האם אפשר לזרז טיפול פסיכולוגי?

יותר ויותר אנשים מעוניינים לעבור טיפול פסיכולוגי שלא יימשך זמן רב מדי. טיפול פסיכולוגי מסוג EMDR יכול להיות הפתרון המתאים לאנשים המחפשים תוצאות מיידיות
ד``ר אודי אורן
| 08/12/2011 |
צפיות: 5,432
דירוג: 2.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 2.0 מתוך 5
הפסיכולוגיה נכנסה לעידן חדש, בו כולנו עמוסים, מחפשים פתרונות של כאן ועכשיו, של "שורה תחתונה" ותוצאות מיידיות. המטופלים הם גם צרכנים, ולא תמיד הם מוכנים לשמוע על טיפול מסורתי שיימשך חודשים ושנים. יותר ויותר מטופלים יודעים להגדיר בבירור את הבעיות בהן הם מבקשים לטפל, והם מחפשים טיפולים תחומים בזמן, ממוקדי תוצאות ויעילים. הדבר הזה בולט באופן מיוחד במקרה של אירוע דרמטי או טראומה נקודתית, כמו תאונת דרכים, פיגוע או מוות של אדם קרוב, אירועים שגרמו לכאב עמוק.

למידע נוסף בנושא פסיכולוגיה וטיפול בטראומות היכנסו לפורומים:
פורום חרדות, טראומות, פחדים
פורום פגיעה מינית, תקיפה מינית, הטרדה מינית
פורום פסיכולוגיה
פורום פסיכולוגיה הוליסטית
פורום פסיכולוגיה ילדים

במצבים אלו, נדרשת לעתים התערבות טיפולית ישירה, מיידית וממוקדת. טיפול ממושך, שיעמיד לבירור וניתוח את כל סיפור החיים של הנפגע, יתקיים, אם בכלל, רק לאחר הסיוע הראשוני.
מהפכה שקטה זו, שמקצרת את אורך הטיפול באופן משמעותי ומבטיחה תוצאות, היא גם מהפכה שקושרת את הגוף והנפש יחד. היום כבר ברור כי לצורך הצלחה טיפולית לא כדאי להפריד בין מצוקות גופניות לנפשיות.

אדם הסובל מכאבי ראש או בעיות במערכת העיכול על רקע אירועים קשים שחווה, צריך להתמודד עם הטראומה הצרובה בגופו ובנפשו. הבשורות הטובות הן שבניגוד לעבר, אין זה אומר בהכרח שהוא ייאלץ להיכנס למסע פסיכולוגי ארוך ומתיש. שיטות פסיכולוגיות אחרות, קצרות-טווח, יאפשרו לו התבוננות ממוקדת, עיבוד מחדש והתגברות מהירה על החוויה הטראומטית, הרגשות והסימפטומים הגופניים הקשורים בה.

המקרה של א' והטיפול ב EMDR


הסיפור של א' ממחיש היטב את יתרונות הטיפול הפסיכולוגי קצר הטווח, ובמקרה הזה טיפול באמצעות EMDR (עיבוד מחדש והקהיית רגישות על ידי תנועות העין - Eye Movement Desensitisation and Reprocessing). א' הוא גבר בן 52 שחווה תאונת דרכים קשה לפני מספר שנים. תוך כדי התאונה הוא "ראה את המוות בעיניים" כאשר מכונית התנגשה בו חזיתית. הוא יצא מהתאונה ללא שריטה בזכות חגורת הבטיחות שחגר, אבל במשך שנים לאחר מכן כל מהלך חייו התקין השתבש ונפגע. הוא סבל מסיוטים וביעותים בלילות, מחרדה וקושי רב לנהוג, וממגוון כאבים ובעיות במערכת העיכול ובשרירים.

התאונה ערערה את עולמו ופגעה גם בעבודתו. טיפול פסיכולוגי "רגיל" לא עזר לו. ברוב ייאושו הוא פנה לתחום הרפואה האלטרנטיבית, אך גם משם לא באה לו הישועה. בהמשך הוא טופל בתרופות נוגדות חרדה. הטיפול אומנם סייע לתקופת קצרה, אולם השאיר אותו פגיע, חשוף לתגובות גופניות ונפשיות קשות בכל פעם שמשהו הזכיר לו את התאונה. כל שאיפותיו הסתכמו, באותה העת, בקבלת שגרת החיים שלו בחזרה.

לבסוף, א' פנה לטיפול EMDR .EMDR היא גישה טיפולית אינטגרטיבית קצרת-טווח (גישה המשלבת אלמנטים תרפויטיים, דינאמיים, קוגניטיביים, חושיים-גופניים ועוד). הגישה מדגישה את השפעתם של מאורעות קשים בחייו של אדם על התפתחות פתולוגיות נפשיות ופיזיות, כגון כאבי ראש, בעיות עיכול או חוויית סבל, חוסר ערך וייאוש.

הנחת הבסיס של ה-EMDR גורסת כי כאשר מתרחש אירוע קשה, הוא נצרב בזיכרונו ותודעתו של האדם ו"קופא בזמן", ואם הוא לא יעבור תהליך מסודר ויעיל של עיבוד, הוא ייצור "תקיעוּת" בחיי האדם. במובן מסוים, למרות שהאירוע הטראומטי הסתיים וקיים רק בזיכרון האדם, הוא ממשיך להשפיע, כאילו הוא מתקיים בהווה, ומשבש את חייו המשפחתיים, החברתיים או המקצועיים.

הטיפול מאפשר לאדם לחזור לזיכרון של האירוע הקשה ולעבד אותו כך ש"הזיכרון הטראומטי" יהפוך ל"זיכרון רגיל". כך, בעצם, האירוע הטראומטי, הנצרב בזיכרון האדם "משתחרר", מבלי שהאדם ישכח את פרטי החוויה, אלא רק יתגבר על הסימפטומים השליליים הקשים הנלווים אליה באמצעות עיבוד הטראומה מחדש. כאשר האדם אינו זוכר אירועים קשים מן העבר, מתמקד טיפול ה-EMDR בסימפטומים מהם סובל המטופל.
<@ --- IMG_2 --- @>
בפגישה הראשונה של א' בטיפול ב-EMDR התגובות שלו היו קשות: הוא התקשה לדבר על התאונה ללא רעד בקולו, חווה לחץ בחזה ורצון עז להדחיק את האירוע. במהלך טיפול ה-EMDR, א' נזכר בפרטים רבים מהתאונה, כולל חלקים שאותם לא זכר קודם לכן. הוא נזכר בפעולות שביצע במהלך התאונה כדי להימנע מפגיעה, ובדרך בה נהג לאחר התאונה. חלק מהאסוציאציות שחלפו בראשו היו קשורות לאירועים שהתרחשו בנעוריו ובמהלך שירותו הצבאי.

במהלך שלוש פגישות ה-EMDR הראשונות תמונת האירוע, שאותה חווה שוב ושוב, היתה קשה, עוצמתית וקרובה. בתום הטיפול, כעבור עשרה מפגשים, חוויית התאונה הפכה לקטנה ורחוקה, כמעט כמו היתה סיפור חיצוני ורחוק של אדם אחר. מטרת הטיפול לא היתה לעוות או להדחיק את זיכרון הטראומה של א'. המטרה היתה לשנות את האופן שבו הוא חווה את הטראומה, ולצמצם או להעלים את הסימפטומים הפוסט טראומטיים.

המטרה הושגה, והטיפול הקצר בא' הסתיים בהצלחה. תוך מספר שבועות פחתו אצלו הסימפטומים מהם סבל לאורך זמן: הפלאשבקים, הסיוטים בלילות והמחשבות הטורדניות, והוא סוף סוף היה מסוגל להתרכז בעבודה ולזכות שוב ברגעים של שקט והנאה עם בני משפחתו.

סיפורו של א' מאפיין מטופלי EMDR רבים המגיעים עם בעיה נקודתית אקוטית, וזוכים לטיפול ממוקד המביא לתוצאות מהירות העומדות במבחן הזמן. מחקרים רבים מראים כי מטופלי EMDR נהנים מהצלחת הטיפול גם שנים לאחר סיומו, וחלקם אף מדווחים על המשך מגמת שיפור גם בהמשך חייהם.

לכתבות נוספות בנושא פסיכולוגיה וטראומה:
דיכאון חורף - עד האביב זה יעבור
מוח האדם סלקטיבי: דוחה מחשבות שליליות
מחקר חדש בנושא טיפול בנפגעי פוסט טראומה
פוסט טראומה: טיפול בגירוי מגנטי מוחי
שתיית קפה מפחיתה סיכון לדיכאון אצל נשים

עידן הטיפולים הארוכים, המצריכים השקעה של לא מעט זמן וכסף, לא תם לגמרי. תמיד יימצאו אלו שיהיו מעוניינים בטיפולי עומק, ויהיו גם אלו שיזדקקו לטיפולים ממושכים בנסיבות מסוימות. אבל המסר החשוב לסיום הוא: כיום קיימות בהחלט גישות טיפוליות חדשות ויעילות, כדוגמת EMDR, המסוגלות לטפל, תוך זמן קצר ובהצלחה מרובה, במגוון קשיים רחב, לרבות טראומות, תאונות, התעללויות, פיגועים, משברים אישיים וכאבים גופניים כרוניים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר