גישור גירושין, הליך שמתחשב גם ברגשות

גישור גירושין, שהוא הליך בו פותרים סכסוכים בהסכמה ובהידברות, מחייב מודל טיפולי בו ניתנת התייחסות לרגשות ולתהליך הפסיכולוגי אותו עוברים הצדדים. מבחינה זו דומה במקצת גישור גירושין לטיפול זוגי.
מאת חגית פריידס
| 15/10/2010 |
צפיות: 8,572
גישור הינו תהליך ישוב סכסוכים בהסכמה ובהדברות כחלופה להליך משפטי. מטרתו לגשר על המחלוקות בין הצדדים ולהגיע לפתרון מוסכם. גישור יעיל מאוד לפתרון סכסוכים משפחתיים ולזוגות המעוניינים לערוך הסכם גירושין בהידברות. המגשר בעת גישור גירושין מסייע לצדדים לנהל דיאלוג, להבין את הצרכים של כל צד ולהגיע לפתרונות המקובלים עליהם. תהליך גישור גירושין הינו ממוקד, יעיל וחסכוני. בתום גישור גירושין ההסכם מנוסח משפטית ועם קבלת תוקף של פסק דין הינו מחייב.

ומה עם הרגשות?


גישור גירושין הינו תחום ייחודי המחייב התייחסות לא רק לאספקט המשפטי והכלכלי אלא גם לאספקט הרגשי. תהליך הגירושין רווי כאב, מטענים רגשיים וניגודי אינטרסים שבמהלכו בני הזוג נדרשים לקבל החלטות משמעותיות לגבי עצמם ולגבי הילדים בתחומים שונים (כמו: רכוש, מזונות, גידול ילדים). גישור גירושין דורש מודל טיפולי יותר בו ניתנת התייחסות לרגשות המלווים את הצדדים ולתהליך הפסיכולוגי אותו הם עוברים והשפעתו על קבלת ההחלטות. ילדים וגירושין - הבנת המשבר והשלכותיו על הילדים חשובה מאוד לתהליך הגישור. ידע של המגשר לגבי הצרכים ההתפתחותיים והפסיכולוגיים של הילדים מסייע להורים לקבל החלטות נכונות ומיטיבות. לכן לעיתים נדרשות מיומנויות טיפוליות על מנת לקדם את המו"מ בין הצדדים.

למידע נוסף בנושא גישור גירושין ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום ביטוח בריאות, ביטוח סיעודי
פורום זכויות נשים בהריון, זכויות לאחר לידה
פורום זכויות רפואיות
פורום פרידות, גירושין, בגידות
פורום רשלנות רפואית

תפקיד המגשר הינו לסייע למגושרים לבנות הסכם הוגן המותאם לצורכיכם ולצורכי הילדים תוך התייחסות מיוחדת לבניית הורות לאחר הגירושין, וזאת על מנת למזער את הפגיעה בילדים. גישור טוב ומוצלח נעשה באווירה תומכת, המעודדת כבוד הדדי ,שתוף פעולה ויצירתיות בפתרון קונפליקטים. בעיני, מטרת הליך גישור גירושין אינו רק עריכת "הסכם גירושין" אלא גם לעזור למגושרים לצלוח את המשבר באופן האופטימאלי כך שהם יוכלו לפתוח דרך חדשה ומערכת יחסים תקינה כהורים בהמשך.

מחד, המערכת הזוגית מגיעה לקיצה אולם במקומה נבנית מערכת הורית נפרדת עם כל המשתמע מכך. זוגות עם ילדים אמורים להמשיך לתקשר ולשתף פעולה בעניינים הקשורים לילדים. לפיכך, מגשר המשלב מיומנויות גישור יחד עם מיומנויות טיפול, יש לו ערך מוסף ייחודי. אם כן, למגשר מוסמך שהוא גם מטפל זוגי יש יתרון.

מתי כדאי לפנות לגישור גירושין?1. כאשר אחד מבני הזוג מעוניין בגירושין והשני לא. במקרים אלה בבודקים את ההתלבטות ואת
האלטרנטיבות הקיימות.

למאמרים נוספים בנושא גישור גירושין, סיום זוגיות ועוד:
גישור גירושין מעניק וודאות
גישור גירושין או מאבק משפטי?
גישור גירושין: יתרונות בדרך להסכם
גישור גירושין: מתי כדאי? מה החסרונות?
גישור גירושין: אתם חלק מההחלטה הסופית

2. כאשר בני הזוג החליטו להיפרד, שיש נושאים במחלוקת והם אינם מעוניינים בהליך משפטי. המגשר עוזר בבניית הסכם איתו מגיעים לבית המשפט או לבית הדין הרבני לקבלת תוקף משפטי.

3. כאשר בני הזוג מעוניינים להגיע להסכם הוגן, בו יהיה ביטוי לצרכים שלהם ומחליטים לנהל זאת בשליטתם.

4. כאשר בני הזוג מעוניינים שהכסף יישאר במסגרת המשפחה ולא בידי עו"ד. חסכון בזמן וכסף.

5. כאשר עורכי הדין של שני הצדדים לא מצליחים להידבר ביניהם.

6. במקרים שיש מחלוקת חלקית ונקודתית המעכבת הסכם כולל ומלא.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

 • עו"ד אריק שלו
  עו"ד אריק שלו
  עו"ד לרשלנות רפואית עו"ד לתחום רשלנות רפואית, נזיקין, ביטוח לאומי, מיסוי, פגיעות בעבודה ודיני עבודה. ייצוג עובדים ומעסיקים בכל הערכאות המשפטיות. בעל משרד עו"ד בת"א ובירושלים. ... קרא עוד
 • ד"ר בן עמית
  ד"ר בן עמית
  פסיכיאטריה ומדעי המוח תחומי טיפול: דיכאון, מתח וחרדה, כאבים כרוניים, פיברומיאלגיה, מאניה- דיפרסיה והפרעה פוסט- טראומתית (PTSD) ... קרא עוד