כיצד דמיון מודרך ו-NLP מנצחים פחד?

לכולנו יש פחד מדברים מסוימים: מעליות, טיסות, אנשים ועוד. הבשורות הטובות הן כי ניתן לטפל בפחד בעזרת השיטות דמיון מודרך ו-NLP: שיטות המאפשרות "לתכנת" את התת-מודע מחדש ולהעלים את הפחד.
מאת יעל שדר
| 20/09/2010 |
צפיות: 7,735
מהו פחד? להלן ההגדרה של פחד עפ"י ויקיפדיה: פחד הוא תחושה רגשית ופיסיולוגית לא נעימה, הקיימת לעתים אצל בני האדם ובעלי החיים, הנגרמת כתוצאה מחשיפה לגירוי חיצוני מסוכן או מאיים (פיזית או מנטלית). למשל, פחד למראה חיה מסוכנת.

כולנו חשים פחד לגבי דבר מה בחיים, בין אם הוא מוחשי ובין אם לאו, לדוגמא: פחד מהלא-נודע, פחד ממחויבות ועוד. השאלה החשובה היא: האם אנו נותנים לפחד לשתק אותנו או שאנו מתגברים על הפחד ומתקדמים בחיים?

למידע נוסף בנושא דמיון מודרך, NLP, פחד ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום NLP דמיון מודרך
פורום דיכאון חרדה
פורום חרדה מהריון, חרדה בהריון
פורום חרדות, טראומות, פחדים
פורום פסיכולוגיה

פחד יכול להופיע בצורות שונות אצל אנשים:חרדה


מצב בו אדם מרגיש חוסר אונים, אי שקט וחשש מדברים ממשיים או דמיוניים, מודעים או בלתי מודעים. החרדה יכולה להיות מלווה בתסמינים גופניים, כגון: דופק מואץ, קוצר נשימה, בחילה, כאבי ראש, כאב בטן ועוד.

פוביה


פחד מתמשך ממצב כלשהו או אובייקט. לדוגמא: פוביה ממעליות, מטיסה, מג'וקים, ממקומות גבוהים, ממקומות סגורים, ממקומות הומי אדם, פחד מנהיגה ועוד. הפוביה גם כן מלווה בד"כ בהזעה, דופק מואץ, לחץ, מחנק. בד"כ האדם נמנע ממושא הפוביה, לדוגמא: נמנע מלהשתמש במעלית, נמנע מטיסה ועוד. המח של אותו אדם שסובל מפוביה, תוכנת, מסיבה שאינה ברורה, בשלב מסוים בחייו, שעליו להיזהר ממושא הפוביה (ממעלית, ממקום סגור ועוד).

טראומה


נפשית או גופנית- נזק שנגרם לגוף או לנפש בעקבות חוויה קשה, כגון: התעללות, אסון טבע, תאונה, פרידה ועוד. פעמים רבות האדם נכנס למצב של פוסט טראומה ובהמשך חייו עלולים לעלות במוחו תמונות, ריחות, קולות מתוך החוויה שעבר והוא חווה אותה מחדש כאילו היא כרגע קורית שוב, אף עפ"י שהטראומה קרתה מזמן.

בטיפול דרך התת-מודע בעזרת שילוב בין דמיון מודרך ו-NLP ניתן "לתכנת" את התת-מודע מחדש ולהפחית את רמת הפחד או להעלימו כליל תוך זמן קצר, תוך חיזוק הביטחון העצמי והמשאבים שקיימים אצל האדם.

סיפור מהחיים כדוגמא:


ח', גבר בשנות ה-30 לחייו קיבל הפניה מרופאו לבדיקת MRI (תהודה מגנטית). כשהגיע לבדיקה הוכנס לתוך מכשיר צר ולמרות שמעולם לא היה מודע שיש לו פוביה ממקומות סגורים (פחד), הוא נכנס מיידית לפאניקה וביקש לצאת מהבדיקה. בזכות פגישה אחת של טיפול באחת מטכניקות ה-NLP בשילוב עם דמיון מודרך, נעלמה לחלוטין הפוביה והוא עבר את הבדיקה ללא שום פחד.

מהו דמיון מודרך?


דמיון מודרך הוא שיטה שבה המטפל מנחה את האדם לרגיעה (ע"י דיבור רגוע), להרפות את כל שרירי גופו, עד הגעה לשלב רגיעה, כמו לפני הירדמות, שלב גלי האלפא במח, שבו התת-מודע עולה לשידור ואז בעזרת דמיון מודרך מונחה האדם לשינוי דפוסי חשיבה שלו, ניקוי זיכרונות מהעבר ויצירת חשיבה חיובית להווה ולעתיד.

למאמרים נוספים בנושא פחד ועוד:
טראומה, כשתחושת הביטחון מתנפצת
הלם קרב וטראומה: טיפול ע"י רפואה משלימה
טראומה: לא חייבים להשלים איתה
טראומה: איך הגוף לוחם בטראומה בעצמו
מחקר: טראומה לפני הריון משפיעה על הילד

מהו NLP?


NLP הינו מודל לתקשורת בשילוב של 3 מדעים: התנהגות, בלשנות ונוירולוגיה. NLPאלו ראשי תיבות של: NEURO LINGUISTIC PROGRAMMING = ניתוב לשוני פיזיולוגי. כלומר, בעזרת טכניקות מעולם ה-NLP, המנחה מנחה את האדם ליצור שינוי בדפוסי החשיבה שלו, ההתנהגות, השפה והמילים שבהם הוא בוחר להשתמש ע"י ניתוב (תכנות) מחדש של תת-המודע.

התהליך הינו בעיניים עצומות, כאשר האדם מונחה להרפיה קלה וכאשר גופו ומוחו רגועים ניתן לתקשר עם תת-המודע וזהו תהליך שעוקף הגיון ותוך זמן קצר מוטמע בהתנהלות האדם והרגשתו. שיטת NLP פותחה בארה"ב ע"י הבלשן ג'ון גרינדר והמתמטיקאי ופסיכותרפיסט ריצ'רד בנדלר, שני מדענים. הם צפו ולמדו את דרך עבודתם של אנשי מקצוע מצליחים בתחום התקשורת הבינאישית והסתבר להם שהם פעלו בכישרון רב ובצורה אינטואיטיבית עם המטופלים שלהם, הם מצאו דגמי התנהגות החוזרים על עצמם ובשנות ה-70 הם פיתחו את המודל התקשורתי NLP.

על פי ה-NLP ניתן לנתב את תת-המודע מחדש לגבי מושא הפחד ולהפחית או להעלים לגמרי פחד אצל בני אדם, תוך מס' מפגשים.

* הכותבת היא בעלת קליניקה בת"א. טל': 050-5696977.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  •  טובי פלד
    טובי פלד
    פסיכולוג ילדים ונוער פסיכולוג מומחה בעל קליניקה פרטית. מטפל ומאבחן פעוטות, נוער ומבוגרים. עובד בבתי ספר ובארגונים ציבוריים. ... קרא עוד