מיאלומה נפוצה: על המחלה והטיפול בה

מיאלומה נפוצה היא מחלה ממארת של תאי הפלזמה שבמוח העצם. כיום אפשר לטפל במחלה אך לא להחלים ממנה לחלוטין, אך הצפי הוא שבעתיד הקרוב ימצא מזור למחלה
ד``ר אורי רוביו
| 053-4877814 | 07/11/2018 |
צפיות: 2,190
דירוג: 4.2 מתוך 8 הצבעות
התקבלו 8 דירוגים בציון ממוצע 4.2 מתוך 5
מיאלומה נפוצה היא ממאירות של תאי הפלזמה. תאי הפלזמה הינם תאים לבנים של מערכת החיסון (לימפוציטים מסוג B) שהתמיינו והתמחו בייצור נוגדנים אותם הם מפרישים. הנוגדנים הם חלבונים מיוחדים הנקשרים למרכיבים של חיידקים, וירוסים ומזהמים אחרים וכך מגנים עלינו בפני זיהומים אלו.

כאשר בתהליך התמיינות של תאי ה-B לתאי פלזמה מתרחשת “טעות” או נצברות מוטציות מסוימות, הדבר גורם לאיבוד השליטה על חלוקת התאים והם מתחילים להתחלק ולהתרבות ללא בקרה – זו מהות התהליך הסרטני המאפיין אותם. מכיוון שמדובר בתא פלזמה שעבר שינוי סרטני, הוא יוצר למעשה שבט אחד של עותקים זהים רבים של אותו תא המייצר נוגדן מסוג אחד ומפריש אותו לדם ללא הרף (חד-שבטי או בלעז מונוקלונלי). תהליך הצטברות תאי פלזמה סרטניים חד שבטיים במוח העצם עומד בבסיס הפתולוגיה של מחלת המיאלומה.

נזקים של מיאלומה נפוצה

נזקי המחלה מתאפיינים בפגיעה במספר איברי מטרה שאף מקובל לציינם בראשי תיבות באנגלית CRAB, לציון עליה בסידן (CALCIUM), פגיעה כילייתית (RENAL), אנמיה (ANEMIA) ופגיעה בעצמות (BONE):

1) פגיעה בעצמות: נוכחות תאי המיאלומה במוח העצם מטה את האיזון העדין בין בניית עצם לבין ספיגתה לכוון של הרס העצם. הנזק מתבטא בעיקר ב"נגעים ליטיים"– מעין חורים והתפוררות העצמות עד כדי שברים פתולוגיים. העצמות השכיחות שנפגעות הינן חוליות עמוד השדרה ותמט שלהן, אך למעשה כל עצם בגוף עלולה להיות מעורבת. המחלה הגרמית בשלד גורמת לעיקר התחלואה והסבל של חולי המיאלומה שכן, התוצאה היא כאבים עזים בגב, לחץ על שורשי העצבים הנלחצים תחת החוליות הקורסות וכאבים כתוצאה מהנזק בעצמות אחרות כמו עצמות הזרוע, אגן, גולגולת ועוד.
2) עליה בסידן: תהליך ישיר של הרס העצם וספיגתה הוא שחרור הסידן מהעצם ועליית רמתו בדם, תופעה הקרויה היפרקלצמיה המסכנת את החולה במגוון תופעות כמו שינוי מצב הכרה, הפרעות בקצב הלב ופגיעה כילייתית.
3) פגיעה כילייתית: מיאלומה פוגעת בכליות וגורמת לאי-ספיקת כליות ובמקרים קיצוניים אפילו עד כדי צורך בהמודיאליזה. לנזק הכילייתי במחלה סיבות רבות אך העיקרית שבהן היא אפקט רעיל ישיר של חלבון הנוגדן החד-שבטי הפתולוגי שהולך ומצטבר בדם ומסונן דרך הכליות.
4) אנמיה: תפיסת מוח העצם הבריא על ידי תאי המיאלומה המתרבים גורמת לדחיקה והרס של תאים בריאים אחרים במוח העצם ובעיקר פגיעה בשורה האדומה. זו אחת הסיבות להופעת חוסר דם אדום או אנמיה כבר בשלבים מוקדמים של המחלה.

בנוסף, למרות שלא כלול ב-CRAB, חולי מיאלומה נפוצה חשופים יותר לזיהומים בעיקר ריאתיים, בדרכי השתן ובעור. הסיבה לכך, פגיעה קשה בזרוע החיסונית של הנוגדנים, שכן עלית הנוגדן החד-שבטי של תאי המיאלומה בא על חשבון מגוון הנוגדנים התקין ודיכויו עד כדי חשיפה למזהמים רבים ובעיקר לזיהומים חיידקיים.

מיאלומה נפוצה מתאפיינת במהלך של התלקחויות המחלה והפוגות המושגות על ידי הטיפול. הפוגה עשויה להמשך מספר חודשים ולפעמים שנתיים או יותר. לרוב המחלה מתלקחת מחדש ואז יש צורך במתן קווי טיפול נוספים ומתקדמים. 

כיצד מאבחנים את המחלה?

אם לחולה יש אחד או יותר מהתסמינים שתוארו לעיל, הרופא המטפל ישלח בדיקות דם ראשוניות. ממצאים כמו רמת סידן גבוהה, רמת חלבון גבוהה, או אי-ספיקת כליות עשויים לעורר חשד למיאלומה. במצב כזה ישנן בדיקות ספציפיות בדם, בשתן ובמוח העצם.

בדיקות דם ושתן מאפשרות לקבוע את רמת הסידן ואת רמת החלבון הפתולוגי (הנוגדן שמופרש מתאי המיאלומה – נוגדן שלם, או חלק ממנו כמו למשל שרשרת קלה בלבד). חלבון המיאלומה מכונה אימונוגלובולין, או חלבון M או פאראפרוטאין. בשתן החלבון נקרא חלבון על שם בנס-ג’ונס. החלבון בדם נמדד בבדיקה הקרויה אלקטרופורזה של חלבוני הדם (SERUM PROTEIN ELECTROPHORESIS), בשתן נעשית בדיקה דומה על דגימת שתן שנאסף במשך 24 שעות וקרויה אלקטרופורזה של חלבוני השתן (URINE ELECTROPHORESIS). ניתן גם לאפיין את החלבון ולזהות אף כמויות מזעריות יותר על ידי בדיקה הקרויה אימונופיקסציה (IMMUNOFIXATION).

בדיקה נוספת מודדת רמת שרשרות חופשיות בסרום (FREE LIGHT CHAINS), זוהי בדיקה רגישה המאתרת רמת שרשרות חופשיות של הנוגדן בדם (קאפה או למבדה) גם בחולים אשר האלקטרופורזה שלהם תקינה.

בנוסף, אחת הבדיקות החשובות לקביעת מידת מעורבות מוח העצם הינה ביופסיית מוח עצם או אספירציה של מוח העצם. במוח עצם תקין יש פחות מ-5% תאי פלזמה, לעומת זאת במיאלומה יש יותר מ-10% תאי פלזמה. הבדיקה נעשית בהרדמה מקומית, הרופא מחדיר מחט ביופסיה דקה לעצם האגן ומבצע שאיבה של נוזל לשד העצם. כך קובעים אחוז תאי הפלזמה. בדיקה זו מאפשרת גם אפיון תאי הפלזמה הפתולוגיים מבחינה ציטוגנטית – כלומר קביעת הנזקים בכרומוזומים ואף אפיון מוטציות ספציפיות בבדיקה הקרויה FISH. כל אלו מאפשרים דרוג מידת הסיכון של המחלה באבחנה על מנת להתאים טיפול ייעודי וכמובן מאפשר לקבוע תגובה לטיפול.

על מנת להעריך בעיקר את הנזק הגרמי בחולה המיאלומה, קיימים מספר סוגי דימות המאפשרים בעיקר קביעת מידת הנזק הגרמי. הבדיקה הפשוטה הינה סדרת צילומי רנטגן של העצמות הארוכות, עמוד השדרה, צלעות וגולגולת – ניתן לראות נגעים ליטיים, תמט חוליות ושברים. למרות פשטות בדיקה זו, רגישותה נמוכה וכיום הסטנדרט המקובל ברוב המרכזים בעולם הוא בדיקה מתקדמת יותר של טומוגרפיה ממוחשבת של כל הגוף עם קרינה מופחתת (WHOLE BODY LOW-DOSE CT) בדיקה זו רגישה יותר לנגעים בעצמות ומאפשרת גם להדגים תוספת רקמה פתולוגית. בדיקות מתקדמות אף יותר כוללות CT-PET ו-MRI בהתוויות מסוימות.

להמצאות אחת או יותר מתופעות הCRAB שתוארו לעיל, יש חשיבות גדולה, שכן הן מגדירות את חולה המיאלומה כחולה במחלה שמחייבת התחלת טיפול מידית, בניגוד למצב שפיר יותר שבו תופעות אלו לא נמצאו עדין וניתן להסתפק במעקב בלבד.

לאחרונה הכניסה קבוצת המיאלומה הבינלאומית (IMWG-INTERNATIONAL MYELOMA WORKING GROUP) שני קריטריונים נוספים המגדירים מחלה פעילה המחייבת התחלת טיפול:

1) המצאות של מעל 60% תאי פלזמה פתולוגיים במוח העצם מכלל התאים הלבנים
2) ערך מעל 100 של השרשרת הקלה החופשיה המעורבת (קפא או למבדה) או יחס מעל 100 בין השרשרת המעורבת לזו שאינה מעורבת

הטיפול במיאלומה נפוצה

מהרגע שבו המאילומה הופכת סימפטומטית – כלומר מציגה אחד או יותר מסימני ה-CRAB או עונה על אחד משני הקריטריונים המעבדתיים שתוארו לעיל, אזי יש להתחיל טיפול מיד.

לצערנו בשלב זה לא ניתן לדבר על ריפוי למעט במקרים נדירים (לפי עבודות שונות לא יותר מ10% מהחולים). אבל בהחלט יש טיפול יעיל המאפשר הסגת המחלה ושליטה בנזקים שהיא גורמת תוך כדי שימור איכות חייו של החולה.

אפרט עקרונות כלליים לטיפול במחלה שכן הטיפול כיום במיאלומה הינו מורכב מאד ומשתנה תדיר עם התפתחות תכשירים חדשים והתקדמות המחקר.

מקובל לחלק את הטיפול בקו ראשון במיאלומה לחולים המיועדים להשתלה עצמית ולאלה שאינם מתאימים להשתלה עצמית:

1) חולים המיועדים להשתלה עצמית – בדרך כלל עד גיל 65, במצב כללי טוב ושיכולים לעמוד בטיפול אגרסיבי זה. כיום מקובל לשלב 2–3 תרופות ביחד וכך להשיג תגובות טובות יותר וסינרגיזם על מנת להתגבר על עמידויות של תאי המיאלומה וכניסה להפוגה עוד לפני ההשתלה.

המשלבים המקובלים בארץ ומאושרים בסל הבריאות כוללים VTD: מעכב פרוטאזום – ולקייד (VELCADE) הניתן בזריקות תת-עוריות אחת או פעמיים בשבוע יחד עם IMID כמו תלידומיד (THALIDOMIDE) הניתן בכדורים וסטרואידים פומית, משלב זה למעשה מבוסס כולו על תרופות ביולוגיות וללא כימותרפיה. ניתן להמיר את התלידומיד בציקלופוספאמיד (CYCLOPHOSPHAMIDE) (משלב VCD) עם תגובות טובות מאד. בדר כלל החולה מקבל 3–4 מחזורים ועובר הערכת תגובה לטיפול כולל שאיבת מוח עצם חוזרת, על מנת לוודא שמוח העצם נקי מתאי המיאלומה. אז ניתן לאסוף תאי אב בתהליך שנקרא פרזיס לטובת ההשתלה העצמית.

ההשתלה העצמית (אוטולוגית) למעשה הינה מושג שגוי שכן מדובר ליתר דיוק במתן כימותרפיה במינון מאד גבוה של תרופה הנקראת מלפאלן (MELPHALAN) עם תמיכת תאי אב עצמיים. מלפאלן ניתנת בשתי מנות על פני יומיים וכך משמידה את רוב תאי המיאלומה בגוף. מכיוון שכימותרפיה במינון גבוה כזה הורגת גם תאים תקינים של מוח העצם ומערכת הדם, משתמשים למעשה בתאי האב שנאספו מראש על מנת לשקם חזרה את מערכת הדם והחיסון וכך להרוויח את התועלת שבמינון גבוה של כימותרפיה וקיצור הזמן שהחולה חשוף בו לזיהומים וסיבוכים. לאחר ההשתלה החולים נכנסים לתקופת מעקב על מנת לוודא קליטת השתל העצמי וכניסה להפוגה טובה ושלמה מבחינת המיאלומה.

כיום מקובל להמשיך טיפול גם לאחר ההשתלה, על ידי מיצוק והעמקת התגובה (שני מחזורים של VCD לדוגמה) או על ידי טיפול אחזקתי שמטרתו לשמר את התגובה וההפוגה שהושגה.

2) חולים שאינם מיועדים להשתלה עצמית – בדרך כלל חולים מעל גיל 65 או במצב כללי ירוד שהשתלה עצמית מסכנת אותם, להם ניתן משלבים דומים לחולים מושתלים רק ליותר מחזורים (6–9 מחזורים) עד הגעה להפוגה ואז המשך אחזקה. מקובל להתחיל ב-VCD או VMP (שילוב עם מלפאלן פומי).

אם לאחר טיפול בקו ראשון המחלה נשנית, עדין יש טיפולים מאד יעילים. רוב החולים שמטופלים זוכים לחיות חיים מלאים זמן רב לאחר האבחנה, והישרדות החולים הוכפלה בעשר שנים האחרונות. לאחר טיפול בקו ראשון (עם או ללא השתלה עצמית) חולים יקבלו לעיתים טיפול אחזקה שמטרתו להאריך או לתחזק את ההפוגה. הטיפול הזה מבוסס על טיפולים הניתנים בזריקות או בכדורים.

מכיוון שתמיד יש סיכון להתלקחות המחלה, כל חולי המיאלומה נמצאים במעקב צמוד כולל בדיקות של ההמטולוג המטפל ובדיקות דם ומוח עצם לפי הצורך. אם המחלה נשנית, אזי יש צורך להתקדם לטיפולים בקו שני.

כאמור לעיל, חולה שמחלתו נשנתה יזדקק למתן טיפול בקו שני. בדרך כלל נוהגים להחליף ולתת תרופות השונות מאלו שניתנו בקו ראשון מתוך הנחה כי המיאלומה עמידה לתרופות הקודמות.

בישראל קו שני של טיפול מבוסס על משלב של רבלימיד (REVLIMID) יחד עם דקסמתזון (סטרואידים). מחקרים בשנתיים האחרונות מראים כי תוספת של תרופה שלישית למשלב זה מהווה יתרון. ארבע תרופות חדשות נבחנו והן כוללות:
1. דאראטומומב (DARZALEX, DARATUMUMAB) – נוגדן מלאכותי כנגד CD38 על פני קרום תאי הפלזמה
2. איקסאזומיב (NINLARO, IXAZOMIB) – מעכב פרוטאזום פומי הניתן בכדורים
3. קרפילזומיב (KYPROLIS, CARFILZOMIB) – מעכב פרוטאזום הניתן בעירוי לווריד
4. אלוטוזומאב (EMPLICITI, ELOTUZUMAB) – נוגדן חד-שבטי כנגד תאי המיאלומה הניתן בעירוי לווריד

משלבים אלו הראו יעילות טובה מאד בקו שני עם תוצאות של הארכת הזמן ללא התקדמות המחלה.
מבין השלושה לעיל יש לציין כי מתן IXAZOMIB פומית מהווה פריצת דרך שכן כך ניתן לתת את כל הטיפול בכדורים וללא צורך בהגעה לבית חולים לאשפוז יום בו בדרך כלל ניתנים טיפולים לווריד.

תופעות הלוואי של טיפול במיאלומה קשורות קשר הדוק למנגנון התרופה. תרופות מהדור הישן של כימותרפיה מבוססות בעיקר על עיכוב חלוקת התא ולכן תאים סרטניים רגישים להן. תופעות הלוואי כוללות בחילות, הקאות, שלשולים, מוקוזיטיס (פגיעה בריריות הפה והוושט), ומגוון תופעות לוואי הקשורות בדיכוי מערכת הדם ומוח העצם כמו ירידה בהמוגלובין, ספירת טסיות ונוטרופניה (ירידה במספר מוחלט של ניטרופילים). חלק מהמשלבים מכילים תרופה כימותרפית כמו ציקלופוספאמיד, אך הרופא יודע לעקוב ולטפל בתופעות לוואי אלו, אם על ידי הורדת מינון או אפילו הפסקת התרופה ושינוי הטיפול.

לשמחתנו ניתן כיום לטפל במיאלומה במשלבים ללא כימותרפיה כלל עם טיפולים ביולוגיים. אמנם במידה מסוימת הטיפול הינו מכוון וספציפי ואינו פוגע בכל התאים, עדין יש תופעות לוואי מוכרות שניתן לטפל ולהתמודד איתן.

לסיכום, מיאלומה נפוצה הינה מחלה קשה הדורשת טיפול מורכב וארוך טווח. הטיפולים מגוונים וניתנים בקווים בהתאם לשלב המחלה והתגובה לטיפול. התפתחות המחקר וכניסת תכשירים חדשים ביולוגיים ייעודיים למחלה מבשרים עידן חדש ובהחלט אנו תקווה כי בעתיד הלא רחוק, נוכל לדבר אפילו על ריפוי המחלה ומיגורה.

ד"ר אורי רוביו – המטולוג ומומחה למחלות דם, רופא בכיר וסגן מנהל המכון ההמטולוגי במרכז הרפואי סורוקה

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר אורי רוביו
המטולוג בכיר וסגן מנהל המכון להמטולוגיה במרכז הרפואי סורוקה. תחומי התמחות: מיאלומה נפוצה, MGUS ומחלות תאי פלזמה, לימפומות ומחלות לימפופרוליפרטיביות, אנמיות וציטופוניות אחרות, בעיות קרישה והמטולוגיה שפירה.

מיאלומה נפוצה, המטולוגיה, לימפומה, קרישה ואנמיה

בפורום זה תוכלו להתייעץ על נושאים כמו מחלות תאי פלזמה, MGUS, לימפומה, קרישה, אנמיה, המטולוגיה שפירה, אימונו-המטולוגיה, דימום, המטו-אונקולוגיה, מחלות לימפופרוליפרטיביות, ציטופניות ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • טסיות נמוכות מהרגיל, חולשה, ויטמין D נמוך מאד
  שוש
  19/03/2019

  שלום, בת 43 חולשה קיצונית מזה כמה חודשים,
  בבדיקות דם: wbc=3.80 platals=96
  ויטמין D=3.1
  מה זה אומר ואיך ניתן לטפל
  בתודה מראש.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בירור לגבי כדוריות לבנות יורדות
  אמא
  02/03/2019

  שלום רב
  בתי בת 26 בריאה בדכ
  לפניי חצי שנה חשה בכאבים בבטן הקאות חולשה ירידה בלתי מוסברת של 10 קג בחודשיים בבדיקות שנעשו הייתה ירידה דראסטית של כדוריות לבנות עשו סיטי בטן אולטראסאונד מלבד קצת נוזלים מסביב למעיים לא גילו כלום הייתה מאושפזת 10 ימים לסיכומו של עיניין אבחנו במחלה זיהומית חולפת .
  בשבועיים האחרונים היא עייפה מאוד עשתה בדיקות דם ויש שוב צניחה בכדוריות לבנות והמוגלובין 10 יש לציין שלא כואב לה כלום רק עייפות
  מה יכולה להיות הסיבה לצניחת הכדוריות הלבנות? נבקה עי גסטרו הכל תקין ראומטולוג תקין .
  אשמח לעזרתכם
  תודה אמא

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הולכת לאיבוד בין מחלות ומוגבלויות
  סיגל
  27/02/2019

  בלידת קיסרי בניתוח חירום לקיתי בוירוס אפשטיין בר ואובחנתי ע"י זיהומולוגית כחולת פיברומיאלגיה ותשישות כרונית.
  יחד עם זאת מאז הלידה לפני מעל 21 שנה אני צורחת ומתפתלת מכאבים עד כדי מוגבלות בפעולות פשוטות כגון רכיסת רוכסן/כפתורים פתיחת מקרר הרמת/הורדת בלם יד חפיפה ואחיזה בעט או אף בעיתון.

  כשהתעקשתי שמשהו רע ושונה מנטרל אותי מתפקוד בבית ובטיפול בילדים גילו לי טרום מחלת דם קשה והראומטולוגית הריצה אותי באותו רגע להמטולוגית פרופ' לאחר שהסתודדה איתה לא פירטה מה. לבסוף המטולוגית אחרת אמרה טרום מיאלומה נפוצה או בסיכון לא הבנתי. כל הרופאים שהתלוננתי על כאבים ובכי ואי יכולת לעלות מדרכה ולצאת מרכב למשל טענו: טוב את לאחר לידת שלישיה...עלית 40 ק"ג במשקל...יש לך פיברומיאלגיה...הפניות לפסיכיאטרים ומרפאות כאב...נוירוכירורג אורתופדים ועוד...כולם איבחנו מחלות בתחום מקצועם...אבל אני עדיין גונחת מכאבים חרדות דיכאון ועוד.
  לא יודעת כיצד לתמרן בין כל אנשי המקצוע וזה מתיש אותי. 80% מהיממה אני במנוחה ו/או ממש במיטה ואין לי הדרכה כיצד לפתור בעיה בעיה בעיקר כשגם נוסף לכך הפן הנפשי.
  התאכזבתי מרופאים ואף הגעתי בגלל משבר לרויחה ולבריאות הנפש עד כדי אשפוזים.
  איך יוצאים מהכאבים והצליעות? הבלוטות נפוחות ומכאיבות והנפש שלי לא מוצאת מנוח בגוף חולה ללא פעילות גופנית כבעבר. ציפרלקס לא משכך כאבים ולא עוזר בפעולות היום יום.
  ממה להתחיל? קבעתי תור עם עו"ס מכבי אך עד אז עלי להבין אם המחלה הרימה ראש בדחיפות
  מאשת קריירה במשרה בכירה הפכתי לשבר כלי. ישנם עוד גורמים שמונעים ממני החלמה ומעיקים אך הם אינם הגורמים ומטופלים בנפרד. .

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כותבים שזה חשש ללימפומה
  משה
  20/02/2019

  שלום.
  אושפזתי בבית חולים לאחר חום וחולשה של כמה חודשים .
  עשו לי CT ומצאן בלוטה נפוחה אגנית משמאל .
  יש לציין שעשו לי בדיקת מוח עצם ויצא תקין , באמצע האישפוז הגיע תוצאות מקופת חולים על זיהום Q פיבר שהבית חולים לא ממש מתייחס לזה הם מתעקשים שולי זה מחלת הסרטן .עד כמה שקראתי והבנתי הזיהום הזה כן מנפח בלוטות לימפה .
  שלחו אותי לביופסיה ושמח לתוצאות ולפעינוח של עוד מומחה , הם כותבים שזה חשש ללימפומה .
  התוצאות ביופסיה הם:
  normal nodal architecture is not recognized
  there is a difuse inflitrate by small and medium sized apopotic cels are seen
  the typical cells are seen for cd3 and do not stain for cd20
  the mib-1 proliferation index is approx 40%
  the picture raises the possibility of T-cell limphoproliferative disease but insufficient for definite diagnosis
  additiional ihc stain pending

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • לימפומה מסוג ולדנסטרום WM
  סיגלית
  07/02/2019

  בעלי עומד לעבור טיפול במבטרה+ציקלופוספמיד+דקסה.
  ושאלתי, האם ישנה בדיקה שיכולה לבדוק את התאמתו לטיפול הזה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • האם צמחים כמו שיבא ופרי האנונה מועילים לחולים סרטניים?
  אדי
  28/11/2018

  בעבר פרופ' אלן ברבי המליץ על צמח השביבא שבאמת יש לו סגולות רפאויות וגם מחקרים שמאמתים זאת.

  תוהה האם גם לפרי ה-Annona יש באמת סגולות כמו שמייחסים לו, והאם יש מחקרים או מאמרים רפואיים שמאמתים זאת?

  תודה!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • האם...

  פרופ' אלן ברבי
  11/12/2018

  על אנונה לא ידוע לי

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • טיפול עקב תוצאות בדיקות דם
  מרב
  02/11/2018

  הי,
  אשמח לקבל המלצה כמה כמוסות אקטיפרין לקחת ביום.
  בת 48, סובלת מתת פעילות של בלוטת התריס (השימוטו)
  TSH 0.5
  T3 ו-T4 נורמלים
  המוגלובין 11
  המטוקריט 35.5
  MCH 26.7
  פרטיו 11
  B12 213

  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • טיפול

  פרופ' אלן ברבי
  03/12/2018

  אחד ביום לפחות 3 חודשים ולבדוק ס.ד ופריטין

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • השלכות של פוליציטמיה ורה
  שקד
  24/11/2018

  שלום רב לך פרופסור ברבי

  אני בחור בן 25 והתגלתה אצלי מוטציית jak2. כמו כן ערכי בדיקות הדם שלי הם המוגלובין 18 והמטוקריט 55. האם לפי מדדים אלו אני חולה בפוליציטמיה או שיש עוד מדדים שמאבחנים המחלה?
  האם יש השלכות למחלה עקב גילי הצעיר?
  האם תוחלת החיים נמוכה במחלת הפוליציטמיה ורה?
  תודה רבה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פוליציטמיה ורה

  ד``ר אורי רוביו
  25/11/2018

  המצאות מוטציה לJAK2 יחד עם המטוקריט של 55, בהחלט מהווים שני קריטריונים מג'וריים הנחוצים לביסוס האבחנה, אבל אבחנה ודאית תשען גם על שינויים אופייניים במוח העצם בביופסיה כקריטריון מ'גורי הכרחי
  ו/או רמות הורמון האריתרופואטין נמוך בדם.
  יש להשלים את שתי הבדיקות הללו, אך בהחלט החשד גבוה למחלה.
  יש להעריך גורמי סיכון נוספים בנוסף לגיל, כי הגישה הטיפולית מותאמת לגורמי הסיכון.
  בצעירים מגיל 60 בד"כ מסתפקים בהקזות דם ואספירין במינון נמוך
  לגבי תוחלת חיים- כאמור משתנה בהתאם לגורמי סיכון - דיון מורכב ולא למסגרת הפורום

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תוסף מומלץ להעלאת הברזל
  שירה
  22/11/2018

  בבדיקת דם אחרונה הברזל היה 45 ופריטין 6. יש לציין שאני תורמת דם כל שלושה חודשים. איזה תוסף כדאי לי לקחת ולמשך כמה זמן?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תוסף ברזל

  ד``ר אורי רוביו
  25/11/2018

  כל תוסף ברזל ויש הרבה תרכובות ובלבד שאת סובלת אותו ולא גורם לך תופעות לוואי
  אני בדרך כלל ממליץ פריפול או פרוגרד

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בדיקת קרדיוליפין Iga מוגברת- בהמשך לתשובתך
  אביטל אייזנברג
  21/11/2018

  בהמשך לתשובתך אכן ביצעתי את הבדיקה פעמיים בהפרש של 3 חודשים ובשתי הבדיקות האנטיקרדיוליפין iga יצא מוגבר פי 3 מהנורמה וכל שאר הבדיקות יצאו תקינות. בעבר הומלץ לי ע"י המטולוג שלפני פרוצדורות פולשניות יש לשקול טיפול בקלקסן ונטילת גלולות למניעה רק מפרוגסטרון ללא אסטרוגן. שאלותיי הן: האם על סמך 2 הבדיקות החיוביות הללו ניתן לומר שאני אכן סובלת מתסמונת apla? האם בעתיד כשארצה להרות זה עלול להוביל לבעיות כלשהן? האם הריון עם תסמונת apla נחשב להריון בסיכון? האם יש צורך בטיפול כלשהו ובכל מצב?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ACL

  ד``ר אורי רוביו
  22/11/2018

  הי אביטל,
  שתי בדיקות עם ANTICARDIOLIPIN חיוביות מהווה קריטריון מעבדתי שאינו מספק לכשעצמו, האבחנה של APLA חייבת גם קליניקה תואמת.

  לא פרטת את ההסטוריה המילדותית שלך או מצבך הבריאותי בגינו נעשו הבדיקות הנ"ל .
  הפורום אינו מיועד לתת יעוצים ברמה זו הדורשת גם חשיפה של פרטים אנמנסטיים ובריאותיים
  לכן אני מציע לפנות ליעוץ המטולוג מסודר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
אולי יעניין אותך גם

צנתור עצמי לסירוגין שלפוחית השתן: כשהמטופל הופך למטפל
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 18/03/2019 |
צפיות: 123
מרגישים שאתם מאבדים את השליטה על שלפוחית השתן? מפחדים מבריחת שתן? צריכים ללכת לשירותים אבל בסוף לא יוצא דבר? עכשיו תוכלו לפתור את הבעיה בין כותלי ביתכם. צנתור שלפוחית השתן- עשו זאת בעצמכם
קרא עוד
כאבים באזור הכבד, אלכוהול וכבד שומני
ד"ר מוחמד מסארוה
| 04/03/2019 |
צפיות: 232
לא כמו כאב ראש, כאבים בכבד לא יעברו מאליהם. כאבים אלה יכולים להעיד על בעיות חמורות כמו הפטיטיס, שחמת הכבד וסרטן הכבד
קרא עוד
אלרגיה לביצים: תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר יורם פייטלסון
| 24/02/2019 |
צפיות: 209
אלרגיה לביצים היא בין האלרגיות למזון הנפוצות בעולם, בעיקר בקרב ילדים ותינוקות. ללא טיפול נכון, האלרגיה מסוכנת מאוד ואף יכולה לגרום למוות
קרא עוד
תרגילי קיגל: לחיזוק רצפת האגן ולמניעת בריחת שתן
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 12/02/2019 |
צפיות: 382
חולשה של שרירי רצפת האגן יכולה לגרום לבעיות בריאותיות רבות אצל גברים ואצל נשים, כמו בריחת שתן ואי נקיטת שתן. תרגילי קיגל מסייעים לחיזוק השרירים ובמניעה של בעיות אלה
קרא עוד
הליקובקטר פילורי: תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר מוחמד מסארוה
| 05/02/2019 |
צפיות: 490
הליקובקטר פילורי הוא חיידק אשר גורם לזיהום ולכיבים בקיבה המאופיינים בכאבי בטן חזקים. הזנחה של המצב יכולה להוביל לבעיות בריאותיות חמורות כמו דלקת הצפקת וחסימת קיבה
קרא עוד
מחלות כבד בילדים
ד"ר אחיה אמיר
| 03/02/2019 |
צפיות: 187
מגוון מחלות הכבד בילדים, מולדות או נרכשות, הוא רחב. מחלת הכבד השכיחה ביותר היא מחלת הכבד השומני. הטיפול משתנה בהתאם למחלה הספציפית ולחומרת המצב, אך לרוב נדרש מעקב ארוך טווח
קרא עוד
מולוסקום: כיצד מטפלים ביבלות ויראליות?
פרופ` ארנון כהן
| 30/01/2019 |
צפיות: 863
מולוסקום הן יבלות ויראליות הנפוצות בעיקר אצל ילדים. היבלות חולפות מעצמן ויש לטפל רק במקרים קשים ומיוחדים כדי למנוע כאב וסבל
קרא עוד
תלסמיה: המחלה התורשתית הנפוצה בעולם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/01/2019 |
צפיות: 288
המוטציה הראשונית שלה חשוכת מרפא, בעוד השנייה מסוכנת ביותר גם היא. כל מה שאתם צריכים לדעת על מחלת התלסמיה – מחלת הדם התורשתית
קרא עוד
תסמונת ההשמנה על שם קושינג: כל מה שחשוב לדעת
מטרת המאמר היא להעלות את המודעות לכך שהשמנה, למרות שכיחותה, אינה נובעת בהכרח מאכילה בלתי מבוקרת ומיעוט פעילות גופנית ועל כן יש לבדוק כל מקרה לגופו
קרא עוד
אי ספיקת כבד: גורמים, תסמינים, דרכי טיפול ודרכי מניעה
ד"ר אסף יששכר
| 15/01/2019 |
צפיות: 293
אי ספיקת כבד נגרמת בשל נזקים ברקמות הכבד המונעים מהכבד לבצע את תפקידו כראוי. המחלה יכולה לבוא לידי ביטוי בצהבת, בבצקות ובירידה ביכולות הקוגניטיביות
קרא עוד