וידאו: טרשת נפוצה: חידושים בתחום הטיפול

טרשת נפוצה היא המחלה העיקרית בעולם המערבי אשר גורמת לנכויות בקרב אנשים צעירים. ד"ר ארנון קרני עונה על כמה שאלות נפוצות על מחלת טרשת נפוצה ומספר על התרופות החדשות למחלה שנמצאות בשלב הפיתוח
מאת ד"ר ארנון קרני
| 19/08/2012 |
צפיות: 57,354
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
טרשת נפוצה היא מחלה כרונית שפוגעת באנשים צעירים בכמה מוקדים במערכת העצבים שלהם וגורמת לנכויות. טרשת נפוצה היא המחלה העיקרית שגורמת לנכויות באנשים צעירים. מדובר במחלה נרכשת, עם מרכיבים סביבתיים וגנטיים. שילוב של המון פקטורים שאנחנו לא תמיד יודעים מהם ולא יודעים למה בדיוק היא מתפרצת. הסיבות למחלה לא ברורות, יש לנו פרטים מסוימים אבל לא את כל התמונה, את רוב הסיבות למה המחלה מתפרצת אנו לא יודעים.

למידע נוסף בנושא טרשת נפוצה, היכנסו לפורומים:
פורום בדיקות רפואיות, בדיקות דם
פורום טרשת נפוצה
פורום נוירולוגיה, שבץ מוחי, אירוע מוחי
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית
פורום תרופות ייעוץ תרופתי

מה קורה לגוף ולנפש?


המחלה פוגעת במספר מוקדים במוח, כל פעם באזור אחר ובהתאם לפגיעה במוח תתרחש הפגיעה בגוף. זה יכול להיות באזורים יותר מוטורים המשפיעים על הקואורדינציה, יכולות להיות השפעות על התפקוד הרוחני, השפעות על התפקוד השכלי ועל הריכוז. בדרך כלל ההתחלה היא בהשפעה מינורית, אבל מכיון שהמחלה הרבה פעמים פוגעת באנשים צעירים, ברגע שמודיעים על האבחנה ואפילו לחשד במחלה זה גורם לתגובה נפשית של חשש מאוד גדול, חוסר ודאות, והרבה עניינים נפשיים, אשר מתווספים ללחץ.

זה לא תהליך של התנוונות כמו שנהוג לחשוב, זה תהליך שבו מעת לעת פורצים התקפים, במוקדים של דלקות במערכת העצבים המרכזית, באופן שונה מאדם לאדם. יש אנשים עם מחלה קלה כך שההתקפים פורצים בעוצמות קלות לעיתים רחוקות, ויש שמקבלים את ההתקפים קשים שעלולים להשפיע על המשך החיים. התקפים קשים משפיעים על פיתוח נכויות מוטוריות ובעיות בקורדינציה.

כיצד מאבחנים את המחלה?


מאבחנים על פי המהלך הקליני של המחלה בתוספת עזרים כמו בדיקת MRI, לפעמים צריך דיקור מותני, יש עוד כמה בדיקות נוספות אבל פחות משמעותיות. הMRI הוא כלי מרכזי באבחון.


מי הקהל שנפגע בעיקר מהמחלה?


יש שתי צורות של מחלה- העיקרית היא צורה של התקפים בהפוגות. התופעה הזו מתרחשת יותר בקרב בנשים בגילאי 20-40 בעיקר, הופעה יותר נדירה ויותר מתקדמת מתחילה סביב גיל 40 והשכיחות שלה הרבה פעמים שווה בין נשים וגברים.

האם ניתן למגר אותה או רק לעכב אותה?


אין כלי למגר, יש כלים לעכב את המחלה, באמצעות תרופות שונות. התרופות התפתחו עם הזמן, ואנחנו היום עומדים על דור התרופות השני. עד שנות ה90 לא היו תרופות שהוכחו כיעילות לעיכוב המחלה, אבל מאז יש טיפולים. אנחנו נכנסים לעידן של דור שני ושלישי של טיפולים, כך שיש יותר טיפולים ותיקים וחדשים.

התרופות הותיקות הן בטוחות יותר, אז הן ניתנות בקו הטיפולים הראשון, אם הן לא עוזרות או שיש תופעות לוואי קשות- ולחלק מהן יש תופעות דמויות שפעת כמו חום והרגשה כללית רעה- אז עוברים לשלב הטיפולים הבא. לגבי התקפים של צחוק ובכי: יש תרופה שעוזרת למנוע פרצי צחוק ובכי - מדובר בסימפטום די נדיר של המחלה ולא כל כך מרכזי, של בכי וצחוק פתולוגים.

יש טיפולים לסימפטומים של מחלה- לשיפור הליכה לספסטיות, למתן שתן, הטיפולים לעיכוב המחלה הם בעיקר זריקות- יש בעירוי, יש בכדורים, ויש תרופה חדשה עם מנגנון שמעכב יציאה של תאים לימפוציטים של בלוטות הלימפה, כך שהוא מעכב התקפים עתידיים, יחד עם זאת, הוא לא משפר את הנזק שנגרם אלא רק מונע התקפים נוספים במידה מסוימת.

מה צופן העתיד בתחום? יש מחקרים מעניינים כרגע?


יש תרופות נוספות שנמצאות בשלבים מתקדמים של פיתוח, גם בכדורים וגם בעירוי. מה שקורה זה שיש כדורים שניתנים כבר היום- מדובר בכדורים שגורמים לתופעות לוואי לבביות אז לא נותנים אותם בעדיפות ראשונה אלא רק למישהו פעיל, אז התרופות האחרות שצפויות להיכנס צפויות להיות בטוחות יותר. יש די הרבה מחקר בעניין ותרופות חדשות בשלבים שונים של פיתוח.

האם בבדיקות הריון ניתן יהיה לאתר גנים של המחלה בעתיד?


היום מזהים מחלות שהן מחלות של גן בודד, בטרשת הנפוצה זה שילוב של פקטורים גנטיים וסביבתיים שיחד תורמים כל אחד חלק מסוים להתפתחות, כך שגם אם נמצא את כל הפקטורים הגנטיים זה עדין לא יקבע אם מישהו יחלה ברמת ודאות של 100 אחוז. עשו מחקר על תאומים זהים וראו שאם אחד חולה יש רק 25% סיכוי שאחיו התאום יהיה חולה.
<@ --- IMG_2 --- @>

האם ניתן "להישאר" בשלב קבוע של המחלה לתמיד? או שהיא תמיד מתקדמת?


יש חולים שנשארים בשלב מאוד ראשוני ויש אחרים שאצלם המחלה מאוד מתקדמת. יש מהלכים קלים ויש קשים מאוד, יש תת קבוצה של שלב ביניים ששם המחלה מאוד לא מתקדמת ואפשר לנהל חיים רגילים לחלוטים. ל- 20% מהחולים אין מגבלה לעבוד ולנהל משפחה ויש כאלה ששלב המחלה שלהם מגביל אותם בחיי היום יום.

האם טיפולים אלטרנטיבים עוזרים?


אני תמיד אומר, לא למדתי רפואה אלטרנטיבית ואין לי ידע על העניין הזה, אז אני לא יכול להגיד. אני תמיד מתנגד כשמדובר על דברים לא רציניים, כי יש הרבה שרלטנות בתחום, אבל יחד עם זאת יש אנשים רציניים שעושים טיפולים רציניים ואז אני לא יודע להגיד אם זה עוזר, אבל מזיק זה לא. חשוב להבין שיש הרבה שרלטנות בתחום הזה אצל אנשים שמנצלים את חוסר האונים של מטופלים לגבי המצב שלהם והם מציעים להם הצעות, אז צריך לבחון כל דבר לגופו, בגדול החולים שלי מטופלים בכל מיני סוגי טיפולים שלא הוכחו, אבל כל עוד זה נעשה במטרה שאנשים מאמינים שזה עוזר אז בסדר.

לכתבות נוספות בנושא טרשת נפוצה:
טרשת נפוצה: פתרון להתכווצות שרירים
טרשת נפוצה: טיפול בבעיות הליכה
טרשת נפוצה: כיצד להתמודד עם עייפות בקיץ
טרשת נפוצה: איך לבחור טיפול אלטרנטיבי?
טיפול תרופתי למצבי צחוק ובכי פתולוגיים

האם ניתן להרות וללדת עם המחלה?


קודם כל אפשר. לגבי הריון- אז הריון דווקא מקטין את הסיכוי לפעילות המחלה, בפרט בשליש השני. אבל אחרי הלידה יש נטייה לפעילות מוגברת של המחלה. כך שאם בודקים שנה ושלושה חודשים אחורה- האישה בסיכון ממוצע להתקף בין אם היא בהריון ובין אם לא. צריך להבין שהסיכון הוא מורכב, כמובן שמי שאין לה ילדים ורוצה- אני ממליץ כן להיכנס להריון, אבל מי שיש לו ילדים ורוצה את הבן זקונים האחרון אני אומר לחשוב שוב, כי צריך לקחת בחשבון את המחיר של התקף שיכול להשפיע על כל שאר החיים.

למה קוראים לזה טרשת נפוצה? היא כל כך נפוצה?


"נפוצה"- כי הנגעים נפוצים בתוך מערכת העצבים, כשעושים MRI רואים את הנפיצות של הטרשת. עוד כמה נתונים: המחלה נפוצה יותר בעולם המערבי, נפוצה יותר באירופה אצל אשכנזים ובצפון אמריקה. מבחינת שיעורי המחלה בקרב עדות המזרח – הם עולים עם הדורות שאחרי ההגירה לארץ ומתקרבים לאלו של האשכנזים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר סיימון ישראלי קורן
    ד"ר סיימון ישראלי קורן
    רופא נויורולוג מומחה מומחה בנוירולוגיה, בוגר אוניברסיטת קיימברידג` באנגליה וסיים התמחות בנוירולוגיה במרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר. עובד במרפאת פרקינסון והפרעות תנועה וחוקר במחלקת מתמטיקה, במכון ... קרא עוד
  • ד"ר תמרה אליזוב פישל
    ד"ר תמרה אליזוב פישל
    נוירופסיכיאטריה פסיכיאטרית העוסקת בנוירופסיכיאטריה תחומי טיפול: אפילפסיה, פרקינסון, פגיעות ראש, חרדה, דיכאון, פוסט טראומה, משברים, קשיי הסתגלות ועוד ... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

סוכרת סוג 2: המסלול להחלמה מלאה באמצעות ניתוח בריאטרי
ד"ר אסנת רזיאל
| 13/11/2019 |
צפיות: 1,245
רבים מאוכלוסיית העולם מתמודדים עם מחלת הסוכרת שפוגעת בשגרת חייהם ועלולה להוביל לתחלואה קשה. הטיפול התרופתי בסוכרת יעיל ומגוון ונועד ליצב את רמת הסוכר, אולם אין בו בכדי לרפא את המחלה. הניתוחים הבריאטריים, לירידה במשקל, הם כלי נהדר לטיפול בהשמנת יתר קיצונית, ובמקרים רבים נצפית במקביל לירידה במשקל גם נסיגה משמעותית של הסוכרת ואף ריפוי מלא שלה.
קרא עוד
תסביב האשך: מצב חירום אורולוגי
ד"ר דב אנגלשטיין
| 18/08/2019 |
צפיות: 3,710
תסביב אשך הוא מצב שבו האשך מסתובב על צירו. נוסף לכאב העז, במצב זה של תסביב זרימת הדם לאשך פוחתת, עם פגיעה בחיות ותפקוד האשך, מצב היכול להוביל להסרתו.
קרא עוד
אטקסיה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 13/08/2019 |
צפיות: 3,507
מה זה "אטקסיה"? ממה זה נגרם? כיצד מאבחנים אטקסיה? מהם תסמיניה העיקריים? ומה פריט המידע הכי מהותי בדרך לזיהוי ואבחון המחלה?
קרא עוד
אורטיקריה: סוגים, גורמים ודרכי טיפול
ד"ר יורם פייטלסון
| 07/08/2019 |
צפיות: 4,452
אורטיקריה גורמת להופעת פריחה, לכאבים ולתחושת אי-נוחות. בעקבות כך, החולה עלול לחוש בסטרס נפשי . סטרס זה ילווה בתחושות חרדה, עייפות כרונית ואף דיכאון. מה נחשב לטיפול האולטימטיבי עבור מחלה זו? וכיצד גורמים לגרד המציק להיעלם?
קרא עוד
סרטן השד – היום שאחרי
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/08/2019 |
צפיות: 1,145
החיים עם סרטן השד אינם נגמרים מיד עם ההחלמה. נשים צריכות לחיות עם העובדה שהמחלה בתקופת הפוגה וכי היא יכולה לשוב, חשוב ללמוד להתמודד עם הפחד
קרא עוד
פציאליס: כיצד מטפלים בשיתוק בעצב הפנים?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/07/2019 |
צפיות: 1,133
שיתוק של עצב הפנים מהווה הן בעיה תפקודית והן בעיה אסתטית. הכירורגיה הפלסטית מאפשרת מגוון של ניתוחים שיקומיים שמשפרים את איכות החיים של הלוקים במצב
קרא עוד
דיסליפידמיה: כשהכולסטרול הרע גובר על הכולסטרול הטוב
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/07/2019 |
צפיות: 701
דיסליפידמיה היא מצב שבו יש רמות לא תקינות של שומנים בדם. כדי להימנע ממצב זה, יש לאכול אוכל בריא ולהימנע מאוכל רווי שומן
קרא עוד
Temporal Arteritis: כיצד מטפלים בדלקת עורק הרקה?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 11/07/2019 |
צפיות: 696
דלקת עורק הרקה היא מחלה מסוכנת שיכולה לגרום לסיבוכים קשים כמו שבץ, עיוורון ומפרצת באבי העורקים. מה הם תסמיני הדלקת? כיצד ניתן לאבחן? ומדוע אסור להזניח את הטיפול בה?
קרא עוד
מחלת רעד: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/07/2019 |
צפיות: 736
רעד ראשוני הוא מחלה המאופיינת ברעידות קלות באזורי גוף שונים. המחלה אינה גורמת לבעיות בריאותיות, אך יכולה להשפיע על איכות החיים
קרא עוד
תסמונת מרפן: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 01/07/2019 |
צפיות: 575
תסמונת מרפן היא הפרעה גנטית אשר גורמת לנזקים גופניים רבים בעיניים, בכלי הדם ובמבנה השלד. בטיפול נכון החולים במחלה יכולים לחיות חיים ארוכים ומלאים
קרא עוד