מחלות כבד בילדים

מגוון מחלות הכבד בילדים, מולדות או נרכשות, הוא רחב. מחלת הכבד השכיחה ביותר היא מחלת הכבד השומני. הטיפול משתנה בהתאם למחלה הספציפית ולחומרת המצב, אך לרוב נדרש מעקב ארוך טווח
ד``ר אחיה אמיר
| 053-4877824 | 03/02/2019 |
צפיות: 414
דירוג: 4.6 מתוך 3 הצבעות
התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע 4.6 מתוך 5
הכבד הוא איבר הממוקם ברום הבטן, וכפי ששמו מעיד עליו – הוא האיבר הכבד והגדול ביותר בחלל הבטן. הכבד הוא איבר חיוני ואחראי במידה רבה על המטבוליזם (חילוף החומרים) בגוף האדם. באופן טבעי, רכיבי מזון נספגים במעי וזורמים עם הדם לכבד: רעלנים מפורקים, מסוננים ומופרשים אל מחוץ לגוף, חלבונים עוברים פירוק לאבני בניין בסיסיות ובנייה מחדש לפי צרכי הגוף, שומנים עוברים ארגון מחדש ופחמימות נאגרות לשעת צורך לשם שמירה על רמה יציבה ותקינה של גלוקוז בדם. נוסף על כך, הכבד אחראי על ייצור והפרשה של מלחי המרה אשר מסייעים לעיכול שומנים במעי ולספיגתם; המרה היא בעלת צבע ירוק-צהוב והיא זו שנותנת את הצבע האופייני לצואה ובמקרים של צהבת – לעור. על כן, פגיעה בכבד עלולה לשבש את תפקודו התקין, לגרום לבעיות במערכות רבות בגוף ובמקרים קיצוניים אף לסכן חיים.

מחלות כבד יכולות להתבטא בשלל תסמינים כגון צהבת, שינוי בצבע היציאות (צואה בהירה, שתן כהה), גרד מוגבר ותסמינים כללים כמו עייפות, חולשה וכאבי בטן. עם זאת, במקרים רבים מתעורר חשד לבעיה בכבד באופן אקראי, כאשר בבדיקות דם שגרתיות מתגלות רמות מוגברות של אנזימי הכבד, או כאשר ממצאים אקראיים מתגלים בבדיקות הדמיה כגון אולטראסאונד בטן שבוצעו מסיבות אחרות לגמרי. באופן כללי, מחלות כבד הינן נדירות בילדים, אך יש לנקוט משנה זהירות וגם במקרים אלו המתגלים אקראית – מומלץ לוודא ולשלול קיומה של מחלת כבד כרונית.

יש לכם שאלות? היכנסו לפורומים:
פורום גסטרואנטרולוגיה ילדים, מחלות כבד ילדים

זיהומים ומחלות כרוניות בכבד

ישנם גורמים רבים היכולים להוביל להתפתחות מחלות כבד בילדים, חלקן מחלות הפוגעות בכל גיל וחלקן אופייניות לגיל הילדות:
•מחלות זיהומיות – החל מווירוסים המובילים לפגיעה ספציפית בכבד כגון הפטיטיס A, B או C, המשך בווירוסים EBV ו-CMV (המוכרים כווירוסים הגורמים למחלת הנשיקה) ולעיתים אף וירוסים נפוצים ושגרתיים הגורמים לרוב צינון או התקררות.
•מחלות מטבוליות שונות ומגוונות פוגעות בכבד, ונגרמות לרוב בשל מוטציה גנטית.
•מחלות דלקתיות שאינן זיהומיות כגון מחלת כבד אוטואימונית שבה הגוף תוקף את עצמו, מחלת צליאק היכולה לגרום לעלייה באנזימי הכבד, דלקת בצינורות המרה (PSC) ואחרות.
• באופן נדיר הרעלות שונות יכולות לגרום לפגיעה כבדית, וכן גידולים.

נכון להיום, עם עליית שכיחות ההשמנה באוכלוסייה הכללית ובפרט בילדים, מחלת הכבד השכיחה ביותר בעולם ובילדים, היא מחלת הכבד השומני (NAFLD). מחלה זו מאופיינת בהסננה של שומן לתוך הכבד עם התפתחות הדרגתית של דלקת – הפטיטיס. בעוד הגוף מנסה לסלק את השומן ללא הצלחה מהכבד באמצעות התהליך הדלקתי, לאורך זמן הדלקת עלולה לגרום להצטלקות של רקמת הכבד, מצב המכונה 'פיברוזיס'. במצבים חמורים, הרקמה הצלקתית מחליפה את רוב רקמת הכבד הבריאה עד כדי היווצרות שחמת הכבד – 'צירוזיס'. לרוב, כבד שומני הוא תוצאה של השמנת יתר, אך גם אנשים וילדים רזים עלולים לפתח מחלה זו. התקדמות המחלה היא לרוב איטית ומתפרשת על-פני שנים רבות. גם במידה והמחלה מאובחנת בילדות, קרוב לוודאי כי סיבוכיה יופיעו רק שנים לאחר מכן – בבגרות. עם זאת, בגיל העשרה מתקבעים הרגלי חיים שילוו את הילד והנער כל חייו ולפיכך מומלץ לאבחן ולהתחיל טיפול מוקדם ככל האפשר. למרות מחקר ענף בתחום, הטיפול היחיד שהוכח עד כה כיעיל לטיפול במחלת כבד שומני הוא ירידת משקל של כ-10% ממשקל הגוף על-ידי תוכנית דיאטה מתאימה ופעילות גופנית סדירה, תוך מעקב רפואי מתמשך.

סיטואציה ייחודית בתינוקות היא צהבת-יילודים. רוב מקרי הצהבת ביילודים נגרמים בשל פירוק מוגבר של כדוריות דם אדומות סביב הלידה במעבר בין החיים העובריים בתוך הרחם אל מחוצה לו. לעיתים, גם להנקה יש תרומה לצהבת, אם משום שהתינוק לא אוכל מספיק ואם בשל תכונות חלב האם. במקרים אלו הצהבת לא משקפת כלל מחלת כבד, היא לרוב קלה יחסית, ותחת מעקב חולפת בדרך כלל מעצמה ללא צורך בטיפול ספציפי. במקרים שבהם הצהבת ממושכת (מעל שבועיים) או כאשר נלווים לה ממצאים נוספים כגון גוון בהיר ליציאות, יש צורך בבירור מקיף יותר על מנת לשלול מחלה כבדית כמקור לצהבת, ביחוד זיהומים תוך רחמיים ובעיות במבנה ותפקוד הכבד ודרכי המרה.

אבחון וטיפול במחלות כבד

אבחון מחלת כבד הוא בדרך כלל מורכב ומשתנה בהתאם לסיטואציה הספציפית של המטופל – גילו, מחלות רקע, היסטוריה משפחתית ותלונות או ממצאים ספציפיים נוספים. הבירור מתחיל באיסוף מידע קפדני על שלל התסמינים, ההיסטוריה הרפואית של המטופל ושל משפחתו וניסיון לאתר רמזים מחשידים כגון חשיפות חריגות. בדיקה גופנית הינה חלק בלתי נפרד מהבירור, אך לרוב אינה מספקת ויש צורך בבדיקות עזר – בדיקות דם, סריקות הדמיה ובמידת הצורך גם ביופסיית כבד.

ילדים עם מחלת כבד צריכים להיות תחת מעקב רפואי צמוד לצורך ניטור חומרת המחלה, הערכת תפקודו של הכבד וזיהוי מוקדם של סיבוכים העלולים להתעורר לאורך השנים. המעקב לרוב ממושך, לאורך שנים, ולעתים גם לכל החיים.

הטיפול במחלת כבד משתנה בהתאם לאבחנה הספציפית וחומרת המצב, והוא כולל דיאטה מותאמת, שינוי אורחות חיים וטיפולים תרופתיים במידת הצורך.

ד"ר אחיה אמיר – מומחה לגסטרואנטרולוגיה, מחלות כבד ותזונת ילדים

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר אחיה אמיר
גסטרו ילדים מומחה
מומחה לגסטרו-ילדים מחלות כבד, תזונת ילדים ורפואת ילדים. תחומי טיפול: כאבי בטן כרוניים, עצירות כרונית, קרוהן, קוליטיס, צליאק, הליקובקטר פילור, מחלות רפלוקס ועוד.

גסטרואנטרולוגיה ילדים, מחלות כבד ילדים

בפורום זה תוכלו להתייעץ על נושאים כמו כאבי בטן אצל ילדים, עצירות, בעיות עיכול, שלשולים, גזים, יציאות, רפלוקס, צליאק, צרבות ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • בריחת קקי ילד בן 7.5
  שרית
  04/09/2019

  שלום, ילד שלי בן 7.5 עלה לכיתה ב', היה לו תמיד התלכלכות מקקי אבל בזמן האחרון זה התגבר, זה קורה בדרך כלל בזמן משחק, כל יום עכשיו, אני לא חושבת שזה פסיכולוגי כי היינו כבר בטיפולים פסיכולוגיים עם טבלאות ופרסים והכול, יש לו גם בריחת פיפי אבל פחות וגם בלילה אבל לא כל יום, היינו אצל נפרולוג, עשינו בדיקת כליות וצילום בטן ריק שיצאו תקינים, בצילום היה תוכן רב ברקטום, באולטסאונד כליות השלפוחית שתן הייתה מלאה והוא אומר שלא מספיק להגיע לשירותים, שהוא לא מרגיש, מבקשת עזרה, תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בריחת צואה בילד בן 7 שנים

  ד"ר אחיה אמיר
  05/09/2019

  הי שרית
  התמונה שאת מתארת מאוד מתאימה לעצירות כרונית וקשה.
  בד"כ אחרי שנים של עצירות- הרקטום ופי הטבעת שרגילים להימצא תחת לחץ מתמיד- מאבדים את הרגישות וכל החישה באזור מופרעת. בנך קרוב לוודאי, אכן לא מרגיש את היציאות שלו.
  בהנחה שאין בעיה נוירולוגית אחרת, הטיפול צריך להתרכז בעצירות עצמה- לרוב מדובר בטיפול ממושך, חודשים ואף שנים, עד ל"חינוך מחדש" של הרקטום ופי הטבעת.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • גביקסון ואומפרדקס
  לין
  30/08/2019

  שלום,
  לבן שלי בן ה3 חודשים ריפלוקס הכולל השתנקויות במהלך היום, קושי לישון, קושי באכילה ובעיקר לאחריה. הומלץ לנו אומפרזול ע"י גסטרו אחד וע"י גסטרו בהתייעצות נוספת הומלץ להוסיף גם גביקסון אחרי כל ארוחה.
  שאלותיי -
  1. אפשר לתת גביקסון פעמיים שלוש ביום ולא אחרי כל ארוחה? האם זה יעבוד נקודתית?
  2.הבנתי שהגביקסון גם נועד לצרבת אז מדוע גם גביקסון וגם אומפרזול? האם התרופות האלה עושות תלות?
  3.ישנה הטבה חלקית עם האומפרזול אך נראה שגורם לו לגזים יותר מהרגיל וכן לפליטות מוגברות (היה ריפלוקס יותר סמוי עכשיו יותר גלוי) האם זה יכול להיות? נראה שגם הסמכת המזון עם קרונפלור גורמת לכאבי בטן עזים..האם אתה מכיר תופעה כזו?
  5.מה לגבי הגבהת המזרן - התבלבלתי מהדעות השונות האם כדאי או לא לתינוקות הסובלים מריפלוקס?

  נשמח לעזרתך, תודה מראש!!!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ושאלה נוספת

  לין
  30/08/2019

  נהיה לו גם מלא גיהוקים וגרפסים - זה קשור לאומפרזול?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ריפלוקס, גביסקון, אומפרזול....

  ד"ר אחיה אמיר
  01/09/2019

  הי לין.
  נושא הריפלוקס עלול לבלבל.
  כפי שכבר עניתי לא פעם בעבר- אענה בתמצות.
  את מוזמנת לגלול לתשובות דומות בעבר בפורום זה, או לחילופין למצוא עוד קצת אינפורמציה באתר שלי תחת הלשונית "ריפלוקס"- חפשי בגוגל "דר' אחיה אמיר".

  בכל אופן- משמעות המילה ריפלוקס- היא עליית תוכן קיבה כלפי מעלה- לרוב תופעה פיזיולוגית שלא מעידה על בעיה.
  במיעוט המקרים נלווית לריפלוקס בעיה רפואית ואז יש להתייחס למצב כאל "מחלת ריפלוקס".
  למחלת ריפלוקס כשלעצמה- יש מספר ביטויים:
  1. חוסר עלייה במשקל כתוצאה מאובדן קלוריות בפליטה.
  2. ארועי השתנקות.
  3. התפתחות כוויה כימית בושט כתוצאה מהמרכיב החומצי שעולה עם תוכן הקיבה.

  הטיפולים השונים- מכוונים לאספקטים שונים של מחלת הריפלוקס-
  א. השכבה גבוהה, האכלה במנות קטנות, הוצאת גרעפסים מרובים בזמן האכילה- עשויים למנוע ארועי השתנקות, או למתן את חוסר עליית המשקל.
  ב. אומפרזול מפחיתה את הפרשת החומצה בקיבה ולפיכך יכולה לסייע בריפוי דלקת בושט.
  גביסקון הוא למעשה טיפול מקומי- כמו משחה. לכן אם כבר משתמשים בו (לא חייבים- תועלת נמוכה יחסית) אז כדאי מיד לאחר ארוחה או תוך כדי.
  לא מתפתחת לתרופות אלו תלות.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • גביקסון- כתוב התוויה מעל גיל 6

  לין
  02/09/2019

  תודה רבה על המענה!
  הריפלוקס אצלנו הוא בעיקר סמוי כך שהעלייה במשקל תקינה אך זה משפיע על כל איכות החיים - הן בהאכלה ולאחריה והן אפילו בשינה בהתעוררות בבכי כנראה כי תוכן עולה בושט ולכן אין לנו ברירה אלא להיעזר בתרופות לצערנו.
  לגבי גביקסון כתוב שהוא מיועד רק מגיל 6 - אז איך זה מאושר בעצם לטיפול בתינוק?
  והאם אומפרזול יכול לגרום לכאבי בטן, נפיחות וגזים? ואם במצב זה נהוג לתת חלופה אחרת?

  ואם גביקסון הוא גם לצרבת אז למה נותנים גם גביקסון וגם אומפרזול?

  מה הגבלת השימוש באלו? גג חודשיים?

  המון תודה מראש על עזרתך

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • גביסקון, אומפרזול וכו'

  ד"ר אחיה אמיר
  03/09/2019

  גביסקון לא נבדק בילדים מתחת גיל 6. זה לא אומר שהוא מסוכן, מתחת גיל זה, אלא שהוא לא נבדק.
  עם זאת ילדים רבים קיבלו את הטיפול. בסופו של דבר מדובר בטיפול מקומי.

  כפי שרמזתי, לא בטוח שיש מקום בכלל לטיפול זה, וברוב המקרים ניתן להסתפק באומפרזול.
  אומפרזול בד"כ לא גורם לגזים, נפיחות וכאבי בטן- קרוב לוודאי שיש לה במקביל "גזים" רגילים של תינוקות.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • צואה מרובה לילדה בת 3.4 שנים
  נונה
  25/08/2019

  לרופא שלום,
  הבת שלי מגיל הלידה יש לה הרבה יציאות, היו בערך 7-8 פעמים בימים הראשונים לחייה ואז זה ירד ל 3-4 פעמים ביום באופן קבוע - היום היא בת 3.4 שנים, לפני כמה חודשים התחילה להתלונן על כאבי בטן, זה היה רק ברמה של אמירה " כואב לי בבטן" עשינו בדיקת צואה שלא יצאה תקינה ( כמו שהבנתי מהרופא יש לה תולעת ) ושהיא צריכה לקבל פלאג'יל 3 פעמים ביום למשך 7 ימים, סיימנו את הטיפול כראוי ולפי הרופא שלה לא צריך לעשות בדיקה חוזרת לוודא שהכל עבר אם היא כן השלימה את כל הטיפול, אבל הילדה עדיין מתלוננת על כאבי בטן כל כמה ימים, אגב גם תדירות הצואה עולות והדבר הראשון שהיא עושה בבוקר זה לעושת קקי, וזה גם אחרי הארוחות מיד היא צריכה לעשות קקי, היא עוד מעט נכנסת לגן ואני מודאגת מהתופעה הזו, האם יש עוד דברים שצריך לבדוק, האם פיספסנו משהו?
  היא ילדה בריאה בדרך כלל, רזה מאוד, אוכלת מעט מאוד
  אשמח להתייחסות בעניין
  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בהמשך לשאלה הקודמת

  נונה
  25/08/2019

  שכחתי לציין שלעתים קרובות יש לה באותו יום שילשולים ואחר מכן צואה רגילה וההפך

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • יציאות תכופות בבת שלוש וחצי

  ד"ר אחיה אמיר
  26/08/2019

  הי נונה.
  הסיפור מורכב מפרטים רבים וקשה לי לתת לך תשובה מלאה על סמך הפרטים שמסרת. דפוס היציאות בינקות על פניו נשמע תקין לעומת זאת- חוסר הסדירות ביציאות כעת- פחות.
  נשמע לי גם, שהאינפורמציה שאת מוסרת עברה עיבוד מסויים (ייתכן שע"י הרופא המטפל שלכם- לצורך פישוט הדברים) שכן חלק מהדברים אינם הגיוניים- לדוגמא- פלאג'יל היא אנטיביוטיקה שבד"כ אינה בשימוש לטיפול בתולעים. כך שלהערכתי קיימים אי-דיוקים מסויימים בסיפורך.

  בכל אופן- מציע לנסות מספר דברים:
  - כדאי לנסות לשנות קצת את הדיאטה- בדגש על הפחתת מוצרי חלב.
  - במידה וזה לא עוזר כדאי להשלים בדיקות דם כלליות ובאופן ספציפי לשלול צליאק.
  - בנוסף- תרביות צואה, בדיקות צואה למיקרוסקופיה לפרזיטים, ובדיקות אנטיגניות בצואה לפרזיט בשם ג'יארדיה.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • גזים לתינוקת בת 3 חודשים
  ליאור
  23/08/2019

  שלום, ביתי כבר כמעט בת 3 חודשים. ניזונה בעיקר ממטרנה בעיקר וחלב אם שאוב. לאורך היום מוציאה הרבה גזים ודיי מתפתלת מכאבי בטן.ביום המצב עוד סביר ..בלילה היא מכווצת רגליים לכיוון הבטן ומסתובבת כל פעם מצד לצד באי נוחות גדולה שמפריעה לה לישון, מוציאה גזים ולעיתים אף בוכה מתוך הכאב וההפרעה בשינה. על פי מה שקראתי תופעת "הגזים" שמתרחשת עד גיל 3-4 חודשים בד"כ לא מופיעה כך כמו אצל ביתי. אני נותנת לה בשבוע האחרון טיפות ביוגיאיה פרוביוטיקה ובלילה לפעמים בעת הצורך סימיקול. לא נראה שבלילה זה עוזר במיוחד.
  האם זה הגיוני שתינוק יתפתל כך מתופעת "הגזים"? או שייתכן שמדובר אולי בקושי בעיכול לקטוז? בכל זאת יש במטרנה 50% לקטוז לעומת חלב אם שיש בו כ7% אחוז (לצערי אין באפשרותי לתת לה חלב יותר מהקיים). האם שווה לנסות מטרנה קומפורט? הבנתי שהסוכר בו פחות איכותי מלקטוז אך היא בהחלט סובלת מגזים...אולי שווה לפחות בלילה לתת את המטרנה הזו?
  האם לרוב התינוקות קשה לעכל לקטוז בכמות כזו בגיל כזה וזה צפוי להסתדר או שבכלל לטעמך כן מדובר בתופעת הגזים הקלאסית?
  מה היית מציע לטיפול?

  תודה מראש.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אי-שקט, כאבים ו"גזים" בתינוקת בת 3 חודשים

  ד"ר אחיה אמיר
  25/08/2019

  הי ליאור.
  זה בטח לא ינחם אותך, אך הבעיות אותן את מתארת הן נפוצות ביותר.
  המונח "גזים" בא לתאר כאבי בטן בקרב תינוקות, שאין להם השלכה לעתיד. עם הגיל הם חולפים ואינם מעידים על בעיה אורגנית בבטן.
  למעשה- גזים אינם חלק הכרחי מ"גזים": באנגלית המושג הוא בכלל- INFANTILE COLIC שמתרגם לכאבי בטן עוויתיים.
  לרוב ל"גזים" יש דפוס אופייני- כאבים בשעות אחה"צ-ערב, הנראים ממקור בטני, וחולפים לעיתים לאחר העברת גזים. אך יש תינוקות שלא קראו את הספר ואצלם התמונה שונה.

  למעט מקרים נדירים שבנדירים, לתינוקות אין בעיה בפירוק לקטוז, שהרי זה הסוכר העיקרי בחלב ומהווה את מקור האנרגיה העיקרי בינקות.

  מבחינה פרקטית, ראשית יש לשלול שלא מדובר באי-נוחות ממקור אחר. אך אם התינוקת עולה במשקל היטב והרושם הכללי הוא כי מדובר ב"גזים" יש מספר דברים שניתן לנסות- אף אחד מהם הוא לא פתרון קסם: ניתן לנסות פורמולה דלת לקטוז, ניתן לנסות ביוגאיה או אחד התכשירים האחרים הקיימים המתיימרים להקל.

  יש לזכור כי בסופו של דבר- אם אכן מדובר בגזים- הזמן הוא הרופא הטוב ביותר- זה עובר עם הגיל.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ריפלוקס לילדה בת חודשיים וחצי
  שירן
  20/08/2019

  שלום,
  לביתי בת החודשיים וחצי ריפלוקס. היא הייתה פולטת דיי הרבה ובשבועיים האחרונים הפליטות יותר סמויות. כלומר, עולה האוכל והיא בולעת אותו חזרה. פעמים רבות במהלך היום יש צורך להפוך אותה על מנת שלא תחנק מהפליטה חלילה.
  ישנם ימים בהם ההאכלות עוברות ללא בכי מיוחד או באי נוחות קלה לאחר סיום האוכל וישנם ימים בהם ההאכלות עוברות בבכי רב וקושי להמשיך לאכול אך איני יודעת אם בהכרח הגורם הוא ריפלוקס, גזים או שניהם. יש לציין כי ביתי עולה במשקל ואף באחוזון 80.
  אוכלת בעיקר מטרנה אקסטרה קר ו2-3 ארוחות ביום חלב אם שאוב.
  הרופא המליץ לנו על מטרנה ar. ניסינו והדבר גרם לה לסבל רב והתפתלויות רבות מכאב בטן. בנוסף המליץ על אומפרזול.
  1.האם בכל זאת היית ממליץ על הסמכת קונפלור במקום? או שאם הar עשה תופעות שכאלה כדאי שלא?
  2.האם כדאי לתת אומפרזול לפי המקרה לטעמך? האם אפשר לתת במקרה הצורך ביום בו רואים שהיא יותר סובלת מהריפלוקס למען ההארוחות הבאות ולא באופן קבוע יומיומי?
  3.בלילה בעיקר בחלקו השני נעה באי נוחות, שמה ידיים על הראש ומתקפלת עם הבטן. האם אתה מעריך שמדובר בצרבת? תינוק חש צרבת בעקבות ריפלוקס ? הגיוני שפתאום זה קורה באמצע הלילה? שואלת מאחר וייתכן שזה גם גזים ואני לא רוצה לתת תרופה שהמקור לכך עדיין לא ברור.
  4.במידה והניסיון לטיפול ייכשל, האם אי טיפול בריפלוקס עלול לגרום לבעיות כאלה ואחרות כמו נזק בוושט וכדומה?
  5.בזמן ההאכלה היא שמה הרבה ידיים על הראש וגם בלילה.
  כדאי לבדוק משהו במקרה זה אולי אוזניים?

  תודה מראש

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ריפלוקס או מחלת ריפלוקס

  ד"ר אחיה אמיר
  21/08/2019

  הי שירן
  נשמע שעוברים עליכם ימים ולילות לא פשוטים.

  בעיות המתעוררות סביב האכלה, פליטות, אי-שקט וכאבים בחודשים הראשונים לחיים הן תמיד מורכבות מהמוני ניואנסים, והפתרון הנכון לכל תינוק משתנה בהתאם.
  לצערי אני לא באמת יכול לייעץ מה הטיפול המתאים לכם על סמך מכתבך (הגם שהוא מפורט למדי).
  עם זאת, אני מתרשם מדברייך כי רופא הילדים שלכם קומפטנטי והציע לכם מספר פתרונות. אני מציע להישמע לרופא- ובמידה ואין הטבה לפנות לייעוץ גסטרו.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הליקובקטר לילד בן חמש ולילד בן שנתיים וחצי
  danit
  16/08/2019

  שלום וברכה
  לבן שלי בן החמש התחיל תופעה של גרפסים כבר 3 שבועות הרופאת ילדים נתנה לי לעשות בדיקת צואה ויצא שיש לו את החיידק בצואה הליקובקטר וגם לבן שלי הקטן בן השנתיים וחצי עשיתי בדיקת צואה ויצא חיובי הייתי אצל גסטרו שאמר שאין צורך לטפל ויש לעשות מעקב בלבד רציתי לשאול למה לא לתת אנטביוטיקה ולחסל את החיידק הרי הגרפסים לא חלפו לו
  תודה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הליקובקטר פילורי בילדים

  ד"ר אחיה אמיר
  18/08/2019

  הי דנית
  באופן עקרוני, אני נוטה להסכים עם הגסטרואנטרולוג איתו כבר התייעצתם.
  הסיכוי שהגיהוקים שתארת אצל ילדך קשורים להימצאות החיידק (HP) נמוך מאוד. לעומת זאת הסיכון שהטיפול הקשה יגרור תופעות לוואי גבוה; ובהחלט מדובר בטיפול קשה- 3 תרופות מתוכן 2 אנטיביוטיקות למשך שבועיים- ואין וודאות כי בכך זה נגמר.
  יותר סביר בעיני שריבוי הגיהוקים קשור בטיקים גרוניים/קוליים שבנך אולי אימץ, טכניקת שתייה/אכילה לקויה הכוללת ריבוי בליעת אוויר, או כתלות בדיאטה שלו.
  את יכולה למצוא עוד קצת אינפורמציה באתר שלי-
  dr-amir-achiya.co.il
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הליקובקטר בילדים

  ד"ר אחיה אמיר
  18/08/2019

  הי דנית
  אני נוטה להסכים עם הגסטרואנטרולוג איתו כבר התייעצתם.
  הסיכוי כי הגיהוקים קשורים להימצאות החיידק- נמוך. ואילו הסיכון כי הטיפול יהיה מלווה בתופעות לוואי- גבוה.
  מדובר בטיפול קשה- 3 תרופות, מתוכן 2 אנטיביוטיקות, למשך שבועיים- וגם אז אין ערובה שמצליחים להיפטר מהחיידק.

  יותר סביר בעיני שהגיהוקים קשורים בטיקים ווקליים/גרוניים שבנך אולי אימץ, טכניקת בליעה בזמן שתייה/אכילה הכוללת בליעת אוויר מרובה, או בשל הדיאטה שלו (משקאות מוגזים לדוגמא).

  קצת יותר אינפורמציה על הליקובקטר פילורי את יכולה למצוא באתר שלי- חפשי בגוגל.

  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הליקובקטר לילד בן חמש ולילד בן שנתיים וחצי

  danit
  18/08/2019

  תודה רבה לך על התשובה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תוצאות לאחר תרבית צואה
  סיגל
  08/08/2019

  בני בן 2.5. הוא עבר תרבית צואה. בתוצאות כתבו שמצאו נוכחות של זיהום של campylo-bacter. מה זה ואיך מטפלים?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • זיהום מעיים בקמפילובקטר

  ד"ר אחיה אמיר
  08/08/2019

  הי סיגל.
  קמפילובקטר (או בשמו המלא- קמפילובקטר ג'ג'וני) הוא אחד החיידקים הנפוצים שגורמים לזיהום מעיים המתבטא בשלשול וחום.
  להבדיק מחיידקים אחרים (כדוגמת שיגלה או סלמונלה) לרוב המחלה מתאפיינת בעצימות נמוכה יחסית- חום גוף שעולה אך לרוב לא מאוד גבוה, ושלשול דמי אך מוגבל יחסית.
  הטיפול, במידת הצורך, הוא אנטיביוטי- לרוב באזניל.
  בברכה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • התקפות של גרפסים כל בוקר
  רינה
  05/08/2019

  בת 62. מזה כשבוע אני נתקפת גרפסים משעות הבוקר. זה מציק לי בבטן.
  ממה זה נובע?
  איך ניתן לטפל?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • גיהוקים על הבוקר

  ד"ר אחיה אמיר
  05/08/2019

  הי רינה
  שימי לב, זהו פורום לגסטרו-ילדים.
  בכל אופן, אנסה לעזור.
  ככל הנראה פיתחת רגישות חריגה במע' העיכול העליונה. הסיבה השכיחה לכך היא זיהום ויראלי.

  לא סיפרת, אך האם היו תסמינים אחרים של מחלה ויראלית? האם שינית משהו בדיאטה? האם יש לך מעין טיקים של בליעת אוויר?

  במידה והתשובות לכל השאלות הנ"ל שליליות- מציע לעת עתה, לחכות כמה ימים ורלאות אם זה חולף מעצמו.
  במידה והתסמינים לא חולפים- יש לפנות לבדיקה מסודרת.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הליקובקטור פלורי ועיכובי גדילה
  יסמין
  31/07/2019

  לבני בן ה- 10 יש בעיות בגדילה. לפני כשבועיים אובחן בהליקובקטור פלורי.
  האם ישנו קשר בין עיכובים בגדילה לנוכחות חיידק זה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • HP וגדילה איטית

  ד"ר אחיה אמיר
  31/07/2019

  הי יסמין
  רוב הסיכויים שאין קשר בין השניים.
  לא ברור לי אם בכלל היתה אינדיקציה אמיתית לבדיקת ההליקובקטר פילורי, שכן לא תיארת תלונות בטניות- כאבי בטן, בחילות הקאות וכו'.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שלשולים, גזים , נפיחות בבטן
  דניאל
  27/07/2019

  שלום, בחודשיים האחרונים יש לי הרבה שלשולים, צואה רכה (לפעמים 4-5 פעמים ביום), המון גזים וכאבי בטן.
  עשיתי בדיקות דם מורחבות, הכל נמצא תקין , כולל בדיקת צואה (אין טפילים ופרזיטים). אין לי דם בצואה.

  הייתי לפני מספר ימים אצל גסטרואנטרולוג ואני צריך לעשות בדיקות דם נוספות (לשלול קרוהן/צליאק/קוליטיס) ובדיקת צואה נוספת (לבדוק קלפרוטקטין)

  כמה שאלות:

  1. עד שאעשה את כל הבדיקות, אני יכול לקחת סטופיד וקל בטן, גם חודש-חודשיים? יש הגבלה כמה כדורי קל בטן וסטופיד אפשר לקחת ביום? כי לפעמים אני לוקח 2 כדורי סטופיד ביום ו-4 כדורי קל בטן, זה יותר מדי? זה יכול לגרום לי נזק?

  2. אם כל הבדיקות יצאו תקינות, והבעיות ימשיכו, אני אצטרך לעשות בדיקה קולונסקופיה ובדיקת גסטרוסקופיה?

  3. יכול להיות שיש לי סרטן המעי הגס?

  4. אם אני לוקח סטופיד, זה משפיע על הבדיקת צואה?


  יש לציין דברים נוספים:

  * אני לא מעשן ולא שותה אלכוהול בכלל (גם לא יין ולא בירה)

  * הכבד שלי שומני (עשיתי אולטרסאונד בטן לפני שנה והכל תקין)

  * אני לא עושה ספורט מיוחד (עושה הליכה של חצי שעה כל יום, ובנוסף אני עובד בחנות בעמידה והולך הרבה בחנות)

  * לא עליתי/ירדתי במשקל באופן חריג בשנה האחרונה

  * אני כבר שנה לוקח כדורים פסיכיאטריים וכדורי שינה (ציפרלקס, מירו, בונדורמין, אלפרליד)

  * אני בן 30, אין לי מחלות מיוחדות

  * ב-3 חודשים האחרונים יש לי שלפוחית ״רגיזה״, יש לי פיפי כל שעה-שעתיים, לפעמים יש ימים שיש לי פיפי כל חצי שעה (לא כמויות גדולות של שתן, ואני לא שותה יותר מדי, ואני שותה נס קפה פעם אחת ביום)

  * עשיתי בדיקות שתן מורחבות - אין זיהום ואין דלקת. הכליות במצב תקין.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תסמיני בטן לא ספציפיים

  ד"ר אחיה אמיר
  30/07/2019

  הי דניאל
  ממכתבך אני מתרשם שאתה נמצא בחרדה.
  אנסה מעט להרגיע אותך. התסמינים שתארת הם תסמינים בטניים נפוצים ומאוד לא ספציפיים.
  סטטיסטית, מירב הסיכויים שגם הבירור הרפואי המקיף שאתה עובר לא ימצא שום דבר ובסופו של דבר תאובחן עם מעי רגיז- מצב שלכשעצמו מושפע מחרדה.

  עם זאת, אני ממליץ בכל לשון על השלמת הבירור כפי שהתחלת. להתרשמותי הגסטרואנטרולוג שפנית אליו מתייחס ברצינות לתלונותיך ושלח אותך לבירור מקיף.
  מציע שתשלים את הבירור ותדון איתו בתוצאות ובאפשרויות הטיפול.
  בינתיים, אני חושב שאתה יכול להרשות לעצמך לא לדאוג (יותר מדי).
  בברכה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
יועצים בתחום

 • ד"ר אסף יששכר
  ד"ר אסף יששכר
  גסטרו ורפואה פנימית מומחה לגסטרואנטרולוגיה, למחלות כבד ולרפואה פנימית. רופא בכיר במרכז להשתלות כבד ובמחלקה פנימית ד` בבית החולים בילינסון... קרא עוד
 • ד"ר אלן ענר
  ד"ר אלן ענר
  חוו"ד אורתופדיות משפטיות בדיקה על-קולית ( אולטרה-סאונד) פרקי ירכיים תינוקות. איבחון וטיפול של מחלות אורתופדיות מגיל 0 ועד גיל 18. פגיעות ספורט אצל ילדים ומתבגרים ... קרא עוד
 • ד"ר מוחמד מסארוה
  ד"ר מוחמד מסארוה
  גסטרואנטרולוג בכיר רופא פנימי, מומחה לגסטרו ולמחלות כבד תחומי טיפול: הפרעות עיכול, מחלות כבד, מחלות לבלב, קרוהן, IBD, רפלוקס, גזים ועוד... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

תסביב האשך: מצב חירום אורולוגי
ד"ר דב אנגלשטיין
| 18/08/2019 |
צפיות: 1,293
תסביב אשך הוא מצב שבו האשך מסתובב על צירו. נוסף לכאב העז, במצב זה של תסביב זרימת הדם לאשך פוחתת, עם פגיעה בחיות ותפקוד האשך, מצב היכול להוביל להסרתו.
קרא עוד
אטקסיה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 13/08/2019 |
צפיות: 1,173
מה זה "אטקסיה"? ממה זה נגרם? כיצד מאבחנים אטקסיה? מהם תסמיניה העיקריים? ומה פריט המידע הכי מהותי בדרך לזיהוי ואבחון המחלה?
קרא עוד
אורטיקריה: סוגים, גורמים ודרכי טיפול
ד"ר יורם פייטלסון
| 07/08/2019 |
צפיות: 1,773
אורטיקריה גורמת להופעת פריחה, לכאבים ולתחושת אי-נוחות. בעקבות כך, החולה עלול לחוש בסטרס נפשי . סטרס זה ילווה בתחושות חרדה, עייפות כרונית ואף דיכאון. מה נחשב לטיפול האולטימטיבי עבור מחלה זו? וכיצד גורמים לגרד המציק להיעלם?
קרא עוד
סרטן השד – היום שאחרי
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/08/2019 |
צפיות: 436
החיים עם סרטן השד אינם נגמרים מיד עם ההחלמה. נשים צריכות לחיות עם העובדה שהמחלה בתקופת הפוגה וכי היא יכולה לשוב, חשוב ללמוד להתמודד עם הפחד
קרא עוד
פציאליס: כיצד מטפלים בשיתוק בעצב הפנים?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/07/2019 |
צפיות: 661
שיתוק של עצב הפנים מהווה הן בעיה תפקודית והן בעיה אסתטית. הכירורגיה הפלסטית מאפשרת מגוון של ניתוחים שיקומיים שמשפרים את איכות החיים של הלוקים במצב
קרא עוד
דיסליפידמיה: כשהכולסטרול הרע גובר על הכולסטרול הטוב
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/07/2019 |
צפיות: 534
דיסליפידמיה היא מצב שבו יש רמות לא תקינות של שומנים בדם. כדי להימנע ממצב זה, יש לאכול אוכל בריא ולהימנע מאוכל רווי שומן
קרא עוד
Temporal Arteritis: כיצד מטפלים בדלקת עורק הרקה?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 11/07/2019 |
צפיות: 485
דלקת עורק הרקה היא מחלה מסוכנת שיכולה לגרום לסיבוכים קשים כמו שבץ, עיוורון ומפרצת באבי העורקים. מה הם תסמיני הדלקת? כיצד ניתן לאבחן? ומדוע אסור להזניח את הטיפול בה?
קרא עוד
מחלת רעד: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/07/2019 |
צפיות: 551
רעד ראשוני הוא מחלה המאופיינת ברעידות קלות באזורי גוף שונים. המחלה אינה גורמת לבעיות בריאותיות, אך יכולה להשפיע על איכות החיים
קרא עוד
תסמונת מרפן: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 01/07/2019 |
צפיות: 478
תסמונת מרפן היא הפרעה גנטית אשר גורמת לנזקים גופניים רבים בעיניים, בכלי הדם ובמבנה השלד. בטיפול נכון החולים במחלה יכולים לחיות חיים ארוכים ומלאים
קרא עוד
דלקת העצם: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/06/2019 |
צפיות: 451
אוסטאומיאליטיס היא מחלה זיהומית אשר פוגעת בעצם וברקמה המקיפה אותה. המחלה תוקפת הן ילדים והן מבוגרים, והיא יכולה להשפיע על המבנה ועל התפקוד של העצם
קרא עוד