עיוורון ומערכת החישה הפנימית של הגוף

עיוורון גורם לאנשים לפתח יכולות יוצאות דופן כפיצוי על הלקות בחוש הראייה. אחת היכולות הללו היא שיפור ושכלול של מערכת החישה הפנימית, דבר המאפשר לאנשים בעלי עיוורון לנוע ולתפקד בחשיכה מוחלטת
ד``ר איתי זיו
| 29/10/2012 |
צפיות: 2,621
עיוורון הנו למעשה נכות המאופיינת בחוסר היכולת לראות. לעתים, העיוורון הנו מום מולד, ולעיתים נגרם כתוצאה ממחלה או מתאונה. עיוור מוגדר כמי שלא יכול לראות אפילו אור. בישראל מספר העיוורים הנו מעל 25,000 (לפי נתונים של משרד הרווחה) ואילו בעולם מעל 45 מליון.

למידע נוסף על מערכת החישה הפנימית היכנסו לפורומים:
פורום אורטופדיה
פורום אורטופדיה ילדים
פורום השאלת ציוד רפואי, ציוד שיקומי, ציוד אורטופדי
פורום רפואת ספורט
פורום שיקום פציעות ספורט, שיקום אורטופדי

העיוורים נדרשים להפעלה של ארבעת החושים: שמיעה, טעם, מגע וריח באופן משמעותי במיוחד וברגישות רבה יותר מאשר אנשים שאינם לוקים בעיוורון. כמו כן, תכונות אחרות אף עשויות לבוא לידי ביטוי באופן משמעותי יותר אצל העיוורים לעומת אלה הרואים.

פרופריוספציה (Proprioception) היא מושג המתייחס לקליטה העצבית של גירויים מרקמות פנימיות שונות כגון: שרירים, גידים, רצועות ומפרקים.זהו בעצם שם למערכת החישה הפנימית. היא כוללת חיישנים בגוף האחראיים להעביר מידע לגבי מיקום האיברים, תנועתם, מצב מתיחת השרירים, הגידים ועוד. שיפור בתפקודה של המערכת הפרופריוספטית יתרום לייעול בתנועה ובקואורדינציה העצבית שרירית. הפרופריוספציה אפשרית בזכות תיאום בין מספר מערכות גופניות, לרבות: מערכת חיישנים המצויים במפרקים וברקמות שונות, מערכת שיווי המשקל (Vestibular system) ומערכת העצבים המרכזית.

בהיבט ההפעלה של מערכת שלד-שריר הדבר מעניין במיוחד. הסיבה לכך הנה שהעיוורים לא רואים ולכן התחושה היומיומית שהם חווים בעת ההליכה בכלל ובזמן ביצוע תנועות ספורטיביות או יומיומיות בפרט, לא זהה לאלה שרואים. בעת שלא רואים ומבצעים תנועות שונות במרחב, יש צורך בהפעלה רבה של מערכת פרופיוספציה. מערכת זו פועלת באופן אוטומטי בלי לשים לב בכלל. אילולא כן, היינו נופלים ומועדים. מספר הפציעות עלול היה לעלות בשל תזמון לקוי של המרכיבים השונים של מערכת שלד-שריר המצריכים תיאום תמידי. כדי לשמור על שיווי משקל, אנו מתבססים לא רק על מערכת חישה אלא גם, במידה ניכרת, על מערכת הראייה (נסו לעמוד על רגל אחת בעיניים עצומות). אצל עיוורים, החוסר ביכולת לראות מגביר מאוד את רגישות המערכת הפרופריוספציה ומאפשר להם להמשיך לתפקד באופן רגיל. באופן זה, במצב של חושך מוחלט, תפקודו של אדם הלוקה בעיוורון ימשיך באופן נורמטיבי בעוד תפקודו של אדם רואה יהיה לקוי מאוד.


ניתן לשפר את תפקוד מערכת הפרופריוספציה באמצעות ביצוע תרגילים המצריכים שיווי משקל, תנועה פונקציונלית (עם אביזרי עזר שונים כמו: קרש מתכוונן, גליל, כדור פיטבול, בוסו, כדור כוח, גומיות מסוגים שונים ועוד). עמידה, ישיבה (או מנח גוף אחר) על משטחים לא יציבים מתאימים במיוחד במקרה זה. ניתן גם לאמן את מערכת שיווי המשקל על ידי ביצוע תרגילים על רגל אחת או באופן כללי על בסיס תמיכה קטן מהרגיל.דרך נוספת להגביר את מעורבותה של מערכת הפרופריוספציה היא על ידי ביצוע תרגילים בעיניים עצומות או תוך כדי תנועת הראש. פעולות אלו מבטלות את המערכות הנוספות העוזרות לשמור על שיווי משקל ובכך גורמות לפרופריוספציה "לעבוד חזק יותר". הדבר חשוב במיוחד לספורטאים, לאוכלוסיית המבוגרים על מנת לשפר את התנועה היומיומית, למוגבלי תנועה שונים, בעת תהליכי שיקום מפציעה ועוד.

שיפור תפקוד מערכת הפרופריוספציה חשוב גם לאנשים בריאים, בין אם עוסקים בפעילות גופנית או לא. שיפורת מערכת זאת תורם להפחתת מספר הפציעות ואף להפחתת חומרת פציעות עתידיות. נציין ונאמר שביצוע תנועה באופן אוטומטי בעת הליכה, ריצה, טיפוס בהר בחשיכה, נהיגה בתנאי ראות ושטח קשים מצריך הפעלה של מערכת חשובה זו. לפיכך, ישנה חשיבות רבה לשיפור תפקוד מערכת זו בכול מעגלי החיים. אצל הלוקים בעיוורון מערכת זו אמורה להיות משוכללת וחדה במיוחד. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהעיוורים נמצאים בחושך מוחלט כול ימי חייהם ולכן הדריכות הגופנית הנה מהותית ובשל כך הם יידרשו להפעיל את מערכת הפרופריוספציה באופן ממשי לעומת אלה שרואים. כמובן שמדובר בעיקר במצבים בהם ישנה תנועה גופנית וככל שהיא מורכבת יותר הרי שמעורבות המערכת – תהיה רבה יותר.

לכתבות נוספות בנושא אורטופדיה:
כיצד מטפלים בילד עם גבס?
דלקת ברקמת בורסה: 9 דרכים להתמודד
כל המידע על תסמונת התעלה הקרפלית
דלקת פרקים שגרונית: טיפול בנוקשות בוקר
הכל על תסמונת חזה סנדלרים

נקודה מעניינת לציון הנה שתפקוד לקוי של מערכתה פרופריוספציה יביא לביצוע תנועות באופן לא מדויק ומסורבל. הדבר יכול לגרום להעלאת העומסים הגופניים על האדם ואז תיתכן גם פציעה. לפיכך, אצל עיוורים, כבר מגיל צעיר במיוחד, נעשים אימונים על בסיס קבוע (ביצוע כול התנועות היומיומיות, ספורטיביות וכדומה) ובאמצעות כך חל שיפור ממשי בתפקוד המערכת.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר איתי זיו
סגן מנהל קמפוס 'שיאים' באוניברסיטת תל אביב. מנהל תחום הקורסים למדריכי מועדוני בריאות וכושר. מומחה לפעילות ספורט, פעילות גופנית וחדרי כושר, הוציא לאור את האנציקלופדיה לפעילות גופנית בשם: "עוצמות חדשות, כושר במעגלי החיים" שהנו המדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית.