בעיות הליכה בטרשת נפוצה

"ללכת אל, ללכת מ, ללכת כי כולם הולכים..." כך מתנגן הפזמון המוכר בשירה של מירי אלוני. אצל מרבית האנשים הליכה היא פעולה בסיסית, יומיומית ומובנת מאליה, אך אצל חולי טרשת נפוצה התמונה משתנה. על קשיי הליכה - סימפטום מוכר של טרשת נפוצה
מאת ד"ר עדי ועקנין
| 17/11/2013 |
צפיות: 22,973
טרשת נפוצה הינה מחלה כרונית של מערכת העצבים, הפוגעת במיאלין שהוא החומר השומני העוטף את סיבי העצבים והחוליות. הוא עוזר להעביר זרמים חשמליים בין תאי העצב ופגיעה בו מקשה על תפקוד תקין של המוח. כאשר המיאלין נפגע, זה מתבטא בין היתר בקשיי הליכה. ככל שהמחלה הולכת ומחמירה כך קשיי ההליכה הולכים ומתגברים. חולים רבים מדרגים קושי זה כהיבט הבעייתי ביותר עבורם בהתמודדות עם המחלה. קשיי ההליכה מניבים מכשול מהותי שמשבש סדרי חיים שלמים, בעוד שהתפקוד הקוגניטיבי אינו נפגע. הפגיעה בניידות ובעצמאות משפיעה באופן ניכר על התפקוד, פוגעת בהערכה העצמית ובחלק מהמקרים עלולה גם להביא לפגיעה בכושר העבודה.

למידע נוסף בנושא טרשת נפוצה הכנסו לפורומים:
פורום בדיקות גנטיות, מחלות מטבוליות, יעוץ גנטי
פורום טרשת נפוצה
פורום נוירוכירורגיה, ניתוחי ראש
פורום נוירולוגיה, שבץ מוחי, אירוע מוחי
פורום תרופות ייעוץ תרופתי

מאחר ומחלת הטרשת הנפוצה הינה מחלה כרונית שחיים איתה שנים רבות, יש חשיבות רבה מאוד לאיכות החיים, ודגש רב ניתן לטיפול בסימפטומים של המחלה. הטיפול בקושי בהליכה מתאפשר בין היתר בעזרת תרופה ייעודית לכך בשם 'פמפירה'. התרופה אינה פותרת את הבעיה לצמיתות, וכאשר השפעתה פגה הבעיה נשארת בעינה. אך שימוש קבוע בה לפי המלצת הרופא המטפל יכול להחזיר את המטופל לתפקוד כמעט מלא. הטיפול ניתן בכל העולם בישראל ומתאפשר במסגרת סל התרופות לחולים שהתפתחות המחלה שלהם חצה את קו ה-4 (קשיי ההליכה נמדדים בטווח של בין 1-10 לפי מדד EDSS). חשוב לקבוע את הערכת המצב של מגבלת התפקוד, שכן בטרשת נפוצה ההנחה היא כי התסמינים משקפים את חומרת המחלה ופעילותה.

הסולם הראשי המשמש להערכת תפקוד החולים במחלת הטרשת הנפוצה הוא סולם "מוגבלות בתפקוד הפיזי" (Expanded Disability Status Scale או EDSS). דרגת המוגבלות התפקודית מיוצגת בסולם זה על ידי ציון שנע בין 0 ל- 10, כאשר 0 הינה דרגה ללא תסמינים ו-10 הינה הדרגה החמורה ביותר. חולה טרשת עד לדרגה 4 לערך מתנהל באופן עצמאי, אך כאשר המחלה חוצה את קו האבחנה מספר 4, חלה לרוב הרעה ביכולת הניידות העצמאית. הסקאלה נקבעת ברובה על ידי ההליכה.


שיפור והקלה בסימפטומים של קשיי הליכה


יעילות הטיפול ב'פמפירה' נבדקה על מספר רב של חולי טרשת נפוצה (גם התקפית וגם מתקדמת) שלקחו חלק במחקרים קליניים בינלאומיים. המדד העיקרי שנבדק היה שינוי במהירות ההליכה, כאשר נבדקו גם מדדים סובייקטיביים הקשורים בהליכה. באותם מחקרים קליניים, אשר כללו למעלה מ-500 מטופלים עם טרשת נפוצה, נמצא כי מהירות ההליכה השתפרה מאוד אצל 35%-43% מהחולים שטופלו ב'פמפירה'. כמו כן, נמצא שיפור בחוזק שרירי הרגליים.

'פמפירה' היא תרופה פומית, המשפרת את מהירות ההליכה בכל סוגי המחלה: טרשת התקפית וגם טרשת מתקדמת ראשונית או משנית. כמו כן, נמצא כי פמפירה משפרת את מהירות ההליכה בדרגות חומרה שונות של המחלה. חולים הנוטלים את התרופה לאורך זמן דיווחו על שיפור משמעותי בהליכה וביציבה, בטחון בעלייה ובירידה במדרגות, תחושת חוזק והגדלת מרחקי ההליכה ללא צורך בהפסקות. זהו טיפול ראשון מסוגו שמוכיח יעילות.

הפמפירה הינה תרופה הפועלת לטווח ארוך ומכאן יתרונה המרכזי. היא פועלת בגוף קרוב ל-12 שעות מרגע נטילתה ויש חשיבות רבה להקפדה על נטילת התרופה בהתאם להנחיות הרופא. הפרופיל הבטיחותי שלה מצוין ותופעות הלוואי הינן לרוב מינוריות וחולפות. יחד עם זאת, יש להיזהר ואף להימנע ממתן התרופה לחולים עם הסטוריה של התקפים אפילפטים. התרופה אינה משפיעה על מהלכה של המחלה ואינה מהווה תחליף לטיפול הייעודי במחלה.

לכתבות נוספות בנושא טרשת נפוצה:
טרשת נפוצה - הקץ למיניות? לא בהכרח
מדברים על טרשת נפוצה עם המשפחה
לחיות את החיים עם טרשת נפוצה
סיפורה של שרית - חולת טרשת נפוצה
מיומנה של חולת טרשת נפוצה

טיפול פיזיותרפי התומך בטיפול התרופתי


כאמור, הטיפול הפומי מטפל בסימפטומים ואינו פותר את הבעיה הרפואית. לכן, מומלץ להרחיב את הקשת הטיפולית. למרות הקושי, נסו להקפיד על הליכות קבועות, אל תתנו לשרירים להתנוון. נסו להתמיד בטיפול פיזיותרפי קבוע, שכן פיזיותרפיה מומלצת למי שסובל מבעיות מתמשכות של ניידות. פיזיותרפיה מתאימה לכל שלבי המחלה, ובעיקר מועילה לאחר התקף או בשלבים מתקדמים של טרשת נפוצה. במהלך הטיפול, החולה ילמד כיצד להתנהל במצבו הבריאותי החדש וילמד לבצע תרגילים שיותאמו למצבו ויכולתו. טיפול פיזיותרפי נכון ויעיל בשילוב טיפול תרופתי, יכול לסייע בעיכוב התפתחות המחלה ואף לשפר את הביצועים של החולים בטרשת נפוצה לטווח הארוך.

לסיכומו של עניין, הפרעה בהליכה הינה סימפטום שכיח בהתמודדות עם מחלת הטרשת הנפוצה וכדי לשפר את איכות החיים בצל המחלה, יש לטפל בה ולא להתעלם ממנה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר סיימון ישראלי קורן
    ד"ר סיימון ישראלי קורן
    רופא נויורולוג מומחה מומחה בנוירולוגיה, בוגר אוניברסיטת קיימברידג` באנגליה וסיים התמחות בנוירולוגיה במרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר. עובד במרפאת פרקינסון והפרעות תנועה וחוקר במחלקת מתמטיקה, במכון ... קרא עוד