר. אבחנה נכונה עשויה לדרוש מספר בדיקות, בדיקות דם, בדיקות MRI ומחקרים אחרים. מומלץ לחולים לפנות לרופא המתמחה באטקסיה, בדרך כלל נוירולוג עם התמחות בהפרעות תנועה או גנטיקה.

אולי יעניין אתכם גם:
ריקוד מסייע להפחתת תסמיני מחלת הפרקינסון
fUS: טיפול חדשני לרעד
אפילפסיה: טיפול לא תרופתי בעזרת נוירופידבק


כיצד מטפלים באטקסיה ובסימפטומים שלה?


אין תרופה המטפלת באופן ספציפי באטקסיה. אם הרופא מצליח לזהות את הגורם לאטקסיה, במקרים מסוימים אפשר לטפל בסימפטומים ולשפר את התפקוד. טרם ניתן לטפל ברוב הגורמים הגנטיים, אולם מחקר על הפרעות אלה ממשיך להתקדם אשר עשוי למצוא טיפולים או תרופות בעתיד.
נכון לעכשיו המטרה העיקרית של הטיפול היא שיפור איכות החיים באמצעות חינוך וטיפול רפואי בתסמינים ספציפיים. פעילות גופנית ופיזיותרפיה על ידי פיזיותרפיסט עם ניסיון במחלות נוירולוגיות מועילה מאוד בשמירה ושיפור האיזון והתפקוד. טיפולים אחרים כוללים ריפוי בעיסוק, ריפוי בדיבור ובליעה (ע"י קלינאית תקשורת), ובמקרים מסוימים, שימוש במכשירים ואביזרי עזר כדי לאפשר לאדם הסובל מאטקסיה להישאר עצמאי ככל האפשר.
מכשירים לסיוע בכתיבה, אכילה וטיפול עצמי כמו גם מכשירי תקשורת עשויים להועיל לאנשים עם דיבור לקוי. אנשים רבים עם אטקסיה (בהתאם למחלה הגורמת לאטקסיה) עשויים לסבול מתסמינים נוירולוגיים ומוטוריים אחרים הכולל רעד, נוקשות, דיכאון, ספסטיות והפרעות שינה. תרופות או טיפולים אחרים עשויים להתאים לחלק מהתסמינים הללו ולכן חשוב ליידע את הרופא על כל הסימפטומים שלך.


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר