מחלת ריאות COPD: כל התשובות לשאלות

מחלת סי.או.פי.די היא מחלת ריאות הנגרמת בעיקר מחשיפה לעשן סיגריות. המחלה מאופיינת בשיעול כרוני, קוצר נשימה ולעיתים עשויה אף להסתיים במוות. מחלת ריאות זו גורמת לנזק בלתי הפיך בדרך כלל לריאות. כיצד להימנע מהמחלה? הפסיקו לעשן
| 05/08/2012 |
צפיות: 15,822
סי.או.פי.די היא מחלת ריאות כרונית נפוצה בכל העולם (8-19% מהאוכלוסייה, בהתאם למדינה), ששכיחותה עולה מעל גיל 40 ומגיעה לשיא מעל גיל 60. המחלה מתאפיינת בחסימה של זרימת האוויר בסימפונות, שאיננה הפיכה באופן מלא, כתגובה לשאיפה כרונית של חלקיקים, גזים ואדים מזיקים.

סי.או.פי.די לרוב מלווה בסימפטומים של שיעול, פליטת ליחה ו/או קוצר נשימה ההולכים ומחמירים עם השנים. המחלה עלולה להתאפיין גם באירועים תכופים של החרפות, לרוב עקב זיהום בדרכי הנשימה. המחלה פוגעת מאד באיכות החיים ומקצרת אותם בממוצע ב-14 שנים. גם בחולים שחשיפתם לגורם המחלה נפסקה, המחלה מחמירה עם הזמן, אם כי בקצב איטי יותר. המחלות שנקראו בעבר ברונכיטיס כרונית (מחלת הסימפונות) ואמפיזמה/נפחת (מחלת הבועיות) כלולות היום במושג סי.או.פי.די.

למידע נוסף בנושא מחלות, טיפולים היכנסו לפורומים:
פורום הפסקת עישון, גמילה מעישון
פורום התמכרות, התמכרויות
פורום כירורגית חזה, גידולי סרטן ריאות, גידולי ריאה
פורום מחלות ריאה אסטמה
פורום סרטן ריאות, סרטן ריאה

שיעור התמותה העולמי עקב סי.או.פי.די היה בשנת אלפיים 2.74 מיליון בני אדם בשנה והוא עולה בהתמדה לעומת הירידה בתמותה ממחלות כרוניות אחרות. בישראל מתים מסי.או.פי.די כל שנה כ-3,000 בני אדם. שיעורי התמותה הנ"ל לא כוללים תמותה ממחלות אחרות הנגרמות בשל עישון סיגריות (אירועים מוחיים, לב, כלי דם וגידולים שונים). בשל העובדה שסי.או.פי.די היא גורם תחלואה ותמותה עולמי כה חמור גובשו הנחיות בינלאומיות למניעה, אבחון וטיפול בה .

קיים דמיון מסוים בין סי.או.פי.די לבין אסתמה בכך ששתי המחלות גורמות חסימה של זרימת האוויר בסימפונות עם סימפטומים של קוצר נשימה ו/או שיעול. משום כך אסתמה וסי.או.פי.די מוחלפים בטעות גם על ידי הרופאים. אך ישנם הבדלים בין אסתמה לבין סי.או.פי.די. באסתמה ההתקפים מגיעים בהפוגות בהן תפקוד הריאות ותחושת הנשימה עשויים להיות תקינים (חסימה הפיכה).

אסתמה יכולה להופיע בכל גיל גם בילדות, ומגיבה טוב יותר לתרופות מאשר סי.או.פי.די. הבדל נוסף הוא בגורמי המחלה, סי.או.פי.די נגרם מחשיפה כרונית לחלקיקים/גזים מזיקים, לרוב תוצאת עישון סיגריות ואילו אסתמה נגרמת בשל תגובת-יתר של הסימפונות לגירויים חיצוניים, פעמים רבות על רקע אלרגי. שתי המחלות תתכנה בו זמנית (למשל אסתמטי שמעשן או חשוף לחומרים מזיקים בעבודתו).

הגורם העיקרי לסי.או.פי.די, ב- 80% מהחולים, הוא חשיפה לעשן סיגריות במשך שנים, לרוב במעשנים עצמם אך לעתים גם במעשנים פסיביים. 20% מחולי סי.או.פי.די לא עישנו מעולם ואצלם המחלה התפתחה על רקע חשיפה מקצועית לאבק מזיק או לכימיקלים/גזים מגרים כגון בעת ריתוך, עבודות מתכת, נגרות, חקלאות, אפיה ועוד. חשיפות אלו גורמות נזק מצטבר, ברובו בלתי הפיך, בעקר לצינורות המובילים את האוויר אל תוך הריאות (סימפונות וסימפוניות) ולעיתים גם לרקמת הריאה עצמה (בועיות הריאה).

מהם הסימנים המוקדמים למחלה?
אדם המעשן סיגריות או חשוף לחומרים מגרים במקום העבודה וסובל משיעול כרוני ו/או מקוצר נשימה חייב לפנות לרופא המטפל מוקדם ככל האפשר להערכת מצבו ולבצע תפקוד ריאה. מעשנים רבים אינם נוטים להתייחס לסימנים המוקדמים של המחלה. כששואלים מעשן איך אתה מרגיש מבחינת הנשימה? האם אתה משתעל? הוא לרוב עונה שאין שום בעיה.

כשחוקרים אותו לעומק ושואלים האם הוא משתעל ופולט ליחה כל בוקר בהשכמה? הוא לרוב עונה בחיוב אך מציין בביטול ש "זה מהסיגריות", כלומר דבר "טבעי" וצפוי שאין מה להתרגש ממנו. סימפטומים אלו כבר מעידים על התפתחות המחלה ועל היותם של מעשנים אלו במצב של סיכון גבוה להתדרדרות והחמרה משך השנים הבאות. מניסיוני הממושך, חולי סי.או.פי.די פונים לייעוץ רפואי כשמחלתם כבר בשלב מתקדם. מודעות משופרת הייתה מאפשרת אבחון וטיפול בשלב מוקדם יותר.

מה עליך לעשות אם אתה חווה שיעול כרוני או קוצר נשימה?
חובה עליך לפנות לרופא לשם בדיקה גופנית והפנייה לביצוע תפקודי ריאה וצילום חזה. תפקודי הריאה הם חובה לשם קביעת האבחנה ומהווים מדד חשוב לחומרת המחלה. תפקוד הריאות בשילוב עם חומרת התלונות, תכיפות אירועי החמרת שעול וקוצר נשימה ורמת החמצן בדם הם הקובעים את חומרת המחלה ואת היקף הטיפול הרפואי שיש להציע למטופל.

האם ניתן למנוע סי.או.פי.די ?
הדרך היחידה למניעת המחלה היא לא להתחיל לעשן ו/או לנקוט באמצעי הגנה בחשיפה תעסוקתית לחומרים נשאפים מזיקים. התחלת עישון סיגריות או נרגילה בגיל חטיבת הביניים, מובילה להתמכרות מהירה לניקוטין בגיל בית ספר תיכון ולרוב לכל החיים. מעשן שחלה בסי.או.פי.די והפסיק לעשן מאט את קצב החמרת המחלה. ככל שהגיל בו מפסיקים לעשן מוקדם יותר, חל שיפור באיכות החיים וזה אף מאריך אותם!

האם ניתן להשיב לאחור את הנזק שנגרם לריאות?
נזק שנגרם לריאות כתוצאה מסי.או.פי.די אינו הפיך אך יחד עם זאת הפסקת עישון, הטיפול התרופתי, מניעת זיהומים ושיפור הכושר הגופני עשויים במקרים רבים לעכב את החמרת המחלה, לשפר מאד את איכות החיים ולהאריכם.

מה גורם להתמכרות לעישון טבק וכיצד ניתן להיגמל?
ניקוטין הוא סם ממכר במיוחד ושיעור הגמילה של המעשנים הקבועים הינו נמוך ונע בעבר בין 5% לבין 20% בלבד. כיום, הטיפול המומלץ לגמילה מעישון הוא שילוב של תרופות עם תמיכה, לרוב במסגרת סדנאות מסובסדות של קופ"ח, עם שיעורי הצלחה סביב 50%. התרופות לגמילה כוללות תחליפי ניקוטין למיניהם (גומי לעיסה המכיל ניקוטין, מדבקות ניקוטין או תרסיסי ניקוטין לאף או לריאות) ו/או טבליות תרופה (זייבאן או צ'אמפיקס) הבולמות את השפעת הניקוטין על המוח ומסייעות בכך בתהליך הגמילה.

שיעור המעשנים המפתחים סי.או.פי.די הוא כ-25%, שיעור גבוה מאד כשמדובר במחלה הנגרמת מחשיפה לגורם מזיק. יש לזכור כי מעשנים שלא מפתחים סי.או.פי.די עדיין עלולים לחלות במחלות אחרות הקשורות באופן מובהק לעישון, למשל מחלת לב ו/או שטפי דם במוח ו/או גידולים סרטניים באיברים שונים ולא רק בריאות.

מה עליי לעשות אם אני סובל מסי.או.פי.די?
כל חולה סי.או.פי.די חייב במעקב רפואי תקופתי (בין שלושה חודשים לשנה, תלוי בחומרת המחלה) כולל ביצוע חוזר של תפקודי ריאה לאורך כל החיים. במידה והמחלה מחמירה לחומרה בינונית-קשה, מומלץ מעקב על ידי רופא מומחה במחלות ריאה.

מה הטיפול שניתן לקבל?
הטיפול התרופתי בחולי סי.או.פי.די השתפר מאד בשנים האחרונות. הטיפול כולל משאפים להרחבת הסימפונות (ארוכי טווח חד-יומיים כגון "ספיריבה" ו/או "אונברז" או פעמיים ביום כגון "אוקסיס" או "סרבנט, וקצרי טווח כגון "ונטולין", "בריקלין" או "ארובנט", גם כאינהלציות), חיסון נגד שפעת בכל חורף ובמקרים החמורים יותר גם חיסון נגד דלקת ריאות חיידקית פנוימוקוקלית (פעם אחת לפני גיל 65 ופעם שנייה אחרי גיל 65, בתנאי שחלפו לפחות 5 שנים בין ההזרקות).

במקרים הקשים מוסיפים לטיפול הקבוע גם משאפי סטרואידים למניעת החרפות. במקרים של זיהומים תכופים ישקול הרופא מתן טיפול אנטיביוטי מונע. מהלך המחלה של סי.או.פי.די משובץ בהחרפות, לרוב על רקע זיהום חיידקי או ויראלי ולעיתים על רקע התפרצויות של זיהום אוויר. החרפה מאופיינת בהתגברות שיעול עם ליחה צבעונית/מוגלתית והתגברות קוצר הנשימה. במקרים אלו יש צורך במתן טיפול אנטיביוטי מיידי, לרוב בשילוב עם טבליות של סטרואידים ולעיתים אף אשפוז בבית חולים, במידה ומתפתחת אי ספיקה נשימתית חריפה עם ירידה משמעותית ברמת החמצן בדם.
<@ --- IMG_2 --- @>
מתי נחוצה אספקת חמצן בבית?
חולי סי.או.פי.די קשים שרמת ריווי החמצן בדמם נמצאת באופן קבוע מתחת לערך של 89% זקוקים לתוספת חמצן קבועה אותה הם חייבים לקבל לפחות 18 שעות ביממה, כולל בזמן השינה, במטרה לשפר את איכות חייהם, את תפקודם ולהאריך את חייהם. קיימים כיום מכשירים ביתיים חשמליים, המספקים חמצן באופן קבוע (מחוללי חמצן) ללא צורך במילוי מיכלי מתכת גדולים.

לחולים שאורח חייהם מחייב הימצאות מחוץ לביתם למשך 4 שעות לפחות ניתן לספק חמצן במחולל חמצן נייד על סוללה, או להצטייד בחמצן נוזלי במיכל קטן ונייד. ישנם חולים שמצבם מצריך תמיכה נשימתית בלתי-פולשנית בחלק משעות היממה. תמיכה כזו ניתנת על מכשיר המזרים אויר לריאות בלחץ חיובי דרך מסכה לאף ולפנים.

האם לחולי סי.או.פי.די מותר לטוס?
חולי סי.או.פי.די קשים עלולים בזמן טיסה לסבול מירידה חדה ומסוכנת ברמת החמצן שבדמם ומומלץ להם להיבדק טרום-טיסה באחד ממכוני הריאות של כל בית חולים בכדי לקבוע את הצורך בתוספת חמצן בעת הטיסה. במידה ונמצא צורך בתוספת חמצן חברת התעופה אמורה לספק את תוספת החמצן לנוסע, בתשלום נוסף.

האם שיפור הכושר גופני משפיע על המחלה?
חולי סי.או.פי.די עשויים ליהנות מאימון גופני שיקומי המשפר את כושרם הגופני, מקל בעקר על תחושת קוצר הנשימה, משפר את יכולת המאמץ ואת איכות חייהם למרות שהוא אינו משפר את תפקוד הריאות עצמן. "שיקום ריאתי" כלול בסל הבריאות לחולי ריאות קשים, או לחולים פחות קשים לפני ואחרי ניתוח בבית החזה.

האם המחלה משפיעה על מערכות אחרות בגוף?
סי.או.פי.די משפיע על מערכת השרירים והכושר הגופני (ניוון), עלולה להשפיע על המשקל (השמנה או רזון קיצוני), ויש לה גם השפעה על השלד (אוסטיאופורוזיס) והשפעות קשות על מצב הרוח (דיכאון, חרדה) ומשום כל אלו גם גורמת לכך שהחולה מסתגר, מוגבל גופנית והופך להיות מנותק מסביבתו החברתית.

האם ניתן להשפיע על המחלה באמצעים ניתוחיים?
חלי סי.או.פי.די קשים במיוחד הנמצאים בסוף דרכם, עשויים ליהנות מניתוחי ריאה. הערכת התאמה לניתוח כוללת תפקודי ריאה, הדמיה רנטגנית, כשירות הלב ומאמץ. החולים המתאימים בלבד עשויים ליהנות מניתוח של הקטנת נפח הריאות, עם שיפור בתפקודן, המשמש "גשר" מאריך חיים עד לביצוע ניתוח של השתלת ריאה. כיום קיימים גם אמצעיים לא-ניתוחיים להקטנת נפח הריאות (שסתומים או דבקים המוחדרים לסימפונות בברונכוסקופיה) אך אלו עדיין בשלב של מחקר קליני.

כתבות נוספות בנושא מחלות וטיפולים:
עצות לשמירה על הרגליים עבור חולי סוכרת
10 טיפים להקלה על כאבי ראש
מחלות עור: כל המידע על ויטיליגו
גושה: האם טיפול תרופתי ישפר מצב החולים?
סוכרת יכולה להיגרם בגלל עבודה במשמרות

לסיכום, סי.או.פי .די היא מחלת ריאות כרונית שכיחה העלולה לקצר את חיי החולה והניתנת למניעה. הגברת המודעות למחלה בקרב מעשנים ובקרב מעשנים פוטנציאליים הינה קריטית. הטיפול במחלה השתפר בשנים האחרונות אך הוא מחייב אבחון נכון, הפסקת עישון, מעקב וטיפול רפואי לאורך שנים על ידי רופא המיומן בטיפול במחלה זו.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

מחלות ריאה אסטמה

פורום אסטמה (קצרת) או פורום מחלות ריאה הוא המקום להתייעץ על אסתמה, אסטמה, מחלות ריאה, גנחת, קוצר נשימה, שיעול כרוני, נשימה כבדה, סיבולת לב ריאה נמוכה, ונטולין, ארובנט, בריקלין ועוד
הוספת הודעה לפורום
אם את/ה רוצה שנחזור אליך
תמונה
יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום
 
 • אשמח לתשובה . אשמח אם תחזרו אליי .תודה
  אבי
  21/09/2017


  שלום אני בן 63 . לפני 3 שנים עשיתי סיטי ריאות . היה ממצא של זיהום . לא היה שיעול . החודש עשיתי סיטי היה גם ממצא של זיהום .זאת בעקבות שיעול של 3 חודשים בתדירות נמוכה. ( 5 -7 שיעולים ביום. ) בסיכום הביקור נרשם כך . הסתננות ב RML עם רושם לברונכיאקטזיס קל - רושם למרכיב זיהומי. המלצות לבצע תרביות כיח 2* וכן ביצוע ברונכוסקפיה. יש לציין כי אין לי לחה אולי מעט מאוד ובקושי .שיעול יבש.
  אשמח לדעת חוות דעת של סיכונים במחלה ושלבי התפתחותה הצפויים. וסיכויי ריפוי אם קיימים . והאם בדיקת ברונכוסקופיה יתן לי וודאות לאבחנה המשוערת של ברונכיאאקטזיס קל.
  תודה מראש

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • אל דר ורסנו בבקשה לפני שאני קובע תור אלייך
  אבי
  20/09/2017

  שלום רב דוקטור אני בן 37 מעשן כ15 שנה הסיפור מתחיל לפני כ3 חודשים הייתי במיון בעקבות כאבים בחזה עשו לי צילום חזה שבו נכתב ניפוח יתר קל הכאבים עברו לי אך אחרי שבועיים האף נסתם לי היה לי המון נזלת וליחה. שבכמה פעמים משכתי נזלת אחורית והיה בה קצת דם הלכתי לרופא המשפחה הוא איבחן סינוסטיס ונתן לי אנטיביוויקה שבאמת עזרה לי הדם בליחה לא חזר על עצמו מאז חודש שעבר עשיתי צינטור וירטואלי שיצא תקין ונכתב שכל ביתהחזה נסרק בקרינה נמוכה והכל היה תקין נכתב ציור הריאות שמור ללא הרס גרמי וללא תפליט ואתמול עשיתי שוב צילום חזה ונכתב בו ניפוח יתר קל הדגשה קלה של ציור אינטרסיצאלי ללא שינוי משמעותי בהשאווה לצילום שנעשה לפני חודשיים אני קצת מבולבל בשלושת החודשים האלו לא היה לי בכלל שיעול וכמובן שהפסקתי לעשן מה זה אומר תודה ושוב איך אוכל ליצור איתך קשר בהקדם בברכתחג שמח

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • צילומי חזה

  ד''ר שבתאי ורסנו
  20/09/2017

  שלום,
  CT חזה הוא אמין ומפורט יותר להערכת ממצאים ריאתיים מאשר צילום חזה רגיל. יחד עם זאת CT בקרינה נמוכה אינו זהה בדיוקו לגבי כל מחלות הריאה לעומת CT רגיל. במקרה שלך יש צורך להעריך את תלונותייך ואת כל הצילומים וככל הנראה להשלים בבדיקת תפקודי ריאות.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • אל דר ורסנו היקר
  אבי
  20/09/2017

  שלום רב דוקטור הייתי מעוניין להגיע אלייך באופן פרטי אם אפשר איך אני עושה זאת הבנתי שאתה מקבל ברעננה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • פרטי

  ד''ר שבתאי ורסנו
  20/09/2017

  שלום,

  מס' הטלפון מופיע גם בפרטי האישיים כשאתה לוחץ על תמונתי. בכל אופן 09-7445571, רעננה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • שאלה דחופה דחופה
  איגור
  19/09/2017

  שלום עשיתי סיטי חזה וקיבלנו תשובה מצאו שינויים ברונכיאקטטיים טובולאריים עדינים
  ממצא אקראי טרביוצלה בסמוך לדופן של הטרכיאה מימין עד 1 ס״מ
  אפשר לקבל הסבר מזה ?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • שאלה דחופה

  ד''ר שבתאי ורסנו
  20/09/2017

  שלום,


  שינויים ברונכיאקטטיים = התרחבות פתולוגית של הסימפונות. במקרה המתואר ההתרחבות הזו קלה- עדינה. הסיבה השכיחה לכך היא זיהומים חוזרים אבל יש לראות את הממצאים בקונטקסט של הקליניקה ומדוע שלחו אותך לצילום מכוון שתתכנה סיבות אחרות. "טרביוצלה" זו כנראה טעות בכתיב. איני מכיר מושג כזה....

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • אסטמה דירוג שלה קל/בינוני/קשה
  בן
  19/09/2017

  שלום
  אני לקראת צו ראשון ורוצה לדעת את רמת האסטמה שלי
  אני עד לפני שנה הייתי לוקח תרופות בשביל תפקודי ראות הי לי כמו 70 אחוז ואחרי שלקחתי את התרופות במשך 2 חודשים
  יש לי תפקודי ראות של כמעט 100 אחוז אחריי זה הלכתי לרופא ראות לאחר חצי שנה כמעט שבקושי לקחתי את התרופה אולי פעם בחודש חודשיים ונשאר לי גם קרוב ל 100 אחוז אז מה תהיה רמת האסטמה ואיך בודקים זאת

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • שלום,

  ד''ר שבתאי ורסנו
  19/09/2017

  תצטרכי לראות רופא ריאות שיעריך את מצבך וקרוב לוודאי שהצבא יבקש שתבצעי מבחן תגר נשימתי כגון תפקודי ריאה אחרי מאמץ או אחרי שאיפת חומר הנקרא מטכולין.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • לאחר בדיקת סיטי מודאגת מאוד
  שיראל
  15/09/2017

  שוב שלום דר שולחת בהמשך לשאלתי קודם במידה ולא תראה שרשמתי המשך להודעה אינני מעשנת עישנתי סיגריה או שתיים בחיי זה הכל אני בת שלושים לא אשקר יש לי קשיי נשימה אני כבר נורא מבולבלת מוטרדת גם עקב התלונות הקליניות שלי וגם בעקבות תשובת סיטי ביקשתי בדיקת דם אלפא אחד לאנזים כבר אובדת עצות לא יודעת מול מי להתייעץ רופא אחד אומר כך ורדיולוג אומר אחרת ביקשתי להיפגש עם מנהל היחידה של סיטי שיבדוק בשנית את הפיענוח שוב אציין ואומר רופא ריאות מומחה מנהל מחלקה של בית החוחים קפלן לא התרשם כלל לאנפיזמה אך אינני יכולה להתעלם מתשובת הסיטי ומקושי נשימתי שלי סליחה על ההודעות הארוכות


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • מודאגת

  ד''ר שבתאי ורסנו
  18/09/2017

  ראי תשובותיי הקודמות

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • ct ריאות ממצאים שינויים טרשתיים קשים ב dal
  דורית
  18/09/2017

  בממצאים של ct ריאות
  אוורור תקין של הריאות מלבד שינויים אטלקטטים בבסיסי הריאות באספקט קדמיים ואחוריים אין עדות לקשריות ריאתיות חשודות
  והשאלה השנייה
  בשורה אחת כתוב
  הלב אינו מוגדל.
  שינויים טרשתיים קשים ב dal
  אני מאוד מודאגת למי איזה רופא עלי לפנות לרופא ריאות או לב
  אני הופנתי לבדיקה בגלל שאחותי היה לה גידול בריאה ונפטרה לפני 8 שנים
  אני בגיל 63 עם טיפול בבעיות לחץ דם וכבר הרבה זמן עם כאבים בגב אמצא כשלא נמצאו סימנים אורטופדים או חריגה במיפוי עצמות מלבד בלט פה ושם שעד היום חשבתי שהוא מוקד הבעייה לכאבי הגב שבאים והולכים...

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • CT

  ד''ר שבתאי ורסנו
  18/09/2017

  שלום,

  לא ברור לי מה זה dal?! ייתכן ויש שגיאה בכתיב. בכל מקרה שינויים טרשתיים הכוונה להסתיידות כלי דם. מציע לשאול את הרופא ששלח אותך לבדיקה שייבחן את הצילומים ויציע לך מה לעשות.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • ליחה עם דם. בדיקות אפשריות נוספות
  דנה
  16/09/2017

  שלום,
  מזה כחודש אני סובלת מדם בליחה. רופאת משפחה ביצעה בדיקות דם כלליות אשר יצאו תקינות. בדיקה אצל רופא אף אוזן גרון יצא תקין. C.t ריאות יצא תקין. איזה בדיקות נוספות עליי לעשות והאם יש בדיקות נוספות שקשורות לריאות שיש לבדוק. בת29 בריאה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • דם בליחה

  ד''ר שבתאי ורסנו
  18/09/2017

  שלום,
  חשוב להבין האם הדם בליחה יוצא בעקבות שיעול עמוק או רק כחכוח/יריקה. שיעול עמוק מגיע מדרכי הנשימה התחתונות. אמנם CT חזה שולל הרבה אפשרויות אך אם הליחה הדמית נמשכת בשיעול עמוק, יש לשקול ביצוע ברונכוסקופיה לברור מקור הדימום ולשלוח בדיקת הפרשות לתרבית ולציטולוגיה, הכל דרך רופא ריאות.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • לאחר בדיקת סיטי ריאות מודאגת נורא
  שיראל
  14/09/2017

  שלום רב דר לאחרונה חלו קשיי נשימה ביצעתי תפקודי ריאות צילום חזה אקו לב בדיקת מאמץ הכל יצא תקין בבדיקת תגר יצא תשובה חיובית ב8 מיליגרם לאחר בדיקה של רופא ריאות מומחה אמר שיש אסתמה סמויה אל כעת ביצעתי סיטי בפיענוח רשום שיש פרנכימת הריאות - אמפיזמה , שינויים פיברוטים קלים בפסגות . סירחה בבסיס ריאה ימין כל היתר תקין בסיכום רשום אמפיזמה הלכתי מבוהלת לרופא ריאות מנהל יחידה בקפלן שאמר אין שום עדות לאנפיזמה אני כבר לא יודעת מה לעשות מודאגת נורא ידוע לי שזו מחלת ריאות קשה למי עלי להאמין ? לתשובתך אודה מאוד


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • מודאגת

  ד''ר שבתאי ורסנו
  15/09/2017

  שלום,

  לא ציינת את גילך והאם עישנת במהלך חייך וכמה.
  יש צורך לבחון היטב את צילומי ה CT ולהעריך עד כמה השינויים האמפיזמטיים נרחבים ובנוסף לבצע תפקוד ריאות מלא שכולל גם את כושר הדיפוזיה הריאתית וייתן מושג עד כמה קיימת אמפיזמה בעלת חשיבות קלינית, אם בכלל.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • לאחר בדיקת סיטי

  שיראל
  15/09/2017

  שלום רב דר אני בת שלושים אינני מעשנת אולי חטאתי בסיגריה או שתיים במהלך חיי ביצעתי מס בדיקות תפקודי ריאות שיצא תקין אקו לב ובדיקת מאמץ שיצא תקין צילום חזה מס פעמים שלא הייתה התרשמות לאנפיזמה רופאת ריאות התרשמה שיש אזורים עם ניפוח יתר אך לא הרחיבה בדבריה בבדיקת סיטי הפיענוח שיש ורופא ריאות מומחה מנהל יחידה בקפלן אומר שאין שום עדות אציין רק שבדיקת תגר תשובה חיובית ב8 מיליגרם יש לי קשיי נשימה לא אשקר אך מוטרדת נורא מתשובת הסיטי איך יתכן שיש לי דבר כזה תודה על תשובתך

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • מודאגת

  ד''ר שבתאי ורסנו
  18/09/2017

  אם כך אין לך סיבה לחשוב על אמפיזמה. בכל מקרה התשובה הקודמת שלי עומדת בעינה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • חור בריאה אחרי ניתוח כריתה חלקי
  מאיר
  13/09/2017

  שלום. אני בן 62 ולפני חודשיים עברתי ניתוח להסרת גידול בריאה ימנית. הניתוח כלל כריתה של האונה העליונה כולה וחלק מהאונה התחתונה. מאז יש דליפה של אוויר לתוך מעטה הפלאורה שיוצר חזה אוויר. הכירורגים אומרים שצריך לתת לזמן לעשות את שלו ואין אפשרות כירורגית לסתימת החור שהם מכנים קטן מאוד. אני הייתי מספר פעמים עם נקז וסקשן בבית חולים. ושוחררתי עם נקז היימליך הביתה. לאחר שבועיים הוציאו את הנקז אבל החור עדיין מכניס אוויר ויוצר שוב חזה אוויר שכנראה יאלץ אותי לחזור למחלקה בבית החולים.
  שאלתי היא האם אכן אין פתרון כירורגי למצב זה ובאמת צריך לתת לגוף לסגור את החור לבד? האם יש תזונה מומלצת במצבים מסויימים שמאיצים את החלמת הגוף שיכולה לעזור במצב זה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • חור בריאה

  ד''ר שבתאי ורסנו
  15/09/2017

  שלום,

  אכן לעיתים דליפת אוויר כזו פוסקת מעצמה אך לאחר חודשיים אם אין הטבה יש עקרונית לשקול בדיקה , שאולי גם תאפשר טיפול בו זמני בדליפה, שנקראת וידאו-טורקוסקופיה. בבדיקה זו מחדירים מיכשור לצפייה ותיקון דרך 2-3 נקבים בדופן החזה והיא לא כרוכה בניתוח של פתיחת בית החזה. מציע שתעלה זאת בפני הכירורגים ו/או תפנה לחות דעת שנייה של כרורג חזה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום
אולי יעניין אותך גם

כיצד סוכרת משפיעה על נשים?
מאת מערכת BeOK
| 14/09/2017 |
צפיות: 115
סוכרת היא מחלה מטבולית הפוגעת באיזון הסוכר בדם. התסמינים של המחלה והסיבוכים שלה משתנים בין גברים לנשים ויש לדעת מהם אותם ההבדלים לזיהוי מוקדם ולמניעה של המחלה
קרא עוד
פוליפים באף: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 12/09/2017 |
צפיות: 123
פוליפים הם סוג של גידולים לא סרטניים שאינם מזיקים. כאשר הם גדלים בחלל האף הם יכולים לגרום לתחושת גודש באף, לירידה בחוש הריח וללחץ בסינוסים
קרא עוד
סלמונלה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 10/09/2017 |
צפיות: 126
סלמונלה הם חיידקים המצויים באוכל לא מבושל שגורמים להרעלת מזון. אנשים שנחשפו לחיידק חשים חולשה, בחילות וקלקול קיבה
קרא עוד
סרטן העור: מחקר חדש חושף מדוע אנשים בעלי עור בהיר בסיכון גבוה לחלות במלנומה
מאת מערכת BeOK
| 07/09/2017 |
צפיות: 183
בעבר סברו כי אנשים בעלי שיער אדמוני נמצאים בסיכון הגבוה ביותר לסרטן העור מסוג מלנומה. כעת מחקר חדש מוכיח כי לבהירי עור נשקפת סכנה באותה המידה
קרא עוד
כל מה שצריך לדעת על בלוטת יותרת הכליה
מאת מערכת BeOK
| 05/09/2017 |
צפיות: 182
בלוטות יותרת הכליה הן איברים אנדוקריניים אשר אחראים על ייצור והפרשה של הורמונים. גידולים והפרעות בבלוטות יכולים לגרום לבעיות בריאותיות שונות
קרא עוד
כלמידיה: תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 30/08/2017 |
צפיות: 222
כלמידיה היא מחלת מין שכיחה הגורמת לזיהומים באיברי הרבייה. הזנחת המחלה יכולה להוביל לזיהום בעיניים, לבעיות פוריות ולמחלה דלקתית של האגן
קרא עוד
השימוטו תירואידיטיס: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 28/08/2017 |
צפיות: 227
השימוטו תירואידיטיס היא מחלה אשר גורמת להגדלה לא מכאיבה של בלוטת התריס. המחלה מתאפיינת בנשירת שיער, ברגישות לקור ובבעיות פוריות
קרא עוד
נקודת חן מגרדת: סיבות ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 24/08/2017 |
צפיות: 416
נקודות חן הן חלק טבעי מהעור, אך הן עלולות להיות מסוכנות. תחושת גירוי וגירוד יכולה להיות תמימה אך היא יכולה להיות סימן של מלנומה
קרא עוד
פיברוזיס ריאתי: תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 22/08/2017 |
צפיות: 245
פיברוזיס ריאתי היא הצטלקות של רקמות הריאה. המחלה יכולה להיגרם מחשיפה לגורמים מזהמים ומנטילה של תרופות מסוימות
קרא עוד
אלרגיה לבוטנים: תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 20/08/2017 |
צפיות: 176
אלרגיה לבוטנים היא אלרגיה נפוצה אשר עלולה להיות מסוכנת מאוד, היא גורמת להתנפחות של הגרון, לדופק מהיר ולאבדן הכרה
קרא עוד