אי ספיקת כבד: גורמים, תסמינים, דרכי טיפול ודרכי מניעה

אי ספיקת כבד נגרמת בשל נזקים ברקמות הכבד המונעים מהכבד לבצע את תפקידו כראוי. המחלה יכולה לבוא לידי ביטוי בצהבת, בבצקות ובירידה ביכולות הקוגניטיביות
ד``ר אסף יששכר
| 053-4872298 | 15/01/2019 |
צפיות: 496
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
הכבד הוא האיבר השני בגודלו בגוף האדם והוא ממלא כמה תפקידים חשובים ההכרחיים לפעילות התקינה של הגוף. קודם כל, הכבד אחראי על חילוף החומרים בגוף, הוא מעבד את כל מה שאוכלים ושותים והוא ממיר אותם לאנרגיה ולחומרים מזינים שהגוף צריך. כמו כן, הכבד מסנן החוצה חומרים מזיקים מהדם והוא מסייע להילחם בזיהומים. חשיפה לנגיפים ולכימיקלים מסוכנים יכולה לפגוע בכבד, וכאשר הוא ניזוק יכולה להתפתח אי ספיקת כבד. אצל אנשים הסובלים ממצב זה, בסופו של דבר הכבד יפסיק לבצע את פעולתו התקנית.

למידע נוסף היכנסו לפורום:
פורום מחלות כבד, השתלות כבד, סרטן כבד

סוגים של אי ספיקת כבד

יש שני סוגים של אי ספיקת כבד – אי ספיקת כבד חריפה (אקוטית) ואי ספיקת כבד כרונית.

אי ספיקת כבד חריפה – מצב שבו לאור הנזקים הכבד מפסיק למלא את התפקידים החיוניים שלו, כמו ניקוי רעלים, חילוף חומרים, יצירת חלבונים ויצירת תאי דם אדומים. ההרס של הכבד מתרחש במהירות, בתוך כמה ימים עד שבועות. אי ספיקת כבד חריפה יכולה להתפתח גם ללא בעיות בריאותיות קודמות ולרוב אין סימנים מקדימים שמעידים על המצב. הגורמים העיקריים לאי ספיקת כבד חריפה הם הפטיטיס B, הפטיטיס C, צריכת אלכוהול מוגזמת, הרעלת פטריות, חשיפה לרעלנים, מחלות אוטואימוניות שונות וצריכת תרופות, בעיקר פרצטמול. כמו כן, ישנן גם מחלות גנטיות שכולות לגרום לאי ספיקת כבד, המועברות בתורשה מהורה לילד.

אי ספיקת כבד כרונית – מצב שבו הרס הכבד נעשה באופן הדרגתי ואיטי יותר מאשר באי ספיקת כבד חריפה והוא יכול להימשך חודשים ואפילו שנים לפני שמופיעים תסמינים המעידים של הבעיה. אי ספיקת כבד כרונית מתפתחת לרוב בגלל שחמת הכבד – מחלת שבה רקמה צלקתית מחליפה רקמה בריאה. שחמת הכבד יכולה להיגרם מזיהום כרוני, מחלות אוטואימוניות, מחלות גנטיות, כבד שומני או צריכה ממושכת של אלכוהול.

סיבות עיקריות לשחמת ואי ספיקת כבד כרונית


מחלת הכבד השומני – מצב הנגרם בעקבות הצטברות של שומן בכבד. המחלה שכיחה בעיקר אצל אנשים הסובלים מהשמנת יתר, עודף שומנים בדם וסוכרת. לעיתים ישנן גם סיבות גנטיות המובילות להתפתחות כבד שומני. כאשר השומנים בכבד גורמים לנזק לתאי הכבד זה יכול להוביל להתפתחות שחמת כבד ואי ספיקת כבד.

מחלת כבד אלכוהולית – אצל רוב האנשים, הכבד מפרק את האלכוהול שמכניסים לגוף, אך כאשר שותים כמויות גדולות של אלכוהול ולאורך זמן, הכבד אינו מצליח לפרק אותו והכימיקלים הרעילים שיש באלכוהול מעודדים התפתחות של דלקת בכבד ונזק לתאי הכבד. לאורך זמן, הנזק הנגרם בשל צריכת האלכוהול מוביל לשחמת הכבד ולאי ספיקת כבד.

הפטיטיס C – אנשים הלוקים בהפטיטיס C נמצאים בסיכון גבוה לפתח שחמת כבד ואי ספיקת כבד. הנגיף של ההפטיטיס C מועבר לגוף דרך מחזור הדם, על כן ההידבקות במחלה נעשית בחשיפה לדם של מישהו שנושא את הנגיף, למשל בהזרקה עם מחט מזוהמת או בביצוע קעקועים ופירסינג עם ציוד לא סטרילי. נכון להיום, ההערכה היא שבישראל ישנם כ-100,000 חולים בהפטיטיס C, אך מרביתם כלל לא מאובחנים עם המחלה ואינם יודעים שהם נושאים את הנגיף.

כיום, קיים טיפול יעיל ביותר כנגד הנגיף שמביא לריפוי מהנגיף בקרוב ל-100% מהמקרים, דבר שיכול להוביל לשיפור במידת הנזק בכבד או לייצוב המצב.

כאמור, לעתים לוקח זמן רב עד שהתסמינים של אי ספיקת כבד מראים אותותיהם. התסמינים של המצב הם בחילות, שלשולים, עייפות, גירוד, חוסר תיאבון, צהבת – גוון צהבהב של העור ושל העין, איבוד משקל, נטייה לחבלות ולדימומים, בצקות והצטברות נוזלים ברגליים ומיימת – הצטברות נוזלים בחלל הבטן. חלק מהתסמינים הללו מאפיינים גם מצבים בריאותיים אחרים, לכן לא תמיד קל לאתר שהמקור שלהם הוא אי ספיקת כבד. אצל אנשים מסוימים התסמינים לא מופיעים עד שלב מתקדם של המצב, וכשהוא מגיע אפשר לסבול מעייפות קשה, מבלבול ומחוסר אוריינטציה ואפילו ליפול לתרדמת.

מכיוון שבאי ספיקת כבד, הכבד אינו מסוגל לנקות את הגוף מחומרים רעילים כגון אמוניה, אלה יכולים להצטבר במוח ולגרום לישנוניות, לחוסר ריכוז ולירידה ביכולות הקוגניטיביות. כמו כן, המצב יכול לגרור עמו מצבים בריאותיים חמורים נוספים כמו דימום בלתי נשלט, זיהומים, כשל של הכליות וסרטן הכבד.

מתי צריך השתלת כבד?

יש לפנות לטיפול רפואי מיד כשחשים אחד או יותר מהתסמינים האלה, חשוב לציין בפני הצוות הרפואי אם יש היסטוריה של צריכת אלכוהול מופרזת, נטילת תרופות כולל תוספי תזונה ותרופות ללא מרשם וכן אם יש מצבים בריאותיים נוספים או מחלות גנטיות. כדי לאתר את מקור התסמינים יש לבצע סדרת בדיקות, כשהראשונה שבהן היא בדיקת דם המאפשרת לזהות אם ישנן חריגות בדם המעידות על בעיה בתפקודי הכבד ועל אי ספיקת כבד. בהתאם לתשובות ניתן לבצע בדיקות מתקדמות יותר, כמו ביופסיה של הכבד שבה לוקחים חתיכה קטנה מרקמת הכבד כדי לבדוק את מידת הנזק וסיבת הפגיעה בכבד.

ניתן גם לבצע בדיקות לא פולשניות להערכת דרגת בצלקת הכבדית ואבחון שחמת ובהן בדיקות דם ביוכמיות כגון בדיקת פיברוטסט שנותנת מדד שנמצא בהתאמה למידת הצלקת בכבד ובדיקות הדמיה מיוחדות הבודקות את מידת האלסטיות של הכבד כהערכה של מידת הצלקת בכבד, הבדיקה הנפוצה ביותר היא בדיקת פיברוסקאן (מכשיר מיוחד שבודק את מידת האלסטיות בכבד על ידי מדידת מהירות המעבר של גלי אולטרסאונד בכבד).

הטיפול באי ספיקת כבד תלוי בחומרת המצב. ישנם מצבים מסוימים שאם תופסים אותם בזמן אז אפשר לרפא אותם ולהחזיר את המצב לקדמותו. כך, למשל, אם הבעיה נוצרה עקב נטילה של תרופות, עצם הפסקת התרופות יכולה להוביל לשיפור, בדומה לכך, טיפול בהפטיטיס וירלית או הפסקת שתיית אלכוהול יכולה להוביל לשיפור במצב.

במקרים שהנזק חמור מדי, כמו בחלק מהמקרים של אי ספיקת כבד חריפה אשר מתפתחת במהירות וללא סימנים מקדימים, הפתרון היחיד הוא השתלת כבד. בניתוח זה מסירים את הכבד בשלמותו ומחליפים אותו בכבד שלם או חלקי שהתקבל מתורם. הכבד יכול להגיע מתורם חי או מתורם מת.

לפי מחקרים, סיכויי ההישרדות לאחר השתלת כבד הם כ-90% לאחר שנה מהניתוח וכ-75% חמש שנים לאחר ההשתלה. עם זאת, ההשתלה לא תמיד מצליחה והגוף יכול לדחות את הכבד או שהמחלה שגרמה לנזק מלכתחילה חוזרת לתקוף את הכבד. על כן, גם לאחר ההשתלה צריך לשמור על זהירות מרבית, יש לבצע בדיקות מעקב קבועות ולבצע בדיקות דם סדירות כדי לאתר כמה שיותר מהר כל בעיה שעלולה לצוץ. כמו כן, אנשים אחרי השתלת כבד צריכים ליטול תרופות למשך כל חייהם על מנת למנוע דחיית הכבד על ידי מערכת החיסון.

למרבה הצער, לא כל אדם הנזקק להשתלת כבד יקבל את הכבד בזמן. רשימת ההמתנה לאיברים יכולה להיות ארוכה וישנם אנשים שאינם יכולים לעבור את הניתוח בשל בעיות בריאותיות אחרות אשר מונעות את סיכויי הקליטה של הכבד מלכתחילה.

לסיכום, אי ספיקת כבד יכולה להיות מצב מסכן חיים עם צורך לעיתים בהשתלת כבד כפתרון. לעיתים המצב הוא בלתי נמנע אבל ישנם מקרים שטיפול נכון ובזמן יכול למנוע את הידרדרות המחלה.

טיפול בגורמים מזיקים כגון הימנעות משתיה מופרזת של אלכוהול, הימנעות מחשיפה לחומרים רעילים ומסוכנים לכבד, טיפול בעודף משקל, שמירה על תזונה בריאה וביצוע פעילות גופנית סדירה יכולים למנוע את הפגיעה בכבד. דרכים נוספות שמסייעות להימנע ממחלות כבד ואי ספיקת כבד הן קיום יחסי מין מוגנים, לא להשתמש בסמים ולא לחלוק מחטים עם אנשים אחרים ולהתחסן נגד הפטיטיס A והפטיטיס B.

ד"ר אסף יששכר – מומחה לגסטרואנטרולוגיה, למחלות כבד ולרפואה פנימית

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר אסף יששכר
מומחה לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד
גסטרו ורפואה פנימית מומחה לגסטרואנטרולוגיה, למחלות כבד ולרפואה פנימית. רופא בכיר במרכז להשתלות כבד ובמחלקה פנימית ד' בבית החולים בילינסון

מחלות כבד, השתלות כבד, סרטן כבד

בפורום זה תוכלו להתייעץ על נושאים כמו הפטיטיס, גידולים בכבד, לבלב, כבד שומני, צהבת, בדיקת אנזימי כבד, אנזימי דרכי המרה, אלבומין ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • לאחר בדיקת CT בכבד
  עומר
  21/07/2019

  עברתי בדיקת CT באזור הכבד.
  בממצאים היה כתוב: "נראה מוקד היפרווסקולרי בקצה קדמי לטרלי של הכבד"
  מה זה אומר? זה תקין?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • NRH בגבד ודימום מהדליות
  קובי
  16/07/2019

  אני סובל מ- NRH בכבד. רציתי לדעת מה אחוז האנשים שסובלים ממחלה זו ומגיעים בעקבותיה לדימום שמקורו מהדליות?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • NRH בכבד

  ד"ר אסף יששכר
  16/07/2019

  מדובר באחוזים קטנים יחסית אבל זו לא תופעה מאוד נדירה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שלשול גזים צואה רכה
  אוהד
  13/07/2019

  שלום, בחודש האחרון אני סובל מבעיות במערכת העיכול - שלשולים / צואה רכה ( לפעמים 4-5 פעמים ביום) והרבה גזים. לא מגרד לי בפי הטבעת.
  התופעות שציינתי למעלה לא קורים כל יום בחודש האחרון, היו ימים שהיה בסדר, אבל 80% מהחודש האחרון היו את התופעות הנ״ל.

  עשיתי בדיקות דם נרחבות לפני שבוע והכל נמצא תקין, אין דלקת, אין זיהום. כולסטרול תקין, סוכר מעט גבוה אבל עדיין בתקן הסביר, וכל שאר המדדים תקינים.

  עדיין לא עשיתי בדיקת צואה (אמור לעשות בשבוע הקרוב).

  יש לציין שאני כבר מעל שנה סובל מחרדות והתקפי חרדה (מטופל שנה תרופתית - ציפרלקס , בונדורמין ומירו).
  לפני כחודש וחצי התחלתי עבודה חדשה, ומאז אני לחוץ יותר.

  האם לפי מה שתיארתי מדובר ככל הנראה במעי רגיז? או יש אפשרות שמדובר גם בתולעי מעיים?
  יש אפשרות שמדובר גם בחיידק הליקובקטר פילורי?

  חוץ מבדיקת צואה יש עוד בדיקות שמומלץ לעשות?
  במידה ובדיקת הצואה תהיה תקינה ואין תולעים, אני צריך ללכת לרופא גסטרו ולעשות בדיקות נוספות?

  חוץ משינוי תזונה- פחות מוצרי חלב, פחות מתוקים, פחות לחם לבן.. יש עוד המלצות מה כדאי לקחת / לשנות ?

  יש כדורים/מוצרים טבעיים שאפשר לקחת בקביעות ועוזרים למעי רגיז?

  האם אני יכול לקחת בחודש הקרוב את הכדור ״סטופיט״ , עד אשר אעשה את כל הבדיקות שצריך ואדע מה הבעיה שיש לי ?
  אם כן, כמה כדורי ״סטופיט״ מותר לקחת ביום?

  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שלשול

  ד"ר אסף יששכר
  14/07/2019

  במידה וטבדיקת הצואה תקינה והשלשול ממשיך מומלץ לפנות לרופא גסטרו לצורך המשך בירור, ניתן לקחת סטופיט.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תודה, שאלה נוספת באותו עניין

  אוהד
  15/07/2019


  בהמשך להודעה הקודמת, ביום שבת האחרון (לפני יומיים) לקחתי 2 כדורי סטופיט, ומשבת בבוקר עד היום בבוקר לא היו לי יציאות בכלל. היום בבוקר הייתה לי יציאה תקינה (צואה מוצקה ולא רכה).
  ביומיים האחרונים אכלתי אוכל רגיל, לא משהו מיוחד. כולל מוצרי חלב.

  השאלה שלי- אם היום בבוקר היציאה הייתה תקינה, זה שולל באופן סופי שיש לי תולעים / טפילי מעיים?
  או שעל סמך יציאה אחת אי אפשר לקבוע ועדיין צריך לעשות בדיקת צואה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • המשך

  ד"ר אסף יששכר
  15/07/2019

  תמשיך לעקוב אחרי היציאות, אם הן עדיין תקינות לדעתי אין צורך בבדיקת צואה , אם השלשול חוזר לבצע

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בדיקת נחושת בשתן- בירור
  דויד
  11/07/2019

  עשיתי בדיקת נחושת בשתן:
  Copper urine sample- 0
  Copper urine 24h 0.5mcg/24
  מה הבדיקות אומרות שזה כרגע נמוך
  כל שאר הבדיקות תקינות עיניים, סריולופלסמין , אלפא 1

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • נחושת בשתן

  ד"ר אסף יששכר
  11/07/2019

  הבדיקות אומרות שהסבירות שיש וילסון נמוכה מאוד (בוילסון מצפים לנחושת גבוהה בשתן)

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • רמטת נמוכות מה השפעתם

  דויד
  12/07/2019

  אם כן מה השפעתם של רמות נמוכות אלו מתחת
  לגבול ומה צריך לעשות

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • רמות נמוכות

  ד"ר אסף יששכר
  14/07/2019

  לרמות נמווכות אין משמעות כלשהי

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • עלייה בתפקודי הכבד - בירור
  דריה
  09/07/2019

  האם יכול להיות שקיימת עלייה בתפקודי הכבד
  בעקבות ירידה דרסטית במשקל הגוף?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • עליה באנזימי כבד

  ד"ר אסף יששכר
  11/07/2019

  זה יכול להיות בזמן שלאחר הירידה הדרסטית שאז לעיתים באופן פרדוקסלי יש יותר שומן בכבד שבהמשך משתפר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אנטי מיטוכנדיראל - לופוס או pbc
  אני
  06/07/2019

  שלום רב, מאובחנת בלופוס - אבל במקביל עולה חשד למחלת כבד pbc אולי בגלל אנטי מיטוכנדריאל גבוה (120). anca שלילי, תפקודי כבד תקינים להוציא חודש אחד (לפני מספר חודשים) בהם הייתה לי עלייה באינזמי כבד בגלל אימורן. מאז שהתרופה הופסקה תפקודי הכבד תקינים. wbc גבוה -15 בערך, ana חיובי, lac גבולי. משלים תקין. אולטרסאונד כבד תקין למעט אבנים מרובות בכיס המרה. סובלת מחולשת שרירים, פריחות, גרד, חולשה. האם יש צורך בבדיקות פולשניות יותר לבירור pbc למרות שתפקודי הכבד תקינים? האם אנטי מיטוכנדיראל יכול להופיע בלופוס בלי קשר למחלת כבד? אני מבולבלת כבר.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תוספת גם אנטי dna קיים

  אני
  06/07/2019

  הנוגדנים שיש לי אנא, אנטי דנא -בין 45-75, אנטי מיטוכנדיראל 120, lac גבולי

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אנטימיטוכונדריאל

  ד"ר אסף יששכר
  07/07/2019

  בשביל לאבחן PBC יש צורך בשילוב של מספר דברים, אחד מהם הוא האנטימיטוכונדריאל.
  הקריטריונים הנוספים הם רמת IGM בדם, הפרעה באנזימי כבד ובמידה ואחד מהם לא קיים לעיתים גם ביופסית כבד.
  האנטימיטוכונדריאל יכול להיות חיובי בלופוס.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תודה - כל המדדים תקינים למעט

  אני
  07/07/2019

  wbc גבוה
  ואנטי מיטוכנדיראל גבוה (וכמובן נוגדני לופוס).
  האם יש צורך להגיע לביופסיה בשלב כזה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אנטימיטוכונדריאל

  ד"ר אסף יששכר
  07/07/2019

  אם בדיקות הדם של הכבד תקינות לא בהכרח צריך ביופסיה אך מומלץ לפנות ליעוץ עם כל הבדיקות לצורך הערכה והחלטה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בדיקות משתנות לתפקודיי כבד
  דויד
  04/07/2019

  אני במעקב תפקודיי כבד
  תוצאות מלפני כמה חודשים היו בתחום כולם
  ggt ,got,gpt

  החודש בצעתי בדיקה got - 31
  Ggt- 43
  Gpt- 54 בחריגה
  שאלתי אם שני הערכים תקינים ורק gpt
  בחריגה האם זה עדיין בסדר? הכוונה שאולי
  זה סטייה טכנית

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בדיקות דם

  ד"ר אסף יששכר
  04/07/2019

  רק ה GPT חורג במקצת, מומלץ להמשיך ולעקוב אחרי הבדיקות ובמידת הצורך לפנות לרופא להמשך בירור

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מה אומרת החריגה במקרה זה

  דויד
  04/07/2019

  ששני האחרים תקנים ורק gpt חורג מה זה אומר
  במקרה זה וגם חריגה קטנה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • חריגה

  ד"ר אסף יששכר
  07/07/2019

  מדובר בחריגה קלה שיכולה לנבוע מהרבה סיבות , במרבית המקרים זה חולף לבד מבלי שנדע את הסיבה האמיתית אבל במידה וזה ממשיך צריך להמשיך לברר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תוצאות בדיקת US- בירור
  דוד
  03/07/2019

  היי ד"ר יששכר,
  ביצעתי בדיקת US. בתוצאות נרשם כי גודל הכבד 13 ס"מ ומרקמו היפרוקוגני ולא אחיד, וזאת בעקבות הסננה שומנית ניכרת. דרכי המרה לא מורחבות, אך בכיס המרה גם קיים מראה אקוגני שתואם להיווצרות אבן.
  מה, בעצם, אומרות התוצאות של הבדיקה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תוצאות הבדיקה

  ד"ר אסף יששכר
  03/07/2019

  הבדיקה אומרת שהכבד שומני ויתכן שיש אבן בכיס המרה. צריך להסתכל על המכלול- בדיקות דם, גורמי סיכון לכבד שומני ולטפל בזה (שמירה על תזונה ופעילות גופנית)

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בדיקת האלסטוגרפיה ומיימת בבטן
  רונן
  30/06/2019

  ד"ר יששכר שבוע טוב,
  עד כמה אמינה בדיקת האלסטוגרפיה עבור אנשים שלוקים במיימת בבטן?
  האם עדיף לבצע ביופסיה של הכבד?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אלסטוגרפיה ומיימת

  ד"ר אסף יששכר
  30/06/2019

  אלסטוגרפיה פחות מהימנה בנוחות מיימת, לעיתים יש צורך בביופסית כבד אך צריך תמיד להסתכל על המכלול של הבדיקות וההערכות כדי להחליט האם בכלל יש צורך.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כמה שאלות על כבד סמיך
  עופרי
  26/06/2019

  היי ד"ר יששכר,
  מהו כבד סמיך?
  ומה הם הגורמים להיווצרות תופעה זו ?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כבד סמיך

  ד"ר אסף יששכר
  26/06/2019

  איני יודע מה המשמעות של כבד סמיך, אין מושג כזה בלקסיקון הרפואי

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
יועצים בתחום

 • ד"ר אסף יששכר
  ד"ר אסף יששכר
  גסטרו ורפואה פנימית מומחה לגסטרואנטרולוגיה, למחלות כבד ולרפואה פנימית. רופא בכיר במרכז להשתלות כבד ובמחלקה פנימית ד` בבית החולים בילינסון... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

דיסליפידמיה: כשהכולסטרול הרע גובר על הכולסטרול הטוב
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/07/2019 |
צפיות: 49
דיסליפידמיה היא מצב שבו יש רמות לא תקינות של שומנים בדם. כדי להימנע ממצב זה, יש לאכול אוכל בריא ולהימנע מאוכל רווי שומן
קרא עוד
Temporal Arteritis: כיצד מטפלים בדלקת עורק הרקה?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 11/07/2019 |
צפיות: 211
דלקת עורק הרקה היא מחלה מסוכנת שיכולה לגרום לסיבוכים קשים כמו שבץ, עיוורון ומפרצת באבי העורקים. מה הם תסמיני הדלקת? כיצד ניתן לאבחן? ומדוע אסור להזניח את הטיפול בה?
קרא עוד
מחלת רעד: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/07/2019 |
צפיות: 299
רעד ראשוני הוא מחלה המאופיינת ברעידות קלות באזורי גוף שונים. המחלה אינה גורמת לבעיות בריאותיות, אך יכולה להשפיע על איכות החיים
קרא עוד
תסמונת מרפן: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 01/07/2019 |
צפיות: 322
תסמונת מרפן היא הפרעה גנטית אשר גורמת לנזקים גופניים רבים בעיניים, בכלי הדם ובמבנה השלד. בטיפול נכון החולים במחלה יכולים לחיות חיים ארוכים ומלאים
קרא עוד
דלקת העצם: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/06/2019 |
צפיות: 333
אוסטאומיאליטיס היא מחלה זיהומית אשר פוגעת בעצם וברקמה המקיפה אותה. המחלה תוקפת הן ילדים והן מבוגרים, והיא יכולה להשפיע על המבנה ועל התפקוד של העצם
קרא עוד
fUS: טיפול חדשני לרעד
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 06/06/2019 |
צפיות: 1,040
פיתוח ישראלי הוביל ליצירת טיפול חדשני המפחית משמעותית הופעת רעד בקרב חולי פרקינסון ומחלת הרעד הראשוני. כיצד מתבצע הטיפול? האם קיים צורך בתפרים? ומה הם אחוזי ההצלחה?
קרא עוד
ASC-US: תשובה לא תקינה של משטח ציטולוגי
ד"ר שרגא וקסלר
| 05/06/2019 |
צפיות: 961
בדיקת פאפ היא בדיקה שגרתית ומאוד חשובה לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם. רוב תוצאות הבדיקות מעידות על תאים תקינים, אך מה קורה כאשר בבדיקה מתגלים תאים קשקשיים לא תקינים?
קרא עוד
דמנציה ושכחת הקרובים
ד"ר דנה פאר
| 04/06/2019 |
צפיות: 498
מחלת הדמנציה פוגעת, בעיקר, בזיכרון לטווח הקצר. אחד הקשיים הכואבים ביותר איתם יש להתמודד במחלה הוא הרגע בו מתחיל החולה לא לזהות את קרוביו. רגע זה מרגיש כמו אגרוף שורף בבטן חשופה. ד"ר דנה פאר מסבירה מה מומלץ לעשות ברגעים אלו וכיצד מתמודדים עם השלב הכואב
קרא עוד
הזעת לילה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/05/2019 |
צפיות: 511
הזעת לילה היא תופעה שעלולה להתרחש עקב גורמים רבים. היא יכולה להופיע מעצמה או כסימפטום שמאותת על בעיה בריאותית אחרת. מתי יש צורך להיוועץ עם הרופא? ומהם הגורמים השכיחים ביותר לתופעה זו?
קרא עוד
הקשר בין חום גוף גבוה בעבר למניעת תאים סרטניים בהווה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/05/2019 |
צפיות: 432
האם מקרי עבר שבהם סבלתם מחום גוף גבוה יכולים לעזור במניעת מחלת הסרטן? מחקרים חדשים בתחום שופכים אור חדש בנושא
קרא עוד