גישור גירושין: מדריך למתגרשים הטריים

גישור גירושין הוא תהליך שנועד לאפשר לזוגות להגיע להסדר בנושאי ממון, משמורת ילדים, מזונות ועוד. תהליך גישור גירושין מפחית את המתח, משפר את התקשורת הבינאישית בין בני הזוג ועוזר להגיע להחלטות נכונות.
מאת ד"ר סוזן זיידל
| 19/01/2011 |
צפיות: 4,628
המטרה העיקרית של תהליך גישור גירושין היא לאפשר לזוגות להגיע להסדר, שיסייע להם להיפרד ולהתגרש כחוק. רוב הזוגות שפונים למגשר מעוניינים להגיע להסכם גירושין, הכולל הסדר הורות והסכם ממון. מטרה משנית היא להגיע להסדר, שישרת את בני המשפחה בצורה הנכונה ביותר, בהתאם לנסיבות המשפחתיות. לא די בכך שמגיעים להסכם. איכות הסכם הפירוד חשובה לא פחות. איכות ההסכם קשורה לא רק לתוצאות סבירות והוגנות עבור בני-הזוג, אלא בייחוד להחלטות טובות בעניין רווחת ילדיהם.

למידע נוסף בנושא גישור גירושין ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום ביטוח בריאות, ביטוח סיעודי
פורום זכויות נשים בהריון, זכויות לאחר לידה
פורום זכויות רפואיות
פורום פרידות, גירושין, בגידות
פורום רשלנות רפואית

מטרה נוספת, מבחינת המגשר, היא לשפר את יכולתם של בני-הזוג לנהל דיון ענייני, נטול איבה, כדרך לפתור חילוקי דעות ובעיות. שאיפה זו רלוונטית כשלבני-הזוג ילדים משותפים והם ימשיכו לנהל מערכת יחסים שיתופית כהורים לילדים, גם לאחר הגט. התקווה היא שבני-זוג אלו ידעו להשתמש בכלים שרכשו למען העתיד - אם יתעוררו בעיות חדשות וחילוקי דעות בעניין הילדים.

מבנה התהליך של גישור גירושין


תהליך גישור גירושין מתחיל בקבלת מידע על המשפחה ועל צעדיהם של בני-הזוג ביחס לפירוד. כמו בכל תהליך גישור, לאחר שהמגשר מסביר מהו תהליך הגישור - הצדדים מתבקשים להסכים לכללי יסוד ולחתום על טופס השתתפות בתהליך. בשלב הבא, על הצדדים לקבוע את תחומי הדיון. ברוב המקרים, זוגות ירצו לדון בכל הסוגיות של הגירושין, גם אם פנו לגישור כדי ליישב מחלוקת מסוימת. בדרך כלל מתחילים בנושא ההורות, ממשיכים בדיון על מזונות הילדים ומסיימים בנושא חלוקת הרכוש.

בכל נושא ונושא, דרך העבודה היא לאסוף מידע רלוונטי מחוץ לפגישות הגישור, להביא את המידע לישיבות הגישור, לבדוק אפשרויות שונות בכל נושא, לנהל לגביו משא ומתן ולקבל החלטות. איסוף עובדות ומספרים הוא משימה חיונית, כי יש להגיע להחלטות רק לאחר שהושג מידע מלא ומדויק. המגשר ינחה את בני-הזוג כיצד להשיג מידע נחוץ בכל נושא שעל הפרק. מידע רלוונטי עשוי להתקבל ממומחים שונים, כגון עורכי-דין, רואי חשבון, יועצי מס, מתווכים, שמאים, מומחים לבטוח ופסיכולוגים. מספר הפגישות עם מגשר משתנה מזוג לזוג בהתאם למורכבות הנושאים ונכונות האנשים להגיע להסדר. ברוב המקרים התהליך יימשך בין שלוש לשש פגישות.

בסיום התהליך של גישור הגירושין, המגשר כותב סיכום של החלטות בני-הזוג בכל הנושאים. זהו מזכר הבנה, והוא מהווה בסיס להסכם גירושין משפטי. ההסכם עצמו נערך על ידי עורך-דין. ניתן לאשר את ההסכם בבית-המשפט לענייני משפחה או בבית-הדין הרבני, ולאחר מכן יסדיר בית-הדין הרבני את מתן הגט.

נוהל מפגשי גישור גירושין


בגישור משפחתי רוב המפגשים יהיו משותפים לשני בני-הזוג. עם זאת, יש מצבים שבהם דרוש מפגש נפרד עם כל צד. המגשר יתווה את מדיניותו לגבי מפגשים נפרדים מן ההתחלה, כשנקבעים כללי היסוד. אחת הסיבות לשימוש בשיחות נפרדות היא לבדוק אם קיימת אלימות במשפחה, דבר שישפיע על המשך העבודה עם הזוג. סיבה נוספת היא לאפשר לצדדים לדבר על בעיות, שהם חוששים להעלות במפגש משותף, או שהם מסרבים לדון בהן בנוכחות הצד האחר. במקרים חריגים, כאשר הגישור כולו יתנהל בשיחות נפרדות, המגשר ישמש כמתווך בין הצדדים וישתמש ב"דיפלומטיה של דילוגים". במקרים אלה, ייתכן שיגיעו להסכם גירושין מקובל, אך מערכת היחסים בין בני-הזוג תישאר מתוחה ובעייתית.

השתתפות הילדים בתהליכי גישור גירושין


ככלל, הילדים אינם לוקחים חלק בתהליך גישור גירושין, אך לעיתים השתתפותם הכרחית כאשר מוקד הסכסוך מתרחש סביבם. מגשרים, שיש להם רקע מקצועי בטיפול משפחתי או בטיפול בילדים, נוטים יותר לערב ילדים בשיחות הגישור. לפיכך, זוגות שמוקד הסכסוך שלהם נסב על ילדיהם – רצוי שיבחרו במגשר בעל רקע טיפולי ולא במגשר מרקע משפטי בלבד.

המגשר יכול להיפגש עם כל ילד בנפרד או עם כל הילדים יחד, ללא נוכחות ההורים. לאחר שיחה עם הילדים, ההורים יקבלו מהמגשר מידע על הרגשות של ילדיהם, על חרדותיהם ורצונותיהם המיוחדים, בתנאי שהילדים הסכימו כי המגשר ידווח להורים. מידע זה עשוי לעזור להורים להגיע להחלטות נכונות יותר על הסדרי ההורות בעתיד. ייתכן שהמגשר יזמין את הילדים לפגישה משותפת עם הוריהם כאשר דנים בהסדרים הנוגעים להם ישירות. לפעמים המגשר מזמין את הילדים לקראת סיום גישור גירושין, כדי לבדוק את תגובתם לתוכנית, שהציעו ההורים עבורם. תגובתם של הילדים יכולה לגלות שיקולים, שההורים לא חשבו עליהם.

להשתתפות הילדים בתהליך של גישור גירושין יש חשיבות גם עבור הילדים עצמם. יש להם הזדמנות להבין טוב יותר מה מתרחש במשפחה, דבר שיכול להפחית את הבלבול והחרדה מן העתיד. המפגש מדגים לילדים, שהוריהם מנסים להסדיר את הסכסוך בצורה שקטה ושאין הם מנהלים ביניהם "מלחמה". הילדים המשתתפים במפגשי גישור גירושין נוכחים לדעת, שהוריהם מביאים בחשבון את צורכיהם ואת רצונותיהם וכי לא נשכחו ולא נדחקו הצידה בתוך המערבולת של המשבר. בכל מקרה, האחריות לקבלת ההחלטות תישאר בידי ההורים. הילדים יכולים להשמיע את דאגותיהם ואת רצונותיהם, אולם את ההחלטות העיקריות יקבלו הוריהם.

השתתפות של מומחים ובעלי עניין בתהליך גישור גירושין


על פי רוב, כשעורכי-דין יועצים או מייצגים תיקי גירושין, הם נשארים ברקע ואינם משתתפים בפועל במפגשי גישור גירושין. בענייני משפחה, עורכי-דין מניחים ללקוחותיהם לייצג את עצמם במשא ומתן המתקיים בגישור. עם זאת, נוכחותם והשתתפותם הפעילה בישיבות גישור גירושין היא בהחלט אפשרית. השתתפותם שכיחה יותר כשהגישור מתנהל לאחר שהתיק הופנה מבית המשפט. בכל מקרה, עורכי-הדין הם מקור למידע וייעוץ מחוץ למפגשי הגישור, ויש להם מעורבות פעילה בעיקר לפני קבלת ההחלטות הסופיות ובעריכת הסכם הגירושין.

אם יש צורך במומחים מתחומים אחרים (רואה-חשבון, פסיכולוג וכד'), הם יעבירו את חוות דעתם בכתב לצדדים או למגשר ולא ישתתפו בפועל בישיבות גישור גירושין. רק במקרים מיוחדים מערבים את המומחה במפגשי גישור גירושין. המומחים יוזמנו כדי לייעץ לבני-הזוג בנוכחות המגשר, או כדי למסור מידע מקצועי ואובייקטיבי על היקף רכוש המשפחה ושוויו, או על הצרכים המיוחדים של הילדים.

המגשר יכול להזמין גם אנשים אחרים, אם לדעתו יש להם השפעה ניכרת על אחד הצדדים, לחיוב או לשלילה. ה"אחרים" הם בני המשפחה המורחבת או שהם שותפים חדשים לחיים, המעורבים רגשית בתהליך הגירושין. המגשר ירצה לגייס את שיתוף הפעולה שלהם, או לסירוגין, לנטרל את השפעתם השלילית. בכל מקרה, השיחות עם ה"אחרים" יתנהלו רק עם אותו צד, שהם תומכים בו. בפועל, ברוב המקרים, רק המגשר ובני-הזוג משתתפים בישיבות גישור גירושין.

מדוע גישור גירושין אפקטיבי ומה המגבלות שלו?


גישור גירושין מפחית את המתח


לשיטת הגישור באשר היא יש עוצמה רבה, המעודדת שיתוף פעולה בין הצדדים. המגשר מפיג את המתח כי הוא מספק מידע והדרכה על ההיבטים הרגשיים והמשפטיים של הגירושין, ובאופן הצגת דבריו הוא מביע אמון ביכולתם של בני-הזוג לפתור את בעיותיהם בהגינות ובצורה מתקבלת על הדעת.

התייחסות למציאות


מאחר שמדובר על נתונים כספיים ועובדות גלויות, נאלצים בני-הזוג להתמודד עם מציאות אובייקטיבית. תהליך זה משכנע אותם לנטוש את הדרישות והציפיות הלא מציאותיות שבהן אחזו תחילה. המגשר משתדל לפזר חששות, שהועלו בעבר והתבססו על איומים ברגעי כעס, או על סיפורים קיצוניים ששמעו על זוגות אחרים, ולא בהכרח הם נכונים או מתאימים להם.

גישור גירושין משפר את התקשורת הבין-אישית


"סוד" נוסף להצלחת הגישור טמון בהידברות הישירה בין בני-הזוג, בנוכחות המגשר. בדרך זו אפשר להבהיר אי-הבנות ולהתייחס לבעיות רגשיות. אצל רוב הזוגות שנקלעו למשבר גירושין, התקשורת ביניהם מאופיינת בהבעת כעס והאשמות או בנתק מוחלט - שני כשלים שעלולים לגרום מחלוקות חדשות, להחריף מחלוקות קיימות ולהקשות על הניסיון לפתור את הבעיות. תקשורת ישירה וגלויה, שמתנהלת בסיוע של מגשר, תורמת להרגעת האווירה. נוכחות המגשר משפיעה על התנהגות הצדדים לטובה והם מתייחסים זה לזו בצורה מתונה ומכובדת. הוא מתערב בעדינות, מונע התקפות אישיות ומחזיר את הדיון למסלול מציאותי ותכליתי, שמסייע לבני-הזוג למצוא פיתרונות שמתקבלים על דעת שניהם.

ניסוח מבוקר ונייטרלי


המגשר מציג בדרך מיוחדת את סוגיות הגירושין. הוא מנסח את הבעיות בצורה שמעודדת שיתוף פעולה ולא תחרות. למשל, במקום לשאול:"מי יקבל את הילדים" - הוא מבקש מהזוג לחשוב על הדרך שבה יתחלקו באחריותם כהורים אחרי הפירוד. במקום לשאול:"כמה כסף מוכן הבעל לשלם עבור הילדים", או "כמה כסף האישה דורשת מבעלה" - הוא ישאל כיצד יחלקו את ההכנסות שלהם, כדי לכסות את הוצאות המשפחה בשני הבתים שייווצרו. המגשר מנסח מחדש את התבטאויות הצדדים מתוך כוונה להדגיש את ההיבט החיובי שבדברים ולהפחית את ההיבט השלילי המעורר מחלוקת ואיבה.
<@ --- IMG_2 --- @>

שילוב אינטרסים


בתהליך בירור האינטרסים - חומריים ופסיכולוגיים – בני-הזוג רואים, שלמרות ההתנגשות בדרישותיהם, לא כל האינטרסים שלהם מתנגשים וחלקם אפילו משתלבים זה בזה. הבנה זו פותחת דלת לפתרונות יצירתיים, שמספקים את האינטרסים העיקריים של שני בני-הזוג. הוזכר קודם, שהפחד מהעתיד הבלתי ידוע הוא אחד המקורות לסכסוכים בגירושין. בתהליך גישור גירושין בודקים לעומק ומציירים יחד את התמונה הכלכלית ואת המשך התפקידים ההוריים שלאחר הגירושין כדי לפזר את הערפל ולעודד התמודדות עם המצב האובייקטיבי. תהליך הבדיקה והדיון המשותף מסייע בהורדת חלק מהחרדות.

הצלחה חלקית, מבוי סתום וסיכונים


שיטת גישור גירושין איננה "תרופת פלא" ולא כל הזוגות שמתנסים בתהליך גישור גירושין, מסיימים אותו בהצלחה. יחד עם זאת, ההצלחה בגישור אינה בהכרח "הכל או לא כלום". לפעמים הזוג פותר חלק מהבעיות בגישור ומשאיר סוגיה אחת להכרעה משפטית. לפעמים אף קורה, שבני-הזוג מצליחים להסדיר ביניהם את הסוגיה שבמחלוקת גם בתקופת ההמתנה לדיון בבית-המשפט.

מבוי סתום נוצר מסיבות שונות והמגשר מנסה להבין את מקור הבעיה בשיחות נפרדות עם בני-הזוג. לפעמים מקור המכשול הוא בהתערבות של צד חיצוני. לפעמים הוא משקף את חוסר המוכנות של אחד הצדדים, או של שניהם, לנקוט בצעד סופי שאין אחריו חזרה. לפעמים קיימת בעיה רגשית המונעת מבני-הזוג להתפשר על נושא מסוים. תהליך הגישור לא יכול לפתור את כל הבעיות מסוג זה.

תהליך גישור גירושין דורש אמינות מבני-הזוג. אין כל דרך לפקח עליהם ולהבטיח, שהם אכן ממלאים בקפידה את כללי היסוד של התהליך. לדוגמה, הטיפול בנושאי מזונות וחלוקת הרכוש מבוסס על חשיפה מלאה של הכנסות ושל נכסים כלכליים, ולצורך זה ניתן להיעזר במסמכים רשמיים מבנקים, מס הכנסה וכד', אך בפועל הדיוק בדיווח ושלמותו תלוי בעצם ביושרם של האנשים.

למאמרים נוספים בנושא גישור גירושין:
גישור גירושין מעניק וודאות
גישור גירושין או מאבק משפטי?
גישור גירושין: יתרונות בדרך להסכם
גישור גירושין: מתי כדאי? מה החסרונות?
גישור גירושין: אתם חלק מההחלטה הסופית

אם קיים חשש רציני לגבי יושר, ייתכן שייצוג משפטי יתאים יותר מגישור. עם זאת, יש לשער, שבני-זוג שמסתירים מידע או מרמים בתהליך גישור גירושין, עלולים לנהוג באותה דרך גם בבית המשפט. בכל מקרה רצוי להכניס להסכם הגירושין סעיף, שבו כל צד מצהיר, שאין ברשותו נכסים נוספים פרט לאלה שציין בהסכם, ואם יתגלה בעתיד הון חבוי, הרי לבן-הזוג לשעבר תהיה זכות לתבוע את חלקו בהון שנחשף.

במקרים חריגים קיימת אפשרות שאחד הצדדים משתמש בתהליך גישור גירושין כתחבולה מעכבת או כמסווה לטקטיקה עוינת, שהוא נוקט מאחורי גבו של האחר, כדי לזכות ביתרון או לגרום פגיעה. אין כל דרך למנוע פעולות כאלו ולכן נדרשת מידה של אמון בבן-הזוג, כתנאי להשתתפות בתהליך גישור גירושין. לא רצוי לבחור מלכתחילה בגישור, אם בן-הזוג נתפס כבלתי אמין לחלוטין.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  •  עו"ד אריק שלו
    עו"ד אריק שלו
    עו"ד לרשלנות רפואית עו"ד לתחום רשלנות רפואית, נזיקין, ביטוח לאומי, מיסוי, פגיעות בעבודה ודיני עבודה. ייצוג עובדים ומעסיקים בכל הערכאות המשפטיות. בעל משרד עו"ד בת"א ובירושלים. ... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

חוק וסדר בעולם תאונות הדרכים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 31/07/2019 |
צפיות: 1,042
לנפגע תאונת דרכים קיימת הזכות לתבוע פיצוי מחברת הביטוח שביטחה את הרכב בביטוח חובה. עם זאת, קיימים מקרים רבים שעלולים "ליפול" בין הכיסאות והאדם מן היישוב אינו יודע כיצד לסווג את האירוע שבו הוא נפגע
קרא עוד
כל מה שחשוב לדעת על תביעות ביטוח
עו"ד בועז אלקלעי
| 02/06/2019 |
צפיות: 612
קיימים דברים נסתרים רבים בתחום הביטוח. רבים מהמבוטחים לא מודעים לזכויותיהם ומוותרים על כסף שמגיע להם רק כדי לא להיכנס למאבק שנראה להם אבוד מראש. האומנם? עורך הדין בועז אלקלעי הגיע להסביר על סוגי הפוליסות השונות ומה מומלץ לעשות בשעת תביעה
קרא עוד
רשלנות מילולית: דברים שאסור לומר למטופל
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 13/05/2019 |
צפיות: 555
סמכות הרופאים היא ערך עליון, ושמירה על תדמית מקצועית אל מול הפציינטים חשובה לאין שיעור. הכירו את הכללים ההתנהגותיים שיסייעו לכם לדבוק במטרה ולשמר את התדמית
קרא עוד
המדריך המלא למימוש זכויות רפואיות
שמאי שזירי
| 29/04/2019 |
צפיות: 1,156
נקלעתם למצב של אובדן כושר עבודה, עברתם תאונה, נפצעתם או חליתם? זה הזמן להתחיל להתעורר ולשאול את עצמכם: מה בדיוק מגיע לכם, לאילו גופים לפנות? וכיצד עושים את זה נכון?
קרא עוד
איסור פיטורי נשים בזמן היריון
 עו"ד אריק שלו
| 10/04/2019 |
צפיות: 1,152
בישראל, קיים חוק הנקרא עבודת נשים, במסגרתו לא ניתן לפטר נשים בעלות ותק עבודה של למעלה מחצי שנה, אלא אם כן השיג המעסיק היתר מיוחד. כיצד מקבל המעסיק היתר זה? מהו הקנס הכספי לפיטורי אישה הרה? ואילו זכויות נוספות של נשים מוגנות על פי חוק זה?
קרא עוד
אני בדיכאון, יש לי זכויות?
שמאי שזירי
| 28/02/2019 |
צפיות: 708
דיכאון משפיע רבות על יכולות התפקוד היומיומית. לכן, הסובלים מדיכאון זכאים לזכויות בביטוח הלאומי ובחברות הביטוח. כדי לקבל את הפיצויים יש לדעת למי לפנות וכיצד לבנות את התיק הרפואי בצורה הטובה ביותר
קרא עוד
תאונת עבודה, מחלת מקצוע ומה שביניהם – זכויות רפואיות
שמאי שזירי
| 31/01/2019 |
צפיות: 590
הכרה מהביטוח הלאומי בתאונת עבודה ובמחלת מקצוע עלולה להיות מסע ארוך ומייגע, לכן יש לדעת מה ההבדל בין השניים וכיצד לבצע את ההליך נכונה מול הרשויות
קרא עוד
פטור ממס הכנסה
שמאי שזירי
| 13/01/2019 |
צפיות: 649
קבלת פטור ממס הכנסה כרוכה בהליך בירוקרטי לא פשוט, כדי לקבל את הזכויות המרביות יש להכיר את ההליך מקרוב ולדעת למה לצפות ממנו, רק כך אפשר למנוע את כישלון התהליך
קרא עוד
נפגעתם בתאונת דרכים? כך תקבלו את הפיצוי המקסימאלי
עו"ד בועז אלקלעי
| 03/01/2019 |
צפיות: 469
תאונת דרכים היא מאורע קשה בפני עצמו, אך על כך נוסף האתגר של קבלת הפיצויים. כדי להקל על התהליך חשוב שהנפגעים ידעו את הזכויות שלהם
קרא עוד
תאונת עבודה: כיצד לקבל את מלוא הזכויות בגין פגיעה בעבודה?
עו"ד בועז אלקלעי
| 15/11/2018 |
צפיות: 682
תאונת עבודה היא מצב שבו עובד נפגע במהלך עבודתו, אם במקום העבודה ואם בשל אופי העבודה. במקרים אלה העובד זכאי לפיצוי כספי, כדי לקבל את מלוא הסכום צריך לדעת למי לפנות ואיזה טפסים למלא
קרא עוד