מולוסקום: כיצד מטפלים ביבלות ויראליות?

מולוסקום הן יבלות ויראליות הנפוצות בעיקר אצל ילדים. היבלות חולפות מעצמן ויש לטפל רק במקרים קשים ומיוחדים כדי למנוע כאב וסבל
פרופ` ארנון כהן
| 30/01/2019 |
צפיות: 1,890
דירוג: 5.0 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
מולוסקום הוא סוג של יבלות ויראליות מדבקות המאופיינות בהופעת יבלות בגוון העור בצורת כיפה. ברוב המקרים צצות על העור מספר קטן של יבלות, אך לעתים מספר היבלות יכול להיות עשרות ואפילו מאות. היבלות אינן מסוכנות ובעיקר מהוות מטרד אסתטי, עם זאת, רק במקרים קשים ומיוחדים כמו יבלות בפנים או מספר רב ביותר של יבלות, מומלץ לשקול הסרה רפואית של הנגעים.

יבלות אלה שכיחות בעיקר בקרב ילדים בין גיל שנה לגיל 11, אך הן יכולות להופיע גם אצל מבוגרים, בעיקר כאלה עם מערכת חיסונית מוחלשת או מדוכאת, כמו מושתלים הנוטלים תרופות למניעת דחיית האיבר המושתל. לפי הערכות, בכל שנה מאובחנים כ-122 מיליון אנשים עם מולוסקום. הגורם למחלה הוא נגיף הפוקס (POX) אשר עובר מאדם לאדם במגע של עור בעור, אך הוא יכול לעבור גם בצורה עקיפה בשיתוף בגדים, מגבות וצעצועים. הסיכוי להידבק ביבלות גבוה יותר במגע עם מים, כמו באמבטיה ובבריכה.

כיצד מזהים יבלות מולוסקום?

התסמין הבולט ביותר של מולוסקום הוא הנגעים עצמם, היבלות הן קטנות בגוון בהיר והן מתרבות מעצמן. נוסף ליבלות, תתכן תחושת גרד באזור ובמקרים מסוימים תתפתח גם אקזמה או זיהום חיידקי משני. לרוב, האבחון של המולוקסום נעשה בהתבוננות בלבד, אך כאשר יש ספק באבחנה שולחים את אחת היבלות לביופסיה.

היבלות חולפות מעצמן גם ללא טיפול. לפעמים המצב נמשך כמה חודשים אך הוא יכול להימשך גם כמה שנים, אי אפשר לצפות מראש את משך ההחלמה מהמולוסקום. למרות זאת, לא מומלץ להזניח את המצב וכדאי להגיע לבדיקת רופא. במקרים חריגים ביותר, ללא טיפול היבלות הולכות וגדלות עד לגודל של אפונה, ולאחר היעלמותן במקרים נדירים הן עשויות להותיר צלקת.

הסרה כירורגית של יבלות

ישנם מספר טיפולים אפשריים למולוסקום, כמו תכשירים וקרמים ללא מרשם, אך אלה לרוב יקרים ואינם יעילים. הרפואה הטבעית מציעה להעלים את היבלות בעזרת חלב תאנה, אך טיפול זה עלול לגרות את העור ואף להוביל לדלקת קשה בעור.

טיפולים יעילים יותר יכולים להיות שימוש בתכשירים ממרשם רופא, כמו ורומאל אשר מיועד לטיפול מקומי, צריבה של היבלות בחנקן נוזלי, פעולה אשר יכולה לגרום לתופעות לוואי כמו בעיות פיגמנטציה והופעת שלפוחיות, והסרה כירורגית שבה מסירים את היבלות בעזרת מכשיר חד המכונה 'קורטה'. במקרים שכמות היבלות גבוהה במיוחד וכן כאשר הנגעים מופיעים באזורים רגישים, כמו הפנים, אפשר לבצע את ההסרה בטשטוש קל ואף בהרדמה.

ברוב המקרים, הטיפול בנגעים והסרתם אינו כרוך בסיבוכים או בסיכונים, אך ישנן לעתים נדירות שבהן תתפתח אקזמה סביב היבלת ולעתים נדירות אף יותר יופיע זיהום משני אשר דורש טיפול אנטיביוטי, במשחות או בכדורים. כמו כן, גרד היבלות ופציעתן עלול להוביל לכתמי פיגמנטציה ולצלקות.

בשונה מנגיפים אחרים, כמו נגיף ההרפס, המולוקסום אינו נותר רדום לאחר הטיפול, אלא עם ההסרה של היבלת או עם החלמתה הטבעית, הנגיף נעלם גם כן. עם זאת, ההדבקה בנגיף אינה מחסנת את הגוף מפניו, כך שאפשר להידבק בו שוב ושוב.

אם כן, כדי להימנע מהידבקות בנגעים יש להקפיד על כמה כללים – כאשר ישנו חשד למולוסקום יש להפריד בין המגבות של בני המשפחה ולתת לכל ילד מגברת נפרדת. כמו כן, מכיוון שמגע מים מעלה את סיכויי ההדבקה, אין לעשות אמבטיות משותפות או לרחוץ במקור מים כשאחד מהילדים חולה במחלה.

פרופ' ארנון כהן – מומחה ברפואת עור ומין

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • פרופ` ארנון כהן
    פרופ` ארנון כהן
    מומחה ברפואת עור ומין מנהל שירות העור של שירותי בריאות כללית, מחוז דרום. תחומי טיפול: פסוריאזיס, אקנה, סבוריאה, נגעי עור, שומות, יבלות, הסרת נגעי עור, מלנומה, אקזמה, הרפס ועוד... קרא עוד