מה יכול לפגוע בהליך גישור גירושין?

על הליך גישור גירושין משפיעים גורמים רבים: החל מהאישיות של בני הזוג, דרך כמות הכסף והרכוש שיש להם ועד בני המשפחה והחברים שמפעילים לחצים על בני הזוג. מהם כל הגורמים המשפיעים על הליך גישור גירושין ומה מסייע להגיע להסכם גירושין מוצלח.
מאת ד"ר סוזן זיידל
| 31/10/2010 |
צפיות: 9,476
גישור גירושין הוא הליך הנערך מחוץ לכותלי בית המשפט או בית דין רבני והוא מאפשר לדון בכל הנושאים הקשורים בפירוק הקשר (משמורת ילדים, חלוקת רכוש ועוד) על מנת להגיע להסכם גירושין מלא. מעניין ללמוד כי על הליך גישור גירושין משפיעים גורמים רבים מאוד. את הגורמים המשפיעים על תהליך גישור גירושין ניתן לחלק לארבע קבוצות: אפיוני בני-הזוג, אפיוני הסכסוך, המגשר ואופן עבודתו, וגורמים חיצוניים.

מאפייני בני-הזוג המשפיעים על תהליך גישור גירושין1. אישיות בני-הזוג ומצבם הרגשי


האישיות של כל אחד מן השניים, יש לה השפעה על הסיכוי להסדר. תכונות אופי, שעשויות להשפיע על ההסדר הן גמישות או נוקשות בחשיבה ובהתנהגות, עקשנות או ותרנות, שתלטנות, נקמנות, אנוכיות, קמצנות, יכולת ביטוי וכיו"ב. התגובה למשבר בגירושין אצל כל אחד משפיעה על התהליך. דרושה בשלות רגשית לפירוד ויכולת להתאפק ולהשתתף במשא ומתן ענייני. רגשות קשים בעוצמה רבה עלולים להקשות על תהליך גישור גירושין.

2. עמדות פתיחה ומוטיבציה


עמדות הצדדים בנושאים השונים משפיעות על סיכויי המשא ומתן, בייחוד אם הן קיצוניות או בלתי מציאותיות. אף על פי כן, עמדות הפתיחה לא בהכרח משקפות את צורכיהם האמיתיים, דבר שמתברר במהלך גישור גירושין. המוטיבציה של הצדדים לסיים את הנישואין או ליישב את הסכסוך משפיעה על התנהגות הצדדים במהלך גישור גירושין ועל תוצאותיו. לעיתים, רק צד אחד מעוניין להגיע להסדר ואילו השני מקשה על התהליך, כי איננו ממהר להיפרד או שאינו רוצה כלל להתגרש.

למידע נוסף בנושא גישור גירושין ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום ביטוח בריאות, ביטוח סיעודי
פורום זכויות נשים בהריון, זכויות לאחר לידה
פורום זכויות רפואיות
פורום פרידות, גירושין, בגידות
פורום רשלנות רפואית

לאנשים הנמצאים בקשר זוגיות הפונים לגישור גירושין ביוזמתם יש מוטיבציה לחסוך בהוצאות משפטיות ולהימנע ממצבי המאבק הגלויים, הכרוכים בדיון משפטי. זוגות המופנים לגישור גירושין על-ידי בית המשפט מתחילים בגישור במצבי התנגדות או הסתייגות, כי לא בחרו בגישור מרצונם החופשי. אם כבר החלו בהליכים משפטיים אפשר שכבר הוציאו כסף רב על עורכי-דין, ונראה להם שגישור לא יחסוך להם כסף.

מגורים משותפים או נפרדים משפיעים על מוטיבציה בצורות שונות. לפעמים זוג שעדיין מתגורר יחד מעוניין בדחיפות להגיע להסדר, שיאפשר להם להיפרד. מצד שני, בני-זוג שנפרדו לפני שהגיעו למגשר, כבר מתמודדים עם המציאות החדשה וייתכן, שהם בשלים להגיע להסדר. לעיתים יש לחצים אחרים להגיע להסדר, למשל, רצון לבנות חיים חדשים עם בן-זוג חדש. מגורים נפרדים עשויים להגביר את הצורך בהסדר מזונות ובהסדר הורות.

3. היחסים "הרגילים" בין בני-הזוג


אופי הקשר בין בני-הזוג לאורך חייהם המשותפים ובעת המשבר, גם הם משפיעים על ניהול המשא ומתן. כעס והאשמות כלפי בן-הזוג, תלות רגשית ומעשית זה בזו, מצבי מתח וקונפליקט בחיי היום-יום - כל אלה מוסיפים על הקושי שבתהליך. בני-הזוג ששיתפו פעולה וכיבדו זה את זו בנישואיהם, יש להם נתונים טובים להצליח בגישור. זוגות שניהלו מאבקי כוח בחיי הנישואין, נוטים להמשיך להיאבק גם בשיחות הגישור ויתקשו יותר להגיע להסדר מוסכם.

מאפייני הסכסוך המשפיעים על התהליך1. רמת הסכסוך ועוצמת הרגשות המעורבים בו


רמת הסכסוך בתחילת תהליך הגישור משפיעה על הסיכוי להגיע להסדר. כאשר רמת הסכסוך נמוכה, הזוגות מצליחים להגיע להסכם גירושין בלי להיכנס למצבי קונפליקט בתהליך הגישור עצמו. הם אוספים נתונים, מנהלים דיונים ענייניים ומוצאים פיתרונות מוסכמים. הם זקוקים בעיקר להדרכה מקצועית ולמסגרת נוחה לניהול משא ומתן. לעומתם, זוגות ברמת סכסוך גבוהה חלוקים ביניהם בכל נושא שעולה לדיון, ומידת הקונפליקט ביניהם גבוהה מאוד. רמה גבוהה מאד של קונפליקט מצביעה על דפוס כרוני במערכת היחסים, שיש בו עוינות רבה ויריבות מתמשכת. עוצמת הכעס והשנאה מתבטאת בחילופי מילים פוגעות ובמשחקי כוח בין בני-הזוג. בדרך כלל, תהליך הגישור אינו מצליח עם זוגות כאלה.

יותר קל ליישב סכסוכים כשהצדדים פועלים בהגיון. גישור מצליח במיוחד אצל אנשים, שמסוגלים לשלוט במתן ביטוי לרגשותיהם השליליים. בזכות בגרותם הנפשית הם מצליחים להתגבר על רגשות קשים ולהגיע להסדר הוגן ומוסכם. רגשות קשים של פחד וזעם חוסמים את הדרך לפיתרון. הקושי הוא בזה, שדווקא בעיצומו של המשבר, בתקופה של כאב, תסכול וחרדה - מתבקשים בני-הזוג לפתור בעיות רכוש, הסדרי מזונות והחלטות על עתיד הילדים. הגישור במקרה זה פועל כגורם ממתן, אך לא תמיד הוא מצליח.

2. סיבוכים ברכוש ובעיות כספיות


אחד המרכיבים המקשים על פיתרון הוא בעיות רכוש. נכסים רבים, עסקים, זכויות במשק חקלאי ורכוש שקשה לאמוד את שוויו או רווחיו בעתיד, הם אתגרים בחלוקת הרכוש. ההערכה המסובכת של שווי הנכסים היא מכשול נוסף בדרך להסדר מוסכם. מצד שני, כשהמשאבים דלים או כשהחובות רבים, קשה למצוא חלוקה, שתענה על צורכיה הבסיסיים של המשפחה המחולקת.

3. הליכים משפטיים ופעילויות חד-צדדיות אחרות


בדרך כלל, בן-זוג שנוקט צעדים מאחורי גבו של האחר, פוגע באמון בין הצדדים ומקטין את סיכויי ההצלחה בגישור. פתיחת חשבון בנק אישי, משיכת כספים מחשבון משותף, הגשת תביעה משפטית או הפעלת צו משפטי נגד האחר - הם צעדים המחריפים את הקונפליקט. "הזוג האידיאלי" לגישור מגיע בטרם פתח תיק בבית-הדין או בבית-המשפט ובטרם נקט צעדים, שגורמים עוינות או מאבק.

למאמרים נוספים בנושא גישור גירושין ועוד:
גישור גירושין מעניק וודאות
גישור גירושין או מאבק משפטי?
גישור גירושין: יתרונות בדרך להסכם
גישור גירושין: מתי כדאי? מה החסרונות?
גישור גירושין: אתם חלק מההחלטה הסופית

השפעת דמות המגשר ואופן עבודתו


למגשר עצמו תפקיד חשוב בהצלחת הגישור. הוא משפיע באישיותו הממתנת, בהופעתו ובהתנהגותו. כשנוצר קשר טוב עם הצדדים ו"הכימיה ביניהם" פועלת, ישפיע הדבר לכל אורך הדרך. הדבר יתבטא באמון שנותנים בו, בפתיחות כלפיו, בשיתוף הפעולה או לחילופין, ביצירת התנגדות. סגנונו האישי של המגשר יכול להיטיב עם אחדים או להשפיע לרעה על אחרים. הכוונה לקצב שלו, למידת הפעלתנות שלו כמנחה, ולמידת הסמכותיות שהוא מקרין. רקע מקצועי ייחודי, טיפולי או משפטי, יכול להועיל במידה מסוימת, לפי הסוגיות שבמחלוקת. מובן שהניסיון שמגשר צובר במשך השנים, מוסיף אף הוא ליכולתו לסייע במצבים קשים.

המגשר משתמש בטכניקות שונות, לפי שיקול דעתו, בהתאם לשלבי הגישור ולמצב העניינים. עליו לבחור מתי להתערב ומתי להרפות ולהמתין. כמו כן, מודל הגישור שלפיו יעבוד, צריך להתאים לזוג המסוים ובמצב נתון. למשל, מודל טיפולי תומך מתאים לזוגות הרוצים להתמקד בתוכן הרגשי של משבר הגירושין. לזוגות אלה חשוב לעבד את התוכן הרגשי של החוויה עם איש מקצוע. מצד שני, קיים מודל יותר "עסקי" או "מובנה", שעניינו ב"תכלֶס" של הגירושין ואין הוא מרבה לגעת בתוכן הרגשי. הגישור עשוי להיכשל אם מודל הגישור אינו מתאים למוקד הציפיות של בני-הזוג.

גורמים מתערבים אחרים


אנשים בתהליכי גירושין חשים חוסר ביטחון וחרדה מהעתיד. הם נתונים ללחצים ולהשפעות מחברים, מבני-זוג חדשים, מקרובי משפחה, מעורכי-דין היועצים להם ומפסיכולוגים שמטפלים בהם. אם כל האחרים שותפים לרעיון הגישור גירושין, סכויי ההצלחה יהיו גבוהים, אך גישה שלילית של אנשים, שיש להם השפעה על בני-הזוג, עלולה להכשיל את תהליך גישור גירושין. יש מקום להזמין את האנשים שמשפיעים על הצדדים, כדי שישתתפו בשיחות הנפרדות שהמגשר עורך עם כל צד. לפעמים השתתפותם הישירה הופכת אותם לתומכים בתהליך.

* הכותבת היא פסיכולוגית, מטפלת משפחתית ומגשרת בענייני משפחה. טל': 04-8256123

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  •  עו"ד אריק שלו
    עו"ד אריק שלו
    עו"ד לרשלנות רפואית עו"ד לתחום רשלנות רפואית, נזיקין, ביטוח לאומי, מיסוי, פגיעות בעבודה ודיני עבודה. ייצוג עובדים ומעסיקים בכל הערכאות המשפטיות. בעל משרד עו"ד בת"א ובירושלים. ... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

חוק וסדר בעולם תאונות הדרכים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 31/07/2019 |
צפיות: 1,064
לנפגע תאונת דרכים קיימת הזכות לתבוע פיצוי מחברת הביטוח שביטחה את הרכב בביטוח חובה. עם זאת, קיימים מקרים רבים שעלולים "ליפול" בין הכיסאות והאדם מן היישוב אינו יודע כיצד לסווג את האירוע שבו הוא נפגע
קרא עוד
כל מה שחשוב לדעת על תביעות ביטוח
עו"ד בועז אלקלעי
| 02/06/2019 |
צפיות: 629
קיימים דברים נסתרים רבים בתחום הביטוח. רבים מהמבוטחים לא מודעים לזכויותיהם ומוותרים על כסף שמגיע להם רק כדי לא להיכנס למאבק שנראה להם אבוד מראש. האומנם? עורך הדין בועז אלקלעי הגיע להסביר על סוגי הפוליסות השונות ומה מומלץ לעשות בשעת תביעה
קרא עוד
רשלנות מילולית: דברים שאסור לומר למטופל
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 13/05/2019 |
צפיות: 577
סמכות הרופאים היא ערך עליון, ושמירה על תדמית מקצועית אל מול הפציינטים חשובה לאין שיעור. הכירו את הכללים ההתנהגותיים שיסייעו לכם לדבוק במטרה ולשמר את התדמית
קרא עוד
המדריך המלא למימוש זכויות רפואיות
שמאי שזירי
| 29/04/2019 |
צפיות: 1,173
נקלעתם למצב של אובדן כושר עבודה, עברתם תאונה, נפצעתם או חליתם? זה הזמן להתחיל להתעורר ולשאול את עצמכם: מה בדיוק מגיע לכם, לאילו גופים לפנות? וכיצד עושים את זה נכון?
קרא עוד
איסור פיטורי נשים בזמן היריון
 עו"ד אריק שלו
| 10/04/2019 |
צפיות: 1,167
בישראל, קיים חוק הנקרא עבודת נשים, במסגרתו לא ניתן לפטר נשים בעלות ותק עבודה של למעלה מחצי שנה, אלא אם כן השיג המעסיק היתר מיוחד. כיצד מקבל המעסיק היתר זה? מהו הקנס הכספי לפיטורי אישה הרה? ואילו זכויות נוספות של נשים מוגנות על פי חוק זה?
קרא עוד
אני בדיכאון, יש לי זכויות?
שמאי שזירי
| 28/02/2019 |
צפיות: 721
דיכאון משפיע רבות על יכולות התפקוד היומיומית. לכן, הסובלים מדיכאון זכאים לזכויות בביטוח הלאומי ובחברות הביטוח. כדי לקבל את הפיצויים יש לדעת למי לפנות וכיצד לבנות את התיק הרפואי בצורה הטובה ביותר
קרא עוד
תאונת עבודה, מחלת מקצוע ומה שביניהם – זכויות רפואיות
שמאי שזירי
| 31/01/2019 |
צפיות: 606
הכרה מהביטוח הלאומי בתאונת עבודה ובמחלת מקצוע עלולה להיות מסע ארוך ומייגע, לכן יש לדעת מה ההבדל בין השניים וכיצד לבצע את ההליך נכונה מול הרשויות
קרא עוד
פטור ממס הכנסה
שמאי שזירי
| 13/01/2019 |
צפיות: 664
קבלת פטור ממס הכנסה כרוכה בהליך בירוקרטי לא פשוט, כדי לקבל את הזכויות המרביות יש להכיר את ההליך מקרוב ולדעת למה לצפות ממנו, רק כך אפשר למנוע את כישלון התהליך
קרא עוד
נפגעתם בתאונת דרכים? כך תקבלו את הפיצוי המקסימאלי
עו"ד בועז אלקלעי
| 03/01/2019 |
צפיות: 472
תאונת דרכים היא מאורע קשה בפני עצמו, אך על כך נוסף האתגר של קבלת הפיצויים. כדי להקל על התהליך חשוב שהנפגעים ידעו את הזכויות שלהם
קרא עוד
תאונת עבודה: כיצד לקבל את מלוא הזכויות בגין פגיעה בעבודה?
עו"ד בועז אלקלעי
| 15/11/2018 |
צפיות: 683
תאונת עבודה היא מצב שבו עובד נפגע במהלך עבודתו, אם במקום העבודה ואם בשל אופי העבודה. במקרים אלה העובד זכאי לפיצוי כספי, כדי לקבל את מלוא הסכום צריך לדעת למי לפנות ואיזה טפסים למלא
קרא עוד