כירופרקטיקה: יש מי שנולד למקצוע הזה

כירופרקטיקה מבוססת על הרצון להשיב את היכולת הטבעית של הגוף לרפא את עצמו. כירופרקט מספר למה בחר ללמוד כירופרקטיקה, על גישתו לריפוי ועל היחסים הנרקמים בין המטפל למטופל.
מאת ד"ר רפי פרטר
| 30/01/2011 |
צפיות: 4,236
מחשבות על רפואה וריפוי תפסו מקום בחיי עוד מאז היותי ילד. כשנודע לי שכירופרקטיקה היא תחום טיפול בעל הכרה בינלאומית ממדרגה ראשונה החלטתי שזה התחום אותו אני רוצה ללמוד. עשיתי תכנית לימודים בת שבע שנים באחד הקולג'ים המוכרים והידועים בצפון אמריקה ומיד יכלתי להתחיל ולעזור לאנשים להבריא ללא תרופות, ניתוחים זריקות ובדיקות פולשניות, אלא באמצעות מגע, שיחה, תשאול, תזונה נכונה, פעילות גופנית, מודעות והקשבה לאדם באשר הוא. ידעתי בליבי שזה המקצוע הנכון בשבילי.שבע שנים, נאמר לי, לא נלמד איך לטפל. את זה אפשר ללמוד בשלושה חודשים. שבע שנים נשקיע בלמידה מה לא לעשות ומה לא להזיז כדי לא להזיק למטופל. התחלתי לעשות זאת בבית הספר וכל יום, מאז ועד היום, הכירופרקט שבי משתפר ביכולתו לאבחן את מה שמפריע לגוף מלסלק את חוליו.

למידע נוסף בנושא כירופרקטיקה היכנסו לפורומים:
פורום הומאופתיה
פורום כירופרקטיקה
פורום ניתוחי גב, כאבי גב, עמוד שדרה
פורום עיסוי, כאבי גב
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית

על הפרקטיקה הכירופרקטית


לשיטתי, כאבים ומחלות נגרמים כתוצאה מחוסר איזון וחסימות בערוצי העצבים המובילים בין המוח לעמוד השדרה. כאשר נוצרות סטיות בחוליות עמוד השדרה נוצר מצב של חסימה המשפיע על האזור עליו אחראי העצב החסום, והתוצאה היא כאב ומחלות. הכירופרקטיקה מסייעת לאתר את החוליות שסטו ממקומן ומחזירה אותן בעדינות לממצבו המקורי, והטיפולים המשלימים שאני דוגל בהם מחזקים את השרירים והאיברים הפנימיים עד להגעה למצב מאוזן ובריא. ברגע שהמטופל מציג את עצמו ואת הבעיה שלו לכירופרקטור מתחיל למעשה הטיפול. הכירופרקטור בוחן את המטופל – את היציבה שלו, את נטיות גופו, שפת הגוף שלו , ההליכה, העמידה, הישיבה הנוקשות והפתיחות. תוך כדי תשאול ותאום ציפיות הכירופרקטור והמטופל לומדים להכיר אחד את השני. בשיחה מדווח המטפל למטופל האם הוא מזהה ומכיר את סוג החולי והאם מצבו מסוכן ומצריך התערבות תרופתית או כירורגית.

כיום, מכיוון שתודעת הציבור לתחום הכירופרקטיקה היא עדיין בחיתוליה, רוב המטופלים מגיעים אחרי ביקורים אצל סוללה של רופאים ומומחים, לאחר לקיחת תרופות וקבלת זריקות וניתוחים. בדרך כלל, אלה אנשים שהרימו ידיים ולכן מגיעים עם מצבים קיצוניים. בשלב זה הכירופרקטור מסביר את ההבדל בין לטפל בסימפטומים ובין טיפול בבריאות, טיפול בסיבה לסימפטומים שמפריעה לזרימה של בריאות אופטימאלית בגוף. סימפטום הוא תגובה הגנתית בריאה של הגוף כדי לשמור ,לשמר ולהאריך ימים, והוא אינו דורש טיפול. להבדיל מסימפטום, בבריאות ודרך חיים נחוץ ובלתי אפשרי שלא להקשיב לגוף, ובמידת הצורך לעשות את השינויים הנדרשים, גם אם זה לא נוח, על מנת להשיג חזרה את מה שאבד לנו. על הבדיקה הכירופרקטית אין צורך להרחיב כי יש אינספור ספרים על בדיקות אורטופדיות, נוירולוגיות, וכירופרקטיות שהכירופרקטור למד לבצע. בקצרה, ניתן לומר שהכירופרקטור, כשהוא מאבחן ובודק את המטופל בפעם הראשונה, לומד את שלד המטופל על כל מפרק וכל חוליה שבו, לומד את התבטאות הנטיות ודרך החיים והשפעתם על הגוף, מסתכל ומזהה את אי הסדר וחוסר איזון שמוביל לתגובה הסימפטומטית ואז מודיע למטופל אם יוכל לעזור במקרה שלו.

גישות בכירופרקטיקה


בשלב זה נבדלים הכירופרקטורים בגישתם להמלצת הטיפול. יש את אלה שיטפלו בסיבה לסימפטומים, בהעצמת הבריאות של המטופל, ילמדו אותו לקחת חלק ואחריות בתהליך הריפוי וימליצו על טיפולים מתוך המודעות הזו. יש אחרים שכל תשומת הלב שלהם תנתן לניסיון להיפטר מהסימפטום כדי להקל על הכאבים של המטופל. אני שייך לקבוצה הראשונה. אם הכירופרקט מאמין בבריאות מן הסתם ימליץ למטופל לטפל בבריאותו כל החיים. אם הכירופרקט השכיל ולמד גם את היתרונות של מקצועו, לבטח גם ידע את מה שאינו יודע לעשות וידאג להשלים את תמונת מצבו הבריאותי של המטופל ואף להמליץ על מומחים נוספים שיהיו מעורבים בתהליך הטיפול כמו תזונאים, מעסים, אוסטאופטים, מרפאים סיניים, רפלקסולוגים, מדריכי פעילות גופנית וכן הלאה. אחרי סידרה של כמה טיפולים נעשית בדיקה משווה להערכת מצב ושביעות רצונו של המטפל. חשוב לציין כי במקרים בהם נגרם נזק שמסכן את בריאותו וחייו של המטופל קיומם של צילומי רנטגן, CT ו- MRI הכרחי, וחשוב כי כל דו"ח יהיה מול המטפל, אם כי 95% מהמטופלים במרפאתו של הכירופרקטור אינם במצב של סכנת חיים. מניסיוני בעבודה עם מטופלים התרחשו מצבים בהם גם אורטופדיה וגם כירופרקטיקה לא יכלו לעזור על פי הצילום בלבד, אך רצונו ושאיפתו של המטופל היו להבריא באופן טבעי ולא פולשני ולפתע רצון המטופל גבר על העדות הפוטוגנית.

למאמרים בנושא כירופרקטיקה:
אל תאמינו למיתוסים על כירופרקטיקה
הידעתם? כירופרקטיקה חיונית לבריאות
כירופרקטיקה היא הפתרון לבעיית עקמת
מדוע ספורטאים מתים על כירופרקטיקה?
כיצד כירופרקטיקה מטפלת בבעיית סחרחורת?

כירופרקטיקה שנעשית במסירות


בזמן הטיפול ובכל טיפול הכירופרקטור מעריך את מצב המטופל ואת תגובתו לטיפולים שבוצעו עד כה, נוגע, מזיז ומשחרר חוליות בכדי להמשיך ללמוד את המטופל, את גופו, הרגליו הטובים והרעים ותפקודו היומי יומי, להבדיל מבדיקת תגובתו של המטופל לתרופה או לזריקה. יחס זה אינו משתנה אם המטופל הוא תינוק, אישה בהריון או אדם מבוגר מאוד. כל טיפול נעשה וצריך להיעשות מתוך התחושה שהכירופרקטור מטפל בילד שלו, בבן זוגו או בהורה שלו – עד כדי כך להפגין רגישות והקשבה. אני נוהג לשבח את המטופל על בחירתו בכירופרקטיקה, על לקיחת האחריות על תהליך ההבראה, על סובלנותו ועל שאיפשר לכירופרקטיקה לעזור לו. זוהי הסיבה שאני אוהב את הכירופרקט שבי - הוא אישי, אנושי, מסור, מלא מוטיבציה, הוא בחר בחיים ככוח ריפוי טבעי והוא מחפש להשתפר ולעזור לי להבריא בכל רגע יותר ויותר.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

פציעת מאמץ חוזרני: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 15/07/2019 |
צפיות: 680
פציעת מאמץ חוזרני היא פגיעה בשריר או בגיד שמתרחשת עקב מאמץ חריג. התאמת סביבת העבודה ושמירה על יציבה נכונה ימנעו את הפציעה ואת הנזק שהיא גורמת
קרא עוד
טונוס שריר נמוך: גורמים ודרכי טיפול בהיפוטוניה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 07/07/2019 |
צפיות: 712
היפוטוניה היא חולשה של טונוס השריר אשר באה לידי ביטוי בעיכובי התפתחות מוטוריים אצל תינוקות ואצל פעוטות
קרא עוד
כיצד למנוע פציעות במשחק כדורשת?
ד"ר עדי מור
| 25/06/2019 |
צפיות: 1,346
פציעות בכף היד ובאצבעות נחשבות לנפוצות בקרב שחקניות כדורשת, ומספרן עולה משנה לשנה. כמה סוגי פציעות קיימות? מהן דרכי הטיפול? וכיצד נגרמת פציעה מסוג זה?
קרא עוד
שין ספלינט: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 24/06/2019 |
צפיות: 614
שין ספלינט הוא כאב הנגרם מלחץ ומעומס על עצם השוקה. מנוחה והפסקת הפעילות יימנעו החמרה של המצב
קרא עוד
קיפוזיס: גורמים ודרכי טיפול בגיבנת
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 23/06/2019 |
צפיות: 1,045
גיבנת היא בליטה בגב העליון אשר יכולה להיגרם בגלל מגוון סיבות, כמו יציבה לקויה, גידולים בעמוד השדרה ואוסטאופורוזיס
קרא עוד
שבר בצוואר הירך בגיל השלישי
ד"ר איל יעקבי
| 16/06/2019 |
צפיות: 913
אחוז גבוה של אנשים מקרב אוכלוסיית הגיל השלישי סובלים משבר בצוואר הירך. שבר מסוג זה פוגע קשות באיכות החיים ובתוחלת החיים של מטופלים בגיל זה. מה הוא השילוב הנחוץ לקבלת הטיפול היעיל ביותר? וכיצד קשורה לכל זה מחלת האוסטאופורוזיס?
קרא עוד
פיזיותרפיה לכאבי גב עליון
פיזיוקליק
| 10/06/2019 |
צפיות: 1,225
אנשים רבים סובלים מכאבי גב עליון כתוצאה מאורח החיים המודרני, ישיבה לא נכונה ויציבה כפופה. מהן הסיבות לכאב זה? איזה קשר קיים בין האנטומיה הטבעית של האדם להופעת כאבים בגב העליון? ואילו תרגילי פיזיותרפיה יסייעו בהפחתת כאבים אלו?
קרא עוד
תסמונת הצביטה בכתף: תסמינים, גורמים ותרגילי פיזיותרפיה
פיזיוקליק
| 16/05/2019 |
צפיות: 1,184
אתם חשים כאב הדומה לצביטה באזור הכתף בעת הרמת היד כלפי מעלה? אתם לא מדמיינים. הכאב החד הזה הוא חלק מתסמונת הצביטה בכתף. מה הגורמים לתסמונת? מה הם דרכי הטיפול? וכיצד פיזיותרפיה מסייעת לשיפור הבעיה הרפואית?
קרא עוד
פיזיותרפיה לטיפול בוורטיגו
פיזיוקליק
| 28/04/2019 |
צפיות: 1,243
האם הרגשתם לאחרונה שכל העולם מסתובב לכם? שאתם לא מסוגלים לשמור על שיווי המשקל שלכם? אולי אתם סובלים מוורטיגו. תרגילי פיזיותרפיה הם אחד מהפתרונות היעילים ביותר לטיפול ומניעת התקפים אלו. מה כולל הליך השיקום? כיצד פועל כל תרגיל? ואילו תרגילים יש לבצע בבית?
קרא עוד
כיצד פותרים כאבים לאחר ניתוח?
ד"ר אלון מרגלית
| 17/04/2019 |
צפיות: 1,232
לאחר כל הליך כירורגי באשר הוא מגיע כאב. הכאב הפיזי עלול לגרום לסבל נפשי. שני גורמים אלו יכולים לעכב את הליך ההחלמה. מדוע אסורה מנוחה מלאה? כיצד בונים תכנית שיקום מדויקת? ומה חשיבות השינה להליך?
קרא עוד