אי ספיקת כבד: גורמים, תסמינים, דרכי טיפול ודרכי מניעה

אי ספיקת כבד נגרמת בשל נזקים ברקמות הכבד המונעים מהכבד לבצע את תפקידו כראוי. המחלה יכולה לבוא לידי ביטוי בצהבת, בבצקות ובירידה ביכולות הקוגניטיביות
ד``ר אסף יששכר
| 053-4872298 | 15/01/2019 |
צפיות: 568
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
הכבד הוא האיבר השני בגודלו בגוף האדם והוא ממלא כמה תפקידים חשובים ההכרחיים לפעילות התקינה של הגוף. קודם כל, הכבד אחראי על חילוף החומרים בגוף, הוא מעבד את כל מה שאוכלים ושותים והוא ממיר אותם לאנרגיה ולחומרים מזינים שהגוף צריך. כמו כן, הכבד מסנן החוצה חומרים מזיקים מהדם והוא מסייע להילחם בזיהומים. חשיפה לנגיפים ולכימיקלים מסוכנים יכולה לפגוע בכבד, וכאשר הוא ניזוק יכולה להתפתח אי ספיקת כבד. אצל אנשים הסובלים ממצב זה, בסופו של דבר הכבד יפסיק לבצע את פעולתו התקנית.

למידע נוסף היכנסו לפורום:
פורום מחלות כבד, השתלות כבד, סרטן כבד

סוגים של אי ספיקת כבד

יש שני סוגים של אי ספיקת כבד – אי ספיקת כבד חריפה (אקוטית) ואי ספיקת כבד כרונית.

אי ספיקת כבד חריפה – מצב שבו לאור הנזקים הכבד מפסיק למלא את התפקידים החיוניים שלו, כמו ניקוי רעלים, חילוף חומרים, יצירת חלבונים ויצירת תאי דם אדומים. ההרס של הכבד מתרחש במהירות, בתוך כמה ימים עד שבועות. אי ספיקת כבד חריפה יכולה להתפתח גם ללא בעיות בריאותיות קודמות ולרוב אין סימנים מקדימים שמעידים על המצב. הגורמים העיקריים לאי ספיקת כבד חריפה הם הפטיטיס B, הפטיטיס C, צריכת אלכוהול מוגזמת, הרעלת פטריות, חשיפה לרעלנים, מחלות אוטואימוניות שונות וצריכת תרופות, בעיקר פרצטמול. כמו כן, ישנן גם מחלות גנטיות שכולות לגרום לאי ספיקת כבד, המועברות בתורשה מהורה לילד.

אי ספיקת כבד כרונית – מצב שבו הרס הכבד נעשה באופן הדרגתי ואיטי יותר מאשר באי ספיקת כבד חריפה והוא יכול להימשך חודשים ואפילו שנים לפני שמופיעים תסמינים המעידים של הבעיה. אי ספיקת כבד כרונית מתפתחת לרוב בגלל שחמת הכבד – מחלת שבה רקמה צלקתית מחליפה רקמה בריאה. שחמת הכבד יכולה להיגרם מזיהום כרוני, מחלות אוטואימוניות, מחלות גנטיות, כבד שומני או צריכה ממושכת של אלכוהול.

סיבות עיקריות לשחמת ואי ספיקת כבד כרונית


מחלת הכבד השומני – מצב הנגרם בעקבות הצטברות של שומן בכבד. המחלה שכיחה בעיקר אצל אנשים הסובלים מהשמנת יתר, עודף שומנים בדם וסוכרת. לעיתים ישנן גם סיבות גנטיות המובילות להתפתחות כבד שומני. כאשר השומנים בכבד גורמים לנזק לתאי הכבד זה יכול להוביל להתפתחות שחמת כבד ואי ספיקת כבד.

מחלת כבד אלכוהולית – אצל רוב האנשים, הכבד מפרק את האלכוהול שמכניסים לגוף, אך כאשר שותים כמויות גדולות של אלכוהול ולאורך זמן, הכבד אינו מצליח לפרק אותו והכימיקלים הרעילים שיש באלכוהול מעודדים התפתחות של דלקת בכבד ונזק לתאי הכבד. לאורך זמן, הנזק הנגרם בשל צריכת האלכוהול מוביל לשחמת הכבד ולאי ספיקת כבד.

הפטיטיס C – אנשים הלוקים בהפטיטיס C נמצאים בסיכון גבוה לפתח שחמת כבד ואי ספיקת כבד. הנגיף של ההפטיטיס C מועבר לגוף דרך מחזור הדם, על כן ההידבקות במחלה נעשית בחשיפה לדם של מישהו שנושא את הנגיף, למשל בהזרקה עם מחט מזוהמת או בביצוע קעקועים ופירסינג עם ציוד לא סטרילי. נכון להיום, ההערכה היא שבישראל ישנם כ-100,000 חולים בהפטיטיס C, אך מרביתם כלל לא מאובחנים עם המחלה ואינם יודעים שהם נושאים את הנגיף.

כיום, קיים טיפול יעיל ביותר כנגד הנגיף שמביא לריפוי מהנגיף בקרוב ל-100% מהמקרים, דבר שיכול להוביל לשיפור במידת הנזק בכבד או לייצוב המצב.

כאמור, לעתים לוקח זמן רב עד שהתסמינים של אי ספיקת כבד מראים אותותיהם. התסמינים של המצב הם בחילות, שלשולים, עייפות, גירוד, חוסר תיאבון, צהבת – גוון צהבהב של העור ושל העין, איבוד משקל, נטייה לחבלות ולדימומים, בצקות והצטברות נוזלים ברגליים ומיימת – הצטברות נוזלים בחלל הבטן. חלק מהתסמינים הללו מאפיינים גם מצבים בריאותיים אחרים, לכן לא תמיד קל לאתר שהמקור שלהם הוא אי ספיקת כבד. אצל אנשים מסוימים התסמינים לא מופיעים עד שלב מתקדם של המצב, וכשהוא מגיע אפשר לסבול מעייפות קשה, מבלבול ומחוסר אוריינטציה ואפילו ליפול לתרדמת.

מכיוון שבאי ספיקת כבד, הכבד אינו מסוגל לנקות את הגוף מחומרים רעילים כגון אמוניה, אלה יכולים להצטבר במוח ולגרום לישנוניות, לחוסר ריכוז ולירידה ביכולות הקוגניטיביות. כמו כן, המצב יכול לגרור עמו מצבים בריאותיים חמורים נוספים כמו דימום בלתי נשלט, זיהומים, כשל של הכליות וסרטן הכבד.

מתי צריך השתלת כבד?

יש לפנות לטיפול רפואי מיד כשחשים אחד או יותר מהתסמינים האלה, חשוב לציין בפני הצוות הרפואי אם יש היסטוריה של צריכת אלכוהול מופרזת, נטילת תרופות כולל תוספי תזונה ותרופות ללא מרשם וכן אם יש מצבים בריאותיים נוספים או מחלות גנטיות. כדי לאתר את מקור התסמינים יש לבצע סדרת בדיקות, כשהראשונה שבהן היא בדיקת דם המאפשרת לזהות אם ישנן חריגות בדם המעידות על בעיה בתפקודי הכבד ועל אי ספיקת כבד. בהתאם לתשובות ניתן לבצע בדיקות מתקדמות יותר, כמו ביופסיה של הכבד שבה לוקחים חתיכה קטנה מרקמת הכבד כדי לבדוק את מידת הנזק וסיבת הפגיעה בכבד.

ניתן גם לבצע בדיקות לא פולשניות להערכת דרגת בצלקת הכבדית ואבחון שחמת ובהן בדיקות דם ביוכמיות כגון בדיקת פיברוטסט שנותנת מדד שנמצא בהתאמה למידת הצלקת בכבד ובדיקות הדמיה מיוחדות הבודקות את מידת האלסטיות של הכבד כהערכה של מידת הצלקת בכבד, הבדיקה הנפוצה ביותר היא בדיקת פיברוסקאן (מכשיר מיוחד שבודק את מידת האלסטיות בכבד על ידי מדידת מהירות המעבר של גלי אולטרסאונד בכבד).

הטיפול באי ספיקת כבד תלוי בחומרת המצב. ישנם מצבים מסוימים שאם תופסים אותם בזמן אז אפשר לרפא אותם ולהחזיר את המצב לקדמותו. כך, למשל, אם הבעיה נוצרה עקב נטילה של תרופות, עצם הפסקת התרופות יכולה להוביל לשיפור, בדומה לכך, טיפול בהפטיטיס וירלית או הפסקת שתיית אלכוהול יכולה להוביל לשיפור במצב.

במקרים שהנזק חמור מדי, כמו בחלק מהמקרים של אי ספיקת כבד חריפה אשר מתפתחת במהירות וללא סימנים מקדימים, הפתרון היחיד הוא השתלת כבד. בניתוח זה מסירים את הכבד בשלמותו ומחליפים אותו בכבד שלם או חלקי שהתקבל מתורם. הכבד יכול להגיע מתורם חי או מתורם מת.

לפי מחקרים, סיכויי ההישרדות לאחר השתלת כבד הם כ-90% לאחר שנה מהניתוח וכ-75% חמש שנים לאחר ההשתלה. עם זאת, ההשתלה לא תמיד מצליחה והגוף יכול לדחות את הכבד או שהמחלה שגרמה לנזק מלכתחילה חוזרת לתקוף את הכבד. על כן, גם לאחר ההשתלה צריך לשמור על זהירות מרבית, יש לבצע בדיקות מעקב קבועות ולבצע בדיקות דם סדירות כדי לאתר כמה שיותר מהר כל בעיה שעלולה לצוץ. כמו כן, אנשים אחרי השתלת כבד צריכים ליטול תרופות למשך כל חייהם על מנת למנוע דחיית הכבד על ידי מערכת החיסון.

למרבה הצער, לא כל אדם הנזקק להשתלת כבד יקבל את הכבד בזמן. רשימת ההמתנה לאיברים יכולה להיות ארוכה וישנם אנשים שאינם יכולים לעבור את הניתוח בשל בעיות בריאותיות אחרות אשר מונעות את סיכויי הקליטה של הכבד מלכתחילה.

לסיכום, אי ספיקת כבד יכולה להיות מצב מסכן חיים עם צורך לעיתים בהשתלת כבד כפתרון. לעיתים המצב הוא בלתי נמנע אבל ישנם מקרים שטיפול נכון ובזמן יכול למנוע את הידרדרות המחלה.

טיפול בגורמים מזיקים כגון הימנעות משתיה מופרזת של אלכוהול, הימנעות מחשיפה לחומרים רעילים ומסוכנים לכבד, טיפול בעודף משקל, שמירה על תזונה בריאה וביצוע פעילות גופנית סדירה יכולים למנוע את הפגיעה בכבד. דרכים נוספות שמסייעות להימנע ממחלות כבד ואי ספיקת כבד הן קיום יחסי מין מוגנים, לא להשתמש בסמים ולא לחלוק מחטים עם אנשים אחרים ולהתחסן נגד הפטיטיס A והפטיטיס B.

ד"ר אסף יששכר – מומחה לגסטרואנטרולוגיה, למחלות כבד ולרפואה פנימית

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר אסף יששכר
מומחה לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד
גסטרו ורפואה פנימית מומחה לגסטרואנטרולוגיה, למחלות כבד ולרפואה פנימית. רופא בכיר במרכז להשתלות כבד ובמחלקה פנימית ד' בבית החולים בילינסון

מחלות כבד, השתלות כבד, סרטן כבד

בפורום זה תוכלו להתייעץ על נושאים כמו הפטיטיס, גידולים בכבד, לבלב, כבד שומני, צהבת, בדיקת אנזימי כבד, אנזימי דרכי המרה, אלבומין ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • עמילאז גבוה בשתן
  נגה
  11/09/2019

  שלום,

  בת 50.
  פעם שנייה שחוזר בשנתיים האחרונות, החריגה הבאה:

  * עמילאז גבוה
  - במיוחד בשתן 607 (טווח 5-460)
  - אבל גם בדם- בקצה הטווח העליון 103 (טווח 28-100)

  * ליפז בדם- נמוך מהמינימום .
  17 ( טווח 21-67)

  שאר תפקודי כליות בבדיקות כימיה, תקינים.
  איני נוטלת שום תרופות או תוספי מזון, משום סוג. ולא שותה אלכוהול.

  יש אי-נוחות במע' עיכול אחרי כל אכילה.

  מה יכול לגרום לעליית העמילז ?

  תודה מראש

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • עמילאז בדם

  ד"ר אסף יששכר
  11/09/2019

  עמילאז היא בדיקה לא ספציפית בהכרח , יכולה לבוא מבלוטות רוק והלבלב.
  לאור אי הנוחות מומלץ לבדוק את הלבלב (בדיקת סונאר או סיטי)

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כבד שומני וכולסטרול
  נועם
  06/09/2019

  שלום

  בשנות הארבעים.

  האם יש קשר בין רמות כולסטרול מוגברות לכבד שומני?
  אני סובל מכבד שומני מזה שנים רבות, ובשונה מהעבר, דווקא בבדיקת הדם האחרונה כל אנזימי הכבד היו בטווח הנורמה, ובכל זאת הכולסטרול היה גבוה מהנורמה (סוכר תקין)
  במקרה של כולסטרול גבוה (כללי ורע) מעט מעל מעל הנורמה ללא גורמי סיכון נוספים מלבד עודף משקל.
  כשעולה השאלה האם טיפול תרופתי או משהו אחר.
  האם מלבד שינוי תזונתי ופעילות גופנית (פעילות אני בכל מקרה עשיתי ועושה), האם יש דרכים נוספות להוריד את רמות הכולסטרול הכללי והרע?
  מה בקשר לתוספי המזון הללו:
  1. פיסטורולים (יש נוסטרול, פיסטרולים קומפלקס של סולגאר ועוד.
  2. ניאצין (ללא בעירה) במינון של 200 מ"ג פעמיים ביום.
  3. סובין שיבולת שועל
  4. שמרי אורז אדום (שלגביו ממה שקראתי יש בו את החומר בפעיל בסטטינים)

  ובכמה אחוזים זה עשוי להוריד, ותוך כמה זמן?

  אשמח לחוות דעתכם

  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כולסטרול

  ד"ר אסף יששכר
  08/09/2019

  הורדת כולסטרול יכולה להתבצע על ידי הדברים שכתבת, תלוי מה הרמה של הכולסטרול. ברמות גבוהות לעיתים ההורדה יכולה להיות רק על ידי טיפול תרופתי

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שאלה לגבי סוגי צהבת
  ארנון
  08/08/2019

  מה ההבדל בין סוגי הצהבת - A, B, ו - C?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הבדל בין סוגי צהבת

  ד"ר אסף יששכר
  08/08/2019

  מדובר בוירוסים שונים שיכוליםלגרום מחלות שונות בכבד.
  הפטטיס A מועבר בצואה או מזון נגוע, בד"כ מחלה שחולפת ללא טיפול
  הפטיטיס B מועברת דרך יחסי מין או במגע עם דם נגוע, יכול לגרום למחלה חריפה שחולפת או למחלה כרונית
  הפטטיס C מועבר במגע עם דם נגוע וגורם בד"כ למחלה כרונית

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • דרכי טיפול בכבד - בירור
  דליה
  05/08/2019

  איך ניתן לטפל בכבד שאינו מוגדל שומני ומגורגר עם דיפוזיה קלה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • טיפול בכבד שומני

  ד"ר אסף יששכר
  06/08/2019

  הטיפול בכבד שומני מתמקד בשינוי ארחות חיים- תזונה מותאמת דלת פחמימות וסוכרים וכן ביצוע פעילות גופנית מתונה.
  כמו כן במידה וקיימים, טיפול בסוכרת, יתר שומנים בדם וירידה במשקל.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כפות ידים אדומות- בירור
  וולד
  31/07/2019

  עברתי ביופסית כבד. האבחנה היא
  chronic pesistant hepititus.
  כעת יש לי כפות ידים אדומות (כמו התמונות בגוגל) ולפעמים חסר חושים בעצבעות ורגשות מוזרות בעצבעות.
  האם יש palmar erythema והאם האדום בכפות ידיים מציין בבעיה נוספת בכבד?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ידיים אדומות

  ד"ר אסף יששכר
  31/07/2019

  האבחנה הזאת לא ספציפית תלוי ההקשר לבדיקות.
  האודם בכפו ידיים הוא לא ספציפי רק למחלות כבד.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שאלה לגבי מחלות בגיל 30H
  אוהדאוהד
  26/07/2019

  שלום,
  יכול להיות מצב כזה שבגיל 30 פתאום יגלו אצלי צליאק או קרואן? גם אם אין לי דימום בצואה?

  יכול להיות מצב כזה שפתאום בגיל 30 אני רגיש למוצרי חלב / קמח לבן?

  בחודשיים האחרונים יש לי כאבי בטן, שלשולים וצואה רכה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מחלות בגיל 30

  ד"ר אסף יששכר
  28/07/2019

  בהחלט יכול להיות שיגלו את המחלות הללו בגיל 30 כאשר מסיבה לא ברורה הן לא הופיעו עד כה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שלשולים, גזים , נפיחות בבטן
  דניאל
  27/07/2019

  שלום, בחודשיים האחרונים יש לי הרבה שלשולים, צואה רכה (לפעמים 4-5 פעמים ביום), המון גזים וכאבי בטן.
  עשיתי בדיקות דם מורחבות, הכל נמצא תקין , כולל בדיקת צואה (אין טפילים ופרזיטים). אין לי דם בצואה.

  הייתי לפני מספר ימים אצל גסטרואנטרולוג ואני צריך לעשות בדיקות דם נוספות (לשלול קרוהן/צליאק/קוליטיס) ובדיקת צואה נוספת (לבדוק קלפרוטקטין)

  כמה שאלות:

  1. עד שאעשה את כל הבדיקות, אני יכול לקחת סטופיד וקל בטן, גם חודש-חודשיים? יש הגבלה כמה כדורי קל בטן וסטופיד אפשר לקחת ביום? כי לפעמים אני לוקח 2 כדורי סטופיד ביום ו-4 כדורי קל בטן, זה יותר מדי? זה יכול לגרום לי נזק?

  2. אם כל הבדיקות יצאו תקינות, והבעיות ימשיכו, אני אצטרך לעשות בדיקה קולונסקופיה ובדיקת גסטרוסקופיה?

  3. יכול להיות שיש לי סרטן המעי הגס?

  4. אם אני לוקח סטופיד, זה משפיע על הבדיקת צואה?


  יש לציין דברים נוספים:

  * אני לא מעשן ולא שותה אלכוהול בכלל (גם לא יין ולא בירה)

  * הכבד שלי שומני (עשיתי אולטרסאונד בטן לפני שנה והכל תקין)

  * אני לא עושה ספורט מיוחד (עושה הליכה של חצי שעה כל יום, ובנוסף אני עובד בחנות בעמידה והולך הרבה בחנות)

  * לא עליתי/ירדתי במשקל באופן חריג בשנה האחרונה

  * אני כבר שנה לוקח כדורים פסיכיאטריים וכדורי שינה (ציפרלקס, מירו, בונדורמין, אלפרליד)

  * אני בן 30, אין לי מחלות מיוחדות

  * ב-3 חודשים האחרונים יש לי שלפוחית ״רגיזה״, יש לי פיפי כל שעה-שעתיים, לפעמים יש ימים שיש לי פיפי כל חצי שעה (לא כמויות גדולות של שתן, ואני לא שותה יותר מדי, ואני שותה נס קפה פעם אחת ביום)

  * עשיתי בדיקות שתן מורחבות - אין זיהום ואין דלקת. הכליות במצב תקין.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שלשול גזים ונפיחות בבטן

  ד"ר אסף יששכר
  28/07/2019

  אני חושב שעד שיגיעו הבדיקות אפשר לקחת כדורי סטויט וקל בטן , המינון שאתה לוקח לא גדול במיוחד ולא אמור להשפיע על בדיקות הצואה.
  אני לא חושב שיש לך סרטן אבל בהחלט אם לא תמצא הסיבה בבדיקות יהיה צורך בביצוע גסטרוסקופיה וקולונוסקופיה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • לאחר בדיקת CT בכבד
  עומר
  21/07/2019

  עברתי בדיקת CT באזור הכבד.
  בממצאים היה כתוב: "נראה מוקד היפרווסקולרי בקצה קדמי לטרלי של הכבד"
  מה זה אומר? זה תקין?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • CT כבד

  ד"ר אסף יששכר
  24/07/2019

  קשה להתייחס למהות הממצא רק לפי התיאור הזה, צריך לראות ולהשוות לבדיקות קודמות אם יש

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • NRH בגבד ודימום מהדליות
  קובי
  16/07/2019

  אני סובל מ- NRH בכבד. רציתי לדעת מה אחוז האנשים שסובלים ממחלה זו ומגיעים בעקבותיה לדימום שמקורו מהדליות?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • NRH בכבד

  ד"ר אסף יששכר
  16/07/2019

  מדובר באחוזים קטנים יחסית אבל זו לא תופעה מאוד נדירה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שלשול גזים צואה רכה
  אוהד
  13/07/2019

  שלום, בחודש האחרון אני סובל מבעיות במערכת העיכול - שלשולים / צואה רכה ( לפעמים 4-5 פעמים ביום) והרבה גזים. לא מגרד לי בפי הטבעת.
  התופעות שציינתי למעלה לא קורים כל יום בחודש האחרון, היו ימים שהיה בסדר, אבל 80% מהחודש האחרון היו את התופעות הנ״ל.

  עשיתי בדיקות דם נרחבות לפני שבוע והכל נמצא תקין, אין דלקת, אין זיהום. כולסטרול תקין, סוכר מעט גבוה אבל עדיין בתקן הסביר, וכל שאר המדדים תקינים.

  עדיין לא עשיתי בדיקת צואה (אמור לעשות בשבוע הקרוב).

  יש לציין שאני כבר מעל שנה סובל מחרדות והתקפי חרדה (מטופל שנה תרופתית - ציפרלקס , בונדורמין ומירו).
  לפני כחודש וחצי התחלתי עבודה חדשה, ומאז אני לחוץ יותר.

  האם לפי מה שתיארתי מדובר ככל הנראה במעי רגיז? או יש אפשרות שמדובר גם בתולעי מעיים?
  יש אפשרות שמדובר גם בחיידק הליקובקטר פילורי?

  חוץ מבדיקת צואה יש עוד בדיקות שמומלץ לעשות?
  במידה ובדיקת הצואה תהיה תקינה ואין תולעים, אני צריך ללכת לרופא גסטרו ולעשות בדיקות נוספות?

  חוץ משינוי תזונה- פחות מוצרי חלב, פחות מתוקים, פחות לחם לבן.. יש עוד המלצות מה כדאי לקחת / לשנות ?

  יש כדורים/מוצרים טבעיים שאפשר לקחת בקביעות ועוזרים למעי רגיז?

  האם אני יכול לקחת בחודש הקרוב את הכדור ״סטופיט״ , עד אשר אעשה את כל הבדיקות שצריך ואדע מה הבעיה שיש לי ?
  אם כן, כמה כדורי ״סטופיט״ מותר לקחת ביום?

  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שלשול

  ד"ר אסף יששכר
  14/07/2019

  במידה וטבדיקת הצואה תקינה והשלשול ממשיך מומלץ לפנות לרופא גסטרו לצורך המשך בירור, ניתן לקחת סטופיט.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תודה, שאלה נוספת באותו עניין

  אוהד
  15/07/2019


  בהמשך להודעה הקודמת, ביום שבת האחרון (לפני יומיים) לקחתי 2 כדורי סטופיט, ומשבת בבוקר עד היום בבוקר לא היו לי יציאות בכלל. היום בבוקר הייתה לי יציאה תקינה (צואה מוצקה ולא רכה).
  ביומיים האחרונים אכלתי אוכל רגיל, לא משהו מיוחד. כולל מוצרי חלב.

  השאלה שלי- אם היום בבוקר היציאה הייתה תקינה, זה שולל באופן סופי שיש לי תולעים / טפילי מעיים?
  או שעל סמך יציאה אחת אי אפשר לקבוע ועדיין צריך לעשות בדיקת צואה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • המשך

  ד"ר אסף יששכר
  15/07/2019

  תמשיך לעקוב אחרי היציאות, אם הן עדיין תקינות לדעתי אין צורך בבדיקת צואה , אם השלשול חוזר לבצע

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
יועצים בתחום

 • ד"ר אסף יששכר
  ד"ר אסף יששכר
  גסטרו ורפואה פנימית מומחה לגסטרואנטרולוגיה, למחלות כבד ולרפואה פנימית. רופא בכיר במרכז להשתלות כבד ובמחלקה פנימית ד` בבית החולים בילינסון... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

תסביב האשך: מצב חירום אורולוגי
ד"ר דב אנגלשטיין
| 18/08/2019 |
צפיות: 1,291
תסביב אשך הוא מצב שבו האשך מסתובב על צירו. נוסף לכאב העז, במצב זה של תסביב זרימת הדם לאשך פוחתת, עם פגיעה בחיות ותפקוד האשך, מצב היכול להוביל להסרתו.
קרא עוד
אטקסיה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 13/08/2019 |
צפיות: 1,171
מה זה "אטקסיה"? ממה זה נגרם? כיצד מאבחנים אטקסיה? מהם תסמיניה העיקריים? ומה פריט המידע הכי מהותי בדרך לזיהוי ואבחון המחלה?
קרא עוד
אורטיקריה: סוגים, גורמים ודרכי טיפול
ד"ר יורם פייטלסון
| 07/08/2019 |
צפיות: 1,771
אורטיקריה גורמת להופעת פריחה, לכאבים ולתחושת אי-נוחות. בעקבות כך, החולה עלול לחוש בסטרס נפשי . סטרס זה ילווה בתחושות חרדה, עייפות כרונית ואף דיכאון. מה נחשב לטיפול האולטימטיבי עבור מחלה זו? וכיצד גורמים לגרד המציק להיעלם?
קרא עוד
סרטן השד – היום שאחרי
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/08/2019 |
צפיות: 436
החיים עם סרטן השד אינם נגמרים מיד עם ההחלמה. נשים צריכות לחיות עם העובדה שהמחלה בתקופת הפוגה וכי היא יכולה לשוב, חשוב ללמוד להתמודד עם הפחד
קרא עוד
פציאליס: כיצד מטפלים בשיתוק בעצב הפנים?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/07/2019 |
צפיות: 661
שיתוק של עצב הפנים מהווה הן בעיה תפקודית והן בעיה אסתטית. הכירורגיה הפלסטית מאפשרת מגוון של ניתוחים שיקומיים שמשפרים את איכות החיים של הלוקים במצב
קרא עוד
דיסליפידמיה: כשהכולסטרול הרע גובר על הכולסטרול הטוב
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/07/2019 |
צפיות: 534
דיסליפידמיה היא מצב שבו יש רמות לא תקינות של שומנים בדם. כדי להימנע ממצב זה, יש לאכול אוכל בריא ולהימנע מאוכל רווי שומן
קרא עוד
Temporal Arteritis: כיצד מטפלים בדלקת עורק הרקה?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 11/07/2019 |
צפיות: 485
דלקת עורק הרקה היא מחלה מסוכנת שיכולה לגרום לסיבוכים קשים כמו שבץ, עיוורון ומפרצת באבי העורקים. מה הם תסמיני הדלקת? כיצד ניתן לאבחן? ומדוע אסור להזניח את הטיפול בה?
קרא עוד
מחלת רעד: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/07/2019 |
צפיות: 551
רעד ראשוני הוא מחלה המאופיינת ברעידות קלות באזורי גוף שונים. המחלה אינה גורמת לבעיות בריאותיות, אך יכולה להשפיע על איכות החיים
קרא עוד
תסמונת מרפן: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 01/07/2019 |
צפיות: 478
תסמונת מרפן היא הפרעה גנטית אשר גורמת לנזקים גופניים רבים בעיניים, בכלי הדם ובמבנה השלד. בטיפול נכון החולים במחלה יכולים לחיות חיים ארוכים ומלאים
קרא עוד
דלקת העצם: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/06/2019 |
צפיות: 451
אוסטאומיאליטיס היא מחלה זיהומית אשר פוגעת בעצם וברקמה המקיפה אותה. המחלה תוקפת הן ילדים והן מבוגרים, והיא יכולה להשפיע על המבנה ועל התפקוד של העצם
קרא עוד