דלקת קרום הלב: מהם סימני המחלה וכיצד מטפלים בה?

מרגישים כאבים בחזה בנשימה עמוקה? סבלתם לאחרונה ממחלת חום? ייתכן שיש לכם דלקת בקרום הלב. במקרה כזה ייתכן שאתם זקוקים לטיפול ולאשפוז בבית חולים
ד``ר אביב מגר
| 16/10/2018 |
צפיות: 1,557
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
הלב שלנו הוא איבר שנע ללא הפוגה כל שנות חיינו. נוסף להתכווצות, הלב גם מבצע תנועה סיבובית מסוימת בכל פעימה. הלב עטוף בקרום המונע התחככות עם הסביבה. הקרום בנוי משתי שכבות – השכבה הפנימית הצמודה ללב והשכבה החיצונית הצמודה לאיברים סביב הלב. בין שתי שכבות הקרום ישנו מרווח המכונה 'חלל כפורת הלב', ובו נוזל אשר משמש כחומר סיכה המאפשר תנועה תמידית של הלב ללא חיכוך עם הסביבה שלו.

דלקת קרום הלב פירושה התפתחות של דלקת בקרום המקיף את הלב. דלקת זו נגרמת לרוב על ידי נגיפים, מחלות רקמת החיבור והפרקים, דימום, מחלות ממאירות, ניתוחים קשורים בפגיעה בקרום הלב, חיידקים שונים ועוד.

רוצים לדעת עוד? היכנסו לפורומים:
פורום שיקום לב
פורום שומנים בדם, מחלות לב

מה מרגישים כאשר מופיעה דלקת קרום הלב?

הדלקת גורמת לשפשוף בין הרקמות המודלקות ולכאב בחזה, לרוב במרכזו, בעצמה קלה בדרך כלל אך במקרים מסוימים יכולה להיות משמעותית ואף קשה. בדרך כלל הכאב הוא בעל אופי חותך, לעיתים יש גם מרכיב של לחץ או דקירות. המאפיין הבולט ביותר של הכאב הוא החמרה בזמן שאיפת האוויר לריאות והקלה כאשר האוויר ננשף החוצה. פעמים רבות יש גם הקלה במעבר משכיבה לישיבה ורכינה קדימה או עמידה והחמרה כאשר עוברים לשכיבה. יש מקרים שהכאב מתמשך ולא מושפע באופן בולט מהשינויים שתוארו. במקרים כאלה קשה להבחין בין כאב בחזה עקב דלקת קרום הלב לזה הנגרם מהתקף לב. כאשר מופיע כאב המחשיד להתקף לב יש כמובן להתייחס בהתאם ולפנות מידית לגורם רפואי מתאים – לדוגמה מגן דוד אדום או חדר מיון.

מה הסיכונים הכרוכים בדלקת קרום הלב?

בדרך כלל מדובר במחלה לא קשה אבל בחלק מהמקרים יכולים להתפתח סיבוכים שמחייבים אשפוז וטיפול בבית חולים. הסיכון העיקרי הוא הצטברות נוזל בכמות גדולה בחלל שבין קרומי הלב. אם מצטבר נוזל בכמות גדולה, או בקצב מהיר, הוא עלול לגרום לחץ על הלב ולהפרעה לתפקודו ("טמפונדה"). מצב זה יכול להגיע עד כדי סכנת חיים והוא מחייב אשפוז דחוף וניקוז דחוף של הנוזל, אם על ידי החדרת מחט (ניקור קרום הלב, הנקרא גם "פריקרדיוצנטזיס") או ניתוח. ישנם מקרים שבהם הכאב בזמן שאיפה חזק עד כדי כך שהוא עלול להגביל את יכולת הנשימה. סיבוך אחר ראוי לציון הוא פרפור פרוזדורים. כמו כן, יכולים להתעורר סיבוכים גם בשלבים מאוחרים יותר, למשל, ברבע עד שליש מהמקרים עלולה להופיע דלקת חוזרת של קרום הלב. סיבוך מאוחר נוסף הוא התקשות קרום הלב (קונסטריקציה). זה סיבוך נדיר אשר עלול לגרום לאי ספיקת לב קשה ולהפרעות בכבד ולכן לעיתים נדרש ניתוח להסרת קרום הלב הנוקשה.

תסמינים נוספים של דלקת קרום הלב

פעמים רבות דלקת קרום הלב יכולה להתפתח בעקבות מחלת חום אשר מתבטאת לרוב עם כאב גרון, תסמיני שפעת, כאבי בטן או שלשולים. דלקת קרום הלב יכולה להופיע עם הופעת תסמינים אלה או לאחר מספר ימים או אף שבועות. במקרים מסוימים לא נרגיש חולים לפני הופעת הכאב האופייני של דלקת קרום הלב.

מה הגורמים לדלקת קרום הלב?

במרבית המקרים הגורם הוא נגיף. יש מספר סוגי נגיפים שידועים כגורמים אפשריים לדלקת קרום הלב, המוכר שבהם הוא נגיף השפעת, אך יש גם נגיפים אחרים. גורמים אלה יכולים להיות עונתיים ואכן נמצא ששכיחות דלקת קרום הלב בישראל בעונת החורף גבוהה בהרבה מאשר השכיחות בתקופת הקיץ. זיהומים חיידקיים, לרוב בדרכי העיכול, יכולים להוביל גם כן לדלקת קרום הלב. גורם נוסף הוא חיידק השחפת, מצב זה, של דלקת קרום לב שחפתית, נפוץ בעיקר במקומות שבהם יש שכיחות גבוהה של שחפת. דלקת קרום הלב יכולה להתפתח בעקבות מחלות אוטואימוניות וכן בעקבות קדחת Q, קדחת ים תיכונית משפחתית או גם בעקבות גידולים ממאירים מסוגים שונים. גם התקפי לב וניתוחי לב יכולים להוביל להתפתחות של דלקת קרום הלב.

אבחון של דלקת קרום הלב

אבחון דלקת קרום הלב נעשה בעזרת כמה אמצעים. בבדיקת הגוף, ניתן לשמוע את קול השפשוף של קרומי הלב, הנשמע בהאזנה במרכז החזה. מאפיינים נוספים שמסייעים לאבחון הדלקת הם קוצר נשימה, דופק מהיר וגודש בוורידי הצוואר. במקרים שבהם יש לחץ מוגבר של הנוזל על הלב נגרמת ירידה חדה בלחץ הדם בעת שאיפה. במצב זה יש להתפנות במהירות לבית חולים.

בבדיקת אק"ג אפשר לראות שינויים אופייניים. בצילום חזה ניתן לאתר תפליטים בקרומי הריאה והגדלה של צל הלב. בבדיקת דם אומדים את מספר הכדוריות הלבנות המעידות על מצב של מחלה או של זיהום. טרופונין הוא מדד אשר יכול להעיד על פגיעה בשריר הלב – סיבוך נפוץ של הדלקת. אמנם מדובר בסיבוך שכיח ולרוב לא מסוכן אבל לעיתים רחוקות הוא מוביל להפרעה בולטת בתפקוד הלב ולסיכון חיים.

בדיקת אקו לב נמנית בין הבדיקות החשובות ביותר לאבחון של דלקת קרום הלב. הבדיקה מדגימה את הנוזלים בחלל קרום הלב והיא מאפשרת לגלות פגיעות בשריר הלב ולהעריך את חומרתן.

במקרים מסוימים יש צורך בבדיקות נוספות כמו MRI ו-CT לב, אלה יכולות לזהות מחלות לב נוספות כמו עיבוי של קרום הלב.

מתי צריך להתפנות לבית חולים בשל דלקת קרום הלב?

ככלל, כאשר ישנו חשד לדלקת שריר הלב וכשמופיעים תסמינים שיכולים להעיד עליה יש להתפנות לחדר מיון כדי לבצע הערכה של המצב שלפיה יקבעו אם אשפוז הכרחי.

ישנם כמה גורמים המעידים על סיכון מוגבר ועל הצורך באשפוז, ובהם חום גבוה, קוצר נשימה, טמפונדה – סימני לחץ על הלב, ריבוי נוזל בחלל קרום הלב, פגיעה בשריר הלב, דיכוי של מערכת החיסון, טיפול סדיר בנוגדי קרישה, דלקת קרום הלב בעקבות חבלה, חוסר תגובה לטיפול והתפתחות הדרגתית ואטית של הדלקת ועוד. בכל אחד מהמצבים האלה וכן כאשר הדלקת היא משנית למחלה אחרת וכשיש הערכת סיכון ההמלצה היא להתאשפז כדי לקבל טיפול ולהיות תחת השגחה.

דרכי טיפול בדלקת קרום הלב

ישנם סוגי טיפול שונים המשרתים מטרות שונות – הקלה על כאבים, טיפול בסיבוכים ומניעתם, טיפול בגורם מסוים שאפשר לטפל בו ומניעה של אירועים חוזרים.

הטיפול הבסיסי ביותר בדלקת קרום הלב הוא מנוחה ונטילה של תרופות נוגדות דלקת. ישנה עדיפות לתרופות שאינן סטרואידליות, אך במקרים מסוימים יבחרו בכל זאת בתרופות סטרואידליות, בעיקר כשיש חשש לתופעות לוואי או כשיש גורם נוסף שעלול לגרום לסיכון כמו כיב, רגישות או אי-ספיקת כליות. תרופות נוספות, כמו קולכיצין, מסייעות גם כן בטיפול בדלקת ובמניעתה בעתיד.

האם יש סיכון לסיבוכים ומה הם?

תסמיני דלקת קרום הלב חולפים בדרך כלל בתוך ימים אחדים עם טפול מתאים, אם כי במיעוט המקרים הדלקת יכולה להיות עיקשת (פרסיסטנטית) הדורשת טיפול אגרסיבי שעלולה להיות כרוכה בזמן אשפוז ממושך יותר.

כל עוד המטופל תחת השגחה ומקבל את הטיפול המתאים, סיכון התמותה מדלקת קרום הלב נמוך מאוד, גם בשלביה החריפים של המחלה.

בין שליש לרבע מהחולים בדלקת קרום הלב נגיפית יחוו אירועים חוזרים של המחלה, אלה מתרחשים לרוב בשנה הראשונה לאחר ההתפרצות הראשונית של הדלקת אך במקרים מסוימים הדלקת יכולה לחזור אחרי זמן רב יותר. האירוע החוזר יכול להיות חד פעמי אך הוא יכול להיות רב פעמי, דבר הגורם סבל רב לחולה הנדרש לטיפולים ממושכים. כדי למנוע את חזרת הדלקת נוטלים תרופה בשם קולכיצין אשר מקטינה משמעותית את הסיכויים לאירועים חוזרים. יש ליטול אותה במשך כמה חודשים לאחר התפרצות המחלה.

ישנם חולים הסובלים מכאבים, אלה יכולים לנבוע הן מהדלקת עצמה והן ממקורות אחרים, על כן יש לאבחן את הגורם לכאב ולהעריך את חשיבותו.

כל אלה והסיכון לתופעות לוואי מהתרופות מצריכים כמובן מעקב רפואי לאחר דלקת קרום הלב, מומלץ במרפאות המתמחות בכך (מרפאות פריקרד).

מטרת כתבה זו לתת מידע כללי בלבד והיא איננה תחליף לייעוץ רפואי

ד"ר אביב מגר – קרדיולוג בכיר, מנהל שירות ואחראי מרפאת קרום הלב במערך הקרדיולוגי של בית החולים בילינסון

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

שיקום לב

בפרום זה תוכלו להתייעץ עם קרדיולוג מומחה על נושאים כמו מחלת לב, מכון שיקום, אירוע לב, טיפול תרופתי, פעילות גופנית, תזונה נכונה ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • נראה לי שאני בבעיה - מחסור בתרופה הכרחית
  אריה
  14/12/2019

  שלום ד'ר נכבד
  כמו שציינתי בכותרת, נראה לי שניקלעתי לבעיה לא פשוטה,
  אני בן 60, יש לי מידיי פעם,אקסטרא סיסטולות, ומזה שנים ידוע על צניחת מסתם מיטרלי,MVP
  לפני 4 שנים,חויתי אירוע של רפרוף פרוזדורים,שיתכן ונוצר כתוצאה מאשלגן נמוך- 3.2, עקב שימוש במשתן דיזותיאזיד,
  נרשם לי טיפול ב, טמבוקור 50, אחד ליום, וקרדילוג 1.25
  לאחרונה אני נתקל בבעיה חמורה בקשר לתרופה,
  נאמר לי בבתי המרקחת של הקופה, וכן בפארמים למינהם,
  שאין להשיג [ משום מה, ולא נותנים הסבר ברור מהי הסיבה למחסור]אין להשיג TAMBOCOR50
  מציעים את התרופה הגנרית FELECAINIDE ACET . 29/M TAB 50 MG
  אותה אני חושש לקחת, מפני שזה אינו הטמבוקור המקורי, ואין לדעת כייצד התרופה הגנרית תשפיע, אני חושש שעלול תחת השינוי הזה להופיע רפרוף נוסף,
  מצד שני הציעו לי לקחת טמבוקור 100,ולחצות את הכדור לחצי,
  חד פעמי ,קניתי את המינון 100, אבל אפילו עם חוצה כדורים,
  החיצוי אינו מדויק, ואני מקבל כדור "שבור", ששני מחציתו אינם שווים בגודל,
  זה נשבר לחלק קטן יותר, מהשני שיוצא גדול יותר,
  מה עושים?? לטעמי הבעיה רצינית,שלא ניראית לי משחק ילדים,כי נראה לי ש"משחק בשבירת הכדור " שנותן חצאים לא שווים בגודלם, גם בסוף עלול לעורר רפרוף חוזר??.
  איך יוצאים מהסיפור הזה???
  מה קורה בשוק התרופות בארץ? מדוע המחסור בטמבוקור 50??
  האם המינון הזה יחזור לבתי המרקחת???
  תודה עבור המענה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה לבדיקת הולטר לב
  יניב
  20/11/2019

  שלום, נולדתי עם complete a-v block, נמצא במעקב. בבדיקת הולטר התקבלה התשובה הבאה: נצפו סה"כ 65 VPB'S במשך הבדיקה. ממספר מוקדים שונים. נצפו גם בצורת קטעי ביגמניה חדרית.
  הפרעות קצב על חדריות APC‘S: נצפו כ-201 פעימות על-חדריות מוקדמות במשך הבדיקה, ככל הנראה ממקור נודאלי. בלטו במיוחד בשעות הערב.
  הפרעות הולכה: קצב סינוס עם Complete AV-Block. נצפה קצב נודאלי עם AV-Dissociation לאורך כל תקופת המעקב.
  פעילות קוצב:
  שינויים משמעותיים בקטע st: נצפו גלי T הפוכים עם שינויי ST בנוכחות גלי R גבוהים.


  הערות/סיכום: קצב סינוס עם COMPLETE A-V BLOCK לאורך כל תקופת המעקב. נצפה קצב נודאלי, פעימות מוקדמות ממקור נודאלי בכמות בינונית. VPB's בודדים. מה הבדיקה הזאת אומרת? תודה!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • עיתוי נטילת מוקסיפן לפני עקירה
  יעקב
  24/08/2019


  שלום
  עברתי עקירה, ובגלל MVP נטלתי אנטיביוטיקה,
  [מוקסיפן[
  העיניין שהגעתי למרפאה ללא שעון,ונאלצתי לישאול מישהו שם לגביי השעה,הוא אמר לי משהו כמו 13.50 ואז נטלתי 2 גרם מהתרופה,
  הרופא יותר מאוחר יצא לשאול אותי מתי נטלתי את התרופה, ואמרתי לו את השעה שנאמרה לי,
  היות ואנשים לא תמיד מדייקים,או לא משתדלים לדייק, ומעגלים זמן, יתכן וההליך החל בסטיית זמן של אולי רבע שעה לעאן או לכאן,
  השאלה, באם העקירה בוצעה לאחר פחות משעה מהנטילה, האם זה מכניס אותי לסיכון דלקת פנים הלב, מאפקטיביות נמוכה?סטיית זמן של רבע שעה עשרים דקות לכאן או לכאן, קריטיות בהליך זה?ועשויות שלא לתת הגנה?
  האם שעה בידיוק, זה קריטי? או איך?

  תודה


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כאב בכף רגל לאחר צנתור
  שני
  26/01/2019

  שלום רב

  ** אבי כבן 80 סבל מכאבי כף רגל שמאל מס' חודשים כאשר הכאב החל רק במאמץ אולם אח"כ הופיע בלילה וגם בעת מנוחה ולכן הוצע צנתור ללא התחייבות שאכן יעזור.
  .
  להלן תוצאותיו-
  בהרדמה מקומית באמצעות אולטראסאונד וושיקוף,בוצע צנתור פמוראלי עורקי מימין,העברת קטטר על המוליך לצד שמאל וביצוע אנגיוגרפיה אבחנתית
  הדגמה תקינה של CIA,EIA,CFASFA .
  מוצר יחסית בחלקו הפרוקסימאלי אך ללא הפרעת מעבר .ב sfa האמצעי ודיסטאלי עליון הודגמו רבדים אשר גורמים להצירות משמעותית של הלומן.בחלק דיסטאלי של sfa הודגם קטע חסום לאורך כ 5 ס"מ עם חידוש זרימה דיסטאלית ממנו עיי קולטראלים.מילוי תקין של המשך הsfa עורק ה POPLITEA,TPT,TPA,PERONEAL עד כף הרגל כולל ענפים. taa עם מילוי במוצאו בלבד. בוצעה רקנליזציה של קטע חסום בsfa דיסטאלי. pta עיי בלון בעל קוטר 4 מ"מ ,אורך 10 ס"מ sleek ובעל קוטר 5 מ"מ ואורך 15 ס"מ מסוג passeo לאחר מכך הוכנס תומכן מסוג smart flex בעל קוטר 5 מ"מ ואורך 10 ס"מ.
  הודגמה תוצאה אנגיוגראפית
  טובה בהזרקת חומר ניגודי ביקורת.הפעלה הסתיימה.מיקום גישה נסגר עיי השלמת חבישת לחץ.
  1. האם לפי המתואר זו יכולה להיות סיבת הכאב ? לא היו ממש בטוחים אם פעולה זו תעזור או לא וכן לא ידעו לתת לנו תשובה האם מקור הכאב הוא אכן מבעיה בכלי הדם למרות שדופלקס הציג חד משמעית pvd דו צדדי לפי מה שהבנתי abi הראה 0.43 דו"צ
  ( ברקע החלפת מסתם בשנה שעברה, ניתוח לב פתוח שבוצע לפני 20 שנה.. סכרת מאוזנת ,כולסטרול) כך שנראה שבגלל מגוון הבעיות לא שמו דגש רק בבעיית חסימת כלי הדם) .
  כעת לאחר הצנתור אשמח לדעת האם לדעתך זו כן יכולה להיות הסיבה או לפחות אחת מהן והאם להערכתך הצנתור אכן יכול להועיל.?

  2. ביום למחרת הצנתור אבא יצא מביה"ח וצעד ללא כאב כלל אולם יום למחרת ,כף הרגל התנפחה והפכה אדומה והכאב שתיאר היה כפול ממה שהיה קודם לצנתור . הוא נאלץ להגיע למיון באמצע הלילה מאחר ולא הצליח לשאת הכאב. שם נאמר לו כי הכאב עלול להמשיך כשבועיים וכי עליו לעשות תרגילי הליכה ובמנוחה להרים את הרגל

  אני מנסה להבין את ההיגיון בכאב העז הזה ..
  האם אכן שכיח ומצופה שיהיה סוג כאב כזה בשל זרימת דם מחודשת ?
  האם חלילה ייתכן שנגרם נזק או חסימה חדשה ??
  מה שנרשם במיון - בבדיקה : רגליים חמות, אותו צבע. ברגל שמאלית נפיחות בכף רגל, מילוי קפילרי טוב
  ,אין סימנים לתסחיפים. הצלחתי למשש דופק במפשעה בלבד, אך יש סיגנל מצויין בעורק הברך וכל התחנות בכף רגל.
  מבחינת הספקת דם מצב טוב.
  שאלתי :
  ממה נגרמת הנפיחות והאודם במקום ....
  איני ראיתי אותו ביום הגעה למיון אך היום ראיתי שכף הרגל אדומה יותר מהרגל השנייה.

  נתנו לו זאלדיאר שמרגיע את הכאב ( מתאר
  כאב כמו של צביטות/ עקיצות לסירוגין כעת)
  אני חוששת ומאוד אשמח להבין קצת יותר ברשותך. תודה רבה על כל עזרה :) !

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כאב אחרי צנתור

  ד''ר טל סולומון
  27/01/2019

  שלום,
  למרות הפירוט הרב, מצו מענה מהימן צריך להעשות בבדיקת רגלו של אביך , וכדאי לבדוק במקום בו צונתר.
  על פניו, לפי התיאור, ייתכן ומדובר בתסמונת ״זילוח-חוזרת״ - בה הרגל שלא קיבלה דם שנים רבות, מקבלת אספקת דם רבה, והמערכת הורידים מתקשה להשיב דם לכיוון הלב, לכן נפיחות חום וכאב. אני חוזר ומדגיש כי אני יכול רק להניח את הדברים, כי לא בדיקתו לא אוכל לתת מענה לגבי מצב הרגל ושאלות של סיבוכים או חסימות חדשות

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שלום רב

  ד``ר אביב מגר
  29/01/2019

  אין המדובר בצנתור לב אלא בצנתור רגליים שאינו בתחום התמחותי. . נא פנה לפורום כלי דם או רופא כלי דם. בברכה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בהמשך והמון תודה

  שני
  27/01/2019

  תודה רבה על התשובה
  האם במידה ואכן זה המצב אין זה מסוכן ללב?
  אגב בבדיקה במיון ראיתי שעשות בדיקת troponin t והערך עמד על 48 ללא חזרה על הבדיקה (כפי שאני זוכרת שעושים בד"כ...) האם ייתכן ויש קשר במידה ואכן מדובר בתופעת הזילוח .
  לציין שלא הגיע בהקשר של סימפטומים קשורים אלא רק מסיבת הכאב בעז ברגלו

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כאבים אחרי צנתור

  ד״ר טל סלמון
  30/01/2019

  שלום,
  בהמשך למה שכתבתי,
  המילה צנתור היא פעולה לרוב מיליועורית לטיפול בכל מיני כלי דם בגוף (אגב לא רק כלי דם).
  כפי שציינתי קודם, לפעולה הפולשנית יכולות להיות תוצאות שונות וסיבוכים.
  המלצתי קודם להגיע לבקורת במקום בו עברת צנתור, על מנת לבדוק אותך. כל צנתור יכול להצליח או להכשל, ובכל טווח של זמן, ולכן המקום בו צונתרת יודע לזהות שינויים אלו.
  האתר יכול לתת סקירה ועצה , ועצתי הטובה היא לפנות לרופא המצנתר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • טיפול מומלץ לאי ספיקת בלב
  מוטי
  24/01/2019

  איזה טיפול, נוסף לתרופות, מומלץ לאדם מבוגר (65) עם אי ספיקת לב שעבר ניתוח מעקפים?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פעילות גופנית עם רקע של ARVD ו-VT
  ליאן
  22/01/2019

  איזה פעילות גופנית אפשרית לבחורה בת 28 עם רקע של ARVD ו-VT?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שלום רב

  ד``ר אביב מגר
  23/01/2019

  מידת הפעילות הרצויה והמותרת לך תלויה בהרבה מאוד מרכיבים , כדי לענות לך יש להכיר את התמונה הכללית על פרטיה. בברכה דר מגר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • חולשה ברגליים אחרי צנתור
  בלה
  20/01/2019

  לפני חמישה חודשים עברתי צנתור דרך המפשעה, וזמן קצר לאחר מכן החל לסבול מחולשה ומכאבים ברגליים. אורתופד אומר שאין בעיה אורתופדית וייתכן שזה קשור לצנתור. האם זה ייתכן? מה הטיפול במקרה כזה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • סחרחורות ותחושת צריבה בחזה
  אהוד
  15/01/2019

  היסטוריה משפחתית של מחלות לב, לאחרונה סובל מסחרחורות ומתחושה של צריבה בחזה. עברתי את כל הבדיקות האפשריות והכל נראה תקין. מה עושים עכשיו?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שלום רב

  ד``ר אביב מגר
  15/01/2019

  פונים לקרדיולוג שיבדוק את הנושא לעומק.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כאבים בתפר אחרי ניתוח לב
  דן
  13/01/2019

  לפני חצי שנה אבא שלי עבר ניתוח לב, עדיין יש לו כאבים באזור התפר, זה נורמלי?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • סאונה כשיש פגיעה בשריר הלב
  רוזי
  10/01/2019

  לפני חודש בעלי עבר צנטור חירום והכנסת סטנט ויש פגיעה בשריר הלב, תכננו נסיעה למעיינות חמים שיש שם גם סאונה, האם הוא יכול להשתתף בפעילויות אלה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
אולי יעניין אותך גם

מפרצת מוחית: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 03/07/2019 |
צפיות: 765
מפרצת מוחית היא סוג של אירוע מוחי שבו יש דליפה של דם למוח. זהו מצב חירום שאם לא מטפלים בו בזמן הוא יכול לגרום לנזקים מוחיים ולמוות
קרא עוד
MGUS: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 30/04/2019 |
צפיות: 933
היא תוקפת את תאי הפלסמה ועלולה להתפתח למיאלומה נפוצה בהמשך חייה. כל מה שאתם צריכים לדעת על מחלת MGUS המסוכנת
קרא עוד
קרישיות יתר בהריון: תסמינים, גורמים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/04/2019 |
צפיות: 811
כ-15% אחוז מאוכלוסיית הארץ נחשבים לנשאים של קרישיות יתר, והם בסיכון מוגבר להיווצרות פקקת בכלי הדם. תופעה זו יכולה להיות גנטית מולדת או נרכשת כתוצאה מאורח חיים וגורמי סיכון נוספים. אז כיצד מאבחנים? איך מטפלים? ומדוע הריון מגביר את הסיכון לכך?
קרא עוד
טכיקרדיה חדרית: תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/03/2019 |
צפיות: 1,020
״טכיקרדיה חדרית״ היא הפרעה בקצב הלב התקין שמקורה במדורי הלב התחתונים, ה״חדרים״. הפרעת קצב זו גורמת לדופק לב מואץ ויכולה לגרום לאובדן הכרה ואף לסכנת חיים ללא זיהוי וטיפול נכון
קרא עוד
פרפור פרוזדורים: כל מה שצריך לדעת על הפרעת הקצב
ד״ר גיא רוזן
| 26/09/2018 |
צפיות: 3,099
בשנים האחרונות ישנה עלייה ניכרת במספר החולים בפרפור פרוזדורים – הפרעת קצב הלב השכיחה ביותר בקרב מבוגרים. על כן חשוב לדעת מה הגורמים לה וכיצד מטפלים בה
קרא עוד
כל כך טוב שזה רע: הכולסטרול ה"טוב" שבגוף יכול גם להזיק לכם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/09/2018 |
צפיות: 1,352
מסתבר שגם אצל הכולסטרול, כמו בכל תחום בחיים – יותר מדי טוב יכול להפוך בסופו של דבר לרע בעבורכם
קרא עוד
עישון – מזיק לבריאות יותר ממה שחשבתם
פרופ` דוד רוט
| 21/08/2018 |
צפיות: 2,794
ידוע שעישון מזיק לבריאות, לא רק עישון סיגריות אלא גם עישון של סיגרים, מקטרות וסיגריות אלקטרוניות. נוסף לבעיות לב ולסרטן ריאות עישון אחראי באופן ישיר על מספר רב של מחלות העלולות לגרום למוות
קרא עוד
פרפור פרוזדורים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 13/05/2018 |
צפיות: 1,957
פרפור פרוזדורים הוא הפרעת קצב לב שכיחה אשר אינה מסכנת חיים בפני עצמה אך עלולה להוביל לקרישי דם ולשבץ
קרא עוד
קרדיומיופתיה: כל מה שצריך לדעת על מחלות שריר הלב
פרופ` דוד רוט
| 08/04/2018 |
צפיות: 1,770
קרדיומיופתיה היא קבוצה של כמה מחלות אשר פוגעות בתפקוד התקין של שריר הלב. תפקוד לקוי של שריר הלב יכול לגרום למצבים בריאותיים חמורים כמו הפרעות בקצב הלב ואי ספיקת לב
קרא עוד
כיצד להפחית את הסיכוי להתקף לב?
פרופ` דוד רוט
| 27/02/2018 |
צפיות: 2,129
התקף לב הוא מחלה שכיחה, אך באיתור של גורמי הסיכון ושינוי הרגלי החיים אפשר להפחית את הסיכויים ללקות בהתקף לב
קרא עוד