אוסטאופורוזיס והחלמה מסרטן השד

הטיפולים בסרטן השד מעלים את הסיכון להתפתחות אוסטאופורוזיס. שמירה על תזונה נכונה, פעילות גופנית ואורח חיים בריא, יפחיתו את הסיכון להתפתחות אוסטאופורוזיס ויקלו על ההתאוששות מהטיפול במחלה
מאת שרית שינה-מגרם, יעל שפאץ
| 18/06/2012 |
צפיות: 5,334
לעצמות הגוף חשיבות רבה בשמירה על מבנה הגוף ויכולת התפקוד שלו. עצמות הגוף הן איבר חי ודינאמי, הנמצא כל הזמן באיזון עדין בין הרס של עצם ישנה לבין בניה של עצם חדשה וחזקה. איזון זה משמר את חיותן של עצמות הגוף ושומר אותן חזקות. ישנם מספר גורמים הנדרשים לבניית העצם, ביניהם: אסטרוגן והורמונים נוספים, סידן, ויטמין D ומגנזיום. בכדי לשמור על עצם חזקה ובריאה יש לצרוך תזונה המספקת כמות נאותה של חלבונים, סידן, מגנזיום, זרחן, ויטמין D ויסודות קורט נוספים.

למידע נוסף בנושא אוסטאופורוזיס והחלמה מסרטן היכנסו לפורומים:
פורום אוסטאופורוזיס
פורום אורטופדיה אונקולוגית, גרורות בעצמות
פורום סרטן (אונקולוגיה)
פורום סרטן השד
פורום סרטן נשים, סרטן צוואר הרחם, סרטן השחלות

לאחר גיל 35 נוצרת פחות רקמת עצם, האיזון בין הרס עצם ובניית עצם חדשה מופר, דבר הגורם לירידה הדרגתית ומתמשכת בצפיפות העצם. אצל נשים, בזמן הפרה-מנופאוזה (כשהווסת כבר לא סדירה, גיל 45-55 בערך) יש ירידה דרמטית של כ- 2%-4% ממסת העצם בשנה בשל ירידה ברמות אסטרוגן. דבר שעלול לגרום לאוסטאופורוזיס – מצב שבו העצם מדולדלת, נבובה, פחות עמידה ללחצים חיצוניים ועלולה להישבר בקלות רבה מהרגיל.

אובדן צפיפות העצם משמעותי בעיקר, בשנים הראשונות לאחר תום הווסת, ולמרות שקיימת ירידה מתמשכת בצפיפות העצם ככל שהגיל, עולה הרי שבמשך 5-10 שנים לאחר הפסקת הווסת קצב דלדול העצם פוחת ל- 1.5%-1% בשנה, בדומה למתרחש אצל גברים מעל גיל 55.

גורמים נוספים לאיבוד מסת עצם יכולים להיות טיפול בסרטן, תוצאה של מחלות כרוניות, חסרים תזונתיים, תרופות וגורמים אחרים המשפיעים לרעה על בניית העצם.

אוסטאופורוזיס וסרטן השד


בעקבות הטיפולים בסרטן שד עולה הסיכון להתפתחות אוסטאופורוזיס. סיכונים לאיבוד משמעותי של מסת עצם יכולים להיות עקב כימותרפיה, טיפול הורמונאלי, או ניתוחים לכריתת שחלות. נשים המחלימות מסרטן השד עלולות להיות בסיכון מוגבר לאוסטאופורוזיס ושברים כיון ש:

לאסטרוגן יש השפעה מגינה על העצם: טיפול כימותרפיה ו / או אובדן תפקוד השחלות מביא לירידה ברמת האסטרוגן והתוצאה היא דלדול עצם.


השפעה שלילית ישירה של כימותרפיה על העצם:

למספר תרופות (כמו: ציקלופוספאמיד, דוקסורוביצין, מינון גבוה של איפוספאמיד, ומטוטרקסאט) יש השפעה ישירה, התלויה במינון, על העצם. טמוקסיפן מגביר את איבוד מסת העצם בקרב נשים לפני המנופאוזה, אך הוא שומר על העצם בנשים לאחר הפסקת הווסת. מעכבי ארומטאז (anastrozole, exemestane, and letrozole) גורמים לאיבוד מסת עצם גדולה יותר מטמוקסיפן, במיוחד בשנתיים הראשונות לנטילתם. מחסור בוויטמין D הוא גורם נוסף לאוסטאופורוזיס בנשים מחלימות מסרטן שד המקבלות מעכבי ארומטאז.

סרטן השד עשוי לעורר את הייצור של תאים ההורסים את העצם: גם גורמים אחרים הקשורים לאורח החיים (ולאו דווקא לסרטן עצמו) כמו: צריכת סידן נמוכה, חוסר בפעילות גופנית, עישון וצריכת אלכוהול עשויים לגרום להתפתחות אוסטאופורוזיס. ככל שרבים יותר גורמי הסיכון כך הסיכון להתפתחות אוסטאופורוזיס עולה. מובן עם כן, כי נשים המחלימות מסרטן שד מצויות בסיכון מוגבר להתפתחות אוסטאופורוזיס.

המלצות להפחתת הסיכון לאוסטאופורוזיס בקרב מחלימות מסרטן השד


ישנן כמה דרכים להתמודדות עם הסיכון ללקות באוסטאופורוזיס לאחר סרטן השד והן:

תזונה


מומלצת דיאטה מאוזנת העשירה בסידן וויטמין D.
סידן: יותר מ- 99% מהסידן בגופנו מגיע לעצמות ולשיניים ומעניק להם את החוזק והעוצמה. מקורות טובים לסידן כוללים מוצרי חלב דלי שומן, מזונות ומשקאות מועשרים בסידן. מקורות נוספים לסידן, בעלי ספיגה פחות טובה: דגים עם עצמות, ירקות ירוקים כהים, ירקות עליים (כרוב, ברוקולי), אגוזים ושקדים (אך שני האחרונים כרוכים בהשמנה עקב מחיר קלורי גבוה !). המוסד האמריקני לרפואה ממליץ על צריכת סידן יומית של 1000 מ"ג עד גיל 50 ו- 1200 מ"ג ביום מעל גיל 50. ספיגת הסידן המקסימאלית מתקבלת עם נטילת מנות של 500 מ"ג או פחות, לכן נטילת תוספי סידן עדיפה בחלקים.

תוספי מזון מומלצים רק לאלו שבמחסור, לאלו שנמנעים מצריכת חלב ומוצריו או לאלו עם אלרגיה מוכחת לחלב. תוספי הסידן הנפוצים הם קלציום-קרבונאט (ספיגתו יעילה יותר עם ארוחה), או קלציום-ציטראט (ספיגתו אינה תלויה בארוחה וניתן ליטול אותו עם או בלי ארוחה).

וויטמין D: הינו בעל תפקיד חשוב בספיגת סידן וכך הוא תורם לבריאות העצם. המקור העיקרי לוויטמין D הוא מקרני השמש. מקורות מזון המספקים ויטמין D כוללים חלמוני ביצה, דגים עתירי שומן (סלמון, טונה, סרדינים) וכבד. יש לבדוק רמת ויטמין D בדם. ייתכן שיהיה צורך בתוסף ויטמין D על מנת להשיג את ההמלצה של 600-800 יחב"ל (יחידות בינלאומיות) בכל יום.

מגנזיום: למרות העובדה שמגנזיום ויסודות קורט אחרים הם בעלי תפקיד בתהליכי בניית ופירוק העצם, אין המלצות לצריכה תזונתית. הספרות מראה כי נטילת תוספי מגנזיום לתקופה קצרה, היא בעלת חשיבות גדולה יותר לבריאות העצם ממה שהיה ידוע בעבר. בעתיד יתכן ויתפרסמו הנחיות ברורות יותר לגבי צריכת מגנזיום.

<@ --- IMG_2 --- @>
פעילות גופנית
כמו השריר גם העצם היא רקמה חיה שמגיבה ומתחזקת מפעילות גופנית. הפעילות הטובה ביותר עבור העצמות היא הרמת משקלות, תרגול המכריח לעבוד כנגד כוח הכבידה. פעילות גופנית סדירה כמו הליכה, טיפוס במדרגות, הרמת משקולות, וריקודים עשויה לסייע למנוע אובדן עצם ומספקת יתרונות בריאותיים רבים אחרים (תורמת גם לגמישות ואיזון הגוף, לשיפור הקואורדינציה ולחיזוק שרירים, וכך מקטינה את הסיכון לנפילות ולשברים).

אורח חיים בריא
עישון: מזיק לחוזק העצמות (כמו גם ללב ולריאות). נשים מעשנות נוטות לעבור את גיל המעבר מוקדם יותר, וכתוצאה מכך חלה ירידה מוקדמת ברמות האסטרוגן (כאמור, הורמון המשמר עצם). בנוסף, העישון עשוי להפחית ספיגת סידן מהדיאטה.

אלכוהול: ידוע על סיכון מעט גבוה יותר לחלות בסרטן השד אצל נשים השותות אלכוהול, כמו כן, לאלכוהול יכולה להיות השפעה שלילית על בריאות העצם ועל הגברת הסיכון לנפילות.

קפאין: בדומה לאלכוהול, גם צריכת מוגברת של קפאין (4 או יותר כוסות של משקה המכיל קפאין) עלולה להגביר את הפרשת הסידן מהשתן ולהקטנת מסת העצם.

לכתבות נוספות בנושא אוסטאופורוזיס וסרטן השד:
תזונה נכונה יכולה למנוע אוסטאופורוזיס
אוסטאופורוזיס: האם עדיפה תרופת מקור?
אוסטאופורוזיס: איך משפרים את המצב?
טיפול משולב להתמודדות עם אוסטאופורוזיס
הגעת לגיל 55? אוסטיאופורוזיס בעקבותייך

בדיקת צפיפות העצם
מומלצת למחלימות. הבדיקה יכולה לסייע לקבוע האם יש צורך בטיפול תרופתי. מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל.

תרופות
אין תרופה המרפאה אוסטאופורוזיס. עם זאת, קיימות תרופות זמינות למניעת התקדמות המחלה. מומלץ להתייעץ עם רופא לפני התחלת הטיפול התרופתי.
המאמר המלא יוצג בכנס לנשים שהחלימו מסרטן השד שיערך במרכז "מתחילים מחדש" של עזר מציון.

טלפון המרכז "מתחילים מחדש": 03-9193333

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר