סוכרת: ניתוחי הרזייה הם טיפול אפקטיבי

1 מכל 4 אנשים בני 65 ומעלה בישראל חולה סוכרת. שני מחקרים שפורסמו לאחרונה מצאו כי ניתוחים בריאטרים (הרזייה), הצליחו להוריד משמעותית את מדדי המחלה בקרב חולי סוכרת – יותר מאשר טיפול תרופתי
ד``ר אסנת רזיאל
| 053-4877813 | 27/05/2012 |
צפיות: 1,806
בשנת 2007 הייתה הסוכרת סיבת המוות הרביעית בשכיחותה בישראל, אחרי סרטן, מחלות לב ומחלות כלי דם במוח. אך למעשה חלק ניכר ממחלות הלב וכלי הדם נגרמות בגלל סוכרת, כך שבפועל המחלה אחראית לנתח גדול בהרבה מהתמותה. אם ימשך קצב התחלואה הנוכחי, מספר החולים בישראל צפוי תוך 20 שנה להגיע לעד מיליון בני אדם. סגנון החיים שלנו כולל צריכת מזון מהיר, מאכלים מעובדים ומשקאות ממותקים מחד, והימנעות מפעילות גופנית מספקת מאידך, מה שמוביל לעליה במימדי ההשמנה באוכלוסיה.

לכתבות נוספות בנושא סוכרת היכנסו לפורומים:
פורום השמנת יתר - התמודדות
פורום ניתוחי קיצור קיבה-השמנה חולנית
פורום סוכרת אנדוקרינולוגיה
פורום סוכרת נעורים, סוכרת ילדים
פורום תזונת ילדים, השמנת ילדים

עלייה במשקל היא גורם הסיכון המוביל להתפתחות סוכרת מסוג 2 וקרוב ל- 90% מחולי הסוכרת מסוג זה הם אנשים בעלי בעודף משקל. הסיכון להתפתחות סוכרת מסוג 2 עולה פי 50 בחולים הסובלים מהשמנה חולנית, כיוון שככל שאנחנו עולים יותר במשקל, כך אנחנו ממלאים את מצבורי השומן בגופנו. התוצאה היא שיש צורך ביותר אינסולין כדי להעביר את הגלוקוז ממחזור הדם אל מאגרי השומן והשמנה כרונית מובילה לפיתוח עמידות לאינסולין והתפתחות סוכרת.

איך ניתן למנוע סוכרת?


כדי למנוע סוכרת ומחלות אחרות הקשורות להשמנה, יש צורך בשינוי באורח החיים ובירידה במשקל. ירידה בצריכת הקלוריות יכול להיות מושגת על ידי הפחתת כמות הקלוריות הנצרכת, או על ידי שילוב של הפחתת כמות הקלוריות הנצרכת יחד עם שריפת קלוריות מוגברת באמצעות פעילות גופנית.

השילוב בין דיאטה לספורט הוא העדיף בטווח הרחוק אם אנחנו מעוניינים לשמור על המשקל, ולמעשה הפחתה קבועה במשקל לאורך זמן קשה עד בלתי אפשרית אם לא מעלים את מינון הפעילות הגופנית.

נתוני משרד הבריאות מראים שרק שליש מהישראלים מבצעים פעילות גופנית סדירה. מחקרים מצאו כי הפחתה של 5% לפחות ממשקל הגוף וביצוע פעילות גופנית של 30 דקות ביום או 150 דקות בשבוע מספיקים כדי לעכב את התפתחות מחלת הסוכרת. הפעילות האירובית המומלצת היא הליכה, ריצה, רכיבה על אופניים, שחייה, ריקוד או משחקי כדור. במקביל יש לעבוד על חיזוק השרירים על ידי עבודה עם משקולות.


הקשר בין ניתוחי הרזייה לשיפור במדדי הסוכרת


שני המחקרים הבלתי תלויים שהתפרסמו לאחרונה בעיתון הרפואי היוקרתי New England Journal of Medicine

המחקר הראשון, שנערך על ידי מנהל המכון הבריאטרי והמטבולי בבית החולים קליוולנד קליניק ד"ר שאואר, מצא כי אצל 40% מהאנשים שעברו ניתוח בריאטרי (הצרת קיבה, שרוול קיבה, מעקף קיבה, מעקף תריסריון) חלה נסיגה של מחלת הסוכרת, לעומת 12% בלבד מאלו שקיבלו טיפול תרופתי. במהלך המחקר, שעקב במשך שנה אחר 150 חולים עם ערכי BMI (יחס גובה משקל) בין 27 ל- 43, נמצא כי חלק מהמנותחים חוו שיפור כה מהיר בסימני הסוכרת, עד כי יכלו להפסיק להשתמש בתרופות נגד הסוכרת עוד לפני ששוחררו מהאשפוז לאחר הניתוח.

במקביל להשפעת הניתוח על הסוכרת, נמצא כי המטופלים שעברו ניתוח הצליחו לרדת במשקל באופן משמעותי יותר (25-30 ק"ג) לעומת קבוצת המטופלים שעברה טיפול תרופתי משולב בדיאטה (6 ק"ג). כמו כן, החולים המנותחים נזקקו למינונים נמוכים יותר גם של תרופות אחרות, כגון תרופות המשפיעות על מטבוליזם השומנים בגוף, לעומת המטופלים שלא נותחו שנזקקו למינונים מוגברים של התרופות.

לכתבות נוספות בנושא סוכרת:
סוכרת: איך לעבור את שבועות ללא סיבוכים
מה הקשר בין תסמונת מטבולית וסוכרת?
מחקר חדש נותן תקווה לחולי סוכרת נעורים
כיצד אימון אישי יכול לעזור לחולי סוכרת?
"חולי הסרטן צריכים להיאבק במחלה ולא בתקציב"

המחקר השני שבוצע על ידי ד"ר רובינו מהאוניברסיטה הקתולית ברומא בשיתוף אוניברסיטת קורנל בניו יורק, מאשש אף הוא את מסקנות המחקר הראשון. מעקב של שנתיים מצא כי 85% מהחולים שעברו ניתוח בריאטרי הראו סימנים להעלמות הסוכרת לעומת 0% בקבוצה שלא נותחה. בקבוצת המנותחים לא נמצא קשר בין המשקל הראשוני או מידת הירידה במשקל לבין השיפור בסוכרת, מה שמעיד על כך שהשיפור בסוכרת הוא ככל הנראה תוצאה של הניתוח עצמו ולא תולדה של הירידה במשקל.

התוצאות בישראל דומות וכך 78% מהמטופלים מצליחים להחלים ממחלת הסוכרת אחרי הניתוח, במקביל להחלמה ממחלות נוספות כמו יתר לחץ דם, עודף שומנים בדם, תשניק נשימה בשינה, כאבי גב תחתון וכאבי ברכיים, כל זה כמובן בנוסף לירידה המשמעותית במשקל בעקבות הניתוח.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר אסנת רזיאל
מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה
טיפול רב תחומי בהשמנה כירורגית בכירה, מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה והמקימה והמנהלת הרפואית של מלב"י - המרכז לטיפול בהשמנת יתר. תחומי התמחות: שרוול קיבה, מעקף קיבה, מעקף תריסריון, הצרת קיבה עם טבעת, ניתוחים חוזרים להרזיה

יועצים בתחום

  • ד"ר אסנת רזיאל
    ד"ר אסנת רזיאל
    טיפול רב תחומי בהשמנה כירורגית בכירה, מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה והמקימה והמנהלת הרפואית של מלב"י - המרכז לטיפול בהשמנת יתר. תחומי התמחות: שרוול קיבה, מעקף קיבה, מעקף תריסריון, הצרת קיבה עם טבעת... קרא עוד