מחלת ריאות COPD: כל התשובות לשאלות

מחלת סי.או.פי.די היא מחלת ריאות הנגרמת בעיקר מחשיפה לעשן סיגריות. המחלה מאופיינת בשיעול כרוני, קוצר נשימה ולעיתים עשויה אף להסתיים במוות. מחלת ריאות זו גורמת לנזק בלתי הפיך בדרך כלל לריאות. כיצד להימנע מהמחלה? הפסיקו לעשן
| 05/08/2012 |
צפיות: 14,466
סי.או.פי.די היא מחלת ריאות כרונית נפוצה בכל העולם (8-19% מהאוכלוסייה, בהתאם למדינה), ששכיחותה עולה מעל גיל 40 ומגיעה לשיא מעל גיל 60. המחלה מתאפיינת בחסימה של זרימת האוויר בסימפונות, שאיננה הפיכה באופן מלא, כתגובה לשאיפה כרונית של חלקיקים, גזים ואדים מזיקים.

סי.או.פי.די לרוב מלווה בסימפטומים של שיעול, פליטת ליחה ו/או קוצר נשימה ההולכים ומחמירים עם השנים. המחלה עלולה להתאפיין גם באירועים תכופים של החרפות, לרוב עקב זיהום בדרכי הנשימה. המחלה פוגעת מאד באיכות החיים ומקצרת אותם בממוצע ב-14 שנים. גם בחולים שחשיפתם לגורם המחלה נפסקה, המחלה מחמירה עם הזמן, אם כי בקצב איטי יותר. המחלות שנקראו בעבר ברונכיטיס כרונית (מחלת הסימפונות) ואמפיזמה/נפחת (מחלת הבועיות) כלולות היום במושג סי.או.פי.די.

למידע נוסף בנושא מחלות, טיפולים היכנסו לפורומים:
פורום הפסקת עישון, גמילה מעישון
פורום התמכרות, התמכרויות
פורום כירורגית חזה, גידולי סרטן ריאות, גידולי ריאה
פורום מחלות ריאה אסטמה
פורום סרטן ריאות, סרטן ריאה

שיעור התמותה העולמי עקב סי.או.פי.די היה בשנת אלפיים 2.74 מיליון בני אדם בשנה והוא עולה בהתמדה לעומת הירידה בתמותה ממחלות כרוניות אחרות. בישראל מתים מסי.או.פי.די כל שנה כ-3,000 בני אדם. שיעורי התמותה הנ"ל לא כוללים תמותה ממחלות אחרות הנגרמות בשל עישון סיגריות (אירועים מוחיים, לב, כלי דם וגידולים שונים). בשל העובדה שסי.או.פי.די היא גורם תחלואה ותמותה עולמי כה חמור גובשו הנחיות בינלאומיות למניעה, אבחון וטיפול בה .

קיים דמיון מסוים בין סי.או.פי.די לבין אסתמה בכך ששתי המחלות גורמות חסימה של זרימת האוויר בסימפונות עם סימפטומים של קוצר נשימה ו/או שיעול. משום כך אסתמה וסי.או.פי.די מוחלפים בטעות גם על ידי הרופאים. אך ישנם הבדלים בין אסתמה לבין סי.או.פי.די. באסתמה ההתקפים מגיעים בהפוגות בהן תפקוד הריאות ותחושת הנשימה עשויים להיות תקינים (חסימה הפיכה).

אסתמה יכולה להופיע בכל גיל גם בילדות, ומגיבה טוב יותר לתרופות מאשר סי.או.פי.די. הבדל נוסף הוא בגורמי המחלה, סי.או.פי.די נגרם מחשיפה כרונית לחלקיקים/גזים מזיקים, לרוב תוצאת עישון סיגריות ואילו אסתמה נגרמת בשל תגובת-יתר של הסימפונות לגירויים חיצוניים, פעמים רבות על רקע אלרגי. שתי המחלות תתכנה בו זמנית (למשל אסתמטי שמעשן או חשוף לחומרים מזיקים בעבודתו).

הגורם העיקרי לסי.או.פי.די, ב- 80% מהחולים, הוא חשיפה לעשן סיגריות במשך שנים, לרוב במעשנים עצמם אך לעתים גם במעשנים פסיביים. 20% מחולי סי.או.פי.די לא עישנו מעולם ואצלם המחלה התפתחה על רקע חשיפה מקצועית לאבק מזיק או לכימיקלים/גזים מגרים כגון בעת ריתוך, עבודות מתכת, נגרות, חקלאות, אפיה ועוד. חשיפות אלו גורמות נזק מצטבר, ברובו בלתי הפיך, בעקר לצינורות המובילים את האוויר אל תוך הריאות (סימפונות וסימפוניות) ולעיתים גם לרקמת הריאה עצמה (בועיות הריאה).

מהם הסימנים המוקדמים למחלה?
אדם המעשן סיגריות או חשוף לחומרים מגרים במקום העבודה וסובל משיעול כרוני ו/או מקוצר נשימה חייב לפנות לרופא המטפל מוקדם ככל האפשר להערכת מצבו ולבצע תפקוד ריאה. מעשנים רבים אינם נוטים להתייחס לסימנים המוקדמים של המחלה. כששואלים מעשן איך אתה מרגיש מבחינת הנשימה? האם אתה משתעל? הוא לרוב עונה שאין שום בעיה.

כשחוקרים אותו לעומק ושואלים האם הוא משתעל ופולט ליחה כל בוקר בהשכמה? הוא לרוב עונה בחיוב אך מציין בביטול ש "זה מהסיגריות", כלומר דבר "טבעי" וצפוי שאין מה להתרגש ממנו. סימפטומים אלו כבר מעידים על התפתחות המחלה ועל היותם של מעשנים אלו במצב של סיכון גבוה להתדרדרות והחמרה משך השנים הבאות. מניסיוני הממושך, חולי סי.או.פי.די פונים לייעוץ רפואי כשמחלתם כבר בשלב מתקדם. מודעות משופרת הייתה מאפשרת אבחון וטיפול בשלב מוקדם יותר.

מה עליך לעשות אם אתה חווה שיעול כרוני או קוצר נשימה?
חובה עליך לפנות לרופא לשם בדיקה גופנית והפנייה לביצוע תפקודי ריאה וצילום חזה. תפקודי הריאה הם חובה לשם קביעת האבחנה ומהווים מדד חשוב לחומרת המחלה. תפקוד הריאות בשילוב עם חומרת התלונות, תכיפות אירועי החמרת שעול וקוצר נשימה ורמת החמצן בדם הם הקובעים את חומרת המחלה ואת היקף הטיפול הרפואי שיש להציע למטופל.

האם ניתן למנוע סי.או.פי.די ?
הדרך היחידה למניעת המחלה היא לא להתחיל לעשן ו/או לנקוט באמצעי הגנה בחשיפה תעסוקתית לחומרים נשאפים מזיקים. התחלת עישון סיגריות או נרגילה בגיל חטיבת הביניים, מובילה להתמכרות מהירה לניקוטין בגיל בית ספר תיכון ולרוב לכל החיים. מעשן שחלה בסי.או.פי.די והפסיק לעשן מאט את קצב החמרת המחלה. ככל שהגיל בו מפסיקים לעשן מוקדם יותר, חל שיפור באיכות החיים וזה אף מאריך אותם!

האם ניתן להשיב לאחור את הנזק שנגרם לריאות?
נזק שנגרם לריאות כתוצאה מסי.או.פי.די אינו הפיך אך יחד עם זאת הפסקת עישון, הטיפול התרופתי, מניעת זיהומים ושיפור הכושר הגופני עשויים במקרים רבים לעכב את החמרת המחלה, לשפר מאד את איכות החיים ולהאריכם.

מה גורם להתמכרות לעישון טבק וכיצד ניתן להיגמל?
ניקוטין הוא סם ממכר במיוחד ושיעור הגמילה של המעשנים הקבועים הינו נמוך ונע בעבר בין 5% לבין 20% בלבד. כיום, הטיפול המומלץ לגמילה מעישון הוא שילוב של תרופות עם תמיכה, לרוב במסגרת סדנאות מסובסדות של קופ"ח, עם שיעורי הצלחה סביב 50%. התרופות לגמילה כוללות תחליפי ניקוטין למיניהם (גומי לעיסה המכיל ניקוטין, מדבקות ניקוטין או תרסיסי ניקוטין לאף או לריאות) ו/או טבליות תרופה (זייבאן או צ'אמפיקס) הבולמות את השפעת הניקוטין על המוח ומסייעות בכך בתהליך הגמילה.

שיעור המעשנים המפתחים סי.או.פי.די הוא כ-25%, שיעור גבוה מאד כשמדובר במחלה הנגרמת מחשיפה לגורם מזיק. יש לזכור כי מעשנים שלא מפתחים סי.או.פי.די עדיין עלולים לחלות במחלות אחרות הקשורות באופן מובהק לעישון, למשל מחלת לב ו/או שטפי דם במוח ו/או גידולים סרטניים באיברים שונים ולא רק בריאות.

מה עליי לעשות אם אני סובל מסי.או.פי.די?
כל חולה סי.או.פי.די חייב במעקב רפואי תקופתי (בין שלושה חודשים לשנה, תלוי בחומרת המחלה) כולל ביצוע חוזר של תפקודי ריאה לאורך כל החיים. במידה והמחלה מחמירה לחומרה בינונית-קשה, מומלץ מעקב על ידי רופא מומחה במחלות ריאה.

מה הטיפול שניתן לקבל?
הטיפול התרופתי בחולי סי.או.פי.די השתפר מאד בשנים האחרונות. הטיפול כולל משאפים להרחבת הסימפונות (ארוכי טווח חד-יומיים כגון "ספיריבה" ו/או "אונברז" או פעמיים ביום כגון "אוקסיס" או "סרבנט, וקצרי טווח כגון "ונטולין", "בריקלין" או "ארובנט", גם כאינהלציות), חיסון נגד שפעת בכל חורף ובמקרים החמורים יותר גם חיסון נגד דלקת ריאות חיידקית פנוימוקוקלית (פעם אחת לפני גיל 65 ופעם שנייה אחרי גיל 65, בתנאי שחלפו לפחות 5 שנים בין ההזרקות).

במקרים הקשים מוסיפים לטיפול הקבוע גם משאפי סטרואידים למניעת החרפות. במקרים של זיהומים תכופים ישקול הרופא מתן טיפול אנטיביוטי מונע. מהלך המחלה של סי.או.פי.די משובץ בהחרפות, לרוב על רקע זיהום חיידקי או ויראלי ולעיתים על רקע התפרצויות של זיהום אוויר. החרפה מאופיינת בהתגברות שיעול עם ליחה צבעונית/מוגלתית והתגברות קוצר הנשימה. במקרים אלו יש צורך במתן טיפול אנטיביוטי מיידי, לרוב בשילוב עם טבליות של סטרואידים ולעיתים אף אשפוז בבית חולים, במידה ומתפתחת אי ספיקה נשימתית חריפה עם ירידה משמעותית ברמת החמצן בדם.
<@ --- IMG_2 --- @>
מתי נחוצה אספקת חמצן בבית?
חולי סי.או.פי.די קשים שרמת ריווי החמצן בדמם נמצאת באופן קבוע מתחת לערך של 89% זקוקים לתוספת חמצן קבועה אותה הם חייבים לקבל לפחות 18 שעות ביממה, כולל בזמן השינה, במטרה לשפר את איכות חייהם, את תפקודם ולהאריך את חייהם. קיימים כיום מכשירים ביתיים חשמליים, המספקים חמצן באופן קבוע (מחוללי חמצן) ללא צורך במילוי מיכלי מתכת גדולים.

לחולים שאורח חייהם מחייב הימצאות מחוץ לביתם למשך 4 שעות לפחות ניתן לספק חמצן במחולל חמצן נייד על סוללה, או להצטייד בחמצן נוזלי במיכל קטן ונייד. ישנם חולים שמצבם מצריך תמיכה נשימתית בלתי-פולשנית בחלק משעות היממה. תמיכה כזו ניתנת על מכשיר המזרים אויר לריאות בלחץ חיובי דרך מסכה לאף ולפנים.

האם לחולי סי.או.פי.די מותר לטוס?
חולי סי.או.פי.די קשים עלולים בזמן טיסה לסבול מירידה חדה ומסוכנת ברמת החמצן שבדמם ומומלץ להם להיבדק טרום-טיסה באחד ממכוני הריאות של כל בית חולים בכדי לקבוע את הצורך בתוספת חמצן בעת הטיסה. במידה ונמצא צורך בתוספת חמצן חברת התעופה אמורה לספק את תוספת החמצן לנוסע, בתשלום נוסף.

האם שיפור הכושר גופני משפיע על המחלה?
חולי סי.או.פי.די עשויים ליהנות מאימון גופני שיקומי המשפר את כושרם הגופני, מקל בעקר על תחושת קוצר הנשימה, משפר את יכולת המאמץ ואת איכות חייהם למרות שהוא אינו משפר את תפקוד הריאות עצמן. "שיקום ריאתי" כלול בסל הבריאות לחולי ריאות קשים, או לחולים פחות קשים לפני ואחרי ניתוח בבית החזה.

האם המחלה משפיעה על מערכות אחרות בגוף?
סי.או.פי.די משפיע על מערכת השרירים והכושר הגופני (ניוון), עלולה להשפיע על המשקל (השמנה או רזון קיצוני), ויש לה גם השפעה על השלד (אוסטיאופורוזיס) והשפעות קשות על מצב הרוח (דיכאון, חרדה) ומשום כל אלו גם גורמת לכך שהחולה מסתגר, מוגבל גופנית והופך להיות מנותק מסביבתו החברתית.

האם ניתן להשפיע על המחלה באמצעים ניתוחיים?
חלי סי.או.פי.די קשים במיוחד הנמצאים בסוף דרכם, עשויים ליהנות מניתוחי ריאה. הערכת התאמה לניתוח כוללת תפקודי ריאה, הדמיה רנטגנית, כשירות הלב ומאמץ. החולים המתאימים בלבד עשויים ליהנות מניתוח של הקטנת נפח הריאות, עם שיפור בתפקודן, המשמש "גשר" מאריך חיים עד לביצוע ניתוח של השתלת ריאה. כיום קיימים גם אמצעיים לא-ניתוחיים להקטנת נפח הריאות (שסתומים או דבקים המוחדרים לסימפונות בברונכוסקופיה) אך אלו עדיין בשלב של מחקר קליני.

כתבות נוספות בנושא מחלות וטיפולים:
עצות לשמירה על הרגליים עבור חולי סוכרת
10 טיפים להקלה על כאבי ראש
מחלות עור: כל המידע על ויטיליגו
גושה: האם טיפול תרופתי ישפר מצב החולים?
סוכרת יכולה להיגרם בגלל עבודה במשמרות

לסיכום, סי.או.פי .די היא מחלת ריאות כרונית שכיחה העלולה לקצר את חיי החולה והניתנת למניעה. הגברת המודעות למחלה בקרב מעשנים ובקרב מעשנים פוטנציאליים הינה קריטית. הטיפול במחלה השתפר בשנים האחרונות אך הוא מחייב אבחון נכון, הפסקת עישון, מעקב וטיפול רפואי לאורך שנים על ידי רופא המיומן בטיפול במחלה זו.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

מחלות ריאה אסטמה

פורום אסטמה (קצרת) או פורום מחלות ריאה הוא המקום להתייעץ על אסתמה, אסטמה, מחלות ריאה, גנחת, קוצר נשימה, שיעול כרוני, נשימה כבדה, סיבולת לב ריאה נמוכה, ונטולין, ארובנט, בריקלין ועוד
הוספת הודעה לפורום
אם את/ה רוצה שנחזור אליך
תמונה
יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום
 
 • זריקת קסולייר והשפעה על הריון
  קרן
  22/05/2017

  אני בת 38 עם אסטמה לא מאוזנת מקבלת 2 זירקות בחודש של קסולייר (300 מג) ומעוניינת בהריון ורוצה לדעת אם יש השפעה לזריקות אלו או כמה זמן לפני ההריון יש להספיק לקבלה . יש לציין 2 הריונות קודמים קיבלתי פרנדיזון באופן קבוע וטופלתי בסיכון גבוה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • קזולייר והריון

  ד''ר שבתאי ורסנו
  22/05/2017

  שלום,

  אין הוראת נגד ואין מידע שמראה יותר תופעות לוואי או סיבוכים בהריון לעומת אסתמטיות קשות בהריון ללא קזולייר. יחד עם זאת תמיד יש לוודא שאכן הטיפול באסתמה שלך מוצה ויש הוראה ברורה לקזולייר.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • שינויים פיברוטיים בפסגת הריאות
  אתי
  22/05/2017

  שלום רב
  בעקבות כאבי צוואר שמקרינים לראש נשלחתי לעשות ct ע"ש צווארי. הסיטי תקין מלבד 2 ממצאים:
  1. בקע דיסק בין חוליות c-5 ו c-6 גורם ללחץ על השק הטקלי
  2. שינויים פיברוטיים בפסגת הריאות
  אני לא מבינה את מס' 2... חיפשת קצת בהודעות כאן בפורום אבל מצאתי שזה קשור לעישון או מחלת ריאות, ותמיד כתוב שהשינויים קלים. אני לא מעשנת ולא חולה. מה זה יכול להיות? האם זה משהו שדורש בירור?
  בתודה מראש


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • שינויים פיברוטיים בפסגות

  ד''ר שבתאי ורסנו
  22/05/2017

  שלום,

  אלו מבדרך כלל שינויים שנצפים באנשים רבים, ללא משמעות. לעיתים זאת עדות לזיהום בשחפת ישנה ולא פעילה. תמיד הרופא צריך לבחון את השינויים האלו בעצמו בקונטקסט של הרקע הרפואי שלך.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • בדיקת סטורציה וערכי FEV1
  אורי
  21/05/2017

  בבדיקה שערכתי נמצא כי הFEV1 הוא ברמה של 79%. הסטורציה היא 97%.
  מה המשמעות של נתונים טלה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • FEV1

  ד''ר שבתאי ורסנו
  22/05/2017

  שלום,

  הסטורצייה (ריווי החמצן בדם) תקינה. לגבי FEV1 יש צורך גם בערך היחס של FEV1/FVC בכדי לפרש.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • הגדלת נפח ריאה וחוזק נשיפה
  אנונימי
  17/05/2017

  שלום ד"ר,
  יש לי מיונים בצבא ואני צריך לנשוף לתוך צינור לבדוק כמה חזקות הריאות שלי. יש לי בדיקה חוזרת ובדיקת מטכולין ( לאחים שלי יש אסתמה ) . אני רוצה להתאמן יש לי כמה שבועות לבדיקה הבאה ולהגדיל נפח ריאה וחוזק נשיפה.
  אני כרגע עוצר נשימה כמה פעמים ביום הכי הרבה זמן שאני יכול ומנסה להגדיל זמן מיום ליום ( כרגע עושה 55 שניות בלי לנשום ) . בנוסף אני שואף אוויר תוך התרוממות הגוף ואז נושף את האוויר הכי חזק שאני יכול תוך ירידה של הגוף וכיווץ הבטן ( כמה פעמים רצוף) .
  1. רציתי לשאול על אילו דרכים אתה יכול להמליץ לי או סרטוני הדרכה או משהו בשביל שאני אוכל להצליח בבדיקה הבאה ולהגדיל את חוזק הנשיפה שלי ונפח הריאה.
  2. אשמח אם תוכל בקצרה להסביר לי מהי בדיקת המטכולין ואיך אני יכול לחזק את הריאות ולשפרה , לקראת הבדיקה.
  תודה!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • שלום

  ד''ר שבתאי ורסנו
  19/05/2017

  לא ניתן להתאמן לקראת בדיקות אלו. אני מעריך את המוטיבציה שלך. בדיקת מטאכולין נועדה לשלול או לתמוך באסתמה סמויה.
  עצתי לך- בצע את הבדיקה בצורה הכי טובה שאתה יכול בהתאם להוראות הטכנאית.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תגובה להגדלת נפח ריאה וחוזק נשיפה

  אנונימי
  20/05/2017

  קודם כל תודה ד"ר על התשובה.
  אין דרך לחזק את חוזק השאיפה והנשיפה? אני רוצה להגיע לשם ולהיות אני ( אין לי אסתמה זה בטוח פשוט אם הבדיקה תהיה גבולית אז עדיף שלא.. ) אבל גם לנסות לחזק מה שאפשר לפניי הבדיקה. :)
  אם יש משהו שאני יכול לעשות ( אפילו הקטן ביותר) או מה שאני כבר עושה (אני כרגע עוצר נשימה כמה פעמים ביום הכי הרבה זמן שאני יכול ומנסה להגדיל זמן מיום ליום ( כרגע עושה 55 שניות בלי לנשום ) . בנוסף אני שואף אוויר תוך התרוממות הגוף ואז נושף את האוויר הכי חזק שאני יכול תוך ירידה של הגוף וכיווץ הבטן כמה פעמים רצוף) שיכולים לעזור לי?
  דבר אחרון- זה יכול להזיק לעצור את הנשימה כמה פעמים עד המקסימום? מה זה כן משפר?
  תודה :)!!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • הגדרה של צילום אקספירטורי
  רות
  19/05/2017

  שלום רב
  מבקשת הגדרה למושג : " 2 הצילומים אקספירטוריים".
  הופנתי לצילום חזה בעקבות מעקב אסטמה והתקפי קוצר נשימה.
  בתודה מראש

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • צילום אקספירטורי

  ד''ר שבתאי ורסנו
  19/05/2017

  שלום,

  הכוונה היא שלדעת מפענח הצילום, לא שאפת מלוא ריאותייך בשניית הצילום. במצב כזה הרופא ששלח אותך לבדיקה ישקול האם לחזור עלייה או האם מסתפק בה, למרות הטכניקה הלא אופטימאלית.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • ערבוב שמן אקליפטוס עם אירובנט
  mon
  18/05/2017

  האם מותר באינהלציה להוסיף שמן אקליפטוס לאירובנט
  אני בן 83 וסובל מברונכיטיס

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • שלום,

  ד''ר שבתאי ורסנו
  19/05/2017

  אני בשום אופן לא ממליץ על שמן אקליפטוס לאנהלציה !!!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • פענוח של צילום חזה
  שרה נוי
  17/05/2017

  שלום ד"ר
  אני בת 63 סובלת מסינוסיטיס, קיבלתי אנטיביוטיקה למשך 6 ימים+סינופד+כדורי מוקוליט לכיוח.סיימתי את התרופות והמצב נשאר כמות שהוא והתווסף שיעול קשה ומציק עם ליחה סמיכה.
  נשלחתי לצילום חזה ואלה התוצאות (עלי לציין שכל הסיפור הזה נמשך 3 שבועות).
  אודה לך באם תפענח לי את תוצאות הצילום.

  להלן ממצאי בדיקה רדיולוגית של בית החזה אפ( +לטרל) :
  הבדיקה בוצעה , בתארי ך 04/2017.


  הסיבה לביצוע הבדיקה – שיעול.

  אוורור יתר.
  . אין לראות ממצא תסניני בריאות.
  קיים ריבוי ציור פריהילרי בינוני דו צדדי.
  ריבוי ציור אינטרסטיציאלי פני על שתי ריאות, יותר בולט בבסיסי ריאות.
  סתימה של זוית קוסטופרנית מצד ימין.
  אין עדות לגודש או תפליט.
  צל הלב מוגדל.

  מה זה ציור פריהילרי וריבוי ציור אינטרסטיציאלי ??
  האם עלי לדאוג??

  תודה (:


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • ציור

  ד''ר שבתאי ורסנו
  19/05/2017

  שלום,

  אלו כולם תאורים גרפיים ציוריים של מה שרואים בצילום, נתונים להערכה סובייקטיבית ואינם ספציפיים. חזרי אל הרופא המטפל והתייעצי אתו האם את צריכה לבקר אצל רופא ריאות.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • בהמשך לתשובתך לגבי סיטי ריאות
  רון
  17/05/2017

  תודה רבה על תשובתך, אני כבר לא משתעל פשוט לא מבין את הממצאים שיצאו בסיטי, מה עלי לעשות עכשיו עם ממצאים אלו? האם אני יכול להיות רגוע? מוקד תת פלוארלי קטן באונה ומוקד היפודנסי זעיר בכבד...
  תודה רבה לך

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • סי טי

  ד''ר שבתאי ורסנו
  19/05/2017

  שלום,

  עלייך פשוט לחזור לרופא שבקש לבצע את הבדיקה ולברר אתו בהתאם להיכרותו אתך, מחלות רקע וכיו"ב.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • ממצאים של ct ריאות
  רון
  16/05/2017

  היי, עקב ברונכיטיס ושיעול נשלחתי לצילום חזה שהדגים בצילום צדדי בלבד מלאות באיזור שערי הריאות. נשלחתי ל ct עם חומר ניגוד שהדגים שהכל תקין למעט מוקד תת פלוארלי קטן 5 מ"מ מסוייד בפיסגת האונה הימנית, ומוקד היפודנסי זעיר בכבד בגודל 4 מ"מ, ולסיכום רשמו שמומלץ המשך בירור לפי צורך קליני. אני בן 36, בריא ומודאג. מה זה אומר?? האם להיות מודאג??


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • שיעול

  ד''ר שבתאי ורסנו
  17/05/2017

  שלום,

  ממצאי CT חזה המתוארים לא מסבירים שיעול וגם לא מצבעים על מחלה פעילה.
  לשיעול תתכנה סיבות שונות, שלאו דווקא נראות ב CT, ואם הוא יימשך עלייך להיבדק עי רופא ריאות.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • בהמשך להודעה על ממצאי סיטי ריאות
  רון
  16/05/2017

  רק רציתי להגיד זאני לא מעשן וכאמור מרגיש בריא וללא כל סימפטומים

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום
אולי יעניין אותך גם

פטריות שמש: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 25/05/2017 |
צפיות: 12
פטריות שמש הן כתמים בהירים שמופיעים על העור בעיקר בימי הקיץ. הפטריות אינן מסוכנות אך הן יכולות לגרד ולהוות מטרד
קרא עוד
אפילפסיה: מה ההבדל בין פרכוס כללי לפרכוס חלקי?
מאת מערכת BeOK
| 22/05/2017 |
צפיות: 61
אפילפסיה היא מחלה נוירולוגית הנגרמת מהפרעה בפעילות החשמלית במוח. ישנם סוגים שונים של התקפים וכדי לזהות אותם יש לדעת מהם המאפיינים שלהם
קרא עוד
מחלת גבהים: תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 18/05/2017 |
צפיות: 95
מחלת גבהים היא מחלה הנגרמת ממחסור בחמצן במקומות גבוהים. המחלה יכולה לגרום לקשיי נשימה, לבצקות בריאות ואף למוות
קרא עוד
כל מה שצריך לדעת על חיסון נגד חצבת
מאת מערכת BeOK
| 16/05/2017 |
צפיות: 114
בשבועות האחרונים חלה עלייה ניכרת במקרי החצבת באירופה. כדי לדעת אם צריך להתחסן יש להכיר את החיסון המרובע ואת הסכנות הכרוכות בו
קרא עוד
המנגיומה: תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 15/05/2017 |
צפיות: 158
המנגיומות הן נגעים שפירים הנראים ככתם לידה בולט. הן לרוב אינן מזיקות ואינן גורמות לתסמינים והן חולפות מעצמן בתוך כמה שנים
קרא עוד
תזונה נכונה למניעת סרטן הערמונית
מאת מערכת BeOK
| 15/05/2017 |
צפיות: 148
סרטן הערמונית הוא הסרטן הנפוץ ביותר בקרב גברים. אכילה של מאכלים מסוימים והימנעות מאחרים יכולה למנוע את המחלה ואת ההתקדמות שלה
קרא עוד
טיי זקס: תסמינים, אבחון ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 14/05/2017 |
צפיות: 155
טיי זקס היא מחלה גנטית אשר פוגעת במערכת העצבים של התינוק. ילדים החולים במחלה סובלים מעיוורון, מהתקפים ומקצב גדילה איטי
קרא עוד
תסמונת הלם רעלי: תסמינים, גורמי סיכון ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 11/05/2017 |
צפיות: 269
תסמונת הלם רעלי היא זיהום חיידקי נדיר המהווה מצב חירום. התסמונת גורמת לפריחה, לכאבי שרירים ולהתקפים
קרא עוד
סרטן הערמונית: תסמינים, אבחון ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 09/05/2017 |
צפיות: 163
סרטן הערמונית הוא מחלה שכיחה בקרב גברים. בזיהוי מוקדם של התסמינים ובאבחון נכון של הממצאים אפשר למנוע את החמרת המחלה
קרא עוד
טטנוס: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 08/05/2017 |
צפיות: 97
טטנוס היא מחלה אשר גורמת להתכווצויות שרירים ולעוויתות. הנבגים של החיידק נמצאים באדמה ובאבק וחדירה שלהם למחזור הדם יכולה להיות קטלנית
קרא עוד