דלקת קרום הלב: מהם סימני המחלה וכיצד מטפלים בה?

מרגישים כאבים בחזה בנשימה עמוקה? סבלתם לאחרונה ממחלת חום? ייתכן שיש לכם דלקת בקרום הלב. במקרה כזה ייתכן שאתם זקוקים לטיפול ולאשפוז בבית חולים
ד``ר אביב מגר
| 053-4877827 | 16/10/2018 |
צפיות: 651
דלקת קרום הלב: מהם סימני המחלה וכיצד מטפלים בה?
הלב שלנו הוא איבר שנע ללא הפוגה כל שנות חיינו. נוסף להתכווצות, הלב גם מבצע תנועה סיבובית מסוימת בכל פעימה. הלב עטוף בקרום המונע התחככות עם הסביבה. הקרום בנוי משתי שכבות – השכבה הפנימית הצמודה ללב והשכבה החיצונית הצמודה לאיברים סביב הלב. בין שתי שכבות הקרום ישנו מרווח המכונה 'חלל כפורת הלב', ובו נוזל אשר משמש כחומר סיכה המאפשר תנועה תמידית של הלב ללא חיכוך עם הסביבה שלו.

דלקת קרום הלב פירושה התפתחות של דלקת בקרום המקיף את הלב. דלקת זו נגרמת לרוב על ידי נגיפים, מחלות רקמת החיבור והפרקים, דימום, מחלות ממאירות, ניתוחים קשורים בפגיעה בקרום הלב, חיידקים שונים ועוד.

רוצים לדעת עוד? היכנסו לפורומים:
פורום שיקום לב
פורום שומנים בדם, מחלות לב

מה מרגישים כאשר מופיעה דלקת קרום הלב?

הדלקת גורמת לשפשוף בין הרקמות המודלקות ולכאב בחזה, לרוב במרכזו, בעצמה קלה בדרך כלל אך במקרים מסוימים יכולה להיות משמעותית ואף קשה. בדרך כלל הכאב הוא בעל אופי חותך, לעיתים יש גם מרכיב של לחץ או דקירות. המאפיין הבולט ביותר של הכאב הוא החמרה בזמן שאיפת האוויר לריאות והקלה כאשר האוויר ננשף החוצה. פעמים רבות יש גם הקלה במעבר משכיבה לישיבה ורכינה קדימה או עמידה והחמרה כאשר עוברים לשכיבה. יש מקרים שהכאב מתמשך ולא מושפע באופן בולט מהשינויים שתוארו. במקרים כאלה קשה להבחין בין כאב בחזה עקב דלקת קרום הלב לזה הנגרם מהתקף לב. כאשר מופיע כאב המחשיד להתקף לב יש כמובן להתייחס בהתאם ולפנות מידית לגורם רפואי מתאים – לדוגמה מגן דוד אדום או חדר מיון.

מה הסיכונים הכרוכים בדלקת קרום הלב?

בדרך כלל מדובר במחלה לא קשה אבל בחלק מהמקרים יכולים להתפתח סיבוכים שמחייבים אשפוז וטיפול בבית חולים. הסיכון העיקרי הוא הצטברות נוזל בכמות גדולה בחלל שבין קרומי הלב. אם מצטבר נוזל בכמות גדולה, או בקצב מהיר, הוא עלול לגרום לחץ על הלב ולהפרעה לתפקודו ("טמפונדה"). מצב זה יכול להגיע עד כדי סכנת חיים והוא מחייב אשפוז דחוף וניקוז דחוף של הנוזל, אם על ידי החדרת מחט (ניקור קרום הלב, הנקרא גם "פריקרדיוצנטזיס") או ניתוח. ישנם מקרים שבהם הכאב בזמן שאיפה חזק עד כדי כך שהוא עלול להגביל את יכולת הנשימה. סיבוך אחר ראוי לציון הוא פרפור פרוזדורים. כמו כן, יכולים להתעורר סיבוכים גם בשלבים מאוחרים יותר, למשל, ברבע עד שליש מהמקרים עלולה להופיע דלקת חוזרת של קרום הלב. סיבוך מאוחר נוסף הוא התקשות קרום הלב (קונסטריקציה). זה סיבוך נדיר אשר עלול לגרום לאי ספיקת לב קשה ולהפרעות בכבד ולכן לעיתים נדרש ניתוח להסרת קרום הלב הנוקשה.

תסמינים נוספים של דלקת קרום הלב

פעמים רבות דלקת קרום הלב יכולה להתפתח בעקבות מחלת חום אשר מתבטאת לרוב עם כאב גרון, תסמיני שפעת, כאבי בטן או שלשולים. דלקת קרום הלב יכולה להופיע עם הופעת תסמינים אלה או לאחר מספר ימים או אף שבועות. במקרים מסוימים לא נרגיש חולים לפני הופעת הכאב האופייני של דלקת קרום הלב.

מה הגורמים לדלקת קרום הלב?

במרבית המקרים הגורם הוא נגיף. יש מספר סוגי נגיפים שידועים כגורמים אפשריים לדלקת קרום הלב, המוכר שבהם הוא נגיף השפעת, אך יש גם נגיפים אחרים. גורמים אלה יכולים להיות עונתיים ואכן נמצא ששכיחות דלקת קרום הלב בישראל בעונת החורף גבוהה בהרבה מאשר השכיחות בתקופת הקיץ. זיהומים חיידקיים, לרוב בדרכי העיכול, יכולים להוביל גם כן לדלקת קרום הלב. גורם נוסף הוא חיידק השחפת, מצב זה, של דלקת קרום לב שחפתית, נפוץ בעיקר במקומות שבהם יש שכיחות גבוהה של שחפת. דלקת קרום הלב יכולה להתפתח בעקבות מחלות אוטואימוניות וכן בעקבות קדחת Q, קדחת ים תיכונית משפחתית או גם בעקבות גידולים ממאירים מסוגים שונים. גם התקפי לב וניתוחי לב יכולים להוביל להתפתחות של דלקת קרום הלב.

אבחון של דלקת קרום הלב

אבחון דלקת קרום הלב נעשה בעזרת כמה אמצעים. בבדיקת הגוף, ניתן לשמוע את קול השפשוף של קרומי הלב, הנשמע בהאזנה במרכז החזה. מאפיינים נוספים שמסייעים לאבחון הדלקת הם קוצר נשימה, דופק מהיר וגודש בוורידי הצוואר. במקרים שבהם יש לחץ מוגבר של הנוזל על הלב נגרמת ירידה חדה בלחץ הדם בעת שאיפה. במצב זה יש להתפנות במהירות לבית חולים.

בבדיקת אק"ג אפשר לראות שינויים אופייניים. בצילום חזה ניתן לאתר תפליטים בקרומי הריאה והגדלה של צל הלב. בבדיקת דם אומדים את מספר הכדוריות הלבנות המעידות על מצב של מחלה או של זיהום. טרופונין הוא מדד אשר יכול להעיד על פגיעה בשריר הלב – סיבוך נפוץ של הדלקת. אמנם מדובר בסיבוך שכיח ולרוב לא מסוכן אבל לעיתים רחוקות הוא מוביל להפרעה בולטת בתפקוד הלב ולסיכון חיים.

בדיקת אקו לב נמנית בין הבדיקות החשובות ביותר לאבחון של דלקת קרום הלב. הבדיקה מדגימה את הנוזלים בחלל קרום הלב והיא מאפשרת לגלות פגיעות בשריר הלב ולהעריך את חומרתן.

במקרים מסוימים יש צורך בבדיקות נוספות כמו MRI ו-CT לב, אלה יכולות לזהות מחלות לב נוספות כמו עיבוי של קרום הלב.

מתי צריך להתפנות לבית חולים בשל דלקת קרום הלב?

ככלל, כאשר ישנו חשד לדלקת שריר הלב וכשמופיעים תסמינים שיכולים להעיד עליה יש להתפנות לחדר מיון כדי לבצע הערכה של המצב שלפיה יקבעו אם אשפוז הכרחי.

ישנם כמה גורמים המעידים על סיכון מוגבר ועל הצורך באשפוז, ובהם חום גבוה, קוצר נשימה, טמפונדה – סימני לחץ על הלב, ריבוי נוזל בחלל קרום הלב, פגיעה בשריר הלב, דיכוי של מערכת החיסון, טיפול סדיר בנוגדי קרישה, דלקת קרום הלב בעקבות חבלה, חוסר תגובה לטיפול והתפתחות הדרגתית ואטית של הדלקת ועוד. בכל אחד מהמצבים האלה וכן כאשר הדלקת היא משנית למחלה אחרת וכשיש הערכת סיכון ההמלצה היא להתאשפז כדי לקבל טיפול ולהיות תחת השגחה.

דרכי טיפול בדלקת קרום הלב

ישנם סוגי טיפול שונים המשרתים מטרות שונות – הקלה על כאבים, טיפול בסיבוכים ומניעתם, טיפול בגורם מסוים שאפשר לטפל בו ומניעה של אירועים חוזרים.

הטיפול הבסיסי ביותר בדלקת קרום הלב הוא מנוחה ונטילה של תרופות נוגדות דלקת. ישנה עדיפות לתרופות שאינן סטרואידליות, אך במקרים מסוימים יבחרו בכל זאת בתרופות סטרואידליות, בעיקר כשיש חשש לתופעות לוואי או כשיש גורם נוסף שעלול לגרום לסיכון כמו כיב, רגישות או אי-ספיקת כליות. תרופות נוספות, כמו קולכיצין, מסייעות גם כן בטיפול בדלקת ובמניעתה בעתיד.

האם יש סיכון לסיבוכים ומה הם?

תסמיני דלקת קרום הלב חולפים בדרך כלל בתוך ימים אחדים עם טפול מתאים, אם כי במיעוט המקרים הדלקת יכולה להיות עיקשת (פרסיסטנטית) הדורשת טיפול אגרסיבי שעלולה להיות כרוכה בזמן אשפוז ממושך יותר.

כל עוד המטופל תחת השגחה ומקבל את הטיפול המתאים, סיכון התמותה מדלקת קרום הלב נמוך מאוד, גם בשלביה החריפים של המחלה.

בין שליש לרבע מהחולים בדלקת קרום הלב נגיפית יחוו אירועים חוזרים של המחלה, אלה מתרחשים לרוב בשנה הראשונה לאחר ההתפרצות הראשונית של הדלקת אך במקרים מסוימים הדלקת יכולה לחזור אחרי זמן רב יותר. האירוע החוזר יכול להיות חד פעמי אך הוא יכול להיות רב פעמי, דבר הגורם סבל רב לחולה הנדרש לטיפולים ממושכים. כדי למנוע את חזרת הדלקת נוטלים תרופה בשם קולכיצין אשר מקטינה משמעותית את הסיכויים לאירועים חוזרים. יש ליטול אותה במשך כמה חודשים לאחר התפרצות המחלה.

ישנם חולים הסובלים מכאבים, אלה יכולים לנבוע הן מהדלקת עצמה והן ממקורות אחרים, על כן יש לאבחן את הגורם לכאב ולהעריך את חשיבותו.

כל אלה והסיכון לתופעות לוואי מהתרופות מצריכים כמובן מעקב רפואי לאחר דלקת קרום הלב, מומלץ במרפאות המתמחות בכך (מרפאות פריקרד).

מטרת כתבה זו לתת מידע כללי בלבד והיא איננה תחליף לייעוץ רפואי

ד"ר אביב מגר – קרדיולוג בכיר, מנהל שירות ואחראי מרפאת קרום הלב במערך הקרדיולוגי של בית החולים בילינסון

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר אביב מגר
קרדיולוג בכיר, מנהל שירות ומרפאה במערך הקרדיולוגי של בית החולים בילינסון. תחומי התמחות: מחלת לב איסכמית, אוטם שריר הלב, חסימות בעורקי הלב, יתר כולסטרול, מחלות קרום הלב, מיפוי לב, דיקור קרום הלב, איתור גורמי סיכון וטיפול בהם

יועצים בתחום

  • ד"ר גיא רוזן
    ד"ר גיא רוזן
    מומחה בכיר בהפרעות קצב לב. אחראי על שירות פרפור פרוזדורים במרכז הרפואי פוריה. מנהל מערכות בריאות של אוניברסיטת בן גוריון בנגב התמחות ברפואה פנימית ובקרדיולוגיה במרכז הרפואי שיבא בתל השומר. שותף לתכ... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

פרפור פרוזדורים: כל מה שצריך לדעת על הפרעת הקצב
ד״ר גיא רוזן
| 26/09/2018 |
צפיות: 1,464
בשנים האחרונות ישנה עלייה ניכרת במספר החולים בפרפור פרוזדורים – הפרעת קצב הלב השכיחה ביותר בקרב מבוגרים. על כן חשוב לדעת מה הגורמים לה וכיצד מטפלים בה
קרא עוד
כל כך טוב שזה רע: הכולסטרול ה"טוב" שבגוף יכול גם להזיק לכם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/09/2018 |
צפיות: 655
מסתבר שגם אצל הכולסטרול, כמו בכל תחום בחיים – יותר מדי טוב יכול להפוך בסופו של דבר לרע בעבורכם
קרא עוד
עישון – מזיק לבריאות יותר ממה שחשבתם
פרופ` דוד רוט
| 21/08/2018 |
צפיות: 1,954
ידוע שעישון מזיק לבריאות, לא רק עישון סיגריות אלא גם עישון של סיגרים, מקטרות וסיגריות אלקטרוניות. נוסף לבעיות לב ולסרטן ריאות עישון אחראי באופן ישיר על מספר רב של מחלות העלולות לגרום למוות
קרא עוד
פרפור פרוזדורים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 13/05/2018 |
צפיות: 1,254
פרפור פרוזדורים הוא הפרעת קצב לב שכיחה אשר אינה מסכנת חיים בפני עצמה אך עלולה להוביל לקרישי דם ולשבץ
קרא עוד
קרדיומיופתיה: כל מה שצריך לדעת על מחלות שריר הלב
פרופ` דוד רוט
| 08/04/2018 |
צפיות: 1,124
קרדיומיופתיה היא קבוצה של כמה מחלות אשר פוגעות בתפקוד התקין של שריר הלב. תפקוד לקוי של שריר הלב יכול לגרום למצבים בריאותיים חמורים כמו הפרעות בקצב הלב ואי ספיקת לב
קרא עוד
כיצד להפחית את הסיכוי להתקף לב?
פרופ` דוד רוט
| 27/02/2018 |
צפיות: 1,435
התקף לב הוא מחלה שכיחה, אך באיתור של גורמי הסיכון ושינוי הרגלי החיים אפשר להפחית את הסיכויים ללקות בהתקף לב
קרא עוד
קרדיולוגיה מניעתית: כיצד אפשר למנוע מחלות לב?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 22/01/2018 |
צפיות: 1,266
ישנם גורמי סיכון רבים שיכולים לתרום להתפתחות של מחלות לב. קרדיולוגיה מניעתית עוסקת בגורמים אלה ומציעה פתרונות להפחתת הסיכויים
קרא עוד
פקקת ורידים עמוקים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 18/12/2017 |
צפיות: 1,713
פקקת ורידים עמוקים נגרמת מקרישי דם בוורידים העמוקים בגוף אשר מונעים זרימת דם תקינה. המצב יכול להתרחש בעקבות ישיבה ממושכת בטיסה או בנסיעה ארוכה
קרא עוד
טיפולים טבעיים בכולסטרול גבוה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/11/2017 |
צפיות: 1,494
מאכלים רבים מכילים שומן רווי אשר מעלה את רמות הכולסטרול בגוף, לעומת זאת ישנם מזונות מסוימים שיכולים להפחית את ה-LDL בדם ובהם סיבים, כורכום ואדממה
קרא עוד
תסמונת הסינוס החולה: תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 31/10/2017 |
צפיות: 1,837
תסמונת סינוס חולה היא הפרעת לב שגורמת לחריגות בקצב הלב. מצבים בריאותיים ונטילה של תרופות מסוימות יכולים לגרום למחלה
קרא עוד