פרפור פרוזדורים: כל מה שצריך לדעת על הפרעת הקצב

בשנים האחרונות ישנה עלייה ניכרת במספר החולים בפרפור פרוזדורים – הפרעת קצב הלב השכיחה ביותר בקרב מבוגרים. על כן חשוב לדעת מה הגורמים לה וכיצד מטפלים בה
ד״ר גיא רוזן
| 26/09/2018 |
צפיות: 3,099
דירוג: 4.5 מתוך 22 הצבעות
התקבלו 22 דירוגים בציון ממוצע 4.5 מתוך 5
פרפור פרוזדורים הוא הפרעת קצב הלב השכיחה ביותר במבוגרים. היארעות פרפור פרוזדורים מזנקת בעולם המערבי בשנים האחרונות בשל העלייה בתוחלת החיים ושכיחות גורמי הסיכון להפרעת הקצב כולל יתר לחץ דם, מחלת לב איסכמית, השמנת יתר, דום נשימתי בשינה ואחרים.

הפרפור קשור בהכפלת התמותה בנשים הסובלות ממנו ועליה של כ-50% בתמותה בגברים עם פרפור פרוזדורים בהשוואה לאנשים שלא סובלים ממנו. הסיבה העיקרית לעליה זו הינה הקשר הנסיבתי בין פרפור פרוזדורים לבין אירועים מוחיים הנגרמים כתוצאה מהנטייה להיווצרות קרישי דם בפרוזדורי הלב המפרפרים.

יש לכם שאלות? היכנסו לפורומים:
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב
פורום הפרעות קצב הלב, הפרעות לב

מה זה פרפור פרוזדורים?

כידוע בלב ישנם 4 מדורים, שניים עליונים (הפרוזדורים) ושניים תחתונים (החדרים). במצב הרגיל, ישנו מוקד בפרוזדור הימני שקובע את קצב הלב על ידי יצירת פעימות חשמליות שמתפשטות בלב ומפעילות אותו. במצב של פרפור פרוזדורים, ישנם מוקדים אחרים בפרוזדורי הלב (בדרך כלל בפרוזדור השמאלי) שמתחילים לייצר פעילות חשמלית מהירה מאוד ולא מסודרת הקרויה פרפור פרוזדורים. מדובר בקצבים של סביב 300–400 פעימות בדקה והפרוזדורים לא באמת מסוגלים להתכווץ התכווצות יעילה במהירות זו. התוצאה היא פרוזדורים שבמקום להתכווץ, ״מפרפרים״, מה שגורם לזרימת דם בלתי תקינה במדורים אלו, הגורמת לנטייה להיווצרות קרישי דם בהם.

לשמחתנו, הסיבים החשמליים המחברים בין הפרוזדורים לחדרים (שהינם עיקר הלב) אינם מסוגלים להוליך חשמלי בקצבים אלו ועל כן רק כל פעימה שניה, שלישית או יותר עוברת אל החדרים וגורמת להתכווצות שלהם. מתקבל קצב שהינו מהיר, בדר כלל לא יותר מ-170, ולא סדיר. הדופק המהיר עלול לגרום לתסמינים כגון: דפיקות לב, סחרחורת, קוצר נשימה, מיחושים בחזה וכן ירידה בסבילות למאמצים.

זיהוי וטיפול בפרפור פרוזדורים

לפני שאנחנו מדברים על איך ניגשים לטפל בפרפור, כמובן שראשית יש צורך בזיהוי שלו. בשל העובדה כי כ-30% מהמטופלים כלל אינם מרגישים בו, וגם אצל האחרים מדובר פעמים רבות בהפרעת קצב שמופיעה וחולפת (התקפית), תיעוד פרפור פרוזדורים יכול להיות בעייתי ביותר. לאחרונה היו חידושים טכנולוגיים שהראו יעילות גבוהה בזיהוי הפרפור. אלו כוללים מדבקות לניטור קצב לב ממושך יותר מאשר הולטר 24 שעות (עד שבועיים ימים), רצועת Apple Watch של חברה אמריקאית שקיבלה אישור FDA לזיהוי פרפור פרוזדורים, אפליקציות סמרטפון ועוד. לפני כשבוע הושק שעון אפל חדש שיודע לזהות פרפור פרוזדורים גם ללא רצועה מיוחדת.

אם וכאשר מתגלה הפרפור חשוב לציין שוב כי הסיכון העיקרי שמתלווה אליו הוא הסיכון בהיווצרות קרישי דם בלב שיכולים לגרום לאירוע מוחי. באופן מעניין, לא כל אדם עם פרפור פרוזדורים נמצא באותו הסיכון לאירוע מוחי. אנו מחשבים את הסיכון היום לפי סקלת ה- CHA2DS2-VASc. ראשי התיבות של גורמי הסיכון כוללים:

אי ספיקת לב
יתר לחץ דם
גיל > 75 (2 נק׳)
סוכרת
אירוע מוחי קודם (2 נק׳)
מחלת כלי דם
גיל > 65
מין – אישה

ברמת סיכון של 2 נק׳ ויותר אצל אישה וגורם סיכון בודד אצל גבר – קיימת המלצה לטיפול בנוגדי קרישה למניעת אירועים מוחיים. כל התחום של הטיפול בנוגדי קרישה התקדם מאוד בשנים האחרונות מאז ימי קומדין הלא מאוד ״עליזים״. כיום ישנן תרופות חדשות שהינן יעילות לפחות כמו קומדין ובטוחות ממנו מבחינת הסיכון לאירועי דמם. את הטיפול בנוגדי קרישה יש ליטול בלי כל קשר לתסמינים!!!
במקביל, יש לטפל בתסמיני הפרפור במידה ומקשים על חיי המטופל.

שמירת קצב לעומת האטת קצב

שתי הגישות לטיפול בפרפור פרוזדורים הינן:

1) שמירת קצב – על ידי היפוך חשמלי או כימי, טיפול תרופתי אנטיאריטמי, אבלציה (צריבה) של פרפור פרוזדורים. המטרה היא להיפטר מהפרפור.
2) האטה – לא מונע את הפרפור עצמו אך מאט את הדופק, מה שיכול לעזור מבחינה תסמינית.

קיים ויכוח עד היום לגבי הגישה הטובה יותר מבחינת תוצאים קליניים. הנטייה שלנו, כאשר הפרפור הינו תסמיני, במטופל לא מאוד מבוגר, היא לתת הזדמנות לגישת שמירת הקצב. לצורך כך מטפלים בתרופות מסוגים שונים ממשפחת התרופות להפרעות קצב לב. לפני התחלת טיפול אנטיאריטמיות יש לבחון תחילה את המטופל ולבצע מספר בדיקות שנועדו להבטיח היעדר התוויות נגד הטיפול בתרופה אטיאריטמית.

לצערנו לרוב התרופות יעילות מוגבלת במניעת הפרפור עם עד 30% הצלחה. התרופה היעילה יותר הינה ה-Procor שיעילה יותר מהאחרות אך בעלת פרופיל תופעות לוואי גבוה ועלולה לגרום לתופעות לוואי כמעט בכל מערכת בגוף, בדרך כלל בשימוש ממושך. במידה והיה ניסיון בתרופה אחת והמטופל לא סבל אותה או שלא השיגה שליטה בקצב הלב – קיימת אינדיקציה ברורה מאוד לביצוע הצריבה. פעמים רבות דחיית הצריבה וניסיונות נוספים לשלוט בפרפור על ידי מעבר לתרופות אחרות גורם לכך שבסוף מגיעים לפעולת הצריבה מאוחר מדי, כאשר סיכויי ההצלחה שלה יורדים גם כן.

במהלך פעולת האבלציה מתבצע ״בידוד ורידי הריאה״ המתנקזים לעליה שמאל שמהם באים רוב מקרי הפרפור פרוזדורים. קיימת התפתחות אדירה בטכנולוגיה לביצוע צריבות אלו בשיטות שונות ותוך שימוש במקורות אנרגיה שונים (הקפאה/חימום). המערכות של היום מאפשרות לנו התמצאות תלת ממדית בלב, ביצוע צריבות מדויקות, עם מגע טוב עם הרקמה, תוך איסוף פרמטרים רבים מקצה הקתטר איתו מתבצעת הצריבה. התוצאה היא שיפור בבטיחות פעולות אלו לצד היעילות שלהם לאורך השנים, לרווחת המטופלים הסובלים מהבעיה. לאחר פעולה מוצלחת ניתן להפסיק את הטיפול בתרופות אנטיאריטמיות בהיעדר אינדיקציה להישנות הפרפור. את הטיפול בנוגדי קרישה ממשיכים ללא כל קשר להצלחת הפעולה בשל הסיכון להישנות הפרפור.

ד"ר גיא רוזן – רופא מומחה בכיר בקרדיולוגיה ובהפרעות קצב לב

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

הפרעות קצב הלב, הפרעות לב

בפורום זה תוכלו להתייעץ עם המומחים על נושאים כמו אבלציה, קוצב לב, פרפור חדרים, פרפור פרוזדורים, השתלת קוצב לב, צרור פעימות, דופק במנוחה ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • אבלציה לאדם מבוגר וקיצוב לב
  עמיר
  26/01/2020

  שלום,
  אמא סובלת מדופק גבוה ונמוך. עברה השתלת קוצב לפני כחודש וחצי, וכעת סובלת מדפים גבוהים, בשכיבה 85-90 ובהליכה קלה 115. הרופא המטפל הרים ידים מבחינת תרופות גם בגלל המגבלות בתרופות מאחר והיא סובלת מבלוטת התריס שעובדת יותר.
  הרופא לא רוצה לעשות צריבה סלקטיבית בצד שמאל של הדופק הבעייתי בגלל הסיבוכיות לדעתו, ורוצה לנתק את כל הקצבים המשתוללים במעבר לחדר הימיני.
  עד כמה ההליך מסובך לאשה בת 80? מה לגבי קרישים?
  אחרי הניתוק במידה והקוצב המלאכותי עושה בעיות, מי דואג אז לקיצוב הלב? נשארים בלי?
  תודה רבה!!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • צנתור ואי ספיקת לב
  עירית
  24/01/2020

  שלום
  אבי בן 75 הגיע לחדר הלם עם קוצר נשימה ( ניידת מדא הגיעה לאחר כ 25 דק והגעה לביהח ארכה עוד כחצי שעה ) .ברקע אי ספיקת לב , פרפור עליות lbbb סכרת. הונשם והורדם עם הגיעו . מה שנרשם בסיכום הרפואי שהטרופונין עלה ל 1200 - התמונה מתאימה לאום לא חודר .בשל אי ספיקת כליות (קריאטנין 1.7) לא צונתר וכך עברו מס' ימים כאשר באשפוז טופל במדללים וכו..
  בנוסף נרשם שעבר היפוך חשמלי וחזר לסינוס וקיבל טיפול בפרוקור. יומיים שלושה ניתן לו טיפול כהכנה לצנתור בשל אלרגיה ליוד (כנראה) אך מאחר והוחלט שלא לצנתר ניתן טיפול זה לשווא.
  המוגלובין החל לרדת ועדיין נתנו לו מדללים. כמו כן נצפו ביומיים הראשונים המטומות מאוד גדולות אך לדברי הצוות זה שכיח ונספג. לאחר שרופא הבין כי ההמוגלובין ירד ל 8 עצרו את המדללים ונתנו מנת דם. מאז עבר שבוע שלם כאשר הוא טרם מצונתר. טרופונין ירד. קריאנטין ירד וההמוגלובין החל לעלות.
  היו לו יציאות כהות וכיח חום מהאף ומהפה שפסקו לחלוטין.
  כעת מנסים לאתר את מקור הדימום-ביצעו קולונסקופיה וגסטרוסקופיה שנמצאו תקינות
  רוצים לבצע בדיקת קפסולה , היום הסבירו כי הם מתלבטים אם לעשות סיטי לפני או בד אחרת טרם הקפסולה
  לציין כי לפני כשנה הגיע עם דימום והסתבר שקיבל פרדקסה ופלויקס יחד@ כאשר הופסק השימוש ההמוגלובין עלה והופסק הדימום.
  שאלותיי
  1. אם הטיפול בשטח היה "מותאם" להתקף לב ייתכן ולא היה מתדרדר כך.? הבנתי שניתן לו פוסיד ומסיכת cpap לא ברור אם ניתנה בזמן. אקו לפני כשנה היה מצב בינוני וכעת נרשם קשה.

  2. האם ייתכן ועודף המדללים גרמו לדימום זה (יש לו מחלת סעיפים במעיים, בפעם שעברה התייחסו לכך כמקור לדמם ) כפי שהיה קודם ואין מה לחשוש כעת מביצוע הצנתור?
  3. האם הזמן הלא מבוטל שממתין כביכול לצנתור עלול לגרום להחמרה בלב? בהנחה ויש חסימה....

  אני אובדת עיצות. אשמח לעזרתך.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פעימות מוקדמות רצופות וחרדות
  מורן
  21/01/2020

  בס"ד
  שלום רב,
  בת 34 בריאה בדרך כלל עברתי בירור קרדיולוגי לפני 5 חודשים וכל שנתיים בערך אקו לב א.ק.ג במאמץ וכו...
  נמצאו פעימות מוקדמות כ 5 עד 10 ביום ממקור על חדרי.
  קרדיולוג אמר לי שזה לא מסוכן ושארגע.
  סובלת מחרדות נוטלת לוסטרל.
  עשיתי א.ק.ג לפניי מספר ימים גם יצא תקין.

  לאחרונה קורה שיש לי אותם ברצף פתאום זה תוקף איזה 10 או 20 ברצף אחד אחריי השני וזה מכניס לחרדה קשה.
  זה קרה לי מספר פעמים בעבר...אני יודעת לשלוט בזה פחות או יותר אני עוצרת את הנשימה עמוק כזה וזה מפסיק.

  אבל כל הרופאים אומרים לי לא לדאוג.
  יש סבה לדאוג?
  והאם הלוסטרל משפיע?או שלהף היא מרגיע כי הפסיכאטר אמר שלוסטרל לא פוגע בלב.
  אני שנה עם הכדור.
  ועושה בערך כל חודש א.ק.ג
  תודה דוקטור
  תודה רבה על העזרה לזולת

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  דר' גיא רוזן
  21/01/2020

  מורן שלום, רק כדאי לסבר את האוזן, גם אם היו לך 5000ֿ פעימות מוקדמות ביממה, הדבר לא היה מסוכן. אין מישהו שיעשו לו הולטר ולא ימצאו פעימות מוקדמות בכמות לא רבה. מדובר בממצא תקין. לא צריך לשלוט בזה, פשוט לדעת שזה לא משהו שצריך להתרגש ממנו.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פיענוח בדיקת הולטר לבן 46
  שרון
  21/01/2020

  שלום ,
  בריא בן 46
  אקו במאמץ -תקין

  תוצאות הולטר-
  קצב בסיסי-סינוס
  מהירות מינימלית - 47
  מקסימאלית-127
  ממוצעת-66
  הפרעות קצב -VPCS
  נצפו סה"כ 5
  VPBS
  הפרעות קצב APCS-
  נצפו סה"כ 10 בבדיקה
  הפרעות הולכה- לא נצפו
  שינויים שמעותיים בקטע ST-
  נצפו שינויים בגלי T ערוץ 3
  הערות סיכום -
  בשעות הלילה והבוקר נצפו קטעי סינוס ברדיקרדיה במהירות מינימאלית של 47 לדקה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  דר' גיא רוזן
  21/01/2020

  בסה״כ מדובר בבדיקה תקינה. לא ברור לי באיזה ״שינויים בגלי T״ מדובר. אני צריך לראות את התרשימים כדאי לחוות את דעתי.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פענוח בדיקת הולטר עקב כאבים בחזה וסחרחורות
  אבי
  15/01/2020

  לפני שבוע עשיתי בדיקת הולטר עקב חשד wpw באקג
  וכאבים בחזה מלווים בסחרחורות
  להלן תשובת הבדיקה
  קצב סינוס דופק ממוצע 79 (בין 59-119)
  5 paci בודדים משהו כזה
  Isolated sves 5
  וכל שאר הדברים 0
  אני מצרף תמונה


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  דר' גיא רוזן
  19/01/2020

  ה-PAC’s הבודדים הינם תקינים (זה מה שבדוח מופיע כ-SVE). המשפט הבא אומר שאין שינוי בתבנית המחשידה ל-WPW לאורך שעות הבדיקה.
  אם יש חשד ויש תלונות של דפיקות לב, ממליץ להתיעץ איתי או עם מונחה אחר בתחום כדי לשקול צורך בביצוע בדיקה חשמלית פולשנית וצריבה של המסלול הנוסף במידה ויוכח שקיים ובעל מאפייני סיכון גבוה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • עיבוי שריר הלב - אבלציה נוספת
  Volkan
  09/01/2020

  שלום
  אני בן 43 ועסקתי בעבר בספורט מקצועי. במהלך השנים לפני 18 שנה התגלה שיש לי עיבוי שריר הלב ככל הנראה גנטיקה מההורים ואנט מטופל במרפאת אי ספיקת לב כדי לראות שאין שינוי במצב. במהלך 7 השנים האחרונות עקב לחצים משמעותיים בעבודה , אובחנו אצלי גם הפרעות קצב לב. עברתי 3 אבלציות אצל שלושה רופאים שונים ועל אף הבטחות של שלושתם שזה יחזיק זמן רב, הנל חזר כל שנה וחצי. בשבוע שעבר חשתי רע ובבית חולים זיהו לי פרפור והומלץ לי על אבלציה מספר 4. אני ממש בהתלבטות מה עליי לעשות מכוון שזה לא עוזר אז למה בעצם לעשות שוב אם לא הוכיח את עצמו? האם נגזר עליי להיות כל חיי על כדורים מדללי דם ומאזני דופק מואץ ( אליקוויס , קרדילוק )? האם המדע לא מצא עדיין כדור שיכול לעשות את הפעולה של היפוך חשמלי מבלי לעבור את הפעולה המאוד לא נעימה הזאת ? האם אין טכנולוגיות חדישות שבהן אין חיתוך מפשעה לביצוע האבלציה ? אני שואל את כל השאלות הללו כי אני יחסית צעיר ( בן 43!) ובדרך כלל החרא הזה מגיע לאנשים שמבוגרים ממני ב20 שנה...תודה רבה וסופש נעים

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  דר' גיא רוזן
  13/01/2020

  ידוע שאנשים עם קרדיומיופטיה היפרטרופית סובלים יותר מהפרעות קצב לב כולל פרפור פרוזדורים. אני לא יודע איפה עברתה את הפעולות, מי ביצע אותן ובאילו טכנולוגיות השתמשו. יש בהחלט טכנולוגיות חדשות שיוצאות כל הזמן ומשפרות את היעילות והבטיחות של הפעולות שלנו. ועדיין, לצערנו, מן הידוע הוא שהמטופלים כמוך, סיכויי הצלחה של האבלציה למנוע הישנות הפרפור הם נמוכים יותר ביחס לאנשים עם לב תקין. במקרה, תחום המומחיות שלי הוא ספציפית הנושא של פרפור פרוזדורים ואני גם חוקר את הנושא של פרפור במטופלים עם הקרדיומיופטיה שלך. כדי לחוות חוות דעת יותר רצינית ולתת המלצות אני חייב לראות את המסמכים של הפעולות הקודמות ובדיקות נוספות כמו אקו לב. אתה מוזמן לפנות אלי (תמצא טלפון ברשת) לייעוץ מסודר. החלטה על אבלציה רביעית היא בהחלט לא משהו שכיח וצריך לבדוק לעומק עד כמה היא תוכל לעזור לך אל מול הסיכונים בפעולה שגם הם שכיחים יותר במטופלים עם היפרטרופיה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בדיקת אולטראסאונד של כל חלל הבטן
  ליאן
  12/01/2020

  דר שלום רב, . לפני 4 ימים עשיתי u.s. בטן,,בטן עליונה כולל כליות - 6705 כליות ואדרנלים - 6772 שלפוחית השתן - 6715 אאורטה - בדיקת סקר -6891 הטכנאית היתה מאד אגרסיבית בצורה קיצונית לדעתי, הכניסה את המתמר בחוזקה לתוך הבטן כמעט הגיעה לי לגב, היה שהתמקדה במקום מסוים כל כך חזק שצרחתי מרוב כאב אמרתי בעדינות וענתה אחרת לא אראה (איך לא קמתי והלכתי לא יודעת) הכל נעשה בכח וחזק. אחרי הבדיקה עד עכשיו יש לי כאבים בבטן נורא חזקים מה שלא היה לי קודם. שאלתי האם בדיקה כזאת אגרסיבית יכול לעשות נזק לאיברים בבטן למעוך אותם או לפוצץ או לפגוע בצורה זו או אחרת, קרה
  אי פעם מקרה כזה? תודה על תשובתך הכנה אני פושט בלחץ וחרדה שלא גרמה לי נזק שלא היה קודם. מכיוון שעד עכשיו שיצאתי ממנה הבטן ממש כואבת לי ולא היה לי ככה לפני שהגעתי אליה. תודה רבה רבה מראש.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  דר' גיא רוזן
  13/01/2020

  מצטער על החויה הלא נעימה. לרוב אין סיבה שזה יגרום לבעיה כלשהי אך את פנית פה בפורום של הפרעות קצב לב וזה לא נושא שהוא בתחום מומחיותי. תפני את השאלה בפורום המתאים.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פיענוח משמעות תשובת הולטר
  לאהאבנר
  07/01/2020

  קצב סינוס ממוצע 63
  הפרעות הולכה : 160 פאוזות עד 2.1 שניות בשעה 23:18
  AVB 2 וונקבך
  BBB
  שינויים משמעותיים בקטעST : אין
  תודה מראש

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  דר' גיא רוזן
  08/01/2020

  הממצאים ההולטר מעידים על בעיות בהולכת החשמל במספר רמות בלב. מה שתואר לא מצריך בפני עצמו התערבות (על ידי השתלת קוצב) אבל כן חשוב להיות במעקב סדיר של מומחה להפרעות קצב לב. אם ברקע יש סיפור של התעלפויות או נפילות חוזרות אז הסיפור שונה. בכך מקרה תחזרי לרופא שמכיר אותך וששלח אותך לבדיקה עם התוצאות שייתן המלצותיו.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תודה

  לאה אבנר
  08/01/2020

  מודה לך על התשובה המהירה.והמרגיעה במידת מה.
  המעקב ממשיך בביח וולפסון.
  ותודה גם על האפשרות הוירטואלית הזאת. זה חשוב ומאד עוזר.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • קבלת עזרה בניתוח התוצאות הולטר לב 48
  יניב גבריאל
  15/12/2019

  שלום רב,
  אני בן 37 , בריא בדר"כ , עוסק בספורט מדי פעם , במהלך ריצה (10 קמ) מרגיש במרכז החזה כמו התהפכות לב , או פספוס פעימה . לכן עשיתי בדיקת מאמץ ואקג שיצאו תקינות , ועכשיו עשיתי הולטר למשך 48 , המוזר שקיבלי תשובה שמחולקת ל24 פעמיים.
  לא מזמן קיבלתי תשובות של הולטר 48 שעשיתי , אך לא מצליח לנתח את התוצאות , להלן התשובה:
  Bradycardia-03
  Bradycardia-12
  Dropet beats - 03
  קצב בסיסי: סינוס שנע בין 47 ל 122 לדקה (ממוצע 67)
  הודגמו קטעים מעטים וקצרים מאוד של סינוס ברדיקרדיה עד 38 לדקה בשעות הלילה בלבד"
  ללא הפרעות קצב חדריות/על חדריות במהלך הבדיקה.
  Dropet beats בודדים כביטוי לסינוס אריתמיה : ללא פאזות משמועיות .
  הפרעות קצב חדריות : vpbs בודדים.
  הפרעות קצב על חדריות :apbs בודדים .


  לא מצליח להבין את מה שכתוב , אשמח לעזרה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  דר' גיא רוזן
  08/01/2020

  מדובר בבדיקה תקינה. התחושות שאתה מתאר מתאימות לפעימות מוקדמות, מצב שלא מסוכן בכל צורה שהיא בכמות שנרשמה בבדיקת ההולטר.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כאב בחזה בצד שמאל לבן 35
  מתן
  07/01/2020

  שלום דר הנכבד. בן 34
  אני כבר כמה חודשים מרגיש כאב בחזה בצד שמאל ובייד שמאל במנוחה. לפעמים קם משינה מהכאב
  עשיתי מבחן מאמץ תקין ואקו לב
  אתמול עשיתי אקג אם תוכל לומר לי מה קורה? אני מפחד שיש לי אנגינה


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  דר' גיא רוזן
  08/01/2020

  תראה, אין לי שום פרטים עליך או פרטים נוספים חשובים על אופי הכאב. אין לי אפילו את גילך. האם התעלפת אי פעם? האק״ג שלך לא תקין אבל לא בהקשר של ״אנגינה״. ממליץ להיבדק על ידי קרדיולוג שיראה את התמונה המלאה וייתן המלצות. בטח ראית מישהו ששלח אותך לבדיקות. כדאי לחזור אליו עם התוצאות. אם המיוחדים ממשיכים לא הייתי מסתפק בבירור שבוצע עד כה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אז באיזה הקשר? אני בן 33 לא התעלפתי

  מתן
  08/01/2020

  מרגיש חלש וכאבים בחזה קבועים בצד שמאל וימין. וחולשה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  דר' גיא רוזן
  08/01/2020

  שוב, כדאי להיבדק על ידי רופא שייקח ממך היסטוריה מלאה, יבדוק אותך ויעבור על הרקע הרפואי. האק״ג יש חשד להפרעה חשמלית מסויימת שנקראות ״ברוגדה מסוג 2״. זה בכל נראה לא מסביר את המיחושים שלך. הייתי שוקל המשל בירור נוסף לכאבים בחזה וגם לעניין החשמלי...אתה מוזמן לפנות אלי או לכל מומחה אחר בהפרעות קצב לב לבדיקה מלאה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • זה בטוח ברוגדה ? קראתי שזה 4 שנים לחיות?

  מתן
  08/01/2020

  הקרדילוג שבדק את כל הממצאים שלי לא אמר לי כלום
  זה מצריך ללכת למיון?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  דר' גיא רוזן
  08/01/2020

  אז קראת שטויות, חשוד לברוגדה זה לא אומר ברוגדה, אמרתי שצריך לבדוק את העניין. דוקטור גוגל הוא לא הרופא הכי מוצלח, אז במקום להלחיץ את עצמך תיגש להיבדק ע״י קרדיולוג. ובכל מקרה, תבנית כזאת באק״ג זה לא סיבה לפניה למיון אלא לבירור במסגרת הקופ״ח

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
יועצים בתחום

 • פרופ` דוד רוט
  פרופ` דוד רוט
  קרדיולוג וחוו"ד משפטיות פרופ` דוד רוט - מאבחן ומטפל בבעיות לב ובמחלות לב, כמו התקף לב, מחלות מסתם, הפרעות קצב לב ועוד. בוגר בית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב ועמית מחקר במכון לחקר הלב בווש... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

מפרצת מוחית: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 03/07/2019 |
צפיות: 765
מפרצת מוחית היא סוג של אירוע מוחי שבו יש דליפה של דם למוח. זהו מצב חירום שאם לא מטפלים בו בזמן הוא יכול לגרום לנזקים מוחיים ולמוות
קרא עוד
MGUS: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 30/04/2019 |
צפיות: 933
היא תוקפת את תאי הפלסמה ועלולה להתפתח למיאלומה נפוצה בהמשך חייה. כל מה שאתם צריכים לדעת על מחלת MGUS המסוכנת
קרא עוד
קרישיות יתר בהריון: תסמינים, גורמים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/04/2019 |
צפיות: 811
כ-15% אחוז מאוכלוסיית הארץ נחשבים לנשאים של קרישיות יתר, והם בסיכון מוגבר להיווצרות פקקת בכלי הדם. תופעה זו יכולה להיות גנטית מולדת או נרכשת כתוצאה מאורח חיים וגורמי סיכון נוספים. אז כיצד מאבחנים? איך מטפלים? ומדוע הריון מגביר את הסיכון לכך?
קרא עוד
טכיקרדיה חדרית: תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/03/2019 |
צפיות: 1,020
״טכיקרדיה חדרית״ היא הפרעה בקצב הלב התקין שמקורה במדורי הלב התחתונים, ה״חדרים״. הפרעת קצב זו גורמת לדופק לב מואץ ויכולה לגרום לאובדן הכרה ואף לסכנת חיים ללא זיהוי וטיפול נכון
קרא עוד
דלקת קרום הלב: מהם סימני המחלה וכיצד מטפלים בה?
ד"ר אביב מגר
| 16/10/2018 |
צפיות: 1,558
מרגישים כאבים בחזה בנשימה עמוקה? סבלתם לאחרונה ממחלת חום? ייתכן שיש לכם דלקת בקרום הלב. במקרה כזה ייתכן שאתם זקוקים לטיפול ולאשפוז בבית חולים
קרא עוד
כל כך טוב שזה רע: הכולסטרול ה"טוב" שבגוף יכול גם להזיק לכם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/09/2018 |
צפיות: 1,352
מסתבר שגם אצל הכולסטרול, כמו בכל תחום בחיים – יותר מדי טוב יכול להפוך בסופו של דבר לרע בעבורכם
קרא עוד
עישון – מזיק לבריאות יותר ממה שחשבתם
פרופ` דוד רוט
| 21/08/2018 |
צפיות: 2,794
ידוע שעישון מזיק לבריאות, לא רק עישון סיגריות אלא גם עישון של סיגרים, מקטרות וסיגריות אלקטרוניות. נוסף לבעיות לב ולסרטן ריאות עישון אחראי באופן ישיר על מספר רב של מחלות העלולות לגרום למוות
קרא עוד
פרפור פרוזדורים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 13/05/2018 |
צפיות: 1,957
פרפור פרוזדורים הוא הפרעת קצב לב שכיחה אשר אינה מסכנת חיים בפני עצמה אך עלולה להוביל לקרישי דם ולשבץ
קרא עוד
קרדיומיופתיה: כל מה שצריך לדעת על מחלות שריר הלב
פרופ` דוד רוט
| 08/04/2018 |
צפיות: 1,770
קרדיומיופתיה היא קבוצה של כמה מחלות אשר פוגעות בתפקוד התקין של שריר הלב. תפקוד לקוי של שריר הלב יכול לגרום למצבים בריאותיים חמורים כמו הפרעות בקצב הלב ואי ספיקת לב
קרא עוד
כיצד להפחית את הסיכוי להתקף לב?
פרופ` דוד רוט
| 27/02/2018 |
צפיות: 2,129
התקף לב הוא מחלה שכיחה, אך באיתור של גורמי הסיכון ושינוי הרגלי החיים אפשר להפחית את הסיכויים ללקות בהתקף לב
קרא עוד