מיתוסים על טרשת נפוצה וניפוצם

חוסר המודעות בציבור בנוגע למחלת טרשת נפוצה מוביל למיתוסים רבים: למחלה אין טיפול, כל החולים תלויים בכסא גלגלים ואינם יכולים להביא ילדים. בכתבה נבדוק מה האמת מאחורי המיתוסים הללו בכדי לשפוך אור על טרשת נפוצה.
מאת ענת אילון
| 04/09/2012 |
צפיות: 6,395
טרשת נפוצה הנה מחלה דלקתית כרונית של מערכת העצבים המרכזית. היא נגרמת מפגיעה במעטפת המיאלין, אותו חומר בידוד העוטף את סיבי העצב במוח ובעמוד השדרה. פגיעה במעטפת המיאלין, בדומה למצב בו נגרם נזק למעטפת הבידוד של חוטי החשמל, מלווה ב"קצרים חשמליים" וגורמת להפרעות בהעברת האותות העצביים.

התהליך הדלקתי במוח ובעמוד השדרה גורם להופעת אזורי טרשת (צלקת) נפוצה. כלומר נוצרים נגעים של דלקת וצלקת במערכת העצבים המרכזית. איך זה קורה? מערכת החיסון, מסיבותיה שלה, מתחילה לתקוף את המיאלין. טרשת היא דוגמה למחלה אוטואימונית בה הגוף תוקף את עצמו.

למידע נוסף בנושא טרשת נפוצה היכנסו לפורומים:
פורום גוף נפש, רפואת גוף נפש
פורום טרשת נפוצה
פורום נוירולוגיה, שבץ מוחי, אירוע מוחי
פורום פיזיותרפיה
פורום רפואת משפחה

טרשת נפוצה היא שם נוסף לניוון שרירים


האמת: טרשת=צלקת. נפוצה= ריבוי הצלקות ומגוון התופעות הנוצרות כתוצאה מאותן צלקות. מכיוון שמדובר בהפרעות בהעברת האותות העצביים למערכת השרירים, נוצר הבלבול בין הטרשת לניוון שרירים אך מדובר בשתי מחלות שונות.

חולים בטרשת נפוצה מתים כתוצאה מהמחלה


האמת: טרשת נפוצה הנה מחלה כרונית חשוכת מרפא אך היא אינה נחשבת למחלה סופנית. תוחלת החיים של חולי טרשת נפוצה מטופלים כיום, קרובה לתוחלת החיים הממוצעת באוכלוסייה. בעזרת טיפול הולם חולים יכולים לשפר את איכות החיים שלהם.

אין טיפול למחלה


האמת: נכון להיום אין תרופה בעזרתה ניתן להבריא מטרשת נפוצה, אך קיימות מספר תרופות לטיפול בתסמיני המחלה בין אם זה בהפחתת יצירת הצלקות ובין אם זה בהפחתת חומרת הסימפטומים של המחלה ובעיכוב הצטברות הנכויות. ביכולתן של התרופות הללו להקל על חיי החולה ולאפשר לו חיים מלאים ושגרתיים ככל שניתן.כל חולי הטרשת הנפוצה מגיעים לכיסא גלגלים


האמת: טרשת נפוצה הנה מחלה אשר באה לידי ביטוי באופן שונה מחולה אחד למשנהו. יש כאלו שהמחלה פוגעת בהם בצורה שאינה באה לידי ביטוי ויזואלית ויש כאלו שאכן מגיעים לכסא גלגלים. יש מי שנעזר במקל או קב ויש מי שהליכתו נפגעה אך הוא אינו נזקק לכל עזרה. לא ניתן לדעת בוודאות מה תהיה התפתחות המחלה, אם בכלל. עם הטיפולים הקיימים היום, הסבירות להגיע לכסא גלגלים קטנה משמעותית. פמפירה למשל היא התרופה הראשונה מסוגה הנועדה לשיפור קשיי ההליכה הנגרמים במחלת הטרשת.

נשים עם טרשת נפוצה אינן יכולות ללדת ילדים


האמת: אישה עם טרשת נפוצה יכולה ללדת כמו כל אישה ממוצעת באוכלוסייה. ישנם מחקרים המראים כי בעת ההיריון נשים עם טרשת אף חשות הקלה מסוימת. כמו כן, למרות שהטרשת היא מחלה גנטית, אין לראות בה מחלה העוברת בתורשה.

אם אנחנו מרגישים טוב ולא רואים עלינו אז אנחנו לא חולים בטרשת נפוצה
האמת: אחרי האבחון, יש חשיבות להקפיד על לקיחת התרופה שהותאמה על מנת להמשיך ולשמור על אורח חיים רגיל. רבים מהסימפטומים הם תחושתיים כמו נימול, הירדמות, עייפות (תשישות) ולעיתים אף כאב. זה נהדר להרגיש טוב ואף ולא לסבול מסימפטומים, אך ברגע שניתן האבחון - חשוב להקפיד על נטילת תרופות וניהול אורח חיים בריא ככל האפשר.

ניתן לרפא את מחלת הטרשת הנפוצה


האמת: יש המאמינים בתזונה, שינוי עבודה ושינוי באורח החיים כפתרון למחלה. לא נמצאו, נכון להיום, תרופה או מחקר המוכיח כי ניתן לרפא את המחלה. יחד עם זאת, בהתאם לחומרת המחלה ואופן הביטוי הקליני שלה, ניתן להיטיב עם אנשים שונים בהתאם למצבם, ואף להביא לכך שיחיו שנים ארוכות ללא סימפטומים. מזון בריא ומופחת שומן מומלץ על ידי רופאים לכל בני האדם, בריאים וחולים, כמו גם פעילות גופנית מאוזנת. מדובר בהמלצות כלליות שמתאימות לכל אדם באשר הוא אשר יכולות להוביל לשיפור באיכות החיים ומטיבות עם הגוף והנפש. במידה וחולה טרשת מעוניין לשנות את תזונתו או להתחיל בדיאטות מיוחדות, עליו להתייעץ עם רופא שיכוון אותו לעבר השינוי המותאם בשבילו.

<@ --- IMG_2 --- @>

טרשת נפוצה מובילה בסופו של דבר לאבטלה


האמת: בין התסמינים המרכזיים של טרשת נפוצה ניתן למנות תחושת תשישות וכבדות. תסמינים אלה יכולים להשפיע על תפקוד החולים במקום העבודה. חלק מחולי הטרשת אכן מחליטים לעזוב את משרתם. עם זאת, ישנם חולים ששומרים על משרתם למרות המחלה, בין אם זה במשרה מלאה ובין אם זה בשעות עבודה גמישות יותר, או הסבה לתפקיד בתנאים נוחים יותר. חלקם אף מוצאים תחומי עיסוק חדשים שלא חשבו עליהם קודם לכן. תרופות כמו פרוויג'יל מסייעות להם להתמודד עם התשישות. התרופה מאפשרת לחולי טרשת לצאת ולעבוד למחייתם, ולא להסתגר בבית.

לכתבות נוספות בנוש טרשת נפוצה:
וידאו: טרשת נפוצה: חידושים בתחום הטיפול
טרשת נפוצה: פתרון להתכווצות שרירים
טרשת נפוצה: טיפול בבעיות הליכה
טיפול תרופתי למצבי צחוק ובכי פתולוגיים
טרשת נפוצה: קושי בביצוע פעולות במקביל

קל לאבחן טרשת נפוצה


האמת: הטווח הרחב של סימפטומים המקושרים למחלת הטרשת הנפוצה, כמו גם השכיחות הנמוכה של הטרשת באוכלוסייה, מביאים לעיתים לזיהוי מאוחר של המחלה .יחד עם זאת, באמצעות בדיקת MRI והכרה טובה יותר של תסמיני המחלה, ניתן לאבחן היום באופן מהיר יחסית את מחלת הטרשת הנפוצה. עם קבלת האבחון נהוג וכדאי להתחיל בטיפול בהתאם למצבו של המאובחן.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר סיימון ישראלי קורן
    ד"ר סיימון ישראלי קורן
    רופא נויורולוג מומחה מומחה בנוירולוגיה, בוגר אוניברסיטת קיימברידג` באנגליה וסיים התמחות בנוירולוגיה במרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר. עובד במרפאת פרקינסון והפרעות תנועה וחוקר במחלקת מתמטיקה, במכון ... קרא עוד