האם סקס מקל על מיגרנה?

האם רק מבוגרים סובלים ממיגרנה? לא נכון. האם מיגרנה היא מחלה תורשתית? נכון. והאם יחסי מין מקלים על כאבי ראש? נכון חלקית. בנושא מיגרנה יש מיתוסים רבים, וכאן נשבור כמה מהם ונעמיד דברים על דיוקם.
ד``ר רחל הרינג - חנית
| 01/01/2011 |
צפיות: 12,411
מיגרנה היא בעיה שכיחה באוכלוסיה, כאשר הנתונים הם ש-18% מהנשים ו-6% מהגברים יסבלו מהתקפי מיגרנה במהלך חייהם. לא ידוע באופן מוחלט מהו הגורם לבעיית מיגרנה: האם מדובר באורח חיים או אולי הגורמים גנטיים, אך המיתוסים ביחס למיגרנה רבים. רבים מקשרים בין שוקולד למיגרנה, וחושבים שיחסי מין זו דרך טובה לטפל בהתקף מיגרנה, ואילו אחרים בטוחים שילדים לא סובלים ממיגרנה, ושזו מחלה של מבוגרים בלבד. כעת נשבור כמה מיתוסים ונעמיד דברים על דיוקם:

1. מיגרנה זאת לא מחלה, "זה הכול בראש", זו תופעה פסיכוסומאטית- לא נכון.


מיגרנה היא מחלה מוחית המתאפיינת בהתקפי כאב חוזרים בחצי הראש וגם בבחילות, הקאות, שלשול, הטלת שתן מרובה, קור בידיים וברגליים. על כן, אפשר לקחת תרופה כלשהי, כגון אקסידול או אדויל, או תרופות מסוג טריפטנים, מיד כשההתקף מתחיל ולא לחכות שהמיגרנה תעבור מעצמה.

לשאלות בנושא מיגרנה, כאבי ראש ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום כאב
פורום נוירוכירורגיה, ניתוחי ראש
פורום נוירולוגיה ילדים
פורום נוירולוגיה, שבץ מוחי, אירוע מוחי
פורום תרופות ייעוץ תרופתי

2. שוקולד וקפה גורמים למיגרנה- נכון חלקית.


לכל המזונות המכילים קפאין, כגון שוקולד, תה, קפה, קוקה קולה- ישנה השפעה על המיגרנה. עודף קפאין או הפסקה פתאומית של צריכת קפאין עלולים לגרום להתקף מיגרנה (לדוגמא בזמן צום ביום כיפור, או ביום שבת, כאשר קמים מאוחר ושותים את הקפה הראשון לקראת הצהריים). יחד עם זאת, שוקולד או קפה גם יכולים להקל על התקף מיגרנה, משום שהם גורמים להרחבת כלי הדם במוח. ההמלצה למי ששותה כמות גדולה של קפה ומעוניין להוריד אותה בלי להסתכן בהתקפי מיגרנה- להפחית את הכמות בהדרגה, ולא בבת אחת.

3. לחץ גורם למיגרנה- נכון חלקית.


ידוע כי מצבי לחץ ומתח עלולים להוביל להתקף מיגרנה, אך גם ירידה בלחץ היומיומי עלולה להיות הגורם להתקף. ישנם אנשים הסובלים ממיגרנות רק בסופי שבוע, משום שזה הזמן בו הם מרשים לעצמם להירגע ולנוח, וזה הזמן שבו הגוף יוצא מהשגרה. כאשר זה קורה, כלי הדם במוח מתרחבים, ועלול להתרחש התקף מיגרנה. כל יציאה מהשגרה, בין אם בשל אירוע חיובי כמו חופש או מנוחה ובין אם בשל אירוע שלילי, עלולה לגרום למיגרנה.

4. רק מבוגרים סובלים ממיגרנה- לא נכון.


התקפי מיגרנה יכולים להתחיל בגיל ינקות. החל מגיל 12 שכיחות המיגרנה בילדים דומה לשכיחות המחלה אצל מבוגרים. נתון מעניין הוא שעד גיל 12 יותר בנים מבנות סובלים ממיגרנות, ואילו מגיל 12 ומעלה הסטטיסטיקה משתנה ובנות סובלות יותר ממיגרנות מאשר בנים. זאת בשל שינויים הורמונאליים, הגורמים להופעת המיגרנה.

למאמרים נוספים על כאבי ראש, מיגרנה ועוד:
הידעת? 10 עובדות על מיגרנה
מעשנים פחות, עובדים יותר
כאבי ראש, לא משחק ילדים
וידאו: מיגרנה, אפשר להתגבר עליה
פרויקט כאב: כאבי ראש, כאבי גב ושרירים

5. מיגרנה היא מחלה תורשתית- נכון.


ל-70%-80% מהסובלים ממיגרנה ישנו בן משפחה נוסף שסובל ממיגרנה, ואכן, בחודשים האחרונים התפרסם מחקר על כך שהתגלה הגן שגורם להתקפי מיגרנה.

6. גברים אינם סובלים ממיגרנה- לא נכון.


אמנם גברים סובלים ממיגרנה פי שתיים עד ארבע פחות מאשר נשים, אך אין זה נכון שהם לא סובלים כלל ממיגרנה. ההשערה בקרב הרופאים היא שנשים סובלות ממיגרנות פי שניים מגברים בשל השינויים ההורמונאליים שהן עוברות במהלך חייהן: תחילת הוסת, הריון ולידה, גיל המעבר.

7. יחסי מין מקלים על כאבי ראש- נכון חלקית.


אצל חלק מהאנשים שסובלים ממיגרנות יחסי המין פועלים כמו משכך כאבים טבעי, ככל הנראה בשל שחרור האנדורפינים. אצל חלק אחר מהסובלים ממיגרנה יחסי מין עלולים דווקא להחמיר את כאב הראש הקיים. זה אינדיבידואלי.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר ראובן אייכנבאום
    ד"ר ראובן אייכנבאום
    נוירולוג בכיר ומומחה ברפואה פיזיקלית, שיקום ושיקום נוירולוגי. נותן חוות דעת שניה, רפואית ורפואית משפטית.... קרא עוד
  • ד"ר עדי אדר
    ד"ר עדי אדר
    מומחה לנוירולוגיית ילדים דר` עדי אדר הינו מומחה לנוירולוגיה והתפתחות הילד, כיום מנהל את מכון אדר , מכון ארצי לאבחון הפרעות קשב וריכוז, נירולוגיה ילדים. מכון אדר זכה גם השנה בסקר שביעות רצון של... קרא עוד