אי ספיקת כבד: גורמים, תסמינים, דרכי טיפול ודרכי מניעה

אי ספיקת כבד נגרמת בשל נזקים ברקמות הכבד המונעים מהכבד לבצע את תפקידו כראוי. המחלה יכולה לבוא לידי ביטוי בצהבת, בבצקות ובירידה ביכולות הקוגניטיביות
ד``ר אסף יששכר
| 15/01/2019 |
צפיות: 1,038
דירוג: 3.0 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 3.0 מתוך 5
הכבד הוא האיבר השני בגודלו בגוף האדם והוא ממלא כמה תפקידים חשובים ההכרחיים לפעילות התקינה של הגוף. קודם כל, הכבד אחראי על חילוף החומרים בגוף, הוא מעבד את כל מה שאוכלים ושותים והוא ממיר אותם לאנרגיה ולחומרים מזינים שהגוף צריך. כמו כן, הכבד מסנן החוצה חומרים מזיקים מהדם והוא מסייע להילחם בזיהומים. חשיפה לנגיפים ולכימיקלים מסוכנים יכולה לפגוע בכבד, וכאשר הוא ניזוק יכולה להתפתח אי ספיקת כבד. אצל אנשים הסובלים ממצב זה, בסופו של דבר הכבד יפסיק לבצע את פעולתו התקנית.

למידע נוסף היכנסו לפורום:
פורום מחלות כבד, השתלות כבד, סרטן כבד

סוגים של אי ספיקת כבד

יש שני סוגים של אי ספיקת כבד – אי ספיקת כבד חריפה (אקוטית) ואי ספיקת כבד כרונית.

אי ספיקת כבד חריפה – מצב שבו לאור הנזקים הכבד מפסיק למלא את התפקידים החיוניים שלו, כמו ניקוי רעלים, חילוף חומרים, יצירת חלבונים ויצירת תאי דם אדומים. ההרס של הכבד מתרחש במהירות, בתוך כמה ימים עד שבועות. אי ספיקת כבד חריפה יכולה להתפתח גם ללא בעיות בריאותיות קודמות ולרוב אין סימנים מקדימים שמעידים על המצב. הגורמים העיקריים לאי ספיקת כבד חריפה הם הפטיטיס B, הפטיטיס C, צריכת אלכוהול מוגזמת, הרעלת פטריות, חשיפה לרעלנים, מחלות אוטואימוניות שונות וצריכת תרופות, בעיקר פרצטמול. כמו כן, ישנן גם מחלות גנטיות שכולות לגרום לאי ספיקת כבד, המועברות בתורשה מהורה לילד.

אי ספיקת כבד כרונית – מצב שבו הרס הכבד נעשה באופן הדרגתי ואיטי יותר מאשר באי ספיקת כבד חריפה והוא יכול להימשך חודשים ואפילו שנים לפני שמופיעים תסמינים המעידים של הבעיה. אי ספיקת כבד כרונית מתפתחת לרוב בגלל שחמת הכבד – מחלת שבה רקמה צלקתית מחליפה רקמה בריאה. שחמת הכבד יכולה להיגרם מזיהום כרוני, מחלות אוטואימוניות, מחלות גנטיות, כבד שומני או צריכה ממושכת של אלכוהול.

סיבות עיקריות לשחמת ואי ספיקת כבד כרונית


מחלת הכבד השומני – מצב הנגרם בעקבות הצטברות של שומן בכבד. המחלה שכיחה בעיקר אצל אנשים הסובלים מהשמנת יתר, עודף שומנים בדם וסוכרת. לעיתים ישנן גם סיבות גנטיות המובילות להתפתחות כבד שומני. כאשר השומנים בכבד גורמים לנזק לתאי הכבד זה יכול להוביל להתפתחות שחמת כבד ואי ספיקת כבד.

מחלת כבד אלכוהולית – אצל רוב האנשים, הכבד מפרק את האלכוהול שמכניסים לגוף, אך כאשר שותים כמויות גדולות של אלכוהול ולאורך זמן, הכבד אינו מצליח לפרק אותו והכימיקלים הרעילים שיש באלכוהול מעודדים התפתחות של דלקת בכבד ונזק לתאי הכבד. לאורך זמן, הנזק הנגרם בשל צריכת האלכוהול מוביל לשחמת הכבד ולאי ספיקת כבד.

הפטיטיס C – אנשים הלוקים בהפטיטיס C נמצאים בסיכון גבוה לפתח שחמת כבד ואי ספיקת כבד. הנגיף של ההפטיטיס C מועבר לגוף דרך מחזור הדם, על כן ההידבקות במחלה נעשית בחשיפה לדם של מישהו שנושא את הנגיף, למשל בהזרקה עם מחט מזוהמת או בביצוע קעקועים ופירסינג עם ציוד לא סטרילי. נכון להיום, ההערכה היא שבישראל ישנם כ-100,000 חולים בהפטיטיס C, אך מרביתם כלל לא מאובחנים עם המחלה ואינם יודעים שהם נושאים את הנגיף.

כיום, קיים טיפול יעיל ביותר כנגד הנגיף שמביא לריפוי מהנגיף בקרוב ל-100% מהמקרים, דבר שיכול להוביל לשיפור במידת הנזק בכבד או לייצוב המצב.

כאמור, לעתים לוקח זמן רב עד שהתסמינים של אי ספיקת כבד מראים אותותיהם. התסמינים של המצב הם בחילות, שלשולים, עייפות, גירוד, חוסר תיאבון, צהבת – גוון צהבהב של העור ושל העין, איבוד משקל, נטייה לחבלות ולדימומים, בצקות והצטברות נוזלים ברגליים ומיימת – הצטברות נוזלים בחלל הבטן. חלק מהתסמינים הללו מאפיינים גם מצבים בריאותיים אחרים, לכן לא תמיד קל לאתר שהמקור שלהם הוא אי ספיקת כבד. אצל אנשים מסוימים התסמינים לא מופיעים עד שלב מתקדם של המצב, וכשהוא מגיע אפשר לסבול מעייפות קשה, מבלבול ומחוסר אוריינטציה ואפילו ליפול לתרדמת.

מכיוון שבאי ספיקת כבד, הכבד אינו מסוגל לנקות את הגוף מחומרים רעילים כגון אמוניה, אלה יכולים להצטבר במוח ולגרום לישנוניות, לחוסר ריכוז ולירידה ביכולות הקוגניטיביות. כמו כן, המצב יכול לגרור עמו מצבים בריאותיים חמורים נוספים כמו דימום בלתי נשלט, זיהומים, כשל של הכליות וסרטן הכבד.

מתי צריך השתלת כבד?

יש לפנות לטיפול רפואי מיד כשחשים אחד או יותר מהתסמינים האלה, חשוב לציין בפני הצוות הרפואי אם יש היסטוריה של צריכת אלכוהול מופרזת, נטילת תרופות כולל תוספי תזונה ותרופות ללא מרשם וכן אם יש מצבים בריאותיים נוספים או מחלות גנטיות. כדי לאתר את מקור התסמינים יש לבצע סדרת בדיקות, כשהראשונה שבהן היא בדיקת דם המאפשרת לזהות אם ישנן חריגות בדם המעידות על בעיה בתפקודי הכבד ועל אי ספיקת כבד. בהתאם לתשובות ניתן לבצע בדיקות מתקדמות יותר, כמו ביופסיה של הכבד שבה לוקחים חתיכה קטנה מרקמת הכבד כדי לבדוק את מידת הנזק וסיבת הפגיעה בכבד.

ניתן גם לבצע בדיקות לא פולשניות להערכת דרגת בצלקת הכבדית ואבחון שחמת ובהן בדיקות דם ביוכמיות כגון בדיקת פיברוטסט שנותנת מדד שנמצא בהתאמה למידת הצלקת בכבד ובדיקות הדמיה מיוחדות הבודקות את מידת האלסטיות של הכבד כהערכה של מידת הצלקת בכבד, הבדיקה הנפוצה ביותר היא בדיקת פיברוסקאן (מכשיר מיוחד שבודק את מידת האלסטיות בכבד על ידי מדידת מהירות המעבר של גלי אולטרסאונד בכבד).

הטיפול באי ספיקת כבד תלוי בחומרת המצב. ישנם מצבים מסוימים שאם תופסים אותם בזמן אז אפשר לרפא אותם ולהחזיר את המצב לקדמותו. כך, למשל, אם הבעיה נוצרה עקב נטילה של תרופות, עצם הפסקת התרופות יכולה להוביל לשיפור, בדומה לכך, טיפול בהפטיטיס וירלית או הפסקת שתיית אלכוהול יכולה להוביל לשיפור במצב.

במקרים שהנזק חמור מדי, כמו בחלק מהמקרים של אי ספיקת כבד חריפה אשר מתפתחת במהירות וללא סימנים מקדימים, הפתרון היחיד הוא השתלת כבד. בניתוח זה מסירים את הכבד בשלמותו ומחליפים אותו בכבד שלם או חלקי שהתקבל מתורם. הכבד יכול להגיע מתורם חי או מתורם מת.

לפי מחקרים, סיכויי ההישרדות לאחר השתלת כבד הם כ-90% לאחר שנה מהניתוח וכ-75% חמש שנים לאחר ההשתלה. עם זאת, ההשתלה לא תמיד מצליחה והגוף יכול לדחות את הכבד או שהמחלה שגרמה לנזק מלכתחילה חוזרת לתקוף את הכבד. על כן, גם לאחר ההשתלה צריך לשמור על זהירות מרבית, יש לבצע בדיקות מעקב קבועות ולבצע בדיקות דם סדירות כדי לאתר כמה שיותר מהר כל בעיה שעלולה לצוץ. כמו כן, אנשים אחרי השתלת כבד צריכים ליטול תרופות למשך כל חייהם על מנת למנוע דחיית הכבד על ידי מערכת החיסון.

למרבה הצער, לא כל אדם הנזקק להשתלת כבד יקבל את הכבד בזמן. רשימת ההמתנה לאיברים יכולה להיות ארוכה וישנם אנשים שאינם יכולים לעבור את הניתוח בשל בעיות בריאותיות אחרות אשר מונעות את סיכויי הקליטה של הכבד מלכתחילה.

לסיכום, אי ספיקת כבד יכולה להיות מצב מסכן חיים עם צורך לעיתים בהשתלת כבד כפתרון. לעיתים המצב הוא בלתי נמנע אבל ישנם מקרים שטיפול נכון ובזמן יכול למנוע את הידרדרות המחלה.

טיפול בגורמים מזיקים כגון הימנעות משתיה מופרזת של אלכוהול, הימנעות מחשיפה לחומרים רעילים ומסוכנים לכבד, טיפול בעודף משקל, שמירה על תזונה בריאה וביצוע פעילות גופנית סדירה יכולים למנוע את הפגיעה בכבד. דרכים נוספות שמסייעות להימנע ממחלות כבד ואי ספיקת כבד הן קיום יחסי מין מוגנים, לא להשתמש בסמים ולא לחלוק מחטים עם אנשים אחרים ולהתחסן נגד הפטיטיס A והפטיטיס B.

ד"ר אסף יששכר – מומחה לגסטרואנטרולוגיה, למחלות כבד ולרפואה פנימית

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אסף יששכר
    ד"ר אסף יששכר
    גסטרו ורפואה פנימית מומחה לגסטרואנטרולוגיה, למחלות כבד ולרפואה פנימית. רופא בכיר במרכז להשתלות כבד ובמחלקה פנימית ד` בבית החולים בילינסון... קרא עוד