הפטיטיס C: חידושים באבחון ובטיפול

תרופות חדשות לטיפול במחלת הפטיטיס C, מאפשרות ליטול את הטיפול התרופתי במחלת הפטיטיס C רק פעם אחת ביום במקום שלוש פעמים כפי שהיה נהוג. כמו כן בדיקה חדשה מאפשרת לאבחן את הצורך במתן התרופות ללא ביופסיה
מאת ד"ר אורן שיבולת
| 23/08/2012 |
צפיות: 17,485
הפטיטיס C היא מחלה ויראלית, של הכבד, שהשכיחות שלה היא גבוהה מאוד. בעולם יש כ- 200 מיליון נשאים ובארץ המספרים הם מדווחים על 100 אלף נשאים. בניגוד להרבה וירוסים אחרים שנעלמים מהגוף, הפטיטיס C אינו נעלם לחלוטין מהגוף, למעשה 80% ממנו נשארים בגוף לתמיד. כלומר הוא גורם לזיהום כרוני, הזיהום הזה בסופו של דבר פוגע בכבד ובמשך השנים גורם להצטלקות של הכבד עד התפתחות של שחמת.

למידע נוסף בנושא הפטיטיס C, היכנסו לפורומים:
פורום גסטרואנטרולוגיה ילדים, מחלות כבד ילדים
פורום מחלות זיהומיות
פורום מחלות כבד, גסטרואנטרולוגיה
פורום מחלות כבד, השתלות כבד, סרטן כבד
פורום תרופות ייעוץ תרופתי

הפטיטיס C יכולה לכונן בגופו של המטופל כ- 30-50 שנה. לאורך התקופה הזו האדם עוד לא יודע שיש לו הפטיטיס C והיא יכולה להתגלות במקרה בעת בדיקות דם לתפקודי כבד לא תקינים או כאשר יש לו את אחד מסיבוכי שחמת הכבד: סרטן הכבד, הקאה דמית ועוד.

כיצד נידבקים ב הפטיטיס C?


בעבר, ההדבקה באופן בלעדי היתה דרך מתן מנות דם, אבל משנת 92 כשבארץ התחילו לסרוק את המנות, הסיכון ירד בצורה משמעותית . אופן הדבקה נוסף הוא שימוש בסמים בהזרקה במחטים משותפות. יש גורמי סיכון נדירים יותר כמו- חשיפה לוירוס בקרב חולי דיאליזה ורופאים בבית חולים שנדבקים ממחטים, או במקרים ממש נדירים שרופאים יכולים להדביק חולים אם הם מעבירים מחטים נגועות.


יש אחוז קטן מאוד להדבקה במהלך הלידה מהאמא לתינוק. כמו כן, יש סיכון קטן של מעבר הנגיף בעת קיום יחסי מין, כנראה לא ביחסי מין רגילים (אנחנו יודעים על בני זוג שאחד מהם נגוע ואין העברה), אלא בפעילות מינית מתירנית יותר. (עלול להיות קשור אולי לשימוש במחטים).

האם אדם שאינו צורך סמים ובריא יכול להידבק?


במדינת ישראל, לילדי הארץ, יש סיכוי להידבק ולחלות הוא עומד על 0.1%, לעומת זאת, אם האדם הוא יוצא ברית המועצות ודרום ברית המועצות מהרפובליקות האסיתיות של בריה"מ, או מארצות צפון אפריקה, אז הסיכון עולה, ובחלק מהמקומות מגיע אפילו ל-10%ויותר.

הסיכון להידבק מיוצאי ברית המועצות וצפון אפריקה עולה מפני שאנשים שהתגוררו שם לפני הגעתם לארץ היו חשופים לפרוצדורות רפואיות שנעשו בצורה לא הגיינית. במצרים למשל רצו לחסן את האוכלוסיה נגד בילהרציה שבאה מהנילוס, אז הם חיסנו חלקים גדולים באמצעים לא היגייניים- באמצעות מחטים שעברו מאחד לשני והיום יש במצרים 40 מיליון מצרים שנושאים הפטיטיס C.

האם יש חיסון מונע?


בניגוד להפטיטיס A או B, לוירוס הזה אין חיסון.

כיצד מאבחנים הפטיטיס C?


בעבר היה נהוג לעשות ביופסיית כבד לכל המטופלים, מדובר כמובן בפרוצדורה פולשנית ויכולים להיות לה תופעות לוואי, קיימת בדיקה חדשה ולא פולשנית ונועדה לבדיקת נזקי הכבד. היא נקראת "פיברוסקאן" - אולטרה סאונד שמחליף את הביופסיה, שהוכח כאמין ומדמה לחלוטין את מצב הביופסיה.

איך ניתן לטפל בהפטיטיס C?


קיים טיפול כבר למעלה מעשור. הטיפול ניתן ואם הוא מצליח הוא הורג את הנגיף (לא כמו בהפטיטיס B שהטיפול בה רק מדכא את הנגיף). הטיפול נמשך בן חצי שנה לשנה, וכולל זריקה פעם בשבוע ונטילת כדורים מדי יום. הטיפול הזה כרוך בהרבה תופעות לוואי ומצליח רק ב40-50% מהמקרים, כך שקרו מקרים בהם אנשים טופלו במשך שנה ובסופו של דבר הטיפול נכשל.

האם יש תופעות לוואי לטיפול?


קיימות תופעות לוואי מהזריקה (אינטרפרון) - הזריקה גורמת לתופעות דמויות שפעת- חום עד 40 מעלות, צמרמורת תחושת עייפות ועוד תופעות. היא מדכאת את מערכת מח העצם כך שעלולה להתפתח אנמיה, ירידה בספירות כדוריות דם לבנות וטסיות של הדם. וכל זה עלול לגרום לדלקות בגידים, דלקות פרקים, בעיות בבלוטת תריס וגם לגרום לדיכאון עד כדי מחשבות אובדניות. ישנה גם תופעת לוואי מנטילת הכדורים (ריבאבירין)- אנמיה קשה מאוד, כך שהטיפול המשולב בין הכדורים והזריקה מלווה בתופעות לוואי קשות.

<@ --- IMG_2 --- @>

האם יש פריצות דרך בתחום?


בשנה האחרונה היתה פריצת דרך ענקית שכוללת 2 תרופות חדשות שמצטרפות לאינטרפרון וריבאבירין. לוקחים זריקה פעם בשבוע, כדורים ואחת מהתרופות החדשות – 3 תרופות בסה"כ. הטיפול עדין נמשך פרקי זמן ממושכים, בין חצי שנה לשנה אבל העלה מאוד את הסיכוי להבריא ולכן היום אנו מדברים על 70-85% הצלחה.

כמו כן, נעשו 5 מחקרים פורצי דרך שפורסמו בעולם, ובאחד מהם אנחנו השתתפנו והיו לנו התוצאות טובות. אבל הדבר המשמעותי ביותר הוא הכמות הגדולה מאוד של מחקרים שחוקרים כבר את התרופות של הדור הבא.

מהן התרופות החדשות?


התרופות החדשות שנמצאות בסל התרופות, וכל חולה עם הפטיטיס C שמתאים לטיפול יכול לקבל אותן דרך קופת חולים, הן תרופות שנוטלים פעם ביום (בעבר לקחו כדורים 3 פעמים ביום - כל פעם 4 כדורים ועוד 6 כדורים של ריבאבירין וזריקה) אז זה מקל מאוד על הטיפול. אבל הדבר החשוב ביותר זה שיש אצלנו כבר מחקרים על טיפול ללא הזריקה, אלא רק באמצעות כדורים.

לכתבות נוספות בנושא מחלות וטיפולים:
וידאו: טרשת נפוצה: חידושים בתחום הטיפול
חמשת סוגי סרטן הנפוצים בקרב גברים
מחלת ריאות COPD: כל התשובות לשאלות
טרשת נפוצה: פתרון להתכווצות שרירים
טרשת נפוצה: טיפול בבעיות הליכה

כשאישרו את התרופות החדשות במשרד הבריאות, התלבטו למי לתת אותן, ואז לראשונה, בצעד מאוד פורץ דרך, קופות החולים הסכימו שחולים לא יצטרכו לעבור ביופסיה ומספיק יהיה לעבור את אחת הבדיקות הלא פולשניות כדי לקבל את התרופות החדשות, וכך בפעם הראשונה מזה עשור ה"פיברוסקאן" נכנסה לתוך סל הבריאות בתור כלי להערכת דרגת הנזק בכבד. כך שאפשר לערוך את הבדיקה רק באמצעות טופס 17.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

מדוע רגשות שליליים מעלים את הסיכויים לחלות בסרטן?
מאת מערכת BeOK
| 13/10/2016 |
צפיות: 171
חוקרים גילו כי רגשות שליליים ונטירת טינה מעלים את הסיכויים לחלות בסרטן, פוגעים בסיכויי ההחלמה מהמחלה וגורמים למחלות לב
קרא עוד
לישון עם חזייה: כל היתרונות והחסרונות בשינה עם חזייה
מאת מערכת BeOK
| 22/08/2016 |
צפיות: 4,219
אחת הדילמות הנפוצות בקרב נשים, היא האם כדאי לישון עם חזייה? האם שינה עם חזייה מספקת יותר תמיכה או מזיקה יותר? בכתבה הבאה היתרונות והחסרונות בשינה עם חזייה
קרא עוד
כפכפים בקיץ: מדוע עדיף לנעול נעליים ולא כפכפי אצבע
מאת מערכת BeOK
| 17/08/2016 |
צפיות: 4,910
כפכפי האצבע הם הפתרון המושלם לקיץ הישראלי, הם אווריריים וקלילים ומשתלבים נהדר עם שמלה או מכנסיים קצרים, אך הם גורמים לזיהומים, לכאבים ברגליים ולנזקים בבהונות
קרא עוד
כאבי בטן: איך תדעו אם מדובר בווירוס בבטן או בקלקול קיבה?
מאת מערכת BeOK
| 15/08/2016 |
צפיות: 6,653
כאבי בטן, הקאות ושלשולים הם תסמינים בלתי נעימים שכולם סובלים מהם, פעמים רבות בחיים. התסמינים יכולים להעיד על וירוס בבטן או על קלקול קיבה ולכן קשה להבדיל ביניהם. כיצד תדעו אם מדובר בקלקול קיבה או בווירוס ומה הטיפול הנכון?
קרא עוד
צרבת: מה גורם לריפלוקס ואיך מטפלים בו?
מאת מערכת BeOK
| 04/07/2016 |
צפיות: 12,321
צרבת היא תופעה נפוצה שכמעט כל אדם חווה במהלך חייו. כאשר צרבת מופיעה לעתים קרובות, ייתכן שהיא מעידה על ריפלוקס קיבתי ושטי. איך יודעים אם מדובר בריפלוקס וכיצד מטפלים במחלה?
קרא עוד
חוסר ברזל: איך מזהים מחסור בברזל בדם וכיצד מטפלים בו?
מאת מערכת BeOK
| 25/05/2016 |
צפיות: 14,302
אנשים רבים סובלים מאנמיה כתוצאה מחוסר ברזל. מדובר בתופעה התזונתית השכיחה ביותר בעולם ותסמיניה כוללים עייפות, חולשה, נשירת שיער ועור חיוור. איך תדעו לזהות חוסר ברזל וכיצד ניתן לטפל בזה?
קרא עוד
תוחלת חיים: למה נשים חיות יותר מגברים?
מאת מערכת BeOK
| 11/05/2016 |
צפיות: 17,907
בכל רחבי העולם ממוצע תוחלת החיים של נשים גבוה בכשלוש שנים משל גברים. חוקרים בארה"ב מצאו לאחרונה כי קיים קשר בין ילודה לתוחלת חיים. מסקנתם – נשים שיולדות פחות חיות יותר
קרא עוד
ידיים קרות: מה גורם לכפות ידיים להיות קרות גם בקיץ ואיך מטפלים בזה?
מאת מערכת BeOK
| 10/05/2016 |
צפיות: 17,670
כפות ידיים ורגליים קרות היא תופעה נפוצה כאשר הסובלים ממנה חשים בתחושת קור בידיים וברגליים בכל עונות השנה. הסיבה הנפוצה לכך היא זרימת דם לקויה. מה גורם לבעיות בזרימת הדם ואיך מטפלים בה?
קרא עוד
פריצת דרך בחקר סרטן השד: חוקרים הצליחו למפות את הגנים הגורמים למחלה
מאת מערכת BeOK
| 09/05/2016 |
צפיות: 17,616
צוות חוקרים בינלאומי הצליח לבנות תמונה מקיפה של מרבית הגנים הגורמים לסרטן השד. מיפוי הגנים הוא אבן דרך חשובה בחקר הסרטן, שיוביל לפיתוח תרופות חדשות ויעילות יותר
קרא עוד
איך לקום בבוקר: מה מומלץ לעשות כדי לפתוח את הבוקר נכון?
מאת מערכת BeOK
| 25/04/2016 |
צפיות: 18,682
להתעורר יחד עם השעון, לאכול חלבונים ולהתקלח במים קרים. אלו הם רק חלק מהפעולות שכדאי להכניס לשגרת היומיומית כדי לפתוח את הבוקר נכון. מה כדאי לעשות כדי להתחיל את היום בצורה הבריאה ביותר?
קרא עוד