תסמונת הבכי והצחוק אצל חולי טרשת נפוצה

תסמונת הבכי והצחוק פוקדת כ-10% מחולי הטרשת הנפוצה, בדרך כלל בשלבים מתקדמים של המחלה. מהי תסמונת הבכי והצחוק וכיצד היא משפיעה על חיי היומיום של החולים? כל הפרטים בכתבה הבאה
ד``ר רונית גלעד
| 23/04/2014 |
צפיות: 15,531
מחלת הטרשת הנפוצה היא הסיבה השכיחה ביותר לפגיעה מוחית היוצרת מוגבלות נוירולוגית בקרב אנשים צעירים. בקרב האוכלוסייה הכללית מאובחנת המחלה בד"כ בגילאי 20 עד 40, גילאים בהם מרבית האנשים מקימים משפחה, מפתחים קריירה ובונים את חייהם הבוגרים, לכן, לאחר קבלת אבחנה וודאית, חשוב לבדוק את אפשרויות הטיפול וההתמודדות עם המחלה ולהתייעץ עם רופאים מומחים בתחום האבחון והטיפול בטרשת נפוצה.

למידע נוסף בנושא טרשת נפוצה הכנסו לפורומים:
פורום טרשת נפוצה
פורום מחלות זיהומיות
פורום נוירולוגיה, שבץ מוחי, אירוע מוחי
פורום תרופות ייעוץ תרופתי
פורום תרופות סבתא

בעשרים השנים האחרונות נערכו מחקרים אינטנסיביים לפיתוח תרופות המיועדות לעיכוב התקדמות המחלה וכיום קיים מגוון רחב של טיפולים המוצעים בסל הבריאות הישראלי למניעת התקדמות המחלה. המהלך הקליני של המחלה והתקדמותה על פני השנים יכולים להציב אתגרים נוספים בפני אנשים המתמודדים איתה, כגון: בעיות הקשורות בתפקוד שרירי הגוף, בעיות בעצבים הקשורים לתחושה, בעיות ראייה ואף הפרעות התנהגותיות.
בין מגוון ההפרעות ההתנהגותיות, יכול להיווצר מצב בו אדם המתמודד עם המחלה יחווה התפרצויות ספונטניות ובלתי נשלטות של בכי, צחוק או שניהם ('בכי וצחוק פתולוגי').

אנשים המתמודדים עם התופעה מבטאים רגש שאינו תואם את תחושותיהם הפנימיות - לדוגמא, אדם שחש שמחה עלול לגלות כי הוא פורץ בבכי ללא סיבה ואדם שחש עצבות עלול לפרוץ בצחוק. התפרצויות אלו אינן קשורות לרגש ונגרמות בעקבות פגיעה מוחית לה גרמו נגעים מוחיים הנוצרים כחלק ממנגנון התפתחות מחלת הטרשת הנפוצה. התפרצויות של בכי וצחוק פתולוגי יכולות להיגרם עקב פגיעות נוירולוגיות הקשורות במחלות נוספות, כגון: פגיעת מוח טראומטית, שבץ מוח, פרקינסון, אלצהיימר ו-ALS. התפרצויות הבכי ו/או הצחוק הינן קצרות בד"כ, בלתי צפויות, לרוב בלתי נשלטות ולעיתים חוזרות על עצמן מספר פעמים ביום. מטופלים הסובלים מהתופעה עלולים לחשוב בטעות כי מדובר בדיכאון או הפרעה נפשית כלשהי, אך תופעת הבכי והצחוק הפתולוגי נגרמת עקב פגיעה נוירולוגית מובהקת.


מחקרים שנעשו בשנים האחרונות במטרה לבדוק עד כמה שכיחה תופעת הבכי והצחוק הפתולוגי מצביעים על שכיחות של כ-10% בקרב המתמודדים עם טרשת נפוצה, בד"כ בשלבי המחלה המתקדמים יותר.

תופעת התפרצויות 'הבכי והצחוק הפתולוגי' עלולה לפגוע בצורה משמעותית באיכות חיי המטופלים, בשל התפתחות תחושת בושה ומבוכה קשה להם ולסביבתם, בייחוד כאשר התפרצויות בלתי צפויות אלו מתרחשות בציבור. תחושת המבוכה אף עלולה להוביל אנשים להסתגר בביתם וסקר שנערך בקרב חולים אלה בארה"ב הצביע על כך שכ-43% מהם טענו כי הסיבה המובילה לכך שהם מרותקים לביתם הן התפרצויות הבכי והצחוק הבלתי נשלטות.

אצל אנשים צעירים עלולה התופעה לפגוע בפן נוסף – מקום העבודה. אנשים שעובדים במקומות עבודה עם סביבה דינמית עלולים לחוות מצבים בהם אובדן הבקרה על ביטוי הרגש פוגע בתחושת השליטה שלהם במקום העבודה וכתוצאה מכך אף עלולה להיפגע פרנסתם. כיום בודקים חוקרים גם את הקשר שבין התפתחות בכי וצחוק פתולוגי לבין התפתחות דיכאון וחרדה.

לאחרונה אושרה בישראל תרופה חדשה המיועדת לטיפול ב'בכי וצחוק פתולוגי'. תרופה זו היא היחידה שאושרה עד היום בעולם ובישראל לטיפול בתופעה ומחקרים שנעשו על התרופה הוכיחו יעילות גבוהה מאוד בהפחתת התקפי 'הבכי והצחוק הפתולוגי' ובשיפור מדדי איכות החיים של החולים. בעזרת מילוי שאלון קצר של 7 שאלות עליהן עונה המטופל ניתן לאבחן את התופעה ביעילות ובקלות.

לכתבות נוספות בנושא טרשת נפוצה:
מחבקת את הטרשת
מה לימדה אותי מחלת הטרשת הנפוצה
ניהול קריירה בצל טרשת נפוצה
בעיות הליכה בטרשת נפוצה
סיפורו של חולה בטרשת נפוצה

התרופה, 'נודקסטה', אושרה לאחרונה על ידי 'כללית מושלם' ו'מכבי מגן זהב' ומבוטחי קופות חולים אלו יכולים לרכוש אותה בבתי המרקחת של קופות אלו לאחר קבלת המלצה מהרופא המטפל ואישור הקופה. כמו כן, ניתן להשיג את 'נודקסטה' גם דרך בתי המרקחת הפרטיים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר תמרה אליזוב פישל
    ד"ר תמרה אליזוב פישל
    נוירופסיכיאטריה פסיכיאטרית העוסקת בנוירופסיכיאטריה תחומי טיפול: אפילפסיה, פרקינסון, פגיעות ראש, חרדה, דיכאון, פוסט טראומה, משברים, קשיי הסתגלות ועוד ... קרא עוד
  • ד"ר סיימון ישראלי קורן
    ד"ר סיימון ישראלי קורן
    רופא נויורולוג מומחה מומחה בנוירולוגיה, בוגר אוניברסיטת קיימברידג` באנגליה וסיים התמחות בנוירולוגיה במרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר. עובד במרפאת פרקינסון והפרעות תנועה וחוקר במחלקת מתמטיקה, במכון ... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

סוכרת סוג 2: המסלול להחלמה מלאה באמצעות ניתוח בריאטרי
ד"ר אסנת רזיאל
| 13/11/2019 |
צפיות: 944
רבים מאוכלוסיית העולם מתמודדים עם מחלת הסוכרת שפוגעת בשגרת חייהם ועלולה להוביל לתחלואה קשה. הטיפול התרופתי בסוכרת יעיל ומגוון ונועד ליצב את רמת הסוכר, אולם אין בו בכדי לרפא את המחלה. הניתוחים הבריאטריים, לירידה במשקל, הם כלי נהדר לטיפול בהשמנת יתר קיצונית, ובמקרים רבים נצפית במקביל לירידה במשקל גם נסיגה משמעותית של הסוכרת ואף ריפוי מלא שלה.
קרא עוד
תסביב האשך: מצב חירום אורולוגי
ד"ר דב אנגלשטיין
| 18/08/2019 |
צפיות: 3,465
תסביב אשך הוא מצב שבו האשך מסתובב על צירו. נוסף לכאב העז, במצב זה של תסביב זרימת הדם לאשך פוחתת, עם פגיעה בחיות ותפקוד האשך, מצב היכול להוביל להסרתו.
קרא עוד
אטקסיה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 13/08/2019 |
צפיות: 3,278
מה זה "אטקסיה"? ממה זה נגרם? כיצד מאבחנים אטקסיה? מהם תסמיניה העיקריים? ומה פריט המידע הכי מהותי בדרך לזיהוי ואבחון המחלה?
קרא עוד
אורטיקריה: סוגים, גורמים ודרכי טיפול
ד"ר יורם פייטלסון
| 07/08/2019 |
צפיות: 4,146
אורטיקריה גורמת להופעת פריחה, לכאבים ולתחושת אי-נוחות. בעקבות כך, החולה עלול לחוש בסטרס נפשי . סטרס זה ילווה בתחושות חרדה, עייפות כרונית ואף דיכאון. מה נחשב לטיפול האולטימטיבי עבור מחלה זו? וכיצד גורמים לגרד המציק להיעלם?
קרא עוד
סרטן השד – היום שאחרי
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/08/2019 |
צפיות: 1,076
החיים עם סרטן השד אינם נגמרים מיד עם ההחלמה. נשים צריכות לחיות עם העובדה שהמחלה בתקופת הפוגה וכי היא יכולה לשוב, חשוב ללמוד להתמודד עם הפחד
קרא עוד
פציאליס: כיצד מטפלים בשיתוק בעצב הפנים?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/07/2019 |
צפיות: 1,102
שיתוק של עצב הפנים מהווה הן בעיה תפקודית והן בעיה אסתטית. הכירורגיה הפלסטית מאפשרת מגוון של ניתוחים שיקומיים שמשפרים את איכות החיים של הלוקים במצב
קרא עוד
דיסליפידמיה: כשהכולסטרול הרע גובר על הכולסטרול הטוב
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/07/2019 |
צפיות: 673
דיסליפידמיה היא מצב שבו יש רמות לא תקינות של שומנים בדם. כדי להימנע ממצב זה, יש לאכול אוכל בריא ולהימנע מאוכל רווי שומן
קרא עוד
Temporal Arteritis: כיצד מטפלים בדלקת עורק הרקה?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 11/07/2019 |
צפיות: 661
דלקת עורק הרקה היא מחלה מסוכנת שיכולה לגרום לסיבוכים קשים כמו שבץ, עיוורון ומפרצת באבי העורקים. מה הם תסמיני הדלקת? כיצד ניתן לאבחן? ומדוע אסור להזניח את הטיפול בה?
קרא עוד
מחלת רעד: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/07/2019 |
צפיות: 712
רעד ראשוני הוא מחלה המאופיינת ברעידות קלות באזורי גוף שונים. המחלה אינה גורמת לבעיות בריאותיות, אך יכולה להשפיע על איכות החיים
קרא עוד
תסמונת מרפן: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 01/07/2019 |
צפיות: 565
תסמונת מרפן היא הפרעה גנטית אשר גורמת לנזקים גופניים רבים בעיניים, בכלי הדם ובמבנה השלד. בטיפול נכון החולים במחלה יכולים לחיות חיים ארוכים ומלאים
קרא עוד