רווחה וחינוך – טובת הכלל או אינטרסים אישיים?

טובי פלד, פסיכולוג קליני ופסיכולוג חינוכי, מתאר את ההליך שעוברות משפחות רבות תחת ידם של שירותי הרווחה ויוצא נגד התנהלות הממסד
| 053-4877782 | 25/02/2018 |
צפיות: 181
דירוג: 4.7 מתוך 4 הצבעות
התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע 4.7 מתוך 5
הפעם הראשונה שבה התוודעתי להתנהגות של שירותי הרווחה וכיצד הם מפרידים בין ילדים להורים שלהם הייתה כאשר קיבלתי פנייה מעורך דין כדי שאתן את חוות הדעת שלי על מסוגלות הורית לזוג הורים שלהם שלושה ילדים קטנים. ההורים, אשר מתגוררים בדירת עמידר ביפו, עובדי עבודות כפיים. הרווחה ביקשה מבית המשפט שיוציא את הילדים מחזקת הוריהם לאחר שהתקבלה תלונה על כך שהאם לקחה אותם למפגש עם המאהב שלה וכן שאחד הילדים עבר פגיעה מינית מאחד מהשכנים. טרם האירוע האב הגיש תלונה במשטרה על כך שעובד זר פגע מינית בבתו הבכורה.

האם מיד הורחקה מהבית ונאסר עליה להיפגש עם הילדים. היא עברה לבית הוריה, דירת שני חדרים בשכונת התקווה בתל אביב. הילדה הגדולה, אשר הייתה בת 11 בזמנו, נהגה ללכת ברגל מיפו עד לשכונת התקווה רק כדי לראות את אמא שלה, ובכך למעשה, האם עברה על החוק.

שלושת הילדים נשלחו לאבחון פסיכולוגי במכון שאותו מנהל פסיכולוג קליני בעל שם. ההמלצה של המכון הייתה להוציא את הילדים מחזקתם של ההורים, וכל זאת רק על פי תלונה אנונימית שקיבלה הרווחה.

יש לכם שאלות? היכנסו לפורומים:
פורום פסיכולוגיה ילדים
פורום פסיכולוגיה

מצוקה רגשית לאחר הוצאת האם מהבית

ההישגים הלימודיים של שלושת הילדים היו נמוכים ולפי האבחון הפסיכולוגי מנת המשכל שלהם נמוכה. כמו כן, אובחן אצלם דימוי עצמי נמוך ומצוקה רגשית. הפסיכולוגים שערכו את האבחון קבעו כי המצב הרגשי של הילדים נובע מהתנהגות ההורים ומהיחס לילדיהם ולכן, לטובת הילדים, יש להוציא אותם מהבית ולהעבירם למוסד. יש לציין שהאבחון נעשה לאחר שהאם כבר הורחקה מהבית.
הכרתי את אחד הפסיכולוגים אשר היה חתום על דוח האבחון, בעבר עבדנו יחד. המכון הפסיכולוגי שבו נעשה האבחון הוא מכון אשר עובד באופן קבוע עם הרווחה ומקבל סכומים נאים בעבור האבחונים וכתיבת הדוחות. ואני תהיתי – הייתכן שהדוחות נכתבים במטרה למצוא חן בעיני רשויות הרווחה?

באבחונים הפסיכולוגים שנעשו כדי לקבוע את מצבם של הילדים השתמשו בסוללת מבחנים הכוללת TAT, בנדר, ציורים, רורשך ומבחני וכסלר. אלה הם מבחני אישיות אשר המטרה המקורית שלהם הייתה לאתר פתולוגיות מצד אחד ולתאר את מבנה האישיות מצב שני. מבחנים אלה אינם מיועדים לאיתור סיבות התנהגות או לענות על שאלות כמו מה יותר טוב לילדים – פנימייה או משפחת אומנה. התוקף של מבחנים מסוג זה הוא נמוכה ונתון לפרשנויות רבות.

כחלק מהליך העבודה שלי ביקשתי מהמכון הפסיכולוגי לשלוח לי את חומר הגלם של אבחוני הילדים, לא קיבלתי דבר אף על פי שזו חובתם. על כן הם למעשה ביצעו עברה אתית. כשל נוסף שהיה בהליך האבחון של המכון היה שהם כלל לא בדקו את ההורים, אלא את הילדים בלבד, ועל סמך זאת הם קבעו כי ההורים פוגעים בשלושת הילדים.

החלטה נוספת של הרווחה הייתה כי הילדה הבכורה מחויבת ללכת לטיפול פסיכולוגי ב"אל"י" – האגודה להגנת הילד. האגודה מקנה טיפולים בתשלום לילדים והשיטה הטיפולית של הארגון היא דינמית - פרוידיאנית. הפסיכולוגים באל"י התייחסו להורים כאל עבריינים, דבר אשר גרם להורים צער ותסכול רב. כמו כן, הם קבעו את הטיפול לשעות הבוקר, הזמן שבו האב, שצריך להביא את הילדה לטיפול, אמור להיות בעבודה. איימו על האב בפיטורין אם ימשיך להיעדר מהעבודה, אך הארגון לא התחשב במצוקתו ולא התגמש על שעות הטיפול או על התדירות שלו. אם לא די בכך, הילדה סירבה ללכת לטיפול ולכן האב נאלץ להביא אותה בכוח. הפסיכולוגית של האגודה נהגה לאיים על האב שאם הילדה לא תגיע לטיפולים כמו שנקבע היא תדווח שהוא אינו משתף פעולה עם הארגון לפי דרישות הרווחה ושייקחו לו את הילדים.

רשויות הרווחה נכשלו במשימתם

כדי להשאיר את הילדים בביתם ההורים נאלצו לקחת הלוואה על סך 30,000 שקלים למימון ההוצאות המשפטיות הנדרשות. כדי לתת את חוות הדעת שלה התבקשתי נפגשתי הן עם ההורים הן עם הילדים, דיברתי איתם ואבחנתי אותם לאורך 15 מפגשים. לתחושתי נעשה להם עוול וסירבתי לקבל תשלום על עבודתי. עם זאת, ההורים התעקשו ושילמו כמה שיכלו.
שלחתי לרווחה את חוות הדעת שלי ואף השתתפתי בפגישות עם עובדי הרווחה שטיפלו במקרה שלהם. תוצאות המבחנים שנעשו במכון היו נכונות ולא התנגדתי להן, אך כן התנגדתי לחוות הדעת שנקבעה על הילדים לפי המבחנים הללו ויצאתי נגד ההמלצה להוציא אותם מבית הוריהם. על כן, הוחלט שאני אטפל הן בילדה והן בכל המשפחה.

עם הילדה ערכתי מפגשים טיפוליים ולהורים העברתי הדרכה. תוצאות התהליך היו טובות ולאחר חודשיים שבה האם לביתה. בזמן הזה רשויות הרווחה לא ידעו על כך שהילדה הולכת לפגוש את האם בשכונת התקווה. רשויות הרווחה כשלו במה שנראה כמשימה שהציבו לעצמם – להוציא את הילדים מהבית.
שמונה שנים עברו מאז אותו המקרה. לא מזמן התקשרתי להורים, לדרוש בשלומם ובשלום הילדים. הילדים הגדולים סיימו את לימודי התיכון עם תעודת בגרות ושניהם משרתים בצבא – הבכורה במשטרה והצעיר יותר בחיל מודיעין. הקטן, שהיום בן 14, לומד בחטיבת הביניים ואביו מתלונן על כך שהוא מתחצף. התיק נגד העובד הזר שפגע בילדה נסגר כבר לפני שמונה שנים.

האב חזר ואמר שלעולם לא ישכח את מה שהרווחה עשתה לו, היא כמעט פירקה לו את המשפחה על סמך שמועה בלבד, על לא כלום. הוא טען שרק בזכותי ובזכות עורך הדין הם הצליחו לצאת מזה. נגד האם כלל לא הוגש כתב אישום, משום שהתלונה שהתקבלה הייתה שקרית. הם עדיין לא סיימו לשלם את ההלוואה שלקחו כדי לממן את ההוצאות המשפטיות ולהציל את המשפחה.

הציבור איבד את האמון במערכת החינוך ובשירותי הרווחה

לדעתי, שירותי הרווחה יכולים לזקוף לזכותם עשרות של שעות עבודה הכוללות דוחות, פגישות, ישיבות עם גורמים מטפלים ובתי משפט. את עבודת הקודש הזאת עושה הרווחה בכספי הציבור. תלונה אנונימית ולא מבוססת גרמה להרחקת אם מבעלה ומשלושת ילדיה למשך חודשיים, גרמה לילדה לשנוא את הפסיכולוגית שמטפלת בה מטעם אגודה שאמורה לדאוג לשלומה, גרמה לאב עלבון וסיכון של מקום העבודה שלו.

במקרה זה התוצאות היו חיוביות, הילדים נשארו בבית, התלונה נגד האם בוטלה. אך שירותי הרווחה בתל אביב ממשיכים לעבוד עם אותו המכון שכותב דוחות וחוות דעת לפי הזמנה, וכך היא דואגת לרווחתו של בעל המכון ולא של האנשים שצריכים אותו. שירותי הרווחה ממשיכים לשלוח ילדים ומשפחות לטיפול בכפייה בארגון אל"י.

עוד לפני שידעתי מהי דיסציפלינת הפסיכולוגיה למדתי על ההתנהגות האנושית, זה עניין אותי והבנתי שאני יכול לעזור לאנשים. למדתי פסיכולוגיה, במשך ארבע שנים התמחיתי בפסיכולוגיה קלינית וחמש שנים נוספות התמחיתי בפסיכולוגיה חינוכית. במשך שנים רבות עבדתי הן במערכת החינוך והן במערכת הרווחה ונוכחתי לדעת כי אותה המערכת, אשר אמורה לטפל בילדים ובמשפחות ולעזור להם, לעתים קרובות לא רק שנכשלת ואינה מצליחה במשימה זו אלא אף פוגעת ומזיקה להם. בכל שנה נפגעים כעשרות אלפי ילדים והוריהם, חלקם אף לא יודעים כיצד נפגעו ומי פגע בהם, אך ישנו קומץ אנשים אשר יודע היטב מי מקור הבעיה. אך למעשה, רוב האנשים במדינה איבדו את האמון שלהם במערכת החינוך ובשירותי הרווחה.

טובי פלד – פסיכולוג מומחה, מטפל במבוגרים ובבני נוער, מומחה בטיפול בקורבנות של תקיפה מינית

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

פסיכולוגיה

פורום פסיכולוגיה בנושאים: פסיכולוגיה, תמיכה נפשית, חרדה, זוגיות, משבר, תמיכה נפשית לבני נוער, ייעוץ נפשי, פסיכולוגיה קלינית, חרדת נטישה, פרידה, קשיים ועוד
הוספת הודעה לפורום
אם את/ה רוצה שנחזור אליך
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • מה עדיף? יש לזה תשובה
  נוי
  22/06/2018

  שלום מר איל פלד,
  השאלה שלי היא:

  מה כדאי ומה עדיף להיות טוב כלפי אחרים? ולהרגיש בגלל זה בלחץ ולאכול את הלב?

  או לעשות מה שטוב לי ולא לרצות אחרים?

  הרי אני חיה בשביל עצמי, נכון?

  אם אני עושה למישהו טוב ומוותרת לו למשל על תור בחנות, כשאני ממהרת, ובאותו הרגע מרגישה בלחץ, ועדיין וויתרתי לו. האם זה נכון לעשות?

  מה גם שאני סובלת מחרדות ואמונות טפלות.

  אני יודעת שאמונות טפלות הן אמונות טפלות כשמן כן הן.

  זה חשוב מה חושבים עליי אחרים?

  זה כל כך נחוץ בחיים?
  כל כך נחוץ איזה רושם משאירים?

  האם כשעושים משהו טוב חייב לקבל על זה תמורה?

  מה שכן אני יודעת שאני יותר מידיי טובה ובגלל האוסידי לפעמים אני מלחיצה אחרים ומלחיצה את עצמי מעל הכל.

  איך אני משנה את זה?
  נקודה חשובה שהמבט של אנשים גורם לי לרגש חזק שאי אפשר לבטא.
  בגלל זה לפעמים אני נמנעת מלהסתכל לאנשים בעיניים.

  גם ההתנהגות של האנשים מטרידה אותי.
  למשל מישהו לא הרגיש בטוב או נלחץ זה מציק לי.

  מה אפשר לעשות ?  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • סובלת מאמטופוביה והפרעת חרדה
  ניב
  21/06/2018

  שלום,
  מגיל צעיר אני חרדה באופן קיצוני מהקאות. מפחדת להקיא בעצמי ושיקיאו סביבי. נמנעת מכל מה שיכול לזרז או לגרום הקאה מלכתחילה ותמיד יש עלי כדורים נגד הדבר.
  אני בת 24, מסיימת שנה א' ללימודי סיעוד במטרה להיות מיילדת. החלטתי שלא לוותר על החלום שלי ולטפל באמטופוביה שלי. מאוקטובר שאני בטיפול פסיכולוגי ושנה הבאה אמורה להכנס כסטודנטית לסיעוד למחלקות שונוצ בבתי חולים.
  השאלה שלי אם יש עוד דבר חוץ מטיפול פסיכולוגי שיכול לתת לי כלים להתמודד עם החרדה הזו? למרות שהתקדמתי מאז שהתחלתי אותו אני עדיין מוצאת את עצמי סובלת מהתקפי חרדה כל פעם שיש חשש מבחינתי להקאה בסביבה שלי או חלילה-שלי.
  אני מבינה שהדבר לא רציונלי, שאין לי ממה לפחד ושיום אחד זה יפגוש אותי ואני אהיה חייבת להתמודד עם זה- בין אם במחלקות במסגרת הלימודים והמקצוע או בין אם במהלך החיים שלי או אצל הסביבה.
  האם היפנוזה יכול לעזור בנוסף לטיפול הפסיכולוגי?
  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שלום החיים שלי כבר לא חיים
  שמשון
  20/06/2018

  שלום
  החיים שלי כבר לא חיים, כבר אין לי את מי לחבק ולספר לו את חוויות יומי בכל סוף יום. האישה שצמחה לצידי נובלת.
  התחתנו לפני 4 חודשים והחתונה הייתה שמחה מאוד והחיים שאחרי היו בסדר גמור עד שלפני כחודש וחצי היא נכנסה לחדר המקלחת למשך 4 שעות אך לא הצליחה להתקלח (לא ידוע בברור ממה זה נגרם לטענתה אך ככל הנראה חוותה הפרעות חרדה מתוך לחץ של לימודים ועבודה). מאותו יום, היא חדלה ללכת לעבודה ולהיות זמינה בטלפון. בימים שאחרי היא יצאה רק בצוהריים מהמיטה וכמה ימים אחרי, לאחר שאמה הגיעה לראות מה קורה איתה, היא חזרה לבית הוריה ולמעשה עברה לגור שם מאז מבלי להתייעץ איתי בטענה שאני לא יכול להיות איתה בצורה ממושכת ביומיום עקב הלימודים והעבודה שלי ושהיא לא רוצה להיות נטל עליי (אני אמנם עמוס אבל כן יש לי זמן סביר בשביל קיום מערכת זוגית נורמלית). בנוסף, בהזדמנות אחרת סירבה להעלות לדירה והחלה לבכות. כיום כדי לדבר איתה אני נאצץ להתקשר לאמא שלה או לטלפון הביתי בבית הוריה.
  מהטיפולים (NLP ועוד משהו) שהיא כרגע עוברת נודע לי ממנה שככל הנראה יש לה OCD והפרעות חרדה. אני שם לב שבאמת יש כל מיני סימנים שמחברים את הפאזל (אין סמרטוטים על השיש, היא מתיישבת באוטו רק על סדין וטוענת שהמושב מלא אבק למרות שהוא במצב סביר, היא הייתה מעבירה מגב בבית כמעט כל פעם אחרי החזרה הבייתה, מתקלחת לא מעט זמן, לא מוכנה לשבת בחצר אלא אם כן זה מפגש משפחתי, לא מורידה אף פעם את הפח, זורקת לסל כביסה את התחתונים והמכנסיים כאשר התחתונים מולבשים בצידם החיצוני של המכנסיים למרות שביקשתי ממנה להפריד)
  במשך התקופה שגרנו ביחד לפני החתונה (שנתיים וחצי) כלל לא הייתי מודע להתנהגות יוצאת דופן ברמה כזאת.


  שאלות:
  1. האם בחורה כזאת יכולה לחזור לעצמה? האם ב100%?
  2. האם כדאי להמשיך את הזוגיות? איך אני יכול לעזור לה במידה ואני רוצה להמשיך את הזוגיות?
  3. האם כדאי להתגרש? מה עליי לעשות במידה ואני רוצה להתגרש?


  תודה רבה ובריאות לכל עם ישראל

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מתי צריך להחליף מטפל?
  נועה
  19/06/2018

  אני כבר כמה שנים עם המטפל שלי, הגעתי להרבה הישגים אבל אני מרגישה קצת תקועה. חושבת שצריכה טיפול אבל לא יודעת אם זו רק תקופה או שהגיע הזמן להחליף מטפל או להחליף שיטה טיפולית.
  איך יודעים?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • להחליף מטפל

  טובי פלד
  20/06/2018

  שלום נועה
  עדיף להתנסות בשיטת טיפול אחרתכולל סדנאות ומרתונים ואלטרנטיבים. בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה לנועה

  נתן
  20/06/2018

  עוד אופצייה לדעתי,
  1. זה לנסות לסכם איתו על פסק זמן מוגד כדי שתראי איך זה בלעדיו.
  2. לזכור שזה טוב להתקדם ולהשתפר אבל אין מושלם. כמובן שיש דברים שאסור להזניח, אבל לגבי "שיפוצים" זה יכול להיות משהו אין סופי

  בכבוד ובהערכה
  למטפלים (הישרים) ולמטופלים

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תחושת מעוקה ללא סיבה
  מאיה
  17/06/2018

  אני מסתובבת כבר כמה שבועות עם תחושת מועקה ללא סיבה, החלו להופיע לי בעיות רפואיות אבל הכל תקין, אני משערת שזה פסיכוסומטי... אני לא יודעת מה לעשות כי על פניו הכל תקין

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מועקה ללא סיבה

  טובי פלד
  20/06/2018

  שלום מאיה
  סביר להניח שיש לך חרדות סביב מצבך הבריאותי והם יכולות לגדול ולגדול.
  כדאי לטפל בהם ולעקור אותן מהשורש . כי את בריאה .
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אשתי לא הולכת להיבדק
  דוד
  14/06/2018

  אמא של אשתי נפטרה מסרטן השד, אשתי לא מוכנה ללכת להיבדק. ברור לי שאלה חסמים נפשיים ופחד מגורל דומה אבל הוא באמת יהיה דומה אם היא לא תלך להיבדק באופן קבוע... אני מאוד מתוסכל

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אישתי לא הולכת להיבדק

  טובי פלד
  15/06/2018

  שלום דוד
  תמשיך לשכנע אותה בכל מיני שיטות . אל תוותר ,תפתה תאיים , תפגיש אותה עם אנשים שחלו, תציע לה פרס , תגייס את הילדים .
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • איך להתמודד עם פרידה טראומטית
  לי
  11/06/2018

  שלום רב וסליחה מראש על החפירה(:
  האקס שלי נפרד ממני לפני כחצי שנה. אני בת 26 והיינו יחד 5.5 שנים. זו הזוגיות הראשונה שלי (ושלו גם) וכמובן האהבה הראשונה שלי.
  הזוגיות בינינו לא הייתה פשוטה. אנחנו אנשים מאוד שונים בבסיס שלנו.
  הסיבה לפרידה הייתה בעיקר השוני הזה בינינו. הוא טען שהוא לא יכול להכיל אותי. אציין כי אני אדם חרדתי ומתמודדות עם הרבה אישיוז בתחום הזה. תמיד הייתי משתפת אותו בהכל והרגשתי הכי בנוח. סמכתי עליו וקוויתי שהוא יצליח להיות שם בשבילי. אבל די מההתחלה הוא לא הרגיש עם זה בנוח. הוא אמר לי מספר פעמים במהלך הזוגיות שקשה לו עם ההצפות הרגשיות שאני נתקפת בהן מידי פעם והציע לי ללכת לטפל בזה באופן מקצועי. עשיתי את זה אבל אני לא באמת יכולה לשנות את בסיס האישיות שלי. כלומר, היה שיפור בחרדות וזה גם היה ניכר אבל הוא טען שזה האופי שלי ושתמיד אהיה חרדתית והוא בעיקר פחד מהעתיד כשיהיו ילדים ויותר קשיים, איך נצליח להתמודד ככה. זה המקום לציין שגם לו יש המון בעיות לא פתורות עם עצמו- הוא אדם מאוד מאוד סגור ומופנם ויש לו בעיה עם רגשות והצפה. הוא הודה בפניי שלא באמת הצליח להיפתח בפניי במשך השנים האלה, שזה תחום מאוד בעייתי עבורו ושזה לא בא לו בקלות.
  בסופו של דבר, נפרדנו בגלל כל הדברים האלה אבל הבעיה היא ששנינו מאוד מאוד אוהבים אחד את השני. ואני הייתי מאוד רוצה שזה יצליח בינינו.
  אנחנו עדיין מדברים מידי פעם אבל הוא לא מעוניין לחזור כי הוא טוען שעדיין לא פתר את הבעיות שלו, שהוא לא רוצה לפגוע בי ובעצמו שוב. הוא מבחינתו יודע שאם נחזור כרגע התוצאה תהיה אותה תוצאה ושוב שנינו ניפגע.
  אני חושבת שלשנינו יש בעיות, אני בטיפול פסיכולוגי והוא לא. הוא נעזר באבא שלו שהוא האדם הקרוב אליו ביותר אבל אני לא חושבת שזה מספיק- אני חושבת שהוא צריך טיפול עם איש מקצוע.
  בכל מקרה, השאלה שלי, על פי כל מה שתיארתי כאן, האם לדעתכם זוגיות כזאת יכולה להצליח?? אדם סגור עם אדם רגשי? מופנם עם מוחצן?
  קראתי קצת באינטרנט והאישיות שלו קצת מתכתבת עם סכיזואידם. כמובן שלא בכל הפרמטרים כי יש לו חברים וקשרים קרובים אחרים- אבל מצאתי הרבה דמיון בעניין הקושי הזה באינטימיות.
  מה האפשרויות שלי? אני כל כך אוהבת אותו והלוואי שהיינו יכולים לחזור!!
  קשה לי מאוד לצאת עם אנשים אחרים,אני מרגישה תקועה עליו :(

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • התאמה מושלמת בזוגיות

  טובי פלד
  15/06/2018

  שלום לי
  בשורה התחתונה אתם לא לא מתאימים לחיים זוגיים טובים .ואת בעיקר פוחדת להישאר לבד. על חרדות אפשר להתגבר אבל לצפות שהוא ישתנה ברמה כזאת כמו שאת מצפה זה לא מציאותי.
  קחי את מה שקיבלת בזוגיות תודי לו על מה שנתת וקיבלת, תשארו חברים טובים וכדאי לך לצאת לדרך חדשה
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מצבו של אבא שלי
  רינת
  09/06/2018

  שבת שלום טובי.
  אני גרה עם ההורים יש לי אומנם תמיכה גדולה מהמשפחה הוריי הבטיחו לי שכל החיים אני יגור בבית אחרי שהייתי שנים במסגרות וזה לא עשה לי טוב,לאבא שלי יש דימנציה ולצערי הוא במצב גרוע מאוד וחס וחלילה כל יום יכול לקרות הנורא מכל. אני מאוד קשורה לאבא שלי ומאז שאמרו לי שהוא במצב גרוע מאוד אני כל היום יושבת ובוכה חסרת מוטיבציה בדרך כלל אני בחורה שמחה אבל אחרי ששמעתי על המצב הגרוע של אבא שלי אני ממש פוחדת לאבד אותו חס וחלילה גם איבדתי השנה את אחיו ואחותו שבוע אחרי שבוע. כמו שכתבתי יש לי משפחה תומכת אין לי סל שיקום אחרי הרבה מאוד שנים שהייתי במסגרות וזה עשה לי רק יותר גרוע, הרופאה שלי הוסיפה לי לפני שבוע כדור לשיפור מצב הרוח אבל היא אמרה שזה יקח זמן אני רוצה בכל זאת להיות בשגרה ולתפקד אני רוצה להיות חזקה למרות הקושי הנוראי הזה אשמח להמלצה מה לעשות איך בכל זאת להישאר בשגרה ויותר עם מצב רוח למרות הכל. אני מודה לך מקרב לב מקווה שתוכל לענות לי מענה מהיר זה מאוד חשוב לי שתהיה לך שבת נפלאה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אשמח מאוד איך בכל זאת אפשר להסיח את הדעת שקצת אני ארים את עצמי מהמצוקה לגבי אבא שלי

  רינת
  09/06/2018

  אני ממש מודה לך על עצתך ותמיכתך,תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • עצובה בגלל אבא חולה

  טובי פלד
  10/06/2018

  שלום רינת
  כדאי שתצאי מהבית כמה שיותר, תשתדלי לא להישאר לבד ותפעילי את עצמך בתחומים שאת יודעת ואוהבת ותקבלי את הדברים הטובים שבחיים .
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תודה רבה

  רינת
  10/06/2018

  על התמיכה שיהיה לך שבוע נפלא

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מרגישה תוקפנות מצד העולם
  אלמה
  07/06/2018

  מרגישה תוקפנות מצד העולם, בהתחלה חשבתי שזה אמיתי אבל עכשיו אני מבינה שאני המקור לזה, כי הרי לא באמת כל העולם נגדי ועושה לי דווקא...

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • עולם תוקפן

  טובי פלד
  10/06/2018

  שלום אלמה
  יש לך חרדות וכמו שאמרת המקור הוא הביולוגיה שלך . תנסי להבין אותן[חרדות] ולדבר על כך עם אחרים , תקשיבי הרבה ,תדברי מעט ותעשי דברים שטובים לך. תפנקי את גופך במגע מנחם ,ותשתדלי להיטיב עם הקרובים אלייך.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מתח מיני עם גבר בעבודה
  דיאנה
  10/05/2018

  הכרתי גבר בעבודה שלי ההכרות איתו הייתה מאוד בסיסית כמו למשל להתעניין בשלומי לחייך לומר שלום ולא מעבר כן הרגשתי שהוא שם עלי עין
  לאחר מספר ימים הוא הצליח לתפוס את תשומת ליבי והתחלתי להרגיש מתח מיני בנינו החיוכים שהיינו מחליפים בנינו היו עולים מיום ליום
  אבל תמיד ידעתי לשמור על איפוק . מה שקורה שבזמן האחרון הוא מתעלם ממני לחלוטין וגם שאני מנסה ליצור איתו אינטרקציה במסגרת העבודה הוא מתנהג בקרירות ואפילו לא מסוגל להתסכל לי בעיניים . אני מבחינתי שמתי את הדברים בצד וכן חשוב לי להיות איתו בסדר למען האוירה אז הייתי רוצה לדעת מה הסיבה להתנהגות שלו

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כנראה רצה מעבר לידידות

  שי
  20/05/2018

  כפי שתיארת, יכול להיות שהוא היה מעוניין להכירך בכיוון של קשר זוגי, יותר מאשר ידידותי. אם אכן כך, ומכיוון שרצונו לא מומש, קשה לא להיות איתך רק בקשר ידידותי. אםאינך מעוניינת בו לזוגיות, גם את אל תתייחסי אליו. תני לזה לחלוף.
  גם חוויתי התעלמויות כאלו מצד בחורות, שלא זרמתי איתן להיכן שרצו לכוון.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מתח מיני בעבודה

  טובי פלד
  05/06/2018

  שלום דיאנה
  הוא נמשך אלייך ורצה קשר איתך ושראה שזה לא יקרה או כך הבין ,פחתה המשיכה ולכן הוא קר אלייך.
  זו אופציה אחת אבל יש עוד.
  בהצלחה בקשר הבא.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בהמשך לתשובה שקיבלתי

  דיאנה
  06/06/2018

  היי תודה על תשובתך
  מה שכן במידה והוא הבין כך
  כפי שאתה אומר אז לא בהכרח
  צריך להפגין קרירות מוחלטת אלי .
  כי זה מאוד קיצוני ולא נעים .
  זה לא נעים להתקל עם בן אדם במקום העבודה
  ולהתעלם אחד מהשני רק בגלל משהו שלא יכול לצאת
  לפועל .
  אז האם יהיה נכון לבוא ולדבר איתו על זה ?
  ( כמובן שלא לרדת לפרטי פרטים בכל מה שקשור לזה
  אלה מאוד בכלליות )
  או שעדיף להשאיר את זה כמו שזה ?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מתח מיני בעבודה

  טובי פלד
  10/06/2018

  שלום
  דיאנה
  עדיף שתמשיכי להיות נחמדה איתו , תשתדלי לא להיפגע . אנחנו לא יודעים בדיוק ולבטח מה המניעים שלו , תנסי לדבר איתו בלי לחץ תני לו מחמאה על משהו ותוכלי להבין אותו להכיר אותו ואולי תדעי טוב יותר מה המניעים שלו.אולי הוא בן אדם לחוץ מטבעו
  תני לו צאנס
  בהצלחה במסע להבנת הטבע האנושי

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
אולי יעניין אותך גם

היפנוזה רפואית: כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול
| 16/05/2018 |
צפיות: 469
היפנוזה רפואית היא לא עוד שיטת בידור אלא זו שיטה טיפולית אשר מסייעת לפתור בעיות שונות כמו חרדות, גמילה מעישון וכאבים כרוניים
קרא עוד
חרדה בהריון: גורמים ודרכי התמודדות
מאת מערכת BeOK
| 10/05/2018 |
צפיות: 319
הריון מביא עמו שינויים רבים, חלקם טובים אבל חלקם יכולים להעלות דאגות וחששות ואף לגרום לחרדה. חרדה בהריון היא תופעה נפוצה ויש דרכים רבות להתמודד איתה
קרא עוד
טיפול פסיכולוגי לילד – סיפור המעשה
| 07/05/2018 |
צפיות: 254
הורים רבים חוששים לקחת את הילד שלהם לטיפול פסיכולוגי ולעתים הילדים עצמם מביעים התנגדות ממניעים שונים. טובי פלד, פסיכולוג מומחה, מתאר מקרה של התהליך הטיפולי של ילד אחד ועל התוצאות שמדברות בעד עצמן
קרא עוד
נוירופידבק – רפואה מותאמת אישית לדיכאון ולחרדה
| 22/04/2018 |
צפיות: 773
נטילת תרופות אינה חייבת להיות הדרך היחידה לטיפול בדיכאון ובחרדה. נוירופידבק היא שיטת טיפול המבוססת על איתור תבניות המוח ושליטה בהן וכך אפשר להקל על תסמיני הבעיה ולשפר את מצבו הנפשי של המטופל
קרא עוד
כיצד לעזור לחבר שאיבד אדם קרוב?
מאת מערכת BeOK
| 18/04/2018 |
צפיות: 479
אנשים רבים לא יודעים כיצד לעזור לחבר שאיבד אדם קרוב. בעזרת שמירה על כמה כללים פשוטים אפשר לתת לחבר את מה שהוא צריך בזמנים קשים אלה
קרא עוד
נוירופידבק לטיפול בהפרעת קשב וריכוז
| 01/04/2018 |
צפיות: 403
נוירופידבק היא שיטה טיפולית לא תרופתית לבעיות קשב וריכוז. בשיטה זו מאמנים את האותות החשמליים במוח לפעול כשורה ולהפחית את המאפיינים של ההפרעה
קרא עוד
פסיכולוגיה חיובית: עקרונות לחיים מלאי משמעות ולשלמות עצמית
מאת מערכת BeOK
| 22/03/2018 |
צפיות: 404
ענף הפסיכולוגיה אינו מתמקד רק בהתמודדות עם הגורמים השליליים בחיים ופסיכולוגיה חיובית היא אסכולה אשר שמה דגש על חיובי שיש באדם כדי להגיע לאושר מרבי
קרא עוד
הפרעת קשב וריכוז: עד כמה חיוני להכיר את הפרופיל הרגשי של הילד?
| 19/03/2018 |
צפיות: 323
הפרעת קשב וריכוז היא אינה בעיה ביולוגית בלבד והטיפול בה כרוך גם בהבנה פסיכולוגית של צורכי הילד
קרא עוד
האם חייבים לבצע מבחנים ממוחשבים לצורך אבחון הפרעת קשב?
| 26/02/2018 |
צפיות: 356
מבחנים ממוחשבים לאבחון בעיות קשר וריכוז אינם בגדר חובה, אך הם מהווים אמצעי עזר לאבחון הפרעת קשב, כאמצעי תומך החלטה באבחון הכולל שאלונים, מבחנים ממוחשבים, התרשמות קלינית בהתבסס על מפגש הם ההורים והילד או המבוגר
קרא עוד
מחשבות אובדניות: גורמי סיכון ודרכי התמודדות
מאת מערכת BeOK
| 22/02/2018 |
צפיות: 415
מחשבות אובדניות וניסיונות התאבדות הם תופעה שכיחה אצל אנשים עם דיכאון ואצל אנשים החווים משבר נפשי קשה. במקרים אלה יש לפנות לעזה מקצועית ולהימנע מגורמי סיכון
קרא עוד