מחקר, חלב כבשים מונע מחלות לב

מחקר שנערך לאחרונה חשף כי צריכת גבינת חלב כבשים יכולה לסייע במלחמה נגד מחלות לב. חלב כבשים נמצא יעיל במניעת מגוון מחלות לב, כדוגמת טרשת עורקים ושבץ מוחי והוא עשיר ברכיבים תזונתיים.
 מיכל גילאון
| 01/08/2010 |
צפיות: 10,664
מחקר חדש שנערך באיטליה בדק ומצא כי צריכת גבינת חלב כבשים יכולה לסייע בהורדת רמות של סמנים הקשורים להופעת מחלות לב. חלב כבשים עשיר בחומצת שומן לינולאית מצומדת, שמסוגלת להאט את התהליך הטרשתי ולמנוע מחלות לב.

חוקרים מאוניברסיטת פירנצה בדקו את ההשפעה של גבינת פקורינו, העשירה באופן טבעי בחומצת שומן לינולאית מצומדת (conjugated linoleic acid- CLA) על מדדים של דלקת.

למידע נוסף בנושא מחלות לב ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום שומנים בדם, מחלות לב
פורום שיקום לב
פורום צינתור, צינתור לב, צינתורים
פורום יתר לחץ דם, לחץ דם גבוה
פורום הפרעות קצב הלב, הפרעות לב

דלקת היא התהליך בו מערכת החיסון של הגוף מגיבה לפציעה או זיהום. הדלקת הזיהומית (למשל דלקת עיניים, דלקת ריאות, דלקת בגרון) היא הידועה ביותר, והיא מלווה לרוב בחום, נפיחות וכאב. אולם, בגופינו יכולים להתרחש גם תהליכי דלקת שאינם מורגשים. למשל, לתהליכי דלקת יש חשיבות בטרשת עורקים, התהליך בו שומנים שוקעים בתוך דפנות העורקים עד ליצירת חסימה ואוטם, מה שגורם להיווצרות מחלות לב כמו התקף לב או שבץ מוחי.

במחקר, שנמשך עשרה שבועות, השתתפו עשר נשים וגברים בני 50 (בממוצע), שצרכו 200 גרם גבינת פקורינו או גבינת ביקורת בשבוע. צריכת גבינת חלב כבשים גרמה לירידה משמעותית ברמות של ציטוקינים דלקתיים והיצמדות טסיות הדם (מדדים הקשורים בטרשת העורקים) בתקופה בה אכלו המשתתפים מגבינת חלב כבשים בהשוואה לגבינת הביקורת.

החוקרים משערים כי חומצת השומן CLA יכולה להאט את התהליך הטרשתי על ידי עיכוב התהליך הדלקתי, כך שגבינות חלב כבשים יכולות לעזור במניעת מחלות לב.

חלב כבשים הוא בעל יתרונות נוספים: הוא עשיר ברכיבים תזונתיים חיוניים כמו חלבון, שומן, סידן, אבץ וויטמינים מקבוצה B. בחלב כבשים יש יותר חומצות שומן קצרות ובינוניות שרשרת, שככל הנראה עוזרות בספיגת הלקטוז וכך הוא מהווה יתרון גם לאנשים בעלי אי סבילות ללקטוז.

סידן ומינרלים אחרים
חלב כבשים מכיל יותר סידן ומינרלים חשובים אחרים, כמו אבץ, בהשוואה לחלב פרה וחלב עזים. חלב הכבשים מתאפיין ברמה גבוהה במיוחד של סידן, החשוב לבניית עצמות ולמניעת אוסטיאופורוזיס: 150- 250 מ"ג ל- 100 מ"ל לעומת 100 מ"ג סידן ל- 100 מ"ל בחלב פרה.

ויטמינים
ויטמינים מקבוצה B (כולל ויטמין B12), ויטמין A, ויטמין D וויטמין E – כולם חיוניים לגוף וכולם מצויים בחלב כבשים ובכמות גבוהה יותר לעומת חלב פרה.

למאמרים נוספים בנושא מחלות לב:
מה בין מחלות לב לחרדה ודיכאון?
קשר מסוכן בין מחלות לב לסוכרת
מחלות לב: הסיכון עולה ככל שהגובה יורד
כך תמנעי מחלות לב
מחלות לב בהריון: מה אומרים הרופאים?

שומנים
חלב כבשים מכיל כמות שומן גדולה פי שתיים מחלב פרה (7 גרם לעומת 3.5 גרם ל- 100 מ"ל חלב בהתאמה). אך לפני שנבהלים מתכולת השומן, חשוב לדעת כי בתוך חלב כבשים נמצאים הויטמינים המסיסים בשומן: ויטמין D, ויטמין E וויטמין A. חלב כבשים מכיל כמות רבה יותר של ויטמינים אלה לעומת חלב פרה. חלב הכבשים הוא בעל יותר חומצות שומן קצרות ובינוניות שרשרת, שככל הנראה עוזרות בספיגת הלקטוז וכך הוא מהווה יתרון לאנשים עם אי סבילות ללקטוז.

חלבונים
חלב כבשים מכיל כמות גבוהה יותר גם של חלבון לעומת חלב הפרה (6 גרם לעומת 3 גרם ל-100 מ"ל בהתאמה), ופי שלוש יותר חלבוני מי-גבינה לעומת חלב פרה או חלב עזים. חלבונים אלה, שלרוב לא נמצאים בגבינות אלא בחלב המלא, קלים יותר לעיכול ויש להם יתרונות גם למתאמנים בפעילות גופנית.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר