בדיקות לגילוי מוקדם של סרטן השד

סרטן השד הוא הסוג הנפוץ ביותר של סרטן בישראל ובעולם. גילוי מוקדם של המחלה מגביר את סיכויי ההחלמה ממנה, לשם כך יש לבצע בדיקות שונות שלכל אחת מהן יתרונות וחסרונות
| 053-4877844 | 25/07/2018 |
צפיות: 1,053
דירוג: 4.8 מתוך 5 הצבעות
התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע 4.8 מתוך 5
המינוח "גילוי מוקדם" מתאר אבחון של גידול סרטני בשלביו המוקדמים, כאשר הגידול עוד קטן ולרוב עוד לפני שהגיע אל בלוטות הלימפה באזור. אין הגדרה מדויקת או טווח זמן קבוע ל"גילוי מוקדם", אך בדרך כלל הכוונה היא שהגידול אותר בהדמיה עוד לפני שהחלו להופיע תסמינים קליניים.

במקרים רבים, ככל שמאבחנים את הגידול בשלב מוקדם יותר, כך עולים סיכויי ההחלמה. עם זאת, לגילוי המוקדם יש גם חסרונות, העיקרי שבהם הוא הסיכון לאבחן ממצא שאינו בהכרח דורש טיפול או אבחון המוביל לטיפול יתר.

ישנן דרכים רבות לביצוע מעקב אחר מצב השדיים, וישנן בדיקות סקר שונות לגילוי מוקדם של סרטן השד. בעבר נהגו לשים משקל רב על גילוי מוקדם בבדיקה עצמית, אך היום ישנה הסכמה גורפת על כך שבדיקה כזו אינה יעילה, ויש המטילים ספק גם ביעילות של בדיקה ידנית על ידי כירורג שד.
עם זאת מוסכם שעל כל אישה החל מגיל 20 או 30 להכיר את שדיה, כך היא תוכל להבחין בכל שינוי של העור, של המרקם או של הפטמה ובמקרה זה תפנה לבדיקה של כירורג שד.

היום המגמה הרווחת ברפואה בכלל ובאונקולוגיה של השד בפרט היא רפואה מותאמת אישית, משלב האבחון ועד שלב הטיפול. לכן נשים צריכות לקבל המלצה מותאמת אישית לבדיקות הסקר לגילוי המוקדם של סרטן השד לפי הסיכון המוערך של כל אחת בפני עצמה.

למידע נוסף היכנסו לפורום:
פורום סרטן השד

בדיקת שד ידנית

בדיקה גופנית של ממצאים בשד נעשית לרוב אצל כירורג שד ולעתים אצל אונקולוג. בדיקה זו כוללת הסתכלות על השדיים ומישוש שלהם ושל הבלוטות האזוריות. הבדיקה יכולה להיעשות הן בישיבה והן בשכיבה. אצל נשים המקבלות מחזור הזמן המומלץ לבצוע הבדיקה הוא בין היום השלישי ליום התשיעי מקבלת הווסת.

הבדיקה הידנית אינה מחליפה בדיקות הדמיה כשיש בהן צורך, אך היא תורמת מידע על המצב הכללי של השד ויכולה להנחות המשך מעקב אם נדרש. אין גיל מוגדר שבו יש להתחיל לבצע את הבדיקות באופן סדיר, הדבר תלוי בהיסטוריה המשפחתית של האישה, בהיסטוריה האישית שלה, במבנה השדיים ובגורמים נוספים. נשים ללא גורמי סיכון צריכות לגשת לבדיקה אחת לשנה החל מגיל 30 לערך.

ממוגרפיה

ממוגרפיה היא סוג של סריקת רנטגן שנעשית במכשור מיוחד עם רמות קרינה נמוכות ובה מצלמים את השד משני צדדיו. נכון להיום הממוגרפיה נחשבת לבדיקה הבסיסית ביותר לגילוי ממצאים בשד וכן לבדיקה האמינה ביותר. עם זאת, אצל נשים צעירות שאצלן רקמת השד סמיכה, הרגישות של הבדיקה נמוכה יותר. כמו כן, ביצוע בדיקה זו בגיל צעיר עלול להגביר במקצת את הסיכון לחלות בסרטן השד בשל הקרינה שהמכשיר פולט.

בדרך כלל, כאשר אין גורמי סיכון או ממצאים חשודים לא מפנים לבדיקת ממוגרפיה לפני גיל 40 אם לא מאוחר יותר. נמצא כי בדיקות ממוגרפיה סדירות אחת לשנה או שנתיים החל מגיל 50 מפחיתות במידת מה את סיכויי התמותה מגידול סרטני בשד. לנשים מגיל 50 עד 75 בדיקת הממוגרפיה אחת לשנתיים כלולה בסל הבריאות, לנשים עם גורמי סיכון וכאלה עם עבר של סרטן השד מומלץ לבצע ממוגרפיה בגיל צעיר יותר ובתדירות של אחת לשנה.

התשובות של בדיקת הממוגרפיה ניתנות בתיאור מילולי של הממצאים ובמדד Birads מ-1 עד 6, כאשר הערך 1 נחשב תקין, ערכים 2 ו-3 מציינים ממצאים שאינם חשודים וערכים גבוהים יותר מציינים שיש צורך בבירור נוסף.

למרות שממוגרפיה נחשבת לבדיקה אמינה יש לה כמה חסרונות שחשוב לדעת. בדיקה זו לא מגלה 100% מהגידולים הממאירים, בעיקר אצל נשים עם רקמת שד סמיכה, דבר אשר עלול לגרום לרגיעה כוזבת. לכן אם ישנו חשד ולו הקל שבקלים יש להמשיך לבדיקות נוספות כדי לעמוד על טיב הממצא. חסרון נוסף הוא אבחון יתר – מצב שבו מזהים ממצאים רבים שבסופו של דבר מוגדרים כשפירים. ממצאים אלה עלולים להוביל לריבוי בדיקות, ביופסיות ואף לטיפולים מיותרים. כמו כן, עוד אין די נתונים על ההשלכות של הקרינה המצטברת בבדיקות ממוגרפיה חוזרות. עם זאת, למרות חסרונות אלה ולמרות הכאבים ואי הנעימות הכרוכים בבדיקה חשוב להבין כי בדיקה זו חשובה, בעיקר לנשים בסיכון מוגבר לסרטן השד.

אולטרסאונד שד

אולטרסאונד שד היא בדיקת הדמיה המתבססת על גלי קול. בדרך כלל הבדיקה אינה מחליפה את הממוגרפיה אלא נעשית בנוסף לה. הבדיקה קלה לביצוע, אינה כרוכה בכאבים ואינה כרוכה בחשיפה לקרינה.

אולטרסאונד שד מאפשר להבחין בין גוש לבין ציסטה, אך אינו מזהה הסתיידויות. לרוב הבדיקה מומלצת כאשר יש צורך בבירור נוסף לאחר בדיקת ממוגרפיה או במקרים שבהם יש מניעה לבצע את בדיקת הממוגרפיה.

MRI שד

בדיקת MRI היא בדיקה המבוססת על תהודה מגנטית ואינה מערבת קרינה. לביצוע הבדיקה מזריקים חומר ניגוד בשם גדוליניום אשר מחייב תפקוד תקין של הכליות. MRI שד נחשב לבדיקה הרגישה ביותר לאיתור ממצאים בשד. גם לבדיקה זו יש חסרונות: נוסף לאי הנוחות הכרוכה בבדיקה, גם ל-MRI שד יש נטייה לאבחון יתר. למרות הרגישות הגבוהה של הבדיקה, גם בה אפשר להחמיץ ממצאים משמעותיים.

MRI שד מתבצע נוסף לממוגרפיה ולא במקומה, והבדיקה מומלצת בעיקר למעקב אצל נשים נשאיות BRCA ולרוב לא לנשים בריאות שאינן נמצאות בקבוצת סיכון. ממחקרים עולה כי בדיקה זו לפני ניתוח לרוב אינה מסייעת לאבחנה הקדם ניתוחית ואינה מפחיתה את הצורך בניתוחים חוזרים. משכך, MRI שד אינו מומלץ כשגרה לפני ניתוח שד ובלי התווייה ברורה הבדיקה יכולה להוביל לדחיית הטיפול בגידול ואף לניתוחים מיותרים.

ד"ר רותי לאופר – אונקולוגית בכירה, מומחית בסרטן השד

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

פוליציטמיה ורה: הכול על סרטן הדם הנדיר
מאת מערכת BeOK
| 17/12/2018 |
צפיות: 43
פוליציטמיה ורה היא סוג של סרטן דם. נכון להיום עוד אין מרפא למחלה, אך ישנם טיפולים המאפשרים להמשיך לחיות חיים תקינים ופעילים
קרא עוד
נרקולפסיה: תסמינים ודרכי טיפול במחלת השינה
מאת מערכת BeOK
| 12/12/2018 |
צפיות: 79
נרקולפסיה היא בעיה נוירולוגית אשר גורמת להתקפי שינה פתאומיים. ההפרעה עצמה אינה מסוכנת, אך היא יכולה להוביל לסיטואציות לא נעימות
קרא עוד
השתלות כבד מן החי
| 10/12/2018 |
צפיות: 74
רשימת הממתינים לתרומת כבד הולכת ומתארכת, בעוד רוב המושתלים מקבלים כבד מתורם שנפטר, ישנה דרך נוספת – השתלת כבד מתורם חי
קרא עוד
חיי כלב: כל מה שצריך לדעת על אלרגיה לכלבים
| 05/12/2018 |
צפיות: 166
הכלב הוא חברו הטוב של האדם, אלא אם הוא אלרגי אליו. ישנן דרכי טיפול המאפשרות לחיות לצד הכלב ולהקל על התסמינים של האלרגיה
קרא עוד
ניתוח מוז: קו ההגנה מפני סרטן העור
מאת מערכת BeOK
| 02/12/2018 |
צפיות: 222
שיעור סרטן העור בישראל הוא מהגבוהים ביותר בעולם. אך בעזרתו של ניתוח מוז, ההליך הכירורגי שכבש את עולם הרפואה – אפשר להילחם בסרטן הזה בגבורה. הכירו את האויב הרשמי של סרטן העור
קרא עוד
הפרעות שינה: טיפול לא תרופתי באינסומניה
| 27/11/2018 |
צפיות: 230
נדודי שינה יכולים להוות מטרד לא קטן, הם גורמים לעצבנות ולחוסר ריכוז ומשבשים את התפקוד במהלך היום. נוירופידבק היא טכנולוגיה לא פולשנית הפותרת את הבעיה בעזרת הסדרה של גלי המוח
קרא עוד
מיאלומה נפוצה: על המחלה והטיפול בה
| 07/11/2018 |
צפיות: 929
מיאלומה נפוצה היא מחלה ממארת של תאי הפלזמה שבמוח העצם. כיום אפשר לטפל במחלה אך לא להחלים ממנה לחלוטין, אך הצפי הוא שבעתיד הקרוב ימצא מזור למחלה
קרא עוד
זריקות PRP: טיפול אלטרנטיבי לכאבים כרוניים
מאת מערכת BeOK
| 01/11/2018 |
צפיות: 442
אם אתם סובלים מכאבים כרוניים באזורים שונים, כדאי מאוד שתכירו את הטיפול הייחודי בהזרקות שמבוסס על יכולת הגוף שלכם לרפא את עצמו
קרא עוד
לימפומה: כל מה שצריך לדעת על סרטן בלוטות הלימפה
מאת מערכת BeOK
| 29/10/2018 |
צפיות: 581
לימפומה היא סוג של סרטן אשר מקורו בבלוטות הלימפה. ישנם סוגים שונים של לימפומה, שלהם תסמינים שונים ודרכי הטיפול בהם נבדלות אחת מהשנייה
קרא עוד
אשך טמיר: גורמים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 28/10/2018 |
צפיות: 422
אשך טמיר הוא מום מולד נפוץ אצל תינוקות זכרים. לרוב המצב מסתדר מעצמו ללא טיפול אך לעתים הפתרון הוא ניתוח לקיבוע האשך
קרא עוד