אבחון אישיות וטיפול בשיטת אניאגרם

איזה מין טיפוס אתם? מחושבים וזהירים? אוהבים להתנסות? שיטת אניאגרם מבצעת אבחנה בין 9 טיפוסי אישיות שונים. מתוך ההבנה איזה טיפוס אתם, על פי מודל אניגראם, תוכלו לגלות מהם דפוסי הפעולה המנחים אתכם וכיצד ניתן לשנותם
 רועי צור
| 05/10/2012 |
צפיות: 4,530
דירוג: 4.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5
רובנו היינו יכולים להנות יותר מהחיים, ולחיות חיים מלאים ומאושרים יותר אילו עמדה לרשותנו הבנה של דפוסי ההתנהגות המזיקים לנו, ושל המניעים שגורמים לנו לפעול בצורה שלא משרתת אותנו. הנטייה לחזור על אותם דפוסים מזיקים שוב ושוב, עומדת בבסיס המצוקות והקשיים שלנו. אבל הסבל הזה אינו מחויב המציאות, ועל רובו ניתן להקל או להשתחרר ממנו כליל, וזאת, על ידי פיתוח הבנה ומודעות עצמית. מודל האניאגרם תומך במסע זה של הבנה ועבודה עצמית. הוא מציע ידע רב על עצמנו ונותן לנו כלים לצמיחה ולהתפתחות אישית.
למידע נוסף בנושא שיטת אניאגרם היכנסו לפורומים:
פורום נוער במצוקה, תמיכה נפשית
פורום פסיכולוגיה
פורום פסיכולוגיה הוליסטית
פורום פסיכולוגיה ילדים
פורום פסיכיאטריה


למרות השם האקזוטי אניאגרם (אניא=9, גרם=רישום), מדובר במודל פרקטי מאד – מודל פסיכולוגי חד ועמוק שבבסיסו תשעה טיפוסי אישיות. בבסיס כל טיפוס ישנה השקפת עולם הנובעת מתוך נקודת מבט יחודית. אלו הם "המשקפיים" דרכם כל אחד מאיתנו רואה ומפרש את המציאות. רובנו לא מודעים למשקפיים שלנו, עד כדי כך שברור לנו, כי כולם רואים את העולם מתוך אותה נקודת מבט דומה – זו שלנו. הדבר משול לדג שאינו מודע למים העוטפים אותו, ואינו מבין כי קיימות במקביל סביבות חיים שונות. בשבילו יש רק את המים. קונפליקטים רבים במערכות יחסים נובעים מתוך השקפות עולם שונות וחוסר יכולת להבין, לקבל ולכבד אותן. הגילוי הראשון שמספק האניאגרם אם כן, היא הכרות עם "המים" שלי ושל אחרים. האניאגרם חושף חלקים לא מודעים בהשקפת העולם שלי ומעמת אותי עם נקודת המבט היחודית שלי שהתפתחה עם השנים.

פחד או חרדה מופרזת היא בדרך כלל כוח המונע מהאדם מלהגיע אל מימוש הפוטנציאל האישי שלו ומלחיות חיים של משמעות. ניתן להסתכל על מודל האניאגרם גם כמתאר תשעה מנגנוני הגנה של הנפש מפני תשע חרדות שונות. מנגנון ההגנה שלנו מאפשר לנו לשרוד פסיכולוגית, כלומר לקבל אהבה, הערכה ולהרגיש בעלי ערך. עם השנים חלקים אלה באישיותנו הופכים לאוטומטיים ומופיעים בכל פעם שנראה לנו כי הפחד הבסיסי שלנו מתעורר. אך מה קורה כאשר הפחד מתעורר בנו כחוויה סובייקטיבית וללא קשר אמיתי למציאות? או כשאנו מגיבים מתוך הרגל של שנים באותו האופן בסיטואציות שונות?

צורך לעומת זאת, הוא הצד השני של המטבע. צורך הוא גורם מניע שסיפוקו הכרחי לקיום שלנו. לכל טיפוס באניאגרם ישנו צורך בסיסי הקשור לפחד הבסיסי. לדוגמא, לאנשים בעל צורך בשלמות ישנה חרדה מגינוי ומביקורת של הסביבה הנובע עוד מהבית בו גדלו. הצורך והפחד הולכים יד ביד, ומתוארים על ידי האניאגרם בעומק ובחדות.

אז איזה טיפוס אניאגרם אני? כולנו מורכבים מכל תשעת הטיפוסים אולם לכל אחד מאיתנו ישנו סגנון או סגנונות עיקריים התבועים בנו בין אם באופן מולד או נרכש. תארו את עצמכם לרגע נכנסים לספריה עירונית גדולה עם תשעה ז’אנרים של ספרים: בלשים, מדע בידיוני, רומנים וכו’. כל ז’אנר כזה מכיל בתוכו אלפי כותרים שונים מסודרים באותו אזור של הספריה. כל אחד מהם הוא ספר יחיד ומיוחד במינו אך יחד עם זאת משהו בסיפור שהוא מספר הקנה לו מקום של כבוד בז’אנר זה. כל סגנון באניאגרם הוא בעצם ז'אנר, אשכול רחב של מניעים, דפוסים ותכונות שלכולם מכנה משותף מסוים, אך יחד עם זאת, העבודה עם כל אדם תהיה בהתאם לסיפור חייו האישי. אחת הדרכים הנפוצות לגילוי הטיפוס או הטיפוסים הדומיננטיים שלי היא למלא שאלון אניאגרם כפי שמופיע באתר שלי.

<@ --- IMG_2 --- @>
להלן תשעת הטיפוסים על קצה המזלג. חשוב לזכור כי התיאור הבא הינו תמציתי ביותר. תיאורי עומק מפורטים מופיעים באתר:

1. פרפקציוניסט, מוסרי, אידיאליסט, מתקן עולם, מחנך


טיפוס 1 שואף לעשות את הדברים בדרך נכונה, מושלמת ולפי הסטנדרטים הגבוהים שלו. הוא רואה את העולם כמקום מבקר, בודק ומגנה על טעויות. הפחד העיקרי שלו הוא מפני ביקורת וגינוי ולפיכך הוא שואף למושלמות. הוא ביקורתי מאד, נוטה לשפר את עצמו וסביבתו ללא הרף ומשתדל להיות בסדר.

2. תומך, נדיב, מסייע, נותן, מקריב
טיפוס 2 מפנה את תשומת ליבו אל האחר מתוך האמונה כי כדי להיות זכאי לקבל אני צריך לתת. יש לו צורך להיות חשוב בחייהם של אחרים ולפיכך משקיע את מאמציו במערכות יחסים. הפחד העיקרי שלו הוא שלא יצטרכו אותו או ידחו את עזרתו, ובכך יפגע ערכו העצמי. הוא נדיב ואלטרואיסט באופן טבעי, אך לא פעם על חשבון עצמו.

3. מבצע, מצליח, השגי, תחרותי, תדמיתי


תחרותיות והישגיות עומדים בבסיס האישיות של טיפוס 3, והוא מכוון את מאמציו ליצירת תדמית של אדם מצליח ומרשים. כמי שרואה את העולם כמעריך אותך בעיקר בזכות הישגים והצלחות, חשוב לו לזכות בהערכה והוקרה ולהימנע מתחושת כשלון שהוא הפחד העיקרי שלו. בדרך להשגת מטרתו הוא עלול לשכוח את עצמו, לצאת מאיזון ולזנוח את קולו הפנימי.

4. אינדיווידואליסט, ריגשי, רומנטי, מיוחד, דרמטי


טיפוס 4 מרגיש את עצמו לעיתים אחר, שונה, וחסר את הקישורים להשתלב בעולם בו הוא מרגיש לא לגמרי שייך. מתוך תחושה זו הוא מפתח תדמית של אדם מיוחד כדי להתבלט ולבנות תחושת ערך עצמי. הוא בעל עומק ריגשי, מחפש חיים של משמעות, ומשתוקק לקשר עמוק וטוטאלי שיענה על תחושת החסר שבליבו.

5. חוקר, צופה, מרוחק, חושב, שכלתן


טיפוס 5 מעדיף להתייחס אל העולם ממקום מרוחק וצופה, וזאת מתוך האמונה כי אין לו מספיק ידע ומשאבים להתנהל בעולם תובעני שמרוקן אותו מאנרגיה. עקב כך יש לו צורך בעצמאות ובמרחב, הוא שומר על פרטיותו ואינו זקוק לאינטראקציות אנושיות ממושכות. הפחד העיקרי של הוא מתלות ופולשנות והוא יכול לבלות זמן רב עם עצמו.

6. נאמן, זהיר, ספקן, מחושב, חשדן


טיפוס 6 מונע ע"י השקפת עולם הדוחפת אותו לחפש בטחון באנשים, מסגרות או מערכת אמונות מתוך תחושת ספק פנימית. הוא רואה את העולם כמקום שלא ניתן לסמוך עליו, לא מהימן ובלתי צפוי. מנקודת מבט זו טיפוס 6 עומד על המשמר, מחפש כוונות נסתרות בנאמר ובנעשה, נערך לתרחיש הגרוע ביותר, ומחפש בטחון וודאות.

7. נהנתן, קליל, נלהב, תזזיתי, רבגוני


טיפוס 7 רואה את החיים כהרפתקה. הוא סקרן, אוהב להתנסות מכל דבר, ולטעום מכל הבא ליד. הוא חי חיים מגוונים ואינו מפחד להתנסות, להיסחף ולהתמכר. הפחד העיקרי שלו הוא מכאב וסבל ומהתבוננות פנימה. השמחה והחיפוש הבלתי נדלה אחר ריגושים, מהווים סוג של הגנה מפני חיים שלמים שיש בהם אמנם גם כאב ומצוקה, אך גם בעלי פוטנציאל צמיחה, משמעות ואושר אמיתי.


8. בוס, מנהיג, סמכותי, עוצמתי, ישיר


טיפוס 8 חי בעולם בו כח, עוצמה ותוקפנות הכרחיים כדי לשרוד בעולם שנתפס כשדה קרב, בו החזק שורד. טיפוס 8 יפגין תדמית קשוחה ויסתיר כל סממן של חולשה ושל תלות. הוא לוקח את גורלו בידיו ושואף לעמדת שליטה בה יוכל לקבוע את החוקים של עצמו. בעשותו כן הוא יכול להיתפס כאגרסיבי מידי, כפיל בחנות חרסינה ולקנות לעצמו אויבים רבים.

9. הרמוני, משכין שלום, מגשר, מסתגל, מתון


טיפוס 9 מונע ע"י הצורך לשמור על הרמוניה ושלווה פנימית בכל מחיר. הפחד העיקרי שלו – כעס ועימותים, דוחף אותו להשתלב בעולם, ולשתף פעולה עם אחרים. הוא טיפוס נוח, הרמוני ומסתגל, נמנע ככל האפשר מקונפליקטים, ומתקשה בפילוס דרכו באופן אקטיבי, עד כדי איבוד הקשר עם קולו הפנימי ומאווייו האישיים.

כיצד מתבצעת העבודה עם האניאגרם?


מכיוון שאנשים אינם מיספרים על מודל האניאגרם, מטרתו אינה רק לעזור לנו לאבחן את הסגנון האישי שלנו, אלא בעיקר להראות לנו את הדרך לצמיחה והתפתחות מכאן ואילך, מעבר לדפוסים שאימצנו עם השנים, כדי להוציא מעצמנו את המיטב. האניאגרם הינו מודל דינמי, המאפשר התפתחות, ומראה את הדרך להסרת מכשולים בדרך לצמיחה אישית ופיתוח תחושת ’אני’ שלם ואותנטי. המטרה הסופית היא לפתח מרחק וחוסר הזדהות אוטומטי עם הסגנון שלנו וכתוצאה מכך לקחת אחריות גדולה יותר על מסלול חיינו.

לכתבות נוספות בנושא פסיכולוגיה:
תהליכי צמיחה והתפתחות בקרב חולי סרטן
לחץ נפשי בתקופת החגים
טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהתקפי חרדה
טיפול פסיכולוגי: 10 סיבות למה כדאי
דיכאון וחרדה: טיפול בעזרת היפנוזה

העבודה מתרחשת במרחב שבין הסיפור של האדם לבין ההסבר שיכול לספק האניאגרם. הבנה עמוקה ואינטימית של סיפור חיינו נותנת תחושה של כח ושליטה, ויחד עם תרגילי התבוננות והתפתחות, האניאגרם מספק מפתחות לצמיחה ומאפשר שליטה בסיפור חיינו מכאן והלאה. במהלך המפגשים אנו בודקים יחד את הנחות היסוד והאמונות של המטופל ורואים מה מתוכם משרת אותו כיום ומה תוקע אותו, מה מהחלקים של אישיותו אמיתי ומה כוזב. השינוי מתחיל במקום בו המטופל בוחר לשחרר חלק מהאמונות הכוזבות והדפוסים שגורמים לו לסבל.

אצלי, הגילוי של הטיפוס המוביל שלי היה כתחושה של חץ הננעץ ישר בלב. מעין תחושה של הגעה הביתה, והבנה עמוקה מעבר למילים המתארות את הטיפוס. העבודה עם האניאגרם היא אחת המתנות הגדולות שקיבלתי בחיי. המפגש עם העומק והחדות שלו הקסים אותי מהרגע הראשון. האניאגרם גרם לי להבין ולקבל את עצמי באופן שלא הכרתי כמותו קודם לכן, והראה לי את הדרך לעבודת מודעות כנה ויומיומית שנמשכת עד עצם היום הזה.

*ניתן ליצור קשר עם רועי צור בטלפון 052-5910999

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם רועי צור
מטפל פרטני בעל ניסיון בעבודה עם חולי תסמונת התשישות הכרונית ופיברומיאלגיה. מקבל בקליניקה פרטית בגבעתיים.