דפוסי חשיבה מעוותים אצל אנשים עם הפרעת חרדה חברתית

לאנשים עם חרדה חברתית יש דפוסי חשיבה מעוותים אשר משפיעים על הערך העצמי שלהם ועל המוכנות שלהם להתמודד עם סיטואציות חברתיות בעתיד
| 28/01/2018 |
צפיות: 594
דירוג: 4.0 מתוך 12 הצבעות
התקבלו 12 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5
לפי הגדרות ה- DSM-5, המדריך לאבחון וסטטיסטיקה של הפרעות נפשיות, חרדה חברתית היא פחד מוגבר ולא הגיוני מאירועים חברתיים ומאינטראקציה עם אנשים אחרים. הפחד של האנשים הסובלים מחרדה חברתית הוא מפני התנהגות מביכה מצדם אשר תוביל לדחייה וללעג מהזולת או מחשיפה של סימני החרדה בפני אנשים אחרים, אשר זו תגרור תגובות מזלזלות מצד החברה. האירועים החברתיים הנפוצים ביותר שמעוררים חרדה הם עמידה מול קהל, התעמתות עם אנשים אחרים או עמידה על זכויות, ניהול שיחה הן ברמה האישית והן ברמה הקבוצתית, קיום שיחת טלפון והיכרות עם אנשים חדשים.

רוצים לדעת עוד? היכנסו לפורומים:
פורום חרדה חברתית
פורום דיכאון חרדה
פורום הורים ומתבגרים, גיל ההתבגרות
פורום אלימות בני נוער, סמים, אלכוהול

מאפיינים של אנשים עם חרדה חברתית

הסממנים הראשונים של החרדה החברתית מתחילים לרוב בילדות ובתחילת גיל ההתבגרות. ממחקרים עולה כי שכיחות ההפרעה עולה בתחילת גיל ההתבגרות, כאשר עולה השפעה של קבוצת השווים על הפרט. סיבה אפשרית נוספת היא שינוי המאפיינים של החברות – בגיל ילדות הקשר החברתי מתבסס בעיקר על מיומנויות המשחק, אך בגיל ההתבגרות המיקוד הוא על מיומנויות שיח, על חשיפה אישית ועל שותפות רגשית שבאה לידי ביטוי באפתיה ובאינטימיות. כמו כן, לעומת חרדה חברתית בגיל הילדות, בגיל ההתבגרות התסמינים הפיזיולוגיים הם רעד, הסמקה, הזעה, בחילות, דפיקות לב מואצות וכאבי בטן.

בתרבות המערבית הקף הסובלים מחרדה חברתית נמצא בעלייה מתמדת. אפשר להסיק כי התורם העיקרי לכך הוא המאפיינים של התרבות העכשווית, אשר מקנים חשיבות רבה לאושר, להצלחה ולשלמות אישית וגופנית. מי שאינו עומד בקריטריונים אלה, ובעיקר כאלה עם לקויות במיומנויות חברתיות, סובל מזלזול ומהתנהגות פוגענית מהסביבה. הסיכוי להחלים מחרדה חברתית באופן ספונטני הוא נמוך מאוד וההפרעה לרוב קשורה גם לסוגים נוספים של הפרעות חרדה ולהפרעות במצב הרוח. בוגרים עם הפרעת חרדה חברתית נוטים לפתח תלות באלכוהול ולצרוך חומרים ממכרים אחרים.

במרוצת הזמן, החרדה החברתית עלולה לפגוע לא רק בתפקוד החברתי אלא גם בעיסוק המקצועי. כמו כן, המתח והדריכות המאפיינים את ההפרעה עלולים להשפיע גם על המצב הבריאותי ועל הופעה של תסמיני תשישות, כאבי ראש, קשיי הירדמות והפרעות שינה. נוסף על כך, רבים מהסובלים מחרדה חברתית הם רווקים או גרושים והשכלתם ומעמדם הסוציו אקונומי נמוכים מיכולתם הממשית.

דפוסי חשיבה שליליים והשלכתם על האחר

לאנשים עם חרדה חברתית יש דפוסי חשיבה מעוותים כלפי עצמם וכלפי הסביבה ולהם כמה מאפיינים קבועים:

דימוי עצמי המבוסס על הערכה שגויה של האחרים – ילדים ומבוגרים הסובלים מחרדה חברתית בטוחים שלאנשים אחרים יש דעות שליליות לגביהם. כך, למשל, הם חושבים שאחרים תופסים אותם כמוזרים, כמושפלים, כפחדנים וכמטומטמים. אך בפועל ניכר כי ישנו פער גדול בין מה שהאדם עם החרדה חושב שחושבים עליו לבין הדעה של האנשים במציאות.

תפיסת אנשים כביקורתיים וכשליליים – הדעות של כל אדם מורכבות ממערכת אמונות המחולקת לשלושה תחומים: דעות האדם על עצמו, הדעות שלו על אנשים אחרים, הדעות שלו על החיים. למערכת האמונות יש תפקיד חשוב אצל האדם מכיוון שהיא משפיעה על הפירוש שהוא מעניק לאירועים שאותם הוא חווה. מערכת האמונות של ילדים ושל מבוגרים עם חרדה חברתית היא מעוותת ובלתי אדפטיבית. זאת אומרת שאותם אנשים נוטים לראות את הזולת באופן שלילי ומאיים. הם רואים את האנשים סביבם כביקורתיים, כאינטרסנטיים, כאגואיסטיים וכחסרי התחשבות בזולת.

מיקוד קשב פנימי – התקף חרדה יכול להוביל לתחושת "התנתקות" או ל"חוויה חוץ גופית", יש המתארים תחושה זו כ"איבוד דעת". מה שקורה למעשה הוא שבזמן התקף החרדה הקשב מוסב מהסביבה החיצונית לתהליכים הפנימיים שחווה האדם. במצב זה נפגעת יכולת החשיבה והדבר ניכר בשפת הגוף. כמו כן, בזמן התקף חרדה האדם אינו יכול לעבד את המידע המתקבל מהסביבה ולכן הוא אינו יכול לחוות הצלחה. כל אלה מגבירים את המודעות למחשבות שליליות, יוצרים אפקט שלילי על הסביבה ומבטיחים תחושת כישלון.

חשיבה רגשית – חשיבה שלילת שאינה רציונאלית בשילוב ציפייה לכישלון בסיטואציה חברתית גורמים להתעוררות חזקה של רגשות שליליים. הצפה של רגשות אלה פוגעת ביכולות ההתנהגותיות והקוגניטיביות של האדם. כך למעשה, הרגשות השליליים משתלטים על כל ההוויה של האדם ותפיסת המציאות שלו מתעוותת, דבר אשר גורם לתבוסתנות ולביקורת עצמית נוקשה.

הכול או כלום – לאנשים עם חרדה חברתית יש נטייה לחלק את העולם באופן דיכוטומי – כן או לא, טוב או רע. זאת אומרת שכל חוויה וכל התמודדות חברתית מסתיימת או בהצלחה או בכישלון, אוהבים אותי או שונאים אותי. דפוס חשיבה זה משפיע על ההנצחה של החרדה החברתית, הרי התגברות על החרדה מותנית בחוויות ההצלחה שמעלות את הביטחון העצמי, והבסה של החרדה משמעותה רכישה של מיומנויות חברתיות. אך לפי דפוס חשיבה זה ההצלחה צריכה להיות מוחצת וללא עוררין, ולכן מצבים שבהם האדם נחל הצלחה חלקית כלל אינם נחשבים בעיניו והוא יתעלם ממנה לחלוטין. חשיבה כזו גורמת לאנשים עם חרדה חברתית להציב יעדים בלתי מושגים ומטרות חסרות סיכוי שמעוררים רגשות שליליים ומעודדים התנהגות המנעותית. דוגמות לכך הם שכולם יאהבו אותי, שאף אחד לא ירד עלי לעולם, שהאירוע יעבור ללא אירועים חריגים.

דפוסי חשיבה שליליים והשלכתם על העצמי

חשיבה סלקטיבית – המשמעות של חשיבה סלקטיבית היא שלמידע מסוים שמתקבל יש עדיפות על פני מידע אחר שמתקבל. לאנשים עם חרדה חברתית ישנה נטייה להטות את הקשב בצורה סלקטיבית כך שהם דווקא מקבלים את המידע השלילי ולא את החיובי. זאת אומרת שהם מתמקדים בחוויות שליליות ומתעלמים מחוויות חיוביות, וכל הסיטואציה נתפשת כאירוע שלילי וככישלון. החשיבה הסלקטיבית יכולה להיות מופנה הן לאחר – מישהו שאמר דבר מה שלילי, והן לעצמי – התמקדות בתכונה שלילית אחת מתוך עשרות תכונות חיוביות. התוצאה של חשיבה זו גורמת לחוסר ביטחון ולהערכה עצמית נמוכה אשר אלה גוררות רגשות שליליים ואומללות.

העצמה וצמצום – המשך של החשיבה הסלקטיבית היא דפוס חשיבה אשר מעצים ללא פרופורציות את החוויה השלילית שחווים מחד גיסא ומצמצם ומקטין את החוויה החיובית מאידך גיסא. לאור דפוס חשיבה זה החוויה השלילית נתפסת כמאיימת והיא יוצרת חרדה ופחד לקראת סיטואציות חברתיות שעתידות לבוא.

פסילת החיובי – דפוס חשיבה זה גורם לאדם עם חרדה חברתית לפסול את ההצלחות שלו בטענה כי הן התרחשו בגלל מזל בלבד או בגלל צירוף מקרים מוצלח. במקרים חמורים יותר הדפוס של פסילת החיובי האנשים טוענים כי ההצלחה העצמית נובעת בשל רחמים של אנשים אחרים שראו את המצוקה ובאו לעזר. פירוש המציאות בצורה זו מוביל לכך שהחרדה הופכת למציאות בלתי נמנעת.

הכללה – אנשים עם חרדה חברתית נוהגים להכליל חוסר הצלחה חברתי על סמך מקרים דומים. למשל, דייט אחד לא מוצלח מוביל למסקנה שגם שאר הדייטים לא יהיו מוצלחים, או חוסר תקשורת עם ילד אחד בכיתה משליכה על יחסי החברות עם שאר הילדים בכיתה.

חשיבה קטסטרופלית – דפוס חשיבה זה קיים בכל סוגי החרדות, אך אצל אנשים עם חרדה חברתית הוא בא לידי ביטוי בצפי שלילי של סיטואציות חברתיות עתידיות. זאת אומרת שכל מפגש וכל אירוע יסתיימו, ללא כל ספק, בקטסטרופה נוראית. חשיבה כזו יוצרת מתח, לחץ וחרדה כבר בתחילת האירוע ויוצרת פער בין הכישורים החברתיים הקיימים אובייקטיבית לבין המיומנות החברתיות שבאות לידי ביטוי בפועל. מחשבות כאלה יכולות להיות – "אף אחד לא ידבר איתי כי אני משעמם", "לא יהיה לי מה להגיד והשיחה תתקע".

קריאת מחשבות – חרדה חברתית גורמת לסובלים ממנה לצפות מראש ולחזות את הדעות ואת הרצונות של אנשים אחרים. אך למעשה הנחות אלה אינן מבוססות והן אף חסרות ראיות במציאות. חשיבה זו גורמת לאנשים לא לנסות מלכתחילה כי הם כבר צופים את התוצאה הסופית, למשל לא להציע לחבר ללכת לסרט כי בין כה הוא יסרב.

סף תסכול נמוך – אנשים עם חרדה חברתית מתקשים להכיל מצבים מתסכלים והם מגיבים למצבים מסוג זה במורת רוח ובתרעומת רגשית רבה. הם נוטים לפזר הצהרות כמו "זה איום ונורא", "אי אפשר לצאת מהמצב הזה" או "אין לי כוחות להתמודד עם זה".

הערכת משאבים ירודה – חרדה חברתית מאופיינת בהערכה נמוכה ביכולת ההתמודדות עם אירועים לא נעימים בכלל ועם מצבם החברתי בפרט. בשל כך, כל אירוע שלילי וכל חוויה לא נעימה הופכים לקטסטרופה אשר מעוררת רגשות שליליים קשים.

חשיבה ביקורתית והלקאה עצמית – תכונה נוספת הקיימת אצל אנשים עם חרדה חברתית היא הנטייה לנתח סיטואציות עד לפרטים הקטנים ביותר. חלק מהניתוח של האירוע כולל ביקורת והלקאה עצמית.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

הורים ומתבגרים, גיל ההתבגרות

פורום הורים ומתבגרים הוא מקום גם של מתבגרים וגם של הורים. פורום הורים ומתבגרים מתאים להתייעצות אודות נושאים כמו הורים, מתבגרים, מין בגיל ההתבגרות, אהבה בגיל ההתבגרות, חבר ראשון, לא מקובלת, מועדוני נוער, סמים בגיל ההתבגרות, מין נוער ועוד
הוספת הודעה לפורום
אם את/ה רוצה שנחזור אליך
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • לא מצליח לעזור לילד שלי בלימודים
  אבנר
  26/04/2018

  הבן שלי מתקשה במתמטיקה, המצב הכלכלי שלנו לא מאפשר לנו לממן לו שיעורים פרטיים. אני מנסה ללמד אותו אבל אין לו סבלנות אלי והוא מתעצבן מהר ולא מרוכז. כשכן הייתה לו מורה פרטית הוא דווקא התקדם יפה והצליח, ככה שאני מבין שזה קשור לעובדה שההורה שלו מלמד אותו... מה עושים?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • לשבור את המעגל שאני יצרתי
  מירי
  22/04/2018

  הגדול שלי הוא ילד מעצבן, מה לעשות הוא כזה... וככל שהוא יותר מעצבן ככה אין לי סבלנות אליו, ואז הוא נהייה יותר מעצבן. אני יודעת שיש לי חלק בסיבות להתנהגות הזו שלו אבל אני ממש מתקשה לשלוט בזה...

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הבן יוצא עם בחורה ערביה
  קובי
  17/04/2018

  הבן שלי התחיל לצאת עם בחורה ערביה. פגשנו אותה והיא מקסימה, אבל הבנו שיש לה אח שלא אוהב את העניין ואנחנו מפחדים....

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הסכמת ההורים לקשר

  יניב רוזן
  20/04/2018

  היי,
  אין ספק שחשוב שהקשר יהיה מקובל על ידי שני הצדדים. אני חושב שנכון וטבעי לקבל את הסכמתם וברכתם של הוריה.
  בהצלחה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אתרי פורנו בטלפון שלי
  אמא של
  14/04/2018

  שלום,

  לאחרונה גילינו כרטיסיית אינטרנט עם אתר פורנו בטלפון שלי.
  יתכן ומאחר וטלפונים של הילדים (בן 11 ובת 14) מנוטרים ע"י אפליקציה בפיקוח שלנו, הם משתמשים בשלנו לגלישה באתרים כאלו.
  יש לנו נטיה להאמין שזה מתאים יותר לבת הגדולה שבכיתה ח' ולא הבן הקטן שבכיתה ה'.

  השאלה:
  האם זה אופייני לגיל וניתן לייחס את לסקרנות טבעית? איך מדברים איתם על זה? האם לחסום אתרים כאלו?

  תודה,
  אמא של

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פורנו ברשת

  יניב רוזן
  14/04/2018

  היי,
  רצוי מאד לחסום גישה לאתרים מסוגים אלו. זה המסר שההורה בוחר להעביר לילדיו. באתרים הללו יש עיוותים רבים שעלולים ליצור מצג שווא בעיני הילדים. יחד אם זאת, חשוב להבין שלא ניתן לשלוט בדברים בצורה מלאה והילדים נחשפים דרך חברים ואמצעים אחרים. לכן, חשוב כן לדבר על הסכנות שברשת והעיוותים שקיימים שם.
  בהצלחה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מתי להפגיש בין הילדים לבת הזוג
  גדעון
  12/04/2018

  אני גרוש, הילדים אצל אשתי, שניהם מתבגרים. אני בקשר עם מישהי כבר כמה חודשים, הילדים יודעים על זה אבל הם לא מתעניינים. אני פגשתי את הילדים של בת הזוג כמה פעמים. את בת הזוג הקודמת שלי הילדים לא אהבו בכלל, אבל זה גם היה זמן קצר אחרי הגירושין אז אני מניח שזה קשור. מתי הזמן הנכון לעשות מפגש?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שלב שני בחיים. ילדים ובת זוג

  יניב רוזן
  14/04/2018

  היי,
  אני לא חושב שיש פה כלל אצבע. צריך לבחון את המוכנות שלהם. כמובן שהחלק הראשון הוא באמת לדעת מבחינתך שהקשר עם החברה הוא רציני והיא מבינה את המורכבות הצפויה.
  אני חושב שכדאי קודם לדבר עם הילדים שלך בפתיחות, להראות להם תמונות. לומר להם מה המשמעות עבורך וכמה זה חשוב לך שהכול יצליח. שתמיד תהיה לצידם ועוד ועוד.
  במידה והבנים מבינים ניתן לערוך מפגש קצר של הכרות על האם. לאט לאט הם יכירו אותה ואז גם לערב את ילדיה. הדברים צריכים להיות מותאמים ליכולת הרגשית של הילדים שלך להכיל את האירוע.
  בהצלחה!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • לא מצליחה לתת לה את המרחב שהיא רוצה
  איילה
  10/04/2018

  אני אלמנה, יש לי בת אחת, אנחנו מאוד מאוד קרובות, יש שיגידו שיותר מדי. אני עושה הפרדה בין להיות חברה לבין להיות אמא, אבל בגלל שהיא כל העולם שלי אני באמת מאוד מגוננת. היא עכשיו בת 15 והיחסים שלנו השתנו באופן טבעי, אני מנסה לתת לה מרחק אבל היא עדיין אומרת שאני חונקת אותה. אני מכבדת את הרצון שלה לפרטיות אבל המרחק בינינו שובר אותי...

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הבת הולכת וגדלה...

  יניב רוזן
  11/04/2018

  שלום איילה,
  ככול שהילד גדל מרכז החיים שלו עובר מההורה לטובת החברים, עצמאות אישית ועוד. בתך מבקשת מרחב מחייה גדול יותר. זה טבעי לגיל ההתבגרות. אנו כהורים, צריכים לדעת לנוע במרחב הזה של שמירת קרבה ומעורבות לבין נתינת עצמאות ופיתוח אינדיבידואליות בקרב המתבגר. כפי שאמרתי זהו תהליך נורמלי. אני חושב שמאד כדאי שתרחיבי את עולם התוכן שלך. בין אם זה תחביבים ופעילויות לבין הכנסת אנשים חדשים לחיים שלך. זה לבטח גם יעשיר את החיים שלך וגם יאפשר קשר טוב יותר עם הבת. אין למנוע את הבלתי נמנע.
  בהצלחה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בת 17 עם בן 26 אולי מאוחר מדיי?
  אלנה
  07/04/2018

  היי, בתי בת ה17 הכירה בחור שגדול ממנה ב9 שנים.
  והם היו בקשר ידידותי עד כה למרות שניסיתי לעצור את זה היא נמצאת בחוג מסויים שבו הם נפגשים לעתים
  הקשר המשיך להתהדק, וכרגע הקשר עלה שלב ברגשות והם רוצים להיות יחד. כמובן שאני חושבת שהיא עדיין קטנה ולא בשלה
  בעלי עדיין לא יודע מכל הסיפור אך ברור לי שכאשר יוודע לו הוא יקבל את זה בצורה רעה...
  אוסיף שהבת שלי לא משתפת אותי בכל דבר ובנושא הזה ניסתה להיפתח ולשתף אותי בסודותיה.. אני לא באמת יודעת איך לפעול והאם בכלל.. אם לאסור עליה את הקשר, האם לפנות אליו בלא ידיעתה? אשמח לקבל עצה מעשית שתוכל לעזור לי לפני שיהיה מאוחר מדיי , תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בת 17 יוצאת עם בן 26

  יניב רוזן
  08/04/2018

  היי,
  בתך קטינה, אך לא צעירה. קשה מאד לכפות היפרדות בכוח. במיוחד לאור העובדה שהם מתראים במסגרת חיצונית.
  אפשר כמובן לנסות לדבר איתה ולהסביר לה שזה לא מקובל וחריג. אם זה יצליח הרי שזו בקשתכם.
  במידה ולא, כדאי מאד לבקש להכיר את הבחור. לשוחח איתו ולתהות באשר לכוונותיו ורצינותו. ניתן גם לשוחח עם הבת באשר לאופן ניהול תקין של מערכת היחסים.
  בהצלחה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הבת קיבלה מחזור ולא אמרה לי
  שלי
  03/04/2018

  הבת שלי קיבלה מחזר והיא לא אמרה לי על זה כלום... היא כנראה דיברה עם חברות שלה כי יש לה תחבושות. איך אני פותחת איתה את הנושא שברור שהיא לא רוצה שאני אדע?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פתיחות וקרבה בקשר

  יניב רוזן
  05/04/2018

  היי,
  ראשית, צריכה להישאל למה הבת בחרה לא לשתף אותך?
  שנית, האם נעשתה עבודת הכנה מצידך לקראת האירוע?
  שלישית, מה טיב הקשר ביניכן? האן אתן קרובות? משתפות? משוחחות בפתיחות על דברים? ועוד ועוד.
  אני חושב, שאפשר לגשת בעדינות, לומר "ראיתי את..." ולפתוח שיחה באופן עדין ופתוח. חשוב עם הכניסה לגיל ההתבגרות שתהיה פתיחות ביניכן ושיח, ותמיכה.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הילד עשה קונצים בסדר
  גנית
  01/04/2018

  הבן שלי בן 13 בדרך הוא רגוע, משתף פעולה, לא עושה עניינים. הסדר הוא ממש לא היה הוא, אני חושבת שזה אולי השפעה של בני דודים שלו, שתה יין בלי ששמנו לב, עשה צחוק מההגדה לא נתן לסדר להתנהל כשורה וממש עשה לנו קונצים כל הערב. ביום למחרת הוא חזר להיות עצמו ואפילו התנצל על איך שהתנהג. זו התחלת גיל ההתבגרות או משהו אחר?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • גיל ההתבגרות?

  יניב רוזן
  05/04/2018

  היי גנית,
  כן. ייתכן מאד שזה תחילת גיל ההתבגרות. מה שחשוב הוא להבין שיש צורך בשינוי הגישה החינוכית ולא להתייחס אליו כמו בעבר.
  ייתכן שהבן במתנהג באופן שונה, מאיך שהוא מתנהג בבית. בכול מקרה, גבולות חשובים, הדרכה, קרבה, שיח משותף ועוד.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשומת לב רבה לילד מועדף
  מיכל
  29/03/2018

  אני לא יכולה לשלוט בזה אבל יש לי ילד מועדף, קל לי איתו יותר החיבור שלי איתו חזק יותר והוא לא רע אלי כמו אחותו... לא משנה מה אני עושה אני מרגישה כאילו היא יודעת שהיא פחות מועדפת... אשמח לעצה בעניין

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • זמן איכות.

  יניב רוזן
  30/03/2018

  היי,
  בהחלט ילדים יודעים וחשים הבדלים ביחס ההורים לאחים השונים.
  הפיתרון מונח באיכות ולא בכמות. אתן זקוקות לזמן איכות אשר משותף לכן בלבד.
  יש שלב אלמנטים של אמפתיה, תמיכה, מעורבות ועוד.
  תקבעי לשתיכן פעמיים בשבוע של בילוי משותף. קניון. ים. אפייה, או כול דבר אחר.
  בהצלחה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
אולי יעניין אותך גם

גרייה מוחית לא פולשנית לטיפול בהפרעות קשב וריכוז – תיאורי מקרה
| 12/08/2018 |
צפיות: 82
הפרעות קשב וריכוז אינן בעיה אחת והביטוי שלהן משתנה מאדם לאדם, בהתאם לכך הטיפול התרופתי אינו משפיע באופן זהה על כל אחד. גרייה מוחית לא פולשנית מהווה חלופה לטיפול התרופתי והיא מותאמת לכל אחד לפי צרכיו
קרא עוד
האם שימוש בתכשירי ריטלין גורם להתמכרות?
| 08/08/2018 |
צפיות: 2,111
הפרעות קשב וריכוז היא תופעה נפוצה בקרב ילדים ומבוגרים, אך רבים חוששים לטפל בה בדרך תרופתית מחשש להתמכרות. הגיע הזמן להפריך את השמועות שריטלין ממכר
קרא עוד
דיכאון בהריון לעומת דיכאון לאחר לידה
| 06/08/2018 |
צפיות: 346
תקופת ההריון והחודשים שבאים אחריו מלווים בשינויים הורמונליים קיצוניים, בשילוב גורמים נוספים הם עלולים להוביל לחרדות, לדכדוך ולדיכאון בזמן ההריון ולאחריו
קרא עוד
כיצד מדברים עם הילדים על פורנוגרפיה?
| 31/07/2018 |
צפיות: 175
הורות היא עבודה קשה הכרוכה בהרבה מצבים לא נעימים, אחד מהם הוא לדבר עם הילדים על פורנוגרפיה. לנושא חשיבות רבה בתפיסת המציאות של הילד ולכן יש לדעת איך לגשת לנושא וכיצד לדבר עליו
קרא עוד
EMDR: עיבוד מחדש והקהיה שיטתית בעזרת תנועות עיניים
| 19/07/2018 |
צפיות: 332
EMDR היא שיטה לא פולשנית לטיפול בטראומות ובחרדות. הליך הטיפול אינו ארוך והוא מוביל להטבה משמעותית במצבו של המטופל
קרא עוד
תקשורת נכונה עם ילדים
| 02/07/2018 |
צפיות: 439
תקשורת היא המפתח ליחסים, גם בין מבוגרים וגם בין ילדים. לתקשורת נכונה עם הילדים יש להיות קשובים אליהם ולצרכים שלהם
קרא עוד
הדרכת הורים: כיצד התנהגות ההורה משפיעה על הילד?
| 28/06/2018 |
צפיות: 808
ילדים מושפעים ישירות מהסביבה הכוללת חברה ותקשורת שבהם הם נמצאים ולהתנהגות של ההורים יש השפעות מעטות על תכונות הילדים למעט מקרים קיצונים של הזנחה והתעללות
קרא עוד
פסיכולוגיה רפואית: על גוף ונפש
| 24/06/2018 |
צפיות: 554
פסיכולוגיה רפואית היא תחום טיפולי אשר עוסק בקשר שבין הגוף לנפש – כיצד מצבים נפשיים משפיעים על תחלואת הגוף וכיצד מחלות משפיעות על המצב הנפשי
קרא עוד
היפנוזה רפואית: כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול
| 16/05/2018 |
צפיות: 1,030
היפנוזה רפואית היא לא עוד שיטת בידור אלא זו שיטה טיפולית אשר מסייעת לפתור בעיות שונות כמו חרדות, גמילה מעישון וכאבים כרוניים
קרא עוד
חרדה בהריון: גורמים ודרכי התמודדות
מאת מערכת BeOK
| 10/05/2018 |
צפיות: 479
הריון מביא עמו שינויים רבים, חלקם טובים אבל חלקם יכולים להעלות דאגות וחששות ואף לגרום לחרדה. חרדה בהריון היא תופעה נפוצה ויש דרכים רבות להתמודד איתה
קרא עוד