8 עצות להתמודדות עם הפרעת קשב בילדים

העיסוק ההולך וגובר בהפרעות רגשיות והלחץ של חברות התרופות העלו את מספר הילדים המאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז. כיצד לסייע לילדים ומהו הצד החיובי של הפרעת קשב וריכוז?
מאת ד"ר רוני ומוש
| 22/09/2011 |
צפיות: 5,151
ילדים רבים יותר מאובחנים היום עם הפרעות קשב וריכוז, בין היתר בעקבות העיסוק ההולך וגובר בהפרעות רגשיות בכלל, ובהפרעות רגשיות בקרב ילדים בפרט. הורים רבים לילדים שאובחנו כבעלי הפרעת קשב וריכוז לא מקבלים את האבחנה, אחרים מבקשים להמנע ממתן טיפול תרופתי וישנם הורים שמחפשים דרכים לגבות את ההשפעה קצרת הטווח של תרופות אלו.

למידע נוסף בנושא הפרעת קשב היכנסו לפורומים:
פורום הפרעות קשב וריכוז
פורום הפרעות קשב וריכוז, רפואה משלימה
פורום ליקויי למידה, טיפול בליקויי למידה
פורום נוירולוגיה ילדים
פורום פסיכולוגיה ילדים

החשש וההסתייגות ממתן כדורים ותרופות לילדים מתורגמים לנטייה להשתהות עם ההחלטה, לשנות התנהגויות ולנסות תוספי תזונה שעשויים מרכיבים טבעיים ומייצרים תחושה יותר בטוחה. מה מומלץ לעשות על מנת לעזור לילד?

עשו: זיהוי נושאי עניין אצל הילד


יש לזהות אצל הילד בעזרת שאלות מכוונות והתייעצות עם גורמים מחנכים מה הוא אוהב לעשות. הצד החיובי בהפרעת קשב וריכוז הוא היכולת להגיע לרמת ריכוז גבוהה מהממוצע כשעוסקים בפעילות מרתקת ובעקבותיה מנוטרלים רעשי הרקע, ובכך מגיעים לסיפוק עצמי והצלחה. במקרה של שיעורי בית במקצועות רבים מומלץ להכינם לסירוגין במקצוע שמעניין את הילד ולאחר מכן במקצוע שמעניין פחות וכך לשמור על רצף של עניין וסקרנות.

עשו: בחירת מסלול שיהווה מנגנון לחיזוקים חיוביים


זיהוי כישורים ותחומי עניין אצל הילד יוכלו בעתיד לעזור לו לבחור את המקצוע הנכון, אשר יבליט את היתרונות שבהפרעת הקשב ויטשטש את החסרונות הגלומים בה. יש להבין שלהיפראקטיביות יש צד חיובי. האנרגיה הרבה שקיימת אצל אנשים בעלי הפרעת קשב מפריעה להם כאשר הם נדרשים לעסוק בנושאים שלא מעניינים אותם. יש לבחור במסלולים אשר בהם יש פעילויות השומרות על עניין ומיקוד.

דוגמאות לחוגים מתאימים: אומנויות לחימה- חוג המאפשר לימוד של עמידה בגבולות, התמודדות עם משמעת עצמית, וקבלת סמכות. חוג דרמה – מלמד להתמודד עם בעיות רגשיות. חוג אמנות – משפר את הביטחון העצמי ומטפל בבעיות רגשיות. רכיבה על סוסים –מסייע בשיפור הביטחון העצמי, עוזר לפתח שליטה עצמית ואחריות. חוג בעלי חיים – מטפל גם הוא בשיפור הביטחון העצמי, חוש האחריות ושליטה.

עשו: תיכנון הקושי


יש לנהל עם הילד תקשורת פתוחה ולתכנן איתו סדרה של פתרונות לקשיים עתידיים הנובעים מהתופעה של הפרעת קשב וריכוז. לדוגמה, אם קשה לילד לא לענות לחבר באמצע שיעור – לבקש מהמורה להפריד בינהם. אם יש נסיעה ארוכה ברכב המקשה עליו – יש לתכנן משחקים לנסיעה ולהסביר מראש שתהיה ארוכה. יש בעיית התארגנות בבוקר – יש להכין את התיק והבגדים בערב. לקראת מבחן - לתכנן לימוד מדורג הכולל מעט חומר כל יום.

הכלל המנחה צריך להיות הכנה מקסימלית מראש והשארת פתח צר ככל האפשר לאירועים לא מתוכננים. לכל מקרה שמשהו ישתבש מומלץ שתהיה תוכנית חלופית.

עשו: שמירה על גבולות וסדר


סדר וארגון נכונים יקלו על הילד להרגיש בסביבה בטוחה. הפרעת קשב מלווה בהרבה אי סדר ושכחה של דברים הנובעים מהצפה של דברים שאינם מסודרים על פי סדר חשיבות - הכל נראה חשוב והכל "מצית" את המחשבה. לכן עלינו להרגיל את הילד לנהל יומן, לרשום משימות על דף ולהשתמש במזכרים.

בנוסף יש לעזור לילד לארגן את הסביבה שלו: לדאוג לחדר מסודר, תיק מסודר, קלמר מסודר כדי שהכל ייראה ברור ונגיש. עם זאת אסור לשכוח כי ילדים אוהבים את עצמאותם ואת קביעת החוקים בעצמם. לכן חשוב לשמור על איזון בין הדרישה לסדר לבין שמירה על האוטונומיה של הילד.

עשו: אבחון של אנשי מקצוע


כדי לתת לילד כלים נכונים להתמודדות עם תסמיני הבעיה מומלץ לבחון אנשי מקצוע מהתחומים הבאים: רופא פסיכיאטר או נוירולוג, לצד ליווי של פסיכולוג או של פסיכותרפיה הבעתית. כמו כן ניתן לבחון אפשרויות לסיוע גופני, ריפוי בעיסוק, או טכניקות סיוע דומות - טיפול ברכיבה, הידרותרפיה וכן תזונה נכונה. לצד אלו חשוב גם ייעוץ של גורם מקצועי המעריך את התמונה החברתית והמערכתית כמו פסיכולוג חינוכי, יועץ או עובד סוציאלי. בשום מקרה אין לקחת טיפול תרופתי ללא בדיקה, איבחון והמלצה מרופא.

אל תעשו: לא לצעוק על הילד


יש לזכור שאת התסכול הגדול "סוחב" הילד על כתפיו. עליו להתמודד מצד אחד עם הצפה של גירויים סביבתיים כגון חברים ,משחקי מחשב, משחקים, לימוד למבחנים, חוגים, רשתות חברתיות ועוד מבלי יכולת לווסת את הגירויים לפי סדר עדיפויות, ומאידך עליו להסתיר את הקושי כדי לא לחשוף את החולשה. ההורים צריכים להיות מופנמים כגורם תומך ועוזר ולא כגורם מרתיע.

אל תעשו: לא לבקר אימפולסיביות


אימפולסיביות אינה תמיד תכונה שלילית. האימפולסיביות של בעלי הפרעת קשב והיפראקטיביות עשויה לבוא לידי ביטוי בחוסר סבלנות וקופצנות דוגמת התפרצות לאמצע משפט, פליטה של תשובות לפני הבנת השאלה, חוסר סבלנות להמתנה בתור, הפרעות והצקות. אל לנו לשכוח שאלו גם תכונות אשר דוחפות ליוזמות חדשות, יצירת קשרים עם אנשים לא מוכרים, התחלת למידה של נושאים לא מוכרים וגילוי חוויות חדשות.

אל תעשו: דמויות סמכותיות – חשובות לכיוון והנחיה


לרוב בעלי הפרעות קשב וריכוז דוחים את הביקורת מדמויות סמכותיות, כגון הורים, מורים, מדריכים בצופים, מרצים ומעסיקים. הסיבה לכך היא האצבע המאשימה שדמויות אלו לרוב מפנות כלפי בעיית חוסר הארגון שלהם. התופעה של כשל בניהול זמן וחוסר ארגון נתפסת בעיני דמויות אלו כזילזול וחוסר בגרות. עם זאת לילדים דרושה דמות סמכותית כי דווקא בלעדיה ילכו לאיבוד. לכן על ההורים למצוא את שביל הזהב, לדבר בפתיחות על הקשיים ולעודד הקשבה לאלו על מנת שניתן יהיה להשתמש בהם ככלי עזר.

זויות נוספת


לפני שאנחנו מתייגים את הילד ומפנים אותו לטיפול חשוב לדעת שהפרעות קשב וריכוז, היפראקטיביות וקשיי למידה הם לעיתים רק סימפטום ולא הבעיה. בעיות אלו נובעות מסיבות רבות ושונות, לא כולן נוירולוגיות. לעיתים מדובר במצוקה רגשית המובילה לקושי להתרכז. ישנם גם מקרים בהם בעיה מוטורית ממנה סובל הילד גורמת לקושי בקריאה או כתיבה.

קיימים גם מצבים רפואיים שמחקים תסמינים של הפרעות קשב וריכוז ודורשים טיפול ספציפי שונה. כשיש חשד לקיום ההפרעה מומלץ לערוך בדיקה רפואית כללית על מנת לשלול ליקויים בלתי מאובחנים בראייה או בשמיעה, הפרעות אפילפטיות שונות, הפרעות מטבוליות והורמונאליות, הפרעות שינה ועוד. כמו כן, בעיות פסיכיאטריות כגון דיכאון ומצבי חרדה ותסמונת פוסט טראומה עשויים להיראות כהפרעה בקשב וריכוז, ומתן ריטלין לילדים אלה עלול להחמיר את מצבם.

לכתבות נוספות בנושא הפרעת קשב וריכוז:
דחיינות: איך נלחמים בה כאן ועכשיו?
בעיות משמעת? השינוי מתחיל בהורים
נקודת מבט אחרת על הפרעות קשב וריכוז
הפרעות קשב וריכוז, לפני הריטלין
הפרעות קשב וריכוז: איבחון דרך השיניים

בבגרות


כ-50% מהאנשים שאובחנו בילדותם בהפרעת קשב וריכוז מתגברים על הבעיה ללא טיפול, או לומדים להתאים ולסגל את חייהם למצבם ולהשלים עם הקושי הנגרם מההפרעה. כמו כן, עם הבגרות יש ירידה בסימפטומים של ההיפראקטיביות. אנשים רבים "מטפלים בעצמם" מבלי להיות מודעים לכך - על ידי קפה, סיגריות, אלכוהול והתאמת העיסוק והתחביבים להפרעה.

*העצות באדיבות חברת טבע ישראל, משווקת תוסף התזונה זום.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר