מה הקשר בין פיברומיאלגיה למעי הרגיז?

פיברומיאלגיה ותסמונת המעי הרגיז שכיחות בנשים צעירות ובגיל הביניים. בשנים האחרונות החלו להתייחס למחלת פיברומיאלגיה ולתסמונת המעי הרגיז כאל יחידה אחת, עקב מנגנון ההתפתחות המשותף לשתיהן.
מאת יוספה בראונשטיין
| 12/04/2011 |
צפיות: 7,967
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
פיברומיאלגיה מוכרת כיום כתסמונת עצמאית המורכבת מאוסף של תסמינים: כאבי שרירים ומפרקים, נוקשות של המפרקים, תשישות קשה, הפרעות בשינה, הפרעות במערכת העיכול, כאבי ראש, חרדה ודיכאון. תסמונת המעי הרגיז מתאפיינת ברגישות רבה של תנועתיות המעי הגס ויכולה להתבטא בעצירות או שלשולים או בעצירות ושלשולים לסירוגין, כאבי בטן עוויתיים, בחילה, חוסר תיאבון, ריר בצואה, צואה דמוית עיפרון, פריחות עוריות, כאבי ראש תלויי מתח וכאבי שרירים.

למידע נוסף בנושא פיברומיאלגיה ועוד היכנסו לפורומים:
פורום אורטופדיה
פורום דלקת פרקים, ראומטולוגיה
פורום כאב
פורום כאב ורפואה סינית
פורום פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה, כמו גם תסמונת "המעי הרגיז", נחשבות להפרעות תפקודיות כיוון שלא ניתן למצוא גורם כימי או מבני שיכול להסביר אותן. שתיהן שכיחות בקרב נשים צעירות ונשים בגיל הביניים: נשים סובלות פי 2 עד פי 3 ממספר הגברים מ"מעי רגיז" והן חשות יותר בסימפטומים במהלך ימי הווסת. שתי ההפרעות מתאפיינות ברמות משתנות של כאב, מושפעות מאד ממצבי לחץ מוגבר ובקרב מטופלות הסובלות משתי התסמונות נמצאו רמות לא תקינות של הורמוני דחק (סטרס). כך, למשל, אנו עדים לפעילות יתר של הורמוני סטרס במצב של מעי רגיז ולעומת זאת בקרב הסובלות מפיברומיאלגיה ניתן להבחין בדיכוי של פעילות הורמוני הסטרס.

בשנים האחרונות החלו להתייחס לפיברומיאלגיה ותסמונת "המעי הרגיז" כאל יחידה אחת עקב מנגנון ההתפתחות המשותף לשתיהן, כפי שמתברר מיותר ויותר מחקרים. הפרעות במערכת העיכול, ו"תסמונת המעי רגיז" בפרט, שכיחות אצל כ-30%-70% מהסובלים ובעיקר הסובלות מפיברומיאלגיה. כ-65% מכלל הסובלים מפיברומיאלגיה, חווה גם תופעות של "מעי רגיז", לעומת כ-10%-15% בקרב כלל האוכלוסייה.

על מנת להוכיח את הקשר בין שתי התסמונות, נערכו מספר מחקרים שבדקו את ההשלכות של תסמונת המעי הרגיז הנלווית לפיברומיאלגיה על איכות החיים והתפקוד היומיומי. מחקר שעסק בכאב מסביר את החפיפה בין פיברומיאלגיה לתסמונת המעי הרגיז בקיומו של מנגנון התפתחות משותף לשתי התסמונות, אשר משבש את פעולת הגוף התקינה ומתבטא בהתקפים תכופים יותר וחמורים יותר. מחקר בנושא "הקשר בין תסמונת המעי הרגיז ופיברומיאלגיה" שנערך על ידי מכון "ברנס אנד אלן" בלוס אנג'לס ניסה להסביר את הקשר בין שתי התסמונות בנוכחות בקטריה פתוגנית של המעי בקרב הסובלות מפיברומיאלגיה כמו גם מעי רגיז.

על פי ההסבר שמוצג במחקרו, בתהליך הפריסטלטיקה (תנועתיות) של המעי, נדחפות שאריות מזון מעוכל ובקטריות מתוך המעי הדק אל המעי הגס. אם תהליך זה נפגע מסיבה כלשהיא, עלולה הבקטריה הפתוגנית להישאר במעי הדק ולגרום לנפיחות, גזים, שלשולים ו/ או עצירות - תופעות האופייניות לתסמונת המעי הרגיז. הבשורה הטובה היא שניתן לאתר את הבקטריה הפתוגנית הזו
ולתת טיפול שימנע את חזרתה ואת נזקיה.

מחקר נוסף בו השתתפו מטופלות שסבלו מתסמונת המעי הרגיז וחלקן גם מפיברומיאלגיה, בדק גם את נושא הפרעות השינה, הכאב והחרדה. התברר כי משתתפות שסבלו גם מפיברומיאלגיה וגם מתסמונת המעי הרגיז חוו את התסמינים בדרגת חומרה רבה יותר (38% יותר), באופן שהשפיע משמעותית על התפקוד הפיסי היומיומי שלהן בהשוואה לאלו שסבלו רק מתסמונת המעי הרגיז או רק מפיברומיאלגיה.

למאמרים נוספים בנושא פיברומיאלגיה ועוד:
פיברומיאלגיה: הטיפול של הרפואה הסינית
חולי פיברומיאלגיה, תעשו פעילות גופנית
כיצד כירופרקטיקה מרפאת פיברומיאלגיה?
תרופה חדשה לטיפול במחלת פיברומיאלגיה
מחקר: פיברומיאלגיה והשמנת יתר

המחקר הצביע גם על תחושת יובש בעיניים ובפה כאחת התלונות השכיחות בקרב מטופלות הסובלות מפיברומיאלגיה, והוכיח כי היא משותפת גם לסובלות מתסמונת המעי הרגיז, כביטוי מחוץ למערכת העיכול. הטיפול הטבעי המשולב בפיברומיאלגיה ובתסמונת "המעי הרגיז" נגזר גם הוא מהזיקה
הברורה בין שתי התסמונות והוא מתבסס על תזונה טבעית וצמחי מרפא לאיזון רמות הנוירוטרנסמיטורים (חומרים כימיים במוח המשמשים מוליכים עצביים), בעיקר סרוטונין, הפחתת הסטרס, הפחתת הכאב והגברת הויטליות והאנרגיה, שיפור השינה והתפקוד של מערכת העיכול (איזון מצע החיידקים הטובים המעי וניקוי הגוף מרעלים).

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר