תסמונת המעי הרגיז - לוקחים לבטן, לא ללב

תסמונת המעי הרגיז הפכה לתופעה נפוצה בעולם המערבי. ריבוי גזים, אי סדירות של היציאות או נפיחות בבטן יכולים להצביע על תסמונת המעי הרגיז. המלצות הטיפול הבאות יסייעו לכם להרגיע את הבטן
פרופ` רם דיקמן
| 06/04/2014 |
צפיות: 9,043
מחקרים אפידמיולוגיים הראו כי 20%-5% מהאוכלוסייה הבוגרת בעולם המערבי סובלת מתסמונת המעי הרגיש (או הרגיז) – IBS, ומהם 75% הם נשים. החולים בתסמונת מתלוננים על ריבוי גזים ועל נפיחות בבטן, ולעתים גם על אי סדירות של היציאות כגון שלשול כרוני, עצירות כרונית או שלשול ועצירות.
.

איך מאבחנים את התסמונת?


אם אי הנוחות או הכאב נמשכים לפחות שלושה חודשים, שימו לב האם תדירות היציאות השתנתה: יותר משלוש יציאות ליום או פחות משלוש לשבוע. כמו כן, כדאי לשים לב למרקם הצואה, לתהליך התרוקנות שאינו תקין, ליציאה מלווה ריר או לתחושת חוסר התרוקנות מלאה ולתפיחות הבטן. שימו לב, רוב התלונות הללו חולפות לאחר ההתרוקנות והן לא מופיעות בשעות הלילה או מעירות משינה. עוד תסמינים הם צרבת, כאבים בחזה, עייפות, חרדה ודיכאון.

למידע נוסף בנושא המעי הרגיז הכנסו לפורומים:
פורום גסטרואנטרולוגיה ילדים, מחלות כבד ילדים
פורום גסטרואנטרולוגיה, מחלות דרכי העיכול
פורום מחלות המעי הגס
פורום מחלות כבד, גסטרואנטרולוגיה
פורום תרופות ייעוץ תרופתי

לאחר שבדקתם את התסמינים שהוזכרו קודם, כדאי לפנות לרופא המטפל. בשלב הראשון, הרופא יעריך את אופי התלונות, משך התלונות, מחלות עבר, היסטוריה רפואית, שימוש קבוע בתרופות, הרגלי התזונה, עישון, שתייה ועוד. במעמד זה כדאי להכין מראש רשימה של התסמינים העיקריים ורשימה נפרדת עם שאלות לרופא. בהמשך יבצע הרופא בדיקה גופנית מקיפה, ובהתאם לנתונים הוא יכול להמליץ על ביצוע בדיקות מעבדה שונות כגון ספירת דם, תפקודי בלוטת התריס ובדיקות נוספות כגון בדיקת דם לזיהוי מחלת צליאק (רגישות לגלוטן) ותרביות צואה. בהתאם לתוצאות הבירור הראשוני יחליט הרופא על ביצוע בדיקות עזר נוספות, כגון תבחין אי סבילות ללקטוז, בדיקות אנדוסקופיות.

חשוב לציין כי אנמיה, דמם מפי הטבעת, ירידה במשקל, שלשול לילי וחום אינם מתאימים לאבחנה של תסמונת המעי הרגיש, ומחייבים התייחסות שונה והערכה רפואית מכוונת.

שלב ראשון: טיפול תזונתי


לאחר שהרופא קיבל את כל התוצאות, ואבחן שאכן מדובר ב-IBS הוא ימליץ על מספר שלבי טיפול ולעתים על שילוב שלהם. השלב הראשון יכלול טיפול תזונתי, ועדיף ששלב זה יבוצע בעזרתה של דיאטנית קלינית האמונה על הנושא. רצוי מאוד "לתפור" תפריט מתאים לחולה, המביא בחשבון את הרקע הרפואי של המטופל ואת ההשפעות האפשריות של מזונות שונים על הופעת התסמינים. מטופלים רבים סובלים מחוסר עיכול מלא של סוכר החלב (לקטוז), או חוסר בספיגה מלאה של סוכר הפירות (פרוקטוז) או של ממתיקים מלאכותיים המכילים סורביטול. חוסר ספיגה מלאה של הסוכרים הללו עלול להוביל לתחושות לא נעימות הכוללות: כאבי בטן, ריבוי גזים, תפיחות ושלשולים. על פי עצת הדיאטנית ניתן לבחון את הקשר בין התלונות לסוכרים הללו באמצעות הפחתה של הצריכה שלהם לתקופת ניסיון של מספר שבועות. במידה וחל שיפור בתלונות בזמן שנמנעים מסוכר זה או אחר, אפשר לתכנן נכון יותר את הדיאטה המתאימה למטופל.

קיים מגוון של מוצרי מזון או מרכיבים של מוצרי מזון הקשור ליצירת כמות מופרזת של גזים. דוגמאות אופייניות כוללות את משפחת הקטניות, כרוב, בצל, פירות יבשים, דבש, תפוח עץ, אגס, אבטיח, מיצי פירות, פירות משומרים, מנגו, פפאיה, ליצ'י וענבים. זה אפשרי לנסות ולהימנע משימוש במוצרי מזון מסוימים לתקופות קצרות, וכך לנסות ולבודד את הגורם הספציפי שמוביל לתחושת התפיחות.

לסובלים משלשולים מומלץ לנהל סדר יום תזונתי המורכב מארוחות קטנות יחסית ולעיתים קרובות יותר, מומלץ ללעוס היטב את המזון, לאכול לאט ובאווירה רגועה ולהימנע משתייה מוגזת. ניתן גם להוסיף לטיפול כמוסות פרוביוטיקה המכילות "חיידקים טובים" או חיידקים פרוביוטיים על מנת לחדש ולתמוך בפלורה של המעי. לדוגמא, אצל מי שסובלים משלשולים מרובים נמצא שכמות החיידקים פרוביוטיים נמוכה בהרבה.


השלב של הטיפול התרופתי


אם כל השינויים שערכתם לא עזרו, לעתים אין בררה אלא לפנות לטיפול תרופתי. הטיפול התרופתי המומלץ משתנה בין חולה לחולה, הוא תלוי בעצמת התסמינים, בתדירותם, הוא קשור גם ל"מה הכי מפריע" או כפי שהרופאים אומרים "התסמין הדומיננטי". הטיפול גם תלוי ברקע הרפואי של המטופל ובאם הוא נוטל עוד תרופות מחשש לאינטראקציה מזיקה.

תרופות שהוכחו כיעילות ב-IBS כוללות תכשירים המיועדים להפיג תסמין בודד. לדוגמא, אם המטופל סובל מעצירות, מומלץ על טיפול במשלשלים אוסמוטיים או על סיבים תזונתיים מסיסים. במקרים של ריבוי גזים ותפיחות אפשר להשתמש בתרופות נוגדות התכווצות, הנלקחות סמוך למועד הארוחה, לדוגמא – קולפרמין, תרופה ללא מרשם על בסיס שמן עץ המנטה המפחיתה כאב עוויתי ותפיחות. במקרים אחרים, אם המטופל סובל בעיקר משלשולים, אפשר ליטול קלבטן, אימודיום או סטופאיט.

רצוי לציין שהסובל מ-IBS במקרים מסוימים לא יסתפק בטיפול נקודתי אלא יעדיף טיפול בכלל התסמינים שלו או טיפול גלובלי. לדוגמא, מי שסובל מכאב בטן עוויתי ועצירות, לא יסתפק במשלשל שיפתור רק את בעיית העצירות ולא יטפל כלל או אפילו יגביר את הכאב. זאת אומרת שיש לחפש במקרים מסוימים תכשיר שיענה על כל הדרישות. דוגמא אחרת היא של מטופל הסובל משלשול, כאב בטן וחרדה מלווה בדיכאון. גם כאן, צריך לחפש תכשיר שישפיע גם על התלונות הבטניות וגם על מצב הרוח.

לכתבות נוספות בנושא המעי הרגיז:
כל התרופות לטיפול בתסמונת מעי רגיז
איך מקלים על תסמונת מעי רגיז ללא תרופות
רפואה משלימה: הפתרון לתסמונת מעי רגיז
סובלים מתסמונת מעי רגיז? תנסו היפנוזה
מעי רגיז, מחלות מעי דלקתיות: הטיפולים

אם כך, טיפול תזונתי או טיפול נקודתי-תסמיני יהיה יעיל במקרים הקלים ואילו במקרים העמידים והקשים נזדקק לטיפול גלובלי. דוגמא טובה לטיפול גלובלי היא של תכשירים נוגדי דיכאון, טיפולים התנהגותיים כגון היפנוזה רפואית ודמיון מודרך. אגב, במקרים מסוימים אפשר אף לשלב בין תכשיר נוגד דיכאון לטיפול התנהגותי. תכשירים נוגדי דיכאון הוכחו כיעילים אולם הם לא נעדרי תופעות לוואי ולכן השימוש בהם די מוגבל. אפשר להתגבר על בעיה זאת אם הרופא והמטופל יוצרים "ברית" שבה המטופל מתחייב לעדכן את הרופא הודות תופעות הלוואי והרופא מתחייב להגיב בזמן סביר ולהציע פתרון חליפי. מאד חשוב לציין בהקשר זה כי אין מדובר בתרופות שמיועדות לטפל "בבעיה נפשית" אלא בתכשירים שמפחיתים כאב ורגישות יתר של המעי. חבל שמטופלים רבים נמנעים מנטילת תכשירים נוגדי דיכאון רק בגלל החשש מהסטיגמה שתדבק בהם.

לסיכום, IBS זאת תסמונת-מחלה שכיחה הגורמת לחולי רב ולפגיעה קשה באיכות החיים. יש פתרונות רבים לבעיה זאת וכדאי לפנות ליעוץ. בריאות שלמה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר