מיאלומה נפוצה: על המחלה והטיפול בה

מיאלומה נפוצה היא מחלה ממארת של תאי הפלזמה שבמוח העצם. כיום אפשר לטפל במחלה אך לא להחלים ממנה לחלוטין, אך הצפי הוא שבעתיד הקרוב ימצא מזור למחלה
ד``ר אורי רוביו
| 07/11/2018 |
צפיות: 3,722
דירוג: 4.5 מתוך 13 הצבעות
התקבלו 13 דירוגים בציון ממוצע 4.5 מתוך 5
מיאלומה נפוצה היא ממאירות של תאי הפלזמה. תאי הפלזמה הינם תאים לבנים של מערכת החיסון (לימפוציטים מסוג B) שהתמיינו והתמחו בייצור נוגדנים אותם הם מפרישים. הנוגדנים הם חלבונים מיוחדים הנקשרים למרכיבים של חיידקים, וירוסים ומזהמים אחרים וכך מגנים עלינו בפני זיהומים אלו.

כאשר בתהליך התמיינות של תאי ה-B לתאי פלזמה מתרחשת “טעות” או נצברות מוטציות מסוימות, הדבר גורם לאיבוד השליטה על חלוקת התאים והם מתחילים להתחלק ולהתרבות ללא בקרה – זו מהות התהליך הסרטני המאפיין אותם. מכיוון שמדובר בתא פלזמה שעבר שינוי סרטני, הוא יוצר למעשה שבט אחד של עותקים זהים רבים של אותו תא המייצר נוגדן מסוג אחד ומפריש אותו לדם ללא הרף (חד-שבטי או בלעז מונוקלונלי). תהליך הצטברות תאי פלזמה סרטניים חד שבטיים במוח העצם עומד בבסיס הפתולוגיה של מחלת המיאלומה.

נזקים של מיאלומה נפוצה

נזקי המחלה מתאפיינים בפגיעה במספר איברי מטרה שאף מקובל לציינם בראשי תיבות באנגלית CRAB, לציון עליה בסידן (CALCIUM), פגיעה כילייתית (RENAL), אנמיה (ANEMIA) ופגיעה בעצמות (BONE):

1) פגיעה בעצמות: נוכחות תאי המיאלומה במוח העצם מטה את האיזון העדין בין בניית עצם לבין ספיגתה לכוון של הרס העצם. הנזק מתבטא בעיקר ב"נגעים ליטיים"– מעין חורים והתפוררות העצמות עד כדי שברים פתולוגיים. העצמות השכיחות שנפגעות הינן חוליות עמוד השדרה ותמט שלהן, אך למעשה כל עצם בגוף עלולה להיות מעורבת. המחלה הגרמית בשלד גורמת לעיקר התחלואה והסבל של חולי המיאלומה שכן, התוצאה היא כאבים עזים בגב, לחץ על שורשי העצבים הנלחצים תחת החוליות הקורסות וכאבים כתוצאה מהנזק בעצמות אחרות כמו עצמות הזרוע, אגן, גולגולת ועוד.
2) עליה בסידן: תהליך ישיר של הרס העצם וספיגתה הוא שחרור הסידן מהעצם ועליית רמתו בדם, תופעה הקרויה היפרקלצמיה המסכנת את החולה במגוון תופעות כמו שינוי מצב הכרה, הפרעות בקצב הלב ופגיעה כילייתית.
3) פגיעה כילייתית: מיאלומה פוגעת בכליות וגורמת לאי-ספיקת כליות ובמקרים קיצוניים אפילו עד כדי צורך בהמודיאליזה. לנזק הכילייתי במחלה סיבות רבות אך העיקרית שבהן היא אפקט רעיל ישיר של חלבון הנוגדן החד-שבטי הפתולוגי שהולך ומצטבר בדם ומסונן דרך הכליות.
4) אנמיה: תפיסת מוח העצם הבריא על ידי תאי המיאלומה המתרבים גורמת לדחיקה והרס של תאים בריאים אחרים במוח העצם ובעיקר פגיעה בשורה האדומה. זו אחת הסיבות להופעת חוסר דם אדום או אנמיה כבר בשלבים מוקדמים של המחלה.

בנוסף, למרות שלא כלול ב-CRAB, חולי מיאלומה נפוצה חשופים יותר לזיהומים בעיקר ריאתיים, בדרכי השתן ובעור. הסיבה לכך, פגיעה קשה בזרוע החיסונית של הנוגדנים, שכן עלית הנוגדן החד-שבטי של תאי המיאלומה בא על חשבון מגוון הנוגדנים התקין ודיכויו עד כדי חשיפה למזהמים רבים ובעיקר לזיהומים חיידקיים.

מיאלומה נפוצה מתאפיינת במהלך של התלקחויות המחלה והפוגות המושגות על ידי הטיפול. הפוגה עשויה להמשך מספר חודשים ולפעמים שנתיים או יותר. לרוב המחלה מתלקחת מחדש ואז יש צורך במתן קווי טיפול נוספים ומתקדמים. 

כיצד מאבחנים את המחלה?

אם לחולה יש אחד או יותר מהתסמינים שתוארו לעיל, הרופא המטפל ישלח בדיקות דם ראשוניות. ממצאים כמו רמת סידן גבוהה, רמת חלבון גבוהה, או אי-ספיקת כליות עשויים לעורר חשד למיאלומה. במצב כזה ישנן בדיקות ספציפיות בדם, בשתן ובמוח העצם.

בדיקות דם ושתן מאפשרות לקבוע את רמת הסידן ואת רמת החלבון הפתולוגי (הנוגדן שמופרש מתאי המיאלומה – נוגדן שלם, או חלק ממנו כמו למשל שרשרת קלה בלבד). חלבון המיאלומה מכונה אימונוגלובולין, או חלבון M או פאראפרוטאין. בשתן החלבון נקרא חלבון על שם בנס-ג’ונס. החלבון בדם נמדד בבדיקה הקרויה אלקטרופורזה של חלבוני הדם (SERUM PROTEIN ELECTROPHORESIS), בשתן נעשית בדיקה דומה על דגימת שתן שנאסף במשך 24 שעות וקרויה אלקטרופורזה של חלבוני השתן (URINE ELECTROPHORESIS). ניתן גם לאפיין את החלבון ולזהות אף כמויות מזעריות יותר על ידי בדיקה הקרויה אימונופיקסציה (IMMUNOFIXATION).

בדיקה נוספת מודדת רמת שרשרות חופשיות בסרום (FREE LIGHT CHAINS), זוהי בדיקה רגישה המאתרת רמת שרשרות חופשיות של הנוגדן בדם (קאפה או למבדה) גם בחולים אשר האלקטרופורזה שלהם תקינה.

בנוסף, אחת הבדיקות החשובות לקביעת מידת מעורבות מוח העצם הינה ביופסיית מוח עצם או אספירציה של מוח העצם. במוח עצם תקין יש פחות מ-5% תאי פלזמה, לעומת זאת במיאלומה יש יותר מ-10% תאי פלזמה. הבדיקה נעשית בהרדמה מקומית, הרופא מחדיר מחט ביופסיה דקה לעצם האגן ומבצע שאיבה של נוזל לשד העצם. כך קובעים אחוז תאי הפלזמה. בדיקה זו מאפשרת גם אפיון תאי הפלזמה הפתולוגיים מבחינה ציטוגנטית – כלומר קביעת הנזקים בכרומוזומים ואף אפיון מוטציות ספציפיות בבדיקה הקרויה FISH. כל אלו מאפשרים דרוג מידת הסיכון של המחלה באבחנה על מנת להתאים טיפול ייעודי וכמובן מאפשר לקבוע תגובה לטיפול.

על מנת להעריך בעיקר את הנזק הגרמי בחולה המיאלומה, קיימים מספר סוגי דימות המאפשרים בעיקר קביעת מידת הנזק הגרמי. הבדיקה הפשוטה הינה סדרת צילומי רנטגן של העצמות הארוכות, עמוד השדרה, צלעות וגולגולת – ניתן לראות נגעים ליטיים, תמט חוליות ושברים. למרות פשטות בדיקה זו, רגישותה נמוכה וכיום הסטנדרט המקובל ברוב המרכזים בעולם הוא בדיקה מתקדמת יותר של טומוגרפיה ממוחשבת של כל הגוף עם קרינה מופחתת (WHOLE BODY LOW-DOSE CT) בדיקה זו רגישה יותר לנגעים בעצמות ומאפשרת גם להדגים תוספת רקמה פתולוגית. בדיקות מתקדמות אף יותר כוללות CT-PET ו-MRI בהתוויות מסוימות.

להמצאות אחת או יותר מתופעות הCRAB שתוארו לעיל, יש חשיבות גדולה, שכן הן מגדירות את חולה המיאלומה כחולה במחלה שמחייבת התחלת טיפול מידית, בניגוד למצב שפיר יותר שבו תופעות אלו לא נמצאו עדין וניתן להסתפק במעקב בלבד.

לאחרונה הכניסה קבוצת המיאלומה הבינלאומית (IMWG-INTERNATIONAL MYELOMA WORKING GROUP) שני קריטריונים נוספים המגדירים מחלה פעילה המחייבת התחלת טיפול:

1) המצאות של מעל 60% תאי פלזמה פתולוגיים במוח העצם מכלל התאים הלבנים
2) ערך מעל 100 של השרשרת הקלה החופשיה המעורבת (קפא או למבדה) או יחס מעל 100 בין השרשרת המעורבת לזו שאינה מעורבת

הטיפול במיאלומה נפוצה

מהרגע שבו המאילומה הופכת סימפטומטית – כלומר מציגה אחד או יותר מסימני ה-CRAB או עונה על אחד משני הקריטריונים המעבדתיים שתוארו לעיל, אזי יש להתחיל טיפול מיד.

לצערנו בשלב זה לא ניתן לדבר על ריפוי למעט במקרים נדירים (לפי עבודות שונות לא יותר מ10% מהחולים). אבל בהחלט יש טיפול יעיל המאפשר הסגת המחלה ושליטה בנזקים שהיא גורמת תוך כדי שימור איכות חייו של החולה.

אפרט עקרונות כלליים לטיפול במחלה שכן הטיפול כיום במיאלומה הינו מורכב מאד ומשתנה תדיר עם התפתחות תכשירים חדשים והתקדמות המחקר.

מקובל לחלק את הטיפול בקו ראשון במיאלומה לחולים המיועדים להשתלה עצמית ולאלה שאינם מתאימים להשתלה עצמית:

1) חולים המיועדים להשתלה עצמית – בדרך כלל עד גיל 65, במצב כללי טוב ושיכולים לעמוד בטיפול אגרסיבי זה. כיום מקובל לשלב 2–3 תרופות ביחד וכך להשיג תגובות טובות יותר וסינרגיזם על מנת להתגבר על עמידויות של תאי המיאלומה וכניסה להפוגה עוד לפני ההשתלה.

המשלבים המקובלים בארץ ומאושרים בסל הבריאות כוללים VTD: מעכב פרוטאזום – ולקייד (VELCADE) הניתן בזריקות תת-עוריות אחת או פעמיים בשבוע יחד עם IMID כמו תלידומיד (THALIDOMIDE) הניתן בכדורים וסטרואידים פומית, משלב זה למעשה מבוסס כולו על תרופות ביולוגיות וללא כימותרפיה. ניתן להמיר את התלידומיד בציקלופוספאמיד (CYCLOPHOSPHAMIDE) (משלב VCD) עם תגובות טובות מאד. בדר כלל החולה מקבל 3–4 מחזורים ועובר הערכת תגובה לטיפול כולל שאיבת מוח עצם חוזרת, על מנת לוודא שמוח העצם נקי מתאי המיאלומה. אז ניתן לאסוף תאי אב בתהליך שנקרא פרזיס לטובת ההשתלה העצמית.

ההשתלה העצמית (אוטולוגית) למעשה הינה מושג שגוי שכן מדובר ליתר דיוק במתן כימותרפיה במינון מאד גבוה של תרופה הנקראת מלפאלן (MELPHALAN) עם תמיכת תאי אב עצמיים. מלפאלן ניתנת בשתי מנות על פני יומיים וכך משמידה את רוב תאי המיאלומה בגוף. מכיוון שכימותרפיה במינון גבוה כזה הורגת גם תאים תקינים של מוח העצם ומערכת הדם, משתמשים למעשה בתאי האב שנאספו מראש על מנת לשקם חזרה את מערכת הדם והחיסון וכך להרוויח את התועלת שבמינון גבוה של כימותרפיה וקיצור הזמן שהחולה חשוף בו לזיהומים וסיבוכים. לאחר ההשתלה החולים נכנסים לתקופת מעקב על מנת לוודא קליטת השתל העצמי וכניסה להפוגה טובה ושלמה מבחינת המיאלומה.

כיום מקובל להמשיך טיפול גם לאחר ההשתלה, על ידי מיצוק והעמקת התגובה (שני מחזורים של VCD לדוגמה) או על ידי טיפול אחזקתי שמטרתו לשמר את התגובה וההפוגה שהושגה.

2) חולים שאינם מיועדים להשתלה עצמית – בדרך כלל חולים מעל גיל 65 או במצב כללי ירוד שהשתלה עצמית מסכנת אותם, להם ניתן משלבים דומים לחולים מושתלים רק ליותר מחזורים (6–9 מחזורים) עד הגעה להפוגה ואז המשך אחזקה. מקובל להתחיל ב-VCD או VMP (שילוב עם מלפאלן פומי).

אם לאחר טיפול בקו ראשון המחלה נשנית, עדין יש טיפולים מאד יעילים. רוב החולים שמטופלים זוכים לחיות חיים מלאים זמן רב לאחר האבחנה, והישרדות החולים הוכפלה בעשר שנים האחרונות. לאחר טיפול בקו ראשון (עם או ללא השתלה עצמית) חולים יקבלו לעיתים טיפול אחזקה שמטרתו להאריך או לתחזק את ההפוגה. הטיפול הזה מבוסס על טיפולים הניתנים בזריקות או בכדורים.

מכיוון שתמיד יש סיכון להתלקחות המחלה, כל חולי המיאלומה נמצאים במעקב צמוד כולל בדיקות של ההמטולוג המטפל ובדיקות דם ומוח עצם לפי הצורך. אם המחלה נשנית, אזי יש צורך להתקדם לטיפולים בקו שני.

כאמור לעיל, חולה שמחלתו נשנתה יזדקק למתן טיפול בקו שני. בדרך כלל נוהגים להחליף ולתת תרופות השונות מאלו שניתנו בקו ראשון מתוך הנחה כי המיאלומה עמידה לתרופות הקודמות.

בישראל קו שני של טיפול מבוסס על משלב של רבלימיד (REVLIMID) יחד עם דקסמתזון (סטרואידים). מחקרים בשנתיים האחרונות מראים כי תוספת של תרופה שלישית למשלב זה מהווה יתרון. ארבע תרופות חדשות נבחנו והן כוללות:
1. דאראטומומב (DARZALEX, DARATUMUMAB) – נוגדן מלאכותי כנגד CD38 על פני קרום תאי הפלזמה
2. איקסאזומיב (NINLARO, IXAZOMIB) – מעכב פרוטאזום פומי הניתן בכדורים
3. קרפילזומיב (KYPROLIS, CARFILZOMIB) – מעכב פרוטאזום הניתן בעירוי לווריד
4. אלוטוזומאב (EMPLICITI, ELOTUZUMAB) – נוגדן חד-שבטי כנגד תאי המיאלומה הניתן בעירוי לווריד

משלבים אלו הראו יעילות טובה מאד בקו שני עם תוצאות של הארכת הזמן ללא התקדמות המחלה.
מבין השלושה לעיל יש לציין כי מתן IXAZOMIB פומית מהווה פריצת דרך שכן כך ניתן לתת את כל הטיפול בכדורים וללא צורך בהגעה לבית חולים לאשפוז יום בו בדרך כלל ניתנים טיפולים לווריד.

תופעות הלוואי של טיפול במיאלומה קשורות קשר הדוק למנגנון התרופה. תרופות מהדור הישן של כימותרפיה מבוססות בעיקר על עיכוב חלוקת התא ולכן תאים סרטניים רגישים להן. תופעות הלוואי כוללות בחילות, הקאות, שלשולים, מוקוזיטיס (פגיעה בריריות הפה והוושט), ומגוון תופעות לוואי הקשורות בדיכוי מערכת הדם ומוח העצם כמו ירידה בהמוגלובין, ספירת טסיות ונוטרופניה (ירידה במספר מוחלט של ניטרופילים). חלק מהמשלבים מכילים תרופה כימותרפית כמו ציקלופוספאמיד, אך הרופא יודע לעקוב ולטפל בתופעות לוואי אלו, אם על ידי הורדת מינון או אפילו הפסקת התרופה ושינוי הטיפול.

לשמחתנו ניתן כיום לטפל במיאלומה במשלבים ללא כימותרפיה כלל עם טיפולים ביולוגיים. אמנם במידה מסוימת הטיפול הינו מכוון וספציפי ואינו פוגע בכל התאים, עדין יש תופעות לוואי מוכרות שניתן לטפל ולהתמודד איתן.

לסיכום, מיאלומה נפוצה הינה מחלה קשה הדורשת טיפול מורכב וארוך טווח. הטיפולים מגוונים וניתנים בקווים בהתאם לשלב המחלה והתגובה לטיפול. התפתחות המחקר וכניסת תכשירים חדשים ביולוגיים ייעודיים למחלה מבשרים עידן חדש ובהחלט אנו תקווה כי בעתיד הלא רחוק, נוכל לדבר אפילו על ריפוי המחלה ומיגורה.

ד"ר אורי רוביו – המטולוג ומומחה למחלות דם, רופא בכיר וסגן מנהל המכון ההמטולוגי במרכז הרפואי סורוקה

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

מיאלומה נפוצה, המטולוגיה, לימפומה, קרישה ואנמיה

בפורום זה תוכלו להתייעץ על נושאים כמו מחלות תאי פלזמה, MGUS, לימפומה, קרישה, אנמיה, המטולוגיה שפירה, אימונו-המטולוגיה, דימום, המטו-אונקולוגיה, מחלות לימפופרוליפרטיביות, ציטופניות ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • בדיקות תקופתיות מיאלומה
  אסתר
  27/10/2019

  שלום ד"ר,
  בשלוש השנים האחרונות אני במעקב חצי שנתי בעקבות חשד למחלת מח עצם (מיאלומה). אלו הבדיקות שעשיתי ותוצאותיהן. האם תקינות? יש חריגות קטנות.. אבקש לדעת אם תקין או דורש קביעת תור להמטולוג והמשך בירור. תודה לך ושבוע מקסים
  שם הבדיקה יחידות מדידה תוצאה
  FREE LIGHT CH.-KAPA mg/dL 3.9
  FREE LIGHT CH-LAMBDA mg/dL 2.79
  Free Kappa/Free Lamb 1.4
  ALBUMIN (BY EP) % 53.2
  GLOBULIN ALPHA-1 % 3.5
  GLOBULIN ALPHA-2 % 7.2
  GLOBULIN BETA-1 % 7.6
  GLOBULIN BETA-2 % 6.2
  GLOBULIN GAMA % 22.3
  שם הבדיקה יחידות מדידה תוצאה
  IgG mg/dL 1889
  IgA mg/dL 496
  IgM mg/dL 115
  שם הבדיקה יחידות מדידה תוצאה
  PROTEIN-TOTAL gr/dL 8
  HEMOLYTIC mg/dL 0
  ALBUMIN gr/dL 4.2
  ICTERIC mg/dL 0
  GLOBULIN gr/dL 3.7
  LIPEMIC mg/dL 0
  C-REACTIVE PROTEIN mg/dL 1.38
  ALK. PHOSPHATASE U/L 55
  GLUCOSE mg/dL 90
  SODIUM mEq/L 139
  CHOLESTEROL mg/dL 191
  HEMOLYTIC mg/dL 0
  AST (GOT) U/L 21
  UREA mg/dL 24.1
  POTASSIUM mEq/L 4.5
  TRIGLYCERIDES mg/dL 150
  ICTERIC mg/dL 0
  CREATININE mg/dL 0.7
  ALT (GPT) U/L 14
  CHOLESTEROL- HDL mg/dL 51
  LIPEMIC mg/dL 0
  CALCIUM mg/dL 9.6
  URIC ACID mg/dL 3.7
  CHOLESTEROL-LDL calc mg% 109
  PHOSPHORUS mg/dL 4.5
  BILIRUBIN TOTAL mg/dL 0.41
  GGT U/L 19
  BILIRUBIN-DIRECT mg/dL 0.08
  BILIRUBIN INDIRECT mg/dL 0.33
  NON-HDL_CHOLESTEROL mg/dL 139
  תודה לך

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אודה לתשובתך - בדיקת דם
  דורית
  31/08/2019

  היי
  אודה לתשובתכם.
  בת 43, בריאה ללא תרופות למעט טלפסט.
  אורטיקריה מזה מספר חודשים ורוזיציאה בפנים.
  וברונכיאקטאזיס קל שהתגלה בסי.טי ( היו כאבים בחזה והתעלפתי ) - כעת מרגישה מצויין למעט האורטיקריה ( מטופלת ע"י טלפסט)
  נשלחתי לבדיקות דם.
  מצרפת תשובה.
  אשמח לחוות דעת
  תודה

  מצרפת תשובות


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מצרפת בדיקות נוספות - תודה רבה

  דורית
  31/08/2019


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בדיקות אחרונות - המון המון תודה

  דורית
  31/08/2019


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • האם קיים חשד למיאלומה נפוצה??
  הודי
  18/08/2019

  שלום רב, בת 30, בריאה, בהריון שני (שבוע 30), לאחר 2 אשפוזים (הראשון במאי והשני ביולי האחרון) בשל עליית חום חוזרת לא ברורה. בשני המקרים אותרה דלקת ריאות שהגיבה לאנטיביוטיקה. היו מדדי דלקת מוגברים מאד סביב הארועים וחזרו לנורמה בסיומם. לא אותר המחולל לשני המקרים הללו חרף בדיקות רבות מאד של זיהומולוגים ופנימאים. באשפוז האחרון לפני חודש הייתה בנוסף עליה באנזימי כבד והגדלת טחול עד 16.8 ס"מ. בוצעו משטחי דם יומיים שלא הראו המוליזה.

  כעת חודש לאחר מכן, ב-US חוזר טחול 13.8ס"מ, הומוגני, כבד בגודל ומרקם תקין.

  תוצאות מעבדה אחרונות מ-11.8:

  5.9 K/µl WBC

  4.18 M/µl RBC

  11.6 g/dL HB

  35.2 % HCT

  84.2 fl MCV

  27.8 pg MCH

  33.0 g/dl MCHC

  9.8 fl MPV

  17.20 % RDW-CV

  228.0 K/µl PLT

  3.0 HCT/HGB Ratio

  65.9 % NEUT

  % 27.4 LYM

  4.9 % MONO

  EOS 1.5%

  0.3 % BASO

  NEUT.abs 3.9 K/µl

  1.6 LYMP.abs

  0.29 MONO.abs

  0.1 K/µl EOS.abs

  0.02 K/µl BASO abs

  32 m"m/1h. ESR  0.33 mg/dL C-REACTIVE PROTEIN

  138 mEq/L SODIUM

  4.1 mEq/L POTASSIUM

  6.6 g/dL PROTEIN-TOTAL

  3.6 g/dL ALBUMIN

  28 mg/dL UREA

  0.47 mg/dL CREATININE

  4.1 mg/dL URIC ACID

  9.2 mg/dL CALCIUM

  3.6 mg/dL PHOSPHORUS

  0.3 mg/dL BILIRUBIN TOTAL

  29 U/L AST (GOT)

  30 U/L ALT (GPT)

  76 U/L ALK. PHOSPHATASE

  34 U/L GGT

  310 IU LDH

  1.8 mg/dL MAGNESIUM

  14 U/L CK-CREAT.KINASE(CPK)


  HAPTOGLOBIN <10

  RHEUMATOID FACTOR 28.40 IU/ML

  mg/dL C-REACTIVE PROTEIN 0.33  996 mg/dL IgG

  328.80 mg/dL IgM (ירד מ-425 מיום 4.8.לציין שב-4.7 היה 194)

  158 mg/dL IgA

  NOT DETECTED BENCE-JONES PROTEINS (איסוף 24 ש')

  IMMUNOFIXATION - TRACES ָָ** הערות -לא ניתן לכימות.

  IgG KAPPA - TRACES

  IgM LAMBDA - TRACES

  53.8 % ALBUMIN(BY EP)

  5.7 % GLOBULIN ALPHA-1

  10.9 % GLOBULIN ALPHA-2

  8.5 % GLOBULIN BETA-1

  4.7 % GLOBULIN BETA-2

  16.4 % GLOBULIN GAMA

  מדאיג אותי עקבות החלבונים, לציין שבדיקת אימונופיקסציה שבוצעה ב-4.7.19 הייתה שלילית (NOT DETECTEDׂ). כמו כן haptoglobin נמוך מאד עוד מהאשפוז. (הייתה עליה חדה באנזימי הכבד סביב אירוע החום ביולי - כעת התנרמלו). האם זו תמונה המתאימה ל-MM? לציין שקלינית לא סובלת מכאבים כלשהם או תלונה כלשהי..

  אשמח מאד לחוות דעתך בבקשה :-).

  מודה לך מראש!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שאלה בנושא בדיקות דם
  מילי גרשון
  26/06/2019

  שלום רב,
  מזה כשבועיים סובלת מכאבים ביד , טופלתי באתופן ומשככי כאבים אמרו כנראה דלקת בגיד, עשיתי בדיקות דם היום מאחר והכאבים ממשיכים יצא לי C3 נמוך 62 אני בלחץ מטורף, קראתי שזה ממש לא טוב ומעיד על מחלה קשה , מה זה אומר הערך הזה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פענוח בדיקות דם- בירור
  זיו
  27/05/2019

  שלום רב
  בן 42 סובל מחולשה וסחרחורות, יש לציין ירידה של 19 קילו ממשקלי מ 83 ל 64 לפני כשנתיים וזאת בתווך של שנה,כתוצאה של שילוב פעילות גופנית ודיאטה ללא מחלות רקע ידועות משמעותיות למעט אבנים בכליות.
  בשל אנמיה בוצע מספר בדיקות נוספות בקופ"ח מכבי לבירור כדלהלן:
  RBC-Red Blood Cells - 4
  WBC-Leucocytes - 4
  הומוגולובין -12
  המוטוקרט - 37.9
  MCH - 30
  MCV - 95
  14.3 - MPV
  252 -Transferrin
  18- Transferrin Saturation
  31.7-MCHCM.Cell Hb cont
  13.8-RDWRed DistriWidth
  139-Platelets
  51.2-Neutrophils %
  31.6-Lymphocytes %
  9.1-Monocytes %
  6.8-Eosinophils %
  1.3-Basophils %
  2.03-Neutrophils #
  1.25-Lymphocytes #
  0.36-Monocytes #
  0.27-Eosinophils #
  0.05-Basophils #
  פרטין- 65
  חומצה פולית - 8.5
  ברזל - 62
  בי 12 - 210
  יש לציין שהמדדים הקשורים לאנמיה: כדוריות אדמות,לבנות והמוגלבין נמצאים בטווח הזה קרוב ל 3 שנים.
  באיזה סוג אנמיה לדעתך מדובר?
  האם יכול להיות קשור לדימום כולשהו למשל בקיבה?
  שאלה נוספת האם פעילות ספורטיבית עצימה מאוד וירידה דרסטית במשקל יוכל לדעתך להיות השפעה על המדדים הקשורים לאנמיה?
  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • יחס flc מוגבר ו kappa מוגבר
  סמדר
  29/04/2019

  שלום. אני בת 75 סובלת מלחץ דם גבוה , כולסטרול וצנתור לאחרונה. מזה שלוש שנים חוסר תחושה בגפיים תחתונות עם הפרעה סנסורי מוטורית לפי EMG. עד כה לא נמצאה סיבה.
  בבדיקות דם חוזרות כעת FLC KAPPA 29.3 (תקין עד 19) LAMDA 17.4 (בטווח הנורמה) יחס 1.68 כשהתקין עד 1.65.
  מבחינת שאר הבדיקות שנלקחו בשתן בדגימה א' איסוף 30 מ"ג חלבון
  עדיין לא התקבלו תשובות ANA אבל יתר הבדיקות תקינות חוץ מ:
  B2 MICROGLOBULIN שנמצא בטווח העליון של הנורמה אלפא ביתא גלובולינים תקינים. גאמא גלובולינים מעט מוגבר, מצויין פוליקלונלי.
  CPK 400

  אני מאד בלחץ מהתוצאות, mgus? עמילואידוזיס? אשמח לדעתך

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • חוסר ברזל ואנמיה קשה
  רוימי אסתר
  29/04/2019

  אישתי סובלת מאנמיה כ 5 שנים ברמה של 6.5 7.5 מקבלת פעם בחצי שנה וונופר ולפעמים מתאשפזת לקבלת מנת דם האם ישנם בדיקות מסויימות.לפתור את הבעיה. נעשתה בדיקת קונוסקופיה וגסטרו נמצא תקין ברצוני לדעת אם יש בירורים נוספים אודה על עזרתך

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • טסיות נמוכות מהרגיל, חולשה, ויטמין D נמוך מאד
  שוש
  19/03/2019

  שלום, בת 43 חולשה קיצונית מזה כמה חודשים,
  בבדיקות דם: wbc=3.80 platals=96
  ויטמין D=3.1
  מה זה אומר ואיך ניתן לטפל
  בתודה מראש.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בירור לגבי כדוריות לבנות יורדות
  אמא
  02/03/2019

  שלום רב
  בתי בת 26 בריאה בדכ
  לפניי חצי שנה חשה בכאבים בבטן הקאות חולשה ירידה בלתי מוסברת של 10 קג בחודשיים בבדיקות שנעשו הייתה ירידה דראסטית של כדוריות לבנות עשו סיטי בטן אולטראסאונד מלבד קצת נוזלים מסביב למעיים לא גילו כלום הייתה מאושפזת 10 ימים לסיכומו של עיניין אבחנו במחלה זיהומית חולפת .
  בשבועיים האחרונים היא עייפה מאוד עשתה בדיקות דם ויש שוב צניחה בכדוריות לבנות והמוגלובין 10 יש לציין שלא כואב לה כלום רק עייפות
  מה יכולה להיות הסיבה לצניחת הכדוריות הלבנות? נבקה עי גסטרו הכל תקין ראומטולוג תקין .
  אשמח לעזרתכם
  תודה אמא

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הולכת לאיבוד בין מחלות ומוגבלויות
  סיגל
  27/02/2019

  בלידת קיסרי בניתוח חירום לקיתי בוירוס אפשטיין בר ואובחנתי ע"י זיהומולוגית כחולת פיברומיאלגיה ותשישות כרונית.
  יחד עם זאת מאז הלידה לפני מעל 21 שנה אני צורחת ומתפתלת מכאבים עד כדי מוגבלות בפעולות פשוטות כגון רכיסת רוכסן/כפתורים פתיחת מקרר הרמת/הורדת בלם יד חפיפה ואחיזה בעט או אף בעיתון.

  כשהתעקשתי שמשהו רע ושונה מנטרל אותי מתפקוד בבית ובטיפול בילדים גילו לי טרום מחלת דם קשה והראומטולוגית הריצה אותי באותו רגע להמטולוגית פרופ' לאחר שהסתודדה איתה לא פירטה מה. לבסוף המטולוגית אחרת אמרה טרום מיאלומה נפוצה או בסיכון לא הבנתי. כל הרופאים שהתלוננתי על כאבים ובכי ואי יכולת לעלות מדרכה ולצאת מרכב למשל טענו: טוב את לאחר לידת שלישיה...עלית 40 ק"ג במשקל...יש לך פיברומיאלגיה...הפניות לפסיכיאטרים ומרפאות כאב...נוירוכירורג אורתופדים ועוד...כולם איבחנו מחלות בתחום מקצועם...אבל אני עדיין גונחת מכאבים חרדות דיכאון ועוד.
  לא יודעת כיצד לתמרן בין כל אנשי המקצוע וזה מתיש אותי. 80% מהיממה אני במנוחה ו/או ממש במיטה ואין לי הדרכה כיצד לפתור בעיה בעיה בעיקר כשגם נוסף לכך הפן הנפשי.
  התאכזבתי מרופאים ואף הגעתי בגלל משבר לרויחה ולבריאות הנפש עד כדי אשפוזים.
  איך יוצאים מהכאבים והצליעות? הבלוטות נפוחות ומכאיבות והנפש שלי לא מוצאת מנוח בגוף חולה ללא פעילות גופנית כבעבר. ציפרלקס לא משכך כאבים ולא עוזר בפעולות היום יום.
  ממה להתחיל? קבעתי תור עם עו"ס מכבי אך עד אז עלי להבין אם המחלה הרימה ראש בדחיפות
  מאשת קריירה במשרה בכירה הפכתי לשבר כלי. ישנם עוד גורמים שמונעים ממני החלמה ומעיקים אך הם אינם הגורמים ומטופלים בנפרד. .

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
אולי יעניין אותך גם

תסביב האשך: מצב חירום אורולוגי
ד"ר דב אנגלשטיין
| 18/08/2019 |
צפיות: 2,794
תסביב אשך הוא מצב שבו האשך מסתובב על צירו. נוסף לכאב העז, במצב זה של תסביב זרימת הדם לאשך פוחתת, עם פגיעה בחיות ותפקוד האשך, מצב היכול להוביל להסרתו.
קרא עוד
אטקסיה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 13/08/2019 |
צפיות: 2,647
מה זה "אטקסיה"? ממה זה נגרם? כיצד מאבחנים אטקסיה? מהם תסמיניה העיקריים? ומה פריט המידע הכי מהותי בדרך לזיהוי ואבחון המחלה?
קרא עוד
אורטיקריה: סוגים, גורמים ודרכי טיפול
ד"ר יורם פייטלסון
| 07/08/2019 |
צפיות: 3,384
אורטיקריה גורמת להופעת פריחה, לכאבים ולתחושת אי-נוחות. בעקבות כך, החולה עלול לחוש בסטרס נפשי . סטרס זה ילווה בתחושות חרדה, עייפות כרונית ואף דיכאון. מה נחשב לטיפול האולטימטיבי עבור מחלה זו? וכיצד גורמים לגרד המציק להיעלם?
קרא עוד
סרטן השד – היום שאחרי
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/08/2019 |
צפיות: 788
החיים עם סרטן השד אינם נגמרים מיד עם ההחלמה. נשים צריכות לחיות עם העובדה שהמחלה בתקופת הפוגה וכי היא יכולה לשוב, חשוב ללמוד להתמודד עם הפחד
קרא עוד
פציאליס: כיצד מטפלים בשיתוק בעצב הפנים?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/07/2019 |
צפיות: 1,006
שיתוק של עצב הפנים מהווה הן בעיה תפקודית והן בעיה אסתטית. הכירורגיה הפלסטית מאפשרת מגוון של ניתוחים שיקומיים שמשפרים את איכות החיים של הלוקים במצב
קרא עוד
דיסליפידמיה: כשהכולסטרול הרע גובר על הכולסטרול הטוב
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/07/2019 |
צפיות: 612
דיסליפידמיה היא מצב שבו יש רמות לא תקינות של שומנים בדם. כדי להימנע ממצב זה, יש לאכול אוכל בריא ולהימנע מאוכל רווי שומן
קרא עוד
Temporal Arteritis: כיצד מטפלים בדלקת עורק הרקה?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 11/07/2019 |
צפיות: 590
דלקת עורק הרקה היא מחלה מסוכנת שיכולה לגרום לסיבוכים קשים כמו שבץ, עיוורון ומפרצת באבי העורקים. מה הם תסמיני הדלקת? כיצד ניתן לאבחן? ומדוע אסור להזניח את הטיפול בה?
קרא עוד
מחלת רעד: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/07/2019 |
צפיות: 667
רעד ראשוני הוא מחלה המאופיינת ברעידות קלות באזורי גוף שונים. המחלה אינה גורמת לבעיות בריאותיות, אך יכולה להשפיע על איכות החיים
קרא עוד
תסמונת מרפן: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 01/07/2019 |
צפיות: 541
תסמונת מרפן היא הפרעה גנטית אשר גורמת לנזקים גופניים רבים בעיניים, בכלי הדם ובמבנה השלד. בטיפול נכון החולים במחלה יכולים לחיות חיים ארוכים ומלאים
קרא עוד
דלקת העצם: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/06/2019 |
צפיות: 491
אוסטאומיאליטיס היא מחלה זיהומית אשר פוגעת בעצם וברקמה המקיפה אותה. המחלה תוקפת הן ילדים והן מבוגרים, והיא יכולה להשפיע על המבנה ועל התפקוד של העצם
קרא עוד