גמלת שירותים מיוחדים – מי זכאי?

נפגעתם בתאונה או מחלה או נקלעתם למצב של אובדן יכולת השתכרות? האם אתם נכים הזקוקים לסיוע של הזולת בפעולות בסיסיות בחיי היומיום? אולי אתם זכאים לקבלת גמלת שירותים מיוחדים מטעם המוסד לביטוח לאומי. מהי גמלת שירותים מיוחדים וכיצד מקבלים זכאות?
 עו``ד אימבר גולן פרטוש
| 13/09/2013 |
צפיות: 16,609
דירוג: 2.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 2.0 מתוך 5

מהי גמלת שירותים מיוחדים?


מטרת גמלת שירותים מיוחדים היא לאפשר מימון לסיוע בבית על ידי מטפלת צמודה שתאפשר עזרה בביצוע פעולות בסיסיות בחיי היומיום, למשל - אכילה, הכנת מזון, רחצה, לבוש, שכיבה וקימה, שליטה על סוגרים, לקיחת תרופות, ניידות בבית ובמידת הצורך השגחה מתמדת עקב סכנה ממשית של האדם לעצמו או לסביבה הקרובה. זכאים נוספים לגמלה הינם תשושי נפש, מטופלי דיאליזה, אנשים שעוברים טיפולים כימותרפיים או כל טיפול אינטנסיבי אחר.

למידע נוסף בנושא סיעוד וגמלות הכנסו לפורומים:
פורום ביטוח בריאות, ביטוח סיעודי
פורום ביטוח לאומי
פורום זכויות רפואיות
פורום סיעוד
פורום רשלנות רפואית

מהו גובה הגמלה?


גובה גמלת השירותים מיוחדים נקבעת בהתאם לדירוג מידת התלות של האדם בזולת על פי שלוש דרגות:
מוגבלות דרגה ראשונה - אדם שזקוק לעזרה רבה מהזולת בעשיית רוב פעולות היומיום ברוב שעות היממה או זקוק להשגחה מתמדת זכאי לגמלה בשיעור 50% מגמלת הנכות הבסיסית.
מוגבלות דרגה שניה - אדם שזקוק לעזרה רבה מהזולת בעשיית כל פעולות היומיום ברוב שעות היממה זכאי לגמלה בשיעור 105% מגמלת הנכות הבסיסית.
מוגבלות דרגה שלישית - אדם שתלוי לחלוטין באדם אחר בעשיית כל פעולות היומיום בכל שעות היממה זכאי לגמלה בשיעור 175% מגמלת הנכות הבסיסית.

קריטריונים בסיסיים לקבלת הגמלה:


אדם המבוטח בביטוח לאומי, בין גיל 18 לבין גיל פרישה והינו תושב השוהה במדינת ישראל (אם אדם שוהה מחוץ למדינת ישראל רק בתנאים מסוימים).
אדם המקבל קצבת נכות כללית מהמוסד לביטוח לאומי ונקבעה לו דרגת נכות של 60% לפחות או אדם שאינו מקבל גמלת נכות כללית אך נקבעה לו דרגת נכות רפואית של 75%.
האדם אינו מקבל הטבות על פי הסכם הניידות (למעט מקרים מסוימים).
האדם אינו מאושפז במוסד שנותן שירותי רפואה / סיעוד / שיקום.


לאחר עמידה בקריטריונים הבסיסיים והגשת התביעה לגמל שירותים מיוחדים למוסד לביטוח לאומי יתבקש המגיש לעבור בדיקה רפואית על ידי רופא מטעם המוסד לביטוח לאומי אשר יקבע את אחוזי הנכות הרפואית שלו לזכאות לגמלת שירותים מיוחדים. לאחר מכן תערוך אחות ביקור בית אצל מגיש התביעה לבדיקת רמת תפקודו בביתו ולבסוף יקבע האם זכאי לגמלת השירותים המיוחדים ובאיזו דרגה.

אדם שהגיע לגיל פרישה אינו זכאי לגמלת שירותים מיוחדים אלא אם כן הגיש את התביעה לכל המאוחר חצי שנה לאחר גיל הפרישה ורופא מטעם הביטוח הלאומי קבע שהינו זכאי לגמלת זו בתקופה שלפני גיל הפרישה. מי שהחל לקבל גמלת שירותים מיוחדים לפני גיל פרישה יכול להמשיך ולקבלה לאחר גיל הפרישה אם נקבעה לו דרגת נכות לצורכי שירותים מיוחדים לצמיתות.

חשוב להדגיש כי לא ניתן לקבל כפל גמלאות מהמוסד לביטוח לאומי, אדם שקיבל גמלת שירותים מיוחדים בטרם הגיעו לגיל פרישה יאלץ לבחור בינה לבין גמלת הסיעוד (גמלת הסיעוד הינה גמלה שאיננה ניתנת בכסף אלא ניתנת על ידי שעות סיוע של מטפלת ומבחני ההכנסה בכדי להיות זכאי לה הינם קשוחים במיוחד).

לכתבות נוספות בנושא ביטוח סיעודי:
האם חוק הגנה על חוסים מגן על קשישים?
ביטוח סיעודי: האם אתם כבר מבוטחים?
הציבור רוצה ביטוח אישפוז סיעודי
ביטוח סיעודי - צעד חכם לעתיד בטוח יותר
אשפוז סיעודי: קבוצות תמיכה גם למשפחות

ישנם מקרים חריגים בהם יוכל אותו אדם לקבל גמלת שירותים מיוחדים וגמלה נוספת במקביל. גובה גמלת השירותים המיוחדים הינה נגזרת של גמלת הנכות הכללית, ככל שהאחוזים גבוהים יותר כך בהתאם גובה גמלת השירותים המיוחדים גבוהה יותר. מומלץ להסתייע בעו"ד אשר בקיע בתחום כדי לממש ולקבל את מירב האחוזים וכך את גובה הגמלה.

המידע שלפניכם הינו כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר אינו נושא באחריות כלשהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל יעוץ משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר