האם שימוש בתכשירי ריטלין גורם להתמכרות?

הפרעות קשב וריכוז היא תופעה נפוצה בקרב ילדים ומבוגרים, אך רבים חוששים לטפל בה בדרך תרופתית מחשש להתמכרות. הגיע הזמן להפריך את השמועות שריטלין ממכר
| 053-4877808 | 08/08/2018 |
צפיות: 3,293
דירוג: 4.7 מתוך 21 הצבעות
התקבלו 21 דירוגים בציון ממוצע 4.7 מתוך 5
ריטלין – אין כמעט תרופה כה שנויה במחלקות ציבורית, תקשורתית, רגשית. כמעט לכל אחד יש דעה על תרופה זו – המצדדים בה רואים בה תרופת פלא, השוללים אותה מתייחסים אליה כאל סם מסוכן.

מזה שנים רבות מתחולל ויכוח ציבורי אשר שותפים בו גורמים רבים כולל כמובן, רופאים, מטפלים בשיטות טבעיות, מורים, מורות, אנשי תקשורת, סיינטולוגים, סטודנטים וכמובן ההורים הנקרעים בין הרצון לסייע לילדיהם עם החשש שמא הם יעוללו להם נזקים בלתי ניתנים לתיקון ואף הילדים עצמם אשר בחלקם רואים בטיפול בתרופה זו סטיגמה שלילית עליהם ובחלקם רואים בה מזור לכל צרותיהם.

גילוי נאות – אני רופא ודעותיי בסיכומו של דבר מייצגות את המקובל בממסד הרפואי. אין לי קשר עסקי לגורמים מסחריים כגון חברת תרופות ומה שמנחה אותי הם עקרונות הרפואה והאתיקה הרפואית שאנו, הרופאים, מחויבים לה. מעבר למידע הפורמלי המדעי המדווח בספרות הרפואית, אני מסתמך על ניסיון של אבחון וטיפול באלפי ילדים ומבוגרים.

על מנת לפשט ולהציג את המידע בצורה שתהיה מעניינת (השעמום הוא האויב הגדול ביותר של מבוגרים ושל ילדים עם הפרעת קשב...) בחרתי להציג את המידע בצורה של שאלות ותשובות.

למידע נוסף היכנסו לפורום:
פורום הפרעות קשב וריכוז

אחת ולתמיד- אם הריטלין גורם להתמכרות?

בפשטות התשובה לשאלה מיליון הדולר הזו היא – לא!

אין התמכרות לריטלין! כאשר נוטלים תרופה זו במינונים הרפואיים המקובלים לא דווחו תסמינים של התמכרות. מיליונים של ילדים ומבוגרים מטופלים בעולם מזה עשרות שנים ואין דיווחים על התמכרות!

איך אפשר לדעת שזה אכן נכון? פשוט מאוד – תיכנסו לאינטרנט ותחפשו דיווחים על תביעות משפטיות בארץ או בעולם. רק בישראל טופלו בשנים האחרונות מאות אלפי ילדים בתרופה זו – לא ידוע לי על תביעה משפטית אחת בגלל התמכרות! למיטב ידיעתי בישראל היו בשנים האחרונות שלושה הליכים משפטיים בתחום זה (כמובן יתכן ואיני מעודכן במספר המדויק) אשר בכולם פסק בית המשפט לחייב טיפול בריטלין (על פי המלצות הרופאים המומחים כמובן) בין היתר תוך הסתמכות על עיקרון "טובת הקטין".

"אוקיי, אז למה כאשר אני ניגש לבית מרקחת אני עובר תחקיר מדוקדק ואף מביך? מדוע על המרשם עצמו מצוין סם מסוכן ומדוע תרופה זו נשמרת בכספת?"

לריטלין פוטנציאל להתמכרות. במידה ונוטלים ריטלין במינונים מאוד גבוהים או בדרך לא מקובלת (כגון הסנפה) היא עלולה לגרום לתופעות של התמכרות, תלות, מצב רוח מרומם.

עם זאת יש להדגיש יש הבדל עצום בין פוטנציאל להתמכרות לבין התמכרות! במילים פשוטות – אם לוקחים את התרופה במינון המקובל ולא עושים בה שימוש פסול (ערבוב עם חומרים שונים, הסנפה, הזרקה – אני לא אמשיך לפרט כדי לא לתת רעיונות...) אז אין התמכרות לתרופה וזו ומעשית גם לא דווחה בעבר.

אז למה הפיקוח המדוקדק בבתי המרקחת, למה התרופה מוגדרת כסם מסוכן? – גם לכך התשובה פשוטה. מכיוון שיש לתרופה פוטנציאל להתמכרות משרד הבריאות במדינת ישראל נוקט זהירות ומגדיר את התרופה כשייכת לקבוצת התרופות הנרקוטיות ומכאן היא נכנסת להגדרה של תרופות המצויות בפיקוח. כל חומר בישראל עם פוטנציאל להתמכרות נמצא בפיקוח תחת פקודת הסמים המסוכנים.

בישראל אין חלוקה לסמים מסוכנים ולתרופות עם פוטנציאל להתמכרות ולכן גם הריטלין נכלל בחוק זה עם השם המאיים – פקודת הסמים המסוכנים.

לכן לעתים תכופות המתנגדים לטיפול בריטלין מדגישים כי התרופה נמצאת בפיקוח תחת ההגדרה זו. הסיבה להכנת התרופה לפיקוח היא על מנת לנסות ולמנוע שימוש שלא על פי הנחיות רפואיות, אגירה לא מבוקרת של התרופה כאשר מתן מופרז ובשיטות לא מקובלות עלול לגרום לתופעות לוואי מסוכנות.

מה עמדת ההסתדרות הרפואית בהתייחס לטיפול בריטלין ולגבי אפשרות להתמכרות?

לפני מספר שנים (2006) בעקבות כתבות מגמתיות על הסכנה בשימוש בריטלין פורסם בגילוי דעת של ההסתדרות הרפואית בישראל שעליו היו חתומים ראשי ההסתדרות הרפואית ובו נכתב כי (להלן ציטוט כפי שהופיע בגילוי הדעת של ההסתדרות הרפואית):

"נושא הריטלין והשימוש בתרופה זו אכן נתון לוויכוח, בעיקר בחוגים שאינם בעלי השכלה והכשרה רפואית.

כל תרופה או חומר הניתנים לטיפול במצב בריאותי מסוים, חייבים כמובן להיבדק בצורה מבוקרת. כך גם לגבי תרופות להפרעת קשב וריכוז. כל תכשיר אשר מוצע לטיפול בהפרעה זו חייב להיבחן הן מבחינת היעילות והן מבחינת תופעות הלוואי שלו.

הריטלין ונגזרותיו עמדו במבחנים אלו. לצערנו, אין תכשירים אחרים – לא ויטמינים ולא תוספי תזונה כלשהם אשר הוכחו כאמור כיעילים ובטוחים. הריטלין ונגזרותיה (ריטלין, ריטלין SR, ריטלין LA, קונצרטה), משמשות כתרופת הבחירה לטיפול בהפרעת קשב וריכוז.

ילדים אינם מתמכרים לריטלין. ניתן להפסיק את התרופה בשבתות ובימי חופשה מבית הספר ללא כל תופעות "גמילה". על כן התייחסות לריטלין כתרופה ממכרת מעידה על בורות וחוסר ידע והבנה".

כלומר גם חברי ההסתדרות הרפואית בישראל הסכימו שתכשירי ריטלין מהווים תרופות הבחירה לטיפול בהפרעת קשב ואינן גורמות להתמכרות!

לסיכום – כאשר רופא ממליץ על מתן טיפול תרופתי בתכשירי ריטלין עליו לשקול (כמובן לאחר ביצוע אבחון המפורט חוזר משרד הבריאות) את תופעות הלוואי של התרופה לעומת הנזקים לטווח הקצר והארוך (בתחומים הרגשיים, חברתיים, לימודיים ואף תעסוקתיים בתקופת הבגרות) של אי מתן טיפול זה.

טיפול תרופתי (בתכשירי ריטלין וכן תכשירים נוספים) הוא הטיפול היעיל ביותר להפרעת קשב! יש לשלב טיפול תרופתי בטיפולים תומכים (רגשיים, יעוץ משפחתי, תגבור לימודי ועוד) ובכך סיכוי ההצלחה של הטיפול בהפרעה זו יגבר.

הגיע הזמן לסלק את העננה של סכנת ההתמכרות המרחפת על תרופות אלו!– יש להשתמש בהן בצורה מבוקרת, אחראית ומקצועית אך לא להפיץ שוב ושוב אמירות לא מדויקות הגורמות לחשש רב בקרב הציבור.

ד"ר עדי אדר – מומחה לנוירולוגיה ולהתפתחות הילד. מנהל את מכון אדר – מכון ארצי לאבחון הפרעות קשב וריכוז

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר עדי אדר
נוירולוגיה והתפתחות הילד. דר' עדי אדר הינו מומחה לנוירולוגיה והתפתחות הילד, כיום מנהל את מכון אדר , מכון ארצי לאבחון הפרעות קשב וריכוז, נירולוגיה ילדים. מכון אדר זכה גם השנה בסקר שביעות רצון של כללית מושלם. כמו כן תחומי העיסוק של דר' אדר כוללים כאבי ראש, הפרעות תנועה, טיקים.

הפרעות קשב וריכוז

הילד מתקשה לשבת יותר מחמש דקות? פורום הפרעות קשב וריכוז הוא המקום שלכם להתייעץ בנושא הפרעות קשב, הפרעות ריכוז, ליקויי למידה, ריטלין,ADHD,ADD היפראקטיביות, פסיכולוגית ילדים, קשיי למידה, TOVA, דיסלקציה, דיסקלקולציה, דיסגרפיה, אבחון ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • אומר שהוא מרגיש רדום
  ירון
  18/10/2018

  בן הזוג שלי, בן 32, התחיל לקחת ריטלין. אומר שהוא מרגיש רדום כל הזמן. זה זמן הסתגלות או שככה זה? האם כדאי להחליף תרופה או לשנות מינון?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • 40 LA בפעם אחת
  טל
  15/10/2018

  שלום.
  אני בן 45 ושוקל 71 ק"ג
  נוטל 40LA וזה לא עוזר לי כלכך. לוקח לזה יותר משעה להשפיע
  וגם אז זה לא זה. לא כמו ריטלין רגיל.
  האם מותר לי בפעם אחת לצרוך 2 כדורים של 40LA ??
  תודה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • 40 LA בפעם אחת

  טל
  16/10/2018

  יש לציין כי אני נוטל שוב כ 3 ימים כבר לאחר הפסקה של 4 שנים.
  בעבר הייתי לוקח ריטלין רגיל בלבד ללימודים 2.5 כדורים במכה.
  כעת שחוזר אני ללימודים אני צריך טווח השפעה גדול יותר.
  40 LA כדור 1 עושה לי תופעות של עייפות ואי נוחות.
  לפי המשקל שלי זה די מתאים
  האם ישנה סכנה בלקיחת 40LA 2 כדורים בפעם אחת?
  תודה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • לא חווה תופעות לוואי שליליות מהתרופה
  נתנאל
  11/10/2018

  שלום רב מומחים יקרים :)

  נורא מתנצל מראש על אורך ההודעה אך אשמח מאד אם תוכלו לקרוא את כולה.
  אני אדם בריא (נפשית וגופנית) בשנות ה-30 לחיי שרק לאחרונה החל בתקיפת הבעיה שליוותה אותי כל חיי - הפרעת קשב וריכוז שיתכן ומלווה בהיפראקטיביות מתונה.

  הנוירולוג שאצלו התחלתי את הבירור שלח אותי למספר בדיקות ואבחונים וכמו כן רשם לי test run של ריטלין (בגרסת השחרור המושהה ובגרסת השחרור המהיר) בהתאם למשקלי:
  - 10 מ"ג בשחרור מהיר, ממנו עליתי ל-15 ואז ל-20, כיוון שלא הרגשתי שיפור עם המינון הנמוך. השיפור הורגש באופן מובהק כשעליתי ל-20, כאילו נחצה ה-Threshold.
  - 40 מ"ג LA. עבד נהדר ולחווייתי באופן שקול לשחרור המהיר, בשתי פעימות.

  עד כה נטלתי את התרופה 5 ימים ברצף בשעות העבודה בלבד. בשישי ושבת איני עובד ולכן איני נוטל אותה.

  איני חש תופעות לוואי שליליות מהתרופה כלל.
  לא מורגש כל "דאון" בימים בהם איני נוטל אותה, או לאחר שההשפעה פגה ביום בו אני כן נוטל. איני מתקשה להרדם, ביצועי הספורט שלי זהים (לאחר שעות פעילות התרופה) ולהערכתי והערכת הסובבים אותי איני מתנהג באופן שונה למעט היותי קשוב יותר לתוכן דברים ופחות נכנע להיסחים חזותיים ושמיעתיים. לא חווה כל דיכוי בתיאבון.
  התחושה הפיזיולוגית במהלך השפעת התרופה דומה לעירנות שמשיגים מקפאין, אך עם יכולת קוגניטיבית טובה משמעותית (למשל לקרוא עמוד שלם בספר ברצף. דבר שלא חוויתי כפי הנראה מעולם).

  וכעת לשאלותיי:
  1. האם מצב חיובי שכזה יתכן לטווח הארוך או שעוד לא חוויתי מספיק וותק עם התרופה - כלומר האם קיימת סבירות טובה שהדברים עלולים להשתנות ככל שזמן השימוש בתרופה יתארך?
  2. לאור העובדה שמתילפנידאט מתפקד כאגוניסט סרטונין ומתערב במסלול הדופמין, עלתה בי התהייה אם אזדקק למינון הולך וגובר בעקבות התשה אפשרית של קולטנים, פגיעה אפשרית במנגון התגמול ותפקודים קוגניטיביים אחרים שקשורים למוליכים ממשפחת המונואמינים.
  3. האם יש מקום לנסות גם את האדרל, על אף היותו יקר יותר ומצריך אישור מיוחד?

  רקע על עצמי אם הדבר יכול לתרום להערכת המצב:
  אני מקפיד מאד על תזונה, שינה מספקת ופעילות גופנית רבה בחיי. איני סובל מבעיות נפשיות או גופניות. מצב רוחי מרומם בד"כ.
  איני מעשן ואני שותה באירועים חברתיים בלבד. לא צורך סמים ואין לי נטייה התמכרותית למעשה לשום דבר בחיי :)
  את הקפאין הורדתי לכוס אספרסו ביום, טרם התחלתי את הטיפול בריטלין על מנת לבודד משתנים לטובת בדיקת האפקטיביות של התרופה. התזונה נותרה זהה.


  תודה ענקית על זמנכם ואשמח מאד לשמוע את דעתכם בעניין :)

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • האם קיימת ירידה בהשפעת ריטלין לאורך זמן?

  ד''ר עדי אדר
  14/10/2018

  שלום לך

  קודם כל כל הכבוד על ההשקעה!
  אני מבין שאתה חוותה תחושה טובה וכמו כל יהודי מתחיל לדאוג....
  בכל אופן השאלה שלך בהחלט במקום כי סביר להניח כי ההשפעה הטובה שאתה מתאר עשויה להתמתן בהמשך לאו דווקא על הרקע שאתה מתאר (התרופה לא קשורה גם לסרוטונין) אלא בגלל שינויים בקצב פירוק התרופה בגוף.
  ניתן להפחית תופעה זו עם הפסקה של שבוע שבועיים ולעתים יותר ואז יעילות התרופה מתגברת.

  אדרל עובד על מנגנון זהה לריטלין ובהחלט אין מה למהר אחרי ימים ספורים בריטלין לנסות תרופה זו.

  בברכה,
  דר' עדי אדר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תודה רבה על התגובה ד"ר אדר

  נתנאל
  15/10/2018

  מודה לך מאד על התגובה ומקווה שאחווה כמה שפחות ירידה בהשפעה החיובית של התרופה :)
  לקחתי לתשומת ליבי את הארתך אודות האדרל.

  שבוע טוב ורגוע!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ריטלין יכול לגרום לחרדות?
  גלעד
  14/10/2018

  האם ריטלין יכול לגרום לחרדות?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • האם ריטלין גורם לחרדה?

  ד''ר עדי אדר
  14/10/2018

  שלום לך
  ריטלין לעתים עלול להגביר מצב חרדתי קודם.
  לעתים תיתכן תופעה של שינויים במצב הרוח לאחר שחולפת השפעת התרופה – זהו שינוי לפרק זמן קצר יחסית של חצי שעה-שעה ומכונה רבאונד.
  ייתכנו שינויים במצב הרוח בזמן השפעת התרופה כולל התכנסות רגשית ועקב כך אף שינויים בתפקוד החברתי.

  לכן צריך להיות במעקב רפואי. עם זאת מרבי תהשינויים מתונים ונוטים להתמתן.
  כמובן שאם קיימת החמרה רגשית צריך להתייעץ עם הרופא המטפל!

  בברכה,
  דר' עדי אדר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הפסקת פוקלין חרדות אטנט
  אבי
  10/10/2018

  הפסקתי טיפול בפוקלין עקב תחושת מתח וחרדה,
  האם יש טעם לנסות טיפול באטנט ודומיו?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הפסקת פוקלין עקב חרדה

  ד''ר עדי אדר
  14/10/2018

  שלום לך

  צריך לתאר יותר בפירוט על מה מדובר.
  מה משך הטיפול בפוקלין, מינון.?
  מה הרקע הקודם – האם היו תסמינים חרדתיים בעבר?
  במה מתבטאים תסמינים אלו בעת נטילת פוקלין – האם הם מופיעים בזמן השפעת התרופה , אחריה, בימים בהם לא מטופל בפוקלין?
  האם נבדקת על ידי רופא? האם הומלץ טיפול?
  .
  האם התופעה חלפה לאחר הפסקת התרופה?
  חשוב לכן במקרה כזה תוך מעקב של רופא מטפל לבחון מתן תחליפים אחרים אשר לא בהכרח יגרמו לתופעות דומות

  בברכה,
  דר' עדי אדר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מינון של אטנט/אדרל XR
  שמואל
  09/10/2018

  היי. אני בן 30
  לקחתי תקופה אטנט 20 מ"ג. התחושה הייתה חיובית, אך ההשפעה הייתה קצרה (סביבות 4-5 שעות)

  הרופא המליץ על 2 אופציות:
  1. לקחת אטנט 20 מ"ג פעמיים ביום
  2. לקחת גרסא גנרית של אקטביס אדרל XR (שמשווקת בארץ בתור mixed amp salts xr) במינון 20 מ"ג.


  ניסיתי את 2 האופציות במשך תקופה.
  אופציה 2 נותנת בסך הכל תחושה קלילה יותר, אני מניח כי זה "מותח" את המינון לאורך זמן. מה שכן, אחרי תקופה קצרה נדמה שאין השפעה מספקת על הריכוז. בנוסף, יש לי קושי להירדם באופציה זו.

  אופציה 1 לא רעה, אם כי יש לפעמים תופעות של כאבי ראש, טיקים בעין, וריבאונד קצת קשוח.

  קראתי באינטרנט שלעיתים ממליצים לקחת אדרל XR במינון כפול ממה שהייתי לוקח באטנט. כלומר במקרה שלי - 40 מ"ג? האם זה נכון?

  בנוסף אני שוקל לגבי אופציה 1, להוריד את המינון של המנה השנייה - אולי ל10 מ"ג?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מינון אדרל

  ד''ר עדי אדר
  14/10/2018

  שלום לך

  המדיניות שלי בפורום לא לתת המלצות תרופתיות אינדיבידואליות כי אלו לא המלצות טכניות וצריך להכיר את המטופל, תפקודו, עיסוקו, קשייו במהלך היום, נתונים נוספים כגון משקל.
  יש לציין כי אין המלצה גורפת לטיפול אחיד כי התגובה בהחלט אינדיבידואלית כפי שאתה מתאר. בסיכומו של דבר כל מטופל במגיב בצורה שונה ולכן צריך "לתפור" מינון ותכשיר עם הרופא המטפל.
  הערה נוספת – בהחלט ניתן לתת מינון גבוה יותר של אדרל XR .
  לכן מומלץ להתאים את הטיפול עם הרופא המטפל.


  בברכה,
  דר' עדי אדר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • האם צריך להסתגך מחדש?
  אביה
  27/09/2018

  עכשיו בחופשים לא נתנו לבן שלי ויואנס. האם כשיחזור לקחת אותם בשבוע הבא יהיה צורך בתקופת הסתגלות חדשה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • איך מחדשים טיפול בויואנס לאחר הפסקה ממושכת

  ד''ר עדי אדר
  07/10/2018

  שלום לך

  עקרונית אני ממליץ תמיד להתחיל במינון נמוך יותר מאשר המינון שניתן לפני הספקה ממושכת כגון (חופש גדול, חופשת סוכות, פסח....).
  שיטה זו עשויה להפחית תופעות לוואי העלולות להופיע עם חידוש הטיפול במינון המקורי.

  בברכה,
  דר' עדי אדר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • חוסר כוח ואנרגיות על ריטלין
  לי
  04/10/2018

  הבן שלי, 12, לוקח ריטלין. באמת זה עוזר לו בלימודים אבל הוא כל הזמן נראה מותש וחסר כוחות. שנה שעברה הוא היה בג'ודו ועכשיו למרות שהוא רוצה פשוט אין לו את הכוח...

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תחושת עייפות בעת נטילת ריטלין.

  ד''ר עדי אדר
  07/10/2018

  שלום לך

  תופעה כזו יכולה להיות במינון נמוך בדרך כלל. עם זאת לעתים גם במינון יחסי תגבוה תתכן תופעה של התכנסות כולל גם בתחום החברתי.
  חשוב במקרה כזה לקבל דיווח מהצוות החינוכי על ההתנהלות בכיתה.
  במצב כזה יש לפנות לרופא המטפל ולשקול החלפת הטיפול התרופתי.

  בברכה,
  דר' עדי אדר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • זמן התרגלות והחלפת תרופה
  יהלי
  25/09/2018

  אחרי כמה זמן אמורים להסתגל לגמרי לתרופה ואחרי כמה זמן הגיע הזמן צריך להחליף תרופה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • זמן התרגלות לתכשירי ריטלין

  ד''ר עדי אדר
  07/10/2018

  שלום לך
  אין תשובה חד משמעית לשאלה כזו כי תמיד ייתכנו תופעות לוואי מסוימות גם לאחר שימוש ממושך. עם זאת אחרי שבועיים-שלושה שבועות ניתן להעריך את מידת ההשפעה של התרופה לעומת תופעות הלוואי שלה.
  כמובן שהחלפת תרופה היא על פי שיקול דעתו של הרופא המטפל.

  בברכה,
  דר' עדי אדר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ריטלין LA עושה בחילות
  אורי
  20/09/2018

  אחרי אבחון של הפרעת קשב רשמו לי ריטלין LA במינון 40 מ"ג. יש לי בחילות כל הזמן, אחרי כמה זמן זה אמור לעבור ואחרי כמה זמן צריך ללכת לשנות מינון את תרופה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בחילות לאחר טיפול בריטלין LA

  ד''ר עדי אדר
  07/10/2018

  שלום לך

  לא ברור לי אם המינון הראשוני שיה 40 מ"ג. נתונים נוספים כגון משקל, משך הטיפול .
  עקרונית ניתן לאחר כשבועיים -שלושה לעשות הערכה של שיפור לעומת תופעות לוואי של תרופות אלו.
  מומלץ לפנות לרופא המטפל.


  בברכה,
  דר' עדי אדר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
אולי יעניין אותך גם

התמכרות לאוכל (שאינו מזון)
| 17/10/2018 |
צפיות: 247
התמכרות רגשית למזון הפכה למגפה, כדי להיגמל מהתמכרות זו יש להחזיר את השליטה לידיים ולא לתת לגוף לשלוט ברעב
קרא עוד
פיטורים מעבודה: ניהול רגשות בדרך הטבע
| 10/10/2018 |
צפיות: 189
שיטת ניהול רגשות בדרך הטבע מבוססת על הכרות עם רגשות היסוד הקיימים אצל משפחת היונקים שבני האדם הם חלק ממנה והאפשרות לנהל את הרגשות לטובת האדם
קרא עוד
התמודדות עם קשיי ילדים בגיל ההתבגרות
| 17/09/2018 |
צפיות: 377
אין הכנה מספקת להורות למתבגרים. הורים רבים מרגישים שהם כבר לא מכירים את הילד שלהם, אך איך בכל זאת אפשר להתקרב אליו?
קרא עוד
נוגד הדיכאון האולטימטיבי: איך הפך הקטמין מסם מסיבות לנוגד דיכאון פורץ דרך?
מאת מערכת BeOK
| 16/09/2018 |
צפיות: 435
אותו סם שנועד להפוך מסיבות לצבעוניות יותר, עוזר כעת לאנשים הנלחמים נגד דיכאון עמיד. הכירו את הקטמין – נוגד הדיכאון המודרני
קרא עוד
מפסיקים לעשן ביחד עכשיו: קבוצת הפייסבוק שתעזור לכם להיגמל מעישון
| 12/09/2018 |
צפיות: 960
הגמילה מעישון היא הליך קשה, הן מבחינה פיזיולוגית הן מבחינה נפשית. הפרויקט 'מפסיקים לעשן ביחד עכשיו' מציע תכנית גמילה בשילוב קבוצת תמיכה וסיוע מצד מעשנים אחרים
קרא עוד
מיינדפולנס: שיטת המדיטציה המודרנית שתעזור לכם לחיות טוב יותר
מאת מערכת BeOK
| 05/09/2018 |
צפיות: 322
כולנו שואפים לחיות בשלום עם עצמנו ועם הסביבה שלנו. קשה למצוא שקט בין כל ההמולה שהחיים גוררים עמם, לכן, נולדה שיטת המיינדפולנס שבאפשרותה להשיג עבורכם את השקט הזה
קרא עוד
השפעת התמכרות על בני משפחה
| 28/08/2018 |
צפיות: 345
התמכרות אינה משפיעה רק על האדם המכור עצמו, להתנהגות ממכרת יש השפעה עצומה גם על בני המשפחה ועל הסביבה הקרובה של המכור
קרא עוד
דיכאון: טיפול לא תרופתי בעזרת גרייה מוחית לא פולשנית
| 27/08/2018 |
צפיות: 354
דיכאון הוא הפרעה נפשית שכיחה ואנשים רבים סובלים ממנה. בעוד טיפול תרופתי אינו מתאים לכל אחד וכרוך בתופעות לוואי, גרייה מוחית לא פולשנית מציעה טיפול מותאם אישית שיכול לפתור את הבעיה לאורך זמן
קרא עוד
משיב נפש: כיצד מתמודדים עם המצב הביטחוני?
| 26/08/2018 |
צפיות: 124
המצב הביטחוני בישראל משרה תחושה לא רגועה ומעודד תחושות קשות כמו חרדה, לחץ ופחד קיומי. ילדים ומבוגרים סובלים מתחושות אלה כאחד לכן יש לדעת איך להתמודד איתן וכיצד להקל על המצב
קרא עוד
איך מגדלים שלישיה: המדריך להורה המאותגר
| 22/08/2018 |
צפיות: 219
בשורה על שלישיה היא משמחת כמו שהיא מעוררת חששות. תינוק חדש אחד מביא עמו מהפך בחיי בני הזוג; כל שכן – תאומים או שלישיה. אך בהקפדה על כמה כללים ברורים וחשובים, אפשר לעבור את השוק הראשוני ולגדל תאומים או שלישיה בנחת
קרא עוד