השפעת התמכרות על בני משפחה

התמכרות אינה משפיעה רק על האדם המכור עצמו, להתנהגות ממכרת יש השפעה עצומה גם על בני המשפחה ועל הסביבה הקרובה של המכור
 אבי יקיר
| 28/08/2018 |
צפיות: 1,670
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
המאמר דן בהורים לצעירים וצעירות שעישנו ג'וינט אחד לשבוע עם חברים (כי הרי "כולם" מעשנים), שתו אלכוהול מדי פעם במועדונים או בבתי חברים (כי הרי "כולם" שותים אלכוהול), הימרו מדי פעם בווינר או היו עסוקים במשחקי מחשב מספר שעות.

להתייעצות היכנסו לפורום:
פורום התמכרות, התמכרויות

המעבר מהתנהגות "נורמטיבית" של הצעיר או הצעירה להתנהגות התמכרותית

לתדהמתם גילו ההורים כי העיסוק ה"נורמטיבי" השתלט והפך לעיסוק העיקרי בחיי ילדיהם, עיסוק שהלך וגבר ובסופו של דבר שינה את כל אורח חייהם ואת הערכים שעליהם גודלו. "הבן שלי קם בשלוש אחר הצהריים והולך לישון בשש בבוקר, הוא לא רואה שאני ובעלי עובדים מאד קשה?", "הבן שלי מכור למשחקי מחשב ומבלה כל היום בחדרו", "התקשרו מבית החולים ואמרו כי הבת שלנו הובאה מעולפת מהרעלת אלכוהול", "גילינו כי הבן גנב מאיתנו כספים והימר עליהם בווינר", "הבן שלנו נפל מקומה רביעית ובמזל נשברו לו רק שתי הרגליים ויד שמאל, לאחר ניתוחים ואשפוז של חצי שנה הוא חזר הביתה לעשן בחדרו גראס, כאילו כלום לא קרה".

למרות השיחות הרבות שניהלו ההורים עם הצעירים והצעירות והניסיונות הרבים "לעזור" להם על ידי שידולים, בקשות, איומים, טיפולים פסיכולוגיים, טיפולים תרופתיים, במטרה שהמתמכרים ישנו את אורח החיים שהשתלט עליהם, חשו ההורים כי אינם מסוגלים להתמודד מול ההתנהגות ההתמכרותית של ילדיהם.

אם אוכל לסכם במשפט אחד את המסר שמעבירות משפחות שהחלו להיות מודעות לקיומה של התמכרות במשפחתם הוא יהיה: "הצילו את הבן, את הבת, את האח, אנחנו ניסינו כבר הכל".

הקריאה הנואשת של המשפחה מעידה על התמודדות ארוכה ומפרכת מול המתמכר הצעיר, התמודדות מול עקשנות, שקרים, מניפולציות ואטימות, שלחלוטין לא אפיינו את הבן לפני ההידרדרות. "הוא בן טוב, רגיש, איך הוא יכול לעשות לי את זה?" "היא ילדה מאד חברותית, הייתה הראשונה בכיתה תמיד, היא רצתה להיות רופאה", "לא מעניין אותו מה יקרה לו בעתיד?", "כשלקחתי לו את המחשב, הוא צרח עלי שחשבתי שעוד רגע הוא יפגע בי פיזית". "הוא היה ילד שמח ומלא חיים ועכשיו הוא עצבני, חסר סבלנות ומדוכא".

השפעת ההתנהגות ההתמכרותית על היחסים בין ההורים

בעקבות ההתנהגות ההתמכרותית של הבן או הבת עולים ויכוחים בין ההורים, המגיעים לידי הטחת האשמות קשות אחד כלפי השני, המלווים ברגשות שליליים של כעס וניתוק בין בני הזוג. "את כל הזמן מגוננת עליו, את לא מסוגלת להגיד לו לא", "אתה כל כך מרוחק ממנו, קח אותו למשחק כדורגל, תהיו קצת ביחד", "את לא שמה לב שהוא הורס לנו את המשפחה?", "אתה כל הזמן לוחץ עליה שתתאמץ ותשיג ציונים יותר טובים", "זה בדיוק ההבדל בינינו, לך לא אכפת שהילדה שלך, שהיא כבר בת 33 תמשיך למלצר כל חייה, תעשן גראס ותישאר תלויה בך עוד 20 שנה", "אל תשכח שאבא שלך היה אלכוהוליסט, זה עובר בגנים..."

האווירה המשפחתית עכורה ביותר ומתבטאת, לעתים, בהימנעות של המשפחה להגיע בהרכב מלא לאירועים משפחתיים מחשש להתנהגות חריגה של הבן המתמכר או מחשיפה לשאלות מביכות מקרובי משפחה. "איך נועה? היא התחילה ללמוד רפואה? איזו ילדה מדהימה?", "מה עם אייל? הוא לא חושב להתחתן? הוא כבר בן 36? לא?", "עמי שלי עובד על האקזיט השני שלו".

השפעת ההתנהגות ההתמכרותית על הילדים האחרים במשפחה

הילדים האחרים במשפחה, החשופים להתנהגות מתמכרת של האח או האחות, סובלים מאד מהאווירה המשפחתית הקשה והבלתי יציבה. מצד אחד הם עלולים לחקות ההתנהגות המתמכרת של האח ולהצטרף אליו לעישון, שתייה, הימורים או התמכרות למחשב. מצד שני עשויים לנסות לגשר על הפער בין ההורים המתוסכלים לבין האח הבעייתי. בכל מקרה משפיעה ההתנהגות המתמכרת לרעה על התפתחותם של האחים האחרים במשפחה.

כיצד מתמודדים עם הצעיר המתמכר?

בין אם הצעיר או הצעירה התכוונו לפגוע במשפחתם ובין אם לאו, יש צורך בתחילה, לאחות את הסדקים שנוצרו בין ההורים לבין עצמם ובין בני המשפחה האחרים. ההורים הם אלה הזקוקים להדרכה וייעוץ.

בפנייה לקבלת הדרכה וייעוץ, כדאי לברר האם ליועץ או למדריך ישנה הכשרה בתחום הטיפול בהתמכרויות. בשלב זה, נבדקים היחסים בין ההורים לבין המתמכר וכן ההסכמות ואי ההסכמות ביניהם לגבי ההתנהלות מולו. אפשרי שהורה אחד יבחר להיות הנציג שיגיע להדרכה, כשהוא מגובה על ידי ההורה השני.

בשלב שני נבנית אסטרטגיה משפחתית כוללת לגבי ההתנהלות מול המתמכר.

אבי יקיר – עובד סוציאלי MSW, מטפל בהתמכרויות

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  •  טובי פלד
    טובי פלד
    פסיכולוג ילדים ונוער פסיכולוג מומחה בעל קליניקה פרטית. מטפל ומאבחן פעוטות, נוער ומבוגרים. עובד בבתי ספר ובארגונים ציבוריים. ... קרא עוד