על קנדידה ועל טפילים אחרים

קנדידה היא לא הצרה היחידה שאיתה אנו עלולים להתמודד בתחום טפילים. טפילים אחרים שיכולים להזיק לא פחות מבעיית קנדידה כוללים סוגים של תולעים ומזהמים שיכולים להוביל לבעיות בריאותיות.
איה הוד
מאת איה הוד
| 13/07/2010 |
צפיות: 15,636
סובלים מכאב או אי נוחות בבטן? משלשולים? ישנה נפיחות? גזים? רצון לאכול מאכלים מתוקים ובצקים ללא שליטה? עצירות? צואה בצורות מוזרות או במרקם משונה? שינויים במצב הרוח? עצבנות? הפרעות קשב וריכוז? תת ספיגה? נשירת שיער? אלרגיות? אובחנתם על ידי רופאים כסובלים ממעי רגיז? אם משהו מאלה מדבר אליכם, אז בואו נבחן זאת במלוא תשומת הלב.

תאמינו או לא, זה לא מתחיל ולא נגמר בתולעים במעיים. ישנם כל כך הרבה סוגי טפילים ומזהמים שיכולים לחיות במעיים ולהזיק לנו, הרשימה ארוכה. חשוב להבין שההידבקות היא קלה ביותר, מה עוד שביצי התולעים יכולות לחיות זמן ממושך מאוד על רהיטים, מגבות, מצעים ולמעשה בכל מקום ומספיקה נגיעה קלה והכנסת היד לפה כדי להידבק.

למידע נוסף בנושא קנדידה, טפילים ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום מחלות עור ומין
פורום רפואת עור משלימה
פורום תזונה קלינית
פורום צמחי מרפא
פורום מחלות זיהומיות

סוגי מזהמים
1.הליקובקטר. במקרה של בדיקה להימצאות מזהם זה אסור להסתפק רק בבדיקת הנשיפה. במקרים רבים מידי היא יוצאת תקינה וזה לא מעיד על כך שהחיידק מוגר. שימו לב שרק אחוז קטן מהאוכלוסיה בכלל מפתח סימפטומים. כלומר, יכול להיות אדם עם הליקובקטר במצב מתקדם ולא לחוש בסימפטומים עד שהנזק כבר גדול ולא מקשרים בין הבעיה הקיימת להליקובקטר.

2. אמבות. הימצאות אמבות במערכת העיכול יכולה להיות א-סימפטומטית אך מאידך, יכולה לגרום לסימפטומים רבים. התסמינים משתנים בהתאם לסוג האמבות. ישנן אמבות הנוטות ליצור ציסטותף מה שעלול להראות בטעות כגידולים במעי וישנן אמבות שיכולות לגרום לתסמינים קשים, שלשולים ודלקות מעי לא סימפטיות.

3. בלסטוציסטים. אלה טפילין שכיחים יחסית הנמצאים במעי ועשויים לגרום לטווח סימפטומים המאובחן לעיתים קרובות כ- IBS (תסמונת המעי הרגיז) מאחר ויכולים להיות עצירויות ושלשולים, בחילות, התכווצויות בבטן, עייפות, חולשה ותשישות, נפיחות וגזים עם כאבי בטן, שינויים במצב הרוח, אלרגיות למיניהן כולל קשיי נשימה, בעיות עוריות, מזון לא מעוכל בצואה ועוד.

4. קנדידה. מזהם פטרייתי, המצוי באופן טבעי בכולנו והבעיות מתחילות רק כשהוא מתרבה מאוד ומאזן החיידקים הידידותיים אינו מספק. לא כדאי למהר לקבוע אבחנה של הפטרייה הזאת, מאחר וישנם מזהמים נוספים או בעיות אחרות שיכולות לגרום לאותם סימפטומים. חשוב לעשות אבחנה נכונה לפני שמטפלים.

לצערי, קנדידה הפכה לטרנד וכל דבר קטן הפך להיות מאובחן שלא בצדק כבעיית קנדידה. יש נטייה מוגזמת בקרב מטפלים להכריז על מצב קנדידה כאשר זה רחוק מלהיות נכון. ודרך אגב, מאחר ומזהם קנדידה קיים בכולנו, בדיקות צואה לאבחון קנדידה עשויות לצאת חיוביות אצל כל אדם שילך להיבדק, השאלה היא מה הרמה שלה ומה מצב האדם מבחינה סימפטומטית.

5. תולעי מעיים. יש כמה סוגי תולעים כגון, תולעים עגולות (אסקריאזיס), תולעי שוט (טריכוריאזיס) ותולעי וו (אנקילוסטומה), אך הנפוצות ביותר הן תולעי המחט. מעבר לאי נוחות שתיכף אפרט, ישנן תולעים שעשויות לגרום לתת תזונה ואנמיה, לבעיות נשימה עקב הגעתן לריאות, להזיק ללב או אף לחדור את דפנות המעיים ולגרום לבעיות קשות.

התסמינים של תולעים עשויים להיות גרד בפי הטבעת (בייחוד בלילה מאחר ואז הנקבות יוצאות להטיל את ביציהן באזור), כאבי בטן וגזים ולעיתים גם נדודי שינה וסיוטי לילה. חשוב לציין שיכול להיות מצב בו יש תולעים אך אין גרד בפי הטבעת.

6. פרוטוזואה. כינוי כללי למזהמים חד תאיים (כגון האמבות) היכולים לחיות בתוכנו למשל: ג'יארדיה שהינה טפיל נפוץ שעשוי לגרום לבעיות ספיגה, שלשולים, צואה בעלת ריח חריף וצבע בהיר.

איך נדבקים?
טפילים אלו מועברים על ידי שתיית מים לא נקיים ומזוהמים, הרעלת מזון, אכילת מזון נע כגון בשר נגוע, ביצים ודגים חיים ולא מבושלים, אי שמירה על היגיינה כמו שטיפת הידיים לאחר השהות בשירותים, טיול בארצות המזרח, עקיצות של חרקים ועל ידי הדבקה מאדם לאדם.

אבחון
בדרך כלל האבחון נעשה על ידי בדיקת צואה למציאת טפילים. ההמלצה היא לערוך את הבדיקה עם צואה טרייה עד כמה שאפשר ויש לחזור על הבדיקה מספר פעמים עד שמוודאים אם טפילים קיימים או לא. חשוב לאבחן כמו שצריך, בדיקות שיוצאות תקינות לא בהכרח אומרות שהכל בסדר.

תופעות וסימפטומים
לסוגי טפילים שונים יש סימפטומים שיותר אופייניים להם, אך פעמים רבות ישנם סימפטומים שיכולים להתאים לכמה סוגי טפילים והאבחנה נעשית על ידי בדיקות צואה. הרשימה הבאה איננה עושה הפרדה ובאה לתת תמונה רחבה לכל הסימפטומים שיכולים להופיע בעקבות טפילים אלו או אחרים שחיים במעי. עוד חשוב לציין, שהסימפטומים הללו יכולים להיגרם כתוצאה מבעיות/מחלות אחרות ולכן, אין להסיק מכך שהגורם הינו רק בעיית מזהמים במעי!!!

1. יציאות בעלות ריח חריף ורע במיוחד, יציאות שומניות או נדבקות, שאריות מזון לא מעוכל בצואה, צואה בהירה מאוד, צואה המלוורה בריר, שלשולים מימיים, עצירויות, צואה בצורת כדורים קטנים או כמו חוטים דקים.

2. טחורים/דימום מפי הטבעת.

3. צרבות/ריפלוקס.

4. כאבי בטן.

5. גזים/נפיחויות.

6. ירידה או עליה במשקל.

7. מעי רגיז.

8. רצון לאכול מתוק. ישנם מזהמים שזקוקים לסוכרים על מנת להתקיים. מאחר והם חיים על חשבון הפונדקאי (הגוף המארח), הם "שולחים אותנו" להכניס לפה את המזון לו הם זקוקים.

9. שינויים במצב הרוח.

10. חסרים תזונתיים כגון אבץ, ברזל (אנמיה), חוסר ב- B12.

11. בעיות ריאתיות/אסטמה.

12. מחלות אוטואימוניות.

13. אלרגיות למיניהן.

14. בעיות עוריות כגון אורטיקריה, פריחות, גירויים וגירודים.

15. פטרייה וגינאלית.

16. חולשה ועייפות.

17. שיעול וליחה כרוניים.
<@ --- IMG_2 --- @>
רבים לא מקשרים בעיות כגון אסטמה, מחלות אוטואימוניות, אנמיה ועוד, עם קיומם של מזהמים במעיים, אך הקשר הוא הדוק (כמובן שאין זה אומר שכל אסטמה, מחלה או אלרגיה מקורה בטפילים!).

טיפול בעזרת צמחי מרפא
צמחי מרפא כגון אלוורה, פרופוליס, שום ועוד יכולים לעזור. במקרה של תולעים, נעשה שימוש גם בצמחים הידועים כ- Anthelmintic (נוגדי תולעים). הטיפול הפנימי בבעיית טפילים נעשה באמצעות פורמולות המכילות צמחים אנטי-חיידקיים, אנטי-טפיליים, אנטי-פרזיטים, אנטי-זיהומיים, צמחים מחטאים חזקים למערכת העיכול וכדומה.

תזונה
1. המנעות מסוכרים וממזונות מעובדים. ניתן לכוון את התפריט לתזונה שתסייע לניקוי רעלים (לעיתים מזהם כגון קנדידה למשל, עשוי להפריש רעלנים כאשר הוא מתפרק או מומת ולכן חשוב לנתב רעלנים אלו אל מחוץ לגוף). סוכרים הם משהו שאני ממליצה להימנע ממנו לחלוטין בתקופת הניקוי והטיפול מאחר וסוכרים מהווים מצע טוב, פורה ונפלא עבור המזהם שנמצא במעי.

2. סיבים תזונתיים. כחלק משיקום פעילות מעיים והשבת מאזן החיידקים הידידותיים, יש לקבל אספקה נאותה של סיבים תזונתיים. חשוב גם לא להגזים מאחר ועודף סיבים יכול לגרות את המעי ולגרום דווקא לכאבי בטן וגזים מרובים. ההכוונה חייבת להיות אישית ואינדיווידואלית.

3. זרעי דלעת וגזרים חיים. ירקות אלו מכילים חומרים אנטילמטיים (נוגדי תולעים).

4. אורגנו. שמן האורגנו כבר ידוע לכל בשמו "האנטיביוטיקה הטבעית". הוא ידוע בהשפעתו המופלאה להשמדת טפילים וטיפול בזיהומים.

5. שום. תרופת סבתא ידועה מזה אלפי שנים, השום קוטל טפילים ולא משנה איך קוראים להם.

תוספים
1. תוספים כגון עשב דגנים מרוכז המכיל את עשב החיטה, עשה השעורה ועשה אספסת להחזרת הוויטמינים והמינרלים באופן טבעי לגוף.

2. ג'ל אלוורה לשתייה. האלוורה ידועה בהשפעתה האנטי בקטריאלית, האנטיספטית, האנטי פטרייתית ומונעת הדלקות. היא מסדירה ומאזנת את פעילות מערכת העיכול ואף מכילה את כל הוויטמינים והמינרלים שהגוף זקוק להם. (שימו לב: מדובר על ג'ל אלוורה מיוצב ללא אלואין).

3. פרוביוטיקה (חיידיקים ידידותיים) .

4. תמצית זרעי אשכוליות. חיטוי למערכת העיכול, מהוה חלק בלתי נפרד מהטיפול השלם הכולל את צמחי המרפא, התוספים והתזונה.

גוף-נפש
מתח וסטרס בהחלט יכולים להחמיר ולהעצים בעיית טפילים במעי. יש אף מי שסובר שמצב נפשי קשה יכול לגרום לבעיה הטפילית. במצב זה הגוף נחלש ומערכת ההגנה של הגוף לא מתפקדת במיטבה ולא עומדת על המשמר. ההידבקות במצבים אלו תהיה הרבה יותר קלה וכך גם ההתרבות והשגשוג של מזהמים קיימים.

למאמרים בנושא קנדידה ועוד:
מהי קנדידה ואיך רפואה משלימה נלחמת בה?
קנדידה. מגיפת העולם המערבי
טיפול נגד קנדידה בעזרת נטורופתיה
על קנדידה ועל טריכומונס
כך תאתרי את פטריית הקנדידה

טיפול נטורופתיה משלב בתוכו עזרה מתחום הגוף-נפש: הרפיה, שיחות, דמיון מודרך, נשימות, טכניקת EFT ועוד כדי לסייע להוריד את מפלס הסטרס ולדעת להתנהל איתו טוב יותר מבלי לתת לו לפגוע בגוף.

כושר גופני
פעילות גופנית מאפשרת הזרמת הדם בכל הגוף, מאפשרת לחמצן וחומרים מרפאים הנמצאים בדם להגיע לכל מקום ולהאיץ במערכת הריפוי הספונטנית של הגוף, פעילות גופנית גורמת להפרשת חומרים משככי כאב, חומרים שעושים מצב רוח טוב ועוד.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם איה הוד
נטורופתית מוסמכת Rna, מרצה בנושאי ריפוי טבעי, בעלת קליניקה המתמחה ברפואה טבעית, תזונה, צמחי מרפא, תוספי מזון, רפואה פונקציונלית, אוליגותרפיה, הומוטוקסיקולוגיה, רפואת גוף נפש, EFT ודמיון מודרך.

יועצים בתחום

 • ד"ר רגב כהן
  ד"ר רגב כהן
  מומחה למחלות זיהומיות ורפואה פנימית מנהל היחידה למחלות זיהומיות ולמניעת זיהומים במרכז הרפואי צאנז בבית החולים לניאדו,מנהל המרפאה למטייל במרכז הרפואי צאנז בבית החולים לניאדו. מחלות זיהומיות הנרכשות בבת... קרא עוד
 • יפית כהן
  יפית כהן
  מומחית ברוזציאה איבחון וטיפול קליני של העור. בעלים של `המרכז לטיפול ברוזציאה` - קליניקה המתמחה בטיפול ברוזציאה ושגשוג טפיל הדמודקס עם אוריינטציה בטיפול בעור הרגיש. ... קרא עוד