איך מקלים על תסמונת מעי רגיז ללא תרופות

הרפואה הקונבנצינלית מציעה תרופות להקלה על הסימפטומים של מעי רגיז, אולם הן לא מטפלות בגורם למחלה. כיצד יכולים הסובלים מבעיה של מעי רגיז לאבחן את עצמם, ומה מציעה הרפואה הסינית על מנת להקל על המצב?
ת' בת 39, סבלה מכאבים בבטן במשך שנים רבות, ובשנה וחצי האחרונות החלה לסבול מהתקפי כאבים שנמשכו מספר ימים בכל פעם והקשו מאד על חיי היום-יום. היא ניסתה תרופות רבות להקלה על הכאבים אך דבר לא עזר, הבדיקות יצאו תקינות והרופאה המליצה לה על טיפול בדיקור סיני ורפלקסולוגיה. לאחר מספר טיפולים כבר הרגישה הקלה רבה, ההתקפים והכאבים פחתו עד שנעלמו לגמרי.

למידע נוסף בנושא מעי רגיז היכנסו לפורומים:
פורום גסטרואנטרולוגיה ילדים, מחלות כבד ילדים
פורום גסטרואנטרולוגיה, מחלות דרכי העיכול
פורום כאב ורפואה סינית
פורום מחלות המעי הגס
פורום מחלות כבד, גסטרואנטרולוגיה

ת' סבלה ממעי רגיז, תסמונת שכיחה באוכלוסייה ממנה כ- 10-20% מהאוכלוסיה. ישנם כאלה הסובלים מהתסמונת באופן קל שאינו מפריע לאיכות חייהם, אך ישנם רבים שהתסמונת מגבילה אותם בתפקוד היומיומי.

הסימפטומים הנפוצים במעי רגיז הם יציאות לא סדירות- שלשולים/ עצירויות (או שלשולים ועצירות לסרוגין), תפיחות בבטן, כאבי בטן, גזים, התרוקנות לא מלאה וריר בצואה. האבחנה הרפואית ניתנת לאחר שנשללות אבחנות אחרות כגון צליאק, קרוהן, קוליטיס או אלרגיות למזון.

אז ממה נגרם מעי רגיז?


אחד התסכולים הגדולים לאדם שאובחן כסובל ממעי רגיז הוא הפער בין הכאבים והסימפטומים שמשפיעים על איכות חייו, ובין האיבחון הרפואי הקובע כי הבדיקות תקינות לגמרי ולכאורה אינו סובל מכל מחלה. בשנים האחרונות ישנן השערות שונות לסיבות הגורמות לתסמונת, וגם בהעדר התייחסות מלאה למעי רגיז כ"מחלה" הרי שכבר ברור שהסבל של החולים הוא אמיתי ולא "רק בראש".

אלו הן כמה מההשערות של הגורמים למעי רגיז:
אפשרות אחת היא שאצל אנשים הסובלים מהתסמונת יש סף רגישות נמוך של המעי – כלומר לחץ ונפח של תוכן מועט במעי יורגש ככאב או לחץ חזק אצל אדם הסובל ממעי רגיז, בעוד שאדם שאינו סובל מהתסמונת לא ירגיש כל כאב. סיבה אפשרית נוספת היא גנטית – אצל בני משפחותיהם של רבים מהסובלים ממעי רגיז תהיינה בעיות שונות במערכת העיכול. גורם שלישי הוא גורם נפשי – אנשים רבים הסובלים מהתסמונת סובלים גם ממתח, חרדה או דכאון, והסימפטומים בדרך כלל מתעצמים בתקופות בהן יש יותר מתח.

מהו הטיפול למעי רגיז?


לרפואה יש מספר תרופות להקלה על הסימפטומים (תרופות להרפיית שריר חלק לעזרה בכאבי הבטן, תרופות לעצירות ולשלשול, או תרופות נוגדות דכאון וחרדה כאשר יש קשר נפשי), אך תרופות אלו אינן פותרות בדרך כלל את הסימפטומים לגמרי ולא מטפלות בגורם למחלה. לכן, כאשר יפסיק המטופל לקחת את התרופות, הסימפטומים של התסמונת יחזרו.

הטיפול במעי רגיז ברפואה הסינית שונה במהותו מהטיפול ה"קונבנציונלי" מכיוון שהוא נקבע על פי אבחנה ספציפית המשתנה מאדם לאדם. האבחנה נקבעת על פי הסימפטומים הקיימים, בנוסף למישוש הדופק והתבוננות בלשון. על מנת להגיע לאבחנה המדויקת נשאלות שאלות רבות כגון: אם ישנו כאב –האם הוא מוחמר לאחר ארוחה או מוקל לאחריה? האם יציאה מחמירה את הסמפטומים או מקילה עליהם? באילו שעות הסמפטומים מוחמרים במיוחד וכן הלאה.

השאלות שנשאלות עוזרות למטפל להגיע לאבחנה, שהינה ספציפית כאמור למטופל - אילו איברים מעורבים, מהו הסינדרום המדויק ממנו האדם סובל, ובהתאם לכך מהי שיטת הטיפול המתאימה ביותר.

מעי רגיז והרפואה הסינית


על פי הרפואה הסינית לאיברים בגופנו יש את התכונות הפיזיולוגיות שאנו מכירים מהרפואה הקונבנציונלית, אך יש להם גם תכונות נוספות המשפיעות על תהליכים בגוף ובנפש, תהליכים שונים מהמוכר לנו. האיברים העיקריים המעורבים במעי רגיז על פי הרפואה הסינית הם הכבד, הטחול והקיבה.

אבחן את עצמך על פי הרפואה הסינית


מעורבות של הכבד - כאשר הסימפטומים העיקריים הם שלשולים המתחלפים עם עצירויות, כאבים המוחמרים במתח ובלחץ, בנוסף לתחושה כללית של עצבנות או "פיוז קצר" (אצל נשים נראה פעמים רבות החמרה בסימפטומים לפני קבלת הווסת), הרפואה הסינית תקשר זאת לכבד (אין מה לדאוג - אין זה אומר שישנה בעיה בתפקוד הכבד מבחינת רפואית). הטיפול יהיה דרך נקודות דיקור המתיחסות לכבד אך ישנן גם דרכים לעזור לעצמנו:
1. חשוב לעסוק בפעילות גופנית.
2. יש לשלב בתזונה עלים ירוקים, שומר (שניתן גם לשתות כתה), אפרסקים, ענבים, אשכוליות ותפוחים.
3. מדי בוקר מומלץ לשתות כוס מים עם מעט לימון וכפית שמן זית.
4. מומלץ להקפיד על אכילה איטית ורגועה (בניגוד לתוך כדי עבודה או בזמן לחוץ).
5. לא לאכול בשעות הלילה.

מעורבות של הטחול - כאשר בנוסף לסימפטומים הרשומים מעלה, יהיה גם כאב המוחמר ברעב ומוקל באכילה, עייפות רבה, תפיחות של הבטן, התרוקנות לא מלאה וגזים, הרפואה הסינית תאבחן זאת כחולשה של מערכת העיכול ושל הטחול. במקרה זה מומלץ:
1. לאכול פחות ירקות טריים (סלטים) ויותר ירקות חמים בתבשיל או במרק כגון גזר, בטטה, ודלעת.
2. לאכול תבשילים של כוסמת, קינואה, גריסי פנינה ואורז מלא.
3. להקפיד על זמני ארוחות קבועים.
4. לאכול ארוחות קטנות שאינן מכבידות על מערכת העיכול.
5. לא להגיע למצב של רעב – אלא לאכול כשרעבים.

מעורבות של הקיבה - במקרה של כאב בטן המוחמר באכילה, בחילות אחרי ארוחה, גיהוקים ושיהוקים, ריח רע מהפה ויציאות המקלות על הכאב, המצב יאובחן ברפואה הסינית כמעורבות של הקיבה (גם כאן – אין קשר לאבחנה הרפואית הקונבנציונלית שבה בדיקת הקיבה יכולה לצאת תקינה לגמרי). במקרה זה מומלץ:
1. להמנע מאוכל מטוגן וצלוי.
2. לא לאכול ארוחות גדולות ו"מפוצצות" מדי.
3. להקפיד על אכילה רגועה בקצב איטי.
4. להמנע מאכילה בשעות הלילה.

לכתבות נוספות בנושא מעי רגיז:
מה הקשר בין פיברומיאלגיה למעי הרגיז?
סובלים מתסמונת מעי רגיז? תנסו היפנוזה
מעי רגיז: כל הסיבות למעי עצבני
מעי רגיז, קרוהן, קוליטיס ומה שבניהם
ביופידבק כטיפול נגד מעי רגיז

רפלקסולוגיה ומעי רגיז


על פי הרפלקסולוגיה, תורה שמקורה במצרים העתיקה, הגוף כולו משתקף בכפות הרגליים. על ידי לחיצות על כפות הרגליים ניתן לאבחן ולטפל בבעיות שונות הקיימות בגוף, ביניהן (ואף במיוחד) בעיות במערכת העיכול. האזור בכפות הרגליים שמעל העקבים ומתחת לכריות (כלומר כל מרכז כפות הרגליים) משקף ברפלקסולוגיה את מערכת העיכול.

כאשר סובלים מתפיחות בבטן ניתן יהיה לראות את אזור מרכז כפות הרגליים תפוח, במקרים של שלשולים מרובים לאורך זמן יופיעו בדרך כלל חריצים באזור הפנימי של כפות הרגליים מעל העקבים – זהו החלק המסמל את פי הטבעת. כדי לעזור בכאבי בטן ניתן כטיפול יומיומי לעסות את כל אזור הקשת בתנועות סיבוביות עם כיוון השעון.


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר