חייל, שפר הופעתך: בעיות עור נפוצות בצבא והטיפול בהן

חיילים רבים מגלים שבמהלך השירות הצבאי הם פיתחו בעיות עור שונות ומשונות, חלקן חולפות מעצמן אך אחרות יכולות לגרום לחוסר נוחות משמעותית וחלק מהבעיות אף מסוכנות לבריאות. לכן חשוב לזהות את בעיות העור הנפוצות בחיילים ולדעת כיצד לטפל בהן
פרופ` ארנון כהן
| 053-4877795 | 07/01/2019 |
צפיות: 819
דירוג: 5.0 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
חום, היגיינה נמוכה ומתח נפשי נמנים בין הסיבות הנפוצות ביותר להתפתחות של בעיות עור שונות. המקום שמאגד את שלושת הגורמים האלה יחד הוא הצבא, ולכן הבעיות הבריאותיות השכיחות ביותר בקרב החיילים קשורות לעור.

יבלות ויראליות – יבלת ויראלית היא למעשה זיהום שנגרם מחשיפה לנגיף מזן הפפילומה האנושי. יבלות אלה נפוצות מאוד ומדבקות מאוד, אך ברוב הגדול של המקרים, יבלות אלו אינן מסוכנות ואף עשויות לחלוף מעצמן ללא צורך בטיפול. עם זאת, לעתים נוסף למראה שלהן, היבלות יכולות לגרום לכאבים, בעיקר אם היבלות מופיעות במקומות שמופעל עליהן לחץ, כמו בכפות הרגליים.

ישנן כמה דרכים לטיפול ביבלת ויראלית, המוכרות שבהן הן תכשירים עם מרשם רופא או ללא מרשם (למשל ורומל) והקפאה בחנקן נוזלי שבה מרססים חנקן נוזלי ישירות על היבלת. הצריבה גורמת להרס פיזי של הרקמה והיבלת נופלת מעצמה. ההתזה של החנקן עלולה לגרום לכאב קל ולעתים לאחריה יופיעו שלפוחיות. אם יש שלפוחיות לאחר צריבה בחנקן נוזלי יש לחטא ולנקז את הנוזל בשלפוחית. במקרים שבהם הטיפול בחנקן לא עזר, אפשר לנסות טיפול על ידי משחות המוכנות בהכנה מיוחדת בבתי המרקחת ובמקביל לחתוך את היבלת (מבוצע על ידי רופא עור).

שמירה על היגיינה למניעת אקנה

אקנה – פצעי בגרות מתפרצים כאשר שומן, תאי עור וחומר קרני חוסמים את זקיקי השיער. בשלבים הראשונים מופיעים הקומדונים – הראשים השחורים, וכאשר אלה מזדהמים, מופיעים הפצעים האדומים עם הראש הלבן. אקנה חמורה שאינה מטופלת יכולה לגרום להצטלקויות של העור.

הטיפול הבסיסי ביותר באקנה הוא שטיפה יומיומית של הפנים בסבון עדין ובמים פושרים. כמו כן, כדאי להשתמש בקרם פנים על בסיס מים, ללא שמן וללא חומרי בישום. יש לזכור כי חיטוט בפצעונים ופיצוץ שלהם רק יגרום לזיהום חמור יותר ולהרעת המצב. לפעמים גם היגיינה גבוהה לא חזקה דיה להתמודד מול התנאים הסביבתיים ומזג האוויר. מומלץ להשתמש באל סבון עדין (למשל, התכשיר צטאפיל Cetaphil) כדי לנקות את עור הפנים על בסיס קבוע. כאשר האקנה קלה מוטב להשתמש בתכשירים ללא מרשם רופא, אך במקרים שבהם המצב חמור יותר יש לפנות לרופא עור שיספק מרשם לתכשיר אנטיביוטי אשר מטפל בזיהום שגורם לאקנה. אפשרות נוספת היא טיפול ברטינואידים, זוהי חומצה המופקת מוויטמין A אשר מונעת את סתימת זקיקי השיער והיא יעילה במיוחד לטיפול באקנה מרובת קומדונים. יש לציין כי התגובה לטיפול מופיעה לאחר חודש מתחילת השימוש. התכשירים שבהם אני משתמש במטופלים עם אקנה הם אדפרין (Adaferin) ואפידו (Epiduo).

במקרים חמורים של אקנה, שבהם קרמים ותכשירים מקומיים אינם עוזרים, הפתרון הוא טיפול תרופתי, על ידי אנטיביוטיקה אשר פוגעת בחיידקים עצמם או על ידי טיפול באיזוטרטינואין (קיורטן, רואקוטאן) אשר מצמצם את הפרשת החלב וכך נוצרים פחות קומדונים. לטיפול התרופתי יש מגבלות ותופעות לוואי שונות, ולכן נדרש מעקב רפואי תדיר.

פוליקוליטיס – זיהום של זקיקי השיער אשר בא לידי ביטוי בפצעונים אדומים שלעתים גם מגרדים וכואבים. פצעוני הפוליקוליטיס מופיעים באזורים שבהם מסירים שיער, אצל נשים לרוב על בירכיים ובמפשעות ואצל גברים באזור הזקן, שם המצב מכונה פסאודו-פוליקוליטיס.

הטיפול הראשוני הן בפוליקוליטיס והן בפסאודו-פוליקוליטיס הוא לא לגלח או להסיר שיער באזורים שבהם יש פצעונים. כדי להרגיע את העור ולזרז את ההחלמה אפשר להספיג מגבת במים חמים לא רותחים ולהניח על הפצעונים. כאשר המגבת מתקררת יש להספיג אותה שוב במים חמים ולהניח שוב על העור וחוזר חלילה. יש לבצע את הטיפול שלוש פעמים ביום, רבע שעה בכל פעם. גברים, במקום לגלח את הזקן, צריכים לקצץ אותו לאורך של חצי ס"מ לכל הפחות. במקרים קשים של פוליקוליטיס ופסאודו-קוליטיס יש לפנות לרופא לקבלת מרשם לתרופה אנטיביוטית שתילחם בזיהום.

מתח נפשי גורם לנשירת שיער

נשירת שיער – גם נשים וגם גברים סובלים מנשירת שיער. נוסף לבעיה אסתטית, נשירת שיער יכולה להעיד על בעיה בריאותית, כמו הקרחה על רקע גנטי או עקב חרדה ומתח נפשי.

נשירה שנובעת בגלל לחצים נפשיים לרוב תעבור מעצמה ללא צורך בטיפול רפואי, כך שיש להתאזר בסבלנות שהרוחות יירגעו והשערות יצמחו. הטיפול בנשירה חלקית הנובעת בשל דלקת נעשה במריחה מקומית של משחת סטרואידים או בהזרקת סטרואידים ישירות לאזורי ההקרחה בקרקפת. הטיפול בהתקרחות גנטית הוא המאתגר ביותר והפתרון היחיד שנמצא יעיל עד כה הוא טיפול תרופתי בתמיסה או בכדורים.

ציפורן חודרנית – מצב שבו צד הציפורן או הפינה שלה חודרים לתוך העור. ציפורן חודרנית גורמת לכאבים, לנפיחות ולאדמומיות של האזור שבו חדרה לעור. במקרים חמורים הציפורן, שממשיכה לגדול לתוך העור, גורמת לזיהום ולמוגלה.

במקרים קלים, אפשר לטפל בציפורן החודרנית באופן עצמאי בהשריית האצבע באמבטיה עם מים פושרים וסבון. יש לבצע את הטיפול במשך שבוע עד שבועיים, שלוש פעמים ביום. במקרים חמורים יותר וכשהטיפול העצמי לא עוזר, יש לפנות לטיפול רפואי שיכול להיות מקומי או סיסטמי. הטיפול המקומי נעשה בעזרת אנטיביוטיקה שמחסלת את החיידקים שגורמים לזיהום של העור ולהיווצרות המוגלה. הטיפול הסיסטמי כרוך בנטילת תרופה כמה פעמים ביום. אם גם הטיפול התרופתי לא עזר, כנראה שאין ברירה אלא לנתח. הניתוח נעשה תחת הרדמה מקומית של האצבע ובמהלכו חותכים את הציפורן החודרנית ושולפים אותה מהעור.

פרופ' ארנון כהן – מומחה ברפואת עור ומין

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם פרופ' ארנון כהן
מומחה ברפואת עור ומין, מנהל שירות העור של שירותי בריאות כללית, מחוז דרום. תחומי טיפול: פסוריאזיס, אקנה, סבוריאה, נגעי עור, שומות, יבלות, הסרת נגעי עור, מלנומה, אקזמה, הרפס ועוד

יועצים בתחום

  • ד"ר מיכאל רום
    ד"ר מיכאל רום
    מומחה לרפואה אסתטית בעל קליניקת RMS למתן שירות רפואה כללית ושיקומית. מומחה לרפואה פיזיקלית ושיקום העור, ובעל ניסיון עבודה עשיר במרכזים השיקומיים הנחשבים בארץ. ... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

fUS: טיפול חדשני לרעד
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 06/06/2019 |
צפיות: 482
פיתוח ישראלי הוביל ליצירת טיפול חדשני המפחית משמעותית הופעת רעד בקרב חולי פרקינסון ומחלת הרעד הראשוני. כיצד מתבצע הטיפול? האם קיים צורך בתפרים? ומה הם אחוזי ההצלחה?
קרא עוד
ASC-US: תשובה לא תקינה של משטח ציטולוגי
ד"ר שרגא וקסלר
| 05/06/2019 |
צפיות: 467
בדיקת פאפ היא בדיקה שגרתית ומאוד חשובה לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם. רוב תוצאות הבדיקות מעידות על תאים תקינים, אך מה קורה כאשר בבדיקה מתגלים תאים קשקשיים לא תקינים?
קרא עוד
דמנציה ושכחת הקרובים
ד"ר דנה פאר
| 04/06/2019 |
צפיות: 267
מחלת הדמנציה פוגעת, בעיקר, בזיכרון לטווח הקצר. אחד הקשיים הכואבים ביותר איתם יש להתמודד במחלה הוא הרגע בו מתחיל החולה לא לזהות את קרוביו. רגע זה מרגיש כמו אגרוף שורף בבטן חשופה. ד"ר דנה פאר מסבירה מה מומלץ לעשות ברגעים אלו וכיצד מתמודדים עם השלב הכואב
קרא עוד
הזעת לילה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/05/2019 |
צפיות: 321
הזעת לילה היא תופעה שעלולה להתרחש עקב גורמים רבים. היא יכולה להופיע מעצמה או כסימפטום שמאותת על בעיה בריאותית אחרת. מתי יש צורך להיוועץ עם הרופא? ומהם הגורמים השכיחים ביותר לתופעה זו?
קרא עוד
הקשר בין חום גוף גבוה בעבר למניעת תאים סרטניים בהווה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/05/2019 |
צפיות: 291
האם מקרי עבר שבהם סבלתם מחום גוף גבוה יכולים לעזור במניעת מחלת הסרטן? מחקרים חדשים בתחום שופכים אור חדש בנושא
קרא עוד
הסוכר שבדם: כל מה שצריך לדעת על גלוקוז
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/05/2019 |
צפיות: 366
הסוכר בדם הוא מרכיב חיוני עבור תפקוד יעיל של הגוף. באילו רמות עליו להיות? מהיכן הוא מגיע וכיצד הוא מתעכל בגוף?
קרא עוד
הוספיס: המקום לטיפול פליאטיבי תומך
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 20/05/2019 |
צפיות: 283
התמודדות עם מוות זו גזירה שחלה על כולנו. את הגזירה הזו ניתן להפוך לקשה פחות, בעזרתו של הצוות המקצועי בהוספיס
קרא עוד
ייחודו של המוח האנושי: מדענים גילו תא עצב חדש במוח שמפריד בינינו לבין בעלי החיים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 19/05/2019 |
צפיות: 221
קבוצת חוקרים עשתה צעד נוסף לקראת הבנה מעמיקה יותר של הפרמטר הראשי ההופך את המוח האנושי לכה ייחודי
קרא עוד
ריקוד מסייע להפחתת תסמיני מחלת הפרקינסון
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 14/05/2019 |
צפיות: 780
מחלת הפרקינסון היא מחלה נוירולוגית ניוונית שכיחה בעולם אחרי דמנציה מסוג אלצהיימר. למחלה קיים טיפול תרופתי יעיל מאוד בכל הקשור להקלה על הסימפטומים, אך טרם נמצא טיפול אשר יכול להאט את התקדמות המחלה. בשנת 1980, אמר המייסד של המכון הלאומי להזדקנות בארצות הברית: "אם אימון גופני יכול להיות ארוז בתוך גלולה, זה יהיה התרופה הרשומה והיעילה ביותר במדינה". כיצד פעילות גופנית מסייעת להתמודדות עם פרקינסון? מדוע תחום המחול נחשב לכלי אפקטיבי לסיוע בהתמודדות עם תופעות המחלה? מהו סוג הריקוד המומלץ ביותר? ומהו הקשר בין תנועה לשמיעה?
קרא עוד
אלרגיה למים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר יורם פייטלסון
| 12/05/2019 |
צפיות: 672
מים הם מרכיב חיוני לחיינו. כל יצור חי באשר הוא זקוק למים בשביל לחיות. המוח והלב האנושי מכילים 70% מים. העצמות מכילות 30% מים, והריאות מובילות עם 80% ריכוז מים. ומה מתרחש כאשר אדם אלרגי למים? מה הן הסיבות לתופעה נדירה זו? וכיצד יש לטפל בה?
קרא עוד