כיצד להפחית את הסיכוי להתקף לב?

התקף לב הוא מחלה שכיחה, אך באיתור של גורמי הסיכון ושינוי הרגלי החיים אפשר להפחית את הסיכויים ללקות בהתקף לב
| 053-4877793 | 27/02/2018 |
צפיות: 867
דירוג: 4.2 מתוך 13 הצבעות
התקבלו 13 דירוגים בציון ממוצע 4.2 מתוך 5
אוטם שריר הלב, או בכינוי הרווח שלו – התקף לב, הוא מחלת לב הנגרמת בשל שיבוש באספקת הדם ללב. ישנם גורמי סיכון רבים שיכולים להוביל להתקף לב, כמו סוכרת, עישון, השמנת יתר, ריבוי שומנים בדם ויתר לחץ דם. בשל כך, התקף לב הוא תופעה שכיחה. עם זאת, ישנן דרכים שיכולות לסייע בהפחתת הסיכויים ללקות בהתקף לב.

למידע נוסף היכנסו לפורום:
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב

זיהוי גורמי הסיכון להתקף לב

הדבר הראשון שיש לעשות כדי למנוע התקף לב הוא לאתר את גורמי הסיכון שיכולים להוביל לכך. בעזרת כמה בדיקות פשוטות אצל רופא המשפחה ניתן לקבל מושג על המצב הבריאותי הכללי של הגוף ולאתר גורמי סיכון כמו ערכים גבוהים של שומנים ושל כולסטרול, סוכרת ולחץ דם גבוה. בדיקות אלה כוללות בדיקת לחץ דם שיש לבצע אחת לשנה, בדיקת פרופיל שומנים שהחל מגיל 20 יש לבצע כל שלוש שנים ובדיקת סוכר בדם בצום שיש לבצע אחת לשלוש שנים. גורמי סיכון נוספים הם עישון, השמנת יתר וחוסר פעילות גופנית. לאיתור שלושת אלה די במודעות עצמית. בהזנה של מדדים אלה למחשבון פרמינגהם כל אחד יכול להעריך את הסיכון שיש לו ללקות בהתקף לב בטווח של עשר שנים.

איתור של גורמי הסיכון והערכתם יעילים רק אם דואגים לטפל בערכים החריגים ובהחזרתם לנורמה. ניתן לעשות זאת באימוץ של הרגלי חיים בריאים הכוללים תזונה בריאה ומאוזנת, הימנעות מעישון, שמירה על כושר גופני ונטילת תרופות במקרה הצורך.

תזונה נכונה ופעילות אירובית לאיזון הכולסטרול

שמירה על תזונה נכונה מסייעת לא רק להורדה במשקל, אלא גם להפחתה של רמות השומנים בדם ולירידה בערכי הכולסטרול. מומלץ לפנות לתזונאי מומחה כדי להתאים את התזונה לפי ההיבטים הפיזיולוגיים וגורמי הסיכון. לאנשים בריאים שהערכים שלהם תקינים כדי לדבוק בדיאטה הים תיכונית העשירה בירקות, בדגים ובקטניות.

הפעילות הגופנית המומלצת ביותר למניעה של התקפי לב היא פעילות אירובית אשר מתאפיינת בפעילות מתונה ומתמשכת כמו הליכה, שחיה וריצה מתונה. לסוג פעילות זה יש יתרונות רבים, הוא משפר את הכושר הגופני, מוריד את לחץ הדם, מעלה את הרמות של הכולסטרול הטוב ומסייע לאיזון מחלת הסוכרת. יש לבצע פעילות זו חמש פעמים בשבוע במשך חצי שעה עד שעה.

כאמור, אחד מגורמי הסיכון החשובים להתקף הלב הוא עישון, ולכן גמילה היא הכרחית כדי להפחית את הסיכויים ללקות בו. מוטיבציה עצמית היא התנאי העיקרי כדי להיגמל. קופות החולים מציעות סדנות גמילה מעישון וכן ישנם תכשירים רפואיים במרשם רופא שיכולים לסייע כמו תכשירי ניקוטין ותרופות.

ערכים תקינים של כולסטרול טוב ושל כולסטרול רע

ישנם שני סוגי כולסטרול – כולסטרול טוב (HDL) וכולסטרול רע (LDL). רמת הכולסטרול הטוב צריכה להיות גבוהה מ- 40 מ"ג לדציליטר. נכון להיום אין טיפול תרופתי יעיל שיכול להעלות את רמת הכולסטרול הטוב בדם, לכן כדי להעלות אותו יש להפסיק לעשן ולהקפיד על פעילות גופנית קבועה. אצל אנשים בריאים ואצל אנשים עם סיכון בינוני ללקות במחלה טרשתית רמת הכולסטרול הרע בדם צריכה להיות נמוכה מ- 115 מ"ג לדציליטר, אצל אנשים שיש להם סיכוי גבוה ללקות במחלה טרשתית רמת הכולסטרול הרע צריכה להיות נמוכה מ- 100 מ"ג לדציליטר ובקרב אנשים עם סיכון גבוה מאוד ללקות במחלה טרשתית וכן אנשים עם מחלה מוכחת, אנשים עם אי ספיקת כליות משמעותית וחולי סוכרת שלהם גורם סיכון נוסף – רמת הכולסטרול הרע צריכה להיות נמוכה מ- 70 מ"ג לדציליטר.

הטיפול בכולסטרול גבוה מתבסס על שילוב של תזונה מתאימה עם פעילות גופנית וטיפול תרופתי. התרופות מקבוצת הסטטינים להורדת הכולסטרול יעילות ובטוחות לשימוש וכמעט ללא תופעות לוואי, למעט עליה של אנזימי הכבד ושל אנזימי השריר באחוז קטן מנוטלי התרופה. עליה זו אינה גורמת לפגיעה קבועה והיא חולפת לאחר שמפסיקים ליטול את התרופות הללו. במקרים שבהם הסטטין לבדו אינו מספיק אפשר לשלב אותו עם תרופה נוספת בשם אזטרול. כמעט בלתי אפשר להגיע לאיזון של רמות הכולסטרול ללא נטילת תרופות, בעיקר לאנשים רמת סיכון גבוהה. לפי הנחיות סל הבריאות ניתן לרשום אותן למטופלים מקבוצת סיכון גבוה מאד אשר רמת ה- LDL שלהם גבוהה למרות ניסיון טיפול בעזרת סטטין בשילוב אזטרול.

לחץ דם גבוה

אחד מהגורמים העיקריים הן למחלת לב כלילת והן לאירועים מוחיים הוא לחץ דם גבוה. לחץ דם תקין צריך להיות נמוך מ- 140/90, אך לחולי סוכרת ולאנשים הנמצאים בסיכון גבוה ללקות באירועי לב או במחלות לב מומלץ שלחץ הדם לא יהיה גבוה מ- 130/80.

הטיפול בלחץ דם גבוה מושתת על שלושה גורמים עיקריים – תזונה נכונה, פעילות ספורטיבית וטיפול תרופתי. ישנן תרופות רבות לטיפול ביתר לחץ דם כשהמטרה העיקרית היא להוריד את לחץ הדם עד שיגיע לערכים תקינים. גם את הערכים הללו קשה להוריד בצורה עצמאית ללא נטילת תרופות, בעיקר בקרב אנשים עם לחץ דם גבוה מאוד וכאלה עם סיכון גבוה ללקות במחלות לב.

סוכרת

סוכרת היא מחלה אשר פוגעת באיברים רבים בגוף, לרבות הלב ומערכת כלי הדם. הטיפול בסוכרת מבוסס גם כן על תזונה נכונה ועל פעילות גופנית, וכן על טיפול תרופתי ואם צריך אז גם עם אינסולין. במקרים של סוכרת גבולית אפשר לשלוט במחלה בהקפדה על תזונה ועל פעילות גופנית גם ללא הטיפול התרופתי, אך ברוב המקרים יש להשתמש בתרופות כדי להגיע לערכים תקינים ומאוזנים.

אין להירתע מטיפול תרופתי כאשר הוא נחוץ למניעת התקף לב

במרוצת השנים בעבודתי כקרדיולוג המטפל בבעיות אלה שמתי לב שאנשים רבים חוששים מהטיפול התרופתי והם מתייחסים אליו באופן שלילי. ככל הנראה, גישה זו מבוססת על תופעות הלוואי הנלוות לתרופות. לכל תרופה יש תופעות לוואי, גם לתרופות הטבעיות, אך תופעות הלוואי מופיעות אצל אחוז נמוך מהאנשים הנוטלים את התרופה ובדרך כלל הן הפיכות, זאת אומרת שתופעות הלוואי חולפות כשמפסיקים ליטול את התרופה. לעומת זאת, הפגיעה של גורמי הסיכון מזיקה הרבה יותר מתופעות הלוואי של התרופות והן גם בלתי הפיכות. משכך, הסכנה באי נטילת התרופה חמורה הרבה יותר מאשר בנטילתה. על כן, אין לפחד ואין להימנע מטיפול תרופתי אם המצב הבריאותי דורש זאת. יש ליטול את התרופות ככתוב במרשם ויש להקפיד על מעקב תקופתי כדי לאבחן אם ישנן תופעות לוואי ולשנות את אופן הטיפול במקרה הצורך.

בניגוד לדעה הרווחת, צנתור והרחבה של העורק בעזרת בלון ותומכן אינם מונעים התקפי לב. הליך זה יעיל מאוד כאשר מבוצע בזמן התקף לב או כטיפול בתעוקת חזה, אך לא כטיפול מונע.
אם כן, כדי להפחית את הסיכוי ללקות בהתקף לב יש אחת לשנה לפנות לרופא ולעבור את בדיקות הסקר המאתרות את גורמי הסיכון. אם נמצאו כאלה יש להטמיע את השינויים הנדרשים בהרגלי החיים וליטול את התרופות במקרה הצורך.

נוסף למניעה של מחלות לב, בדיקות הסקר מסייעות גם באיתור גורמי תחלואה אחרים. כך, למשל, בבדיקות אלה אפשר לזהות סימנים של טרשת עורקים בעורקי הלב אשר עלולה לגרום לאוטם שריר הלב, טרשת בעורקי המוח אשר יכולה לגרום לאירוע מוחי וטרשת עורקים בעורקי הגפיים אשר יכולה לגרום לפצעים שאינם נרפאים ואף לאיבוד של הגפיים.

פרופ' דוד רוט – קרדיולוג מומחה בעל ניסיון רב בטיפול בחולי לב

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם פרופ' דוד רוט
בעיות ומחלות לב. פרופ' דוד רוט - קרדיולוג מומחה, מאבחן ומטפל בבעיות לב ובמחלות לב, כמו התקף לב, מחלות מסתם, הפרעות קצב לב ועוד. בוגר בית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב ועמית מחקר במכון לחקר הלב בוושינגטון, ארצות הברית

קרדיולוגיה - רפואת לב

פורום קרדיולוגיה הוא המקום לקבל ייעוץ אודות קרדיולוגיה, מחלות לב, מחלת לב כלילית, קרדיולוגיה ושיקום אחרי התקפי לב. פורום קרדיולוגיה יסייע לכם בנושאים כגון בעיות לב, קרדיולוגיה פולשנית, צנתורים, טרשת עורקים, פרפור חדרים, שומנים בדם ועוד
הוספת הודעה לפורום
אם את/ה רוצה שנחזור אליך
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • תפליט פריקרדיאלי בבדיקת אקו לב
  יוסי
  22/07/2018

  שלום,

  בן 70, בריא בדר"כ.
  ביצעתי לפני כמה ימים בדיקת אקו לב שבה נמצא:

  "תבנית מילוי חדר שמאל מתאימה להפרעה ברלקסציה (גל E>A)...
  מסתם מיטרלי מעובה קלות. דלף טריוויאלי. מסתם אאורטלי תלת עלי מעבוה קלות. הסתיידות פוקלית בסינוס
  קורונרי שמאל - 0.55X0.68 סמ'. ללא דלף או היצרות. מסתם טריקוספידלי תקין. אי ספיקה
  טריקוספידלית בדרגה טריוואילית. לחץ ריאתי סיסטולי 20 ממ"כ + RAP. וריד נבוב תחתון
  (IVC)בקוטר תקין.
  נראה תפליט פריקרדיאלי בכמות קלה בינונית, יותר קדמי, ללא סימני לחץ.
  שינוי נישמתי לא משמעותית בזרימה דרך המסתם המיטלרי.

  No hemodynamically significant valvular lesion was found. Small to moderate pericardial effusion.


  סיכום:
  בירור נוזל פריקרדילאי, כולל בירור סיסמטי
  בדיקת אקו לב חוזרת עוד 10 ימים שבועיים למעקב נוזל
  "

  ברצוני לשאול:
  1. מה משמעות תוצאות הבדיקה? מה זה הנוזל שמצאו ומדוע הוא קיים שם?
  2. מה הכוונה בבירור נוזל פריקרדיאלי? ומה הכוונה בבירור סיסמטי?
  3. אילו בדיקות המשך כדאי לבצע? כיצד ניתן לבדוק ממה נובע הנוזל וכיצד לטפל בזה?
  4. יש עוד זמן עד לתור שלי לקרדיולוג, עד כמה זה דחוף לנסות להקדים את התור?
  5. האם כדאי להימנע מפעילות גופנית בזמן הקרוב?

  תודה,
  יוסי

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כמה שאלות עורקיות
  דון
  20/07/2018

  שלום רב,
  אני בן 38, בריא בגדול ומרגיש טוב (ולא עישנתי מעולם)
  לפני כמה חודשים ניגשתי לקרדיולוג לבדיקה שגרתית
  אבי נפטר כשהיה בן 47 (בשנת 1995), הממצאים לאחר מותו מתארים כשלון לב בעקבות מחלה טרשתית קשה של העורקים הכליליים
  הקרדיולוג שלח אותי לארגומטריה, הולטר 24 שעות ואקו לב - הממצאים היו תקינים; בבדיקות הדם אין משהו חריג
  לעומת זאת בבדיקת סי.טי אנגיו הממצאים ברובם היו תקינים חוץ מ"טרשת מינימלית ביותר המתבטאת בפלאק בודד לא מסויד בעורק השמאלי הקדמי היורד בחלקו הפרוקסימלי. ללא הצרויות משמעותיות (מעל 50%) בעורקים הכליליים"

  בביקור האחרון אצל הקרדיולוג הוא רשם לי אטורבסטאטין, "קח פעם ביום ותחזור בעוד שנה"
  כששאלתי אם יש משהו אחר שהוא לא כדור, הדוקטור השיב, בערך, שזה מה יש (להבנתי) והרגשתי שהיה קצת חסר סבלנות (ואולי טעיתי)

  עכשיו, יצאתי מהפגישה הזאת עם מיליון שאלות שאיכשהו לא היה פנאי לשאול/להשיב וברור לי שלא הפורום הזה אמור להחליף את חוות דעת הרופא, אבל:
  א) מה זה אטורבסטאטין? מה הוא עושה? האם יש לו תופעות לוואי (הרשת מלאה בדעות לכאן ולכאן)? מה יקרה אם לא אקח אותו?
  ב) מדוע הרופא לא דיבר על דברים אחרים כמו תזונה, פעילות גופנית ועוד דברים שאמורים אולי להאט את התרחבות הפלאק?
  ג) מה בכלל המשמעות של פלאק לא מסויד? האם אני יכול להגיד שיש לי טרשת עורקים (האדם זקוק להגדרות)?
  ד) ומה יהיה בעוד שנה? שוב סי.טי או משהו אחר? איך אפשר לעקוב אחרי העורקים שלא דרך סי.טי?
  ה) האם יש איזה גוף או אדם שאיתו אפשר לשבת בצורה רגועה שיסביר לי על המצב ומה כדאי לעשות? אני מבין שלדוקטור היו עוד פציינטים שחיכו, יש איזו דרך חלופית?

  אשמח לכל תשובה שהיא,
  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  פרופ' דוד רוט
  20/07/2018

  טרשת עורקים לא חסימתית עלולה להחמיר ולגרום לחסימה בעורק כלילי לכן יש לעצור את התפתחותה. אטורבסטטין היא תרופה המפחיתה את רמת הכולסטרול הרע LDL. כדי לעצור התפתחות טרשת עורקים יש להפחית את ה LDL לרמה של פחות מ 70 מג לדציליטר. קשה מאד להשיג רמה כזו על ידי תזונה לכן הרופא רשם לך אטורבסטטין.
  כמובן שבנוסף לטיפול התרופתי כדאי לבצע פעילות גופנית באופן סדיר.
  יש להמשיך להיות במעקב קרדיולוגי במסגרתו יפנה הרופא לבדיקת מאמץ או מיפוי לב אחת למספר שנים.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תודה!

  דון
  21/07/2018

  תודה רבה על התגובה!

  א) בבדיקת הדם האחרונה שעשיתי ה-LDL הוא 61.7mg/dl, האם המדד הזה יכול לעלות (ולרדת) בצורה תדירה? האם אפשר לסמוך עליו?
  ב) האם יש סיכונים או השפעות שונות בלקיחת אטורבסטטין?

  שוב, תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  פרופ' דוד רוט
  21/07/2018

  במידה והרגלי התזונה שלך לא ישתנו ותקפיד לקחת את האטורבסטטין באופן קבוע לא צפויים שינויים משמעותיים ברמת ה LDL
  אטורבסטטיין עלול להעלות אנזימי כבד ו CPK באחוז נמוך מהמשתמשים. לכן כדאי לבצע לפחות אחת לשנה בדיקת אנזימים אלה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • לחץ דם גבוה בבקרים לאחר אבלציה
  שלי
  20/07/2018

  שלום רב,

  אבא שלי אחרי אבלציה,
  לחץ הדם שלו מאוד גבוה בבקרים 180.
  אחרי כמה שעות ולקיחת כדור אנאלפריל 20 ואמלודיפין 20 יורד הלחץ דם ל160. מה יכולה להיות הסיבה? האם זה עתיד לעבור? יש לו דופק מאוד נמוך (51 ללא הכדור)ולכן נמנע מלקחת קונקור במינון 1.25.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  פרופ' דוד רוט
  20/07/2018

  אבלציה של הפרעת קצב אינה גורמת ללחץ דם גבוה. אם לחץ הדם לא מאוזן על ידי שתי תרופות יש לפנות לרופא המשפחה שיחליט אם להסיף תרופה שלישית.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • לחץ ריאתי מוגבר
  ליטל
  19/07/2018

  שלום רב, אימי בת 59 לאחר כמעט חודשיים של שיעול טורדני שלא פסק וליחתי (כנראה שהיה לה ברונכיט ) , יש לציין שאימי עברה בעבר החלפת מסתמים אאורטלית ומיטרלית, ויש לה גם פרפור פרוזדורים. בבדיקת אקו שנעשתה כתוב ללא שינויים משמעותיים פרט לעלייה בלחץ הריאתי 45 ממ"כ + RAP מוגבר במידה קלה. מאז השיעול יש לאימי כאב קל בחזה האם זה נובע בגלל השיעול והאם השיעול גרם ללחץ הריאתי ?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  פרופ' דוד רוט
  19/07/2018

  שעול ממושך יכל לגרום לכאב בחזה בשל שרירי החזה המשתתפים בתהליך השיעול. שעול לא גורם ללחץ ראתי. מחלת מסתם (שהביאה לצורך בהחלפת מסתמים) כן יכולה לגרום לעלית לחץ ראתי.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פענוח הולטר לב של 21 שעות
  ציפי.י
  19/07/2018

  הופניתי לבדיקה בשל תחושות של פעימה מקדימה.מבקשת התייחסות לתוצאות- סינוס מינימלית 48 מקסימלית 104ממוצעת 86. הפרעות קצב חדריות נצפו 2 בודדים במשך הבדיקה .הפרעות קצב על חדריות נצפו 76 בודדים במשך הבדיקה.דברים אחרים לא ניצפו.תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  פרופ' דוד רוט
  19/07/2018

  נצפו פעימות מוקדמות חדריות ועליתיות לא רבות. מדובר בתופעה שכיחה ולא מסוכנת.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אלקוויס נטילה עם מגנזיום
  עודד
  19/07/2018

  אני נוטל פעמיים ביום 5 מיליגרם אלקוויס.הדאלה אם אפשר לקחת יחד מגנזיום.
  אם בכלל כדאי לקחת מגנזיום ?
  בתודה עודד

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  פרופ' דוד רוט
  19/07/2018

  אין מניעה לקחת מגנזיום אם אתה נוטל אליקוויס.
  מגנזיום כדאי לקחת אם בדיקת דם מראה חסר במגנזיום

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • סיאליס יומי האם גורם ליתר לחץ דם?
  ניר
  18/07/2018

  שלום אני משתמש כ שנה בסיאליס יומי בממוצע 3 פעצים בשבוע 5 מג... האם השימוש הזה ייתכן ופיתח לי יל"ד? היה לי עד לפני 3 חודשים לחץ דם של 115-75 ועכשיו הוא נהינ 130 על 90

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  פרופ' דוד רוט
  18/07/2018

  סיאליס יכל במקרים נדירים לגרום לעלית לחץ דם.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הוא מעולם לא העלה לי... ה 5 מג

  ניר
  18/07/2018

  משום מה היום היה לי דיאסטולי 88 ביד ימין וביד שמאל דיאסטולי 83 ... כאשר הססיטולי בשניהם 125... בדרכ בשמאל אצלי הערכים גבוהים יותר... אני בן 35 ערכי לחץ הדם שלי היו לפני חודשיים 115 על 74 כמו תמיד ... אולי הסיאליס לא העלה לי לחץ דם שנה ורק החודש התחיל?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  פרופ' דוד רוט
  19/07/2018

  כדאי שתפנה לרופא המשפחה או לאחות קופ״ח שימדדו את לחץ הדם באופן אמין יותר.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הפסקת אספירין וחוסמי ביטא
  רחל
  17/07/2018

  שלום
  אבי, בן 90, אושפז שבוע שעבר בעקבות המוגלובין נמוך שהצריך עירוי דם.
  הוא עבר ניתוח מעקפים לפני 30 שנה ומאז לוקח אספירין וחוסמי ביטא קבוע.
  מחשש לדימום במערכת העיכול התבקש להפסיק לקחת אספירין לפחות עד שההמוגחובין יעלה.
  בנוסף, עקב דופק נמוך והפרעות קצב התבקש להפסיק חוסמי ביטא.
  האם הפסקת כדורים אלו בצורה מיידית מסוכנת ?
  מתי עליו לשוב לקחת אספירין ? ההמוגלובין עלה מ 8 ל 11 בינתיים.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  פרופ' דוד רוט
  18/07/2018

  לא ניתן לענות על שאלה כזו דרך פורם מעין זה. יש לאבחן את מקור הדימום ולאחר מכן להחליט אם ניתן לטפל בו ולאור מידע זה לקבוע אם ניתן לחדש אספירי ומתי. כל התהליך הזה צריך להתבצע על ידי הרופאים המטפלים באביך

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פעולת בלון למסתם המיטראלי
  פלורי
  16/07/2018

  שלום, אבקש לדעת שם של קרדיאולוג מומחה להרחבה בבלון למסתם המיטראלי. והיכן הוא עובד.
  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  פרופ' דוד רוט
  18/07/2018

  פרופ׳ ויקטור גויטע מנהל יחידת צנתורים במרכז הלב בשיבא תל השומר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מסתמים ותרופת מרשם בלביק
  ענת
  15/07/2018

  שלום רב, אני נמצאת במעקב כל כמה שנים של אקו לב. בבדיקה אחרונה מלפני שבועיים עלה ש:
  מסתם מיטרלי אי ספיקה קלה עד בינונית
  ומסתם טריקוספידלי אי ספיקה קלה עד בינונית.
  בלי קשר לכל קיבלתי כעת תרופת מירשם להרזיה מאנדוקרינולוג ששמה בלוויק. ראיתי בהסבר על התרופה הערה לגבי מסתמים . השאלה אם אני יכולה לקחת את התרופה בליכל בעיה?

  תודה מראש על התשובה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  פרופ' דוד רוט
  15/07/2018

  הועלה חשש כי בלוויק גורם לאי ספיקת מסתמים אך בדיקה הראתה כי נטילת מינונים נמוכים של בלביק לא גורמת לכך. בכל אופן אם תקחי תרופה זו יש לחזור על בדיקת אקו לאחר 3 חודשים לבחון אם יש שינוי במצב המסתמים.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
אולי יעניין אותך גם

פרפור פרוזדורים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 13/05/2018 |
צפיות: 468
פרפור פרוזדורים הוא הפרעת קצב לב שכיחה אשר אינה מסכנת חיים בפני עצמה אך עלולה להוביל לקרישי דם ולשבץ
קרא עוד
קרדיומיופתיה: כל מה שצריך לדעת על מחלות שריר הלב
| 08/04/2018 |
צפיות: 543
קרדיומיופתיה היא קבוצה של כמה מחלות אשר פוגעות בתפקוד התקין של שריר הלב. תפקוד לקוי של שריר הלב יכול לגרום למצבים בריאותיים חמורים כמו הפרעות בקצב הלב ואי ספיקת לב
קרא עוד
קרדיולוגיה מניעתית: כיצד אפשר למנוע מחלות לב?
מאת מערכת BeOK
| 22/01/2018 |
צפיות: 950
ישנם גורמי סיכון רבים שיכולים לתרום להתפתחות של מחלות לב. קרדיולוגיה מניעתית עוסקת בגורמים אלה ומציעה פתרונות להפחתת הסיכויים
קרא עוד
פקקת ורידים עמוקים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 18/12/2017 |
צפיות: 1,132
פקקת ורידים עמוקים נגרמת מקרישי דם בוורידים העמוקים בגוף אשר מונעים זרימת דם תקינה. המצב יכול להתרחש בעקבות ישיבה ממושכת בטיסה או בנסיעה ארוכה
קרא עוד
טיפולים טבעיים בכולסטרול גבוה
מאת מערכת BeOK
| 26/11/2017 |
צפיות: 1,112
מאכלים רבים מכילים שומן רווי אשר מעלה את רמות הכולסטרול בגוף, לעומת זאת ישנם מזונות מסוימים שיכולים להפחית את ה-LDL בדם ובהם סיבים, כורכום ואדממה
קרא עוד
תסמונת הסינוס החולה: תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 31/10/2017 |
צפיות: 1,060
תסמונת סינוס חולה היא הפרעת לב שגורמת לחריגות בקצב הלב. מצבים בריאותיים ונטילה של תרופות מסוימות יכולים לגרום למחלה
קרא עוד
כולסטרול טוב לעומת כולסטרול רע
מאת מערכת BeOK
| 18/09/2017 |
צפיות: 1,132
כולסטרול הוא סוג של שומן המצוי בדם. הגוף נזקק לכמות מסוימת של כולסטרול אך כמות עודפת גורמת לפלאק ומעלה את הסיכויים ללקות בשבץ ובהתקף לב
קרא עוד
דלקת שריר הלב: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 03/09/2017 |
צפיות: 1,151
דלקת שריר הלב היא דלקת הפוגעת בלב ומחלישה אותו. פעמים רבות הדלקת חולפת מעצה ללא טיפול אך במקרים אחרים היא עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך
קרא עוד
דלקת פנים הלב: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 27/07/2017 |
צפיות: 792
אנדוקרדיטיס היא דלקת של הלב הנגרמת מחדירה של חיידקים למחזור הדם. הדלקת יכולה לגרום לקוצר נשימה, לקצב לב חריג ולקרישי דם
קרא עוד
כיצד למנוע טרשת עורקים בדרכים טבעיות?
מאת מערכת BeOK
| 18/06/2017 |
צפיות: 1,274
טרשת עורקים היא תהליך של הצטברות שומנים בכלי הדם אשר עלול לגרום לשבץ ולהתקפי לב. כדי למנוע את המצב אפשר לאכול שום, להימנע ממזון מעובד ולהקפיד על פעילות גופנית
קרא עוד