טיפים למניעת קרישי דם ברגליים

הצטברות של דם בורידי הרגליים עלולה לגרום לקרישים מסוכנים המסוגלים לנדוד בכלי הדם ולהגיע לריאות. דווקא במהלך אשפוז הסכנה להיווצרות קרישי דם עולה. ד"ר אשר וינדר מציע טיפים למניעת קרישי דם במהלך אשפוז וטיסות ממושכות
מאת ד"ר אשר וינדר
| 08/04/2013 |
צפיות: 3,403
DVT הידועה גם כ"כפקקת ורידים", היא מחלה מסוכנת, בה נוצרים קרישי דם בעיקר ברגליים. קרישים אלו עשויים לעיתים להיסחף עם זרם הדם אל הריאות ולגרום לחסימה של עורקי הריאות. מצב זה של "תסחיף ריאתי" גורם לקוצר נשימה ובמקרה החמור ביותר גם למוות.

גורמי סיכון לפקקת ורידים


קיימת נטייה תורשתית להיווצרות קרישי דם. אנשים בעלי היסטוריה משפחתית של היווצרות קרישי דם צריכים לנקוט במשנה זהירות. גורמים נוספים המעלים את ההסתברות להיווצרות קרישי דם הם הריון, עישון, גיל מבוגר ומחלות לב.

למידע נוסף בנושא קרישי דם היכנסו לפורומים:
פורום טיפולי ורידים, דליות, מחלות כלי דם
פורום כירורגית כלי דם, ורידים
פורום לוקמיה, המטולוגיה, קרישת דם, סרטן הדם
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב
פורום שומנים בדם, מחלות לב

מהם התסמינים של פקקת ורידים?


פעמים רבות פקקת ורידים איננה מלווה בתסמינים הניתנים לזיהוי והיא נותרת בלתי מאובחנת. במקרים אחרים עשויים להופיע כאב ונפיחות בשוקיים בנוסף העור באזור בו נוצרו קרישי הדם יכול לשנות את צבעו לגוון אדמדם או כחול. כאמור טיפול מוקדם בקרישי דם הוא קריטי כיוון שקרישי דם הנודדים לריאות עלולים לגרום לתסחיף ריאתי מסוכן שעלול להיות קטלני.

מה גורם לפקקת ורידים?


במצבים בהם זרימת הדם איננה תקינה, עלולים להיווצר קרישי דם ברגליים ולהוביל לפקקת ורידים.
לרוב קרישי הדם נוצרים כאשר הרגליים נותרות ללא תזוזה למשך זמן ממושך, שרירים השוקיים אינה נעים ואינם מסייעים לדם לזרום חזרה אל הלב. הצטברות של דם בכלי הדם שברגליים עלולה ליצור קרישים. דווקא באישפוז בבית חולים נוצרים תנאים אופטימילים להיוצרות הקריש. ריתוק למיטה וחוסר פעילות נלווים לבעיה הרפואית בעטיה החולה התאשפז כמו ניתוח או דלקת ריאות, כך שהסיכון להתפתחות קריש דם גבוה מהרגיל.


טיפים למניעת קרישי דם במהלך אשפוז:


הצוות הרפואי יזהה אם אתם נמצאים בקבוצת סיכון ללקות ב DVT כגון בעלי עודף משקל, חולי לב, מעשנים כבדים. אולם חשוב לדווח באם סבלתם בעבר מארוע של פקקת ורידים או תסחיף ראתי ובאם אתם בעלי בעיה גנטית הגורמת לקרישיות ייתר שנתגלת בגלל שניבדקתם קודם או שבעייה דומה נמצאה אצל בני משפחה.

במהלך השכיבה במיטה, כדאי, באם אין מיגבלה רפואית, להזיז את הרגליים תוך כיווץ ושחרור השרירים. פעילות זאת עשוייה להמריץ את זרימת דם תקינה בגפיים התחתונות, ויתכן להוריד את הסיכון בהתפתחות הקריש.

בהתאם למצב הרפואי כדאי לרדת ממיטת האשפוז ולהתהלך. כנראה שישיבה בלבד אינה מספיקה להוריד את הסיכון להתפתחות קריש דם. הקפדה על תנועת הגפיים התחתונות חשובה מעין כמוה למניעת DVT.

בהתאם לרמת הסיכון של המאושפז ללקות ב- DVT הצוות הרפואי יתאים במידת הצורך טיפול מונע הולם

טיפים למניעת היווצרות קרישי דם בטיסות:


כאשר אתם נוסעים או טסים במשך זמן רב, כדאי להתרומם מישיבה ולבצע הליכות קצרות כל שעה-שעתיים. ההליכה גורמת לדם לזרום וכך מסייעת למניעת היווצרות קרישי דם.

כדאי, במיוחד למי שסובל מבעיה ידועה של קרישיות יתר, להשתמש בזמן הטיסה בגרביים אלסטיות מיוחדות המסייעות למניעת התופעה.

רצוי שאנשים שסבלו בעבר מתופעה של פקקת בורידים או כאלה שנמצאים בסיכון גבוה ללקות בתופעה, יוועצו עם רופא שימליץ באם יש צורך בשימוש בתרופה מתאימה בנוסף לגרביים אלסטיים.

לכתבות נוספות בנושא כלי דם:
טיפים פשוטים לשיפור זרימת דם
פקקת ורידים: פעילות גופנית תעזור למנוע
גובה ושומן עודף מעלים הסיכון לקרישי דם
דליות, הגורמים והטיפולים
נמצאה תרופה יעילה למניעת קרישי דם

בטיסה כולנו סובלים ממידה מסוימת של התייבשות. על כן מומלץ לשתות הרבה מים ולהמנע משתיית אלכוהול.

נסו (עד כמה שניתן בחברות התעופה) למצוא מרחב רגליים כזה שיאפשר לכם למתוח אותם ולא להותיר אותן מכווצות במשך רוב הטיסה.

למרות שמדובר בנוהג נפוץ – המנעו מנטילת כדורי שינה בטיסה שיגרמו לכם להיוותר בחוסר תנועה במשך זמן ארוך מאד.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר