דפוסי חשיבה מעוותים אצל אנשים עם הפרעת חרדה חברתית

לאנשים עם חרדה חברתית יש דפוסי חשיבה מעוותים אשר משפיעים על הערך העצמי שלהם ועל המוכנות שלהם להתמודד עם סיטואציות חברתיות בעתיד
| 28/01/2018 |
צפיות: 314
דירוג: 4.4 מתוך 9 הצבעות
התקבלו 9 דירוגים בציון ממוצע 4.4 מתוך 5
לפי הגדרות ה- DSM-5, המדריך לאבחון וסטטיסטיקה של הפרעות נפשיות, חרדה חברתית היא פחד מוגבר ולא הגיוני מאירועים חברתיים ומאינטראקציה עם אנשים אחרים. הפחד של האנשים הסובלים מחרדה חברתית הוא מפני התנהגות מביכה מצדם אשר תוביל לדחייה וללעג מהזולת או מחשיפה של סימני החרדה בפני אנשים אחרים, אשר זו תגרור תגובות מזלזלות מצד החברה. האירועים החברתיים הנפוצים ביותר שמעוררים חרדה הם עמידה מול קהל, התעמתות עם אנשים אחרים או עמידה על זכויות, ניהול שיחה הן ברמה האישית והן ברמה הקבוצתית, קיום שיחת טלפון והיכרות עם אנשים חדשים.

רוצים לדעת עוד? היכנסו לפורומים:
פורום חרדה חברתית
פורום דיכאון חרדה
פורום הורים ומתבגרים, גיל ההתבגרות
פורום אלימות בני נוער, סמים, אלכוהול

מאפיינים של אנשים עם חרדה חברתית

הסממנים הראשונים של החרדה החברתית מתחילים לרוב בילדות ובתחילת גיל ההתבגרות. ממחקרים עולה כי שכיחות ההפרעה עולה בתחילת גיל ההתבגרות, כאשר עולה השפעה של קבוצת השווים על הפרט. סיבה אפשרית נוספת היא שינוי המאפיינים של החברות – בגיל ילדות הקשר החברתי מתבסס בעיקר על מיומנויות המשחק, אך בגיל ההתבגרות המיקוד הוא על מיומנויות שיח, על חשיפה אישית ועל שותפות רגשית שבאה לידי ביטוי באפתיה ובאינטימיות. כמו כן, לעומת חרדה חברתית בגיל הילדות, בגיל ההתבגרות התסמינים הפיזיולוגיים הם רעד, הסמקה, הזעה, בחילות, דפיקות לב מואצות וכאבי בטן.

בתרבות המערבית הקף הסובלים מחרדה חברתית נמצא בעלייה מתמדת. אפשר להסיק כי התורם העיקרי לכך הוא המאפיינים של התרבות העכשווית, אשר מקנים חשיבות רבה לאושר, להצלחה ולשלמות אישית וגופנית. מי שאינו עומד בקריטריונים אלה, ובעיקר כאלה עם לקויות במיומנויות חברתיות, סובל מזלזול ומהתנהגות פוגענית מהסביבה. הסיכוי להחלים מחרדה חברתית באופן ספונטני הוא נמוך מאוד וההפרעה לרוב קשורה גם לסוגים נוספים של הפרעות חרדה ולהפרעות במצב הרוח. בוגרים עם הפרעת חרדה חברתית נוטים לפתח תלות באלכוהול ולצרוך חומרים ממכרים אחרים.

במרוצת הזמן, החרדה החברתית עלולה לפגוע לא רק בתפקוד החברתי אלא גם בעיסוק המקצועי. כמו כן, המתח והדריכות המאפיינים את ההפרעה עלולים להשפיע גם על המצב הבריאותי ועל הופעה של תסמיני תשישות, כאבי ראש, קשיי הירדמות והפרעות שינה. נוסף על כך, רבים מהסובלים מחרדה חברתית הם רווקים או גרושים והשכלתם ומעמדם הסוציו אקונומי נמוכים מיכולתם הממשית.

דפוסי חשיבה שליליים והשלכתם על האחר

לאנשים עם חרדה חברתית יש דפוסי חשיבה מעוותים כלפי עצמם וכלפי הסביבה ולהם כמה מאפיינים קבועים:

דימוי עצמי המבוסס על הערכה שגויה של האחרים – ילדים ומבוגרים הסובלים מחרדה חברתית בטוחים שלאנשים אחרים יש דעות שליליות לגביהם. כך, למשל, הם חושבים שאחרים תופסים אותם כמוזרים, כמושפלים, כפחדנים וכמטומטמים. אך בפועל ניכר כי ישנו פער גדול בין מה שהאדם עם החרדה חושב שחושבים עליו לבין הדעה של האנשים במציאות.

תפיסת אנשים כביקורתיים וכשליליים – הדעות של כל אדם מורכבות ממערכת אמונות המחולקת לשלושה תחומים: דעות האדם על עצמו, הדעות שלו על אנשים אחרים, הדעות שלו על החיים. למערכת האמונות יש תפקיד חשוב אצל האדם מכיוון שהיא משפיעה על הפירוש שהוא מעניק לאירועים שאותם הוא חווה. מערכת האמונות של ילדים ושל מבוגרים עם חרדה חברתית היא מעוותת ובלתי אדפטיבית. זאת אומרת שאותם אנשים נוטים לראות את הזולת באופן שלילי ומאיים. הם רואים את האנשים סביבם כביקורתיים, כאינטרסנטיים, כאגואיסטיים וכחסרי התחשבות בזולת.

מיקוד קשב פנימי – התקף חרדה יכול להוביל לתחושת "התנתקות" או ל"חוויה חוץ גופית", יש המתארים תחושה זו כ"איבוד דעת". מה שקורה למעשה הוא שבזמן התקף החרדה הקשב מוסב מהסביבה החיצונית לתהליכים הפנימיים שחווה האדם. במצב זה נפגעת יכולת החשיבה והדבר ניכר בשפת הגוף. כמו כן, בזמן התקף חרדה האדם אינו יכול לעבד את המידע המתקבל מהסביבה ולכן הוא אינו יכול לחוות הצלחה. כל אלה מגבירים את המודעות למחשבות שליליות, יוצרים אפקט שלילי על הסביבה ומבטיחים תחושת כישלון.

חשיבה רגשית – חשיבה שלילת שאינה רציונאלית בשילוב ציפייה לכישלון בסיטואציה חברתית גורמים להתעוררות חזקה של רגשות שליליים. הצפה של רגשות אלה פוגעת ביכולות ההתנהגותיות והקוגניטיביות של האדם. כך למעשה, הרגשות השליליים משתלטים על כל ההוויה של האדם ותפיסת המציאות שלו מתעוותת, דבר אשר גורם לתבוסתנות ולביקורת עצמית נוקשה.

הכול או כלום – לאנשים עם חרדה חברתית יש נטייה לחלק את העולם באופן דיכוטומי – כן או לא, טוב או רע. זאת אומרת שכל חוויה וכל התמודדות חברתית מסתיימת או בהצלחה או בכישלון, אוהבים אותי או שונאים אותי. דפוס חשיבה זה משפיע על ההנצחה של החרדה החברתית, הרי התגברות על החרדה מותנית בחוויות ההצלחה שמעלות את הביטחון העצמי, והבסה של החרדה משמעותה רכישה של מיומנויות חברתיות. אך לפי דפוס חשיבה זה ההצלחה צריכה להיות מוחצת וללא עוררין, ולכן מצבים שבהם האדם נחל הצלחה חלקית כלל אינם נחשבים בעיניו והוא יתעלם ממנה לחלוטין. חשיבה כזו גורמת לאנשים עם חרדה חברתית להציב יעדים בלתי מושגים ומטרות חסרות סיכוי שמעוררים רגשות שליליים ומעודדים התנהגות המנעותית. דוגמות לכך הם שכולם יאהבו אותי, שאף אחד לא ירד עלי לעולם, שהאירוע יעבור ללא אירועים חריגים.

דפוסי חשיבה שליליים והשלכתם על העצמי

חשיבה סלקטיבית – המשמעות של חשיבה סלקטיבית היא שלמידע מסוים שמתקבל יש עדיפות על פני מידע אחר שמתקבל. לאנשים עם חרדה חברתית ישנה נטייה להטות את הקשב בצורה סלקטיבית כך שהם דווקא מקבלים את המידע השלילי ולא את החיובי. זאת אומרת שהם מתמקדים בחוויות שליליות ומתעלמים מחוויות חיוביות, וכל הסיטואציה נתפשת כאירוע שלילי וככישלון. החשיבה הסלקטיבית יכולה להיות מופנה הן לאחר – מישהו שאמר דבר מה שלילי, והן לעצמי – התמקדות בתכונה שלילית אחת מתוך עשרות תכונות חיוביות. התוצאה של חשיבה זו גורמת לחוסר ביטחון ולהערכה עצמית נמוכה אשר אלה גוררות רגשות שליליים ואומללות.

העצמה וצמצום – המשך של החשיבה הסלקטיבית היא דפוס חשיבה אשר מעצים ללא פרופורציות את החוויה השלילית שחווים מחד גיסא ומצמצם ומקטין את החוויה החיובית מאידך גיסא. לאור דפוס חשיבה זה החוויה השלילית נתפסת כמאיימת והיא יוצרת חרדה ופחד לקראת סיטואציות חברתיות שעתידות לבוא.

פסילת החיובי – דפוס חשיבה זה גורם לאדם עם חרדה חברתית לפסול את ההצלחות שלו בטענה כי הן התרחשו בגלל מזל בלבד או בגלל צירוף מקרים מוצלח. במקרים חמורים יותר הדפוס של פסילת החיובי האנשים טוענים כי ההצלחה העצמית נובעת בשל רחמים של אנשים אחרים שראו את המצוקה ובאו לעזר. פירוש המציאות בצורה זו מוביל לכך שהחרדה הופכת למציאות בלתי נמנעת.

הכללה – אנשים עם חרדה חברתית נוהגים להכליל חוסר הצלחה חברתי על סמך מקרים דומים. למשל, דייט אחד לא מוצלח מוביל למסקנה שגם שאר הדייטים לא יהיו מוצלחים, או חוסר תקשורת עם ילד אחד בכיתה משליכה על יחסי החברות עם שאר הילדים בכיתה.

חשיבה קטסטרופלית – דפוס חשיבה זה קיים בכל סוגי החרדות, אך אצל אנשים עם חרדה חברתית הוא בא לידי ביטוי בצפי שלילי של סיטואציות חברתיות עתידיות. זאת אומרת שכל מפגש וכל אירוע יסתיימו, ללא כל ספק, בקטסטרופה נוראית. חשיבה כזו יוצרת מתח, לחץ וחרדה כבר בתחילת האירוע ויוצרת פער בין הכישורים החברתיים הקיימים אובייקטיבית לבין המיומנות החברתיות שבאות לידי ביטוי בפועל. מחשבות כאלה יכולות להיות – "אף אחד לא ידבר איתי כי אני משעמם", "לא יהיה לי מה להגיד והשיחה תתקע".

קריאת מחשבות – חרדה חברתית גורמת לסובלים ממנה לצפות מראש ולחזות את הדעות ואת הרצונות של אנשים אחרים. אך למעשה הנחות אלה אינן מבוססות והן אף חסרות ראיות במציאות. חשיבה זו גורמת לאנשים לא לנסות מלכתחילה כי הם כבר צופים את התוצאה הסופית, למשל לא להציע לחבר ללכת לסרט כי בין כה הוא יסרב.

סף תסכול נמוך – אנשים עם חרדה חברתית מתקשים להכיל מצבים מתסכלים והם מגיבים למצבים מסוג זה במורת רוח ובתרעומת רגשית רבה. הם נוטים לפזר הצהרות כמו "זה איום ונורא", "אי אפשר לצאת מהמצב הזה" או "אין לי כוחות להתמודד עם זה".

הערכת משאבים ירודה – חרדה חברתית מאופיינת בהערכה נמוכה ביכולת ההתמודדות עם אירועים לא נעימים בכלל ועם מצבם החברתי בפרט. בשל כך, כל אירוע שלילי וכל חוויה לא נעימה הופכים לקטסטרופה אשר מעוררת רגשות שליליים קשים.

חשיבה ביקורתית והלקאה עצמית – תכונה נוספת הקיימת אצל אנשים עם חרדה חברתית היא הנטייה לנתח סיטואציות עד לפרטים הקטנים ביותר. חלק מהניתוח של האירוע כולל ביקורת והלקאה עצמית.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

הורים ומתבגרים, גיל ההתבגרות

פורום הורים ומתבגרים הוא מקום גם של מתבגרים וגם של הורים. פורום הורים ומתבגרים מתאים להתייעצות אודות נושאים כמו הורים, מתבגרים, מין בגיל ההתבגרות, אהבה בגיל ההתבגרות, חבר ראשון, לא מקובלת, מועדוני נוער, סמים בגיל ההתבגרות, מין נוער ועוד
הוספת הודעה לפורום
אם את/ה רוצה שנחזור אליך
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • נסיעה של נערות לבד לחו"ל
  ענת
  22/02/2018

  הבת שלי בת 16 והיא וכמה חברות שלה רוצות לנסוע לבד לאמסטרדם... בינתיים לא נתנו לה את ההסכמה כי אנחנו לא חושבים שהן יכולות להסתדר לבד וגם הבחירה ביעד כמו אמסטרדם הידועה בסמים הזמינים מעוררת בנו חשש. מצד שני, שאר ההורים כן נתנו את הסכמתם ואנחנו לא רוצים שתרגיש מחוץ לעניינים...

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • חוסר רצון לטפח כישרון
  טלי
  20/02/2018

  הבן שלי פסנתרן מוכשר, ממש עילוי. כשהוא בחר תיכון הוא סרב ללכת לתיכון לאמנויות אבל המשיך ללכת לשיעורים ולנגן, עכשיו גם את זה הוא עושה בחוסר רצון והוא אומר שהוא רוצה להפסיק לגמרי. אנחנו לא רוצים לאלץ אותו לעשות משהו שהוא לא רוצה, אבל באמת שיכול להיות לו עתיד בתחום ולא שהחלופה שלו היא אחרת, הוא פשוט נשאר בבית הוא נפגש עם חברים. אנחנו רוצים לכבד את הרצון שלו אבל לא רוצים שהוא "יתבזבז".

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • המשך עיסוק בנגינה

  יניב רוזן
  22/02/2018

  היי,
  אני חושב שלא ניתן לכפות על הבן להמשיך לנגן. מה שכן ניתן לעשות זה לאפשר הפסקה אבל לדרוש המשך מינימלי בעיסוק. לדוגמה, פעם בשבוע לכמה שעות. ייתכן שאחרי תקופת זמן מסוימת הבן לבד יחזור להתגעגע לנגינה, ויבחר בה מחדש.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • חברות בגיל 13 בקשת עצה איך להתנהג עם הילדה
  דנית
  15/02/2018

  קרובת משפחה שלי בת 13 ויש לה חבר בן 13.
  בחודשים האחרונים (אני בת 40) .
  אני הייתי שמחה אילו לא היה לה חבר בגיל צעיר שכזה למרות שבאותו גיל. לדעתי יש זמן.
  אין לי מושג מה עושים בגיל כזה בחברות בדר"כ.?
  מניחה שיש גם יוצאים מן הכלל.
  אני בדעה נחרצת שהחברות אמורה להיות תמימה וללא יחסי מין לחלוטין. זה גיל צעיר מאוד.
  כיצד ההורים אמורים להתנהג עם החברות הזו?
  מה לומר לילדה? (הילדה מוכשרת ומאוד מאד נבונה אבל ברור שהיא י ל ד ה)?
  האם לאסור על הילדה להיפגש בבית החבר אלא אך ורק בבית שלה.??
  אשמח לעצה, תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • זוגיות בגיל 13

  יניב רוזן
  22/02/2018

  היי,
  אני חושב שלא נכון למנוע את החברות. במיוחד שלא אם מעורבים בו רגשות.
  ניתן לנהל שיחות שמבהירות מה מותר ומה ולא מקובל. פתיחות והכוונה הן הדרך המומלצת. אפשר כמובן להגביל במידה מסוימת את שעות המפגשים ולפי קצת יותר מקרוב.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • יחסים קשים בין אחיות
  שני
  15/02/2018

  יש לנו שתי בנות, אחת בן 16 השנייה בת 18. הן לא מפסיקות לריב אחת עם השנייה, כל היום צעקות ומריבות על כל דבר אפשרי שזה ממש בלתי נסבל. אנחנו כבר לא יודעים מה לעשות ואיך להפריד ביניהן

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אחיות רבות

  יניב רוזן
  20/02/2018

  היי,
  מובן שעוד אינפורמציה חיונית ויכלה לעזור. יחד עם זאת, עקב גילן הבוגר אפר להחליט שהאחריות למריבות היא על שתיהן באותה המידה, ולהחליט על עונש קולקטיבי שווה. לדוגמה, פחות כסף בתקציב וכול דבר אחר שתחליטו עליו. אפשר גם לחזק את מי שמונעת את הריב לפני שהתפתח ומתריעה על התנהגות פרובוקטיבית מצד אחותה. לדוגמה, יוצר כסף בתקציב, מתנה קטנה וכו׳
  ק
  כמובן, ששיחות עם הבנות חשובות לא פחות. נסו להבין מה פריעה לכול אחת מהן, מצאו לזה פתרון. כלומר, נסו ליצור מצב שיאפשר את הקטנת הסיכוי להופעת מריבה. גם בילוי משותף רק להן יכול לקרב בין השתיים.
  סהכ חשוב להבין, שתיהן מתבגרות. יש להאמין ולקוות שעם חלוף הזמן הן תלמדנה לאהוב האחת את השנייה. התהליך הזה קורה לרוב
  בהצלחה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • חברות אינטימית בין שתי נערות
  נטלי
  13/02/2018

  יש לי תאומים בני 17, בן ובת. לבן יש חברה ואנחנו לא מרשים להם לישון יחד. לבת שלי יש חברה מאוד טובה שאנחנו חושבים שאולי זו יותר מחברות תמימה אלא יש שם יחסים רומנטיים. היא לא סיפרה לנו על זה ואנחנו בינתיים רק מסיקים מסקנות וקולטים רמיזות, כשהבולטת ביותר הייתה שהבן אמר לנו שאנחנו צבועים שאנחנו לא מרשים לו לישון עם חברה שלו בעוד אחותו כל הזמן ישנה עם חברה שלה... אם הן באמת זוג אז יש אמת בדבריו של הבן, אבל בגלל שזה לא נאמר בגלוי אנחנו לא רוצים להוציא אותה בכוח... מה עושים? אוסרים עליה? נותנים לו? ממשיכים במצב הקיים?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שינה משותפת עם בת זוג

  יניב רוזן
  14/02/2018

  היי,
  אני חושב שהדבר החשוב פה יוצר הוא קודם לגלות פתיחות ותמיכה בבת. חשוב קודם שתבין שמבחינתכם אתם תומכים בה בכול אשר תבחר. אולי על ידי שיחה פתוחה תוכלו לדעת מה סוג המערכת יחסים שלה. אבל כמובן שאין מדובר פה בטריק שמטרתו לשלוף ממנה את האמת, אלא כוונה טהורה לתמוך בבת.
  דבר אחר, אני חושב שבכול מקרה לבן קשה להבין מדוע נמנע ממנו לבלות עם חברה שלו ולהיות קרוב אליה. בעוד שהבת נעדרת מהבית וישנה אצל חברה שלה.
  אני לא חושב שיש הבדל אמיתי בין שני המקרים.
  אתם יכולים, אולי, בשל הרגישות להתחיל לאפשר לבן לישון עם חברה שלו פעם בשבוע ולהתפתח משם.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • קנוניה של האחים נגד הקטן
  יהודית
  11/02/2018

  יש לי חמישה ילדים, הגדול בן 15 והקטן בן 6. הארבעה הגדולים כאילו עשו קנוניה והם כל הזמן מתנכלים לאחיהם הקטן, חשבתי שזה אמור להיות בדיוק להפך ושהם יגנו עליו... בכל מקרה הקטן ממש אומלל וככל שאני מגנה עליו יותר הגדולים יותר מתעללים בו.. מה עושים?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • קנוניה של האחים נגד הקטן

  יניב רוזן
  11/02/2018

  היי,
  אני חושב שכדאי מאד לחזק את האחים הגדולים על יחס הוגן ובילוי משותף עם הבן הקטן. סביר להניח שברגע שהבן הגדול ישנה את הגישה כלפי אחיו הקטן האחרים ילכו בעקבותיו. אפשר לנסות לבקש ממנו שיקח אותו לבילוי משותף פעם בשבוע ולחזק אותו על כך. באופן דומה ניתן לחזק גם את האחרים על משחק משותף, הרעפה של אהבה וכיוצא בזה
  מאידך, אם הפגיעה בבן הקטן היא חריפה יש להגיב בצורה מאד רצינית בנושא. נהלו איתם שיחה והסבירו להם את המצוקה שהם גורמים לאחיהם הקטן.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • האם לתת לילד להכתיב את העתיד המשפחתי?
  דנה
  08/02/2018

  אנחנו גרים בשליחות בחו"ל כבר כמה שנים, הגדול שלנו, בן 14 מסתדר פה מצוין, קלט את השפה, יש לו חברים, טוב בלימודים ומשתתף בפעילויות חברתיות רבות. זמן השליחות שלנו מסתיים בקרוב ואנחנו רוצים לחזור לארץ, אבל יש אפשרות להישאר פה, לפחות לעוד כמה שנים אם נרצה. לקטנים פחות משנה או שהם פחות מתנגדים, איתו לעומת זאת זו סאגה רצינית ואנחנו גם מבינים אותו. השאלה היא אם לתת לקשיים של הילד להכתיב לנו את העתיד של המשפחה כולה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • טובת הכלל

  יניב רוזן
  08/02/2018

  היי,
  אלו שאלות מאד מורכבות שדורשות הבנה הרבה יותר מעמיקה כדי לנסות להגיע להחלטה הנכונה ביותר. אני לא יודע כמה קשה לכם להמשיך להישאר שם?
  מה מפחיד אותו ב להסתגל שוב למקום חדש? ועוד ועוד.
  ובכול זאת, אני חושב (באופן כללי) שהשיקול צריך להתבסס על טובת הכלל.
  בהצלחה!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הילדה שלי המראה שלי
  אמא
  06/02/2018

  שלום רב
  אני אישה דכאונית בטח תגידו שאני צריכה טיפול אז כן שנים הייתי ניסית מטפלים שונים סדנאות כדורים מכשירים ראיתי שלא עוזר הרמתי ידיים חיה לי מיום ליום פעם עצובה פעם שמחה פעם עם יכולת ופעם בלי .
  הבעיה הקשה היא שהבנו שגם הבת שלי כמוני דכאונית ממורמרת כעוסה מנסה טיפולים ומטפלים שונים ולא עוזר קשה להיות בבית אחד עם שניי דכאונים מעניין שאני לא יכולה לסבול לראות אותה ככה או לשמוע אותה מקטרת יום יום כשאני כזאת קשה לי לעזור לה כשקשה לי לעזור לעצמי במקום לחבק אותה או להעניק לה חום ותמיכה או להיפך היא כועסת עליי ואני עלייה המריבות שלה מרקיעות שחקים למה אנחנו לא יכולות לתת אחת לשניה את מה שחסר לנו? השבוע רבנו נורא היא ארזה את הבגדים ועזבה את הבית הצטערתי נורא פחדתי שבמצבה הנפשי תפגע בעצמה שתינו מתמרמרות נורא הכאב עצום אני מאשימה את עמי שלקחה ממני את הגן הדפוק הזה
  למה עולם כזה אכזר? מילא אני אבל הילדה?????
  כואב לי נורא לא יודעת על מי יותר עליי או עליה
  בבקשה עיזרו לנו

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • דיכאון עמיד

  יניב רוזן
  06/02/2018

  היי,
  ראשית חשוב להבין שאם את נמצאת באי תפקוד מגיע לך סל שיקום מהמדינה שמאפשר קבלת עזרה כלכלית וטיפולית.
  ישנם טיפולים ראשוניים בעזרת קטמין בדיכאון עמיד. ישנם עדויות חיוביות ממטופלים שכלום לא עזר להם. את יכולה להיכנס לדף הפייסבוק של “המרכז לייעוץ התנהגותי וטיפול במיומנויות חברתיות”. יש שם פרסומים לא מעטים בנושא.
  בנוסף, את יכולה לפנות למרפאת ״מיינד קליניק״ לפרופ גרינהאוס הוא מנהל מחקרים ב טיפולים חדשניים בנושא דיכאון עמיד.
  אני לא יודע מה באמת קורה בבית ועד כמה קשה וחמור מצבה של הבת. מה שכן לבטח זה לא קל להסתדר במצבכן ועוד בנוסף בגיל ההתבגרות שממילא אינו קל.
  חשוב שתדעי לאן הלכה? והיכן היא נמצאת? היא צריכה להיות במקום מסודר כמו בן משפחה, דודים, דודות. חשוב גם שתמשיכי לשמור איתה על קשר ומעורבות בחיים שלה.
  לסיום, אני מציין שגם אם ניסית טיפולים רבים אסור להרים ידיים ולהמשיך לחפש טיפול מתאים ומטפל מתאים שאולי יצליחו לסייע במצב.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מקצוע לא נכון לילדים
  אמא
  04/02/2018

  שלום רב
  הבנות שלי אחת בת25 עם תואר של פרמדיקית
  השנייה בת 23 ללא תואר אלופה באפייה עושה דברים מדהימים ואפילו מוכרת מהבית לפי הזמנה .
  הגדולה נרשמה ללימודי רפואה אבל היא דכאונית מטופלת בכדורים פסיכולוג הלחץ של הלימודים גורם לה לנפילות קשות לא פעם חשבתי שאולי היא בוחרת במקצוע הלא נכון מה יה אם תהיה רופאה איך תעמוד בלחץ של משמרות עומס אם עכשיו היא נשברת נפשית ???? היא מאוד חכמה וחבל שתתבזבז אבל יש רצוי ויש מצוי אז מה עושים???
  השניה הקטנה רוצה ללמוד אפייה ולהתקדם אבל גם לה מגבלה משלה היא סובלת מדלקת פרקים מתקשה לעמוד הרבה על הרגליים אני מסבירה לה חבל על 20000שח ללמוד משהו שהיא טובה בו אבל תתקשה לעסוק בו שתיהן חושבות שאני לא מאמינה ביכולות שלהם שזה כמובן לא נכון נתתי לקטנה להתנסות מצאה עבודה להכין קינוחים באיזה מסעדה הם באמת התפעלו ממנה אבל החזיקה מעמד בדיוק יומיים אחריי 8 שעות עמידה
  מה עושים??? למה הילדים חושבים שאנחנו לא רוצים את טובתם???
  אנא עזרתכם

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כדאי לבחון יייעוץ

  יניב רוזן
  04/02/2018

  היי,
  אני כרגע שפחות חשוב למה הבנות לא חושבות שאת רוצה בטובתן.
  לגבי הגדולה, אני חושב שכדאי מאד לדחוף אותה לטובת טיפול. אני לא יודע מה מצבה אבל הלימודים קשים מאד שלא נאמר העבודה.
  לגבי הצעירה, כפי שנעשה בעצם אפשר לתת לה להתנסות בעבודה עם דרישות דומות כדי שתוכל לקבל פרופורציות ולהחליט אם זה אפשרי מבחינתה.
  את יכולה לגשת ולהתייעץ עם איש מקצוע בתקווה שיוכל לעזור לך לקבל החלטות נכונות וגישה נכונה לבנות.
  אפשר גם להציע ייעוץ מקצועי לקטנה ולבחון מה עוד יכול להתאים לה.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מקצוע לא נכון לילדים

  אמא
  04/02/2018

  כפי שכתבתי הגדולה שלומדת רפואה נמצאת בטיפול פסיכולוגי תרופתי ופסכיאטר שעולה לנו יותר מהלימודים שלה אבל מה יהיה ??? מקצוע הרפואה דורש המון כוחות נפשיים ופיזים האם לא חבל על השנים של הלימוד במקצוע שלא מתאים לה? שלא נדבר על הכסף שילך לעזאזל? אולי ללמוד מקצוע אחר??
  אנא עזרתכם
  תודה אמא

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בחינה של התוצאות הטיפוליות

  יניב רוזן
  04/02/2018

  היי,
  צריך להאמין שטיפול מתאים יביא לשינוי חיובי במצבה. אם בתך נמצאת בטיפול שאינו מניב תוצאות חיוביות או שלא נרשמת מגמה שינוי חיובית במצבה כדאי לשקול אסטרטגיה טיפולית אחרת ומטפל אחר.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • צפייה בפורנו בגיל 12
  אילן
  03/02/2018

  אני ואשתי בדקנו את היסטוריית הגלישה של הבן (12) בטלפון הנייד (בבקשה לחסוך את ההרצאה על עניין הפרטיות, חשוב לנו להיות מעודכנים מבלי לשפוט), מצאנו הרבה אתרים וסרטונים פורנוגרפים.

  בגדול מובן לנו שהילד נכנס לגיל ההתבגרות וזה טבעי בגילו להיות סקרן בנושאים האלה.

  מה שנראה לנו מוזר זה שהרבה מהסרטונים מאופיינים בפורנו מצוייר ופורנו גייז.
  שוב, אנחנו לא שופטים וכמובן מקבלים אותו ואת טעמו בהבנה.
  השאלה שלנו היא למה דווקא סרטוני גייז?
  בגיל 12 הוא אמור כבר לבחור מה הטעם שלו או שזה עדיין לא מקובע? הוא לא מראה סימנים נשיים או נטייה מסויימת לצד הגברי. ילד רגיל אפילו דיי גברי לגילו.

  ניסיתי לנהל איתו שיחה (כללית, לא ספציפית עליו. הוא לא יודע שריגלנו אחריו) שבה הסברתי שכל מה שיבחר זה בסדר וגם ניסוי ותעייה לגיטימיים בגיל הזה, חשוב שיידע שנאהב אותו בכל מקרה והוא "רשאי" לשנות העדפות מיניות בכל עת.
  אנחנו מאוד פתוחים אבל הוא טיפוס מופנם ובשיחה דיי שתק ורק הקשיב.

  לסתום ולחכות שיסדר את העניינים שלו עם עצמו לבד?
  או להיעזר בטיפול מקצועי יותר כי ברור שהיתה לו הזדמנות לדבר חופשי והוא לא לקח אותה איתי?
  עד כמה זה בריא לצפות בתכנים האלה בגיל הזה? (הסברתי שזה בסדר לצפות אבל במציאות זה שונה עדין ומתחשב יותר, הוא מצידו מכחיש שצופה בזה).

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פעלתם נכון

  יניב רוזן
  04/02/2018

  היי,
  כיום ילדים בגיל בנך אכן נחשפים לפורנו. האמת שקשה שלא להיחשף גם אם הורים פועלים כנגד ומגבילים, הילדים נחשפים לזה דרך החברים. יש לכך השלכות מטבע הדברים. כמו עיוות של אינטימיות ועוד. לא ניכנס לזה כעת.
  לשאלה למה דווקא פורנו גברים? אני לא יכול לענות.
  אני חושב שפעלת מצוין. ניהלת שיחה פתוחה, יצרת קרקע בטוחה ותמיכה. האמונה שלי שהוא הקשיב ושמע היטב את הדברים.
  תנו לו באמת לגדול ולהבין את עצמו. אין טעם לתקן אם מה שלא שבור - וכול עוד הילד הוא חיובי ללא בעיות התנהגותיות או רגשיות, אין טעם לשלוח אותו לטיפול.
  בהצלחה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
אולי יעניין אותך גם

מחשבות אובדניות: גורמי סיכון ודרכי התמודדות
מאת מערכת BeOK
| 22/02/2018 |
צפיות: 21
מחשבות אובדניות וניסיונות התאבדות הם תופעה שכיחה אצל אנשים עם דיכאון ואצל אנשים החווים משבר נפשי קשה. במקרים אלה יש לפנות לעזה מקצועית ולהימנע מגורמי סיכון
קרא עוד
כיצד להתמודד עם ילדים עם בעיות קשב וריכוז?
מאת מערכת BeOK
| 20/02/2018 |
צפיות: 50
התמודדות עם ילדים עם הפרעות קשב וריכוז יכולה להיות מתישה ומתסכלת, אך ישנן כמה דרכים שיכולות לסייע הן להורים והן לילדים
קרא עוד
החשיבות של הערך העצמי וכיצד לשמור עליו
| 18/01/2018 |
צפיות: 293
ערך עצמי הוא הגורם העיקרי שמשפיע על נבכי הנפש וכשהערך העצמי נמוך סף החרדה עולה. לכן יש לדעת כיצד לטפח את הערך העצמי ולשמור עליו גם בזמנים קשים
קרא עוד
הפרעת הסתגלות: סוגים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 18/01/2018 |
צפיות: 283
הפרעת הסתגלות היא שם כולל של כמה הפרעות נפשיות אשר מתפרצות לאחר אירוע משנה חיים הגורם ללחץ ולחרדה
קרא עוד
כיצד להרגיש טוב עם עצמך?
מאת מערכת BeOK
| 04/01/2018 |
צפיות: 333
חוסר ביטחון ותחושה עצמית שלילית לרוב נובעים מתקיעות במקום ומחוסר קבלה עצמית. בעזרת כמה כללים פשוטים אפשר לשנות את דפוס החיים וללמוד להרגיש טוב עם עצמך
קרא עוד
מה הקשר בין ADHD לכתב יד לא קריא?
מאת מערכת BeOK
| 21/12/2017 |
צפיות: 468
מחקרים גילו כי אחד המאפיינים של הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות הוא כתב יד לא קריא. שיפור מיומנויות הכתיבה מעלה את הסיכויים להצלחה בלימודים
קרא עוד
הפרעת חרדה מוכללת: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 05/12/2017 |
צפיות: 357
הפרעת חרדה מוכללת היא הפרעה הבאה לידי ביטוי בדאגה מופרזת שלא תמיד תואמת את המציאות. ההפרעה גורמת לבעיות פיזיולוגיות והיא יכולה לשבש את אורח החיים התקין
קרא עוד
התנהגות אגרסיבית אצל ילדים ובני נוער
מאת מערכת BeOK
| 29/11/2017 |
צפיות: 301
התנהגות אגרסיבית היא לרוב תוצאה של חוסר אונים וחוסר יכולת להתמודד עם מצבים שונים, אך כאשר התנהגות הופכת מאירוע חד פעמי לדפוס חוזר יש צורך בבחינה מדוקדקת ובטיפול
קרא עוד
כיצד לשפר את דימוי הגוף?
מאת מערכת BeOK
| 09/11/2017 |
צפיות: 322
דימוי גוף שלילי גורם להרבה סבל ולעוגמת נפש. התהליך לחיזוק הביטחון העצמי אינו פשוט, אבל אהבה עצמית שווה את המאמץ
קרא עוד
זאת עשויה להיות הסיבה לסכיזופרניה
מאת מערכת BeOK
| 06/11/2017 |
צפיות: 547
במחקר פורץ דרך שנערך לאחרונה באוניברסיטת קופנהגן נמצאו גילויים דרמטיים אודות הסיבות להתפרצות מחלת הסכיזופרניה
קרא עוד