לראשונה: ניתן לרפא את סרטן המעי הגס

סרטן המעי הגס היא המחלה השנייה בשכיחותה בישראל, ותוחלת החיים הממוצעת של החולים בה עומדת על עשרים חודשים בלבד. מחקר בינלאומי חדש הוכיח אפשרות לריפוי מלא של חולי סרטן המעי הגס.
מאת ד"ר אפרים אידלביץ'
| 10/04/2011 |
צפיות: 9,138
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
סרטן מעי גס גרורתי נחשב כמחלה חשוכת מרפא, כשמטרת הטיפול כיום מכוונת להארכת חיי המטופל ושיפור איכות חייו ככל שניתן. למעשה, תוחלת החיים הממוצעת של חולים עם גרורות בכלל וגרורות בכבד בפרט עמדה על כעשרים חודשים בלבד. בישראל מאובחנים מידי שנה כ-3200 חולי בסרטן המעי הגס, מתוכם כאלף מאובחנים עם מחלה גרורתית, וכ-30% מהם עם מחלה גרורתית המוגבלת לכבד.

למידע נוסף בנושא סרטן המעי הגס היכנסו לפורומים:
פורום גסטרואנטרולוגיה, מחלות דרכי העיכול
פורום מחלות המעי הגס
פורום מחלות כבד, גסטרואנטרולוגיה
פורום מחלות כבד, השתלות כבד, סרטן כבד
פורום סרטן (אונקולוגיה)

בשנים האחרונות, עם התקדמות המחקר הרפואי, החלו להתפתח טיפולים מותאמים אישית. טיפולים אלה יצרו מהפכות בתחומי הטיפול השונים ואפשרו יעילות טיפולית משמעותית, שכן הם התאימו למאפיינים ביולוגיים ספציפיים של החולה. מאפיינים ביולוגיים אלה אפשר להגדיר 'מרקר' מולקולארי של הגידול (MARKER). זוהי הבדיקה המאפשרת למצוא מוטציות ספציפיות בגידול, ולהתאים לחולה טיפול מונחה אישית, המתאים לפרופיל הגנטי (מולקולארית). בין הדוגמאות הבולטות הוא ה'מרקר' שנמצא בגידול חולות עם סרטן השד HER2 המתאים לתרופה 'הרצפטין', וה'מרקר' EGFR שמאפשר לאבחן חולים ספציפיים בסרטן ריאות ולהציע טיפול יעיל משמעותית באמצעות תרופה בשם 'אירסה'.

התחום הנוסף שעובר כיום שינוי גישה טיפולית הוא סרטן המעי הגס, המחלה הממאירה השנייה בשכיחותה בישראל. בתאי הגידול נמצא 'מרקר' בשם: K-ras שהוא גן המקודד קולטן על פני תא סרטני לחולי סרטן המעי הגס. חוסר מוטציה של K-ras מנבא מראש חולים אשר טיפול ב'ארביטוקס' יהיה יעיל משמעותית. 'ארביטוקס' היא תרופה ביולוגית מונחית מטרה, הפועלת באופן ממוקד בקולטן הנמצא על גבי התא הסרטני. התרופה חוסמת את פעילותו של קולטן (חלבון) ה- EGFR האחראי על מספר תהליכים בתא הסרטני הכוללים: חלוקת תאים סרטניים, התרבותם המואצת, שליחת גרורות והיווצרות כלי דם חדשים המזינים את התאים. אצל חולים שגידול שלהם לא נשא מוטציה של K-ras. טיפול בארביטוקס בשילוב עם כימותרפיה גורם את התגובה ב- 50% מהמטופלים ומשפר את שיעור ההישרדות של החולים באופן משמעותית.

מחקר בינלאומי שהתפרסם לאחרונה ב- LANCET, אחד מכתבי העת המקצועיים המובילים בעולם, הציג נתונים חדשים של סרטן המעי גס עם גרורות בכבד: לראשונה, טיפול ביולוגי המשולב עם כימותרפיה בקו ראשון בקרב חולים גרורתיים, מאפשר להעביר אותם ממסלול טיפול של הארכת חיים אל מסלול של הצלת חיים. המחקר הראה שטיפול ב'ארביטוקס' בשילוב כימותרפיה בקו ראשון, בקרב חולי סרטן המעי הגס עם גרורות המוגבלות לכבד, הקטין את הגרורות והפך אותן לברות ניתוח. כ- 70% מהחולים הגיבו לטיפול ב'ארביטוקס' וכימותרפיה שאפשר כריתה של גרורות הכבד (R0 ), ו- 34% מהמטופלים הגיעו למצב של ריפוי מלא מהמחלה! המחקר העלה כי בטיפול משולב ניתן להקטין את הגרורות בכבד ולהחזיר מספר לא קטן של המטופלים למסלול ריפוי מהמחלה.

למאמרים נוספים בנושא סרטן המעי הגס:
סרטן המעי הגס: קווים מנחים לגילוי מוקדם
סרטן המעי הגס: לא גזירה משמיים
סקר חדש בנושא סרטן המעי הגס
סרטן המעי הגס: המחקרים החדשים
קולונוסקופיה וירטואלית, קל להציל חיים

ממצאים אלה משמעותם: סרטן המעי הגס עם גרורות בכבד ניתן לריפוי, אולם לצערנו, מגמה זו עדיין אינה ממומשת בישראל. חוסר האפשרות להעניק טיפול מותאם אישית בקו ראשון לחולי סרטן המעי הגס גוזר על חולים רבים קבלת טיפול שאינו בהכרח היעיל ביותר עבורם. לכן הרופאים בישראל מוגבלים ביכולתם להילחם במחלה קשה זו.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

סוכרת סוג 2: המסלול להחלמה מלאה באמצעות ניתוח בריאטרי
ד"ר אסנת רזיאל
| 13/11/2019 |
צפיות: 3,434
רבים מאוכלוסיית העולם מתמודדים עם מחלת הסוכרת שפוגעת בשגרת חייהם ועלולה להוביל לתחלואה קשה. הטיפול התרופתי בסוכרת יעיל ומגוון ונועד ליצב את רמת הסוכר, אולם אין בו בכדי לרפא את המחלה. הניתוחים הבריאטריים, לירידה במשקל, הם כלי נהדר לטיפול בהשמנת יתר קיצונית, ובמקרים רבים נצפית במקביל לירידה במשקל גם נסיגה משמעותית של הסוכרת ואף ריפוי מלא שלה.
קרא עוד
תסביב האשך: מצב חירום אורולוגי
ד"ר דב אנגלשטיין
| 18/08/2019 |
צפיות: 5,828
תסביב אשך הוא מצב שבו האשך מסתובב על צירו. נוסף לכאב העז, במצב זה של תסביב זרימת הדם לאשך פוחתת, עם פגיעה בחיות ותפקוד האשך, מצב היכול להוביל להסרתו.
קרא עוד
אטקסיה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 13/08/2019 |
צפיות: 5,600
מה זה "אטקסיה"? ממה זה נגרם? כיצד מאבחנים אטקסיה? מהם תסמיניה העיקריים? ומה פריט המידע הכי מהותי בדרך לזיהוי ואבחון המחלה?
קרא עוד
אורטיקריה: סוגים, גורמים ודרכי טיפול
ד"ר יורם פייטלסון
| 07/08/2019 |
צפיות: 6,553
אורטיקריה גורמת להופעת פריחה, לכאבים ולתחושת אי-נוחות. בעקבות כך, החולה עלול לחוש בסטרס נפשי . סטרס זה ילווה בתחושות חרדה, עייפות כרונית ואף דיכאון. מה נחשב לטיפול האולטימטיבי עבור מחלה זו? וכיצד גורמים לגרד המציק להיעלם?
קרא עוד
סרטן השד – היום שאחרי
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/08/2019 |
צפיות: 1,236
החיים עם סרטן השד אינם נגמרים מיד עם ההחלמה. נשים צריכות לחיות עם העובדה שהמחלה בתקופת הפוגה וכי היא יכולה לשוב, חשוב ללמוד להתמודד עם הפחד
קרא עוד
פציאליס: כיצד מטפלים בשיתוק בעצב הפנים?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/07/2019 |
צפיות: 1,240
שיתוק של עצב הפנים מהווה הן בעיה תפקודית והן בעיה אסתטית. הכירורגיה הפלסטית מאפשרת מגוון של ניתוחים שיקומיים שמשפרים את איכות החיים של הלוקים במצב
קרא עוד
דיסליפידמיה: כשהכולסטרול הרע גובר על הכולסטרול הטוב
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/07/2019 |
צפיות: 756
דיסליפידמיה היא מצב שבו יש רמות לא תקינות של שומנים בדם. כדי להימנע ממצב זה, יש לאכול אוכל בריא ולהימנע מאוכל רווי שומן
קרא עוד
Temporal Arteritis: כיצד מטפלים בדלקת עורק הרקה?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 11/07/2019 |
צפיות: 773
דלקת עורק הרקה היא מחלה מסוכנת שיכולה לגרום לסיבוכים קשים כמו שבץ, עיוורון ומפרצת באבי העורקים. מה הם תסמיני הדלקת? כיצד ניתן לאבחן? ומדוע אסור להזניח את הטיפול בה?
קרא עוד
מחלת רעד: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/07/2019 |
צפיות: 830
רעד ראשוני הוא מחלה המאופיינת ברעידות קלות באזורי גוף שונים. המחלה אינה גורמת לבעיות בריאותיות, אך יכולה להשפיע על איכות החיים
קרא עוד
תסמונת מרפן: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 01/07/2019 |
צפיות: 638
תסמונת מרפן היא הפרעה גנטית אשר גורמת לנזקים גופניים רבים בעיניים, בכלי הדם ובמבנה השלד. בטיפול נכון החולים במחלה יכולים לחיות חיים ארוכים ומלאים
קרא עוד