הכל על כתף קפואה

כתף קפואה (FROSEN SHOULDER/ ADHEZIVE CAPSULITIS) היא תסמונת המאופיינת בהגבלה בתנועות הכתף, ולעתים קרובות מדובר בהגבלה קשה מאוד. בכתבה הבאה כל הפרטים על כתף קפואה ודרכי טיפול
ד``ר רוברט לוי
| 16/03/2014 |
צפיות: 8,537
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
כתף קפואה היא סיבה שכיחה לכאבים בכתף, ומתגלה בקרב כ-2%-4% מהאוכלוסייה הבריאה, ואילו בקרב חולי סוכרת שכיחות התופעה היא בין 20% ל-30%. כמו כן יש שכיחות מוגברת אצל סובלים מהפרעות בבלוטת התריס או משומנים בדם, וכן לאחר ניתוחים נוירוכירורגיים וניתוחים בבית החזה.

אנטומיה של הכתף והשינויים הפתולוגיים בכתף קפואה


הכתף עטופה ברקמה רופפת הקרויה קופסית (קפסולה). רצועות הכתף – המבנים שאחראים על יציבות הכתף – הן חלק מאותה קופסית. בזמן המחלה מופיעה דלקת של רקמת הקופסית, והקופסית מתעבה ומתקצרת. בעקבות זאת מתעבות ומתקצרות גם רצועות הכתף ונגרמת הגבלה בתנועת הכתף. מצב זה מוכר בשם כתף קפואה.

למידע נוסף בנושא מחלות הכנסו לפורומים:
פורום בדיקות גנטיות, מחלות מטבוליות, יעוץ גנטי
פורום כבדי ראיה, מחלות רשתית, ראיה ירודה
פורום מחלות חניכיים
פורום מחלות עור ומין
פורום מחלות ריאה בילדים, הפרעות נשימה

אפשר להבחין בשלושה שלבים אופייניים לתסמונת הכתף הקפואה:שלב 1: הקפאה

– שלב זה מתאפיין בהופעת כאבים בכתף בצורה הדרגתית, בדרך כלל ללא סיבה ברורה וללא חבלה מקדימה. הכאב קיים במנוחה ובכל ניסיון לבצע תנועה. הכאב בכתף הולך ומחמיר במשך מספר חודשים, ולעתים הופך עז מאוד, ואפילו בלתי נסבל. במקביל לכאב בכתף, מופיעה הגבלה בתנועות הכתף אשר מחמירה בהדרגה. שלב זה נמשך כחצי שנה.

שלב 2: קיפאון

– יש שיפור בכאבים בכתף, אך תנועת הכתף מוגבלת מאוד. הכאב מופיע רק בעת ניסיון להרים את הזרוע, אך בדרך כלל במנוחה אין כאבים. שלב זה נמשך כשנה.

שלב 3: הפשרה

– בשלב זה מתחיל שיפור הדרגתי בתנועת הכתף. למעשה, מתחיל ריפוי עצמוני של המחלה. בסופו של התהליך ישנה חזרה כמעט מלאה של תנועתיות הכתף והקלה מלאה בכאבים. תהליך זה קורה גם ללא התערבות רפואית.

בדיקות עזר


נהוג לבצע בדיקות שונות כדי לאבחן את הסיבה לכאבים בכתף: צילומי רנטגן, בדיקת אולטראסאונד וכד'. ממצאי בדיקות אלה נמצאים תקינים על פי רוב. בבדיקת MRI יש רמזים להופעת התסמונת, בדמות הקטנת הנפח של הקפסולה ועיבויה, ואולם גם סימנים אלה אינם ערובה לאבחנה נכונה. האבחנה מתבססת בעיקר על הבדיקה הקלינית אצל אורתופד מומחה ועל התרשמותו מטווח התנועות בכתף כמו גם מגמישות הרקמות העמוקות של הכתף.

הסיבות לכתף קפואה


הסיבות לתסמונת אינן ברורות עדיין. אנחנו יודעים שקיימת שכיחות גבוהה של כתף קפואה בקרב חולים במחלות מטבוליות (חילוף חומרים) והורמונליות כגון אלה שנמנו לעיל, ואצלם שכיחות המחלה גדולה הרבה יותר.

כתף קפואה לאחר חבלה (POSTTRAUMATIC): במקרים שונים של חבלות או שברים באזור הכתף יכול להיגרם מצב של הגבלה בתנועות. מצב זה מדמה תופעה של כתף קפואה , אך לעתים קרובות (לא תמיד) מדובר במצב שונה ומנגנון פתופיזיולוגי שונה, לפיכך גם הפרוגנוזה שונה.


טיפול בכתף קפואהטיפול תרופתי


מטרת הטיפול בשלב הראשון של המחלה היא להקל על הכאבים עד שהמחלה מגיעה לשלב השני (שלב הקיפאון), שבו מתחילה ירידה משמעותית בכאבים באופן עצמוני.
שיכוך כאבים משיגים בעזרת טיפול תרופתי נגד כאבים ( כגון : OPTALGIN/ ACAMOL, TRAMADEX וכו') וטיפול נגד דלקת ( כגון: NUROFEN, ADEX, ETOPAN ARCOXIA, BREXIN ואחרים).

זריקות סטרואיד


לעתים קרובות איך די בטיפול תרופתי כדי לשכך את הכאבים, ואז עוברים לטיפול בזריקות סטרואיד אל תוך מפרק הכתף. זריקות אלה מועילות מאוד בדרך כלל. השפעתן נמשכת מספר שבועות, וניתן לחזור על הזריקה מספר פעמים.

כאמור, בשלב השני של המחלה - שלב הקיפאון - על פי רוב אין כאבים, ולכן אין צורך בטיפול קבוע נגד כאבים. אנחנו יודעים שהמחלה חולפת מעצמה, גם אם זה אורך זמן רב – שנה עד שנה וחצי ואף יותר.

טיפול ניתוחי


ניתן לבצע טיפול ניתוחי כדי לקצר את משך המחלה. ישנם כמה סוגי טיפול ניתוחי או מעין ניתוחי:
"מניפולציה" ( MANIPULATION): זאת פעולה לא ניתוחית, אך מתבצעת תחת הרדמה כללית. בעת המניפולציה מבצעים הנעה - הזזה של הכתף הקפואה כדי לגרום להתארכות הקופסית ורצועות הכתף, ובכך לשפר את טווח התנועות בכתף.

לכתבות נוספות בנושא מחלות:
אובחנת כחולה סוכרת? כך תתמודד עם הבשורה
ניהול קריירה בצל טרשת נפוצה
טיסברי - להאטת התפתחות טרשת נפוצה
שמעתם? פתרונות לבעיות שמיעה
מזונות שיילחמו בשפעת

ארטרוסקופיה של הכתף


בזמן הארטרוסקופיה אנחנו מבצעים חיתוך מבוקר של הקופסית – הארכה שלה ושל הרצועות – וכך משיגים טווח תנועה בכתף. זאת שיטת טיפול טובה מאוד משום שהפעולה כולה מתבצעת תחת ביקורת ארטרוסקופ, וסיכון גרימת נזק בכתף קטן.

לסיכום כתף קפואה הינה מחלה המופיעה ללא סיבה ברורה, יכולה להמשך עד כמה שנים אולם החדשות הטובות הן שמחלימים ממנה גם ללא תרופות ובהרבה מקרים התנועה בכתף משתפרת עד מאד גם ללא התערבות רפואית. כמובן שאין להסתמך על מאמר כאמצעי אבחון וטיפול ויש להוועץ ולהבדק אצל רופא.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

הסוכר שבדם: כל מה שצריך לדעת על גלוקוז
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/05/2019 |
צפיות: 139
הסוכר בדם הוא מרכיב חיוני עבור תפקוד יעיל של הגוף. באילו רמות עליו להיות? מהיכן הוא מגיע וכיצד הוא מתעכל בגוף?
קרא עוד
הוספיס: המקום לטיפול פליאטיבי תומך
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 20/05/2019 |
צפיות: 71
התמודדות עם מוות זו גזירה שחלה על כולנו. את הגזירה הזו ניתן להפוך לקשה פחות, בעזרתו של הצוות המקצועי בהוספיס
קרא עוד
ייחודו של המוח האנושי: מדענים גילו תא עצב חדש במוח שמפריד בינינו לבין בעלי החיים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 19/05/2019 |
צפיות: 85
קבוצת חוקרים עשתה צעד נוסף לקראת הבנה מעמיקה יותר של הפרמטר הראשי ההופך את המוח האנושי לכה ייחודי
קרא עוד
ריקוד מסייע להפחתת תסמיני מחלת הפרקינסון
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 14/05/2019 |
צפיות: 463
מחלת הפרקינסון היא מחלה נוירולוגית ניוונית שכיחה בעולם אחרי דמנציה מסוג אלצהיימר. למחלה קיים טיפול תרופתי יעיל מאוד בכל הקשור להקלה על הסימפטומים, אך טרם נמצא טיפול אשר יכול להאט את התקדמות המחלה. בשנת 1980, אמר המייסד של המכון הלאומי להזדקנות בארצות הברית: "אם אימון גופני יכול להיות ארוז בתוך גלולה, זה יהיה התרופה הרשומה והיעילה ביותר במדינה". כיצד פעילות גופנית מסייעת להתמודדות עם פרקינסון? מדוע תחום המחול נחשב לכלי אפקטיבי לסיוע בהתמודדות עם תופעות המחלה? מהו סוג הריקוד המומלץ ביותר? ומהו הקשר בין תנועה לשמיעה?
קרא עוד
אלרגיה למים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר יורם פייטלסון
| 12/05/2019 |
צפיות: 421
מים הם מרכיב חיוני לחיינו. כל יצור חי באשר הוא זקוק למים בשביל לחיות. המוח והלב האנושי מכילים 70% מים. העצמות מכילות 30% מים, והריאות מובילות עם 80% ריכוז מים. ומה מתרחש כאשר אדם אלרגי למים? מה הן הסיבות לתופעה נדירה זו? וכיצד יש לטפל בה?
קרא עוד
קולונוסקופיה: למי מיועדת הבדיקה?
ד"ר מוחמד מסארוה
| 08/05/2019 |
צפיות: 571
כשהמילה קולונוסקופיה עולה באוויר, עולה ביחד איתה גם מתח. תחושות לא נעימות. המוח שלנו מפחד, ולכן יוצר עולם אסוציאציות שליליות בנוגע לבדיקה זו. הרתיעה מובנת, אך השד לא נורא כל כך. וחשוב לזכור, כי מדובר בבדיקה יעילה ומצילת חיים, ובאמת אסור לפסוח עליה
קרא עוד
אנמיה המוליטית: סוגים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 07/05/2019 |
צפיות: 617
אנמיה המוליטית היא סוג של אנמיה אשר מתפתחת עקב הרס של תאי הדם האדומים שבגוף. המחלה יכולה להתפתח בשל סיבות שונות, כמו תגובות אוטואימונית של מערכת החיסון, בעיות מטבוליות וכתופעת לוואי מנטילת תרופות
קרא עוד
תסחיף ריאתי : גורמים, תסמינים ופעולות מניעה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/05/2019 |
צפיות: 306
קשה לגלות אותו והוא נמצא גבוה ברשימת הגורמים המרכזיים בשיעורי התמותה בישראל ובעולם, בעיקר בקרב נשים בהיריון. כל מה שאתם צריכים לדעת על תסחיף ריאתי
קרא עוד
כולסטאטומה: דרכי טיפול ומניעה
ד"ר עמית וולפוביץ
| 18/04/2019 |
צפיות: 480
אל תתנו לדלקת אוזניים ״רגילה״ להידרדר ולהפוך לכרונית. חוסר טיפול והתעלמות מהדלקת יכול להידרדר עד למצב של כולסטאטומה. תהיו עם היד על הדופק ובכך תמנעו מטיפולים ממושכים ואף מניתוחים. הכל על התופעה- במאמר הבא
קרא עוד
דם בצואה: מה הסיבות לדימום רקטלי?
ד"ר רפאל אלון
| 16/04/2019 |
צפיות: 422
סיטואציה שכיחה שלא מדברים עליה רבות היא מציאת דם על נייר הטואלט בעת הניגוב. אז מה הסיבות לדימום רקטלי? הגיע הזמן לשבור שתיקה
קרא עוד