כללי ברזל לפדיקור לרגל סוכרתית

השבוע, ב-14 בנובמבר, יערך יום הסוכרת הבינלאומי. אחד מהסיבוכים האפשריים בסוכרת היא התפתחות כיבים ופצעים בכף רגל סוכרתית. כיצד מטפלים? וכיצד מונעים הדרדרות? עשרת כללי הזהב לטיפול ברגל סוכרתית בכתבה הבאה
 אילנה כסיף
| 10/11/2013 |
צפיות: 5,473
דירוג: 4.5 מתוך 4 הצבעות
התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע 4.5 מתוך 5
הסוכרת היא מחלה חשוכת מרפא אשר מצריכה טיפול בזריקות אינסולין לכל החיים. אשתקד הכריז האו"ם על הסוכרת כמגיפה עולמית - זוהי הפעם הראשונה שהאו"ם הכריז על מחלה שאינה זיהומית כמגיפה עולמית. כיום, יש 235 מליון חולי סוכרת וההערכה היא שעוד 10 שנים יהיו 300 מיליון חולים.

למידע נוסף בנושא סוכרת הכנסו לפורומים:
פורום בדיקות גנטיות, מחלות מטבוליות, יעוץ גנטי
פורום סוכרת אנדוקרינולוגיה
פורום סוכרת נעורים, סוכרת ילדים
פורום פדיקור
פורום רפואת כף הרגל - פודיאטריה

הסוכרת מאופיינת בהפרעה בחילוף החומרים של פחמימות, בה הגוף אינו מסוגל לנצל כראוי את הסוכר גלוקוז, מקור האנרגיה העיקרי שלו, בגלל מחסור בהורמון אינסולין או בגלל תנגודת לאינסולין. סיבוך נפוץ אחד בחולי סוכרת הוא נושא הפגיעה בכף הרגל על ידי התפתחותם של פצעים קשיי ריפוי שהם תוצאה של פגיעה באספקת הדם ובעצבוב באזור הגפיים התחתונות?. ?פציעה שכזו עלולה להביא לזיהומים בכף הרגל ולהידרדרות מצבה עד לכדי קטיעה.

טיפול ברגליים הוא בעל חשיבות רבה כשמדובר בחולי סוכרת, בשל הסיכון להתפתחות כיבים, לפגיעה בעצבי הרגל, להתפתחות טרשת עורקים ולפגיעה באספקת הדם לרגליים. רגל סוכרתית אחראית לכמחצית מימי האשפוז של חולי סוכרת, וכ-4%-10% מהחולים סובלים בכל זמן נתון מכיב סוכרתי. 15%-20% מכלל חולי הסוכרת יפתחו או מפתחים סיבוך שתוצאתו היא הרגל הסוכרתית?.
?
רק בישראל ישנם כיום כ-?000,04 אלף ?חולי סכרת?, ?ובכל שנה?, ?כ-?6 ?אנשים מכל ?000,1 ?חולי סכרת מאבדים רגל בעקבות הסיבוך.? לפניכם 10 כללי זהב אותם כל חולה סוכרת צריך לדעת רגע לפני שהוא מפקיד את כפות רגליו בידי הפדיקוריסט/ית:

1. יש לוודא מראש כי איש המקצוע אכן מוסמך לטפל ברגל סוכרתית וברשותו הסמכה של אגודת אי"ל, בנוסף, הבא לידיעתו של המטפל כי הנך חולה סוכרתי.

2. יש לעדכן את הרופא המטפל כי בכוונתך לפנות לטיפול פדיקור.


3. החלק הנעים ביותר בתהליך הפדיקור הוא השריית כפות הרגליים במים חמימים עם הסבון האנטיספטי. זהירות!! היות וחולי הסוכרת הם בעלי פגיעה עצבית, הם אינם חשים בהבדלי הטמפרטורה גם אם הם קיצוניים מאוד. בכדי למנוע כוויות הקפידו שאיש המקצוע יבדוק עבורכם את טמפרטורת המים והימנעו מכניסה ישירה עם כפות הרגליים לגיגית המים מבלי שעברו בדיקה מוקדמת.

4. חל איסור מוחלט לבצע פרוצדורות פולשניות ברגל סוכרתית. טיפול בציפורן חודרנית, הוצאת יבלת "מסמר" או ניכוי כיבים, הם בבחינת טיפולים שאינם בתחום ההרשאה של הפדיקוריסט/ית אפילו כזו המוסמכת לטיפול ברגל סוכרתית. חתכים ופציעות ברגל שכזו הם בגדר קטסטרופה.

5. הקפידו לבדוק כי כל תכשירי הטיפול והטיפוח לרגל אוחזים בתו התקן של אגודת אי"ל.

6. פעולת הגזירה של ה"קטיקולה" (העור מסביב לציפורניים) או גירודו של העור הגס מהעקבים אינם יכולים להיכלל בתהליך הפדיקור המתבצע ברגל סוכרתית.

7. שימוש בכלים חדים כגון צבתיות, פצירות, סכיני גירוד לעור גס וכדומה הם לחלוטין מחוץ לתחום.

8. פילינג בכפות הרגליים הוא החלק הקוסמטי בטיפול הפדיקור. חולי הסוכרת ייאלצו לוותר על כך בשל הסיכון ליצור קרעים במרקם העור על ידי פעולת השפשוף אותה מצריך הפילינג.

לכתבות נוספות בנושא סוכרת:
אורח חיים מאוזן לחולי סוכרת
סוכרת - מהגילוי ועד לריפוי
מטפורמין נגד סוכרת מגנה מפני דמנציה
חמוץ - מתוק: מיתוסים על סוכרת
אלו זכויות מגיעות לחולי סוכרת? - מדריך

9. גם על טבילת כפות הרגליים באמבט פראפין חם המהווה היום חלק אינטגרלי מטיפולי הספא המוצעים במכוני הפדיקור ייאלצו חולי הסוכרת לוותר, בשל פגיעה עצבית ואובדן התחושה ברגל.

10. חשוב לחדד כי החלופה לטיפול החודרני (הוצאת יבלות, ציפורן חודרנית וכדומה) שאין בסמכותה של פדיקורסטית בעלת הסמכה לטיפול ברגל סוכרתית לבצע, היא הטיפול אצל פודיאטור מוסמך המתמחה באבחון וטיפול בבעיות רפואיות של כף הרגל המורשה לבצע טיפולים פולשניים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אסנת רזיאל
    ד"ר אסנת רזיאל
    טיפול רב תחומי בהשמנה כירורגית בכירה, מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה והמקימה והמנהלת הרפואית של מלב"י - המרכז לטיפול בהשמנת יתר. תחומי התמחות: שרוול קיבה, מעקף קיבה, מעקף תריסריון, הצרת קיבה עם טבעת... קרא עוד