אורטופדיה: עושים סדר במיתוסים

ידע רב זורם לכיוונכם באשר לשלל בעיות הקשורות לתחום - אורטופדיה. פריצת דיסק, דורבן, דלקת הן מלים שנזרקות לאוויר, אך לא כולם יודעים איזה מידע לגביהן הוא מוטעה ואיזה נכון. מיתוסים ושברם על אורטופדיה
 אייל קליין
| 02/07/2012 |
צפיות: 4,639
אנו חיים בעולם של ידע, ידע הוא כוח, ידע נותן ביטחון, ידע מניע תהליכים, ידע בונה וידע הורס. אין בכוונתי לכתוב עוד מסה על מר גורלי כאיש מקצוע פרה-רפואי הצריך להתמודד עם לקוחות שבאים מראש עם ידע (לעיתים נכון ומבוסס ולעיתים שגוי ומטעה) על בעייתם ועל אופן הטיפול.

נהפוך הוא, מטרתי לעזור לכם הקוראים לעשות מעט סדר במידע הרב הזורם בכוונכם. לא אוכל לכסות כל מקרה שבו אני נתקל בקליניקה אך ברצוני לשתף אתכם במספר מיתוסים שגויים השגורים בפי קהל לקוחותיי וליישב את ההדורים.

למידע נוסף בנושא אורטופדיה היכנסו לפורומים:
פורום נוירולוגיה, שבץ מוחי, אירוע מוחי
פורום אורטופדיה
פורום אורטופדיה - כירורגית כף יד
פורום אורטופדיה ילדים
פורום שיקום פציעות ספורט, שיקום אורטופדי

מיתוס ראשון – פריצת דיסק
מי מכם סובל מכאבי גב תחתון?
ולמי מכם אמרו שיש בלט/פריצת דיסק?
ועכשיו מבין אלה שאמרו להם שיש להם פריצת דיסק, מי מכם מעל גיל 40?
למה אני שואל את כל השאלות האלה?

<@ --- IMG_2 --- @>
ראשית, מכיוון שבצילום רנטגן לא ניתן לראות פריצות דיסק אבל זו עובדה שכבר הפכה למוכרת יחסית בקרב הציבור הרחב.

שנית, מכיוון שבעצם לא יכולה להתרחש פריצת דיסק לאחר גיל 40. כדי שלא תצטרכו לחזור אחורה ולקרוא שוב את המשפט אחזור עליו: לא יכולה להתרחש פריצת דיסק לאחר גיל 40 (יש כאלה שיאמרו 30 אבל בואו נחמיר עם עצמנו) פשוט מכיוון שהחלק הנוזלי שפורץ ממנו כבר מתייבש בגיל זה (תהליך טבעי ונורמאלי).

שלישית, הרוב המוחלט של מקרי כאבי גב הינם כאבי גב תחתון לא ספציפיים ואינם תוצאה של פריצת דיסק.

רביעית, מפני שיש יותר אנשים עם בלט/פריצת דיסק שלא כואב להם כלום ולא כאב להם מעולם מאשר אנשים עם פריצת דיסק שכן כואב להם הגב מה שמגביל את יכולתנו להאשים את הדיסק בכל צרותינו.

ולכן אם אתם בני 55 ופניתם לרופא עקב כאבי גב ונשלחתם לבצע בדיקת CT או MRI ושם ראו כי קיימת פריצת דיסק, יש להניח כי מדובר בפריצת דיסק ישנה מאוד שהייתה א-סימפטומטית במשך השנים אך תרמה להתפתחות של תהליכים ניווניים בעמוד השדרה הבאים כעת לידי ביטוי. ההבנה הזו צריכה כמובן לעמוד בבסיס תהליך קבלת ההחלטות לגבי אופן הטיפול בבעיה.

מיתוס שני – זה הכל בראש שלי?
זה אולי המיתוס הכי בעייתי להסבר מכיוון שבחלקו הוא נכון. הוא נכון במובן הזה שכל תהליך פיזי או נפשי, כל פעולה, כל תחושה מתרחשים או מנווטים במידה כזו או אחרת על ידי מה שנמצא בראש שלנו, כלומר על ידי המוח. בכלל זה גם תהליכים הקשורים בתחושת כאב.

המוח שלנו מסוגל לרסן ולהנמיך או לחילופין להעצים ולהגביר תחושות כאב בהתאם לנסיבות. ידוע עוד כי תחושות כאב הופכות לזיכרון בדיוק כפי שמספר הטלפון של בן הזוג שלנו הפך לזיכרון צרוב במוחנו. או אז מתחילות הבעיות שלנו להפוך לכרוניות (=נמשכות זמן רב), ותחושת הכאב ממשיכה במקרים רבים גם לאחר שהנזק הראשוני לרקמה כבר נרפא.

אין זה אומר שאנחנו "מדמיינים" או "ממציאים" זה רק אומר שמשהו גרם לזיכרון של כאב להיחקק במוחנו ולא לעזוב אותנו. הזיכרון הזה מושפע מאוד ממצבנו הפיזי והנפשי, לדוגמא ידוע כי אנשים הסובלים מדיכאון או חרדה נוטים יותר לפתח כאבים כרוניים. בתורות המזרח מקובל לחשוב כי לכאב יש 3 רמות – הכאב עצמו (הנזק לרקמה), הפחד מהכאב (החשש שתנועה תזיק יותר) והפחד שהכאב לא יחלוף (קטסטרופיזציה של המצב). ככל שננטרל את שלושת הגורמים האלה ניטיב לטפל בבעיה ולהיפטר מתחושות הכאב.

מיתוס שלישי – יש לי דלקת!
אז זה נכון שרוב הכאבים השונים שאנו חווים מלווים בדלקת באזור הכואב. הדלקת הינה תהליך הריפוי הטבעי של הגוף לנזק שנגרם לו והכאב הינו אות אזהרה הבא למנוע מאיתנו להמשיך ולגרום נזק לאותו אזור. לעיתים התהליך הופך לעוצמתי וחזק ובכך גורם להגבלה משמעותית בתנועה, בתפקוד ובאיכות החיים ואז ניתן להתערב באמצעים שונים על מנת לרסנו.

יחד עם זאת, לא כל כאב מלווה בתהליך דלקתי. קיימים סוגי כאב כמו כאב מכאני או כאב כימי, שאינם דלקתיים באופיים והטיפול בהם הוא בהתאם. כמו ה"אבחנה" הקודמת עליה דיברתי גם האבחנות של "דלקת בגיד" או "דלקת בכתף" וכיו"ב הופכות שגורות מידי ולא תמיד נכונות.

כאשר אדם מתלונן על כאב בזמן הרמת היד אך הכאב נפסק מייד לאחר הפסקת התנועה המכאיבה וכל עוד אינו מרים את ידו לא חש שום כאב, לא ניתן לאפיין את הכאב ככאב דלקתי. וגם כאן, לתובנות אלו משמעות בתהליכי קבלת החלטות על אופי הטיפול כמו למשל נטילת תרופות נוגדות דלקת וכמובן במקביל יש לברר מהי הסיבה האמיתית לכאב.

מיתוס רביעי – הדורבן
אבחנה של דורבן מתייחסת לגדילה של זיז בעצם העקב, שהולך וגדל עם השנים עד שבשלב מסוים גורם להפרעה לרקמות הרכות סביבו ולכאבים. את הזיז הזה ניתן לראות בצילום רנטגן. במהלך השנים ראיתי כי נעשה שימוש נרחב מידי במושג דורבן כאבחנה לכל מצב של כאבים בעקב.

ולכן חשוב להבהיר:
1. המחקרים מראים שאצל מעטים מבין אלו הסובלים מכאבים בעקב (וזה אכן סבל) נראה ממצא של דורבן בצילום רנטגן.
2. מעטים עוד יותר מבין אלו שנראה אצלם זיז בעקב אכן סובלים מכאבים בעקב (לרבים מכם יש דורבן ואינכם יודעים עליו כלל).

לסיכום, לא כל כאב בעקב צריך להיות מאובחן כדורבן באופן אוטומטי, ישנם גורמים רבים ומגוונים לכאבים בעקב ועל מנת לטפל בבעיה בצורה יעילה יש לנסות ולהתחקות אחרי אותם גורמים ולנטרל אותם.

כתבות נוספות בנושא אורטופדיה:
10 מיתוסים על כאבי גב
אוסטאופורוזיס והחלמה מסרטן השד
ידיים: כל הסיבות שגורמות להן לכאוב
דלקת פרקים שגרונית: פעילות גופנית תעזור
וידאו: בעיות שכיחות בכפות רגליים וקרסול

אלו רק דוגמאות ספורות מבין מצבים רבים בהם אני נתקל במהלך עבודתי. פתחתי את דברי באומרי שידע רב זורם לכיוונכם ממקורות רבים וכדי לבצע סינון איכותי שלו חשוב לשמור על חשיבה ביקורתית לגבי אותו מידע שאתם נחשפים אליו. יש להיעזר גם במידע רפואי עדכני, גם בניסיון הסובבים אתכם, גם בניסיונם של אנשי המקצוע וכמובן להסתמך גם על ניסיונכם האישי.

הכותב הוא מומחה בשיקום אורטופדי ונוירולוגי. טל: 0528966272

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם אייל קליין
BPT, פיזיותרפיסט מוסמך, בוגר אונ' ת"א בהצטיינות. מומחה בשיקום נוירולוגי בשיטת Neuro-IFRAH. תחומי עיסוק נוספים: שיקום אורטופדי וספורטאים, טיפול בסחרחורות, טיפול במפרק הלסת. מרצה ביחידה ללימודי חוץ של האונ' העברית.

יועצים בתחום

  • ד"ר עדי מור
    ד"ר עדי מור
    כירורג אורתופדי וכף יד רופא בכיר במחלקת מיקרוכירורגיה וכירורגיה של היד בבית החולים השרון ... קרא עוד