מחלת ריאות COPD: כל התשובות לשאלות

מחלת סי.או.פי.די היא מחלת ריאות הנגרמת בעיקר מחשיפה לעשן סיגריות. המחלה מאופיינת בשיעול כרוני, קוצר נשימה ולעיתים עשויה אף להסתיים במוות. מחלת ריאות זו גורמת לנזק בלתי הפיך בדרך כלל לריאות. כיצד להימנע מהמחלה? הפסיקו לעשן
| 05/08/2012 |
צפיות: 12,752
סי.או.פי.די היא מחלת ריאות כרונית נפוצה בכל העולם (8-19% מהאוכלוסייה, בהתאם למדינה), ששכיחותה עולה מעל גיל 40 ומגיעה לשיא מעל גיל 60. המחלה מתאפיינת בחסימה של זרימת האוויר בסימפונות, שאיננה הפיכה באופן מלא, כתגובה לשאיפה כרונית של חלקיקים, גזים ואדים מזיקים.

סי.או.פי.די לרוב מלווה בסימפטומים של שיעול, פליטת ליחה ו/או קוצר נשימה ההולכים ומחמירים עם השנים. המחלה עלולה להתאפיין גם באירועים תכופים של החרפות, לרוב עקב זיהום בדרכי הנשימה. המחלה פוגעת מאד באיכות החיים ומקצרת אותם בממוצע ב-14 שנים. גם בחולים שחשיפתם לגורם המחלה נפסקה, המחלה מחמירה עם הזמן, אם כי בקצב איטי יותר. המחלות שנקראו בעבר ברונכיטיס כרונית (מחלת הסימפונות) ואמפיזמה/נפחת (מחלת הבועיות) כלולות היום במושג סי.או.פי.די.

למידע נוסף בנושא מחלות, טיפולים היכנסו לפורומים:
פורום הפסקת עישון, גמילה מעישון
פורום התמכרות, התמכרויות
פורום כירורגית חזה, גידולי סרטן ריאות, גידולי ריאה
פורום מחלות ריאה אסטמה
פורום סרטן ריאות, סרטן ריאה

שיעור התמותה העולמי עקב סי.או.פי.די היה בשנת אלפיים 2.74 מיליון בני אדם בשנה והוא עולה בהתמדה לעומת הירידה בתמותה ממחלות כרוניות אחרות. בישראל מתים מסי.או.פי.די כל שנה כ-3,000 בני אדם. שיעורי התמותה הנ"ל לא כוללים תמותה ממחלות אחרות הנגרמות בשל עישון סיגריות (אירועים מוחיים, לב, כלי דם וגידולים שונים). בשל העובדה שסי.או.פי.די היא גורם תחלואה ותמותה עולמי כה חמור גובשו הנחיות בינלאומיות למניעה, אבחון וטיפול בה .

קיים דמיון מסוים בין סי.או.פי.די לבין אסתמה בכך ששתי המחלות גורמות חסימה של זרימת האוויר בסימפונות עם סימפטומים של קוצר נשימה ו/או שיעול. משום כך אסתמה וסי.או.פי.די מוחלפים בטעות גם על ידי הרופאים. אך ישנם הבדלים בין אסתמה לבין סי.או.פי.די. באסתמה ההתקפים מגיעים בהפוגות בהן תפקוד הריאות ותחושת הנשימה עשויים להיות תקינים (חסימה הפיכה).

אסתמה יכולה להופיע בכל גיל גם בילדות, ומגיבה טוב יותר לתרופות מאשר סי.או.פי.די. הבדל נוסף הוא בגורמי המחלה, סי.או.פי.די נגרם מחשיפה כרונית לחלקיקים/גזים מזיקים, לרוב תוצאת עישון סיגריות ואילו אסתמה נגרמת בשל תגובת-יתר של הסימפונות לגירויים חיצוניים, פעמים רבות על רקע אלרגי. שתי המחלות תתכנה בו זמנית (למשל אסתמטי שמעשן או חשוף לחומרים מזיקים בעבודתו).

הגורם העיקרי לסי.או.פי.די, ב- 80% מהחולים, הוא חשיפה לעשן סיגריות במשך שנים, לרוב במעשנים עצמם אך לעתים גם במעשנים פסיביים. 20% מחולי סי.או.פי.די לא עישנו מעולם ואצלם המחלה התפתחה על רקע חשיפה מקצועית לאבק מזיק או לכימיקלים/גזים מגרים כגון בעת ריתוך, עבודות מתכת, נגרות, חקלאות, אפיה ועוד. חשיפות אלו גורמות נזק מצטבר, ברובו בלתי הפיך, בעקר לצינורות המובילים את האוויר אל תוך הריאות (סימפונות וסימפוניות) ולעיתים גם לרקמת הריאה עצמה (בועיות הריאה).

מהם הסימנים המוקדמים למחלה?
אדם המעשן סיגריות או חשוף לחומרים מגרים במקום העבודה וסובל משיעול כרוני ו/או מקוצר נשימה חייב לפנות לרופא המטפל מוקדם ככל האפשר להערכת מצבו ולבצע תפקוד ריאה. מעשנים רבים אינם נוטים להתייחס לסימנים המוקדמים של המחלה. כששואלים מעשן איך אתה מרגיש מבחינת הנשימה? האם אתה משתעל? הוא לרוב עונה שאין שום בעיה.

כשחוקרים אותו לעומק ושואלים האם הוא משתעל ופולט ליחה כל בוקר בהשכמה? הוא לרוב עונה בחיוב אך מציין בביטול ש "זה מהסיגריות", כלומר דבר "טבעי" וצפוי שאין מה להתרגש ממנו. סימפטומים אלו כבר מעידים על התפתחות המחלה ועל היותם של מעשנים אלו במצב של סיכון גבוה להתדרדרות והחמרה משך השנים הבאות. מניסיוני הממושך, חולי סי.או.פי.די פונים לייעוץ רפואי כשמחלתם כבר בשלב מתקדם. מודעות משופרת הייתה מאפשרת אבחון וטיפול בשלב מוקדם יותר.

מה עליך לעשות אם אתה חווה שיעול כרוני או קוצר נשימה?
חובה עליך לפנות לרופא לשם בדיקה גופנית והפנייה לביצוע תפקודי ריאה וצילום חזה. תפקודי הריאה הם חובה לשם קביעת האבחנה ומהווים מדד חשוב לחומרת המחלה. תפקוד הריאות בשילוב עם חומרת התלונות, תכיפות אירועי החמרת שעול וקוצר נשימה ורמת החמצן בדם הם הקובעים את חומרת המחלה ואת היקף הטיפול הרפואי שיש להציע למטופל.

האם ניתן למנוע סי.או.פי.די ?
הדרך היחידה למניעת המחלה היא לא להתחיל לעשן ו/או לנקוט באמצעי הגנה בחשיפה תעסוקתית לחומרים נשאפים מזיקים. התחלת עישון סיגריות או נרגילה בגיל חטיבת הביניים, מובילה להתמכרות מהירה לניקוטין בגיל בית ספר תיכון ולרוב לכל החיים. מעשן שחלה בסי.או.פי.די והפסיק לעשן מאט את קצב החמרת המחלה. ככל שהגיל בו מפסיקים לעשן מוקדם יותר, חל שיפור באיכות החיים וזה אף מאריך אותם!

האם ניתן להשיב לאחור את הנזק שנגרם לריאות?
נזק שנגרם לריאות כתוצאה מסי.או.פי.די אינו הפיך אך יחד עם זאת הפסקת עישון, הטיפול התרופתי, מניעת זיהומים ושיפור הכושר הגופני עשויים במקרים רבים לעכב את החמרת המחלה, לשפר מאד את איכות החיים ולהאריכם.

מה גורם להתמכרות לעישון טבק וכיצד ניתן להיגמל?
ניקוטין הוא סם ממכר במיוחד ושיעור הגמילה של המעשנים הקבועים הינו נמוך ונע בעבר בין 5% לבין 20% בלבד. כיום, הטיפול המומלץ לגמילה מעישון הוא שילוב של תרופות עם תמיכה, לרוב במסגרת סדנאות מסובסדות של קופ"ח, עם שיעורי הצלחה סביב 50%. התרופות לגמילה כוללות תחליפי ניקוטין למיניהם (גומי לעיסה המכיל ניקוטין, מדבקות ניקוטין או תרסיסי ניקוטין לאף או לריאות) ו/או טבליות תרופה (זייבאן או צ'אמפיקס) הבולמות את השפעת הניקוטין על המוח ומסייעות בכך בתהליך הגמילה.

שיעור המעשנים המפתחים סי.או.פי.די הוא כ-25%, שיעור גבוה מאד כשמדובר במחלה הנגרמת מחשיפה לגורם מזיק. יש לזכור כי מעשנים שלא מפתחים סי.או.פי.די עדיין עלולים לחלות במחלות אחרות הקשורות באופן מובהק לעישון, למשל מחלת לב ו/או שטפי דם במוח ו/או גידולים סרטניים באיברים שונים ולא רק בריאות.

מה עליי לעשות אם אני סובל מסי.או.פי.די?
כל חולה סי.או.פי.די חייב במעקב רפואי תקופתי (בין שלושה חודשים לשנה, תלוי בחומרת המחלה) כולל ביצוע חוזר של תפקודי ריאה לאורך כל החיים. במידה והמחלה מחמירה לחומרה בינונית-קשה, מומלץ מעקב על ידי רופא מומחה במחלות ריאה.

מה הטיפול שניתן לקבל?
הטיפול התרופתי בחולי סי.או.פי.די השתפר מאד בשנים האחרונות. הטיפול כולל משאפים להרחבת הסימפונות (ארוכי טווח חד-יומיים כגון "ספיריבה" ו/או "אונברז" או פעמיים ביום כגון "אוקסיס" או "סרבנט, וקצרי טווח כגון "ונטולין", "בריקלין" או "ארובנט", גם כאינהלציות), חיסון נגד שפעת בכל חורף ובמקרים החמורים יותר גם חיסון נגד דלקת ריאות חיידקית פנוימוקוקלית (פעם אחת לפני גיל 65 ופעם שנייה אחרי גיל 65, בתנאי שחלפו לפחות 5 שנים בין ההזרקות).

במקרים הקשים מוסיפים לטיפול הקבוע גם משאפי סטרואידים למניעת החרפות. במקרים של זיהומים תכופים ישקול הרופא מתן טיפול אנטיביוטי מונע. מהלך המחלה של סי.או.פי.די משובץ בהחרפות, לרוב על רקע זיהום חיידקי או ויראלי ולעיתים על רקע התפרצויות של זיהום אוויר. החרפה מאופיינת בהתגברות שיעול עם ליחה צבעונית/מוגלתית והתגברות קוצר הנשימה. במקרים אלו יש צורך במתן טיפול אנטיביוטי מיידי, לרוב בשילוב עם טבליות של סטרואידים ולעיתים אף אשפוז בבית חולים, במידה ומתפתחת אי ספיקה נשימתית חריפה עם ירידה משמעותית ברמת החמצן בדם.
<@ --- IMG_2 --- @>
מתי נחוצה אספקת חמצן בבית?
חולי סי.או.פי.די קשים שרמת ריווי החמצן בדמם נמצאת באופן קבוע מתחת לערך של 89% זקוקים לתוספת חמצן קבועה אותה הם חייבים לקבל לפחות 18 שעות ביממה, כולל בזמן השינה, במטרה לשפר את איכות חייהם, את תפקודם ולהאריך את חייהם. קיימים כיום מכשירים ביתיים חשמליים, המספקים חמצן באופן קבוע (מחוללי חמצן) ללא צורך במילוי מיכלי מתכת גדולים.

לחולים שאורח חייהם מחייב הימצאות מחוץ לביתם למשך 4 שעות לפחות ניתן לספק חמצן במחולל חמצן נייד על סוללה, או להצטייד בחמצן נוזלי במיכל קטן ונייד. ישנם חולים שמצבם מצריך תמיכה נשימתית בלתי-פולשנית בחלק משעות היממה. תמיכה כזו ניתנת על מכשיר המזרים אויר לריאות בלחץ חיובי דרך מסכה לאף ולפנים.

האם לחולי סי.או.פי.די מותר לטוס?
חולי סי.או.פי.די קשים עלולים בזמן טיסה לסבול מירידה חדה ומסוכנת ברמת החמצן שבדמם ומומלץ להם להיבדק טרום-טיסה באחד ממכוני הריאות של כל בית חולים בכדי לקבוע את הצורך בתוספת חמצן בעת הטיסה. במידה ונמצא צורך בתוספת חמצן חברת התעופה אמורה לספק את תוספת החמצן לנוסע, בתשלום נוסף.

האם שיפור הכושר גופני משפיע על המחלה?
חולי סי.או.פי.די עשויים ליהנות מאימון גופני שיקומי המשפר את כושרם הגופני, מקל בעקר על תחושת קוצר הנשימה, משפר את יכולת המאמץ ואת איכות חייהם למרות שהוא אינו משפר את תפקוד הריאות עצמן. "שיקום ריאתי" כלול בסל הבריאות לחולי ריאות קשים, או לחולים פחות קשים לפני ואחרי ניתוח בבית החזה.

האם המחלה משפיעה על מערכות אחרות בגוף?
סי.או.פי.די משפיע על מערכת השרירים והכושר הגופני (ניוון), עלולה להשפיע על המשקל (השמנה או רזון קיצוני), ויש לה גם השפעה על השלד (אוסטיאופורוזיס) והשפעות קשות על מצב הרוח (דיכאון, חרדה) ומשום כל אלו גם גורמת לכך שהחולה מסתגר, מוגבל גופנית והופך להיות מנותק מסביבתו החברתית.

האם ניתן להשפיע על המחלה באמצעים ניתוחיים?
חלי סי.או.פי.די קשים במיוחד הנמצאים בסוף דרכם, עשויים ליהנות מניתוחי ריאה. הערכת התאמה לניתוח כוללת תפקודי ריאה, הדמיה רנטגנית, כשירות הלב ומאמץ. החולים המתאימים בלבד עשויים ליהנות מניתוח של הקטנת נפח הריאות, עם שיפור בתפקודן, המשמש "גשר" מאריך חיים עד לביצוע ניתוח של השתלת ריאה. כיום קיימים גם אמצעיים לא-ניתוחיים להקטנת נפח הריאות (שסתומים או דבקים המוחדרים לסימפונות בברונכוסקופיה) אך אלו עדיין בשלב של מחקר קליני.

כתבות נוספות בנושא מחלות וטיפולים:
עצות לשמירה על הרגליים עבור חולי סוכרת
10 טיפים להקלה על כאבי ראש
מחלות עור: כל המידע על ויטיליגו
גושה: האם טיפול תרופתי ישפר מצב החולים?
סוכרת יכולה להיגרם בגלל עבודה במשמרות

לסיכום, סי.או.פי .די היא מחלת ריאות כרונית שכיחה העלולה לקצר את חיי החולה והניתנת למניעה. הגברת המודעות למחלה בקרב מעשנים ובקרב מעשנים פוטנציאליים הינה קריטית. הטיפול במחלה השתפר בשנים האחרונות אך הוא מחייב אבחון נכון, הפסקת עישון, מעקב וטיפול רפואי לאורך שנים על ידי רופא המיומן בטיפול במחלה זו.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יעוץ אישי - פניה אל ד"ר שבתאי ורסנו
קצת על ד"ר שבתאי ורסנו

מחלות ריאה אסטמה

פורום אסטמה (קצרת) או פורום מחלות ריאה הוא המקום להתייעץ על אסתמה, אסטמה, מחלות ריאה, גנחת, קוצר נשימה, שיעול כרוני, נשימה כבדה, סיבולת לב ריאה נמוכה, ונטולין, ארובנט, בריקלין ועוד
הוספת הודעה לפורום הוספת הודעה לפורום
אם את/ה רוצה שנחזור אליך
תמונה
יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום
 
 • הגבלות להשתלת ריאות עקב גיל
  יגאל
  17/02/2017

  שלום רב!
  אני בן 55 ואני מועמד להשתלת ריאות עקב סיליקוזיס.
  באתר של בי"ח בילינסון מצוין בין המצבים המונעים ההשתלה: "גיל מעל 65 שנה (במקרים מיוחדים עד 70 שנה)".
  האם מידע זה רלוונטי וקיימת הגבלה כזאת?
  תודה רבה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • מצ"ב צילום מסך של העמוד הנ"ל של בי"ח בילינסון

  יגאל
  17/02/2017

  מצ"ב צילום מסך של העמוד הנ"ל של בי"ח בילינסון.


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד''ר דניאל סטרובין
  20/02/2017

  גיל המטופל בזמן ביצוע השתלת ריאה/ריאות הינו גורם משפיע על הצלחה/העדר סיבוכים. לאנשים מעל גיל 65 סבירות גבוהה יותר לסיבוכים, לכן קריטריון גיל המטופל בזמן הכללה לרשימת השתלות הינו חשוב בכל העולם.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • השוואה עם חו"ל

  יגאל
  20/02/2017

  תודה רבה, דוקטור. אני קיבלתי תגובה ממרכז רפואי מלוס- אנג'לס שבה מצוין שלפי גיל אין להם הגבלות מסוימות (אם אין כמוןן משהוא כרוני חמור אחר). ברשותך רציתי לברר האם אתה יודע שבארץ אכן ישנם הגבלות כאלה, ברצוני לברר בחברת ביטוח אפשרות של השתלה בחו"ל בגל 65+. תודה רבה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד''ר דניאל סטרובין
  20/02/2017

  גיל הינו פקטור המשפיע על תחלואה ותמותה אחרי השתלה. אלה המלצות בינלאומיות כתוצאות השתלות ריאה אחרי גיל 60-65 נעשות פחות ופחות טובות עם כל שנת גיל. לא כל מרכז בעולם חייב להצמד להמלצות האלה, לכן יכול להיות מרכזי השתלות בעולם שאצלם קריטריון גיל הינו משני אם כלל קיים. דבר נוסף הוא שגיל הינו קריטריון שהכללה לרשימת ממתינים להשתלה . המתנה עד המצאות איבר (ריאה) מתאים יכולה להיארך מספר שנים.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • בהמשך לתשובתכם צפצופים סרעפת שיעול
  רעות
  19/02/2017

  שלום
  בהמשך לשאלותי למטה רציתי להוסיף מאז שהתחיל ענין הצפצופים וקוצר נשימה יש לי מידי פעם כיח צמיגי בצבע ירוק
  באילן מצבים יש כיח מוגלתי אציין שסיפור זה מאז הפנומוניה שהיתה בנובמבר היו פעמים שהיה כיח צמיגי עם דם וזה לא כול יום אבל יש
  אילו בעיות נשימה גורמות לכיח מוגלתי והאם דורש טיפול
  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד''ר דניאל סטרובין
  20/02/2017

  שיעול עם כיח צבעוני יכול להיות מגורם דרכי אויר עליונות (דלקת גרון, סינוסיטיס) או תחתונות (דלקת סימפונות, ברונכיאקטזיות מזוהמות, דלקת ברקמת ריאה- פנאומוניה). צבע צהור/ירוק מחשיד לזיהום חיידקי אך אינו הוכחה חד משמעית לכך. לגבי מקור להפרשות דמיות אבחנה מבדלת דומה למקור השיעול .
  מומלץ לפנות לרופא מטפל כדי לשקול המשך בירור ע"י בדיקת רופא א.א.ג, ביצוע CT חזה ויעוץ רופא ריאות

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • בהמשך צפצופים שיעול סרעפת

  רעות
  20/02/2017

  היי
  אז ככה ענין הכיח הצמיגי אינו בתדירות גבוה וזה מאז הפנומוניה שטופלה ועבר כבר 3חודשיים אאג בדיקות תקינות וכי כול ענין השיעול וצפצופים שכבר נימשך זמן הוא בעיה מדרכי האוויר התחתונות כרגע בבירור בגלל ענין זה שבינתיים יש את בעיית הסרעפת שרירי נשימה חלשים בתפקודי ריאות ובסרעפת תנועתיות מופחתת מאוד בשתי הצדדים

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד''ר דניאל סטרובין
  20/02/2017

  הפרעה בתנועתיות הסרעפת יכולה לגרום קשיי הנשימה אך אינה סיבה ישירה לשיעול.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • בהמשך לתשובתך דר סטרובין

  רעות
  20/02/2017

  היי
  ענין השיעול זה סיפור אחר שכרגע מטופל ע״י משאף רלבר וסינגולר כדור שדווקא מגיב טוב לעומת מה שהיה ישנו שילוב של כמה דברים
  הדבר הראשון התחיל מאז דלקת הריאות שהיתה לי וכי תקופה ארוכה טופלתי עם אינלציות וחמצן אנטיביוטיקה מאז ועד לפני חודש טופלתי עם אינלציות עד שהוחלף טיפול במשאף וסינגולר וכי ישנה הטבה בטיפול זה בענין השיעול הצפצופים וקוצר הנשימה אך עדיין יש קוצר נשימה במאמץ מינימלי שגורם לנשמת

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • לחץ תוך ראיתי-דום נשימה
  שי
  14/02/2017

  רציתי לדעת אם לחץ תוך ראיתי כתוצאה מדום נשימה הוא הפיך?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד''ר דניאל סטרובין
  20/02/2017

  יתר לחץ דם ריאתי הנובע מהפרעות נשימה בשינה (כולל דום נשימה בשינה) אמור להשתפר עם טיפול נכון בגורם (דום נשימה בשינה, לדוגמה)

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • בהמשך לתשובתכם סונר סרעפת וקוצר נשימה
  רעות
  13/02/2017

  שלום
  אני למעשה נישלחתי לבירור בשל קוצר נשימה ממושך שהתחיל עם פנומוניה ומאז עברו 3חודשיים בוצע תפקודי ריאות מלאים ושם היה שרירי נשימה חלשים בבדיקה גופנית יש צפצופים ושיעול בצילומי חזה ניראה תסנינים זה בזמן הדלקת וכן סרעפת בעמדה גבוה בסיטי גם אותו דבר
  סונר סרעפת כתבתי שהודגמה תנועתיות מופחתת מאוד בשתי הצדדים
  בינתיים התחילו טיפול לפני כ3 שבועות במשאף רלבר וכדור סינגולר
  מה הכיוון ???
  ואיזה טיפול יש אם בכלל ??
  בכבוד

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד''ר דניאל סטרובין
  14/02/2017

  פגיעה בהתכווצות סרעפת יכולה להיגרם מסיבות שונות, חלקן הגדול בלתי ידועות . שיקום נשימתי (פיזיוטראפיה ) יכולה להועיל בחלק מהמקרים. תסמינים של שיעול וציפצופים בזמן נשימה יכולים להחשיד למחלה סימפונית חסימתית (ברונכיטיס, אסתמה) , הטיפול ע"י רלבאר וסינגולייר מכוון למרכיב זה. תופעות דמוי אסתמה/ברונכיטיס חסימתית הינה תופעה נפוצה אחרי זיהום בדרכי אויר/רקמת ריאה. ממליץ להמשיך טיפול ומעקב דרך רופא מטפל/רופא ריאות

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • סונר סרעפת דו צדדי הבעיה קוצר נשימה וצפצופים
  רעות
  12/02/2017

  שלום רב
  אבקש לדעת מה המשמעות של תוצאת סונר סרעפת ומה הטיפול במידה ויש
  הודגמה תנועתיות מופחתת מאוד בשתי הצדדים
  הבעיה בנובמבר אובחנה פנומוניה טופלתי סימן טבאניק אינלציות
  למעשה מאז אני סובלת מקוצר נשימה שיעול צפצופים
  רופא ריאות נתן טיפול בסינגולר כדור ורלבר משאף
  בוצע תפקודי ריאות מלאים שם נימצא שרירי נשימה חלשים
  נישלחתי לסונר סרעפת וכתבתי את התוצאה
  מה הפתרון למצב זה
  אני בת 36 מעולם לא סבלתי מקוצר נשימה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • סונר סרעפות

  ד''ר שבתאי ורסנו
  13/02/2017

  שלום,

  הדבר מצביע לכאורה על חולשה/שיתוק של הסרעפות. יש להבדק על ידי רופא ריאות שייבצע הערכה מלאה כולל בדיקה גופנית.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • האם ניתן לאבחן אסתמה?
  אמא
  13/02/2017

  שלום,
  בני מגיל קטן סבל מקצור נשימה והתקפי סטרידו שטופלו ע"י אנהלציות ובטנזול , גם כאשר גדל היו לו התקפים ,א בל פחות.
  לאחרונה הילד בן 14 והוא מתלונן על קוצר בעת הליכה ארוכה ואף ריצה וממש קשה לו בשיעורי ספורט וכשיצוא עם חברים, הוא הרבה מקורר.
  האם יכול להיות שזו אסתמה?
  אילו בדיקות עליו לעבור כדי לדעת?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • אסתמה?

  ד''ר שבתאי ורסנו
  13/02/2017

  שלום,

  עליו להיבדק על ידי רופא ריאות ולבצע בדיקת תפקודי ריאה, בתור התחלה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תוצאות בדיקת תגר מטכולין
  רוני אהרונבייב
  12/02/2017

  שלום, ביצעתי בדיקת תגר מטכולין והתוצאה יצאה חיובית. מה זאת אומרת? יש לי אסתמה או אין לי אסתמה ?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תגר מטאכולין

  ד''ר שבתאי ורסנו
  13/02/2017

  שלום,

  תגר חיובי תומך באסתמה במידה וגם הקליניקה מתאימה, כלומר יש סימפטומים המחשידים לאסתמה אבל תפקודי הריאה הבסיסיים תקינים. בהעדר סימפטומים כלשהם התגר לא תומך באסתמה קלינית.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • האם המשאף אינקרוז יכול לגרום לעלייה בלחץ הדם?אף
  איתי
  08/02/2017

  שבעלון לצרכן לא מצויינת אזהרה כזו .האם ידועות תלונות כאלו של משתמשים?תודה מראש

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • אינקרוז

  ד''ר שבתאי ורסנו
  08/02/2017

  שלום,

  לא נתקלתי בתופעות כאלו.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תפקודי ריאה בזמן מאמץ
  מרגלית
  07/02/2017

  בבדיקת תפקודי ריאה במאמץ ,האם יש חשיבות לדופק אליו יש להגיע עם הנבדק ,האם אדם מאומן לא יאובחן כ EIA , כאשר המאמץ שבו מבוצעת הבדיקה נמוך מידי עבורו .

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • ברונכוספזם במאמץ

  ד''ר שבתאי ורסנו
  08/02/2017

  שלום,

  הבדיקה צריכה להיות בדופק שהוא 80-90% מהדופק המקסימלי המחושב לפי מין וגיל ולמשך 6-8 דקות. בספורטאים מאומנים שהדופק הבסיסי נמוך עדיף להסתמך על רמת אוורור ריאתי מינימלי ( מכפלה של לפחות FEV1X21 דבר שמסבך את הבדיקה כי יש צורך בשק לאיסוף האוויר הננשף).
  כמו כן הבדיקה צריכה להתבצע בסביבת אוויר יבש (פחות מ 50% לחות). אם אתה ספורטאי עלית כדאי שתברר אפשרות לבצע הבדיקה במכון וינגייט.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • רקע של אורטיקריה ואסטמה
  יותם
  07/02/2017

  דר ורסנו שלום ,
  שמי יותם בן 27 , מזה כ-8 שנים מאובחן באורטיקריה כרונית ואסטמה .
  מדי יום הנני נוטל מס רב של אנטי איסטמינים ( אריוס, טלפסט).
  וזה מתבטא בנזלת כרונית ( נוטל אבמיס) ודלקות לחמית ( זדיטן).
  ראוי לציין שהסימפטומים של האסטמה מחמירה לי עם השנים .
  מצ״ב תפקודי ריאה .. נא חווה דעתך בבקשה בממצאים
  ראוי לציין שהבדיקה לפני כשנה וכיום אני נוטל : פלוטיפורם
  קיו ואר
  ומחכה לאישור של משאף ספירבה
  בברכה יותם


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • אורטיקריה ואסתמה

  ד''ר שבתאי ורסנו
  07/02/2017

  שלום,

  על פי ערכי התוצאות לא מודגמת חסימה כלל היחס FEV1/FVC תקין לחלוטין) וכאילו שמדובר בריאות בעלות נפח קטן. ייתכן והדבר נובע מביצוע לא אופטימלי (למשל שאיפה לא מקסימלית לפני הנשיפה ו/או נשיפה לא עד הסוף ממש). במידה ותוצאות כאלו חוזרות אז יש צורך לבצע תפקוד מלא כולל כל קיבולות הריאה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום
אולי יעניין אותך גם

גלוסיטיס – מהם התסמינים וכיצד מטפלים בדלקת הלשון?
מאת מערכת BeOK
| 19/02/2017 |
צפיות: 23
גלוסיטיס היא דלקת הפוגעת ברקמה של הלשון. הדלקת גורמת לכאבים, להתנפחות הלשון, לשינוי הצבע שלה ולהיעלמות בלוטות הטעם
קרא עוד
מיאלופיברוזיס – תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 19/02/2017 |
צפיות: 22
מיאלופיברוזיס היא מחלה הנגרמת משינוי גנטי של תאי הדם. המחלה מאופיינת בדימומים ובכאבים בצלעות והיא יכולה להתפתח ללוקמיה מיאלואידית
קרא עוד
תסמונת קושינג – גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 16/02/2017 |
צפיות: 52
תסמונת קושינג היא הפרעה הנוצרת מייצור מוגבר של קורטיזול. התסמונת גורמת לחולשה בשרירים, לדלדול מסת עצם, לדיכאון ולחרדה
קרא עוד
מחלת גרייבס – תסמינים, אבחון וטיפול
מאת מערכת BeOK
| 14/02/2017 |
צפיות: 95
גרייבס היא מחלה אוטואימונית שגורמת לתקיפת התאים הבריאים בבלוטת התריס. המחלה גורמת לדפיקות לב מואצות, לרגישות לחום ולחולשה בשרירים
קרא עוד
היפותרמיה – מהם הגורמים וכיצד ניתן למנוע את התופעה?
מאת מערכת BeOK
| 14/02/2017 |
צפיות: 70
היפותרמיה היא מצב בריאותי הנגרם משהות ממושכת במזג אוויר קר או במים קרים. היא יכולה לגרום לכוויות קור, לנזקים בלתי הפיכים לכלי הדם ואפילו למוות
קרא עוד
אורטיקריה – מהם הגורמים, התסמינים ודרכי הטיפול באלרגיה?
מאת מערכת BeOK
| 13/02/2017 |
צפיות: 73
אורטיקריה היא תגובה אלרגית של העור המלווה בכתמים מגרדים. היא יכולה להיגרם מאוכל, מלחץ נפשי, מזיעה ומשינויי טמפרטורה
קרא עוד
תסמונת רגליים חסרות מנוחה – תסמינים ושיטות טיפול
מאת מערכת BeOK
| 13/02/2017 |
צפיות: 66
תסמונת רגליים חסרות מנוחה היא הפרעה הגורמת לדחף בלתי נשלט להזיז את הרגליים. התסמונת מפריעה לשינה סדירה והיא שכיחה יותר אצל נשים, בעיקר בזמן הריון
קרא עוד
שחזור שדיים – מהו הליך DIEP flap ומה הסיכונים הכרוכים בו?
מאת מערכת BeOK
| 12/02/2017 |
צפיות: 78
נשים רבות שעוברות ניתוח כריתת שד עושות לאחר מכן ניתוח לשחזור השד. אחת השיטות הנפוצות והבטוחות לכך הוא הליך ה- DIEP flap
קרא עוד
טחורים – שיטות טבעיות להקלה על התסמינים
מאת מערכת BeOK
| 09/02/2017 |
צפיות: 138
טחורים נמנים בין המחלות הנפוצות ביותר בעולם המערבי. כדי להקל על הנפיחות ועל הכאב שהם גורמים אפשר לשתות כפית שמן זית, למרוח מיץ לימון או למשוח את האזור בחומץ תפוחים
קרא עוד
דלקת בדרכי השתן – איך להאיץ את ההחלמה?
מאת מערכת BeOK
| 08/02/2017 |
צפיות: 113
דלקת בדרכי השתן היא בין המחלות הנפוצות בקרב נשים. שתייה מרובה של מים, התפנות בעת הצורך ומילוי אחר הוראות הרופא יחישו את ההחלמה
קרא עוד