מיהו הרופא הטוב ביותר?

הבשורה על גידול סרטני אינה פשוטה, וקבלת החלטה על הרופא המטפל ועל אופן הטיפול אינה מקלה על המצב. אך יש לזכור, לא כל 'רופא מותג' מתאים לכל אחת
ד``ר רותי לאופר
| 13/08/2018 |
צפיות: 4,765
דירוג: 3.7 מתוך 8 הצבעות
התקבלו 8 דירוגים בציון ממוצע 3.7 מתוך 5
בגיל 60 התבשרה מירה שהגוש שבשדה הוא סרטני, היא הייתה נחושה בדעתה להתגבר על המחלה ולהבריא. היא החליטה שרק המומחים והטובים ביותר בתחום יטפלו בה, והצעד הבא היה לערוך בירור ולבדוק מיהם הרופאים הנחשבים לטובים ביותר בישראל. לא עבר זמן רב עד שהחזיקה בידה רשימת מותגים – השמות של הכירורגים הטובים ביותר, האונקולוגים הטובים ביותר, בתי החולים הטובים ביותר ומטפלים תומכים הטובים ביותר, לא היה אחד ברשימה של מירה שלא נחשב "בכיר", "מומחה" או "הטוב ביותר".

להתייעצות היכנסי לפורום:
פורום סרטן השד

כיצד בוחרים את סוג הטיפול?

יש לשאול מהי ההגדרה של "הטוב ביותר", מהם הצרכים של המטופלת ומה הדחיפות של הטיפול שלו היא נזקקת. אלה הן חלק מהתשובות שקיבלה מירה במהלך סבב המותגים שלה:

מותג א' – כירורג בכיר קבע שעליה לעבודה כריתה דחופה של השד הנגוע.

מירה לא מיהרה להסכים עם הכירורג הבכיר ולוותר על השד שלה בכזו קלות ופנתה למומחה הבא.

מותג ב' – כירורג בכיר עוד יותר הצהיר שאין לכרות את השד ושלח אותה לסדרת בדיקות, ללא הסברים וללא הפניה לאונקולוג שיחווה את דעתו.

הדעות הסותרות לא בלבלו את מירה והיא עברה לרופא הבא.

מותג ג' – אונקולוג בכיר טען שלפני שדנים באופן הטיפול עליה לעשות קודם כל בדיקה גנטית.

מותג ד' – גנטיקאי בכיר הכריז שיש סיכויים קלושים שהסרטן שלה על רקע גנטי, וכך או כך עליה להתחיל טיפול, מבלי לפרט מהי מהות הטיפול.

מירה לא אמרה נואש והמשיכה הלאה.

מותג ה' – פרופסור ידוע בתחום שלח אותה להתחיל באופן מידי טיפול כימותרפי קשה.

מבחינת מירה כימותרפיה הייתה מוצא אחרון והיא לא מיהרה להתחיל טיפול כזה, חרף המלצתו של הפרופסור המהולל.

מותג ו' – רנטגנולוגית ידועה עמדה על כך שליתר ביטחון יש לדגום עוד כמה ביופסיות.

מותג ז' – אונקולוגית בעלת שם שלאחר רבע שעה המליצה על אפשרות טיפול שונה לחלוטין ממה שמירה שמעה עד כה.

כאשר מירה ניסתה ליצור קשר עם האונקולוגית הובהר לה שאין אפשרות להשיג אותה, למעט דרך המזכירה של המרפאה הפרטית שלה, ושהיא לא תוכל לטפל בה במסגרת ציבורית.

התאמת הרופא לצרכים של המטופלת

לפתע מירה הבחינה שאף אחד מהמומחים שפנתה אליהם לא הביע עניין בחומר הרפואי שצברה והביאה עמה ואיש מהם לא חשב על האפשרות להתייעץ עם קולגה או עם המומחים האחרים שמירה פגשה קודם לכן. מירה התייעצה עם שבעה מומחים ידועים ונחשבים בתחום סרטן השד, התשובות המבלבלות שקיבלה עלו לא מעט כסף. קרובה לייאוש החליטה מירה לקבוע פגישה עם אונקולוגית מנוסה שעובדת במסגרת ציבורית, לרופאה זו הגיעה לאחר ששמעה חוות דעת מצוינות מחברה לצרה.

הפגישה עם האונקולוגית ערכה קרוב לשעתיים, שבהן האונקולוגית עיינה בכל החומר הרפואי שמירה הביאה עמה, ענתה על כל השאלות שמירה שאלה ומנתה את אפשרויות הטיפול העומדות בפניה, לרבות יתרונות וחסרונות של כל אחת מהן. לאחר מכן המליצה האונקולוגית על סוג הטיפול העדיף בעיניה והדגישה למירה שתיקח את הזמן שהיא צריכה לחשוב על כל אחת מן האפשרויות לפני שהיא מקבלת החלטה. מירה יצאה ממשרדה של האונקולוגית רגועה ומצוידת במספר טלפון נייד ובכתובת מייל של הרופאה בידיעה שיהיה לה מענה בכל שעה.

מהמסע של מירה אפשר להסיק מסקנה אחת – לא כל הנוצץ זהב. אמנם חשוב לקבל חוות דעת מקצועיות מרופא המומחה בתחום, אך לא כל רופא מומחה הנחשב ל'מותג' ול'טוב ביותר' מתאים לכל אישה. החשיבות היא שהאישה תקבל את מלוא המידע, כולל כל האפשרויות העומדות בפניה, ותוכל להחליט החלטה מושכלת על המשך הטיפול. חשוב למצוא רופא אחד ש"ינהל את התיק", במקרה הזה עדיף שיהיה אונקולוג, ויעזור בהפניה ליועצים נוספים, איסוף החומר, ניתוחו וקבלת החלטות.

הטיפול במחלת הסרטן אינו פשוט מהרבה מאוד בחינות ולמען הביטחון והרוגע חשוב שהרופא המטפל יענה על הצרכים של המטופלת, כולל תקשורת טובה וזמינות לתמיכה בהמשך.

ד"ר רותי לאופר – אונקולוגית בכירה, מומחית בסרטן השד

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר