לא יכולים להתאפק - שלפוחית רגיזה

שלפוחית רגיזה היא תסמונת שכיחה מאוד הפוגעת בחלקים נרחבים של האוכלוסייה. מדובר בפגיעה בתפקוד כיס השתן והתוצאה - חוסר יכולת להתאפק, מה שמכונה "דחיפות". לעיתים שלפוחית רגיזה מביאה אף לחוסר שליטה במתן שתן. כל הפרטים על התופעה הלא נעימה הזו
מאת ד"ר יוסף אברבנאל
| 11/08/2013 |
צפיות: 3,280
תסמונת השלפוחית הרגיזה משפיעה על האדם במגוון דרכים:
היא מלווה בקשיים נפשיים - מבוכה, בושה, פחד, הכחשה, כעס, דיכאון, הסתגרות ורגשי נחיתות.
מלווה בהוצאות כספיות - לצורך חיתולים, טיפולים, כביסות, אביזרי עזר, תרופות, ימי היעדרות מהעבודה של הנפגע ובת הזוג.
מלווה בקשיים חברתיים - הסתגרות חברתית, דימוי עצמי ירוד, ניתוק חברתי וירידה בביטחון העצמי.
מלווה גם בהפרעה פיזית ורגשית - פגיעה בכושר העבודה, בשינה, בזוגיות, בתפקוד המיני, השפעה שלילית על בני הזוג ועל בני הבית.
כאשר התסמונת מלווה גם באיבוד שתן זה גם משפיע על הבריאות הכללית, כלומר, שכיחות יתר של טיפולים תרופתיים וסיעודיים, נפילות, בעיות עור, דלקות שתן, שברים בצוואר הירך עד כדי תחלואה ותמותה.

למידע נוסף בנשוא שלפוחית רגיזה הכנסו לפורומים:
פורום אורולוגיה ילדים
פורום אורולוגיה, אימפוטנציה
פורום אורולוגיה, ניתוחים אורולוגים, מחלות הערמונית
פורום סרטן הערמונית, סרטן האשכים, סרטן שלפוחית השתן
פורום רצפת האגן, בריחת שתן, דליפת שתן, צניחת רחם

התסמונת שכיחה מאוד בקרב הציבור ושכיחותה דומה בקרב גברים ונשים כאחד. 35% מכלל האוכלוסייה מעל גיל 40 סובלים מהמחלה ומקובל שבכלל 17% מכלל האוכלוסיה מעל גיל 18 שנים סובלים מתסמיני השלפוחית הרגיזה. חשוב להבין כי למרות שהסברה הרווחת מדברת על כך שמדובר בתסמונת "נשית", גברים ונשים סובלים ממנה במידה שווה.

חולים רבים הסובלים משלפוחית רגיזה נמנעים מלגשת לרופא מאחר ומדובר בבעיה "מביכה", ולכן רוב הסובלים מן הבעיה לא מקבלים טיפול ו"סובלים בשקט". כיום, כאשר קיימות אפשרויות ודרכים לטיפול בתסמונת, אין סיבה שהסובלים ממנה לא ייגשו לרופא ויקבלו טיפול מתאים. לצורך אבחון של התסמונת יש צורך להגיע לרופא בלבד ואין צורך בצילומים או בבדיקות פולשניות אחרות. הרוב המוחלט (כ-99%) של הסובלים מהבעיה שניגשים לקבל עזרה רפואית מטופלים בתרופות המסייעות להתמודד עם התסמונת. מעבר לטיפול התרופתי, ניתן להתמודד עם הבעיה גם באמצעות ניתוחים ו/או באמצעות פיזיותרפיה, בהתאם למצב המטופל.

מעבר לביישנות, מי שסובל מתסמונת השלפוחית הרגיזה לא מטפל בבעיה בגלל חוסר הידע והמודעות לאפשרות הקיימת לטיפול בה, לצד סיבות נוספות כמו הכחשה והרגשה שהטיפול בתסמונת לא מספיק חשוב בהשוואה למחלות אחרות. יש הטוענים אף שהתרגלו לחיות עם המצב ועם אורח החיים שהוא מכתיב. תסמונת השלפוחית הרגיזה מכריחה אנשים רבים, שלא נעזרים בטיפולים רפואיים, לשנות את אורח חייהם: ללבוש ביגוד שחור עליו פחות ניכרת דליפת השתן, לשבת בקולנוע תמיד ליד המעבר כדי לא להקים אנשים בדרך לשירותים, להימנע מפעילויות באזורים בהם אין שירותים, להימנע מיציאה לחיק הטבע וללבוש חיתולים למבוגרים ולצאת מהבית עם בגדים להחלפה.


אז איך תדעו שיש לכם "שלפוחית רגיזה"? הסימפטום המייצג הברור ביותר הוא דחיפות - קושי להתאפק. דחיפות היא צורך עז ומיידי להטיל שתן, באופן לא צפוי ופתאומי. מדובר בצורך הדורש התייחסות מיידית – האדם זונח את כל מטלותיו מחשש לאיבוד שתן בלתי רצוני כאשר אין קשר בין תחושת הדחיפות לבין מידת המלאות של השלפוחית. תחושה זו, שחייבים לזנוח הכול ולרוץ לשירותים, אמורה להדליק נורה אדומה והיא זו שמחייבת לגשת לרופא. פעמים רבות מתלווה לתחושת הדחיפות גם תדירות שתן גבוהה (תכיפות) הן ביום והן בלילה. הסיבות למצב זה רבות והן נובעות משינויים המתרחשים עם הגיל הן במערכת השתן והן במערכת העצבים אשר שולטים בפעולת השלפוחית.

מהם הטיפולים האפשריים להתמודדות עם התופעה?


תרופות


הטיפול התרופתי הוא הטיפול העיקרי הנהוג כיום לטיפול בבעיה זו. מדובר בתרופות מקבוצת האנטימוסקרניות אשר מנגנון פעולתן הוא חסימה של קולטנים ספציפיים בדופן השלפוחית אשר אחראיים על כיווצה. התרופות מיועדות לדכא את התכווצות שריר השלפוחית ועל ידי כך לגרום לעליה בנפח השלפוחית מחד גיסא, ולירידה בלחצים בתוך השלפוחית מאידך גיסא.

בוטוקס


בצד הטיפול התרופתי, לאחרונה, אישר משרד הבריאות את השימוש בהזרקות בוטוקס לטיפול באי נקיטת שתן בגלל פעילות יתר של שלפוחית השתן בהקשר של מחלות כמו טרשת נפוצה ופגיעות עיצביות בחוט השידרה במבוגרים אשר אינם מגיבים בצורה מספקת והולמת לטיפול תרופתי מקובל.
בוטוקס פועל על ידי עיכוב שחרור אצטיל כולין (מתווך כימי) בסיומת העצבית בדופן כיס השתן ועל ידי כך הוא מעכב את התכווצות שריר השלפוחית. התוצאה תהיה שיתוק השלפוחית והפעילות הלא מבוקרת שלה ועל ידי כך הגדלת נפח השלפוחית והפחתת התכווצויות בלתי רצוניות ומניעת איבוד שתן. לתכשיר זה גם השפעה מדכאת על התחושה ועל העברת גרויים מהשלפוחית למערכת העצבים. כתוצאה מכך, יש הפחתה בתחושת הדחיפות והלחץ להטלת שתן אצל מטופלים עם פעילות יתר של השלפוחית.

המינון המרבי להזרקה המאושר בארץ הוא 200 יחידות ובהתאם לשיקול דעת קליני האורולוג מזריק לתוך דופן השלפוחית את הכמות שהוא מוצא לנכון לפי כל מקרה ומקרה. הטיפול יכול להתבצע במרפאה באלחוש מקומי או תחת הרדמה כללית או אזורית בחדר ניתוח. תחושת השיפור בתסמינים אחרי הזרקת התרופה ניכרת כעבור מספר ימים עם מלוא ההשפעה כעבור שבועיים למשך זמן של 6-18 חדשים. מחקרים רבים במהלך השנים תמכו ביעילות הטיפולים הללו מבחינת שיפור משמעותי בתסמינים.

לכתבות נוספות בנושא שלפוחית רגיזה:
טיפול יעיל לפעילות יתר של שלפוחית השתן
שלפוחית רגיזה - תופעה מרגיזה
רצפת אגן: יש לך שלפוחית רגיזה?
פעילות יתר של שלפוחית השתן
סרטן שלפוחית השתן - זה ממאיר!

תופעות הלוואי הנפוצות היו: זיהומים בדרכי השתן ושאריות שתן משמעותיות. יש לדעת שהזרקת הרעלן מכל סוג עלולה להתפשט ממקום ההזרקה ולגרום לתופעות לוואי המזכירות הרעלת בוטולינום כמו חולשה כללית, חולשת שרירים כללית, ראייה כפולה, הפרעה בדיבור, וקשיי נשימה.
ניתן לסכם שהזרקת בוטוקס לדופן שלפוחית השתן במקרים של פעילות יתר של שלפוחית השתן הינה בטוחה ויעילה במקרים שאינם מגיבים לטיפול תרופתי. תופעות הלוואי הינן מועטות עם השפעה כלל מערכתית –סיסטמית מועטה.

ניתוח


במקרים חריגים ונדירים כאשר כל הטיפולים שאוזכרו לעיל לא עובדים ניתן לבצע ניתוח אשר במהלכו מגדילים את נפח השלפוחית באמצעות טלאי של מעי.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר דב אנגלשטיין
    ד"ר דב אנגלשטיין
    אורולוג וכירורג בכיר וחוו"ד יו"ר איגוד האורולוגים הישראלי. מתמחה באונקו-אורולוגיה, לרבות סרטן הערמונית וסרטן בשלפוחית השתן, באנדו-אורולוגיה ובכל ענפי האורולוגיה הכללית. נותן ייעוץ משפטי וחוות דעת ... קרא עוד
  • ד"ר יוסף שמואלי
    ד"ר יוסף שמואלי
    אורולוג וכירורג מומחה ד"ר יוסף שמואלי הינו אורולוג בעל ניסיון רב בניתוחים בתחומי ההפרעות בתפקוד המיני של הגבר והפרעות בפוריות הגבר, ניתוחי ערמונית (פרוסטטה) ביופסיות ערמונית לברור גידולים בבלוטה... קרא עוד