חייל, שפר הופעתך: בעיות עור נפוצות בצבא והטיפול בהן

חיילים רבים מגלים שבמהלך השירות הצבאי הם פיתחו בעיות עור שונות ומשונות, חלקן חולפות מעצמן אך אחרות יכולות לגרום לחוסר נוחות משמעותית וחלק מהבעיות אף מסוכנות לבריאות. לכן חשוב לזהות את בעיות העור הנפוצות בחיילים ולדעת כיצד לטפל בהן
פרופ` ארנון כהן
| 053-4877795 | 07/01/2019 |
צפיות: 955
דירוג: 5.0 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
חום, היגיינה נמוכה ומתח נפשי נמנים בין הסיבות הנפוצות ביותר להתפתחות של בעיות עור שונות. המקום שמאגד את שלושת הגורמים האלה יחד הוא הצבא, ולכן הבעיות הבריאותיות השכיחות ביותר בקרב החיילים קשורות לעור.

יבלות ויראליות – יבלת ויראלית היא למעשה זיהום שנגרם מחשיפה לנגיף מזן הפפילומה האנושי. יבלות אלה נפוצות מאוד ומדבקות מאוד, אך ברוב הגדול של המקרים, יבלות אלו אינן מסוכנות ואף עשויות לחלוף מעצמן ללא צורך בטיפול. עם זאת, לעתים נוסף למראה שלהן, היבלות יכולות לגרום לכאבים, בעיקר אם היבלות מופיעות במקומות שמופעל עליהן לחץ, כמו בכפות הרגליים.

ישנן כמה דרכים לטיפול ביבלת ויראלית, המוכרות שבהן הן תכשירים עם מרשם רופא או ללא מרשם (למשל ורומל) והקפאה בחנקן נוזלי שבה מרססים חנקן נוזלי ישירות על היבלת. הצריבה גורמת להרס פיזי של הרקמה והיבלת נופלת מעצמה. ההתזה של החנקן עלולה לגרום לכאב קל ולעתים לאחריה יופיעו שלפוחיות. אם יש שלפוחיות לאחר צריבה בחנקן נוזלי יש לחטא ולנקז את הנוזל בשלפוחית. במקרים שבהם הטיפול בחנקן לא עזר, אפשר לנסות טיפול על ידי משחות המוכנות בהכנה מיוחדת בבתי המרקחת ובמקביל לחתוך את היבלת (מבוצע על ידי רופא עור).

שמירה על היגיינה למניעת אקנה

אקנה – פצעי בגרות מתפרצים כאשר שומן, תאי עור וחומר קרני חוסמים את זקיקי השיער. בשלבים הראשונים מופיעים הקומדונים – הראשים השחורים, וכאשר אלה מזדהמים, מופיעים הפצעים האדומים עם הראש הלבן. אקנה חמורה שאינה מטופלת יכולה לגרום להצטלקויות של העור.

הטיפול הבסיסי ביותר באקנה הוא שטיפה יומיומית של הפנים בסבון עדין ובמים פושרים. כמו כן, כדאי להשתמש בקרם פנים על בסיס מים, ללא שמן וללא חומרי בישום. יש לזכור כי חיטוט בפצעונים ופיצוץ שלהם רק יגרום לזיהום חמור יותר ולהרעת המצב. לפעמים גם היגיינה גבוהה לא חזקה דיה להתמודד מול התנאים הסביבתיים ומזג האוויר. מומלץ להשתמש באל סבון עדין (למשל, התכשיר צטאפיל Cetaphil) כדי לנקות את עור הפנים על בסיס קבוע. כאשר האקנה קלה מוטב להשתמש בתכשירים ללא מרשם רופא, אך במקרים שבהם המצב חמור יותר יש לפנות לרופא עור שיספק מרשם לתכשיר אנטיביוטי אשר מטפל בזיהום שגורם לאקנה. אפשרות נוספת היא טיפול ברטינואידים, זוהי חומצה המופקת מוויטמין A אשר מונעת את סתימת זקיקי השיער והיא יעילה במיוחד לטיפול באקנה מרובת קומדונים. יש לציין כי התגובה לטיפול מופיעה לאחר חודש מתחילת השימוש. התכשירים שבהם אני משתמש במטופלים עם אקנה הם אדפרין (Adaferin) ואפידו (Epiduo).

במקרים חמורים של אקנה, שבהם קרמים ותכשירים מקומיים אינם עוזרים, הפתרון הוא טיפול תרופתי, על ידי אנטיביוטיקה אשר פוגעת בחיידקים עצמם או על ידי טיפול באיזוטרטינואין (קיורטן, רואקוטאן) אשר מצמצם את הפרשת החלב וכך נוצרים פחות קומדונים. לטיפול התרופתי יש מגבלות ותופעות לוואי שונות, ולכן נדרש מעקב רפואי תדיר.

פוליקוליטיס – זיהום של זקיקי השיער אשר בא לידי ביטוי בפצעונים אדומים שלעתים גם מגרדים וכואבים. פצעוני הפוליקוליטיס מופיעים באזורים שבהם מסירים שיער, אצל נשים לרוב על בירכיים ובמפשעות ואצל גברים באזור הזקן, שם המצב מכונה פסאודו-פוליקוליטיס.

הטיפול הראשוני הן בפוליקוליטיס והן בפסאודו-פוליקוליטיס הוא לא לגלח או להסיר שיער באזורים שבהם יש פצעונים. כדי להרגיע את העור ולזרז את ההחלמה אפשר להספיג מגבת במים חמים לא רותחים ולהניח על הפצעונים. כאשר המגבת מתקררת יש להספיג אותה שוב במים חמים ולהניח שוב על העור וחוזר חלילה. יש לבצע את הטיפול שלוש פעמים ביום, רבע שעה בכל פעם. גברים, במקום לגלח את הזקן, צריכים לקצץ אותו לאורך של חצי ס"מ לכל הפחות. במקרים קשים של פוליקוליטיס ופסאודו-קוליטיס יש לפנות לרופא לקבלת מרשם לתרופה אנטיביוטית שתילחם בזיהום.

מתח נפשי גורם לנשירת שיער

נשירת שיער – גם נשים וגם גברים סובלים מנשירת שיער. נוסף לבעיה אסתטית, נשירת שיער יכולה להעיד על בעיה בריאותית, כמו הקרחה על רקע גנטי או עקב חרדה ומתח נפשי.

נשירה שנובעת בגלל לחצים נפשיים לרוב תעבור מעצמה ללא צורך בטיפול רפואי, כך שיש להתאזר בסבלנות שהרוחות יירגעו והשערות יצמחו. הטיפול בנשירה חלקית הנובעת בשל דלקת נעשה במריחה מקומית של משחת סטרואידים או בהזרקת סטרואידים ישירות לאזורי ההקרחה בקרקפת. הטיפול בהתקרחות גנטית הוא המאתגר ביותר והפתרון היחיד שנמצא יעיל עד כה הוא טיפול תרופתי בתמיסה או בכדורים.

ציפורן חודרנית – מצב שבו צד הציפורן או הפינה שלה חודרים לתוך העור. ציפורן חודרנית גורמת לכאבים, לנפיחות ולאדמומיות של האזור שבו חדרה לעור. במקרים חמורים הציפורן, שממשיכה לגדול לתוך העור, גורמת לזיהום ולמוגלה.

במקרים קלים, אפשר לטפל בציפורן החודרנית באופן עצמאי בהשריית האצבע באמבטיה עם מים פושרים וסבון. יש לבצע את הטיפול במשך שבוע עד שבועיים, שלוש פעמים ביום. במקרים חמורים יותר וכשהטיפול העצמי לא עוזר, יש לפנות לטיפול רפואי שיכול להיות מקומי או סיסטמי. הטיפול המקומי נעשה בעזרת אנטיביוטיקה שמחסלת את החיידקים שגורמים לזיהום של העור ולהיווצרות המוגלה. הטיפול הסיסטמי כרוך בנטילת תרופה כמה פעמים ביום. אם גם הטיפול התרופתי לא עזר, כנראה שאין ברירה אלא לנתח. הניתוח נעשה תחת הרדמה מקומית של האצבע ובמהלכו חותכים את הציפורן החודרנית ושולפים אותה מהעור.

פרופ' ארנון כהן – מומחה ברפואת עור ומין

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם פרופ' ארנון כהן
מומחה ברפואת עור ומין מנהל שירות העור של שירותי בריאות כללית, מחוז דרום. תחומי טיפול: פסוריאזיס, אקנה, סבוריאה, נגעי עור, שומות, יבלות, הסרת נגעי עור, מלנומה, אקזמה, הרפס ועוד

יועצים בתחום

  • ד"ר מיכאל רום
    ד"ר מיכאל רום
    בעל קליניקת RMS למתן שירות רפואה כללית ושיקומית. מומחה לרפואה פיזיקלית ושיקום העור, ובעל ניסיון עבודה עשיר במרכזים השיקומיים הנחשבים בארץ. ... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

סוכרת סוג 2: המסלול להחלמה מלאה באמצעות ניתוח בריאטרי
ד"ר אסנת רזיאל
| 13/11/2019 |
צפיות: 1,039
רבים מאוכלוסיית העולם מתמודדים עם מחלת הסוכרת שפוגעת בשגרת חייהם ועלולה להוביל לתחלואה קשה. הטיפול התרופתי בסוכרת יעיל ומגוון ונועד ליצב את רמת הסוכר, אולם אין בו בכדי לרפא את המחלה. הניתוחים הבריאטריים, לירידה במשקל, הם כלי נהדר לטיפול בהשמנת יתר קיצונית, ובמקרים רבים נצפית במקביל לירידה במשקל גם נסיגה משמעותית של הסוכרת ואף ריפוי מלא שלה.
קרא עוד
תסביב האשך: מצב חירום אורולוגי
ד"ר דב אנגלשטיין
| 18/08/2019 |
צפיות: 3,555
תסביב אשך הוא מצב שבו האשך מסתובב על צירו. נוסף לכאב העז, במצב זה של תסביב זרימת הדם לאשך פוחתת, עם פגיעה בחיות ותפקוד האשך, מצב היכול להוביל להסרתו.
קרא עוד
אטקסיה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 13/08/2019 |
צפיות: 3,353
מה זה "אטקסיה"? ממה זה נגרם? כיצד מאבחנים אטקסיה? מהם תסמיניה העיקריים? ומה פריט המידע הכי מהותי בדרך לזיהוי ואבחון המחלה?
קרא עוד
אורטיקריה: סוגים, גורמים ודרכי טיפול
ד"ר יורם פייטלסון
| 07/08/2019 |
צפיות: 4,234
אורטיקריה גורמת להופעת פריחה, לכאבים ולתחושת אי-נוחות. בעקבות כך, החולה עלול לחוש בסטרס נפשי . סטרס זה ילווה בתחושות חרדה, עייפות כרונית ואף דיכאון. מה נחשב לטיפול האולטימטיבי עבור מחלה זו? וכיצד גורמים לגרד המציק להיעלם?
קרא עוד
סרטן השד – היום שאחרי
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/08/2019 |
צפיות: 1,113
החיים עם סרטן השד אינם נגמרים מיד עם ההחלמה. נשים צריכות לחיות עם העובדה שהמחלה בתקופת הפוגה וכי היא יכולה לשוב, חשוב ללמוד להתמודד עם הפחד
קרא עוד
פציאליס: כיצד מטפלים בשיתוק בעצב הפנים?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/07/2019 |
צפיות: 1,113
שיתוק של עצב הפנים מהווה הן בעיה תפקודית והן בעיה אסתטית. הכירורגיה הפלסטית מאפשרת מגוון של ניתוחים שיקומיים שמשפרים את איכות החיים של הלוקים במצב
קרא עוד
דיסליפידמיה: כשהכולסטרול הרע גובר על הכולסטרול הטוב
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/07/2019 |
צפיות: 682
דיסליפידמיה היא מצב שבו יש רמות לא תקינות של שומנים בדם. כדי להימנע ממצב זה, יש לאכול אוכל בריא ולהימנע מאוכל רווי שומן
קרא עוד
Temporal Arteritis: כיצד מטפלים בדלקת עורק הרקה?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 11/07/2019 |
צפיות: 673
דלקת עורק הרקה היא מחלה מסוכנת שיכולה לגרום לסיבוכים קשים כמו שבץ, עיוורון ומפרצת באבי העורקים. מה הם תסמיני הדלקת? כיצד ניתן לאבחן? ומדוע אסור להזניח את הטיפול בה?
קרא עוד
מחלת רעד: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/07/2019 |
צפיות: 722
רעד ראשוני הוא מחלה המאופיינת ברעידות קלות באזורי גוף שונים. המחלה אינה גורמת לבעיות בריאותיות, אך יכולה להשפיע על איכות החיים
קרא עוד
תסמונת מרפן: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 01/07/2019 |
צפיות: 570
תסמונת מרפן היא הפרעה גנטית אשר גורמת לנזקים גופניים רבים בעיניים, בכלי הדם ובמבנה השלד. בטיפול נכון החולים במחלה יכולים לחיות חיים ארוכים ומלאים
קרא עוד