איכות החיים מתחילה בילדים: כך יוצרים מעטפת בריאותית נכונה

אנחנו כהורים רוצים לעשות כל שביכולתנו לשמור על חיי ילדנו ובריאותם. לרוב אנו מסתמכים על הביטוח הציבורי והביטוחים המשלימים בקופות החולים, אך האם די בכך? מדוע רבים עדיין מסתפקים אך ורק בקופות החולים ונמנעים מלבטח את יקיריהם בביטוח בריאות פרטי?
הפניקס חברת ביטוח בע``מ
| 25/06/2018 |
צפיות: 74,295
דירוג: 4.3 מתוך 58 הצבעות
התקבלו 58 דירוגים בציון ממוצע 4.3 מתוך 5
בכתבה שלפניכם ננסה להבין את הערך המוסף ווהתוספת החשובה ביטוחים פרטיים ובפרט בכל הקשור לבריאות ילדינו. ומדוע מדובר ברשת בטחון בריאותית חשובה והכרחית במציאות כמו שלנו.
בשנים האחרונות עלתה חשיבות קבלת שירותים נלווים לטיפול רפואי על מנת למקסם את הצלחתו. ידוע כיום כי טיפולים רגשיים, התפתחותיים ושירותים תומכי רפואה לוקחים חלק לא פחות חשוב מהליך רפואי סטנדרטי.

המקרים הבאים הינם אירועי אמת אשר נתבעו וטופלו בחברת ביטוח:

נועה (שם בדוי) מתגוררת ביישוב בשרון ונחשבה מגיל צעיר לילדה שובבה. עם כניסתה לבית הספר החלו בעיות המשמעת להחמיר ולאחר שיחות וליווי של יועצת בית הספר, התקבלה החלטה להתחיל בטיפול פסיכולוגי רגשי.

המחשבה לגשת לקבל טיפול בקופות החולים עמדה על הפרק באופן טבעי, אך מאחר והוריה רצו להתחיל את הטיפול בהקדם האפשרי, מבלי לעבור את ועדות הזכאות ומבלי שיהיה תיעוד לטיפול בתיק הרפואי של נ, החליטו לפנות לקבלת טיפול אצל מטפל פרטי.

באמצעות הכיסוי שרכשו לנועה במסגרת ביטוח בריאות פרטי עומדת בפני הורי הילדה הבחירה לקבל עבורה סדרת טיפולים ללא הגבלה אצל מטפלי הסכם בהשתתפות עצמית מופחתת של כ- 100 ₪ למפגש. או לחלופין, לקבל החזרים עבור טיפול אצל מטפל לבחירתה שאינו בהסכם.

בכל אחת מהאפשרויות נועה והוריה יוכלו לקבל מענה הולם, לחסוך אלפי שקלים ולעמוד בעלויות הגבוהות הקיימות כיום אצל מטפלים פרטיים (החל מ-350 ₪ למפגש).

גם המקרה של דוד (שם בדוי) בן ה-8 מלמד על המענה המקיף והרחב שניתן בביטוח הבריאות הפרטי של הפניקס שאולי לא הייתם מצפים לו – הפרעות קשב וריכוז.

גם אצל דוד כמו רבים אחרים מבני גילו, החשד להפרעות קשב וריכוז החל עם הירידה בלימודים ובבטחון העצמי שלו בקרב חבריו. השלב הראשון היה אבחון הבעיה על מנת שיוכלו להתחיל בטיפול.

אישור למבחני האבחון הניתנים באמצעות קופות החולים דורש סבב הפניות ובדיקות רבות האורך זמן רב, בעוד מבדקי האבחון הפרטיים עולים מאות ועד אלפי שקלים לבדיקת אבחון ויעוץ נלווה לאחריו להמשך טיפול.

דוד, שמבוטח בביטוח בריאות פרטי, היה מסוגל לעבור בדיקת האבחון וכמו כן ייעוץ לאחר מכן במכונים פרטיים ובעלות השתתפות עצמית נמוכה. לאחר שאכן אובחן כסובל מהפרעת קשב וריכוז החל ליטול ריטלין. אולם התרופה הובילה לשורה של תופעות לוואי שהובילו את ההורים לחפש מענה אצל רופאים מומחים.

הודות לתנאי הביטוח הפרטי, הספיקו ההורים לראות 3 פסיכיאטרים בתקופה קצרה של חודש, ולקבל את חוות דעתם כשלבסוף הומלץ להם על תרופה שאינה נמצאת בסל התרופות ושמה FOCALIN. הפניה לחברת הביטוח מילאה את מבוקשם ובמקום להביא להוצאה חודשית בסך 500 ₪, מקבל דוד מימון חודשי לתרופה זו באופן סדיר .

מחשבות על ביטוח בריאות: מה אנחנו לומדים מזה?

בבואכם לבחור ביטוחי בריאות פרטיים, עליכם לא רק לבחון התייחסות ממוקדת למקרים רפואיים, אלא היענות לצרכים נפוצים ורחבים בטיפולים התנהגותיים לילד: טיפולים נלווים, אבחונים, ייעוצים ועוד.

אם הביטוחים הפרטיים לילדים כל כך חשובים, מדוע הורים רבים בוחרים שלא לבטח את ילדיהם?

"חשוב להבין, יותר משהורים "בוחרים" שלא לבטח את הילדים בביטוחים פרטיים, רבים מהם פשוט אינם מודעים מספיק לחשיבות שבמהלך", טוענת דפנה שפירא, משנה למנכ"ל ומנהלת תחום הבריאות בחברת הפניקס, "יחד עם זאת, אנחנו עדים בשנים האחרונות לעלייה בתחום. יותר הורים כן מבטחים את ילדיהם ביטוחים פרטיים וזאת, על רקע ההבנה כי קשה להסתמך רק על קופות החולים ומערכת הבריאות הציבורית".

"אנחנו רואים זאת בעיקר בהקשרים של קיצור זמני תורים ונגישות לרופאים מומחים – אף אחד לא נהנה לראות את הילד ממתין שבועות לרופא מומחה ומדובר בשרות שהקופות מתקשות לספק לעיתים בלוחות זמנים סבירים ואילו הביטוחים הפרטיים מספקים מענה מקיף ויעיל לכך. בנוסף, שינויים בתפיסות הבריאותיות של ילדים וההבנה כי בריאות הילד אינה מסתכמת במחלות קשות אלא גם בתחומים שקשורים בהתפתחות הילד, כמו הפרעות קשב וריכוז וטיפולים פסיכולוגיים, הביאו הורים רבים לחפש אחר כיסויים מקיפים שחברות הביטוח מספקות ומביאות לחסכון כלכלי עצום למשפחות".

מתי מומלץ להתחיל לבטח את הילדים?

"כמה שיותר מוקדם", מדגישה שפירא, "חשוב להבין כי ככל שההורים יקדימו לבטח את הילדים, הם יהנו מכיסוי – לפני שהבעיה הרפואית מתחוללת. אנחנו נתקלים בלא מעט מקרים מצערים שבהם ההורים מבינים את הנחיצות בביטוחים פרטיים כשזה כבר מאוחר מדי לאחר שהמצב הרפואי של הילד כבר משתנה ואכן, רבים מהם מקפידים לבטח את הילדים הבאים בזמן".

איך בונים את חבילת הביטוח הנכונה לילד? מה חשוב לוודא?

איך מוצאים את הביטוחים הנכונים ביותר עבור הילדים? ובכן, זה הזמן להתחיל לעשות סדר. לשם התמצאות במכלול המורכב של ביטוחים פרטיים, ריכזנו עבורכם שורה של טיפים שיסייעו לכם לדעת מה חשוב לכלול בביטוח המותאם ביותר לצרכי הילד:

התאמה לילד לפי גיל - ודאו כי הביטוחים המוצעים על ידי חברות הביטוח תואמים למאפיינים וצרכי הילד. היום קיימת מגמה בשוק הביטוחים לבנות פוליסות ביטוח בהתאמה אישית, בין היתר באמצעות מסלולים ייעודיים לשכבות גיל שונות. למעשה, חברת הביטוח יכולה להציע עבורכם את הכיסויים הרלוונטיים עבור הילד.

הבטיחו את איכות חיי היומיום – הכיסוי בו המבוטחים משתמשים בהיקף גבוה בביטוחים הפרטיים הוא מה שמכונה "שירותים אמבולטוריים" – מדובר בסל של שירותים עבור טיפולים אשר אינם דורשים אשפוז. תחת ביטוח זה נכללים שירותים חשובים כמו היכולת לבחור רופא מומחה באופן עצמאי להתייעצות, בדיקות אבחנה כמו CT, MRI ועוד.

כיסוי של צרכים בהתפתחות הילד - אחת הדעות הרווחות בקרב הורים היא שקופות החולים מספקות בכל מצב שירותים מלאים הקשורים בהתפתחות הילד, ולא כך הדבר. היתרון של הביטוחים הפרטיים הינו זמינות הטיפול והזכאות המיידית לשירותי ייעוץ ואבחון מהירים על ידי רופאים ואנשי מקצוע וממשיך בשרותי טיפול מגוונים כמו מיומנויות למידה, פיתוח כישורים התפתחותיים, רגשיים ועוד.

הימנעו מלנקוט בגישה של "לי זה לא יקרה" - אמנם מחלות קשות ובעיות בריאותיות ייחודיות נפוצות פחות מצרכי שירות רפואיים תכופים כמו טיפולים התפתחותיים, אבל אם חלילה הן קורות – רצוי מאוד שהילד יהיה מכוסה גם באמצעות חברות ביטוח בביטוח פרטי. אלו מציעות פיצוי כספי בעת גילוי מחלה קשה ,מימון תרופות שאינן כלולות בסל התרופות ושעלותן גבוהה, כיסוי להשתלות, כיסוי ניתוחים בחו"ל וכדומה – מרכיבים שלא תמצאו בהכרח במערכת הציבורית, בביטוחים המשלימים של קופות החולים ובהיקף מימון וזמינות גבוה יותר מהמערכת הציבורית.

הנטייה שלנו בכל הנוגע לביטוח הבריאות הפרטי היא להתרחק ולהתנתק, לעיתים מטעמי בירוקרטיה ולעיתים מסיבות מנטליות. יש להבין כי במציאות של ימינו זה בלתי נמנע. בנייה נכונה של ביטוח בריאות פרטי לילדים היא משמעותית לאיכות החיים שלנו ושל ילדינו – ובטח לשקט הנפשי.

כיום ניתן להרכיב את תמהיל תוכניות הביטוח בצורה ישירה מול חברת הביטוח, שמספקת מידע וליווי מלא בנושא. המטרה המשותפת היא כמובן לוודא כי כל הצרכים הרלוונטיים יהיו מכוסים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר מרים מייזל
    ד"ר מרים מייזל
    אורחות חיים, רפואת משפחה ד"ר מייזל היא מומחית ברפואת משפחה ובעלת רישיון לעסוק בהיפנוזה רפואית. דוגלת בתזונה בריאה. בשנת 2018, חיברה ד"ר מייזל פרק בספר לימוד לרופאים. פרק זה עוסק במחקרים שמביעים... קרא עוד