שמירה על אורח חיים בריא למען בריאות הלב

אורח חיים בריא חשוב לשמירה על בריאות הלב, את זה כולנו יודעים. אך אי אפשר להמנע לחלוטין ממאכלים עתירי קלוריות, אלכוהול ולעשות פעילות גופנית חדשות לבקרים. מהן ההמלצות לשמירה על אורח חיים בריא וגם אפשרי למען מיזעור הסיכון להתקף לב?
מאת פרופסור ראובן צימלכמן
| 07/10/2013 |
צפיות: 3,394
בישראל לוקים כ-25,000 אנשים מדי שנה בהתקף לב. הגורמים העיקריים להיווצרות של אירועי קרדיו וסקולאריים (פגיעה בכלי הדם או בלב) הינם יתר לחץ דם, סוכרת, הפרעה ברמת שומני הדם, עודף משקל וגורמים התנהגותיים כמו סגנון חיים, רמת המתח, אופי הפעילות הגופנית, צורת התזונה והרגלים כמו עישון ושתיית אלכוהול. כל אלה מחישים טרשת עורקים, התהליך שמביא להתקפי לב.

טרשת עורקים הינו תהליך של שקיעת חומרים שומניים בדפנות הפנימיים של כלי הדם, אשר מביא להיצרות הדרגתית של החלל הפנימי של העורק ועלול גם להביא לחסימה מוחלטת של העורק. חסימה מלאה תפסיק את זרימת הדם ללב ותגרום למוות של התאים שאינם מקבלים אספקת דם, מצב המכונה "התקף לב". תהליך טרשת העורקים מתחיל להתפתח אצל כולנו בגיל העשרה ומתקדם במשך השנים כאשר קצב ההתקדמות שונה מאדם לאדם. ישנם אנשים שהתקדמות טרשת העורקים שלהם תהיה מהירה ויכולים להגיע לסתימה בעורקים במקומות שונים, כבר בסביבות גיל 40-50. הקפדה על מניעה, איזון וטיפול בכל אותן מחלות שגורמות לטרשת עורקים ומחישות את קצב שקיעת השומנים, תוכל לסייע בהאטת קצב התפתחות הטרשת ולמנוע או לדחות את התקף הלב.

למידע נוסף בנושא מחלות לב הכנסו לפורומים:
פורום הפרעות קצב הלב, הפרעות לב
פורום ניתוחי לב, השתלות לב, ניתוח מעקפים, התקף לב
פורום צינתור, צינתור לב, צינתורים
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב
פורום שומנים בדם, מחלות לב

להלן מספר כללי יסוד לשמירה על בריאות כלי הדם:פעילות גופנית


יש להפריד בין מספר סוגי פעילות. פעילות איזוטונית היא פעילות גופנית של מאמץ שרירי המלווה בתנועה והמאפיין אותה הוא הרחבה של כלי דם וזרימה טובה יותר של הדם לרקמות הגוף. כמו כן, בסוג פעילות זה אין עליה קיצונית של לחץ הדם בזמן המאמץ, ובשלב הסיום הפעילות הגופנית מלווה בירידה משמעותית בלחץ הדם. לדוגמא: הליכה, ריצה, שחייה, משחקי כדור ועוד.

פעילות גופנית איזומטרית היא פעילות של מאמץ שרירי ללא תנועה, פעילות זו קשורה בכיווץ כלי הדם ובעליה קיצונית של לחץ הדם בזמן המאמץ והיא עלולה להיות מסוכנת לאנשים הסובלים מלחץ דם גבוה. לדוגמא: הרמת משקולות, מתיחת קפיצים ועוד.

מומלץ

- פעילות הכרוכה בתנועה, פעילות איזוטונית שהיא הפעילות המומלצת ביותר והבריאה ביותר ובנוסף, היא מביאה לירידה בלחץ הדם של המתאמן. מומלץ להקציב פרק זמן של לפחות כחצי שעה ביום לפעילות גופנית.

לא מומלץ

- פעילות איזומטרית, פעילות הכרוכה במאמץ ללא תנועה. בזמן פעילות זו ישנה עלייה משמעותית בלחץ הדם והיא אינה מומלצת לאנשים שסובלים בעיקר מלחץ דם גבוה או מחלות לב. התחלת פעילות גופנית באשר היא, בעיקר אצל אנשים מבוגרים יותר בעלי מחלות רקע, צריכה להתבצע לאחר התייעצות עם רופא מטפל ובהנחייתו.

הפעילות המומלצת והבטוחה ביותר, בעיקר לחולי הלב, היא הליכה. ההליכה צריכה להיות ספורטיבית, ההולך צריך להזיע ולהתעייף קצת תוך כדי ההליכה. במהלכה ישנה ירידה יפה של לחץ הדם והיא נחשבת לפעילות בריאה ובטוחה יחסית.

<@ --- IMG_2 --- @>

תזונה


תזונה עקבית הינה חשובה ומשמעותית לשמירה על אורח חיים בריא ונכון לאורך זמן.

מומלץ

- תזונה בריאה מבוססת על ירקות ללא הגבלה, כמנה עיקרית מומלצת מנה של דג, פירות בכמות שאינה מוגזמת כיוון שהם עשירים בסוכר.

לא מומלץ

- מזון עתיר מלח או סוכר או מזון בעל שומנים רבים ולא בריאים. מבין המזונות הלא בריאים: בשרים עתירי שומן, מוצרי חלב עתירי שומן, נקניקים, נקניקיות. כמו כן, יש לשים לב לסוגי השומנים השונים, כמו שומן מהצומח ושמן זית אשר בריאים יותר. יש להקפיד לא להגזים בכמויות המלח, במיוחד בקרב אנשים שסובלים מיתר לחץ דם ומחלות לב כמו אי ספיקת הלב.

בריאות הנפש


הסטרס (דחק בעברית), הוא אחת הבעיות הגדולות של דורנו.

מומלץ

- הורדת רמות לחץ / מתח בחיי היום יום אפשרית על ידי שיטות הרפיה שונות ועל ידי שינוי בצורת החיים. הימנעות מסטרס, הימנעות מלחצים בעבודה, התאמת פעילותו של האדם ליכולותיו, כל אלו יביאו באופן הדרגתי לירידה ברמת הורמונים אלה ולמניעת התקדמות נזקים בכלי דם ובלב. שיטות הרפיה כגון יוגה הוכחו כיעילות, אולם השפעתן מותנית בהתמדה. קיימים גם מכשירים המסייעים בהרפיה, כמו למשל מכשיר הרספרייט, שהוא למעשה מכשיר דמוי ווקמן המשמיע צלילים מרגיעים, מלמד את המטופל לנשום נשימות איטיות ורגועות. הוכח שטיפול כזה מצליח להוריד בצורה משמעותית את רמות לחץ הדם של המטופל.

לא מומלץ

- עבודה בלוח זמנים צפוף, לחימה על הישגיות ועמידה בתחרות מתמדת. כל אלו גורמים להפעלה של מערכות עצביות בגופינו ובעיקר במערכת האוטונומית, שהיא למעשה מערכת אוטומטית שמכוונת את פעילות גופינו. מערכת זו היא מערכת עצבית שבקצות העצבים מפרישה חומרים שפועלים על כלי הדם ועל הלב וכשרמתם גבוהה לתקופות ממושכות הם גורמים לנזק לאברי המטרה בגוף, כמו לב, מוח, כליות וכלי דם במקומות אחרים.

המערכת האוטונומית קובעת את קצב הלב, גורמת לכיווץ כלי הדם ובכך לעליית לחץ הדם, היא מגבירה הזעה ומשפיעה על תפקוד תאי המוח שלנו. זוהי מערכת אשר רובה לא בשליטתנו ולמעשה פעילותה מוכתבת על ידי הדברים המתרחשים סביבנו ומשפיעה באופן קיצוני על מערכות גופינו ועל התפתחות של מחלות. הטיפול הלא תרופתי, כמו גם הטיפול תרופתי, מטרתם לטפל בכל גורמי הסיכון כמו יתר לחץ דם, סוכרת, כולסטרול ועוד, על מנת לבלום את התקדמות טרשת העורקים ולמנוע הופעת התקף לב, אירוע מוחי, אי ספיקת כליות ועוד.


טיפול תרופתי


לאנשים בעלי גורמי סיכון לתחלואה של לב וכלי דם ובמיוחד כאלו שסבלו בעבר מחסימה של העורק החולה, כלומר עברו התקף לב, קיים מרכיב של קרישיות יתר אשר גורם לחסימה של כלי הדם. אנשים אלה זקוקים לטיפול תרופתי אשר מקטין את קרישיות הדם ובכך מפחית את הסיכון לחסימה נוספת.

מומלץ

- הטיפול המומלץ הוא שימוש בתרופות המקטינות את קרישיות הדם. האספירין הוא התרופה הוותיקה והנפוצה ביותר שנמצאת בשימוש מזה שנים רבות ונועדה להקטין את קרישיות הדם ולמנוע את קרישתו על גבי משקעים של טרשת העורקים. למעשה, האספירין פותח כבר לפני כ-105 שנים ואז שימש כתרופה שמרגיעה כאבים ומורידה חום. רק בהמשך התגלה שלתרופה השפעה המקטינה קרישיות יתר. האספירין הוא חומר חומצי שעלול לגרות את הקיבה בקרב אנשים הסובלים מחומציות יתר, לגרום לגירוי של הקיבה או לגרום לתסמינים של צרבת, כאבים הקשורים באוכל או רעב ובנוסף למחלת כיב. לכן, חשוב להקפיד שהחומציות תנוטרל והאמצעי הפשוט ביותר הוא הקפדה על נטילת האספירין עם מזון ולא על קיבה ריקה.

לא מומלץ

- לאנשים הסובלים מבעיות קיבה לעתים האספירין מחמיר את כאבי הבטן ואת הדלקת בקיבה. ניתן להוסיף תרופה המורידה את רמות חומציות הקיבה במטופלים שמתחילים לקבל אספירין כגון קונטרולוק. שיטה אחרת להגן על הקיבה וגם ליהנות מהשפעה מיטיבה של אספירין, היא ציפוי האספירין הגורם לכך שהתרופה לא תגרה את הקיבה ותיספג באזורי מעי שאינם חומציים כמו הקיבה. האספירין המצופה, כגון קרטייה, הוא תרופה בעלת יתרון על פני האספירין הרגיל, שאינו מצופה, כיוון שהוא מונע תופעות לוואי רבות מאזור מערכת העיכול העליונה, כמו צרבת, כאבי בטן עליונה לאחר אוכל ובזמן רעב.

עישון


העישון הוא אחד המזיקים הגדולים, הוא גורם לתחלואה ולתמותה הקשורה במחלות לב, כלי דם וגם גורם לפגיעה ריאתית.

לא מומלץ

- הסיגריה מכילה ניקוטין, החומר העיקרי שגורם להתמכרות ומקשה כל כך על הפסקת העישון. בנוסף, הוא גורם לחדירה של חלקיקי פחם וחומרי בערה לריאות, הגורמים לגירוי, דלקת ומחלה בדרכי הנשימה ולחלקיקים אלו יש גם השפעה מסרטנת הקשורה בעלייה משמעותית בשכיחות סרטן הריאה. העישון מעלה גם את שכיחות מחלות הלב, כרוך גם בכיווץ כלי דם וקשור גם בעלייה בלחץ הדם.

לכתבות נוספות בנושא בריאות הלב:
דיכאון שלאחר התקף לב
גורמים מפתיעים להתקף לב
לב בריא: היפטרו מהטלוויזיה ומהמכונית
מהו התקף לב "שקט"?
האם תרופות ל-ADHD עשויות לגרום התקף לב?

אלכוהול


האלכוהול גורם לנזק, במיוחד כאשר שותים אותו בהגזמה.

מומלץ

- במחקרים רפואיים רבים הוכיחו שכמות קטנה של אלכוהול, דהיינו, כוס אחת של יין אדום ואפילו כוסית אחת של וויסקי/בירה, אינה גורמת לנזק ולפעמים אף תורמת להגנה על כלי הדם.

לא מומלץ

- המנה השנייה הנוספת של אלכוהול מבטלת את התועלת של הכמויות הקטנות של האלכוהול ויותר משתי מנות של אלכוהול גורמות לנזק ברור. שתייה מוגזמת של אלכוהול גורמת לעלייה בלחץ הדם, תורמת להחמרה של מחלות לב והופעה של אי ספיקת הלב, יכולה לפגוע בכבד ולשתיינים השותים כמויות משמעותיות יכולה גם לפגוע בתפקוד המוחי. רוב הרופאים לא נוהגים להמליץ למטופליהם על אלכוהול מחשש כי המלצה זו תגרום בהמשך לצריכת כמויות מוגזמות של אלכוהול ולהתמכרות.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר מרים מייזל
    ד"ר מרים מייזל
    אורחות חיים, רפואת משפחה ד"ר מייזל היא מומחית ברפואת משפחה ובעלת רישיון לעסוק בהיפנוזה רפואית. דוגלת בתזונה בריאה. בשנת 2018, חיברה ד"ר מייזל פרק בספר לימוד לרופאים. פרק זה עוסק במחקרים שמביעים... קרא עוד